9 Varkensboer zet volgens justitie overheid voor blok Draaibrug eist dat B en W belofte over dorpsraad inlossen Actiecomité beschuldigd van intimidatie Cadzandenaren bezorgd over toekomst AZC Dik duizend krabbels tegen windmolenpark m Burgemeester Lonink zet vraagtekens bij camerabewaking tunnel TOP eist opheldering over asbest Kilometervreter zeeuwse almaak N Overleg over H zeesluis in Jerneuzen ZEEUWS-VLAANDEREN dinsdag 23 september 2003 Industriepark 'aul van Loon Bies van Ede inLedeltheater rgus '"he Izoj. speel- fflOïi usias. Brandweer te laat bij ongeval door Sheila van Doorsselaer MIDDELBURG - Het Open baar Ministerie blijft erbij dat varkensboer C. van Sleuwen uit Oostburg willens en wetens constructies heeft bedacht met als doel de mestwetgeving te omzeilen. Het verweer van raadsman A. van Beek veran dert daar niets aan. Voor de meervoudige economi sche kamer in de Middelburgse rechtbank diende gisteren het tweede deel van de strafzaak te gen Van Sleuwen en diens kom panen M. Kunst en E. de Millia- no. De eerste zitting, vorige week, duurde zo lang dat er nog een tweede dag aan vastge knoopt moest worden. Officier van justitie J. Groen gooit Van Sleuwen voor de voeten dat hij al die jaren zeer eigengereid be zig is geweest.Eerst maar doen en dan maar zien wat ze kunnen regelen. Varkens houden alvo rens een milieuvergunning is af gegeven, een stal bouwen tegen de voorschriften van de bouw vergunning; alles volgens het credo 'als het maar is aange vraagd, dan moet het allemaal maar kunnen'. Het is te vergelij ken met iemand die betrapt wordt op het rijden zonder rij bewijs en die dan zegt dat hij volgende week rijexamen doet. Daarmee praat je het nog niet goed. Van Sleuwen zet de over heid voor het blok en dan is het kijken wie aan het langste eind trekt." Het houden van te veel varkens in de stallen aan de Maagden- berg-, Coxyde- en Sophiaweg in Oostburg deed Van Sleuwen vo rige week af als overmacht. Vol gens Groen was deze overschrij - ding een weloverwogen keus om economische redenen. Van Beek zei dat er meer biggen in de stal len zaten en die produceren niet zoveel mest als volwassen var kens. Minder mest is ook minder stank. „Het OM heeft helemaal niet onderzocht of het om vol groeide varkens of om biggen ging. Het gaat om eenheden en als je die zou optellen, dan is de conclusie dat er helemaal niet te veel varkens zijn gehouden." De rechtbank doet maandag 6 oktober uitspraak. TERNEUZEN - Fractievoorzit ter J. Baart van de Terneuzense Onafhankelijke Partij (TOP) wil snel duidelijkheid van het colle ge van burgemeester en wet houders over de asbestvondst in het Ambachtsplantsoen in Sas van Gent. Baart wil van het college weten hoe de grond in de nieuwbouw wijk vervuild is geraakt en wat het precies gaat kosten om deze te verwijderen. „Bovendien vraag ik mij af waarom de ge meente deze grond heeft ge kocht. Als ik grond koop, wil ik een schonegrondverklaring. Deze schijnt er wel te zijn, maar is van voor de sloop van de oude Machinefabriek Sas van Gent. Vervolgens heeft die grond twee jaar op het terrein gelegen. Wie weet wat er in die tussentijd al lemaal mee is gebeurd", aldus Baart. De fractievoorzitter noemt het een opeenstapeling van stommiteiten van zowel projectontwikkelaar Brabocon, die de grond twee jaar heeft la ten liggen, als van de gemeente Terneuzen, die geen onderzoek liet doen naar de kwaliteit van de grond voor er tot aankoop werd overgegaan in juni van dit jaar. „Nu gaat dit grapje mis schien wel 80.000 euro kosten - als het niet meer is. De nieuwe gemeente Terneuzen moet hier voor opdraaien, terwijl in mijn ogen de kosten verhaald dienen te worden op de vervuiler. Het is ongelooflijk dat zoiets kan en mag gebeuren." door Eugène