PZC Sosa verenigt oud-studenten Rabobank eist directe oplevering vakantiewoningen Splinters worden voelbaar in werk van etser Homan P l k Alternatieve prijs voor omstreden auteuf 14 Werkstraf voor Axelaar wegens slaan echtgenote BrassBand Zeeland heeft andere naam G< Contact kunst a( woensdag 24 september 2003 Ontmoetingsdag voor liefhebbers scheepvaart in Terneuzen Ontwerpen voor monument tentoongesteld Behoeften Zuurbad Publiciteitsstunt TERNEUZEN - De vereniging voor belangstellenden voor de sleepvaart, Lekko, houdt zater dag de jaarlijkse internationale ontmoetingsdag. Het is voor het elfde jaar dat de Lekko-dag plaatsvindt. Het evenement wordt gehouden in paviljoen Westkant in Ter- neuzen van 11.00 tot 16.00 uur. Centraal staat de uitwisseling van maritieme foto's en informatie door sleepvaart- hobbyisten. Daarvoor zijn in Westkant clubbladen, sleep- vaartfoto's, maritieme boeken en clubartikelen beschikbaar. De Lekko-dag is, zoals de tradi tie voorschrijft, opgezet in samenwerking met de scheeps modellenvereniging Zuid- Zuidwest in Terneuzen. Deze club richt een tentoonstelling in van een uitgebreid assortiment scheepsmodellen. Zaterdag wordt onder meer de berging van een model van de Shelltan- ker Sabrina in scène gezet. Voorts is verlenen de maritieme vereniging World Ship Society en de Terneuzense bergingsbe drijven Multraship en Union- Nederland medewerking aan het evenement. Deze bergers ge ven om 13.00 uur tijdens een vlootshow ter hoogte van de veerhaven een demonstratie. In Westkant zijn video- en compu terpresentaties te zien van ver scheidene scheepsbergingen. WOLPHAARTSDIJK - Het be stuur van de gemeenschap Wol- phaartsdijk, dat een ontwerp wedstrijd heeft uitgeschreven voor een Watersnoodmonu ment, steltde ingezonden ont werpen tot 13 oktober tentoon in het woonzorgcentrum De Meuleweie in Wolphaartsdijk. Een aantal Wolphaartsdijkers heeft al gestemd tijdens een in formatieavond, vorige week. Wie daarbij niet aanwezig kon zijn, kan de ontwerpen bekijken en beoordelen van maandag tot en met vrijdag tussen 9.00 en 16.30 uur. door Henk Postma De kapper die van z'n eczeem af wil. De bankemployé die geen geld meer kan zien. En moeder de huisvrouw natuurlijk. Kortom, iedereen die wat anders wil. De Zeeuwse afdeling van de Sosa, de school die volwassenen opleidt tot professional in de Sociale Arbeid, trekt een bont gezelschap. „We krijgen hier mensen binnen die op Papoea- Nieuw-Guinea in de zending werkten", vat opleidingencoördinator Tiemen Goossens samen. Door de jaren heen betekende de Sosa voor een dikke dui zend Zeeuwen een keerpunt in hun le ven. Eenmaal gediplomeerd, verloren ze elkaar vaak snel weer snel uit het oog. De Sosa-Alumnivereniging gaat het contact herstellen. Het is een bijzonder gemêleerd gezel schap, niet alleen wat arbeidsverleden, achtergrond, gedachten en ideeën be treft, ook de leeftijd kan zeer verschil len. Twintigers, vijftigers en alles daar tussen, zitten samen in de klas. Eén ding hebben ze met elkaar gemeen: „Het zijn allemaal mensen die op latere leeftijd kiezen voor een baan in de soci ale hulpverlening. Dat maakt hen zeer gemotiveerd", zegt Tiemen Goossens. Wat de studenten ook vrijwel allemaal met elkaar gemeen hebben: ze zijn vrouw. Amper twintig procent behoort tot het andere geslacht. Die sekseverhouding ligt al jaren on wrikbaar vast. De maatschappij veran dert. Maar de vrouw blijft verzorgen. Behalve wanneer het om bestuursfunc ties gaat. Want wie trekken de kar, nu op de Sosa een vereniging van ex-stu denten is opgericht? Dat zijn dus de mannen. Voorzitter Harry van der Aa, in het dagelijks leven hoofd van de asielzoekerscentra in Zeeland, weet zich omringd door secretaris Tiemen Goossens en penningmeester Peter Kruizinga. De Sosa is onderdeel van de Hogeschool Inholland (een conglomeraat van Noord- en Zuid-Hollandse hogescho len). Wat niet wil zeggen dat de Sosa niet in Zeeuwse klei geworteld