PZC Stekelenburg bleef altijd in de schaduw van Wim Kok P 1 De Hoop Scheffer derde Nederlandse Navo-chef Vroon ongewild partij in vervelend conflict 1?A(.f<fN£NPg R6PT PR6NK6HNJ - én «&&A n &fr&i wmwocmt-yKHev!. $F?ÊIPT, „StMT/.. 1941-2003 Nieuwe Navo-baas moet breuk VS en EU-landen lijmen VI Geduld van De Hoop Scheffer wordt beloond met topfunctie Navo ftt T,..slui smurr, 23 september 1953 Er bii eei dinsdag 23 september 2003 Grijnzend Haver tot gort Niet onomstreden Ontstemd Kanker Bodyguards Nii lal kaï Droom van raspoliticus komt uit door Jaco van Lambalgen Jaap de Hoop Scheffer (55) is uiteindelijk een absolute overlever gebleken. De post van minister van Buitenlandse Za ken in het eerste kabinet-Balke nende betekende al een onver wachte comeback voor de kort daarvoor ruw afgeserveerde voormalige CDA-leider, maar nu hij de nieuwe secretaris-ge neraal van de Navo wordt, stapt hij over naar een internationale droombaan. Na al het politieke gewoel van de afgelopen twee jaar is De Hoop Scheffer een van de weini ge Nederlandse politici die in het buitenland voldoende be kend is en er goed genoeg op staat om hem zo'n prestigieuze post toe te vertrouwen. Want hoe terughoudend de minister zelf ook deed, een voor een vie len de andere kandidaten af. De minister had zijn afwijzende reactie tot op grote hoogte ge perfectioneerd. Strakke blik in de camera: „Er is géén Neder landse kandidaat." Maar als hij gevraagd zou worden, deed hij het dan? Mondhoeken omhoog, door Bouke Berqsma Jaap de Hoop Scheffer wordt de elfde secretaris-generaal van de Navo en de derde Neder lander op die post. De VVD'er Dirk U. Stikker (1961-1964) en de KVP'er Joseph Luns (1971- 1984) gingen hem voor. Mr. Dirk Uipko Stikker (1897- 1979) werkte na zij n rechtenstu die van 1922 tot 1935 in het bankwezen. In 1935 wordt hij directeur van Heineken, wat hij blijft tot 1948. Direct na de Tweede Wereldoor log is hij medeoprichter van de Partij van de Vrijheid. In 1948 richt hij samen met Pieter Oud de VVD op. Van 1948 tot 1952 is Stikker minister van Buiten landse Zaken in het eerste kabi- net-Drees. In die periode valt de oprichting van de Navo. Stikker raakt in 1951 in conflict met partijleider Oud over het Nieuw-Guinea-beleid en neemt ontslag als minister van Buiten landse Zaken. Hij wordt vervol gens ambassadeur in Londen. In 1958 wordt Stikker Neder lands ambassadeur bij de Navo, wat hij blijft tot hij in 1961 wordt benoemd tot secretaris generaal van de verdragsorga nisatie. Na drie jaar treedt Stik ker vanwege ziekte al weer af. Mr. Joseph Marie Antoine Hu- door Conny van Gremberghe Rederij Vroon uit Breskens is ongewild partij geworden in een internationaal conflict tus sen Australië en Saoedie-Ara- bië waar geen eind aan lijkt te komen en dat,tot nu toe het le ven gekost heeft aan zo'n vier duizend schapen. De Cormo Express, een van de schepen van Vroon, werd begin augustus in Australië gechar terd voor het transport van een lading van 57.000 schapen naar de Saoedische havenstad Jed- dah. Nu, bijna zeven weken na het vertrek, zitten de schapen nog steeds aan boord van het schip, dat voor anker ligt bij Du bai in de Perzische Golf. De Saoedi's en Australië kregen het met elkaar aan de stok over de gezondheid van de dieren. Toen de Cormo Express zijn le vende lading in Jeddah aan wal wilde zetten, bleek dat een deel van de schapen besmet was met bekschurft, een vrij on schuldige ontsteking die bij ge zonde dieren binnen veertien dagen genezen is. De Soeadi- sche autoriteiten constateerden dat zes procent van de schapen