9 Brandweer te laat ingeschakeld bij ongeval in tunnel Uitstapje bejaarden ruw verstoord door botsing met veeauto Zierikzees toneelgezelschap kampt met nijpend tekort aan jongemannen Camping Bru baalt van hardrijders blijdorp Kilometervreter zeeuwse almaak SportZeeland stimuleert vijftigduizend Schouw en-Duivelanders nelheid aangepakt n Terneuzen waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND dinsdag 23 september 2003 Ter plaatse Surfevenement Samenzang Aandoeningen "lERQAARDE 1 T F R D A M zoo door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - De brandweer van Terneuzen is niet tijdig in geschakeld na het dodelijk on geval, dat afgelopen weekeinde in de Westerscheldetunnel plaatsvond. Dat is de mening van burgemeester J. Lonink van Terneuzen, na overleg dat hij gisteren voerde over de hulp verlening bij het ongeval. Bij het ongeval kwam een 33-ja rige Duitse automobilist om het leven, nadat hij frontaal in bot sing was gekomen met een vrachtauto. Doordat de oost buis van de tunnel in verband met onderhoudswerkzaamhe den was afgesloten, moest al het verkeer door één tunnelbuis. In hoeverre de communicatie niet optimaal was, moet volgens Lonink nog blijken uit een ver gelijking van de informatie, die de verschillende instanties die bij de hulpverlening betrokken waren moeten aanleveren. De gegevens van de hulpdien sten en de directie van de NV Westerscheldetunnel moeten uitwijzen hoe het kon dat politie en ambulance ruim voor de lo kale brandweer ter plaatse wa ren, zegt de burgemeester. De gangbare procedure is volgens Lonink, dat de ambulance pas wordt ingeschakeld als de brandweer op de plaats des on- heils is. Mogelijke oorzaak van de mis communicatie kan zijn, dat de voorzieningen in de tunnel niet helemaal toereikend zijn. Lo nink betwijfelt of het came rasysteem in de tunnel voldoet. „Voor zover ik begrepen heb, zijn die camera's in ieder geval niet wendbaar en reageren ze pas bij abrupte snelheidsveran deringen van voertuigen die door de tunnel rijden." Daardoor zou de tunnelopera tor in eerste instantie mogelijk gedacht hebben dat hij te maken had met alleen een geschaarde vrachtauto, en zou er bij de eer ste melding nog geen sprake zijn geweest van een botsing met een ander voertuig. Voor Lonink staat de vraag cen traal, hoe de communicatie pre cies is verlopen vanaf het mo ment van de melding van het ongeval in de tunnel bij de alarmcentrale, tot het moment dat de hulpverleningsdiensten ter plaatse waren. De burge meester wijst erop, dat de hulp verleningsdiensten hun werk goed hebben gedaan vanaf het moment dat ze werden inge schakeld. „Maar ik wil wel alle informatie op tafel hebben. De onderste steen moet boven ko men en we moeten kij ken hoe we de situatie voor de toekomst kunnen verbeteren." Het onderzoek naar de gang van zaken met betrekking tot het ongeval moet binnen een paar weken klaar zijn. Over de toe dracht van de aanrijding is in middels bekend, dat de auto mobilist niet aan het inhalen was. De vrachtwagenchauffeur zag de auto plotseling op zijn weghelft verschijnen en heeft nog geprobeerd te waarschu wen. De 28-jarige vriendin van het slachtoffer kon geen infor matie geven over het ongeval, omdat ze lag te slapen. SCHARENDIJKE - Voor de derde keer wordt zaterdag 27 en zondag 28 september bij Surf centrum Brouwersdam aan de Grevelingen Young Guns of Freestyle gehouden. Bedoeld voor iedereen die zich wil meten in een freestylecom- petitie. Er is een liveband en barbecue. De Benelux teamri- ders zijn aanwezig om hun kun sten te vertonen en informatie te verstrekken. Gastheren zijn Seb van den Berg en Josh Stone. Stone van het NeilPryde/JP- team geeft demonstraties. Aan vang beide dagen 10.00 uur. door Ali Pankow ACHTHUIZEN - Een uitstapje van circa honderd senioren is gisterochtend door een aanrij ding met een veewagen even voor tien uur op rijksweg N59 ter hoogte van Achthuizen ruw onderbroken. t Twee touringcars reden op de N59 in de richting van Zierik- zee. Bij Achthuizen naderde de vrachtwagen, die varkens ver voerde. Door nog onbekende oorzaak kwam de vrachtwa gencombinatie op