is. Het onderwijs is sterk verbonden met de be roepspraktijk, wat betekent dat sterke banden bestaan met zowat alle Zeeuw se instellingen voor sociaal-pedagogi sche zorg en maatschappelijke dienst verlening. Er wordt les gegeven in de Hogeschool Zeeland te Vlissingen. Twintig jaar geleden klein begonnen op verschillende locaties in Middelburg, herbergt de Sosa nu in Vlissingen bijna De blikvanger die de Hogeschool InHolland gebruikt om de Sosa-opleidingen aan te prijzen. illustratie InHolland 500 studenten. Dat is het resultaat van een gestage groei. Die studenten zitten overigens niet elke dag in de college banken. Ze werken minstens 20 uur per week in de beroepspraktijk, en gaan één dag in de week naar school. Drie jaar lang voor een diploma op middelbaar beroepsniveau, en (nog eens) drie tot vier jaar om af te studeren op hbo-ni- veau. Ze leren ook niet allemaal hetzelfde: het merendeel bekwaamt zich in de so ciaal-pedagogische hulpverlening, een grote groep specialiseert zich in maat schappelijk werk, en dan zijn er ook nog die de sociaal-juridische kant op gaan. Na, en dus ook al tijdens hun stu die, vinden ze werk bij de grote instel lingen voor dak- en thuislozen of j eugd- en geestelijk handicaptenzorg, zoals AZZ, Emergis en Arduin, maar ook in bejaardencentra, gevangenissen, maatschappelijke dienstverlening en bij sociale diensten en asielzoekersop- vang. Sommige oud-studenten komen elkaar tijdens het werk nog dagelijks tegen, maar velen zijn elkaar uit het oog verlo ren. „En dat is zonde", zegt Harry van der Aa: „Tijdens de studie ga je inten sief met elkaar om, je helpt elkaar, en beleeft heel veel samen. Daarna zie je al snel dat contacten verwateren." De op richting van de Alumnivereniging - de eerste van deze soort in Zeeland - moet daar verandering in brengen. „Werken in de zorg of de opvang is vaak inten sief. Op z'n tijd heb je behoefte om daar met vakbroeders over te praten, en om een lekker uit je bol te gaan." Het is de bedoeling dat de vereniging in beide behoeften voorziet. Er zijn perio dieke bijeenkomsten voorzien die het nuttige verenigen met het aangename: uitwisseling van ervaringen en uitbun dig feesten. Daar wordt vrijdagavond 26 september een begin mee gemaakt. Dan vindt in het Spiegeltheater op het terrein van Arduin in Middelburg een startmanifestatie plaats. Er zijn work shops over ethiek, spiritualiteit, reha bilitatie en neuro linguistic program ming. En er kan worden gedanst. De Rockformatie Boner, met voorzitter Van der Aa als drummer, belooft voor spetterende muziek te zorgen. De Sosa zegde wat subsidie toe. In ruil daarvoor hoopt het goede zaken te kun nen doen. Het biedt de ex-studenten te gen aantrekkelijke kortingen allerlei trainingen, cursussen en andere activi teiten aan die voorzien in een behoefte aan verdere verdieping in vakgebieden. Voorzitter Van der Aa durft nog niet te voorspellen hoe druk de startmanifes tatie wordt bezocht. „Er is een potenti eel van meer dan duizend ex-studen- ten. Daarvan hebben we er zo'n 250 aangeschreven. Die zijn de afgelopen jaren afgestudeerd. De rest hopen we via mond-tot-mond reclame te berei ken. Ik heb nog geen idee of het aan slaat. Maar blijkens de eerste reacties is er zeker animo voor." door Harold de Puysseleijr HOOFDPLAAT - De Rabobank West-Zeeuws-Vlaanderen eist in een rechtszaak dat Aanne mersbedrijf Van der Poel uit Terneuzen 42 luxe vakantie bungalows in park Village Scal- dia aan de Westlangeweg in Hoofdplaat onmiddellijk ople vert. Van der Poel weigert dat, omdat de kopers volgens het aanne mersbedrijf een forse betalings achterstand op de koopsom van de villa's hebben. Het eerste gedeelte van de va kantiebungalows - in totaal staan er 130 in Village Scaldia - is in 1999 door Van der Poel af gebouwd en verkocht. In de tweede fase zijn nog eens 63 wo ningen gebouwd, waarvan zes tig gefinancierd zijn door de Ra bobank in Oostburg. Van de 63 huizen