Bush ontkent Amerikaanse fouten in Irak i Eerste weerman Vlaanderen Armand Pien (83) overleden Massaslachting Srebrenica was volledig gepland Duizenden Vlamingen ruilen auto in voor gratis busabonnement Verplicht onderzoek Oost-Europeanen vervalt bij uitbreiding Unie Emigreren binnen Unie eenvoudiger dinsdag 23 september 2003 Vrij reizen Nieuwe Iraanse ballistische raket kan Israël halen Aanslag Auto moet veiliger worden Kangoeroe redt Australische boer Doodstraf voor moord op zendeling Bloedige aanslagen in China Officier Servië vast voor spionage Geïnformeerd Toch geld voor spoor haven van Antwerpen pzc J Ro- lijke Na tem- «ten rit af dent aris- reeg id in 'ond een iting ïsie- iser- :end n, is het loop i het rde rtijd ïeri- ijfte erne hak, leri- and- deze loop even eor- di al in l is :ser- am- Ista- ilus- eden ;zit- lieu- die ody- eeft. inin zijn. ïhet voor erde tus- tier, ibts- n n juni id. Er en zo- ien. West- te lij- vigste aruari arnin- nning ïoven Bris- laald. ritish enhet inden Tbc-golf bedreigt West-Europa doorjdaiinjlarkerna BRUSSEL - De aanstaande uit breiding van de Europese Unie Lm te leiden tot een toename het aantal tuberculosege- Jenin Nederland en bedreigt je volksgezondheid. Ijeenbrandbrief aan de media inreken de vereniging van Ge meentelijke Gezondheids Dien- ten het KNCV/Tuberculose- tadsen het Aids Fonds van 'een labereulosetijdbom' ten oosten |ande Unie, en binnenkort ook deels daarbinnen. Het gaat daarbij niet alleen om traditionele tuberculose (tbc) die - mits tijdig ontdekt - goed te genezen is, maar ook om de mul- tiresistente vorm. Die reageert niet of nauwelijks meer op me dicijnen en leidt in het voorma lige Oostblok in negentig pro cent van de gevallen tot de dood. Nederland wordt nu nog tegen import van de ziekte beschermd door verplicht onderzoek op tu berculose voor asielzoekers en immigranten van buiten de Eu ropese Unie. Jaarlijks worden op die manier zo'n 250 buiten landse tbc-lijders tijdig ont dekt, op een totaal van de 1400 gevallen die jaarlijks worden opgespoord. Vijf keer per jaar gaat het om multiresistente tbc. Ondertussen is in het uiterste oosten van Europa (waaronder Rusland, de Baltische staten, Oekraïne, Wit-Rusland en Bul garije) sprake van een alarme rende toename van tbc en, al dan niet in combinatie daarmee, een snelle groei van hiv/aids. Menig Oost-Europeaanse hiv/aids-patiënt overlijdt uit eindelijk aan tbc. Wanneer volgend jaar de Euro pese Unie wordt uitgebreid mo gen onder andere inwoners van Estland, Letland en Litouwen vrij door Europa reizen. Dat leidt naar verwachting tot een forse toename van het aantal mensen uit die landen die in West-Europa willen komen werken. Voor hen vervalt dus het ver plichte onderzoek op tbc, ter wijl die ziekte in de Baltische staten inmiddels epidemische vormen heeft aangenomen en er even hevig heerst als in Neder land vlak na de Tweede Wereld oorlog. Telde Europa in 1995 nog 302.000 geregistreerde patiënten, vorig jaar was dat toegenomen tot 391.000. De meeste tbc-lijders wonen in Oost-Europa. Het is, vinden de briefschrij vers, hoog tijd dat de ministers van Volksgezondheid van de EU-lidstaten maatregelen ne men om te voorkomen 'dat we over enkele jaren met een groot probleem worden geconfron teerd'. GPD IEHERAN - Iran heeft bij een militaire parade haar nieuwe ballistische raket gepresen- eerd. de Shahab-3. De parade ns onderdeel van de herden king van de oorlog met Irak van 1)88 tot 1988. De nieuwe raket- tenhebben volgens Iran een be- mik van ruim 1700 kilometer. Hiermee