PZC is Peijs mag van Kamer geen cent extra uitgeven aan Betuwelijn Vleesprijzen Minder doden door prostaatkanker André de Vries eist miljoen van de Staat prins blijft bij Maxima Vooral in stedelijke achterstandswijken ging het mis Zangeres Truusje Koopmans overleden Man uit Heerlen bekent gifmoord op zijn vriendin Vondeling in Veenendaal I dinsdag 23 september 2003 Proef met indergronds ipslaan C02 Vier verdachten fatale steekpartij angehouden Taalonderwijs Niet zo slimme aanrander Waterpeil Rijn extreem laag Politie plukt bromfietser van A2 Besmeuren Gouden Koets beboet Van Dis schrijft Boekenweekessay Marijnissen in peiling winnaar Dat is gewoon Edah iviSTERDAM - André de Vries jeeft bij het gerechtshof in Arn- I een schadeclaim ingediend i miljoen euro. Zijn advo- ,A Moszkowicz zei gisteren I, de verdenking en de inirna- riéle schade dit bedrag recht- De 35-jarige man uit Enschede Jat bijna 2,5 jaar in de gevange- 1bberit eeven '.de jen DEN HAAG - Gaz de France zal iiopdracht van minister Brink- korst (Economische Zaken) een proef doen met de opslag van ld broeikasgas CO, bij een pro- iactieplatform in de Noordzee. Jaarlijks wordt circa 22.000 ton CO, (kooldioxide) opgeslagen. Zo wil het kabinet nagaan of on dergrondse opslag haalbaar en is. Dat staat in de notitie Schoon Fossiel, die Brinkhorst 19.(1 gisteren met staatssecretaris ïan Geel (Vrom) naar de Kamer stuurde. Het gas CO, ontstaat hij verbranding van fossiele 15 brandstoffen. ANP ■19.1 19 Ji DEN HELDER - De politie in Den Helder heeft het afgelopen |j wekeinde vier verdachten van j ((steekpartij aangehouden die laterdagavond op het NS-sta- tionin de Noord-Hollandse stad 35 jttn zeventienjarige jongen het leven kostte. Naar twee andere verdachten, onderwie de hoofddader, wordt nog gezocht. Dat liet de politie "gisteren weten. De aangehouden verdachten II njn jongens in de leeftijd van i; veertien tot en met zeventien t laar, allen inwoners van Den 'i Kelder. Zij waren volgens een J woordvoerder van de politie be rokken bij de vechtpartij die ffl de steekpartij voorafging. De vier zitten in voorlopige hechtenis. De zeventienjarige n werd vier keer met een «gestoken. h Den Helder zijn inmiddels Iers verspreid, waarin de be volking wordt opgeroepen deel 4 fc nemen aan een stille tocht. !e wordt vanavond om zeven gehouden. De route gaat wn de Waddenzee naar het NS- station .ANP nis op verdenking van brand stichting op het terrein van vuurwerkbedrijf S.E. Fire works in Enschede op 13 mei 2000 met de vuurwerkramp tot gevolg. In september vorig jaar werd De Vries door de rechtbank in Al melo veroordeeld tot vijftien jaar celstraf. Het hof in Arnhem sprak hem in mei vrij, wegens gebrek aan bewijs. De politie hield De Vries in ja nuari 2001 aan. Hij werd ervan verdacht de brand te hebben ge sticht, waarna een aantal explo sies volgde op het terrein van S.E. Fireworks. Hierdoor kwa men 22 mensen om en raakten vele honderden gewond. Ook werd een woonwijk verwoest. De Vries heeft altijd ontkend dat hij iets met de vuur werkramp te maken had. Alleen tegen een undercoveragent die werd ingezet in een huis van be waring en enkele medegedeti neerden zou hij iets over zijn be trokkenheid hebben verklaard. Deze uitlatingen waren volgens het hof 'vormeloos, vaag en on samenhangend'. Justitie hanteert een standaard- vergoeding van 95 euro per dag voor elke dag dat iemand ten onrechte in verzekering heeft doorgebracht op een politiebu reau. Voor het huis van bewa ring ligt dat op bedrag op 70 eu ro per dag. Het is nog niet bekend wanneer het hof in Arnhem zich over de claim van De Vries buigt. ANP DEN HAAG - Prins Willem- Alexander ziet voor de tweede teer binnen