Verstraeten DRAAIBRUG - De initiatiefne mers voor een dorpsraad in Draaibrug zijn boos op de ge meente Sluis, omdat B en W vol harden in hun standpunt dat een Draaibrugse dorpsraad niet wordt erkend. Het college vindt dat de belan-1 gen van Draaibrug net zo goed behartigd kunnen worden door de stadsraad Aardenburg. „Puur kiezersbedrog. Beloftes voor, tijdens en na de verkie zingscampagne worden totaal genegeerd. Het is dus toch waar, het politieke zooitje zit in z'n pluchen stoelen machtsspelle tjes te spelen", zwaait T. Buijsse namens de initiatiefnemers met de botte bijl. Volgens Buijsse is juist vanuit het college de suggestie gedaan om een dc osraad in het leven te roepen. Nu dat initiatief er ligt, wordt het echter afgeschoten. „Een wethouder mag gewoon tegenover een volle zaal beloftes doen, verwachtingen scheppen en er vervolgens niets mee doen", schrijft Buijsse boos aan het gemeentebestuur. Volgens hem staan nog steeds veel inwo ners van Draaibrug volledig achter het initiatief voor een dorpsraad. In de brief wij st Buijsse er op dat Draaibrug weinig heeft aan de stadsraad Aardenburg. Gezien de commotie rond de dorpsraad hadden de initiatiefnemers wel een reactie vanuit de stadsraad Aardenburg verwacht. „Een half jaar geleden hebben we ze al om hulp gevraagd. Niets ge hoord. Medewerking, opkomen voor Draaibrugs belang? Tuur- lijk niet, en gelijk hebben ze. De stadsraad Aardenburg is er voor Aardenburg, niet voor Draai brug." Het argument dat nog een dorpsraad erbij de gemeen te te veel tijd kost vinden ze in Draaibrug nergens op slaan, evenals het geld-argument. „Als de gemeente geld pompt in poepzakken voor buitenlandse viervoeters", zo stelt Buijsse, „dan kan een dorpsraad er ook nog wel af". Dat de gemeente bang is voor 'wildgroei' is volgens Buijsse juist een argument voor méér dorpsraden. „U streeft toch naar een goed contact met de burger, vorm te geven middels dorpsraden. Laat ze dan groei en, laat ze dan als paddestoelen uit de grond schieten." In de kwestie of de Draaibrugse dorpsraad al of niet erkend wordt is het laatste woord nu aan de gemeenteraad. „Een la chertje natuurlijk", voorspelt Buijsse. „Deze raad doet braaf wat het college wil, anders had den ze al in een veel eerder stadi um aan de bel getrokken." De gewezen groenteman reed als trotse vader in een volg auto tijdens de Schouwse skeelerwedstrijd. Gaande weg het parcours begon hij zich, ondanks het succesvol le optreden van zijn eigen spruit, meer en meer te erge ren aan de organisatie van het evenement. De route stond dermate slecht aange geven dat menigeen het spoor bijster raakte. Zo kon het gebeuren dat hij midden in de polder door een zwaai ende deelneemster tot stop pen werd 'gedwongen'. De Belgische was een aantal ke ren mis gereden en was dat spuugzat. Graag wilde ze meerijden naar de plek waar de verantwoordelijken voor deze wanorde zich ophiel den, opdat ze hen de mantel kon uitvegen. Ter hoogte van de start- en tevens finish- plaats bedankte de dame haar hulp en stapte ze uit. Buiten zicht van de volgauto heeft de Belgische blijkbaar haar skeelers snel weer aan getrokken en zo de eind streep overschreden. Feit is dat de groenteman haar, tot zijn stomme verbazing, even later op het lage ere-podium terugzag. Haar gram in alle stilte gehaald, met twintig gewonnen kilometers, op die 'stomme Ollanders' Burgemeester Mulder (links) bekijkt de protesthandtekeningen die hij gekregen heeft van Ossenissenaar J. de Schepper. door Frank van Cooten HULST - Inwoners van Osse- nisse en omgeving zijn massaal tegen de komst van een wind molenpark met achttien turbi nes in de Hooglandpolder bij dit dorp. In Ossenisse, Groenen dijk, Kloosterzande en het bui tengebied hebben leden van het