Oudere kan baat hebben bij meer invloed apotheker Gebrek aan leraren is een kwestie van eb en vloed Opta buigt zich over gratis internet scholen Eerste kind blijkt vaak geboren leider te zijn Dubbelfunctie De Hoop Scheffer moet zo kort mogelijk duren Vooruit dan maar Tilburg rouwt massaal om dood Stekelenburg Woningtekort loopt fors op woensdag 24 september 2003 Wiegel: fysiotherapie in extra polis Explosie Den Haag mogelijk opzet Amstelveners zijn wapenfanaat beu Redders zoeken verpleegster ANWB wil meer overstappunten J'3' A3 ttrmEN - Wie in een gezin als erste kind ter wereld komt, f, grote kans later een lei- ende functie te krijgen. 'nP Leidse hoogleraar politico es r. Andeweg en zijn stu- ffltS van den Berg constate ren dat na onderzoek. Dit meldt het Leidse universiteitsblad Mare. Andeweg en Van den Berg vroe gen een grote groep Nederland se politici naar hun positie in het gezin. Het aantal eerstgebore nen was duidelijk oververte genwoordigd. Eén op de drie po litici is eerste kind, terwijl van alle Nederlanders samen een kwart de eerste is. Overigens constateerden Ande weg en Van den Berg dat de Haagse politiek ook veel enige kinderen telt. Volgens de onderzoekers is dus niet de invloed van broers en zussen bepalend voor later functioneren, maar is het de ex clusieve aandacht van de ouders voor de eersteling die voordelen biedt voor je ontwikkeling. Amerikaans onderzoek naar de presidenten van de Verenigde Staten toonde eerder aan dat eerstgeborenen later leiders worden. President Bush is de oudste van zes kinderen. De relatie eerstgeborene en lei dinggevende is volgens het Leidse onderzoek minder dui delijk bij jongere politici dan bij oudere. Andeweg en Van den Berg denken dat het tegenwoor dige kleinere gezin daarvan de oorzaak zou kunnen zijn. ANP Kamer maant CDA tot snelheid DEN HAAG - De kosten voor fysiotherapie komen zeer waar schijnlijk voor alle ziekenfondsverzekerden in een aanvul lende verzekering. Dat zei gisteren voorzitter Wiegel van Zorgverzekeraars Nederland in Den Haag. Het kabinet wil fysiotherapie, behalve voor chronisch zieken, uit het zieken fonds halen. De groep potentiële fysiotherapiebezoekers is volgens Wiegel dermate groot dat het commercieel interessant is voor verze keraars om een aanvullende polis aan te bieden. „Ik ga er niet over, maar ik verwacht dat de verzekeraars hiertoe over gaan." Wiegel vindt dat de verzekeraars de verzekering zon der voorbehoud aan iedereen moeten aanbieden. „Ik ben niet voor selectie." ANP DEN HAAG - De gasexplosie in de Herman Costerstraat in Den Haag was mogelijk het gevolg van een strafbaar feit. Het Openbaar Ministerie is daarom een vooronderzoek begonnen. Bij de explosie op 28 juni raakten ruim dertig mensen ge wond. Justitie wilde gisteren niet zeggen of er één of meerdere ver dachten in beeld zijn en voor welk strafbaar feit bewijzen zijn aangetroffen. GPD AMSTELVEEN - Omwonenden van het pand aan de Amster- damseweg in Amstelveen dat vol zat met explosieven, scha kelen desnoods de rechter in om te voorkomen dat de bewoner ooit nog terugkeert. Bewoners van vijftien woningen in de directe omgeving moesten begin deze maand een week hun huizen verlaten we gens explosiegevaar. De bewoner van het pandeen voormalig scheikundeleraar, werd begin deze maand gearresteerd nadat in een ander huis in Amstelveen vuurwapens, granaten, mijnen en duizenden stuks munitie waren aangetroffen. Toen bleek dat ook zijn woning aan de Amsterdamseweg tot de nok vol zat met explosieve chemicaliën. ANP AMSTERDAM - Zes reddingshonden en negen medewerkers van de Stichting ReddingsHonden Werkgroep Westervoort zijn gisteravond naar Malawi gevlogen voor een zoekactie naar de vermiste Nederlandse verpleegkundige Linda Pronk. De dertigjarige Pronk werkte als vrijwilligster voor de hulp organisatie VSO in Malawi, in zuidelijk Afrika. Ze verdween een week geleden tijdens een wandeltocht met vrienden op de Mount Mulanje, een berg van 3000 meter hoog. Het reddingsteam zal een week lang in twee groepen de dicht begroeide, bergachtige omgeving uitkammen op verzoek van VSO. ANP DEN HAAG - Nederland moet meer plekken krijgen waar au tomobilisten, motorrijders en (brom)fietsers kunnen over stappen op het openbaar vervoer. Dat stelde de ANWB gisteren na een inventarisatie van alle zogenoemde P+R plaatsen. Vooral aan de rand van grote ste den zijn er volgens de toeristenorganisatie te weinig moge lijkheden om te parkeren en met het openbaar vervoer verder te reizen. Nederland telt inmiddels vierhonderd overstappunten. Dat zij er volgens de ANWB nog honderd te weinig. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Veel gezond heidsklachten van ouderen ont staan doordat zij verkeerde of verkeerde combinaties van me dicijnen krijgen voorgeschrte- ven. Ouderen zijn vaak onder behandeling bij meerdere art1- sen, die van elkaar niet weten wat ze voorschrijven. Apothe kers zouden daarom meer te zeggen moeten krijgen over het medicijngebruik van hun klan ten. Dat is de conclusie van een on derzoek van de universiteit van Utrecht. Het is verricht in op dracht van de vereniging Kring Apothekers, waarbij bijna 250 zelfstandige apothekers zijn aangesloten, en zorgverzeke- raarVGZ. Er deden zestien apo theken mee en 196 patiënten met een gemiddelde leeftijd van 75,7 jaar. „Iemand kan van een reumato loog een pijnstiller krijgen die tevens een hoge bloeddruk ver oorzaakt. Vervolgens geeft een internist een middel om die bloeddruk omlaag te krijgen, terwijl het probleem met een an dere pijnstiller misschien ook is opgelost", stelt apotheker Thijs Vink, die op het onderzoek pro moveert. Elke apotheek heeft ten minste tweehonderd patiënten van 65 j aar of ouder, die zes of meer ge neesmiddelen per dag gebrui ken. Er zijn zestienhonderd apotheken in Nederland, dus het gaat om een groep van zeker 320.000 mensen. Verder is ge bleken dat ruim 1,2 miljoen ge zondheidsproblemen ontstaan die met geneesmiddelen te ma ken hebben. Volgens de onderzoekers kun nen de klachten worden voor komen door apothekers in sa menspraak met artsen meer te zeggen geven over het medicijn gebruik. „Want wij zien ook dat mensen middelen soms te lang of te kort gebruiken. Daarin kunnen we sturen", oordeelt Vink. Volgens Vink kan ook geld wor den bespaard. „Doordat er min der wordt geslikt, dalen de kos ten van medicijngebruik." GPD door Eric de Bie DEN HAAG - Toezichthouder Opta onderzoekt of KPN niet aan concurrentievervalsing doet bij het aanbieden van gra tis internet aan scholen. Andere internetaanbieders hebben bij de Onafhankelijke Post en Tele communicatie Autoriteit (Opta) geklaagd over deze sponsoring door KPN. Via zijn dochter XS4A11 biedt KPN tienduizend scholen in Ne derland drie jaar gratis breed bandinternet. Het telecomcon- cern heeft daarvoor 25 miljoen euro per jaar uitgetrokken. KPN ziet het aanbod als een eer ste stap om ook met andere par tijen de verdere ontwikkeling van Nederland als kennisland te ondersteunen. „We zien de ont wikkeling van geavanceerde leermethoden gebaseerd op de nieuwste telecommunicatie technieken als een groot maat schappelijk belang en willen langs deze weg tevens een bij drage leveren aan de ontwikke ling van de kenniseconomie in Nederland", aldus KPN. Andere internetaanbieders vin den echter dat er sprake is van concurrentievervalsing en heb ben bij de Opta geklaagd. „We onderzoeken nu of het aan bod van KPN valt binnen de ka ders van de Telecommunicatie wet en of de Opta bevoegd is om er een oordeel over te vellen", laat een woordvoerster van de toezichthouder weten. Welke internetaanbieders hebben ge klaagd, wil de Opta niet zeggen. Onderwijsinstellingen krijgen per 1 januari van het ministerie van Onderwijs, Cultuur en We tenschappen een eigen budget om een snelle internetverbin ding te kiezen. Het aanbod van KPN geldt voor scholen in het primair voortgezet en BVE-on- derwijs (Beroepsonderwijs en Volwasseneneducatie). GPD L- Noordstr.46 Middelburg 0118-681112 stel Bloem jonrPaul Koopman DEN HAAG - De Hoop Scheffer uaj niet te lang minister van Buitenlandse Zaken blijven, nu bekend is dat hij per 1 januari de ,pter over de Navo in Brussel Jzwaaien. Er moet met gepas- ivoortvarendheid een opvol- worden