PZC 24 Tsjechov anders bezien Zeeuws Zangersmanifest in nieuw jasje gestoken Gents in Vlissingen 0v> (tra donderdag 25 september 2003 Overplaatsing DONDERDAG VRIJDAG Oosterhuis ZATERDAG Het vocaal ensemble The Gentlemen of St. John's College, ookwel de Gents ofge noemd, werden in de jaren ze ventig opgericht. Het ensemble bestaat uit leden (de jonge man nen) van het wereldvermaarde 'Choir of Cambrigde'. Dit koor luistert dagelijks de diensten in de eigen kapel op en heeft daar naast een druk programma met concerten, radio-uitzendingen, CD-opnamens en internationa le tournees. Naast hun drukke bezigheden als Choral Scholar zijn de 'gents' allen als student verbonden aan de Universiteit van Cambridge. In tegenstelling tot het College Choir, dat vooral kerkmuziek zingt, hebben de Gents een wat wereldlij ker karakter. Ze wor den worden vaak vergeleken met The King's Singers, maar ze onderscheiden zich door een flexibele en zich steeds verjon gende bezetting, wat resulteert in een bijzonder frisse benade ring van het brede repertoire. Een concert van de Gents kan bijvoorbeeld bestaan uit een ge deelte oude of klassieke muziek naast een gedeelte gevuld met folksongs en close harmony-ar- rangementen, vaak geschreven door de koorleden. De jonge mannen hebben al een aantal cd's op hun naam staan. Het nieuwste schijfje bevat werk van de renaisance-componist Jean Mouton, waaronder eerste opname van zijn werk. Wegens het grote succes van de tournee van vorig jaar is het vo caal ensemble wederom te be luisteren in Nederland. De Gents geven tot en met 28 sep tember concerten in Amster dam, Breda, Haarlem, Bergen op Zoom, Antwerpen en Vlis singen. Eerder traden de zan gers onder meer op in Australië, België, Duitsland, Italië, Japan, de Verenigde Staten, Zuid-Afrika en Zweden. Zij zullen een gevarieerd program ma brengen met muziek van de middeleeuwen tot de moderne tijd, kerkelijk en wereldlijk, klassiek en close harmony. Wer ken van onder andere Coen Ver- meeren, Sheppard, Thomas Tomkins, Jean Mouton, Framz Biebl, Maurice Duruflé, Francis Poule, Chilcott, maken deel uit van het concert dat ook uit een gedeeltre close hamony bestaat waarin Beatles-arragementen gezongen worden, naast liedjes van de Beach Boys. Vrijdag, 20:00 uur, Markiezen hof, Bergen op Zoom. Zondag, 15:00 uur, St. Jacobskerk, Vlis singen èl*- A -1 Scène uit Dedriezusters; vlnr Lineke Rijxman, Marieke Heebink, Halina Reijn, Hans Kesting (silhouet). Een stuk van de Russische schrijver Anton Tsje chov (1860-1904) regisseren staat op bijna elk verlang lijstje van een toneelmaker. Ivo van Hove, regisseur van Toneelgroep Amsterdam heeft 20 jaar gewacht voor hij aan zijn eerste Tsjechov is begonnen. Dat is dan meteen een klassieker: Drie Zusters. Bepaalde thematieken van Tsjechov heeft hij al die ja ren met zich meegedragen: „Er is wel een link tussen Tsjechov en mijn vroegere voorstellingen, waaronder Caligula en De On- beminden. Ook daar ging het om de hunkering naar dingen die je in het leven worden onthouden. En om dat streven naar het grote geluk. Geluk dat altijd heel re latief zal zijn. Drie Zusters gaat daar ook over." Met dien verstande dat Ivo van Hove ondanks alle teleurstellin gen, tegenslagen en verlies van idealen van de betrokkenen de moed niet laat zakken. „Dit stuk gaat uiteindelijk over de winst van al die tekortkomingen die inherent is aan het