geïnfecteerd was, de aan boord meegereisde Australische vee artsen kwamen niet verder dan 0,35 procent. Ruimschoots bin nen de geldende norm van 5 pro cent. Hoe het ook zij, de Saoedi's wei gerden de lading te lossen. Na dagen in de warme havenstad te hebben gelegen, besloot de ka pitein een andere haven te zoe ken waar de dieren aan land konden worden gebracht. Dat was nodig, omdat dagelijks honderden dieren bezweken aan de hitte. In Jordanië, in Akaba, was de Cormo Express ook niet welkom, waarop de be manning besloot terug te varen naar Jeddah in de hoop dat tus sentijds het geschil tussen Au stralië en Saoedie-Arabië zou zijn bijgelegd. Die hoop bleek vergeefs. Vorige week bleken al een kleine vier duizend dieren aan het hete weer te zijn bezweken. Dat ge geven was voor de Australische dierenrechtenbeweging Animal Liberation aanleiding om pu bliciteit te zoeken tegen de transporten van levende dieren. De politici in de Australische deelstaten werden onder druk gezet om a: een oplossing te zoe ken voor het geval van de Cormo Express en b: een verbod op de transporten af te kondigen. Te- lichtjes in de ogen: „Als als...als mijn tante wieltjes had, dan kon ze rijden." Dan weer ernstig: „Op als-vragen ga ik niet in." Wie te happig is, loopt het risico zijn kansen te verspelen, wist de raspoliticus. En die strategie bleek de juiste. Diep van binnen moet De Hoop Scheffer grijnzend hebben toe gekeken. Twee jaar geleden leek hij van het politieke toneel te verdwijnen. Hij werd na een publiekelijk uitgevochten machtsstrijd met toenmalig partijvoorzitter Marnix van Rij hardhandig als fractievoorzit ter aan de kant gezet. Daarmee leek hij, na Elco Brinkman en Enneüs Heerma, de volgende CDA-leider die op een onele gante manier achter de coulis sen zou verdwijnen. Toen kwamen de rumoerige ver kiezingen na de moord op Pim Fortuyn. De nieuwe leider van het CDA, Jan Peter Balkenende, moest onverwacht op zoek naar een minister van Buitenlandse Zaken en hij haalde zijn ervaren voorganger met graagte zijn eerste kabinet binnen. Niet al leen omdat De Hoop Scheffer gepokt en gemazeld was in de christen-democratie en de lan delijke politiek, maar zeker ook vanwege zijn capaciteiten op buitenlands-politiek terrein. Van 1974 tot 1986 was de Hoop Scheffer diplomaat. Hij werkte in Ghana en op de Nederlandse missie bij de Navo. Vanaf 1980 was hij particulier secretaris van maar liefst vier achtereen volgende ministers van Buiten landse Zaken: Van der Klaauw, Van der Stoel, Van Agt en Van den Broek. De laatste haalde hem over zich kandidaat te stel len voor het Kamerlidmaat schap. In 1986 nam hij voor het eerst plaats in de Kamerbank jes. Als buitenlandwoordvoer der van het CDA kon De Hoop Scheffer fel uit de hoek komen. Vooral met minister Pronk van Ontwikkelingssamenwerking had hij het geregeld aan de stok. Hij vond de PvdA-politicus te eigenwijs en te vaak voor zijn beurt praten. Als fractievoor zitter en leider van de oppositie lukte het De Hoop Scheffer ech ter niet het CDA goed uit de verf te laten komen. Hij verkrampte in het zicht van de televisieca mera's en kwam bijterig over. Als minister van Buitenlandse Zaken was hij daarentegen in zijn element. Zijn diplomaten liepen met hem weg, omdat hij het departement van haver tot gort kende en nimmer op onbe dachte uitspraken te betrappen was. In debatten volgde hij on bevreesd de VS-koers en kon bijna beter dan Bush uitleggen waarom die de juiste was. Hij weet hoe de internationale diplomatie werkt. Was voor De Hoop Scheffer het minister schap al een droombaan, de