voordragen, zo heeft 'een Kamermeerderheid van WD, PvdA en GroenLinks gis- lerenhet CDA te verstaan gege- ven. Te lang aanblijven met een dubbele pet' kan het Neder landse belang schaden, zo wordt gevreesd. inrn„ Onmiddellijk nadat Kamer- va® oonitter Weisglas de CD A-be- sindsmanhad gefeliciteerd met cjnbenoeming, klonk al de roep een spoedig vertrek. „De ipvolging moet snel geregeld torden", eiste GroenLinks-Ka- nerlid Karimi. „Er komen be- rijke onderhandelingen aan over de herziening van de [Europese grondwet en dan wil len wij een minister die voluit mor Nederland gaat." Het CDA, dat in de eerste plaats terantwoordelijk is voor de op geeft er de voorkeur tan de huidige minister nog tot [december te laten aanblijven, ais het Nederlandse voorzitter van de Europese veilig heidsorganisatie OVSE afloopt. WD, PvdA en GroenLinks vin den dat geen goed idee. „Ik til niet zo zwaar aan dat voorzit terschap", zei WD'er De Grave. erzwakt ïolgens De Grave is de positie aag taneenministeralverzwaktzo- 32 irahij zijn vertrek heeft aange- bndigd. „In het buitenland men hem al zien als de aieuwesecretaris-generaal, ter- 40" r 19.7 wijl ook de verhouding met de Tweede Kamer wordt belast. Want die kan een minister die toch al vertrekt niet meer naar huis sturen", tekent De Grave aan. PvdA-leider Bos noemt de situatie waarin De Hoop Schef fer verkeert in dat verband 'las tig en kwetsbaar'. Bij de zoektocht naar een opvol ger is gisteren één kandidaat zo goed als afgevallen: CDA'er Ver hagen maakte na de fractiever gadering bekend dat hij 'in principe' niet naar het kabinet vertrekt. „Als het aan mij ligt, blijf ik aan als fractieleider." In besloten kring maakte Verha gen wel bekend dat hij het mi nisterschap een 'wereldbaan' had gevonden die hij nu met eni ge spijt moet laten lopen. Volgens Van de Camp, het langst zittende CDA-kamerlid, zou een vertrek van Verhagen niet in het belang zijn van de stabiliteit van het kabinet. „Hij heeft het regeerakkoord mede onderte kend en kan daarom maar beter fractieleider blijven." Verhagen en Balkenende willen zich morgen over de zaak bui gen. Oud-ambassadeur Bot geldt nu als de gedoodverfde kandidaat. Gisteren werd bekend dat de kandidatuur van De Hoop Scheffer voor de topfunctie bij de Navo wel degelijk aan de or de is gesteld tijdens zijn ont moeting eerder deze maand met de Amerikaanse president Bush. De Hoop Scheffer gaf zelf toe dat bij die gelegenheid zijn 'nieren zijn geproefd'. Volgens diplomatieke bronnen, die wer den geciteerd in de NRC, infor meerde Bush persoonlijk of de CDA'er beschikbaar was voor de post bij de Alliantie. GPD Een vrouw pinkt een traantje weg bij het zien van de bloemen voor haar burgemeester Stekelenburg. foto Ralph van Lisdonk/GPD doorErwinTuil DEN HAAG - Voor de klas staan lijkt een veilige haven nu de eco nomie in zwaar weer verkeert. Het bedrijfsleven heeft haar aantrekkingskracht tijdelijk verloren. Met een beetje goede wil verdwijnt daardoor het lera rentekort. Het kabinet kan zo met gemak de belofte nakomen om het tekort flink te reduceren, zo lijkt het. Het ligt complexer. Dat het tekort aan docenten als sneeuw voor de zon wegsmelt is echter niet erg waarschijnlijk, vindt R. Monasso directeur van het SBO, de organisatie van werkgevers en -nemers in het onderwijs. „Het lerarentekort is absoluut niet opgelost. We heb ben uitgerekend dat er jaarlijks 4,5 miljard euro bij moet om onszelf een kenniseconomie te kunnen noemen. Een flink deel daarvan zou nodig zijn om het lerarenbestand vast te houden. De 71 miljoen die het kabinet er voor uittrekt, is onvoldoende." Monasso vindt de conclusie dat het onderwijs profiteert van de slechte economie voorbarig. „De opmerking dat er van echte tekorten geen sprake meer is had betrekking op Amsterdam. Niet op de rest van Nederland. Tekorten zijn regionaal be paald. In het noorden zijn die re latief marginaal en in het wes ten gaat het beter, maar in het zuiden en oosten neemt het te kort toe." Uit cijfers van het ministerie blijkt dat er in het onderwijs ge middeld 2400 vacatures per maand zijn. Naar verwachting zal dat