de verkeerde weghelft terecht, botste tegen de eerste bus en schampte ver volgens de tweede. Van de eerste bus sneuvelden enkele ruiten, waardoor er glasscherven in het rond vlogen. Eén man is met een hoofdwond naar het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam vervoerd. De andere passagiers werden overgebracht naar soci aal-cultureel gebouw De Grut- terswei in Oude Tonge. Daar werden nog vijf mensen door de GGD behandeld aan kleine wondjes veroorzaakt door glas scherven. Enkele medewerkers van de ge meente waren in het opvang centrum aanwezig om de senio ren te begeleiden. Nadat de reizigers enigszins waren bekomen van de schrik, besloot men het uitstapje te ver volgen in andere bussen. Twee passagiers waren dermate ont daan dat ze het uitje niet verder wilden meemaken.De chauffeur van de vrachtwagen is gehoord de politie en de Technische On gevallen Dienst heeft een on derzoek ingesteld. Woordvoer der G. de Jong van de politie Rotterdam-Rijnmond zei daar nog geen nadere mededeling over te kunnen doen. De varkens raakten niet ge wond. De dieren werden met an der transport verder vervoerd. ZIERIKZEE - In de Nieuwe Kerk in Zierikzee wordt 27 sep tember een samenzangavond gehouden waarbij psalmen uit de eeuwenoude bundel van Pe trus Datheen (1566) worden ge zongen. Dat gebeurt onder leiding van organist Arie van der Vlist en met medewerking van de Ver eniging Bovenstem uit Ouder kerk aan de IJssel. Op deze avond wordt het project Uitga ve Frans Psalmenboek afgeslo ten. Dominee A. J. Gunst houdt een korte meditatie. De kerk gaat open om 19.00 uur, de bij eenkomst begint om 19.30 uur. De gewezen groenteman reed als trotse vader in een volg auto tijdens de Schouwse skeelerwedstrijd. Gaande weg het parcours begon hij zich, ondanks het succesvol le optreden van zijn eigen spruit, meer en meer te erge ren aan de organisatie van het evenement. De route stond dermate slecht aange geven, dat menigeen het spoor bijster raakte. Zo kon het gebeuren dat hij midden in de polder door een zwaai ende deelneemster tot stop pen werd 'gedwongen'. De Belgische was een aantal ke ren mis gereden en was dat spuugzat. Graag wilde ze meerijden naar de plek waar de verantwoordelijken voor deze wanorde zich ophiel den, opdat ze hen de mantel kon uitvegen. Ter hoogte van de start- en tevens finish- plaats bedankte de dame haar hulp en stapte ze uit. Buiten zicht van de volgauto heeft de Belgische blijkbaar haar skeelers snel weer aan getrokken en zo de 'eind streep overschreden. Feit is dat de groenteman haar, tot zijn stomme verbazing, even later op het lage ere-podium terug zag. Haar gram in alle stilte gehaald, met twintig gewonnen kilometers, op die 'stomme Ollanders' Galmproject laat oudere bewegen doorAliPankow 7IERIKZEE - Op Schouwen- Duiveland zullen vijfduizend „.„.en gestimuleerd worden Ir te gaan bewegen. Dat ge beurt in het kader van het zoge beten Galmproject van Sport Zeeland. Galm staat voor: Gezond Actief Leven Model en heeft tot doel uensen tussen 55 en 65 jaar er toe aan te zetten minstens een Jalf uur per dag matig intensief te bewegen. Het project bestaat uit een fitheidstest, een intro ductiecursus van twaalf weken en een vervolgcursus van dertig "om iedereen binnen deze leef tijdsgroep op Schouwen-Dui- veland te bereiken, zouden we «r projecten verdeeld over de (emeente moeten geven. We he mmen voorlopig echter met één project in Burgh-Haamstede en Eenesse", zegt manager sport en beweging Marja Reijnders van SportZeeland. Iet dagelijks gemeentebestuur rilde aanvankelijk geen ge bruikmaken van het Galmpro ject, maar heeft onder druk van de gemeenteraad alsnog beslo- len er achtduizend euro voor neer te tellen. Daarmee kan één project worden opgestart. Het vervolg is afhankelijk van ver- derefinanciering in de komende jaren. Volgens Reijnders richt Galm ach niet alleen op de zeer fitte raderen, maar ook op mensen net een chronische aandoening. Zij benadrukt dat er ook voor ben allerlei mogelijkheden zijn tot intensiever bewegen. In ja nuari volgend jaar zullen oude ren in de Westhoek worden uit- ligd een fitheidstest of