top positie bij de Navo is de kroon op zijn carrière. GPD bert Luns (1911-2002) studeer de rechten in Amsterdam. Op 27-jarige leeftijd komt hij in dienst bij het ministerie van Buitenlandse Zaken. In 1952 wordt de boomlange KVP'er Luns minister zonder portefeuille op het ministerie voor Buitenlandse Zaken. Vier jaar later wordt hij volwaardig minister en blijft dat tot en met 1971. Bijna twintig jaar is hij het bekende gezicht van Neder land in het buitenland. In die periode staat Luns met anderen aan de wieg van de Eu ropese Gemeenschap voor Ko len en Staal, de verre voorgan ger van de Europese Unie. Luns is een voorstander van een ver enigd Europa maar ook een hartstochtelijk pleitbezorger van het Nederlands belang. Dat brengt hem in conflict met de Franse president De Gaulle en de Duitse bondskanselier Adenauer. In 1971 wordt Luns secretaris generaal van de Navo. Hij blijft dat langer dan wie dan ook voor of na hem: maar liefst dertien jaar. Luns was niet onomstre den. Hij liet zich lovend uit over dictators in Spanje en Portugal en had sympathie voor het apartheidsbewind in Zuid- Afrika. ANP vens werd een beloning uitge loofd van 10.000 Australische dollars om het schip op te spo ren, dat volgens de organisatie in het Golfgebied aan het zwer ven was geslagen. Volgens woordvoerder C. van den Linden van Vroon was daar absoluut geen sprake van. „De Cormo Express heeft Jeddah verlaten en koers gezet naar Oman, omdat daar de leefom standigheden voor de dieren - omdat het veel koeler is op open zee - veel beter waren. Over de positie van het schip heeft nooit onduidelijkheid bestaan. Het ligt nu voor anket bij Dubai, omdat we in die haven vers wa ter en voer in konden nemen en extra bemanningsleden die voor de dieren zorgen. De situa tie aan boord is nu vrij normaal. De dieren zijn gezond, krijgen goed te eten en medische zorg. Vanwege de bijzondere situatie hebben we extra mensen inge zet voor de verzorging van de dieren", zegt Van den Linden. Vroon is ontstemd over de wijze waarop de Cormo Express het voorbije weekeinde in de inter nationale media is neergezet. „Beelden van het schip waren op d i verse zenders te zien met op het bovendek dingen, die van afstand leken op dode dieren. Die kadavers zijn echter niet aan boord. Ze zijn op het schip door een destructor gegaan en de resten zijn in zee gestort. Wat in beeld kwam, waren de plastic zakken waarin het voer verpakt zit, dat mag volgens de regels nimmer overboord worden ge zet om vervuiling te voorkomen en wordt op het bovendek opge borgen." De Vroon-woordvoerder kan ook niet begrijpen dat dierenac tivisten in de media de voorbije dagen gepleit hebben om alle dieren te doden. „Dat is de rein ste onzin. De schapen die aan boord zijn verkeren - ondanks het feit dat ze al bijna zeven we ken vastzitten - in goede condi tie. Ze zijn bestemd voor con sumptie. Dan ga je ze toch niet zomaar vernietigen. Nee, dan kunnen we nog beter terugva ren naar de thuishaven Freman- tle, hoewel dat niet onze eerste optie is. Naar Pakistan of ande re landen uitwijken is geen uit komst, omdat de eigenaar dan met een enorm nieuw logistiek probleem zit opscheept. Nee, de schapen zullen toch in een Ara bische haven gelost moeten worden en hopelijk snel." door Hans van Soest Bij het volleyballen was de gisteren overleden Johan Stekelenburg spelverdeler en dat is hij eigenlijk zijn hele leven gebleven, zei een goede vriend ooit over hem. Johan Stekelen burg was zowel als politicus, burgemeester en als vakbonds leider de personificatie van het overlegmodel. Met