aantal zich deze maand stabiliseren. Maar alleen op ba sis daarvan durft niemand con clusies te trekken over een te ruglopend tekort. Het bureau Regioplan, dat de ontwikkelin gen op de arbeidsmarkt onder zoekt, moet het jongste onder zoeksrapport nog afscheiden. In totaal geven in Nederland ruim 400.000 mensen les in het basis- en middelbaar onderwijs. Eenderde van die leerkrachten is ouder dan 50 jaar. Door deze vergrijzing moeten de docen tenopleidingen veel afgestu deerden afleveren. Al vanaf 1996, en dus niet sinds de ver slechterende economie, schrij ven meer studenten zich in. De opleidingen voor het basison derwijs zijn populairder dan die voor het voortgezet onderwijs, terwijl juist dat laatste de ko mende jaren versterking nodig heeft. Maar, zo concludeerde onder meer de Onderwijsinspectie eerder dit jaar, de opleidingen zijn niet efficiënt. Er zijn 20.000 nieuwe leraren per jaar nodig, zo meent de SBO. De opleidin gen kunnen nog niet in een kwart van de behoefte voorzien, stelt Monasso. Ook de pogingen om het lera rentekort op te vangen met zij- instromers blijken minder suc cesvol. Daarom verhoogde het kabinet onlangs de premie voor iedere aangenomen zij-instro- mer tot 15.000 euro. Dat geld is vooral bestemd voor intensieve begeleiding. Bovendien moet de zij-instro- mer naast het lesgeven ook nog een onderwijsbevoegdheid ha len. Het idee is mooi, maar het succes wordt betwijfeld omdat de salarissen in het onderwijs worden aangepakt. Het SBO doet geen enkele voor spelling meer over het tekort. „Het ziet er nu goed uit, maar over een paar maanden kan het weer heel anders zijn. Het zijn eb- en vloedstanden." GPD van onze redactie binnenland TILBURG - Bijna achtduizend mensen hadden tot gistermid dag half zes het digitale condo leanceregister getekende voor de maandag overleden burge meester Johan Stekelenburg van Tilburg. Door de grote drukte dreigde de site vast te lo pen. Volgens een gemeentewoord voerder stonden er na binnen komst van de achtduizend steunbetuigingen nog twintig duizend mensen in de wachtrij. In het stadhuis tekenden 674 mensen het condoleanceregis ter. Bovendien kwamen er schriftelijke condoleances bin nen. Zaterdag kunnen belangstel lenden afscheid nemen van Ste kelenburg, die dan ligt opge baard in het paleis-raadhuis aan het Willemsplein. Maandag wordt in de Heikese Kerk in Tilburg een officiële af scheidsbijeenkomst gehouden. Die is alleen toegankelijk voor genodigden. Aansluitend wordt Stekelenburg in besloten kring gecremeerd. ANP ■31f iter uur i HAAG - Het tekort aan woningen is tussen 1998 en 2002 lorsopgelopen, van 110.000 tot 166.000 stuks ofwel van 1,7 tot 15 procent van de totale wo- 45 j Égvoorraad. Vooral jongeren 52 i ranl8tot 24 jaar zijn hier de du- 10 Ipfvan. 051 251 Ook de behoefte aan makkelijk toegankelijke woningen voor ouderen is nog niet afgenomen. Iet tekort bedroeg in 2002 Een op de drie huishou dens met ouderen woont in een ,56 3 toegankelijk huis. Dat blijkt uit .2311 iet woningbehoefte onderzoek ■32 2 1)02, dat minister Dekker van '■f®Volkshuisvesting gisteren naar ie Tweede Kamer heeft 1,53 af*1® kondigde aan nog deze 105 a taand met actieplannen te ko- sen voor het aanjagen van de 'Hingbouwproductie en voor iet stimuleren van huisvesting «nstudenten. Zo'n rol ziet zij ®eer voor zich weggelegd dan wsturende rol, verduidelijkte een woordvoerder. De oorzaak van de woningnood sekt Dekker in de stagnerende «stroming van huurders 'aar een koopwoning. ANP DEN HAAG - Met zijn ogen dicht probeert agent Blackman uit Barbados, wellicht voor de eerste en tevens de laatste keer in zijn leven, een Hollandse Nieuwe op het Bui tenhof in Den Haag. Zijn Zweedse collega Jangered kijkt daarbij toe. Politiemensen uit de hele wereld hebben gisteren de Tweede Kamer bezocht in verband met het 50- jarig jubileum van de International Police Association (1PA), dat in Den Haag wordt gevierd. foto Ed Oudenaarden/ANP Advertentie 3E WILT A1E- MEEVEAVEA/ NPiWi. EfiV BEETHöt/£'V<rcWCEja.T -9 DOCHfE WiMR ZIE pE- 'VIE VOO AiA/-/ 7 c Q) LU

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3