komt aartsvijand Isra- binnen bereik van het Iraanse leger. Op de raketten stonden teksten als 'we vermorzelen Amerika rader onze voeten' en 'Israël moet van de kaart geveegd wor den'. Israël toont zich bezorgd over deze wapens. „Zeker sinds we veten dat Iran een nucleair wa pen probeert te krijgen", aldus •en Israëlische woordvoerder, iolgens de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Shalom, vormt Iran een bedrei ging voor de hele wereld. Amerikaanse president Bush schaarde Iran onder de 'as vanhet kwaad', waartoe hij ver ier behalve het toenmalige be wind van de Iraakse president Saddam Hoessein ook Noord- Korea rekende. Later voegde i Cuba, Syrië en Libië toe aan de lijst. Iran ontkent overi- dat het kernwapens ont wikkelt. ANP/AFP BRUSSEL - De regels voor bur sts van de Europese Unie die rich in een ander EU-land wil len vestigen, worden iets rui- «er.De ministers voor de Inter ne Markt besloten gisteren de bestaande regelingen uit te Zo mag iedere EU-burger die rijf jaar legaal in een ander EU- land woont, daar blijven wonen. Totnutoe golden nog beperkin gen bijvoorbeeld voor studen ten die op uitwisseling waren, forder mogen EU-burgers die ah over de grens vestigen, hun atner meenemen, ook als het teen huwelijk betreft maar een geregistreerd partnerschap, foor het homohuwelijk is een '«(zondering gemaakt. Landen die zelf het homohuwelijk niet (kennen - en dat zijn de meeste a de EU - hoeven de homohu welijken uit andere landen niet W te nemen. ANP Amerikanen onderzoeken de plek van onze redactie buitenland NEW YORK - De Amerikaanse president Bush vindt dat zijn land de juiste keuze heeft ge maakt door eerder dit jaar zon der nadrukkelijk VN-mandaat Irak binnen te vallen en presi dent Saddam Hoessein te ver drijven. In een rede tot de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties vandaag in New York zal Bush ook onder strepen dat de voorbereidingen voor de wederopbouw van het naoorlogse Irak toereikend zijn geweest. Volgens The New York Times van gisteren, die regeringsfunc tionarissen sprak over de toe spraak van Bush, is de president nauwelijks van zins critici bin nen de Veiligheidsraad tege moet te komen. Zo zal hij de van de zelfmoordaanslag bij het VN-hoofdkwartier in Bagdad. Franse eis voor een snelle machtsoverdracht aan de Irake zen niet inwilligen. Parijs maakte overigens al wel duide lijk dat het geen veto zal uit spreken over het Amerikaanse standpunt. De rede van Bush tot de volke renorganisatie komt op een mo ment dat de Amerikanen meer landen willen betrekken bij hun gevaarlijke operatie in Irak. Po tentiële leveranciers van fikse aantallen manschappen, zoals Pakistan en India, willen daar aan pas meedoen als de VN een centrale rol krijgen in Irak. De permanente Veiligheids raadsleden Rusland en Frank rijk, en tijdelijk raadslid Duits land, hameren ook op een grote VN-rol. Ze willen bovendien dat de Amerikanen zo snel mogelijk de politiek-bestuurlijke touw tjes uit handen geven. De Ame rikaanse bewindvoerder in Irak, Bremer, zei gisteren dat Irak helemaal nog niet gereed is voor zelfbestuur en dat een te snelle machtsoverdracht nu contraproductief zou zijn. Bush ziet zelf erg weinig in een centrale rol voor de VN. Hij zei gisteren dat de organisatie nog wel zou kunnen helpen met het schrijven van een nieuwe Iraak se grondwet. „Daar zijn ze goed in", denkt Bush. Hij wil de VN ook best een belangrijke toe zichthoudende rol geven bij ver kiezingen in Irak, die overigens volgens functionarissen in Was hington op zijn vroegst