een naidigheidstest af te leggen, landuitend daarop wordt hen mogelijkheid geboden een mtroriuctiecursus van twaalf weken te volgen. „Daarin ma ls zij kennis met onder meer balsporten, spel met rackets, conditietraining en bewegen op muziek. Na de zomer van vol gend jaar willen we daar dan weer een vervolg op geven met een cursus van dertig weken. In overleg met de deelnemers wor den bepaalde sportonderdelen nader uitgediept", vertelt Reijnders. Volgens haar is er be wust gekozen voor een vrij lang traject om de deelnemers zo ver trouwd te maken met intensief bewegen dat het een soort van zelfsprekendheid in hun leven wordt. SportZeeland werkt nauw sa men met de Stichting Welzijn Ouderen (SWO) en diverse sportverenigingen die zich in het kader van de breedtesport ook toeleggen op activiteiten voor ouderen. Reijnders heeft met Galmpro- jecten elders in de provincie er varen dat ouderen slechts mondjesmaat individueel door stromen naar sportverenigin gen. De deelnemers blijven lie ver als bewegingsgroep bijeen en beoefenen met elkaar ver schillendesportactiviteiten. „In vervolg op ons project worden de groepen als geheel soms op genomen onder de paraplu van een sportvereniging of een stichting welzijn ouderen", al dus Reijnders. De SWO Schouwen-Duiveland stimuleert ouderen om zich meer te bewegen. Zo heeft de stichting in eigen beheer de Be- weegwijzer 50+ een overzicht van activiteiten voor beweging en sport. Spel- en bewegingson derdelen die specifiek gericht zijn op mensen met een functie beperking worden aange duid met een speciale afbeel ding. Daarnaast belegt SWO in sa menwerking met SportZeeland bijeenkomsten waar ouderen kennis kunnen maken met dansactiviteiten in de regio. Zo werd er gistermiddag nog een dansmiddag voor senioren gehouden in het MFC in Zierik zee. Ouderen konden daar zelf ervaren hoe stijldansen, volks dansen of country line dansen hen bevalt. Galm wil mensen tussen 55 en 65 jaar ertoe aan te zetten minstens een half uur per dag matig intensief te bewegen. foto Marijke Folkertsma TERNEUZEN - De gemeente leeft een aantal extra maatre gelen getroffen naar aanleiding tan klachten over de verkeers veiligheid in de Burgemeester Geillstraat in Terneuzen. Gemeenteraadslid Jo Baart K)P) kaartte de kwestie aan bij de burgemeester. Baart was er door diverse bewoners van de straat op attent gemaakt dat au tomobilisten en buschauffeurs teel harder dan de voorgeschre- dertig kilometer per uur de straat rijden. Op ver- soekvan het raadslid zijn extra den geplaatst die de maxi- nelheid van dertig aange- Daamaast heeft de ge- nte het openbaar roersbedrijf benaderd met ie vraag de chauffeurs te wijzen bun snelheid, en de politie tvraagd vaker snelheidscon- roles te houden. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De productie leiding van de Stichting Histo rische Spelen in Zierikzee zit met een tekort aan jongeman nen in de leeftijd tussen 16 en 24 jaar. Daardoor dreigt er een probleem voor de invulling van de rollen in het nieuwe open lucht-toneelstuk De Wonder dokter, dat aan het begin van de zomer volgend jaar in Brou wershaven moet worden opge voerd. Het is een algemeen gegeven binnen het amateurtoneel dat vooral jongemannen veruit in de minderheid zijn. Tot nu toe is het de Stichting Historische Spelen steeds gelukt de cast Advertentie rond te krijgen voor de eerdere producties Het Oproer, De Ridderslag en Dijkval. Volgens schrijver en regisseur Cees Möhlmann kon in die stukken ook wat gemakkelijker met leeftijden worden geschoven. In De Wonderdokter komt het er wat leeftijd betreft wat exacter op aan. „Er spelen bij voorbeeld zes grenadiers in mee. Dat moeten elegante jon gemannen zijn, want ze leggen het aan met even elegante jon gedames", zegt Möhlmann. Hij wordt ook geconfronteerd met het feit dat enkele jonge kerels die in eerdere producties soldaat speelden, nu weieens iets anders willen. „Ze moeten dan wel beseffen dat grenadier zijn toch weer compleet iets anders is dan met een pijl en boog lopen in De Ridderslag" benadrukt de regisseur. Hij heeft enkele jonge spelers uit eerdere producties