actiecomité 'Hooglandpolder Hoogbouwkolder' 1046 handte keningen opgehaald. J. de Schepper van het comité overhandigde de actielijsten gisteren in een koffertje aan burgemeester J.F. Mulder. Om de waarde van de handtekenin gen te benadrukken werd het koffertje met een waardetrans port van Ossenisse naar Hulst gebracht. Het comité trekt uit het aantal opgehaalde handtekeningen de conclusie dat 83 procent van de inwoners van Ossenisse tegen het windmolenpark is; in Groe nendijk en het buitengebied is dat 68 procent. In de rest van Kloosterzande tekende 57 pro cent. „De bewoners zijn overduide lijk faliekant tegen het wind molenpark. Dit standpunt moet een belangrijke rol spelen in de uiteindelijke besluitvorming", zegt De Schepper. „B en W hebben duidelijk ge steld dat het windmolenpark niet doorgaat als er geen draag vlak is. De burgemeester zegt dat de handtekeningen geen rol mogen spelen, maar daar kan ik met mijn pet niet bijDe handte keningen moeten wel degelijk een rol spelen in de discussie." Burgemeester Mulder herhaal de gisteren nogmaals dat zijn uitspraak over de waarde van de handtekeningen genuanceerder ligt. „Ik heb gezegd dat het ac tiecomité niet alleen met hand tekeningen moet komen, maar ook met argumenten. Een hand tekening is immers zo gezet. Ik heb het actiecomité geprobeerd te prikkelen om met argumen ten te komen. Maar uiteraard zal ik de handtekeningen koes teren." De Schepper somde vervolgens een groot aantal argumenten op waarom het comité tegen de windmolens is. „Het bewuste deel van het buitengebied ver andert in een industriepark, re creatieve ontwikkelingen wor den hierdoor geblokkeerd, de provincie wil volgens het pro vinciaal beeldkwaliteitsplan windmolenparken alleen op in dustrieterreinen, de energieop brengst is marginaal, in de Een- dragtpolder - op achthonderd meter van het park in de Hoog landpolder - is ook al een wind molenpark voorzien en de vei ligheid is in het geding. Bij vriesweer worden enorme ijske gels gevormd die bij lichte dooi als dodelijke projectielen wor den weggeschoten." Het actiecomité dreigt de ge meente ook met een miljoenen claim als het windmolenpark doorgaat. Volgens het comité worden vijfhonderd woningen binnen een straal van 2,5 kilo meter van het park dertig pro cent minder waard. Bij een ge middelde prijs van 150.000 euro betekent dat een schadepost van twintig miljoen euro. „Ons wordt verweten dat het ons alleen maar om het eigen be lang is te doen. De initiatiefne mers houden juist zo halsstarrig vast aan het windmolenpark omdat het de deelnemende boe ren ontzettend veel geld zal op leveren. Is dat geen eigen be lang? Uit onderzoek van het foto Wim Kooyman vakblad Boerderij blijkt een windmolen van één megawatt een jaarlijkse winst van zeven tigduizend euro op te leveren. We hebben het hier over acht tien windmolens van 2,7 5 mega watt. Dit levert de deelnemende boeren een nettowinst op van 3,6 miljoen euro." Dat het de boeren alleen om het geld is te doen, wordt tegenge sproken door boerenorganisatie ZLTO. Het windmolenproject komt voort uit het Landbouw ontwikkelingsplan, bedoeld om de agrarische sector een impuls te geven. Alleen bij voldoende inkomen zijn boeren volgens de ZLTO in staat hun boerderijen en akkers te onderhouden. De gemeenteraad voert donder dagavond een debat over het windmolenpark in de Hoog landpolder. Er worden nog geen standpunten bepaald en beslui ten genomen. door Frank van Cooten HULST - Bewoners van Ossenisse en het buitengebied zijn door leden van het ac tiecomité 'Hooglandpolder Hoogbouw kolder' geïntimideerd, om zoveel moge lijk handtekeningen tegen de komst van een windmolenpark te verzamelen. Deze beschuldiging uit W. Menu uit Klooster zande, een van de initiatiefnemers