Schrik zit er goed in na neersteken Terneuzense jongen Onder water vertrouw je elkaar blindelings Kerktorens gaan voor een euro van de hand 13 I ato l'deoPeningstijden; P'erdags tot 12.00 uur agenda I donderdag 25 september 2003 Bestuur van kunststichting probeert Ronald van Dokkum niet terug te halen LPV wil verkeersremmers 773 hennepplanten afgevoerd Aanrijding onder invloed Boetes tijdens verkeerscontroles LPF kritisch over subsidie VVV Incident Herfstwandeling Grief Brandweerduikers oefenen voor landelijke finale in Goes Luttele tellen I jjeeorgkiachten: Belangstelling oor lessen Russisch is groot Ivooravond geslaagd J VLISSINGEN - De Lokale Partij Vlissingen wil dat het colle ge van B en W zijn toezegging nakomt om duidelijke verkeers remmers te plaatsen aan de Piet Heinkade in Vlissingen. De partij zegt dat de wijk een 30-kilometerzone is geworden. „Door het college zijn toezeggingen gedaan dat er ook obsta kels geplaatst zouden worden om de snelheid van de wegge bruikers tegen te gaan. De LPV kaart dit probleem aan in de raadsvergadering van vanavond. De Commandoweg, Van Speijkstraat en Piet Hein- kade worden volgens de LPV gebruikt startbaan. NIEUW- EN SINT JOOSLAND - In een pand in Nieuw- en Sint Joosland is gisterochtend een hennepkwekerij ontman teld. In de kwekerijdie op de zolder van het pand werd aangetrof fen, stonden 773 planten. De planten en alle apparatuur voor de kweek zijn in beslaggenomen. Een 58-jarige man uit de ge meente Middelburg, die in het pand aanwezig was, ging vrij willig mee naar het bureau en deed afstand van planten en ap paratuur. De man kreeg een dagvaarding uitgereikt. VLISSINGEN - De politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag een 33-jarige automobilist uit Middelburger aan gehouden voor rijden onder invloed. De man botste om half een 's nachts op een 2 9-jarige automobilist uit Vlissingen in de President Rooseveltlaan in Vlissingen. De Vlissinger wilde linksaf het Baskenburgplein op wilde rij den en remde af. De Middelburger, die achter hem reed, kon niet meer op tijd stoppen en botste achterop. Beide auto's raakten beschadigd. Uit de ademanalyse bleek dat de Middel burger ruim twee maal te veel had gedronken. Hij kreeg een proces-verbaal en een rijverbod van vier uur. VLISSINGEN - De politie heeft gisterochtend zeven bekeu ringen uitgeschreven tijdens verkeerscontroles in Vlissingen. In de President Rooseveltlaan kregen twee automobilisten een boete voor het niet dragen van de autogordel en voor een onzichtbare kentekenplaat. Een bromfietser ging op de bon, omdat hij op het fietspad reed in plaats van op de weg. In de Burgemeester van Woelderen- laan schreef de politie vier bekeuringen uit voor het niet dra gen van de autogordel. TERNEUZEN - De LPF-fractie in de Terneuzense gemeente raad vindt dat bij het bepalen van een eventuele subsidiever hoging voor de VVV Zeeuws-Vlaanderen ook de financiële re serves van die organisatie moeten worden meegewogen. Raadslid C. Freeke zegt dat in schriftelijke vragen aan B en W. Dit naar aanleiding van het voornemen van de drie Zeeuws- Vlaamse gemeenten om de bijdrage aan de regionale VVV op te krikken. Freeke wil weten of het college er van op de hoogte is dat een aan de VW Breskens toebehorend pand werd verkocht en hoe groot de netto-opbrengst van die verkoop was. Het raadslid vraagt verder of het juist is dat die netto-opbrengst, 'na inter ne discussie over haar bestemming', aan de algemene reserve werd toegevoegd. Volgens de LPF-fractie lijken de VW's 'zo langzamerhand tot een bodemloze put te verworden. door Marco Hamelink TERNEUZEN - „Het komt blijkbaar voor dat kinderen al op deze leeftijd met wapens op zak