een jaar af van een Kis naar Vietnam. De prins zou jaar volgende maand water poten bezoeken en over wa termanagement praten. «t; heeft zijn reisplannen uitge beld om bij zijn zwangere echt- ïote Maxima te kunnen blij ven Vorig jaar moest de prins zijn trip afzeggen vanwege het -verlijden van prins Claus. Een jjeuwe datum voor een bezoek aan Vietnam is niet vastgesteld. eerste Deartsen hebben Maxima voor- matige taig ontraden om publieke ta- rf' jen op zich te nemen. Ze bleef gisteren thuis terwijl Willem- Alexander in Sint Petersburg 'ors lamens Nederland de driehon derdjarige stad een 'nationaal geschenk' aanbiedt. Nederland ernog heeft betaald voor de restaura tie van de kazematten van de petrus- en Paulusburcht. De jrins blijft tot vandaag in Rus- iand. GPD Integratiebeleid rammelde van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het integratiebe leid was de afgelopen jaren in consequent. Van een vaste koers was geen sprake. Vooral in ste- lijke achterstandswijken ging het mis, maar elders werden wel goede resultaten geboekt. Dat was gisteren de teneur bij ver horen door de tijdelijke com missie Onderzoek Integratiebe leid. De commissie begon gisteren in de Oude Zaal op het Haagse Binnenhof aan een reeks ge sprekken met oud-bestuurders, ambtenaren, wetenschappers en andere betrokkenen. De commissie onder leiding van WD-Tweede-Kamerlid Blok onderzoekt hoe de politiek sinds de jaren zeventig omsprong met immigranten. D'Ancona (PvdA) was begin ja ren tachtig korte tijd staatsse cretaris voor Sociale Zaken en Werkgelegenheid en begin jaren negentig minister van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur. Zij schetste een tijd waarin defi nities over minderheden steeds veranderden, laat staan dat meetbare doelstellingen werden geformuleerd. Ook was er geen sturing in het beleid. Toch was D'Ancona van de gis teren ondervraagden het posi tiefst over de resultaten van maatregelen ,diezeookzelf nam voor allochtonen. Zij houdt vast aan behoud van de eigen identi teit voor etnische minderheden. Dijkstal (WD) was als minister van Binnenlandse Zaken van 1994 tot 1998 de coördinerende bewindspersoon voor integra tie. Hij zei dat zijn bevoegdhe den beperkt waren. ,,Het is niet goed gegaan bij de onderwerpen onderwijs, arbeidsmarkt, voor oordelen en discriminatie en huisvesting." Dijkstal bepleitte het integra tiebeleid weer onder te brengen bij het ministerie van Binnen landse Zaken, waar het vorig jaar werd weggehaald. Nu valt het onder Justitie. „Daar hoort het niet." Binnenlandse Zaken heeft goede lijnen met de ge meenten, waar de integratie vorm moet krijgen. Ook Van Boxtel (D66), minister van Gro- testedenbeleid en Integratie van 1998 tot 2002, is daar voor stander van. Van Boxtel ergert zich aan de negatieve aandacht die etnische minderheden in het politieke en maatschappelijke debat krij gen. Dat werkt stigmatiserend op hele groepen allochtonen. Het kabinet moet volgens hem de vinger leggen op de zere plek: de individuen of kleine groepjes die er een potje van maken. Van Boxtel vind het fout dat het huidige kabinet het taalonder wijs aan migranten in de ijskast zet, terwijl dat juist opgetuigd is. ,,De politiek geeft geen hel dere boodschap." Net als Dijkstal wees Van Boxtel erop dat het in Nederland niet slecht gaat. „In vergelijking met het buitenland hebben wij het goed voor elkaar. We zijn welva rend en er zijn geen grote con flicten tussen bevolkingsgroe pen." J. Kloprogge was tussen 1978 en 1998 ambtenaar op het ministe rie van Onderwijs. In die hoeda nigheid maakte hij verschillen de bewindspersonen mee, van Pais tot en met Ritzen. De een vond integratie veel belangrij ker dan de