11 W inkelcentrum Dauwendaele moet spullen opruimen Veel belangstelling voor lessen Russisch Schrik zit er goed in na neersteken Terneuzense jongen Onder water vertrouw je elkaar blindelings Gimbrére alleen bij Orange blijft je beltegoed altijd geldig Een echte SieMatic voor maar 9.400,-? SieMatic Bèèèh Nieuwe accommodatie komt in waterrijke omgeving te liggen zeeuwse almanak donderdag 25 september 2003 Fietsen Incident Aangenaam Klassiek Agenda's en kalenders 2004 Een zeer aangenaam panorama Brasseriemenu Rob en Willy en zo Markt 51 Middelburg (0118) 886886 Lastig Brandweerduikers oefenen voor landelijke finale in Goes Veiligheid WALCHEREN Sportboulevard stelt clubs teleur door Ron Magnée MIDDELBURG - Winkeliers van winkelcentrum Dau wendaele moeten zo snel mo gelijk reclameborden en uit stallingen uit de weg halen. In de huidige situatie kunnen er zich in geval van brand ge vaarlijke situaties voordoen doordat vluchtwegen wor den belemmerd. Onlangs toog een controle ploeg van de brandweer naar het winkelcentrum. Aanlei ding was een aantal klachten van bezoekers over reclame borden, uitstallingen en fiet sen die noodwegen in het centrum blokkeerden. De brandweerlieden consta teerden dat de vluchtwegen inderdaad niet voldoende vrij waren van obstakels. De brandweer overhandigde een rapport van de constate ringen aan de gemeente Mid delburg. „Wij hebben name lijk geen middelen om te handhaven", legt brand weercommandant K. Hame link uit. „Dus geven we de gegevens aan de gemeente." Volgens Hamelink moet het risico niet onderschat wor den. „Er bestaat een kans dat een brand overslaat van het ene winkelpand naar het an dere. Dat is, ik denk zo'n 25 jaar geleden, al eens eerder gebeurd." De gemeente Middelburg heeft inmiddels vertegen woordigers van het winkel centrum aangeschreven. „We hebben contact gezocht met de Vereniging van Eige naren", meldt juridisch me dewerker R. Kwekkeboom van de gemeente Middel burg. „Latervolgt er eenher- controle. Is het dan nog niet in orde, dan volgt een aan schrijven." Een ander probleem is dat vee) fietsers hun tweewielers niet buiten het winkelcen trum parkeren, maar ze mee naar binnen nemen en vaak bij de supermarkt parkeren. Ook deze fietsen vormen nogal eens obstakels voor een vrije doorgang. „Er zal in ieder geval inten siever toezicht moeten plaatsvinden", aldus Kwek keboom. ZIERIKZEE - Al bijna twintig jaar achtereen maakt F edja de Veth- Thurzova uit Zierikzee mensen wegwijs in de Russische taal. Zij doet dat voornamelijk onder de koepel van de Zeeuwse Volksuni versiteit (ZVU). De belangstelling blijkt ook na vele jaren lesgeven nog steeds onverminderd groot. Volgens Fedja de Veth is Russisch vooral door de opening van de grenzen met Oost-Europa een belangrijker rol gaan spelen. In veel Oost-Europese landen kunnen mensen immers met deze taal te recht.In de cursussen voor gevorderden wordt dieper ingegaan op de grammatica, waarbij vooral naamvallen en werkwoorden wor den behandeld. De conversatie wordt vooral geoefend aan de hand van specifieke onderwerpen. De docente verweeft veel wetenswaardigheden over cultuur, leef gewoonten en gebruiken in Rusland door haar lessen. SieMatic SC 10 9.400,- excl. montage Advertentie Vertel ons wat uw budget is en wij ontwerpen een echte SieMatic keuken voor u. Individueel Design. Mooier, praktischer en duurzamer. Maar niet duur. Als u aan een nieuwe keuken denkt, denk dan eerst aan SieMatic. Welkom! 