lopen. Dat is betreurens waardig." Rector T. Frankemöl- le van het Terneuzense Zelden-i rust-Steelantcollege is de( morgen na de steekpartij in de' Akkerwindelaan nog ontdaan. Niettemin probeert de school de lessen zo normaal mogelijk te laten verlopen. Maar op het Zel- denrust en, een steenworp ver der, op scholengemeenschap De Rede is er wel alle aandacht voor leerlingen die daar behoef te aan hebben. Frankemölle: „Er is begeleiding op maat. Maar we pogen niet al te veel op hef te maken." Dinsdagmiddag stak een der tienjarige leerling van scholen gemeenschap De Rede een veer tienjarige scholier van het Zeldenrust-Steelantcollege (ZSC) in de buik. De dader is in verzekering gesteld, maar poli tiewoordvoerder J. van Mourick wilde gisteren niet zeggen of de jongen nog steeds vastzit. Op beide scholen was de steekpartij gisteren het gesprek van de dag. Frankemölle: „Weliswaar is dit buiten school gebeurd, het gaat wél om onze leerlingen. Dit zijn afschuwelijke dingen en die willen wij in Terneuzen niet." De rector beschouwt de steek partij als een incident. „Maar wel een incident dat diep in grijpt in de veiligheidsgevoe lens van leerlingen en ook lera ren. Vandaar dat we er alles aan doen opdat klasgenoten en an deren op school hun verhaal kwijt kunnen." Collega E. van den Hooven van De Rede is het daar mee eens. „Dit had ook in de Nieuwstraat kunnen gebeuren. De kennis kan de oorsprong zijn van een ruzie, die kan exploderen op een moment dat er verkeerd naar el kaar wordt gekeken in de bots auto's. De steekpartij heeft in principe niets met de school te maken, maar je krijgt het op de ze manier toch tussen de deuren. Dan moet je helder zijn over de gebeurtenissen en die in de juis te proporties zetten. Op deze leeftijd klopt men de verhalen snel op." Dit geldt wat beide rectoren be treft ook over het gerucht dat de steekpartij voortvloeit uit een al langer lopende vete tussen twee groepen jongeren, één van Turk se en één van Antilliaanse af komst. „Er is geen van sprake groepjes", zegt Frankemölle. Ook Van Mourick zegt niets te weten over een mogelijk con flict tussen twee groepen. Na mens de beide scholen is er een brief gestuurd naar de ouders, mede om indianenverhalen te voorkomen Van den Hooven houdt het op een uit de hand gelopen ruzie. „Een middelbare school is de maatschappij in het klein. Daar horen de leuke, maar zeker ook de minder leuke dingen bij. Het is natuurlijk wel betreurens waardig dat op zulke jonge leef tijd naar wapens wordt gegre pen. Je kunt eens ruzie hebben, maar dit gaat een flinke stap verder." STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Gertrudiskerk, 13.00-16.00 uur: Torenbeklimming; 13.00-16.30 uur: Bezichtiging monumen ten; GOES - Grote of Maria Magdalenakerk, 20.00 uur: Koor en samenzangavond olv Bert Moll, organist Pieter Heykoop; Wijkgebouw Jan Ligthart, 19.00 uur: Technika 10 voor meisjes van 10 t/m 12 jaar; Grote of Maria Magdalenakerk, 20.00 uur: Koor- en Samenzangavond mmv Maranatha 2000 koor uit Doorn olv van Bert Moll, organist Pieter Heykoop; HANSWEERT Kaj Munk, 13.00 uur: Se- niorensoos; KAPELLE - Complex Groenewoud, Zwembad, 9.00-10.00 uur: Sport en spel 55-plussers; 12.00-13.00 uur: Bewegen voor carapatiënten; De Vroone, 13.30-17.00 uur: Biljarten en kaarten voor ouderen; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00- 17.00 uur: Biljartcompetitie senioren; KWADENDAMME Kwekerij Het Groene Weegje, 10.00-17.00 uur: Geopend voor publiek; Berkenhof, Langeweegje 10a, 10.00-17.00 uur: Wandeltuinen met Orangerieplanten en waterpartijen ge opend voor publiek; RILLAND - Voormalige brandweerkazer ne, 19.30 uur: Knutselclub De Plakvin- gers, groep 2; SINT-MAARTENSDIJK - MFC Scaldis Na turalis, Kastelijnsweg 18, 11.00-16.00 uur: Doorlopende tentoonstelling We deropbouw na de Watersnoodramp 1 fe bruari 1953; VLAKE - Sequoiahof, 10.00-18.00 uur: Grote siertuin geopend voor publiek; WEMELDINGE Clubgebouw, Dorps straat 74, Repetitie Slagwerkgroep Mu ziekvereniging Mozart; YERSEKE - Prinses Beatrixhaven, 11.00 uur en 13.30 uur: Vertrek rondvaart op de Oosterschelde; Zorgcentrum Vredelust, 13.30 uur biljarten in de hal. iinja '!t cous in 01 isti i(! rbijj gavi IRIKZEE - Al bijna twintig aar achtereen maakt Fedja de (tlh-Thurzova uit Zierikzee jensen wegwijs in de Russische J. Zij doet dat voornamelijk «lier de koepel van de Zeeuwse Volksuniversiteit (ZVU). De be stelling blijkt ook na vele J.' aren lesgeven nog steeds onver hinderd groot. 'M ^eeft ^an °°k besloten iet komend seizoen voor meu te deelnemers weer een begin- ïrscursus op te zetten naast de issen voor gevorderden. Volgens Fedja de Veth is Russi- tte vooral door de opening van grenzen met Oost-Europa mij®belangrijker rol gaan spe- (|f c; jIuj d veel Oost-Europese landen kinnen mensen immers met de ntaal terecht. De lessen van De zijn zeker ook geschikt ,sa|xrmensen die zaken doen met j jj, lisland. ,eQ bhet gebouw Jannewekken 19 a j Zierikzee wordt dinsdag 30 eptember vanaf 19.30 uur een u ennismakingavond gehouden. Cultuurhuis af maar ook daar ziet de voorzitter wel een gat in, al is het op wat langere termijn. „Ronald van Dokkum heeft zich er weieens over beklaagd dat hij werd gezien als een soort profes sionele subsidieaanvrager. Kunstenaars met een leuk idee kwamen bij hem omdat hij het klappen van de zweep kende. Mensen met leuke ideeën blij ven er altijd, alleen zullen ze nu zelf subsidies en fondsen moe ten regelen. Hoe jammer het ook is dat Trechter 5 er waarschijn lijk niet meer is, met de kunst houdt het in Goes echt niet hele maal op." Favier en zijn medebestuursle den hebben het plotselinge ver trek van Van Dokkum niet zien aankomen. „Hijzelf vond het ook niet meer houdbaar dat al les bij hem thuis moest gebeuren en hij heeft geweldig meege werkt aan de ruimte in het Cul tuurhuis. Zijn grief dat er alleen geld is voor de huisvesting en niet voor de doelstelling, begrij pen we volkomen. Maar we ver trouwden erop dat het van hier uit verder zou gaan. Er is al eerder in alle openheid over op heffing van Trechter 5 gespro ken, maar toen zijn we doorge gaan. De beslissing kwam dus als een verrassing. We zullen echter proberen de zaken netjes af te handelen en alle losse eind jes vast te maken." Rudy Ovaa (links), ploegleider Jarien Schipper (geknield) en Jack Catsman volgen vanaf de wal de verrichtingen van collega's Johan van Tilburg (op de voorgrond) en Ron Flipse in het water. foto Lex de Meester door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Geheimen hebben de mannen van de stads gewestelijke brandweerduik- ploeg Vlissingen/Middelburg niet voor elkaar. Alles is in het team bespreekbaar. „Want on der water moet je elkaar voor duizend procent kunnen ver trouwen", zegt ploegleider Ja rien Schipper. Zaterdag neemt het team deel aan de landelijke finale van de brandweerduik- wedstrijden in Goes. De stadsgewestelijke brand weer telt twaalf duikers. De brandweerduikers moeten stressbestendig zijn, zéér actief betrokken zijn bij de club en vrij zijn van watervrees. „Want als het niet goed tussen je oren zit, kun je 'twel vergeten." Zowel in Vlissingen als in Middelburg is een waterongevallenwagen ge stationeerd. Binnen drie minu ten zijn de duikers op de kazerne en binnen tien minuten is het team op de plek des onheils. Het klinkt als een cliché, maar zeker bij brandweerduikers tellen de secondes. Ze