ander. Bovendien was het beleid sterk afhankelijk van de actuele financiële toe stand bij de rijksoverheid. ANP Oud-minister van Integratiebeleid Van Boxtel wordt verhoord door de tijdelijke commissie Onderzoek Integratiebeleid. door Frouke Houtman DEN HAAG - Minister Peijs van Verkeer moet zich aan de begro ting houden voor de aanleg van de Betuwelijn. Ze mag geen cent extra uitgeven. Een meerderheid van de Tweede Kamer dient hiertoe vandaag een motie in. De goederspoorlijn, die al bijna 5 miljard euro kost, valt op nieuw duurder uit. De minister is daar schuldig aan, oordelen CDA en PvdA. Peijs is volgens die partijen in de fout gegaan met sprinklerinstallaties, die spoortunnels bij brand beveili gen. Ze heeft de gemeenten waar de tunnels liggen, beloofd dat ze die sproeiinstallaties krijgen. Nu blijkt echter dat ventilatie net zo veilig en boven dien 65 miljoen euro goedkoper is. De bouwvergunningen voor de sprinklers zijn echter al afgege ven en de betrokken burgemees ters houden de minister er aan. De vergunningen bij de rechter aanvechten zou de aanleg van de Betuwelijn met minimaal een jaar vertragen, terwijl de uit komst van zo'n rechtszaak on gewis is. De tijdsdruk deed Peijs beslui ten het verlies voor lief te nemen en de hogere kosten te betalen uit de 'risicoreservering Betu welijn', een potje voor onvoor ziene uitgaven. De Kamer voelt zich door Peijs voor het blok ge zet. „De verantwoording ligt volledig bij de minister", zegt PvdA-Kamerlid Verdaas. „Zij heeft de fout gemaakt. Dan mag ze nu niet net doen alsof de Ka mer het allemaal maar goed keurt." CDA en PvdA eisen van de minister dat zij alsnog met de betrokken burgemeesters om de tafel gaat zitten om tot andere een oplossing te komen. GPD van "EAJtC NIET PUT ZV/i/V «LPI6MP IS,THEO door Harm Harkema DEN HAAG - Het aantal Ne derlanders dat sterft als gevolg van prostaatkanker is sinds het midden van de jaren negentig sterk gedaald. Twee jaar gele den stierven 25 procent minder oudere mannen aan de ziekte dan in 1994. In de decennia daarvoor was juist sprake van een min of meer gestage toena me van het aantal doden door prostaatkanker. Deze ontwikkeling in Neder land komt overeen met die in de Verenigde Staten - waar de da ling enkele jaren eerder blijkt te zijn ingezet - en enkele andere Europese landen. De gegevens worden vanochtend bekendge maakt tijdens de jaarlijkse Eu ropese conferentie van kan kerspecialisten in Kopenhagen. Van alle kankersoorten maakt prostaatkanker onder de Ne derlandse mannen de meeste dodelijke slachtoffers. De opzienbarende daling van het aantal sterfgevallen is het gevolg van vroegtijdiger ont dekking, sneller operatief in grijpen en hormonale behande lingen, zegt professor Sir Richard Peto van de Universi teit van Oxford in Groot-Brit- tannië. Otilia Dalesio van het Nederlands Kanker Instituut: „Bij prostaatkanker kunnen een vroege diagnose en hormo nale behandeling de kans op overleving, tien jaar na ontdek king, verhogen. Hetzelfde geldt voor borstkanker bij vrouwen". VEENENDAAL - De politie is op zoek naar de moeder van een pasgeboren kind, dat gisteroch tend werd aangetroffen in een doos langs een weg in Veenen daal. De vondeling is een meisje van enkele uren oud. De baby verkeert in goede ge zondheid. Ze was, gegeven de omstandigheden, met de nodige zorg achtergelaten, aldus een woordvoerder van de politie. Het meisje is opgenomen in een ziekenhuis in Ede. ANP Behandeling met hormonen is geregeld succesvol, omdat daar mee in het lichaam verspreide kankercellen blijken te worden aangepakt. Ook na een geslaag de operatie waarbij de tumor is weggehaald, kunnen namelijk een aantal kankercellen in het lichaam zijn