in de zo mer van volgend jaar zullen plaatshebben. Juist de dag voordat Irak cen traal staat op de Algemene Ver gadering van de VN, was het VN-hoofdkwartier in Bagdad foto Nabil Mounzer/EPA opnieuw het toneel van een zelf moordaanslag. Er vielen twee doden, onder wie de dader. Nog eens zeker negentien andere mensen raakten gewond. De da der bracht de zware bom in zijn vrachtauto tot ontploffing toen hij een parkeerplaats wilde op rijden bij het VN-complex. Een Iraakse bewaker werd gedood. „De chauffeur en de bewaker waren in gesprek toen de bom van binnen uit tot ontploffing werd gebracht", aldus een zegs man. Bij een aanslag op hetzelf de hoofdkwartier kwamen vori ge maand 22 mensen om. ANP Advertentie door PascaleThewissen BRUSSEL - Armand Pien, de eerste weer man van België, is gisteren overleden aan een hartinfarct. Pien verzorgde 37 jaar lang het weerpraatje op de Vlaamse televisie. In 1990 ging hij met pensioen. Hij sukkelde al enkele jaren met zijn gezondheid. Pien werd 83 jaar. Hele generaties Vlamingen zijn opgegroeid met Armand Pien. De weerman met het sap pige Gentse accent begon zijn dagelijkse weerpraatje met de woorden 'goeienavond beste mensen'; gebruikte meer dan eens lip penstift om iets op de weerkaart te marke ren en sloot steevast af met een mopje of een kleine kwinkslag. „Een herfst zonder storm, is als een vrouw zonder vorm", luidde een van zijn zelf verzonnen weerspreuken. Nee,hij hadhet niet altijdbij het juiste eind. 'Pientje leugenaar', luidde een van zijn bijnamen. Pien zelf zat er niet mee. Open als hij was, gaf hij grif toe dat veertig procent van zijn voorspellingen niet klopte. „Het weer was in die tijd gewoon niet accurater te voorspellen", luidde het excuus van de sym pathieke Belg. Armand Pien werd in 1920 in Gent geboren. In 1953 werd hij door de toenmalige BRT (nu VRT, Vlaamse Radio en Televisie) inge huurd als weerman. De BRT was na de Brit se BBC de twee omroep in Europa die een af zonderlijke rubriek begon voor het weer. Dat het oog op Armand Pien viel, was niet meer dan logisch: hij was de enige Neder landstalige meteoroloog die het KMI (Ko ninklijk Meteorologisch Instituut) in Ukkel door Pascale Thewissen BRUSSEL - Bijna tienduizend Vlamingen hebben hun auto in geruild voor een gratis busabonnement. Wie in Vlaan deren de nummerplaat van zijn of haar auto inlevert, mag drie jaar lang gratis reizen met bus en tram. In België zijn de num merplaten persoonsgebonden, wie een andere auto aanschaft, behoudt dus steeds zijn oude kenteken. Het idee werd vorig jaar gelan ceerd door de populaire Vlaam se oud-minister van Vervoer, S. Stevaert, tegenwoordig partij- voorzitter van de Vlaamse soci alisten. Stevaert zag het gratis busabonnement als een uitgele zen manier om het autogebruik en het grote aantal files op de Belgische wegen terug te drin gen. Het experiment ging in oktober 2002 van start. Vooral in de eer ste weken liep het storm. Hon derden mensen besloten de auto van de hand te doen. Uit een enquête van de Vlaamse tram-en busmaatschappij De Lijn blijkt dat voornamelijk mensen tussen de 46 en 65 jaar oud het aanbod hebben geprofi teerd. Vooral in Antwerpen - goed voor een kwart van de ingele- BRUSSEL - Auto's moeten zo worden ontworpen dat voet ganger en fietser minder letsel oplopen bij een aanrijding. Dat besloten de Europese ministers van Interne Markt gisteren. De ministers hebben een lijstje technische voorzieningen ver plicht gesteld, die de fabrikanten en importeurs twee jaar ge leden al vrijwillig hebben aangeboden. Vooral