PZC Kezman mag shirt niet meer uitdoen Arsenal woedend op Ruud van Nistelrooij Leontien gefocust op record Sportbonden moeten zelf broek ophouden 22 W erelduurrecord Ov zee lei Moeizame winst op Tsjechië houdt volleybalsters in de race nu dinsdag 23 september 2003 Schema Vreeman krijgt voorkeur NOC Basketballer Kip overleden Onderzoek Zelfs afgekeurde helm kan voorbereiding niet verstoren Rusland niet langs Turkije Kuitblessure Gérard de Nooijer Keen meldt zich af voor interland Del Piero maand uitgeschakeld Ravanelli naar Dundee Roddick krijgt fikse boete tern Pan inl Het loopt de spuigaten uit Crisisberaad sportbonden door Henri van der Steen ZEIST - Mateja Kezman vierde zijn lOOegoalindeNederland se competitie zondag met het uittrekken van zijn shirt en het tonen van zijn ondershirt, waarop het getal 100 was ge drukt. Dat mag niet, volgens de regels, maar de KNVB ziet geen aanleiding Kezman op het matje te roepen. Vanaf het nieuwe seizoen geldt een nieuwe Fifa-regel, de door de KNVB als volgt - en nogal krom dus - werd vertaald: de spelers mogen geen onder shirts tonen, die van teksten of reclame zijn voorzien. Een spe ler die zijn shirt omhoog doet of uittrekt om teksten of reclame te tonen, zal worden bestraft door de organisator van de competitie. Dat de KNVB elke boosdoener zal bestraffen is wat al te voort varend geconcludeerd, zo wordt alweer weken bewezen. Menige speler heeft lak aan de missie van de wereldvoetbal bond. Vooral in het buitenland is er soms sprake van hele ver kleedpartijen, waarbij spelers via het ondershirt hun jarige kindje feliciteren of de goal op dragen aan de Heer. Kezman liet zijn ondershirt met '100' zien, Boukhari liet zien geen ondershirt te dragen, toen hij tegen Ajax scoorde en zijn shirt uittrok en weggooide. Frank Huizinga, woordvoer der van de KNVB: „Volgens de regels mag het niet wat Kez man deed, de clubs hebben daar onlangs ook een brief over gehad. Formeel kan de aankla ger een onderzoek beginnen, maar dat is natuurlijk een moeilijk geval. We zullen de clubs er nogmaals op wijzen dat het niet mag, maar voorals nog ziet de aanklager geen re den iets te doen. We zullen het ook in de toekomst van geval tot geval bekijken." GPD Oranje schiet weer in de stress door Frank Buschmann ANTALYA - Angelo Frigoni wilde na afloop van het derde duel op het Europees kampioen schap, dat de volleybalsters gis teren de tweede zege opleverde (3-2 tegen Tsjechië), niet meteen reageren. De keuzeheer moest even bijkomen. Buiten, en voor al alleen. Het duurde vijf minuten voor dat hij de Dilek Sabanci Sports Hall in Antalya, Turkije, weer binnenstapte. ,,Ik stop met coa chen." Frigoni meende het na tuurlijk niet. Wél dat hij dit soort wedstrijden niet te vaak voor z'n kiezen moet krijgen. „Is slecht voor mijn hart." Het Nederlands volleybalteam joeg de Italiaan de stuipen op het lijf. Na de sensationele over winning op Italië had hij er al re kening mee gehouden dat het te gen Tsjechië, ingeschat als zwakste schakel in deze groep, alleen maar minder kon gaan. Maar dat zijn speelsters het zichzelf zo moeilijk zouden ma ken had hij niet verwacht. Het begon allemaal volgens schema. Overtuigend in de eer ste set (25-14), Oranje leek de lijn van de ontmoeting met Ita lië probleemloos door te trek ken. „Maar ineens schoot de stress erin. We wilden