verspreid. Radio therapie wordt vaak met succes toegepast op kankercellen in de buurt van de prostaat. Uit on derzoek is gebleken dat hormo nale behandelingen ook kan kercellen kunnen bezweren die zich verderop in het lichaam hebben genesteld. Het is gebleken is dat als gevolg van borst- en prostaatkanker li chaamseigen geslachtshormo nen bij vrouwen en mannen kankercellen aanzetten tot kwaadaardige ontwikkeling. Hormoontherapie komt er dan ook op neer om de geslachtshor monen weg te halen. Bij vrou wen met borstkanker wordt daarvoor vaak tamoxifen ge bruikt. Meer dan eens werden mannen met prostaatkanker ge castreerd. Dat is evenwel door de hormoontherapie niet meer nodig. GPD MARBELLA - Zangeres Truusje Koopmans is overleden. Ze stierf in de nacht van zaterdag op zondag in haar woon plaats Marbella in Span je. Dat heeft haar collega Herman Emmink gisteren bevestigd. Ze is 76 jaar ge worden. Koopmans trad in de ja ren vijftig en zestig veel vuldig op voor de radio. Ze schreef en zong onder meer de nog altijd bij ve len bekende intro 'Tjat- jatja, Wat zullen we eten' van een populaire radio rubriek waarin een groen teman recepten verschaf te. Ze had ook veel succes met het zelfgeschreven 'Eén recht, één averecht', dat ze maakte op de mu ziek van 'Op de grote stille heide'. Verder vervaardig de ze een loflied op de kof fie waarmee wijlen Rita Corita beroemd werd: 'Koffie, koffie, lekker bakkie koffie'. Truusje Koopmans trad behalve met Herman Em mink ook op met onder anderen Dick Doorn en het duo De Spelbrekers. Ze was te horen in radio programma's als 'Negen heit de Klok' en 'De Bonte Dinsdagavond Trein'. Ze was als een van de Drie Marketensters te horen met het 'Orkest zonder Naam' en met 'de Wind molens' onder leiding van Johnny Holzhuyzen, be ter bekend als John Wood- house. ANP WADDINXVEEN - Een zeventienjarig meisje heeft in het weekeinde een 36-jarige aanrander uit Gouda op een sluwe wijze door de politie laten inrekenen. Dat meldde de politie gisteren. Ze werd zaterdagavond op de fiets onderweg naar huis onder bedreiging van een mes door de man betast. De verdachte wil de vervolgens de Moerkapelse mee naar zijn huis krijgen. Het meisje zei dit eerst aan haar ouders te willen vragen en wist de verdachte zover te krijgen dat deze meeging naar haar wo ning. Terwijl de verdachte op de hoek van een straat wachtte, belde de tiener naar de politie. Deze wist de verdachte ter plaatse aan te houden. ANP LELYSTAD - Het peil van de Rijn bij Lobith is gisteren gezakt tot 7,08 meter boven NAR Dat is zeven centimer lager dan eind augustus toen het peil van de Rijn al tot een recordlaagte van 7,15 meter was gezakt. Het vorige record was in 1947 toen de Rijn bij Lobith niet hoger kwam dan 7,22 meter. Volgens een woordvoerder van het infocentrum Binnenwate ren in Lelystad is de lage stand het gevolg van de lange droge zomer. Hoewel het in september op verschillende plaatsen langs de Rijn heeft geregend, is de hoeveelheid neerslag niet voldoende geweest om het peil te doen stijgen. ANP ROOSTEREN - De politie heeft in de nacht van zondag op maandag bij Roosteren een 32-jarige bromfietser van de snel weg A2 gehaald. Hij vertelde al ongeveer twintig kilometer te hebben afgelegd op weg naar Sittard, zo meldde de politie Limburg Noord gisteren. Ook was het achterlicht van de brommer kapot. Een woord voerster van de politie in Venlo kon niet zeggen welke natio naliteit de man had, maar houdt het op een Oost-Europeaan of 'iemand van nog verder weg'. Hij kreeg een boete voor het rijden op de snelweg en voor het kapotte achterlicht. ANP AMSTERDAM - Het gerechtshof in Amsterdam heeft een 28- jarige man conform de eis veroordeeld