inmid dels ook uit de regio zien ver trekken wegens studie of op leiding elders. Die zijn niet in staat even terug te komen voor de wekelijkse repetitie op de woensdagavond. Volgens artistiek leider Ron Lubbersen van Amateurthea terschool De Ambitie in Zee land is het een bekend gegeven dat er onder jongemannen tus sen de 16 en 24 jaar weinig be langstelling bestaat voor het amateurtoneel. Lubbersen loopt er de deelnemerslijsten van de jongerenafdeling van De Ambitie even op na en con stateert dat de verhouding meestal uitkomt op dertien meisjes tegen slechts twee of drie jongens. „Ik hoor dat ook in het landelijk overleg met dramadocenten. We komen daar ook niet verder dan 'het is nou eenmaal zo'. Blijkbaar voelen jongere mannen zich niet zo aangetrokken tot een hobby waarvan ze vinden dat die zich in de softere sector be vindt", zegt Lubbersen. Hij geeft aan dat het in Engeland opmerkelijk genoeg juist heel anders gesteld is. „Daar zijn de jongens bij toneelopleidingen meestal in de meerderheid. Misschien heeft dat met de Shakespeare-traditie te ma ken waarin het heel normaal was dat alleen mannen toneel speelden en zich ook spontaan in vrouwenkleuren hulden." Möhlmann hoopt toch op korte termijn nog enkele jongeman nen voor De Wonderdokter te kunnen aantrekken. Vrouwen en vooral ook kinderen staan te trappelen om mee te doen, maar rond de twaalf jaar blijkt het enthousiasme bij de jon gens ineens af te nemen. „Wie de stapt alsnog waagt, zal snel ervaren hoe geweldig leuk het is aan zo'n massa-produc tie mee te doen", zegt de regis seur. Wie belangstelling heeft, kan hem bellen: 0111-417149 of bij een repetitie op woensdag avond vanaf 1 oktober om 19.30 uur in het MFC in Zierik zee komen kijken. door Esme Soesman BRUINISSE - Eigenaar en gas ten van Camping Bru in Brui- nisse zijn hardrijders zat. Auto mobilisten scheuren veel te hard over de Langeweg, waaraan de kinderrijke camping gelegen is. Vrijdag werd een hond van de campingbaas aangereden. Campinggast W. Cocco uit Arn hem en eigenaar Wim Biever ho pen op een beperking van de snelheid ter hoogte van de cam ping tot maximum vijftig kilo meter per uur en de aanleg van drempels of andere snelheids- remmende voorzieningen. De aangereden hond is gisteren in Rotterdam geopereerd. Het is niet het eerste incident, meldt Cocco. Vorig jaar nog werd haar auto 'in de poeder' gereden door een voorbijvliegende passant. „Het is een racebaan geworden, er moet iets gebeuren." Volgens eigenaar Wim Biever van Cam ping Bru kun je wachten op het moment dat er een kind wordt aangereden. De slagboom op zijn terrein is, met het oog op het voorbijtrek- kendeverkeer, al verder het campingterrein opgezet. Maar dat voorkomt niet dat kinderen en dieren weieens onverwachte, snelle manoeuvres maken. De Langeweg is, stellen Cocco en Biever, door de jaren heen aan merkelijk drukker geworden. Zeker sinds er op de rijksweg N59 een maximumsnelheid van tachtig kilometer is ingesteld, maken veel automobilisten vol gens hun een doorsteek via de Langeweg richting Ouwerkerk en Zierikzee.Cocco, die inmid dels zestien jaar vaste gast is op Camping Bru, vermoedt dat de snelheid de honderd veelvuldig overschrijdt. Metingen die in april zijn ge daan door Waterschap Zeeuwse Eilanden bevestigen dat idee niet. Gemiddeld komen 250 au to's voorbij waarbij het zwaar tepunt tussen de elf en zes uur ligt, wees de proef in het vroege voorjaar uit. Er is daarbij spra ke van een overschrijding van de snelheidslimiet van tachtig kilometer van tien procent. Dat is een gebruikelijke overschrij ding, meldt schapswoordvoer der D. Stein - Laing. „Op basis van deze meetgegevens is er dus niks geks aan de hand." Dat weerhoudt het schap er overi gens niet van opnieuw naar de kwestie te kijken, mocht die bij deze organisatie worden aange kaart. Campingeigenaar en - gast zijn dat zeker van plan. „Zet je hier politie neer voor controle, dan hebben ze in twee maanden hun jaarsalaris ver diend", stelt Biever. Camping Bru aan de Langeweg in Bruinisse heeft de buik vol van hardrijders. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29