per se met 3-0 winnen, niet onnodig een set verspelen wat ons later eventu eel zou kunnen opbreken. Het gevolg was dat we tegen onszelf gingen spelen," zocht Francien Huurman naar een verklaring. Daarvan was geen woord gelo gen. De als gemakkelijk veron derstelde expeditie werd uitein delijk een ware martelgang die pas na één uur en 48 minuten eindigde: 18-25, 25-17, 20-25, 15-10. Onderschatting? Huur man wilde er niets van weten. „Eigenlijk wisten we gewoon te weinig van deze meiden. En ja, verdedigend en blokkerend wa ren ze best sterk." Frigoni wist uit ervaring dat Tsjechië wel eens een lastiger klus zou kunnen worden dan menigeen verwachtte. Had vol gens hem te maken met het ge geven dat de derde dag op een ti telstrijd per definitie moeilijk is. „Mentaal, lichamelijk." Om die opmerking te staven betrok hij Polen, tijdens de ouverture van het EK nog te sterk voor Ne derland, erbij. „Dat heeft van daag ook vijf sets nodig tegen Bulgarije." De bondscoach had na de mooie prestatie tegen wereldkampi oen Italië getracht de druk van de ketel te halen. Volgens hem moeten zijn speelsters niet bezig zijn met cijferwerk, met naden ken over mogelijke consequen ties van setverlies voor de rest van het toernooi. „Dan gaat het juist fout." Dit Nederlands team is, aldus Frigoni, te onbestendig om zich luxe scenario's voor te kunnen houden. „Eerst winnen, dan rekenen." Dankzij de winst op Tsjechië blijft een plek bij de laatste vier haalbaar. Wel zal dan vanaf morgen - vandaag is rustdag - uit een ander vaatje moeten worden getapt. Van Bulgarije en vooral Oekraïne (donderdag) vari onze sportredactie MANCHESTER - Patrick Viei- ra heeft forse beschuldigingen geuit aan het adres van Ruud van Nistelrooij. De aanvoerder van Arsenal vindt dat de Neder landse spits van Manchester United eraan heeft bijgedragen dat hij tiei) minuten voor het einde van de tópper van zondag op Old Traffóïd uit het veld werd gestuurd. In de slotfase van het overver hitte duel maakte de Franse middenvelder een schoppende beweging naar Van Nistelrooij, nadat die hem in zijn rug was gesprongen. „Van Nistelrooij plantte zijn knie met opzet in mijn rug. Hij probeerde me te blesseren. Daarom ben ik ver schrikkelijk boos op hem en niet op de scheidsrechter. Die gaf mij rood, omdat ik op de grond met een trap in de lucht reageerde. Maar iedereen zag dat ik Ruud niet raakte. Hij maakte het er ger dan het was," zei Vieira. Het incident leidde meteen na afloop tot heftige botsingen tus sen de Arsenal-spelers en Van Nistelrooij. De topscorer van United wist zich daarbij in de ogen van manager Alex Fergu son keurig te beheersen. Verde diger Martin Keown was een ARNHEM - De sportkoepel NOCNSF heeft Ruud Vreeman gisteravond voorgedragen als nieuwe voorzitter van de orga- Hij kreeg de voorkeur boven Erica Terpstra en Joop Atsma. Op 21 oktober beslissen de sportbonden of Vreeman daad werkelijk Hans Blankert op volgt. ANP DEVENTER - In een ziekenhuis in Deventer is maandagmorgen oud-international Harry Kip overleden. Harry Kip werd 55 jaar oud. Hij leed aan de ziekte non-Hodg- kin. Kip was met zijn 2.09 meter letterlijk en figuurlijk een van de grote spelers uit de geschie denis van het Nederlandse bas ketbal. Hij werd (met Levi's Fla mingo's, Kinzo en Parker Leiden) vijf keer kampioen van Nederland en speelde 163 inter