tot een boete van 250 euro, wegens het gooien van een zakje witte waterverf naar de Gouden Koets op 2 februari 2002. De koets maakte op dat mo ment een rijtoer met het bruidspaar kroonprins Willem- Alexander en Maxima Zorreguieta door Amsterdam. Het hof legde een voorwaardelijke boete van 100 euro op aan een 28-jarige man. Hij wierp een natgemaakte tampon naar de koets. De tampongooier miste doel, de waterverfwerper wist het rijtuig te raken. De straffen zijn opgelegd wegens be lediging van het koninklijk paar. ANP AMSTERDAM - Adriaan van Dis zal het Boekenweekessay van volgend jaar schrijven, aldus gisteren de Stichting Col lectieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB). Onder het motto Gare du Nord - Ontmoetingen met Frank rijk, staan de Franse literatuur en de relatie van Nederlandse auteurs met het land centraal tijdens de Boekenweek van 2004 (10 tot en met 20 maart). Van Dis woont en werkt op dit moment in Parijs. De auteur van het komende Boekenweekgeschenk is Thomas Rosen- boom. ANP foto Koen Suyk/ANP van onze redactie binnenland MAASTRICHT - Een 27-jarige man uit Heerlen heeft tegenover de politie bekend dat hij zijn dertigjarige vriendin Judith Notermans heeft gedood. Hij deed dat door gif te smeren op een broodje pindakaas. Dat heeft het Openbaar Minis terie in Maastricht gisteren be kendgemaakt. Op 22 juli 2003 werd Judith Nd- termans op haar werk in Sittard onwel na het eten van een broodje pindakaas. Haar toe stand verslechterde snel en on danks snelle medische hulp overleed zij enkele uren later in het ziekenhuis. Voordat Judith bewusteloos raakte, vertelde ze aan collega 's dat haar vriend het broodje pindakaas had ge smeerd. De politie pakte Notermans vriend, chemicus van beroep, al vrij snel op. Maar deze man ont kende aanvankelijk iets met de zaak te maken te hebben. Welis waar werden in zijn bureaula op zijn werk zeer giftige stoffen aangetroffen, maar het Neder lands Forensisch Instituut trof in het restant van het broodje pindakaas geen soortgelijke gif tige stoffen aan. De verdachte bekende afgelo pen vrijdag dat hij het gif, dat hij van zijn werk had meegeno men, op 'een plaats' op het broodje had aangebracht. „Kennelijk heeft Judith juist dit deel van het broodje gegeten, waardoor zij is overleden", al dus een woordvoerder van het OM gisteren. Over het motief voor zijn daad heeft de 27-jarige man nog geen eenduidige ver klaring afgelegd. Vijftien re chercheurs waren bij het onder zoek betrokken. ANP HILVERSUM - SP-leider Ma- rijnissen was de beste tijdens de algemene beschouwingen. Bij na een op de vijf (19 procent) Nederlanders noemde hem de winnaar. Premier Balkenende werd twee de met 18 procent. Halsema van GroenLinks kreeg 13 procent en PvdA'er Bos eindigde als vierde met 9 procent. Dat bleek gisteren uit een pei ling van onderzoeker Maurice de Hond voor het tv-program- ma Stem van Nederland. Hij on dervroeg duizend mensen afge lopen vrijdag en zaterdag, na het Kamerdebat over de bezui nigingen van het kabinet. Bij verkiezingen zouden PvdA (49), SP (16) en GroenLinks (11) 76 Kamerzetels 17) krijgen. Dan zou de coalitie van CDA, VVD en D66 met respectievelijk 30, 27 en 6 zetels teruggevallen naar 63 zetels (-15). ANP Advertentie Kipfilet kilo* van 8.85 Rundergehakt kilo* van 5.49 Gemengd gehakt ongekruid kilo* van 4.99 Schouderkarbonade kilo* van 5.98 Tartaar kilo van 7.75 Saucijzen kilo* van 5.85 Shoarmavlees kilo* van 7.98 Hamburgers kilo* van 6.99 Slavinken kilo van 7.22 Riblappen kilo van 9.90 Ruim 300 artikelen zijn bij Edah in prijs verlaagd. U herkent ze aan de pijl! voordeelverpakking S f» m si mi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3