die zijn gebouwd, heeft Van der Poel er tot en met juli vorig jaar 21 opgeleverd aan de kopers. De Rabobank West-Zeeuws- Vlaanderen stapt naar de rech ter, omdat de bank zegt recht streeks belang te hebben bij de oplevering van de vakanfc, ioor las. Die zijn namelijktóT tend bestemd voorverhuurdA KAP) of namens de kopers r opbrengsten worden ,eDrM voor de betaling van de C theeklasten aan de bank Volgens een aantal kopers isle «aan toegezegd, dat ze tot aan meel oplevering van hun vakant* woning geen geld hoefdentek talen. Hun betaling» tmgen zouden pas vanaf J kfiir oplevering ingaan, zodat zed kosten van rente en aflos» van de hypotheek kondenbeS len uit de huuropbrengst Het aannemersbedrijf beweer tas op zijn beurt, dat het aan alt Door verplichtingen heeft v Van der Poel zegt nog euro tegoed te hebben van difles.. kopers en wil niet oplevera aieke voor dat geld binnen is Delia fW bobank West-Zeeuws-Vlaat teizel deren houdt het er op, dat 4 Jls i aannemer nog 350.000 ei Ie si moet krijgen. De bankbiedtaa Suist dat bedrag te betalen, mits Vai óetze der Poel vervolgens de huize tem oplevert. De rechter buigt zich vermoedt lijk begin november over 4 kwestie. door Aector Doorns MIDDELBURG - Een 29-jarige inwoner van Axel is gisteren in Middelburg voor mishandeling van zijn echtgenote veroordeeld tot veertig uur werkstraf en twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. Politierechter A. Janssens-van Kampen sprak over een groot drama dat zich 8 januari dit jaar in Axel had af gespeeld in de woning van het echtpaar. Zo werd ze regelmatig thuis mishandeld. De achtste januari escaleerde de situatie. De vrouw sloot zich op in de badkamer. Hij forceerde de deur en nam haar en de kinderen mee in de auto. Onderweg werd ze ge- Pe l'Ouv nr, w itia kop! ..DeAs ill .V 8 janiu schopt, geslagen en aan haar getrokken. Ze verklai dat hij in het bijzijn vandeïjf deren nog een pistool tegenin hoofd had gezet. Een familievete stond een in de geweldsdelicten, laar gaf toe zijn vrouw te hebben geslagen en gesc Voor de rest sprak hij del ringen van het slachtoffertege (s „Verdachte komt autori over en vertoont agressie! drag", verzekerde de pol. rechter. De vrouw is eindjuli haar man weggegaan en siidlfe dien niet meer gesignaleerd Axelaar heeft een strafblad: gewelds- en opiumdelicten, is onder behandeling bij psychiater. i poli «li MIDDELBURG - BrassBand Zeeland heeft zijn naam ver anderd in Delta Brass Zeeland. Aanleiding is de sponsoring voor enkele jaren door energie bedrijf Delta. De band is inmiddels begon nen met de repetities voor zijn tweede project dit jaar. Onder leiding van dirigent René Pas- senier uit Domburg geeft de band een aantal concerten in november. Op zondagmiddag 16 november treedt Delta Brass Zeeland op in het nieuwe theater De Mythe in Goes, lei gelegenheid van het vijftienja rig bestaan van 't Gilde De Bevelanden. Verder staat con certen in Oud-Vossemeer a Oostburg op het programma. door Marianne van de Polder MIDDELBURG - Zwart-wit is niet vaak het contrast dat een kunstenaar als uitgangspunt kiest om mee te gaan werken. Toch krijgt .etser Reinder Ho- man uit Bakhuizen het voor el kaar dat contrast niet als beper king te zien, maar het juist te gebruiken als vruchtbare grond voor een heel eigen wereld. Een wereld die een magische lading krijgt door het opmerkzame oog van haar schepper. De etsen van Homan zijn tot en met 18 okto ber te bewonderen in Huize 's Hertogenbosch in Middelburg, het pand van Kunsthandel Lau- rentius. Bij Homan is zwart zelden zwart, wit zelden wit. Veel be- palender zijn de eindeloze tin ten tussen die uitersten. En als wit dan een keer echt wit is, is het alsof de zon erop schijnt. Of de maan. „Je kunt in twee stap pen van wit naar zwart gaan als je wilt. Maar het interessante van etsen vind ik nu juist, dat je allemaal tinten kunt creëren, waardoor je in een werk een at mosferische opbouw kunt ma