lands. GPD Francien Huurman probeert de bal aan de Tsjechische kant van het net te krijgen. mag immers nog meer tegen stand worden verwacht. De passes zullen beter moeten. Alleen dan kan ook Kim Stae- lens in haar spel groeien. De blonde spelverdeelster begon aan de Turkse Rivièra mager tjes, bloeide tegen de Italiaan- sen op omdat de rest opbloeide, maar kende gisteren weer een terugval. Haar repertoire oogt beperkt dezer dagen: de meeste ballen gaan hoog naar de bui tenkant. En daar kan de opposi tie zich simpel op instellen. Een echt alternatief heeft Frig oni niet. Suzanne Freriks komt net kijken, is te groen en te kort bij de selectie om nu al voor de leeuwen te gooien. Zodoende moet de coach Staelens wel la ten staan. „Tactisch maakt Kim niet altijd de goede keuzes. Dat moet ze le- van de Arsenal-spelers die de Nederlander voor het oog van de camera's een klap in de nek gaf. De Franse verdediger Lauren gaf hem een duw. Ashley Cole en Ray Parlour zochten daarna ook de confrontatie met Van Nistel rooij, die op weg naar de spe lerstunnel stijf werd gevloekt. Waar al die agressie vandaan kwam, begreep niemand. In de gang naar de kleedkamers kwam het opnieuw tot onaange name incidenten, waarbij Man chesters reserve-doelman Fabian Barthez zich als een menselijk schild tussen het Ar- senal-kamp en de spelers van United opwierp. Tot verbijstering van de Engelse televisie kwam het ook nog tot een ordinaire woordenwisseling tussen de beide trainers. Alex Ferguson verdedigde op alle manieren zijn sterspeler Van Ni stelrooij, Wenger op zijn beurt wees de voormalige PSV-spits aan als de bron van al het kwaad. De Engelse voetbalbond heeft inmiddels een onderzoek inge steld naar de misdragingen van alle betrokkenen. „We hebben bij de tv-maatschappijen de vi deobanden opgevraagd, ook van camera's die op andere pun ten in het stadion de vechtpar tijen hebben vastgelegd. We hebben het rapport van de scheidsrechter binnen en zullen deze zaak een zwaar stempel ge ven," aldus een woordvoerder van de Engelse bond. Van Nistelrooij is in vrij korte tijd door zijn temperament nu tweemaal in de publiciteit ge komen. Bij het Nederlands elf tal raakte hij na de interland te gen Tsjechië in opspraak door zijn emotionele uitbarsting in de dug-out van Oranje. Arsenal-manager Arsene Wen ger zegt dat Van Nistelrooij de problemen over zichzelf af roept. „Hij ziet eruit als een aar dige jongen, maar binnen het veld provoceert hij van de eerste tot de laatste minuut. Ik praat het gedrag van mijn eigen speler Vieira niet goed, maar de tucht- commissie van de FA zou er goed aan doen om de bron van het kwaad aan te pakken" aldus de Fransman. Alex Ferguson zei gisteravond dat hij zijn vedette tot het bitte re eind zal verdedigen. „De be schuldigingen van Vieira en Wenger zijn belachelijk. Ruud kon in dit geval niet veel anders doen." GPD foto Phil Nijhuis/GPD Leontien van Moorsel, die een aanval gaat doen op het werelduurrecord, met de afgekeurde helm. door Maarten van Helvoirt ALPHEN AAN DEN RIJN - Al le moeite die voor Leontien Zij laard-Van Moorsel is genomen om voor haar aanstaande aan val op het werelduurrecord de perfecte helm te vinden, lijkt voor niets geweest. De techni sche commissie van de UCI heeft de helm afgekeurd. Niet veilig genoeg. Tot ontzetting en ongeloof van Michael Zijlaard, haar