bestaan. Het spoort ons aan om hoe moeilijk het ook is iets met dat gemis te doen. Het genereert nieuwe energie." De titel Drie zusters heeft be trekking op Olga, Masja en Iri- na. (gespeeld door respectieve lijk Lineke Rijxman, Marieke Heebink en Halina Reijn). Als bataljonscommandant wordt de vader en zijn gezin van Mos kou overgeplaatst naar een af gelegen provinciestad. Na het overlijden van hun ouders blij ven zij en hun broer Andrej (Hans Kesting) wonen in dit Geen verplichte nummers zoals bij een traditioneel concours gebruikelijk is, maar alle vrijheid voor de deelnemers om uit eigen repertoire een se lectie te maken. Dat is het be langrijkste kenmerk voor het Zeeuws Zangersmanifest nieu we stijl dat zaterdag 27 septem ber in de Grote of Maria Magda- lenakerk in Goes wordt gehou den. De Zeeuwse Zangersbond 'Zang Veredelt' vindt het tijd voor vernieuwing van dit twee jaarlijkse zangevenement. Er doen twaalf koren van binnen en buiten de provincie aan mee. Secretaris D. Vos van de Zan gersbond is blij met de grote di versiteit van het deelnemers veld. Er doen een kinderkoor, een tienerkoor, en een smartlap penkoor mee, maar ook een klei nere zanggroep en barbershop- ensembles. Met het vervallen van verplich te nummers is het wedstrijdele ment uit het manifest verdwe nen. Wel worden de optredens gejureerd. Zangdeskundige Rob van der Meule stelt voor alle ko ren een beoordelingsrapportje op. Hij let daarbij op zaken als zuiverheid, ritme, uitspraak, klankgehalte, nuancering, sa menzang en opvatting. Tussen de optredens door wor den er deze dag ook enkele mu ziekstukken ingestudeerd, die tijdens de slotmanifestatie door publiek en de ruim driehonderd deelnemende koorleden worden uitgevoerd. Nieuw dit jaar is de hechte sa menwerking met SAKO Zee land. Deze provinciale koepel organisatie voor de koren intro duceert dit jaar de Zeeuwse koorprijzen onder de titel 'De Korenmaat'. Elk koor in Zee land heeft de mogelijkheid ge kregen hierop in te schrijven en zich op diverse onderdelen te la ten beoordelen door een des kundige jury. De prijsuitreiking van de koor- prijzen vormt zaterdag een pro grammaonderdeel van het Zeeuws Zangersmanifest. Ge deputeerde van Cultuur H. van Waveren, tevens de voormalig voorzitter van de SAKO zal van 15.45 uur in diverse categorieën 'De Korenmaat' uitreiken. De prijsuitreiking wordt afgewis seld met optredens van leden van het Jeugdtheaterhuis Goes met een gedeelte uit een musical en met een presentatie van het close harmonykoor 'Geen Pa niek' uit Vlissingen. „Belangrijke doelstelling van deze dag is het publiek een bre de indruk te geven van wat er op het gebied van koren allemaal te beleven valt. Verder is dit evene ment van belang voor de kwali teitsverbetering en het bevorde ren van de amateurkoorzang", benadrukt Vos. De Zeeuwse Zangersmanifesta tie wordt zaterdagochtend om 10.00 uur officieel geopend door de Goese wethouder C. Linssen van cultuur. Vanaf 9.30 uur al wordt er gezongen in de wan- delkerk terwijl het publiek bin nenkomt. Ali Pankow foto Chris van der Burght door hen zo verfoeide en als ver stikkend ervaren leefmilieu. Het onvervulbare verlangen naar Moskou, die door hen tot in het extreme geïdealiseerd wordt, krijgt de ondraaglijke pijn van een obsessie. Wanneer het garnizoen vertrekt en zowel Masja als Irina hun geliefde voorgoed verliest, rest niets an ders dan de