kwaad wor den had hij grote moeite, over leggen en blijven praten had zijn grote voorkeur. Toch werd Johan Stekelenburg (Maarssen, 31 oktober 1941) be kend als stakingsleider in de ja ren zeventig. Kersvers van de sociale academie had hij direct voor de vakbeweging gekozen. Uit overtuiging, nadat hij had gezien onder welke barre om standigheden zijn vader, die ook actief was voor de vakbond, werkte als omwalser in een staalfabriek. De ster van de welbespraakte en beminnelijke Stekelenburg steeg snel binnen de Industrie bond FNV, waar de NW waar hij aanvankelijk voor werkte in was opgegaan. Achteraf beken de hij dat hij stakingen nooit echt prettig had gevonden. „Het is geen lolletje", zei hij later. „Het is heel ingrijpend om men sen die jarenlang samen hebben gewerkt door een staking tegen over elkaar te zetten." Hij maakte carrière in de tijd dat de FNV onder leiding stond van Wim Kok. Toen hij in 1984 opstapte naar de vakcentrale FNV, ging Kok al bijna weg. Hij klom er op tot vice-voorzitter en volgde in 1988 Koks opvolger Hans Pont op als voorzitter van de FNV. In die hoedanigheid toonde hij zich een geestver want van de latere PvdA-pre- mier. Net als Kok begin jaren tachtig stak Stekelenburg zijn nek uit om loonstijging in te ruilen voor werkgelegenheid, waarmee hij mede de basis legde voor de eco nomische groei van de jaren ne gentig. De akkoorden die Steke lenburg sloot met de werkgevers werden echter nimmer zo legen darisch als Koks Akkoord van Wassenaar. Stekelenburg kon er smakelijk om lachen dat hij voortdurend Johan Stekelenburg deze zomer geportretteerd in zijn tuin. werd verward met zijn twee lingbroer Jan, destijds presen tator van het televisieprogram ma Studio Sport. Meer dan eens verweten medewerkers hem dat een vakbondsbestuurder niet diende bij te beunen voor de te levisie. „Ze vonden dat ik an dermans baan inpikte Onder Stekelenburgs leiding groeide de vakbeweging weer in populariteit. Bij zijn aantreden als voorzitter liepen de leden massaal weg. Veelvuldig kreeg hij de vraag gesteld of de vak bond het jaar 2000 wel zou ha len. Stekelenburg zorgde echter voor een cultuurverandering binnen de FNV en bij zijn ver trek in 1997 had de FNV weer zo'n 1,2 miljoen leden. Hij vertrok omdat hij na dertig jaar vakbondswerk iets anders wilde. Het werd, net als bij Kok destijds, de PvdA. Hij werd na mens die partij burgemeester van Tilburg. Hij ontpopte zich als een populair burgervader die zich mengde onder de bevol king en die met zijn natuurlijke charme altijd compromissen kon sluiten in het soms verdeel de college. De boel bij elkaar houden, was altijd zijn motto. Twee jaar later werd hij tevens lid van de Eerste Kamer. Voor de buitenwacht was dat het teken dat de populaire Stekelenburg warm werd gedraaid om in de nabije toekomst het stokje over te nemen van Kok als partijlei der. Iedereen verwachtte dan ook dat hij Bram Peper zou op volgen als minister van Binnen landse Zaken in Paars-2, maar Kok wilde hem in Tilburg hou den. Nadat Kok Ad Melkert had aan gewezen als zijn kroonprins en die weer moest vertrekken na een smadelijke verkiezingsne derlaag, kwam de ervaren Ste kelenburg weer bovendrijven. Met overweldigende meerder heid werd hij door de PvdA- achterban gekozen tot lijsttrek ker van de Eerste-Kamerver- kiezingen en Melkerts opvolger Wouter Bos vroeg hem om (mocht de verkiezingen van ja- foto Dolph Cantrijn/GPD nuari 2003 dat mogelijk maken) namens de PvdA premier te worden. Stekelenburg had net die dag van zijn doktoren te horen gekregen dat hij ernstig ziek was