't Liefst een SieMatic Middelburg Woonstudio Middelburg, Industrieterrein Amestein, Grenadierweg 17a, telefoon 0118 - 62 95 22 Goes Plieger B.V. (ook voor sanitair), Nansenbaan 15, telefoon 0113-24 64 64 Axel SieMatic Keukenstudio Van Vliet, onder dak bij Pot Woninginrichting, Nieuwendijk 89, telefoon 0115 - 56 40 70 Terneuzen BouwCenter De Hoop, Kennedylaan 32, telefoon 0115-68 0612 door Marco Hamelink TERNEUZEN - „Het komt blijkbaar voor dat kinderen al op deze leeftijd met wapens op zak lopen. Dat is betreurens waardig." Rector T. Frankemól- le van het Terneuzense Zeldep- rust-Steelantcollege is de morgen na de steekpartij in de Akkerwindelaan nóg ontdaan. Niettemin probeert de school de lessen zo normaal mogelijk te laten verlopen. Maar op het Zel- denrust en, een steenworp ver der, op scholengemeenschap De Rede is er wel alle aandacht voor leerlingen die daar behoef te aan hebben. Dinsdagmiddag stak een der tienjarige leerling van scholen gemeenschap De Rede een veer tienjarige scholier van het Zeldenrust-Steelantcollege (ZSC) in de buik. De dader is op gepakt, maar politiewoord voerder J. van Mourick wilde gisteren niet zeggen of de jongen nog steeds vastzit. Op beide scholen was de steekpartij gis teren het gesprek van de dag. Frankemölle: „Weliswaar is dit buiten school gebeurd, het gaat wél om onze leerlingen. Dit zijn afschuwelijke dingen en die willen wij in Terneuzen niet." De rector beschouwt de steek partij als een incident. „Maar wel een incident dat diep in grijpt in de veiligheidsgevoe lens van leerlingen en ook lera ren. Vandaar dat we er alles aan doen opdat klasgenoten en an deren op school hun verhaal kwijt kunnen." Collega E. van den Hooven van De Rede is het daar mee eens. „Dit had ook in de Nieuwstraat kunnen gebeuren. De kermis kan de oorsprong zijn van een ruzie, die kan exploderen op een moment dat er verkeerd naar el kaar wordt gekeken in de bots auto's. De steekpartij heeft in principe niets met de school te maken, maar je krijgt het op de ze manier toch tussen de deuren. Dan moet je helder zijn over de gebeurtenissen en die in de juis te proporties zetten. Op deze leeftijd klopt men de verhalen snel op." Dit geldt wat beide rectoren be treft ook over het gerucht dat de steekpartij voortvloeit uit een al langer lopende vete tussen twee groepen jongeren, één van Turk se en één van Antilliaanse af komst. „Er is geen sprake van groepjes", zegt Frankemölle. Ook Van Mourick zegt niets te weten over een mogelijk con flict tussen twee groepen. Na mens de beide scholen is er een brief gestuurd naar de ouders, mede om indianenverhalen te voorkomen Van den Hooven houdt het op een uit de hand gelopen ruzie. „Een middelbare school is de maatschappij in het klein. Daar horen de leuke, maar zeker ook de minder leuke dingen bij. Het is natuurlijk wel betreurens waardig dat op zulke jonge leef tijd naar wapens wordt gegre pen. Je kunt eens ruzie hebben, maar dit gaat een flinke stap verder." Op beide scholen was er tijdens de lessen ruimte op over de steekpartij te praten. De tweede klas waar het jonge slachtoffer in zit, werd voor de lessen opge vangen door een lid van het So ciaal Medisch Team (SMT). Advertentie Apparthotel Bommeljé te domburg zoekt m.i.v. dit najaar een Ervaren kok goede motivatie en leidinggevende capaciteiten zijn vereist Vriendelijke gastvrouw/ receptioniste ervaring is een pre! Apparthotel Bommeljé fel. 0118-581684 (vraag naar Aréke Hillebrand) www.hommelje.nl Rederij uit Breskens levert Australische probleemschapen af in Irak. Straks op het menu: Bushkebab. juist verschenen bij afdeling Zeelandica Tuinkruidenbouillon, en Lamskotelet met honing- tijmsaus of Tagliatelle met pestosaus (vegetarisch) en bosvruchtenkwark 11,50 9,00 vegetarischmenu) zaterdag 27 september 15.00-16.30 uur Pubfolk bekijk ook onze website www.drukkeriimicklclhunT.nl Kl-.RY Beeld Geluid door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Geheimen hebben de mannen van de stads gewestelijke brandweerduik- ploeg Vlissingen/Middelburg niet voor elkaar. Alles is in het team bespreekbaar. „Want on der water moet je elkaar voor duizend procent kunnen ver trouwen", zegt ploegleider Ja rien Schipper. Zaterdag neemt het team deel aan de landelijke finale van de brandweerduik- wedstrijden in Goes. De stadsgewestelijke brand weer telt twaalf duikers. De brandweerduikers moeten stressbestendig zijn, zéér