ken", vertelt de kunstenaar. En aan sfeer is geen gebrek. Bij een afbeelding van een water plas is de wind in het riet te ho ren en bij een bouwvallig boer derijtje worden de in het rond springende splinters voelbaar. Daarbij komt de natuur altijd op de eerste plaats. Homan: „Aanleiding voor een ets is bij mij altijd de natuur. Als kind was ik al vaak bezig in het veld, maar nog niet zozeer met teke nen. Dat is later gekomen. Het was dan ook eerder vanzelfspre kend dat ik later iets met de na tuur zou gaan doen, als bos wachter of zo. Toch kwam ik op de kunstacademie terecht. Daar ben ik in aanraking gekomen met grafiek. En zij kreeg me steeds meer te pakken. Maar mijn thematiek? Die lag altijd al vast." Etsen is een techniek waarbij een tekening in metaal ontstaat, door uitbijting van een zuur. De tekening wordt met een ets naald op een vernislaagje aan gebracht, dat over de metalen plaat is gesmeerd. Vervolgens gaat de plaat in een zuurbad, waarin de lijnen worden uitge beten. De diepte van de lijnen hangt af van de sterkte van het ltSte de v( pelle' meest IfJ ihJ- loeke ve jrond jetn v voor c tod hilXEL :hH Ijder tajeonsei jiano idkaure !fg fespi lanj il ereen :van 1 [east! ,j tiste .1 mc< t daara 0jvr Sïï? WEL ïÉdan i DeHalle tarten fefpun Kelen; (ERVLI 130 ui Reinder Homan exposeert met zijn etsen in Huize 's-Hertogen- bosch. „De reden dat ik hier ben uitgenodigd, is dat zij mijn werk zien als voortzetting van de Hollandse traditie." foto Ruben Oreel zuur en de tijd waarin een lijn door het zuur wordt aangetast. Er wordt dus niet in het metaal zelf gekerfd, dót werk moet het zuur doen. Na het bijtingspro- ces wordt de plaat geïnkt, afge wreven en door een pers gerold op speciaal papier. Uiteindelijk is het doel van de techniek dus: het maken van afdrukken. Is het niet makkelijker een pot lood te pakken? Homan: „Etsen leer je niet in één middag, dat moet je je eigen maken. Maar het heeft zo zijn voordelen .Door de bijtingen kun je veel geraffi neerder werken. En je kunt van een afbeelding meerdere druk ken maken. Daardoor is het een democratische kunstvorm, want het werk wordt er een stuk betaalbaarder door, en dat vind ik een prettige bijkomstigheid. Ik ben ongeveer een maand be zig met een prent, en dat is best lastig, want jouw beleving in een kunstwerk leggen, dat is soms secondewerk. Je moet dus een maand proberen dat beeld van die beleving vast te houden. Maar daarin ligt ook juist het genoegen." Homan vindt het een eer om zijn etsen in de kunsthandel van Th. Laurentius tentoon te mo gen stellen, temeer omdat Lau rentius zich normaal gesproken vooral bezighoudt met kunst uit de zeventiende eeuw. Homan verklaart: „De reden dat ik hier ben uitgenodigd, is dat zij mijn werk zien als voortzetting van de Hollandse traditie." Kunstkenner Theo Laurentius beaamtdit. „Normaalhouikme bezig met de zeventiende eeuw, maar dit vond ik zo aansluiten. Zo zie je maar weer, dat als een kunstenaar onbevangen kijkt, het niet uitmaakt in welke eeuw je zit. En aan de techniek is na tuurlijk in de loop der jaren niets veranderd. Alle proble men die Rembrandt tegen kwam, komt Homan ook tegen. Al die beperkingen die het etsen met zich meebrengt, sturen je toch een bepaalde richting op. Ik ets zelf ook, maar als ik dit zie, denk ik: dat krijg ik nooit voor elkaar, zo verfijnd." Volgens Homan berust de over eenkomst van zijn werk met bij voorbeeld dat van Hercules Seghers toch voornamelijk op toeval. Homan: „Maar wat is toeval? Ik heb, als ik aan een werk begin, in ieder geval niet de intentie om eens een kopie van een oude meester te gaan maken. Daar ben ik helemaal niet mee bezig zelfs. Ik ben ge woon geraakt door het land schap." De expositie is tot en met 18 oktober te zien aan de Vlasmarkt 51 in Mid delburg. Open: di t/m za van 10.00 tot 17.00 uur. door Ernstjan Rozendaal MIDDELBURG - Schrijver Ot to Veenhoven uit Waarde heeft gisteren in Middelburg de ver