grote leegte en een zaamheid. „In de kern is het le ven tragisch, dat ervaren die drie zusters ook, maar uiteinde lijk rijzen ze als een feniks uit de as van hun ellende. Voor mij is dit stuk een existentieel drama: het laat ons nadenken over ons bestaan en hoe je ermee omgaat. Met als sleutelwoorden teder heid, troost en bekommernis. Die zijn ook in deze tijd van be lang.' Tijdens zijn gedegen herbestu dering van de tekst heeft Ivo van Hove betekenissen ontdekt, die niet in eerdere voorstellingen zijn getoond. Alleen al om die reden belooft zijn interpretatie van Drie Zusters anders te zijn dan de vorige ensceneringen. In zijn regie werkt Ivo van Hove vanuit een pure tekstanalyse. „Ik heb niet gekozen voor een radicale vorm", zegt hij. De vormgeving is verankerd op de uitspraak van de legerarts Tsje- boetykin: 'Misschien verbeel den we ons alleen maar, dat we bestaan en zijn we er in werke lijkheid helemaal niet'. Ivo van Hove: 'Ik laat dit stuk uit 1900 niet afspelen in een realis tisch huis uit die tijd, maar in een architectuur die aan een dergelijk huis doet denken. In een changement zie je zelfs dat het huis en zijn interieur alleen als een plattegrond achterblijft. De personages moeten hele con crete mensen zijn, maar van wie je op het eind het gevoel hebt dat ze niet hebben bestaan. Dat ze eigenlijk afspiegelingen zijn van jezelf." Max Smith Drie Zusters van Tsjechov door Toneelgroep Amsterdam in de Middelburgse Stadsschouw burg, vandaag 20.00 uur Tijdens het Rondje Kunst te Burgh- Haamstede zijn van 12.00 tot 17.00 uur tien ateliers en drie galeries voor het publiek geopend: galerie Haam stede, Kunst geen Kunst, siera- denatelier Corry van Rees, beelden tuin van Bemmelen, atelier Hetty de Wette, atelier Liesbeth Mullemeister, atelier Elly Mes, atelier Joop van Nugteren, galerie Borsboom, atelier 't Oute uus, atelier Cees van Oostmal- le, beeldentuin Marian van Puyvelde, atelier Danielle Orelio, en voor het eerst galerie Het Oude Raadhuis. Isabel van Zwienen exposeert in het Torentje van de ING-bank in Hulst. De exposante toont grafiek, etsen en hoogdruk. Te zien t/m 13 oktober maandag t/m vrijdag, van 13.00 tot 17.00 uur. In 't Kerkje van Ellesdiek in Elle- woutsdijk is zaterdagmiddag de go belintentoonstelling van Carmen Milhous Arendt te bezichtigen tussen 13.30 en 16.30 uur. Carmen Milhous Arendt is een van de weinigen die op puur ambachtelijke wijze gobelins weeft. Zij maakt zelf haar ontwer pen, verft de benodigde wol en weeft vervolgens haar gobelins. Ook expo seert ze textielschilderijen. De ten toonstelling is verder nog te bezichti gen op zondagmiddag 12 oktober en verder voor bezoekers tijdens activi teiten en voorstellingen. Marcel Lucien Robbe exposeert in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. De expositie, Larcels landschappen getiteld, wordt morgen geopend door schrijver-tekenaar Wim Hofman om 17.00 uur. Te zien t/m 1 november. In het Zeeuws Documentatiecentrum op de tweede verdieping van de bi bliotheek is de fototentoonstelling 'Vergane glorie, verdwenen Zeeuwse boerderijen' te zien. Openingstijden: ma. 17.30 - 21 uur, din. t/m vri. 10-21 uur, zat. 10-13 uur. In galerie ghl//de gedachtengang in Middelburg is de expositie Van Gogh in bruikleen te zien. De tentoonstel ling wordt zaterdag om 20.00 uur ge opend. Te zien t/m 10 oktober vri. en zat. 14-117 uur, zon. 5 oktober 