en bedankte voor de eer. Uiteindelijk bleef de politicus Stekelenburg altijd een belofte voor de toekomst. De laatste maanden van zijn leven stonden in het teken van zijn gevecht te gen kanker. Hij weigerde ziek thuis te blijven zitten en bleef zich als burgemeester inzetten tegen de verloedering van zijn stad. In een afscheidsbrief aan zijn partijgenoten in de Senaat, schreef hij dat hij er alles voor over had om het woord nog een keer te voeren tijdens de alge mene beschouwingen van 21 en 22 oktober. Vorige week dinsdag, toen hij zijn werkzaamheden in Tilburg 'tot nadere datum' neerlegde, was al duidelijk dat hij dat niet meer zou halen. GPD doorTon van Lierop Het is dat de Navo regel matig privé-toestellen huurt, anders zou Jaap de Hoop Scheffer als nieuwe baas van het militaire bond genootschap veel airmiles kunnen sparen. De nieuwe Navo-topman krijgt de ko mende vier jaar een druk programma af te werken. Zo wel de toetreding van zeven nieuwe Navo-lidstaten als het helen van de interne breuk na het Irak-conflict betekenen dat De Hoop Scheffer veel op pad is. De opvolger van de soms als drammerig ervaren Brit Lord George Robertson dient veel brokken te lijmen tussen VS en de dissidente Navo-leden Duitsland, Frankrijk en Bel gië, die zich in de Irak-crisis openlijk tegen Amerika keerden. Nederland bewees wel lippendienst aan de VS in het Irak-conflict, maar was niet echt partij in de oorlog. Die achtergrond, gekoppeld aan zijn talenkennis en ver leden als diplomaat, maak ten van de huidige minister van Buitenlandse Zaken de beste compromiskandidaat om de Navo weer te laten draaien. Behalve de zware taak om weer eenheid te vinden tus sen de grote lidstaten, staat De Hoop Scheffer een moei lijke integratie te wachten van zeven nieuwe Oost-Eu- ropese landen (waaronder Roemenië en Bulgarije) in de Navo. Robertson drukte deze uitbreiding erdoor en gaf de Navo weer gezicht, zeker in de strijd tegen terrorisme. Aan De Hoop Scheffer de taak om die grotere organisa tie, met nieuwe taken als ter rorismebestrijding, echt op gang te brengen. De nieuwe Navo-baas moet een daad krachtige doener zijn, die te gelijkertijd zijn politieke voelhorens geen minuut kan intrekken. Verder ontstond onder R0. bertson een opmerkelijke toenadering tot Rusland Na de aanslagen van 11 sentem ber 2001 kreeg het 11 door dat ook Rusland heeft al te rekenen met wat president Poetinin ieder geval terroris me noemt. Daardoor kreeg hij vaste voet aan de grond in Brussel, wat werd bekroond met de oprichting van een Navo-Rusland-raad. De geleidelijke oprichting van een Europese defensie- poot, met een 'paraat' reser- veleger van zestigduizend militairen uit EU-landen, is een bedreiging voor het bondgenootschap. De Hoop Scheffer krijgt dus ook de moeilij ke opdracht zijn orga nisatie niet de kaas van het brood te laten eten door de EU-landen en tegelijkertijd Navo-sceptische Ameri kaanse politici van het lijf te houden. Zeker na de interne Navo-crisis rondom Irak. staan meer en meer Ameri kanen afkerig van het bond genootschap. Behalve het schaken op deze vele borden, moet De Hoop Scheffer ook leiding geven aan een politiek-militaire or ganisatie van ruim 2500 di plomaten en ambtenaren in Brussel. De woensdag is daarbij traditioneel gereser veerd voor overleg met am bassadeurs van aHe lidsta ten. Met alle andere lijm-, blus- en opbouwwerkzaamheden zal er daarom weinig rek zit ten in de agenda van de nieu we secretaris-generaal, die bovendien permanent body guards aan zijn zijde heeft. Even rustig erop uit gaan in Brussel zal er