man en manager. Aan de wielrenster zelf lijkt de beslissing van de UCI echter voorbij te gaan. Zijlaard: „Le ontien is zo gefocust op het re cord dat ze zich hiermee niet be zig houdt." Michael Zijlaard, Leontien en een team van bege leiders en rekenaars bereiden zich al maanden voor op de re cordpoging, die begin volgende maand op de hooggelegen wie lerbaan van Mexico City moet plaatshebben. Na diverse wind- tunneltesten kwam de kopie van de helm waarmee de Zeeuwse Keetie van Oosten- Hage in 1978 in München het uurrecord aanscherpte als beste uit de bus. En dat verraste Van Moorsel, want de helm heeft nog het meeste weg van een ijshoc- keyhelm. Echter niet voorzien van een veiligheidskeurmerk en dat pikt de UCI niet. Daar kan Zijlaard nog wel mee leven. „Deze helm is dun, maar niet eens zo dun als de aërodynami sche helmen, waarmee de tijd- rijders een week later op de weg bij het WK in Canada wél mo gen rijden. Dat gaat er bij mij dus niet in." Naar aanleiding van de tragi sche dood van de Kazachstaan Andrei Kivilev, die dit voorjaar tijdens Parijs-Nice zonder helm tegen het wegdek smakte, heeft de UCI de reglementen ver scherpt. Zijlaard: „Maar die gelden dus pas vanaf 2004. Spe ciaal voor het werelduurrecord verzinnen ze een uitzondering. Een tijdrit op de weg met auto's erachter en publiek langs de kant, lijkt me iets gevaarlijker dan in je eentje rondjes draaien van onze sportredactie ALPHEN AAN DEN RIJN - Het werelduurrecord bij de vrou wen op een conventionele fiets is in handen van de Franfaise Jeannie Longo: 45,094 kilometer, gereden in Mexico. Op een supersonische fiets reed zij in Mexico 48,159 kilome ter. De UCI erkent dat record echter niet meer. Leontien Zijlaard-Van Moorsel kwam twee jaar geleden in Manchester tot 43,475 kilometer. Keetie van Oosten-Hage reed in 1978 in München een afstand van 43.083 kilometer. Bij de mannen heeft de Brit Chris Boardman beide records in handen. Conventioneel: 49,441 kilometer, supersonisch: 56,375 kilometer. GPD ANKARA - Een verzwakte Russische ploeg heeft b 'ij het EK in Ankara met 3-0 (25-21 25-22 26-24) onderuitte V gastland Turkije. Een deel van het Russische team v volleybal de eerste nederlaag geleden. De titelverdeclb""18 t tegenhd dag getroffen door een voedselvergiftiging. Debas?^05' sters Artamanova, Titsjtsjenko, Tsjoekanova en 0^' moesten met maagklachten het veld in. Voor 6000 enth te toeschouwers wist Turkije optimaal te profiteren Afljp ROTTERDAM - Feyenoord kan donderdag in de eerste strijd voor de Uefa Cup tegen FC Karnten waarschijnlijk beschikken over Gérard de Nooijer. De verdediger verrekt* de competitiewedstrijd tegen PSV (1-3) een spier in de rep? terkuit. „Ik word intensief behandeld", zegt De No ,maar er moet wel een klein wonder gebeuren wil ik fitzj'.er; De Nooijer hoopt er zondag inde uit wedstrij d tegen FC Z fi le wel weer bij te zijn. ARNHEM - Trinko Keen heeft zich ziek afgemeld voordel feltennisinterland tussen Duitsland en Nederland. Het d/l in het kader van de EK-kwalificatie, wordt vandaag in burg afgewerkt. Michiel Janssen vervangt Keen. ANP MILAAN - Alessandro del Piero is ongeveer een maand uit», schakeld wegens een kuitblessure. De aanvoerder van titel verdediger Juventus liep de kwetsuur zondag op in het com- petitieduel met AS Roma. Oud-Roda JC-doelman Zjelko Kalac