13-17 uur. Anita Baselaar uit Kerkwerve expo seert haar werk in de pizzaria Leo nardo's in Scharendijke de maanden september oktober en november. Liefde voor figuratief, oog voor het licht in het landschap van Frankrijk zijn haar thema's. Openingstijden 17.00 uur tot 23.00 uur. ROTTERDAM Museum Boijinans Van Beuningen (Museumpark 18-20): t/m 31 dec. - PanPan. De Rotterdamse kunstenaar George Belzer transformeert oude metalen gebruiksvoorwerpen tot po ëtische beeldende objecten; t/m 16 nov. - De Achilles-serie (acht wand tapijten) van Peter Paul Rubens. Kunsthal Rotterdam (Westzeedijk 341): Aderen. Ter gelegenheid van het Waterjaar 2003. Zwart-wit foto's van het leven op en langs de zeven grote rivieren van de wereld. Hist. Museum 'Schielandshuis' Atlas van Stolk (Korte Hoogstraat 31): t/m 5 okt. - Ruik Rotterdam. De geschie denis van Rotterdam in de twintigste eeuw verteld door de geuren in de stad; t/m 19 okt. - Oog in oog. Portret ten van Rotterdammers; t/m 31 mei 2004 - Het geluk van de huisvrouw. De invloed van reclame. Nederlands Fotomuseum (Witte de Withstraat 63): t/m 16 nov. - Nico Jes- ANTWERPEN. Kon. Museum voor Schone Kunsten: tot 19 oktober Free Stace; Hans Mem- ling/Instrumentaal. Permanent: En- sor en de Modernen in de museum verzameling Etnografisch Museum: tot 26 oktober Met hun handen en hun ogen Maya textiel; Spiegel van een wereldbeeld. Openluchtmuseum Middelheim: tot 16 november Anne Veronica Jans- sens, installaties. De Singel: tot 30 november Urban Dramas architectuurtentoonstelling: narratieve aspecten in de stedelijke omgeving. Diamantmuseum: tot 31 december Art Deco Juwelen met diamant 1920-1939, glamoureuze juwelen voor de nieuwe vrouw van de wereld. Nationaal Scheepvaart Museum: tot 31 december De kleine onbekenden, verdwenen scheepstypes van de hand van Gilbert de Clerck in de sleepspits "Lauranda"; aquarellen, tekenin gen, foto's, docu's en modellen. MOMU: tot 31 maart 2004 Genovan- versaeviceversA i.s.m. Europalia Ita lia. GENT Design Museum Gent: tot 28 septem ber: Danske Smykker, werk van een 3-tal Deense juweelontwerpers, Lars Glad, Karine Noyens en Liesbeth Dauve Een persoonlijk Stempel, de Seawolf collectie, een verzameling zilver uit de 19de en 20ste eeuw Be stekken en Eetcultuur, van Gotiek tot Art Deco. Verzameld Werk: tot 28 september Matali Crasset Digitspace. Schipperskapel: tot 28 september Si- de-Walk on MuideMoscou. Santo Campo: tot 28 september Wer ken van Hemadi, Joris Bundervoet en Lieve Jacobs. Hommage aan Eric Voets. Hof van Ryhove: tot 2 oktober Kunst bij de politie. Geuzenhuis: tot 5 oktober Lana pura girasole Vera Vermeersch Francky Cane SMAK: tot 26 oktober Kunst Nu Thomas Bogaert. C.J.K.: tot 26 oktober Sabine Ooster- lijnck installaties- video's en objec ten. Huis van Alijn: tot 2 november Van God en klein Pierke. Kunsthal Sint-Pieters Abdij: tot 11 november - Alison, virtuele ontdek kingstocht doorheen de geschiedenis van de abdij. De wereld van Kina, het Hu>s: tot 31 december Wie is er bang voor de grote boze wolf? BRUGGE Huis De Meester: tot 28 september Laza Bertoni schilderijen en mixed media. Sint-Jacobskerk: tot 30 oktober Grafstenen op papier, grafschriften verzameling uit Brugse archieven en bibliotheken. 