gulde ganzenveer in ontvangst genomen van het letterkundig genootschap De Pyramide van Austerlitz. Het is de eerste keer dat de prijs, waaraan geen geld bedrag is verbonden, wordt uit gereikt. „Het is een spontaan en ook een beetje een ludiek initia tief", zegt Jan de Swart, een van de oprichters van het genoot schap. „We willen aandacht vragen voor mensen die zich buiten de traditionele paden van de literatuur begeven. Men sen in de marge, controversiële figuren." Veenhoven is de schrijver van de autobiografische roman Sunny Home. De publicatie van dat boek deed enkele maanden ge leden veel stof opwaaien, omdat Veenhoven daarin beweert dat hij achtenveertig jaar geleden zijn stiefvader heeft vermoord. Naar aanleiding van de bericht geving daarover werden in de Tweede Kamer vragen gesteld over de verjaringstermijn van zware misdaden. Daar komt nog bij dat Veenhoven geen uit gever heeft, maar zijn boeken in eigen beheer publiceert en zelf aan de man brengt. Daarom is hij bij uitstek de figuur waarop het letterkundig genootschap De Pyramide van Austerlitz zich richt. „Wij willen niets te maken heb ben met het officiële literaire circuit", verklaart De Swart. „Dat is allemaal handjeklap van gearriveerde auteurs. Wij zijn oprecht enthousiast over deze niet-alledaagse schrijver. Wij willen zijn werk graag over het voetlicht brengen.Het is de eerste keer dat de vergulde gan zenveer wordt uitgereikt. De Swart erkent dat de prijs zelfs een beetje voor Veenhoven in het leven is geroepen. „Ik ken hem nog van vroeger, toen ik huisarts was in Rilland-Bath. Ik was hem uit het oog verloren, maar door het boek zijn de con tacten weer hersteld." De Swart wees de Groningse hoogleraar Lambrecht Kok, de Leidse arts Mathilde Boon en historicus Jelle Beijer, met wie hij het ge nootschap vormt, op het werk van Veenhoven. „Ze waren zo enthousiast dat ze een soort fan club wilden oprichten", vertelt de schrijver zelf. „Dat vond ik wat overdreven." In plaats daarvan ontstond het genoot schap en de bijbehorende prijs. Zowel de naam als de vormge ving van de prijs zijn bedacht door Veenhovens zoon Jeroen Koopman, die het bedrijfje Zoon vader producties be stiert. Veenhoven: „Hij is de baas." Volgens Koopman is de prijs geen publiciteitsstunt. „Het ini tiatief komt niet van ons. Het is wel zo dat wij hebben bedacht hier een leuke, frisse presentatie van te maken." De Swart voegt eraan toe dat de prijsuitreiking geen eenmalige gebeurtenis blijft. „Wezijn van plan dieprijs elk jaar uit te reiken. We zoeken naar mensen die zich bewegen op het grensgebied van de lite ratuur. We kunnen ook een stripverhaal bekronen, of een goede tekst van een popsong." De Swart reikte de prijs in De Drukkerij in Middelburg uit in aanwezigheid van vijftig scho lieren van de Scheldemond in Vlissingen. Veenhoven vertelde hen over zijn boek, waarvan ze allemaal gratis een gesigneerd exemplaar meekregen, terwijl op de beeldschermwand van de winkel oude familiefoto 's te zien waren. De schrijver benadrukte dat Sunny home over zijn moeder gaat, iets wat door alle aan dacht voor zijn moordbekente- nis nogal op de achtergrond is geraakt. „Vanuit die gebeurte nis moet je naar voren toe rede- urJok fPOEDI fe'stel BUN neren. Voor mijn moeder hei het gedaan. Dat maak ik (U lijk in dat boek. Mijn moei werd in feite door mijn stief? ULST- der gegijzeld. Wie het boekta zal er begrip voor hebbendati het beëindigen van een gijzeli ^A' een slachtoffer valt. Zo bezi ijarten was het geen moord, maai» k i ij 1 tUWi uitweg. fcrKaa Veenhoven werd gisteren del seni le dag gevolgd door een canes «bic; ploeg van de kunstzender Art JIPPI Die zendt zaterdag 11 oktob om 14.00 uur in het program Europa Magazin een docuffl taire uit over Veenhoven. A rJniovH-0'rï+ó Schrijver Otto Veenhoven (rechts) krijgt uit handen van Jan de Swart de vergulde ganzenveer uitge reikt. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 42