niet bij zijn. Nogal wat 'kwaliteit van het leven' gaat verloren voor Jaap, die in een gepantserde limousine mag pendelen tus sen het Navo-hoofdkwartier, de luchthaven en zijn ambts woning. ANP OEFENING - Mariniers oefe nen de komende dagen in de Zeeuwse wateren en op het land. De samenwerking tussen de drie grote Navo-comman- do's staat centraal tijdens de oefening Mariners. In en rond Vlissingen onder meer lucht aanvallen of aanvallen van onderzeeboten plaatsvinden. NAT - De zomer van 1953 is een natte zomer geweest. In het Zuidwesten viel in de juni, juli en augustus gemiddeld 253 millimeter regen. Normaal valt er in deze maanden 188 millimeter. De gemiddelde maximumtemperatuur be droeg in Vlissingen deze zomer 19,6 graden Celsius tegen 20,1 graden Celsius. Vooral in juni en juli bleef het te koud. Er werden in Vlissingen tien zo merse dagen waargenomen. STOEM - De kusten van West- Europa hebben gisteren te lij den gehad van de hevigste stormen sinds die van februari dit j aar toen zich overstromin gen voordeden. De bemanning van het lichtschip Saint Goven moest in het Kanaal van Bris tol van boord worden gehaald Een vliegtuig van de British European Airways werd door een rukwind gegrepen toenhet op een van de Kanaaleilanden wilde landen. door BBL lireii dreig van valle Je v( Inee sprei neer sten. fond: rube: vanc seels jilit ialli: iterd nas Hien ilbin lis rade: moet lsrae retei van unh derb tind tikk BRU! gers1 li Iv mer.l M testa breid Zo it fja lands zichc PZC Hoofdredactie: A L. Oosthoek D. Bossoher (adjunct) A. L. Kroor (adjunct) Centrale redactie: Stationspai 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 315500 Fax- (0113)315669 E-mail. redactie@pzc.nl Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG Vlissingen Tel. (0118)493000 Fax: (0118) 493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)3156/0 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl I nternetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail- web@pzc nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen 0800-0231231 (bij acoeptgirobetaling geldt een toeslag van 2,00) per maand: 20,50 per kwartaal 55,10 per jaar. €209,90 Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maandvoor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag:€ 1,10 zaterdag €1,65 Alle bedragen zijn inclusief 6%Biw Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertenteweffi Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag- tijdens kantoon^ zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel (0113) 315555 Fax (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel. (0113) 315540 Fax (0113) 315549 |UJH Rubrieksadvertenties (kleintjes) Tel. (0113) 315550 Fax:(0113)315549 Voor gewone advertenties. Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0113) 315520 Fax (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel (0114)372770 Fax:(0114)372771 lnternetwww.pzc.nl/adverteren n .Dedtxx Uitgeven] Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het voor®- u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand datwort]ensteDf relevante Voor uitzo: Zl ftlij] overt Auteursrechten voorbehouden aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bes ze (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over vuu: uw— producten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgviuWBj teerde derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schruteü] PZC, afdeling lezersservice, Postbus 3229,4800 MB Breda Behoort tot megener

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4