25septembe rt/m 2oktobet Lange Jan Een miniconcert in het kader van het Lange Jan-project Organist René Molenaar sluit de reeks miniconcerten af R] fluitist Albert Alderlieste verleent medewerking. Koorkerk, Middelburg, 15.00 uur Funda Cabaretière Funda Müjde brengt een try-out van haarnie programma. Wt De werktitel van haar voorstelling is Funda, actueler dan De cabaretière stopt haar scherpe en actuele teksten vaak in hilarisch, maar herkenbaar jasje. Vestzak '99 Vlissingen, 20.15 uur Kooravond Het Maranatha 2000 Koor geeft een concert. Het koor uit Doorn staat onder leiding van Bert Moll. Pieter Heykoop zorgt voor de begeleiding. Grote Kerk Goes, 20.00 uur Daniel Kwartet Het Daniel Kwartet treedt op in het kader van de serie strijkcon certen. Het kwartet, twee violen, altviool en cello, brengt een program ma met werken van Haydn; Sjostakovitsj en Dvorak. Het Markiezenhof Bergen op Zoom, 20.00 uur Drie Zusters Toneelgroep Amsterdam speelt Drie zusters van Tsjechov. Judith Herzberg maakte een nieuwe vertaling van het stuk, Stadsschouwburg Middelburg, 20.00 uur .verni leeste etekei aoeizai de ma iet stei lubert jnouz Trijntje Oosterhuis treedt op met het Jazz Orchestra van het Concertgebouw. Het orkest onder leiding van Henk Meutgeertbestaat uit 20mu- sici met onder hen saxofonisten Jan Menu en Benjamin Herman gitarist Jesse van Ruller en pianist Peter Beets. Trijntje Ooster huis treedt eenmalig op met het orkest. Het kwintet van Monen begeleidt de afterparty. Scheldetheater Terneuzen, 19.00 uur Nat lorden Itbore siong trkocr rerlee. jvesti jotdi [vangi :ervif imose andie jjdes u'ord steed icht.f (mees jao's 1 |j als k vrij tide t iismi bewel itAi'n itverl oeilijl icrdii idere ïhale ante sfdrc limpi [tan' Ernesto Marcelino brengen samen met Wilfried Finkers hel cabaretprogramma NAT. NAT is het vierde programma van de cabaretiers. Sindsbegindit jaar maakt Finkers deel uit van de groep. Wilfried Finkers pro- B0M minenter aanwezig dan in de voorstellingen van zijn broer. Stadsschouwburg Middelburg, 20.00 uur «8 (8 New London Choral The New London Choral geeft een concert. De musici van Tom Parker brengen voor het eerst een kamercon- eert. Zij worden ondersteund door The New London Band onder leiding van Tom Barlage. Bekende zangers als Gordon Neville, Amy Vanmeenen, Lance Ellington en Jackie Rawe verlenenme- dewerking. Op het programma staat onder andere de première van The New Mendelssohn Project. St. Jacobskerk Vlissingen, 20.15 uur tig idet rsizig Handtheater Het Handtheater brengt Vagina Verhalen. De voorstelling is gebaseerd op de Vagina Monologen van Eve Ensler en op interviews met dove vrouwen. Het stuk wordt neer-L va gezet door zestien actricesacht dove en acht horende vrouwenii fei, de Nederlandse gebarentaal en het gesproken Nederlands Naast tekst en gebaar spelen beweging en zang een grote rol.Df tp voorstelling is verplaatst van Vestzak'99 naar het Arsenaalthea- iggere ter. Arsenaaltheater Vlissingen, 20.15 uur ;ehi aar is itde ode: laar Magic Unlimited Oscar, Renzo Mara brengen hun show Magic Unlimited. Het drietal heeft zich tot doel gesteld illusies in een eigentijds jnexe jasje te steken. Inmiddels volledig uit de schaduw van hun be roemde vader combineren Oscar Kazan, Renzo Kazan en Mara fchuli jeugdige dynamiek, muziek, theatrale effecten, dans en roman- pari tiek met magische effecten. Tijdens de show treedt Hans KazaifcelC ook op. Stadsschouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 19.00 uur schte tnacl Hofconcerten Diverse