van het park. ,Het huis-aan-huis vergaren van handte keningen is nog tot daaraan toe, maar mensen opbellen met de vraag waarom zij niet hebben getekend, gaat te ver. Dit neigt naar intimidatie en zet mensen op een verkeerd spoor. Ik heb uit diverse bronnen vernomen dat mensen die hun handtekening nog niet hadden gezet, na derhand zijn opgebeld in een poging ze alsnog over te halen. Het is heel makkelijk om tien minuten op iemand in te praten. Het is juist belangrijk goed te luisteren naar alle standpunten. Menu vindt de vraagstelling op de actie lijst veel te mager. Leden van het comité zijn met deze lijst langs de deuren gegaan. De bewoners konden niet kiezen of ze voor of tegen windmolens in de Hoog landpolder zijn. Ze konden alleen 'nee te gen windmolens' aangeven. Ook bestond er geen gelegenheid op de actielijst argu menten aan te voeren. Volgens J. de Schepper van het actiecomi té hebben de bewoners wel zeer bewust hun handtekening op de lijst gezet. „De ondertekenaars hebben immers ook hun naam en adres op de actielijst moeten zet ten. Ik vind de handtekening daarom net zo waardevol als eens in de vier jaar een hokje rood maken." De Schepper vindt de beschuldiging van intimidatie flauw. „We zullen best wat mensen hebben opgebeld, maar om direct van intimidatie te spreken, vind ik veel te ver gaan. Dat is absoluut niet zo gegaan." M van Loon is vooral als kin- ierboekenschrijver bekend. Hij 'ikai (eft onder meer de serie de ?elej kiezelbus en Weerwolvenbos omes (schreven. Tijdens de theater- ig! tow wordt niet alleen voorge- ïtaij (zen.Erklinktookpopmuziek. tarrock, gevoelige popbal- H ades, meezingers en zelfs rap )kzo roden niet geschuwd door de vaari jee schrijvers en de muzikan- Inh sd, ebt* )e voorstelling, die om 19.30 lurbegint, is geschikt voor j ong door Ronald Verstraten CADZAND - Bewoners van on der andere de Vierhonderdpol derdijk en de Knokkertweg in Cadzand maken zich zorgen over de toekomstige bestem ming van het asielzoekerscen trum. Ze vrezen dat een nieuwe bestemming met onder andere een jeugdcamping, McDonald's en megadisco, zoals geopperd door de Cadzandse ondernemer P. de Keuninck, voor veel over last zal zorgen. Namens de omwonenden heeft W. Mesuere een brief geschreven aan het college van B en W en de gemeenteraad van Sluis. De brief telt een twaalftal handte keningen van omwonenden, plus die van twee campingbe- drijven en natuurbescher- mingsvereniging 't Duumpje. In de brief reageert Mesuere op een uitspraak van wethouder L. Kamphuis van de gemeente Sluis. Die zei een maand gele den positief te staan tegenover het idee van De Keuninck. Hij hield echter wel rekening met mogelijke bezwaren van omwo nenden of problemen op plano logisch gebied. Voor Mesuere is dit een teken dat de wethouder kennelijk 'een slag om de arm' houdt. Niette min willen hij en de andere be woners meer zekerheid. Daar om willen ze nu weten of het standpunt van Kamphuis ook dat van de rest van het college is. „Als een dergelijke uitspraak de visie van het college vertolkt, dan houden wij wat de toekomst van onze streek betreft ons hart vast!", laten zij weten. „Is het immers niet zo dat rust een van de pijlers is waarop de kracht van onze regio rust?", vragen zij Ze willen op korte termijn een antwoord. Het AZC, dat volgende maand sluit, was vroeger een vormings centrum (Hedenesse), waarvan de omwonenden weinig over last hadden. Als het aan Mesue re ligt, sluit het karakter van een nieuwe bestemming daar weer bij aan. „Het staat volledig in de natuur, dus je zou kunnen denken aan een natuurpark. Of bijvoor beeld aan recreatiebungalows. Ik denk wel dat daar animo voor is. De hamvraag zal echter zijn wat er wel en wat niet mag. Het is aan de gemeente om dat