het Europees Parlement vond een niet-bindend aanbod niet ver genoeg gaan en eiste wetgeving. De lijst met veiligheidseisen wordt binnenkort mogelijk uit gebreid met een tweede. Daarin staat vrijwel zeker dat de 'buil bar', het stoere hekwerk aan de voorkant van terreinwa gens, verboden wordt. ANP MELBOURNE - Een kangoeroe met de naam Lulu heeft zon dag het leven van een Australische boer gered. De man was tijdens een storm zijn landerijen aan het inspecteren, toen er een tak op zijn hoofd viel en hij bewusteloos raakte. Lulu waarschuwde de vrouw van het slachtoffer door op de deur van het huis te bonzen, en leidde haar naar de plek des onheils. De kangoeroe was bijna tien jaar geleden door het gezin van de boer 'geadopteerd', omdat het dier blind is aan een oog. Lu lu woonde niet meer doorlopend bij het gezin en het was dan 'een geluk dat ze er was'zo liet de arts Eddie Wright weten op de Australische radio. ANP/AFP/RTR BHUBANESWAR - Een Indiase rechtbank heeft de nationa listische hindoe Dara Singh gisteren ter dood veroordeeld we gens de moord op de Australische zendeling Graham Staines en diens twee zonen in 1999. De rechtbank in Bhubaneswar, hoofdstad van de deelstaat Orissa, veroordeelde twaalf me deplichtigen tot levenslange gevangenisstraf. Singh leidde een groep hindoe-extremisten die in 1999 in het dorp Manoharpur in Orissa de jeep in brand stak waarin Stai nes en zijn twee zonen sliepen. ANP/AFP/RTR PEKING - In China zijn zeker zeven mensen om het leven ge komen door drie bomaanslagen. Minstens dertig mensen raakten gewond. Een van de bomexplosies was in het Franse winkelcentrum Carrefour in de stad Wuhan, zo berichtte de China Daily gisteren. De bom in het Carrefour-complex ging zondag af bij het res taurant Kentucky Fried Chicken dat er een vestiging heeft. Hierdoor vielen drie gewonden. In de stad Yichang, in de provincie Hubeiwerden zondag vier mensen gedood en raakten twintig anderen gewond door een bomexplosie. In de stad Baoji werden drie mensen gedood en raakten vijf gewond door een bomexplosie. ANP/AFP BELGRADO - Een officier van de strijdkrachten van Servië- Montenegro is gearresteerd op verdenking van spionage. Dat meldde gisteren het ministerie van Defensie. Volgens het ministerie deed luitenant-kolonel Dragoljub Zivkovic zich met valse documenten voor als een lid van de in lichtingendienst om zo geheime informatie te verkrijgen. Defensie maakte niet bekend voor welk land Zivkovic actief was. Het radiostation B92 meldde evenwel op gezag van bronnen binnen het ministerie dat hij voor Rusland spioneer de. ANP/AFP rijk was. „Ik was het weer", zei Pien zelf over die begintijd. Hij groeide uit tot een BV, een Bekende Vla ming en was een graag geziene gast in spel en praatshows. Daarnaast had hij ruim der tig jaar zijn eigen weerpraatje op de radio en presenteerde hij het quizprogramma Mini- Micro-Macro. Ook in Nederland was Pien razend populair. Zo verzorgde hij tussen 1985 en 1993 voor enkele Nederlandse dag bladen, waaronder het Eindhovens Dag blad en het Brabants Dagblad, de weerru- briek. In 1990 nam hij afscheid van de Vlaamse televisie. Wel bleef hij nog vele ja ren het weerpraatje verzorgen op verschil lende regionale zenders. Bij de VRT kwamen gisteren vele reacties binnen op het overlijden van Armand Pien. 'Een monument, een prachtig mens', luidde een van de rouwbetuigingen op de internet site van de publieke omroep. 