willen niet horen dat ze te laat zijn gekomen. „Te laat ben je nooit", weet Schip per. „Een drenkeling heeft een uur overlevingstijd. Ik ken een geval uit Scheveningen, waar iemand na 58 minuten uit het water werd gehaald. Hij heeft alle mazzel van de wereld ge had. Hij is goed gereanimeerd en heeft het gered. Het ligt er ook aan hoe snel je een melding krijgt, dan heeft iemand nog een kans. Je weet nooit of je te laat komt. Wij gaan ervan uit dat wij iemand gaan redden. Anders kun je net zo goed op je gemakje gaan rijden. Je moet nooit opge ven." Het wedstrijdteam bestaat be halve Schipper uit Sam Joosse, Jacko van Eenennaam, Johan van Tilburg, Ron Flipse, Jack Catsman en Rudy Ovaa. In het dagelijks leven zijn ze installa teur, parketmedewerker, werk voorbereider, centralist of be roepsbrandweerman, maar allemaal maken ze vrijwillig deel uit van de duikploeg. Ze oe fenen buiten kantoortijden, twee maal in de maand. Voorbe reiden op een inzet, dat kan al leen door veel te oefenen. „Elke situatie is weer anders. Wanneer de pieper gaat, moet je er ook staan", zegt Schipper. „Het eni ge dat wij weten, is dat we altijd met water te maken hebben, dat we er bij nacht en ontij uit moe ten en dat we vaak op de tast moeten zoeken. Je moet zorgen dat je zo'n karwei klaart, want vij f uur later kun j e weer gepiept worden en dan moet je er weer staan." Gemiddeld komen de duikers tussen de twintig en dertig keer per jaar in actie. Dat varieert van waterongevallen tot zoek acties op verzoek van de politie. Aan de oever van het Arneka- naal wordt woensdagavond bij wijze van laatste oefening voor de landelijke finale van zater dag een waterongeval in scène gezet. Een kano is omgeslagen en een onbekend aantal personen wordt vermist. Eén duiker gaat het water in met een touw om zijn middels. Zijn collega com municeert vanaf de wal met het touw. Door middel van rukjes aan de lijn vertelt de duiker dat hij op onderzoek uitgaat, of dat hij van plan is boven water te komen. Aan de wal staan een zuurstofkoffer, een isolatiepak ket voor onderkoelingsver- schijnselen en een redbrancard gereed. Na slechts luttele tellen hebben de twee duikers de slachtoffers gelokaliseerd en boven water gebracht. Met ver eende krachten wordt de red- brancard op het droge geholpen. Veiligheid van de duikers gaat voor alles. Per jaar moeten de brandweerduikers driehonderd minuten onder water doorbren gen, anders mogen ze niet meer uitrukken. „En terecht", meent Schipper. Zaterdag zal blijken of het stadsgewestelijke team de concurrentie aankan met ploe gen uit Spijkenisse, Nederhorst den Berg, Brielle, Vianen en Go- rinchem. „Er is maar één plaats die telt", verzekert Schipper zijn ploeg. Of het team daad werkelijk in actie komt, is overi gens nog maar de vraag. Omdat de brandweer Goes, inclusief de duikers, de landelijke finale or ganiseert, is de stadsgewestelij ke duikploeg standby voor Wal cheren en de Bevelanden. „Als we opgepiept worden, pakken we alles meteen in en zijn we weg." REDACTIE bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus 31 <460 AA goes 110113) 315670 [Fax: (0113) 315669 I pmail: redgoes@pzc.nl I Rolf Bosboom I Sigrid Huibers I Mieke van der Jagt RobPaardekam centrale redactie I otationspark 28 I "ostbus 31 AA goes Jet (0113) 315500 «10113)315669 I t-mail: redactie@pzc.nl NTERNET j^w.pzc.nl I «nail: web@pzc.nl 1 0800-0231231 t/m vrijdag ge- Trechter 5 wijst jgjtiske van der Jagt fJlES - De Goese cultuurwet- LjerC.Linssen heeft naar al- uwaarschijnlijkheid een runn ier in het Cultuurhuis bij de luwe schouwburg in Goes, netbestuur van Trechter 5 heeft ejewethouder gisteren medege ld dat het geen huurcontract dl ondertekenen