bezorgde Milan-;, valler Filippo Inzaghi zondag zware hoofdpijn eneenslapi I' ze nacht. De keeper van Perugia landde met zijn vollegewicht op het hoofd van Inzaghi, waarna de spits met een zwareher- senschudding van het veld strompelde. Hij werd naar een», kenhuis vervoerd voor observatie. ANP/DPA DUNDEE - Fabrizio Ravanelli heeft een tweejarig contract getekend bij FC Dundee. De 34-jarige Italiaanse aanvaller maakt zaterdag zijn debuut voor zijn nieuwe werkgever in it uitwedstrijd tegen Glasgow Rangers. Ravanelli werd een naam in het Europese voetbal doorzijn doelpunt voor Juventus tegen Aj ax in de finale van de Cham- pions League in 1996. Het duel eindigde in 1-1 waarnaJuven- tus de beker won na strafschoppen. ANP/RTR I orh tan F gescha geval, d plaats1 van bu lemei gistere ttrlen leven, tuis v c den Wc terkee hoe Lonid gelijki ver Ie kim ijv Ei he. it! dr foto Ronald Hoogendoorn/ANP ren," zegt Frigoni. Daarbij kan hij haar helpen, sturen. Maar ook weer niet teveel. „Het heeft geen zin haar vol te stoppen met informatie. Kim moet spelen zo als zij denkt dat ze moet spelen. Op intuïtie, dan is ze op haar best." GPD iltoei faiilv; ierboe BANGKOK - De tennisfederatie ATP heeft de Amerikaai|teft Andy Roddick, winnaar van de US Open, een van 40.000 dollar omdat hij zich op het allerlaatstemWii pchr afmeldde voor het tennistoernooi in Bangkok. Als redenga lowi de 21-jarige tennisser een blessure op. De organisatorentwij ezen. 1 felen aan die verklaring. jijar Ze hadden al tevergeefs geprobeerd te achterhalen wanna és, Roddick, aanvankelijk als tweede geplaatst, inBangkokzn urde: landen. De ATP ontving gisterochtend plots een fax waak nes' doktoren stelden dat Roddick een week moest rusten. Inhi a. Davis Cup-duel in Slowakije zou de Amerikaan zich hebbe le vo geblesseerd aan zijn hamstring. ANP/AFP urbe; jioud op een wielerbaan." Zijlaard heeft Gerrit Vixeboxe van de VUWB, de vakbond voor wiel renners, ingeschakeld om de UCI te overtuigen van de krom me gedachtegang. „Maar zoals het hoofd van de technische commissie nu redeneert, is het einde discussie", verwacht Zij laard. Om te anticiperen op de beslissing van de UCI was er al een andere helm klaar. Iets dik ker, voorzien van schuimrubber aan de binnenkant en daardoor forser en minder aërodyna misch. „Leontien heeft er ook al mee getraind. Maar ze vindt hem niet zo lekker zitten als de helm waarmee ze eigenlijk het record zou aanvallen." Leontien van Moorsel is inmid dels naar Mexico-Stad vertrok ken, om te acclimatiseren en om het ideale tijdstip van de dag uit te vinden. Haar eerste poging staat gepland op woensdag lok- tober. „Maar dat wil niet zeggen dat ze dan ook het record gaat aanvallen. De UCI wil alvast een datum hebben. Die dag moet ook het weer optimaal zijn." En Van Moorsel zelf uiter aard. GPD door Hans Koenekoop DEN HAAG - De sportbonden in Nederland ontkomen niet aan de bezuinigingsdrift van het kabinet. Het ministerie van VWS beeïndigt alle subsidies voor het algemeen functioneren van de bonden. Het gaat om 56 sportbonden die voortaan zelf hun broek moeten ophouden. Ze leveren de komende twee jaar vijftien miljoen zogeheten instellingssubsidies in. De be dragen lopen uiteen van enkele tienduizenden euro's voor de kleine tot honderdduizenden euro's voor de grote bonden. In 2006 en 2007 komt er nog eens