'Het weer zal nooit meer hetzelfde zijn', aldus een ander. verde nummerplaten - vonden de gratis busabonnementen gretig aftrek. Voor veel mensen gaf het financiële voordeel de doorslag. Dat betekent overi gens niet dat de deelnemers aan het project de auto helemaal la ten staan. In tweederde van de gevallen betreft het mensen met een tweede auto of een auto van de baas. Positief is volgens De Lijn wel dat 85 procent van de onder vraagden zegt meer gebruik te maken van het openbaar ver voer dan voorheen. De helft van is niet van plan om op afzienba re tijd een nieuwe wagen aan te schaffen. GPD door Benqt van Zwol DEN HAAG - De massaslach ting van moslims door Bosni sche Serviërs na de val van Srebrenica was in een vroeg sta dium al tot in detail gepland. Dat bleek gisteren uit de getui genis van de Bosnisch-Servi- sche oud-legerofficier Momir Nikolic in het derde Srebrenica- proces voor het Joegosla vië-Tri- bunaal in Den Haag. Volgens Nikolic, de gewezen chef inlichtingen en veilig heidszaken van de Bratunac Brigade was op de ochtend na de val van de beveiligde enclave niet alleen al besloten tot de moord op de moslimmannen in weerbare leeftijd, maar lag ook al vast w ar dat ongeveer zou moeten get euren. Nikolic kreeg van hooggeplaatste officieren van het Drina Corps te horen dat de mannen gescheiden moesten worden van de vrouwen en kin deren. De moslimmannen moes ten tijdelijk worden vastgehou den om vervolgens te worden geëxecuteerd. „Ik kreeg te horen dat ik de co ördinatie op mij moest nemen tussen de troepen die de separa tie, detentie en executies zou den uitvoeren", verklaarde Nikolic. „Alle moslims moeten gedood worden", zei één van de officieren in de ochtend van 12 juli 1995 tegen Nikolic nog voordat de duizenden vrouwen en kinderen met bussen werden weggevoerd van de Dutchbat- basis in Potocari. Nikolic opperde tegen de kolo nels Popovic en Kosoric een aantal plaatsen waar de mos limmannen tijdelijk vastgehou den zouden kunnen worden voordat ze zouden worden om gebracht. Zijn bijdrage bleek echter niet nodig te zijn want daar was al in voorzien, zo bleek gisteren in het proces tegen Nikolic' commandant Vidoje Blagojevic en Dragan Jokic. Getuige Nikolic verklaarde dat zijn directe meerdere precies wist wat er gebeurde in de om geving van Srebrenica. „Ik ver telde hem dat ik informatie had dat die mannen zouden worden gedood, maar hij reageerde niet verrast. Hij was op de hoogte van de situatie", aldus Nikolic. Blagojevic ondernam niets te gen de geweldsuitspattingen van zijn ondergeschikten. Nikolic zelf deed daar overigens ook niets aan, zo verklaarde hij gisteren desgevraagd. „Ik pro beerde niet het misbruik en de mishandeling tegen te houden. De Bosnische-Serviër treedt op als één van de 'kroongetuigen' in het derde Srebrenica-proces (de zaak tegen Erdemovic was de eerste, die tegen generaal Kr- stic de tweede). ANP BRUSSEL - De Antwerpse ha ven krijgt toch geld voor spoor- wegwerken. De spoorwegmaat schappij NMBS en de nationale overheid hadden geen geld, maar de Vlaamse deelregering is nu bereid de middelen voor te schieten, meldde de Vlaamse ra dio gisteren. De Liefkenshoekspoortunnel kan daardoor in 2009 worden opgeleverd in plaats van 2014. Over een ander belangrijk stuk infrastructuur die de haven zegt nodig te hebben, de omstreden IJzeren Rijn die over Neder lands grondgebied loopt, ligt nog een geschil met Nederland bij het Permanent Hof voor Ar bitrage in Den Haag. ANP Advertentie 27 28 september 2003 Zaterdag en zondag van 10.00 - 17.30 uur Breda, Racketcentrum (Terheijdenseweg 500) Info: www.trouwplannen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5