nu de belang rijkste voorwaarde voor het ilortbestaan van Trechter 5, junald van Dokkum, is wegge nen. Van Dokkum heeft, zoals „meld, met onmiddellijke in jaag zijn werkzaamheden neer- jelegd. jetbestuurvan Trechter 5 heeft -een spoedvergadering beslo- B niet te proberen Van Dok- 1 op ander gedachten te brengen. Voorzitter P. Favier: „We hebben alle begrip voor de overwegingen van Ronald van Dokkum. Hij is als het ware Trechter 5 en hij heeft al die ja ren zonder daar een stuiver mee te verdienen, de kar getrokken. Al valt deze beslissing ons erg rauw op ons dak, we kunnen niet voorbijgaan aan de privési- tuatie van iemand die zoveel be tekend heeft dat hij onvervang baar is." Weinig anders blijft er voor het bestuur van Trechter 5 over dan de financiële zaken af te hande len. „Het is logisch dat we nu geen verplichtingen aangaan door een handtekening onder een huurcontract te zetten. De gemeente heeft daarmee een probleem maar ik denk dat dat vrij gemakkelijk zal worden op gelost. Het is zo'n geweldig mooie ruimte, daar komt gauw genoeg een gegadigde voor.Er ger is volgens Favier, dat Trech ter 5 zo goed als opgeheven is, WADENDAMME - De Heem- undige Kring de Bevelanden mjjj oudt zaterdag een herfstwan- oaa ding en diapresentatie in j Iwadendamme onder leiding e ba an J. de Ruiter. Aanvang om bat 3.30 uur in verenigingsgebouw 30va leBurcht in Kwadendamme. rs 1 door Mieke van derJaqt COLIJNSPLAAT - De gemeente Noord-Beveland gaat de kerktorens van Kortgene, Kats en Colijnsplaat ko pen. Opnieuw kopen, eigenlijk, want in de praktijk waren de torens al in bezit van de gemeente. Er was alleen bij de officiële overdracht van de torens aan de voormalige gemeente Kortgene iets fout gegaan in de acte. Dat gaf jarenlang helemaal niks. Maar nu de gemeente restauratieplannen heeft voor Kortgene en Colijnsplaat, moet de fout worden rechtgetrokken. Anders loopt de gemeente een belang rijke Rijkssubsidie van 70 procent van de kosten mis. Voor één euro koopt Noord-Beveland nu drie torens die ze al had. De restauratieplannen liggen al een poosje klaar. In Kortgene moet het met selwerk worden gekapt en gevoegd, de houten constructie en de vloeren moe ten nodig worden hersteld en ook aan het dak moet van alles gebeuren. In Colijnsplaat gaat het om het stuc werk, het metselwerk erachter en even eens om houtwerk aan de binnenkant. Beide torens moeten bovendien ontzilt worden. Zout is tot op flinke hoogte doorgedrongen in die bouwwerken en dat is niet goed voor de conservering. De oude toren in Kortgene heeft het zoutbad opgelopen in de zestiende eeuw, toen de toren als gevolg van de Sint Elizabethsvloed, lange tijd in het zoute water heeft gestaan. Het zout van Colijnsplaat heeft een an dere oorzaak, die ook heden te dage nog weieens voorkomt. Net als bij het nieu we stadhuis in Middelburg is in de acht tiende eeuw in Colijnsplaat zout water gebruikt in de bouwmaterialen, met name in de metselspecie. Dat zout moet er met een speciaal, kostbaar procédé worden uitgehaald. De restauratie van de twee torens kost in totaal 295.000 euro. De gemeente moet daarvan 90.000 euro betalen. De toren van Colijnsplaat moet geres taureerd worden, foto Dirk-Jan Gjel- tema Is ie. .„JSOES - Het Maranatha 2000 üoudt vandaag in samen- met andere koren een en samenzangavond Het staat onder leiding van Moll en organist is Pieter De aanvang is om uur in de Grote of Maria mem nenti u" Kloetinge is afgestudeerd lmB,^^rasmus Universiteit Rotterdam j wdeopleiding Bedrijfskunde met als vaal Wcialisatie Informatie Management, met !;™'9aand heeft hij het VWO aan het "illibrordscollege in Goes gevolgd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31