actief betrokken zijn bij de club en vrij zijn van watervrees. „Want als het niet goed tussen je oren zit, kun je 't wel vergeten." Zowel in Vlissingen als in Middelburg is een waterongevallenwagen ge stationeerd. Binnen drie minu ten zijn de duikers op de kazerne en binnen tien minuten is het team op de plek des onheils. Het klinkt als een cliché, maar zeker bij brandweerduikers tellen de secondes. Ze willen niet horen dat ze te laat zijn gekomen. „Te laat ben je nooit", weet Schip per. „Een drenkeling heeft een uur overlevingstijd. Ik ken een geval uit Scheveningen, waar iemand na 58 minuten uit het water werd gehaald. Hij heeft Natuurgebieden van Staatsbosbeheer op Walcheren 12,90 vanavond vanaf 17.30 uur ^orNadiaBerkelder MIDDELBURG - De sportbou levard tussen Middelburg en Vlissingen komt te liggen in een waterrijke omgeving. Voor het «bied. bij bedrijventerrein Vrijburg, is een plan gemaakt joor bureau Kuiper compag nons. De sportverenigingen die de boulevard moeten gaan ge bruiken. zijn teleurgesteld. Ze vinden dat de sportvelden zijn weggemoffeld. De sportvereni gingen willen een alternatief plan maken. Vorige week zijn de plannen voor het eerst gepresenteerd aan atletiekvereniging Dynamica ende Vlissingse en Middelburg sehockeyclubs. De hockeyclubs tillen na de verhuizing naar de sportboulevard als één vereni ging verder. Voorzitter N. Tig- «elman van de Mixed Hockey Club Vlissingen (MHCV) had heel iets anders verwacht. „We zijn teleurgesteld over de ma merwaarop de velden zijn inge tekend. Het lijkt wel of er ge woon nog een hoekje voor is gezocht naast alle leuke ideeën vandelandschapsarchitect." Ze vindt bovendien dat de ontslui ting van de velden niet deugt. „Wemoeten met zijn allen doen net het parkeerterrein van het (Advertentie zwembad." Haar collega F. Streng van de Middelburgse Mixed Hockey Club (MMHC) is het met haar eens. „De hockey zit in een hoekje met drie velden achter elkaar.In het plan is uit breiding van het aantal velden volgens de voorzitters niet meer mogelijk. De verenigingen wil len een alternatief plan indie nen. De hockeyclubs en de atletiek vereniging Dynamica maken zich bovendien zorgen over de opleverdatum. Ze hielden er re kening mee dat ze aan het begin van het seizoen 2005/2006 op het terrein terecht konden. Het hele plan moet nu nog door een planologische procedure. De Middelburgse sportwethouder A. de Vries erkent dat de tijd dringt. „We moeten dit jaar de knoop doorhakken. Ik hoop dat we dan op tijd klaar zijn. Dat ligt aan de procedures. Boven dien hebben we toestemming nodig van de provincie. Vooral voor de atletiekvereniging is de situatie nijpend. De baan in Middelburg is afgekeurd voor wedstrijden." De Vries was niet op de hoogte van de klachten van de verenigingen. Hij zegt bereid te zijn tot overleg. Tiggelman vindt dat het te lang geduurd heeft voordat de clubs werden geïnformeerd. „In de cember vorig jaar is er een op roep gedaan aan de kandidaat bewoners van de sportboule vard om in een klankbordgroep plaats te nemen. Die is vorige week voor het eerst bij elkaar geweest." De Vries verklaart de lange pro cedure uit het overleg dat lastig was. „We moesten rekening houden met allerlei belangen." Het plan moest financieel haal baar zijn en het moest in het landschap passen. Bovendien moesten de twee gemeenten het eens worden. De wethouder wil nog niet te veel kwijt over de inhoud van de plannen. Het is wel duidelijk dat er behalve voor de atletiek- en hockeyclubs, verder geen ac commodaties voor verenigingen komen. Bovendien komen delen van het gebied onder water ko men te staan. Die plannen zijn overigens niet nieuw. In de nota Teder uniek, samen sterk' uit 1997 wordt al gesproken over 'bolwerken' aan de Vlissingse kant en 'boulevardbebouwing' aan de rand van Middelburg. „En bij bolwerken is het leuk dat er een beetje water omheen zit", zegt De Vries. „Hoever we daarmee kunnen gaan, is nog