te be palen." de Puysseleijr «KNEUZEN - De brandweer .an Terneuzen is n'et tijdig in- «fschakeld na het dodelijk on- Lval dat afgelopen weekeinde je Westerscheldetunnel iatsvond. Dat is de mening ran burgemeester J. Lonink van Itrneuzen, na overleg dat hij stèren voerde over de hulp- rerlening bij het ongeval. jij het ongeval kwam een 3 3 -ja- Je Duitse automobilist om het ïven. nadat hij frontaal in bot- jj» was gekomen met een vrachtauto. Doordat de oost van de tunnel in verband onderhoudswerkzaamhe den was afgesloten, moest al het verkeer door één tunnelbuis. In hoeverre de communicatie met optimaal was, moet volgens lonink nog blijken uit een ver- -aan- glijking van de informatie, die je verschillende instanties die iij de hulpverlening betrokken OOSTBURG - In het kader van Ie kinderboekenweek komen de schrijvers Paul van Loon en Bies >r ziji tan Ede zaterdag naar het Le- ihau Htheater in Oostburg. Samen uvea Kt drie muzikanten verzorgen ij daar de voorstelling De Grie- iltoerin concert. waren moeten aanleveren. De gegevens van de hulpdiensten en de directie van de NV Wester scheldetunnel moeten uitwijzen hoe het kon dat politie en ambu lance ruim voor de lokale brandweer ter plaatse waren, zegt de burgemeester. De gang bare procedure is volgens Lo nink, dat de ambulance pas wordt ingeschakeld als de brandweer op de plaats des on- heils is. Mogelijke oorzaak van de mis communicatie kan zijn, dat de voorzieningen in de tunnel niet helemaal toereikend zijn. Lo nink betwijfelt of het came rasysteem in de tunnel voldoet. „Voor zover ik begrepen heb, zijn die camera's in ieder geval niet wendbaar en reageren ze pas bij abrupte snelheidsveran deringen van voertuigen die door de tunnel rijden." Daardoor zou de tunnelopera tor in eerste instantie mogelijk gedacht hebben dat hij te maken had met alleen een geschaarde vrachtauto, en zou er bij de eer ste melding nog geen sprake zijn geweest van een botsing met een ander voertuig. Voor Lonink staat de vraag cen traal, hoe de communicatie pre cies is verlopen vanaf het mo ment van de melding van het ongeval in de tunnel bij de alarmcentrale, tot het moment dat de hulpverleningsdiensten ter plaatse waren. De burgemeester wijst erop, dat de hulpverleningsdiensten hun werk goed hebben gedaan vanaf het moment dat ze werden inge schakeld. „Maar ik wil wel alle informatie op tafel hebben. De onderste steen moet boven ko men en we moeten ki j ken hoe we de situatie voor de toekomst kunnen verbeteren." Het onderzoek naar de gang van zaken met betrekking tot het ongeval moet binnen een paar weken klaar zijn. Over de toe dracht van de aanrijding is in middels bekend, dat de auto mobilist niet aan het inhalen was. De vrachtwagenchauffeur zag de auto plotseling op zijn weghelft verschijnen en heeft nog geprobeerd met lichtsigna len en claxoneren te waarschu wen. De 28-jarige vriendin van het slachtoffer kon geen informatie geven over het ongeval, omdat ze op het moment van de botsing lag te slapen. lel» S ea IERNEUZEN - Een Neder- Ms-Vlaamse overleggroep man pit zich buigen over het verbe- )i» ton van de toegankelijkheid rbiji mhetKanaal Gent-Terneuzen lails fcor de bouw van een nieuwe egei» zeesluis bij Tenieuzen. rrad t Bij staatssecretaris Schultz van enge- Eaegen van Verkeer en Water- Af tot en Vlaams minister Bos- »yt hebben daarvoor het licht ipgroen gezet. De overleggroep eijgt een zware tweehoofdige Ming: Zeeuws commissaris a de Koningin W. van Gelder gouverneur H. Balthazar van provincie Oost-Vlaanderen. G)* Dt haven van Gent zit al jaren "IS® listig verlegen om een grotere Bsluis. ttosten van een nieuwe sluis Rsief voorhaven zijn ge- 'ht op ongeveer één miljard sio.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 37