ensembles en musici treden op tijdens de nieuwe serie Hofconcerten. Het eerste concert wordt gegeven door The Gents of St. Jota's landt College Choir uit Cambridge. De serie kamermuziekconcert® bestaat uit negen concerten. Het Markiezenhof Bergen op Zoom, 20.00 uur jafti iewi «blij Zoo-crew Zoo-Crew geeft een optreden. De Belgische band treedt op tijdens de Groovability Drum'n Bass. De Piek Vlissingen, 22.00 uur jmtit tiller iveng Som i,Ra :.".H kmit «Jol oanc (Ci en teen Groeningemuseum: tot 2 november Young Primitives tentoonstellings project en route met 30 locaties in de binnenstad met werk van jonge graf fitikunstenaars, geïnspireerd door de Vlaamse Primitieven van de stedelij ke Brugse musea. Tot 15 december Jacob Van Oost, een barokschilder in Brugge. Memlingmuseum: tot 3 november Bosnische Fotografie fototentoon stelling met expressieve werken van de Bosnische fotografen Haris Memija en Zij ah Gafic. De Bond: tot 9 november John Isaacs Hedendaagse Kunst - installaties. Stadshallen: tot 17 november alva- dor Dali Grafisch werk. BELGIË WESTKUST: tot 29 sep tember 2003 Beaufort Art by the Sea Triënnale voor Hedendaagse Kunst langs de Belgische kust. OOSTENDE PMMK, Museum voor Moderne Kunst: tot 28 september Confronta tion KNOKKE Zwart Huis: tot 28 september, Jan Fabre, tekeningen installaties sculp turen. DAMME Stadhuis: tot 19 oktober Indigo actu eel tevens belichting van de geschie denis en productie van de heden daagse jeans. Marktplein: tot 31 december Waiting for Blue, installatie van Lut Lenoir. Zangersmanifest Twaalf koren werken mee aan het Zeeuws Zangersmanifest Tijdens dit tweejaarlijkse evenement presenteren koren uit bin- ((i nen-en buitenland zich aan het publiek. Grote Kerk Goes, 9.00 uur Pubfolk Rob Willy en Zo. geven een concert. Zangers Rob en Willy brengen pubfolk, oude en nieuwe liedje zoals ze aan de westkust van Ierland, Schotland en Engelanc worden gebracht. Ze worden begeleid door Arie (accordeon)en Ramon (banjo). Brasserie van De Drukkery Middelburg, 14.30 uur Miel Cools De Vlaamse volkszanger Miel Cools geeft een concert. Miel Cools brengt een programma waarin hij zingt en vertelt over dingen de hem bezighouden. Hij is afwisselend poëtisch, vrolijk, ondeugend en weemoedig. Kerkje Ellewoutsdijk, 14.30 uur Leesconcert Paul van Loon en Bies van Ede geven het leesconcert De Griezel- toer. Kinderboekenschrijvers Paul van Loon en Bies van Ede brengen samen met drie muzikanten al een paar jaar leesconcerten voor kinderen. Er wordt niet alleen gelezen, maar ook popmuziek maakt. Alle liedjes zijn door het schrijversduo zelf gecompo neerd en geschreven. Ledeltheater Oostburg, 19.30 uur Big Swing Band De Big Swing Band geeft een jubileumconcert. De Big Swing Bandonder leiding van Freddy Delagaye, besta dit jaar 25 jaar en pakt extra uit met een avondvullend progra ma, waarin zangeres Thea Engels een grote rol speelt. Therlv 5 Dixies, De Honkers Brassband en Jazzed in time verlenen me werking. Scheldetheater Terneuzen, 20.00 uur Brise l'Ame Brise l'Ame geeft een folkconcert. De Vlaamse groep bestaat uit uit Tijs van Severen (basff a]r' zang), Saskia Mayaert (zang, gitaar), Filip Duthoy strumentalist), Guy Vanhulle (drums) en Hilda van Laerel zang). De groep brengt eigenzinnige folk/wereldmuziek. Razzmatazz Oost-Souburg, 21.00 uur ibehe

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 24