punt van onderzoek." De omge ving van de sportvelden, moet op één of andere manier com mercieel worden geëxploiteerd. „Als we alleen sportvelden leg gen, eindigt de exercitie met grote tekorten. Ik weet niet hoe dat in Vlissingen zit, maar dat krijg ik niet door de gemeente raad." Rudy Ovaa (links), ploegleider Jarien Schipper (geknield) en Jack Catsman volgen vanaf de wal de verrichtingen van collega's Johan van Tilburg (op de voorgrond) en Ron Flipse in het water. foto Lex de Meester alle mazzel van de wereld ge had. Hij is goed gereanimeerd en heeft het gered. Het ligt er ook aan hoe snel je een melding krijgt, dan heeft iemand nog een kans. Je weet nooit of je te laat komt. Wij gaan ervan uit dat wij iemand gaan redden. Anders kun je net zo goed op je gemakje gaan rijden. Je moet nooit opge ven." Het wedstrijdteam bestaat be halve Schipper uit Sam Joosse, Jacko van Eenennaam, Johan van Tilburg, Ron Flipse, Jack Catsman en Rudy Ovaa. In het dagelijks leven zijn ze installa teur, parketmedewerker, werk voorbereider, centralist of be roepsbrandweerman, maar allemaal maken ze vrijwillig deel uit van de duikploeg. Ze oe fenen buiten kantoortijden, twee maal in de maand. Voorbe reiden op een inzet, dat kan al leen door veel te oefenen. „Elke situatie is weer anders. Wanneer de pieper gaat, moet je er ook staan", zegt Schipper. „Het eni ge dat wij weten, is dat we altijd met water te maken hebben, dat we er bij nacht en ontij uit moe ten en dat we vaak op de tast moeten zoeken. Je moet zorgen dat je zo'n karwei klaart, want vij f uur later kun j e weer gepiept worden en dan moet je er weer staan." Gemiddeld komen de duikers tussen de twintig en dertig keer per jaar in actie. Dat varieert van waterongevallen tot zoek acties op verzoek van de politie. Aan de oever van het Arneka- naal wordt woensdagavond bij wijze van laatste oefening voor de landelijke finale van zater dag een waterongeval in scène gezet. Een kano is omgeslagen en een onbekend aantal perso nen wordt vermist. Eén duiker gaat het water in met een touw om zijn middels. Zijn collega communiceert vanaf de wal met het touw. Door middel van ruk jes aan de lijn vertelt de duiker dat hij op onderzoek uitgaat, of dat hij van plan is boven water te komen. Aan de wal staan een zuurstofkoffer, een isolatiepak ket voor onderkoelingsver- schijnselen en een redbrancard gereed. Na slechts luttele tellen hebben de twee duikers de slachtoffers gelokaliseerd en boven water gebracht. Met ver eende krachten wordt de red- brancard op het droge geholpen. Veiligheid van de duikers gaat voor alles. Per jaar moeten de brandweerduikers driehonderd minuten onder water doorbren gen, anders mogen ze niet meer uitrukken. „En terecht", meent Schipper. Zaterdag zal blijken of het stadsgewestelijke team de concurrentie aankan met ploe gen uit Spijkenisse, Nederhorst den Berg, Brielle, Vianen en Go- rinchem. „Er is maar één plaats die telt", verzekert Schipper zijn ploeg. Of het team daad werkelijk in actie komt, is overi gens nog maar de vraag. Omdat de brandweer Goes, inclusief de duikers, de landelijke finale or- Advertentie ganiseert, is de stadsgewestelij ke duikploeg standby voor Wal cheren en de Bevelanden. „Als we opgepiept worden, pakken we alles meteen in en zijn we weg." Advertentie LANGE DELFT 16 MIDDELBURG WIJ PAKKEN DE NAJAARSMODE EXTRA LUXE VOOR U IN! NU BIJ AANKOOP VANAF €150.-- EEN EXCLUSIEVE GIMBRÉRE TAS CADEAU* '(zolang de voorraad strekt) Of je nu veel belt in de winter en weinig in de lente, bij Orange maakt dat helemaal niets uit. Alleen bij Orange blijft je beltegoed altijd geldig, zonder voorwaarden. Maand na maand, jaar in jaar uit, bij prepaid en bij abonnement. Want wij vinden dat waar jij voor hebt betaald, ook van jou moet blijven. Meer weten? Loop eens binnen bij de of of kijk op voor overige verkooppunten. www.orange.nl orange

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11