een structurele korting van jaarlijks zeven miljoen bij. Andere aan sport gerelateerde organisaties worden ook gekort. De Nebas, de Nederlandse sportkoepel voor mensen met een handicap, ziet bijvoorbeeld tien procent verdwijnen van de 1,18 milj^ n euro subsidie. Ook het Nedenands Centrum voor Dopingvra^gstukken(NeCeDo) en Stichting Dopingcontrole Nederland (Doconed) leveren tien procent in, wat neerkomt op enkele tienduizenden euro's. Staatssecretaris Ross is het met haar minister Hoogervorst eens dat de sportbonden voor hun bestaan voortaan niet langer kunnen leunen op de overheid. „Bonden moeten zelf maar kij ken hoe ze het gat dichten. Ik denk dat in veel gevallen een contributieverhoging niet noodzakelijk is", zei Ross in een toelichting. Ross benadrukte dat VWS wel degelijk de sport blijft steunen. „Het enige dat we niet meer doen is bonden instandhouden. Dan blijft er nog heel veel over. De helft van het geld dat we in houden, keert overigens terug naar de sport in de vorm van projectsubsidies: geld voor con crete doeleinden." De sportbonden die in geld het zwaarst worden getroffen zijn: Koninklijke Nederlandse Gym nastiek Unie (1.345.569 euro), Koninklijke Nederlandse Zwembond (887.505 euro), Ko ninklijke Nederlandse Lawn Tennis Bond (786.701), Konink lijke Nederlandse Hockeybond (638.689 euro), Watersportver- bond (663.297 euro), Koninklij ke Nederlandse Atletiek Unie (578.225) en de Nederlandse Ski Vereniging (555.405 euro). Als eerste daadwerkelijke pro test tegen de voorgenomen be zuinigingen op sport krijgt Eri ca Terpstra vandaag bezoek van Deborah Gravenstijn, ka gaat de voorzitter van deh mercommissie voor VWS «pRN petitie aanbieden. De bronzen-medaillewinnait patzi van de laatste wereldkampiM» ten schappen judo geniet daarbijè Imhe steun van "twintig basketballen van het Johan de Wit College! Den Haag. Om de petitie kracbl bij te zetten zullen op het Bin Staats nenhof 2200 ballen wordenge Uaege lost uit een vrachtwagen. door d iteslui lands- surtb APELDOORN - DirecteurBt# Bode van het Koninklijk Gi» nastiekverbond heeft verbolgen gereageerd op het nieuws dat zijn bond volgend jaar de subsi die van het rijk misloopt. loopt de spuigaten uit", zeiik voorman van de bond ®d 295.000 leden. Het KNGV ziet in twee jaar tijd 1,3 miljoen euro aan subsifc verdwijnen. Dat is het mets van alle 56 sportbonden: „Hets vijftien procent van ons ink» men." Bode vindt dat de kabinetsbe zuiniging indruist tegen allein- spanningen van de laatste ja» om duidelijk te maken hoe bt- langrijk sport is voor schappij. „De kans is de gymnastiekbond moet sik en in de dienstverleningen» gaat ten koste van topsport® opleiding. Juist nu het turn® internationaal gezien in de lffl| zit." ANP ARNHEM - De Nederlai sportbonden komen vanavt bijeen op Papendal om san met sportkoepel NOCNSF sisberaadte voeren. Aanle« daarvoor zijn de forse bezin gingen van het kabinet op subsidies voor sportbonden. „We gaan alle opties bekijk® om ons tegen deze maatregelen te weren Blankert, de vertrekkend v« zitter van NOCNSF maaD^ avond. Enkele opties nr hij al: iets aan de opbrei doen, proberen 100 procen P plaats van 70) van de lotto- gelden binnen te overleg met de portefeui 1 ders van sport in de po partijen. ANP tui de igou Ie pre to. "zei Ha®

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 36