PZC Strengere regels voor duikopleidingen Dit keer vragen we iets heel speciaals van u. Een grote mond. Astma Fonds smaakmakende keulnm uiteraard van Ardi! De eerste prostaatformule die ook de rest van je lichaam gezond en vitaal houdt 2,- KORTING W I uw reeds 1000ef1 tevreden wnïïi 4965 spierziekte A.L.S. te lijf Geen bewijs dat disfunctioneren CPA vijf levens per jaar kost voor 15,95 bil Tournedos van zalm en kabelja ARDI KEUKENS BV t Giro 100 000 Geef lucht, geef leven dinsdag 23 september 2003 Aannames Vergaarbak Gehandicapt Nieuw: krachtige prostaatkruiden verpakt in een superieure multi Goed voor je potentie op een verpakking Prosta Totaal van -7^5" Coes: Drogisterij De Rode Pilaren, Lombardstraat 6 Kruiningen: Drogisterij de Esculaap, Hoofdstraat 69 De functie interesse? Meer weten? Astma Fonds www.astmafonds.nl i De voordeligste Keufenspecialist! l.n.v. A.J .S. celllr.ni-AmsWfMN Ambulancepost vrijgepleit door Claudia Sondervan GOES - De Inspectie voor de Gezondheidszorg vindt geen bewijs dat slecht functioneren van de Centrale Post Ambulan cevervoer in Zeeland jaarlijks vijf levens kost. Dat staat in een vertrouwelijke brief van de in spectie aan de Provincie en de voorzitter van het CPA-bestuur, A. van Dok-van Weele. De beschuldiging komt van de Zeeuwse huisartsen. Volgens hen kunnen per jaar vijf levens worden gered als de CPA hen snel zou waarschuwen bij onge vallen waarbij de ambulance te laat zou komen, bijvoorbeeld als reanimatie nodig is. Be staande afspraken daarover zou de CPA niet of verkeerd nako men. De beschuldiging werd overgenomen in het vernieti gende Cap Gemini-rapport over Spoedeisende Medische Hulp in Zeeland dat de provincie in ja nuari dit jaar uitbracht. In dat rapport werd de CPA als zwaks te schakel in de hulpketen aan gewezen. Inspecteur C. Vader begon een onderzoek naar die passage op verzoek van de provincie, zegt gedeputeerde G. de Kok (medi sche zorg). ,,In een ziekenhuis wordt ook melding gemaakt bij de inspectie van zaken met dodelijke afloop. Deze beschul diging was zo hard voor de me dewerkers van de CPA, we moesten er wel iets mee doen," zegt Van Dok. De stelling in het rapport is ge baseerd op aannames zonder dat dit door onafhankelijk on derzoek is gestaafd, stelt Vader. 'Het ware beter geweest dat de bewuste passage achterwege was gelaten of duidelijk was aangegeven dat dit een mening was op basis van individuele waarnemingen van een indivi duele huisarts zonder objectief onderzoek', schrijft zij. Sinds het verschijnen van het rapport hebben de inspectie geen forme le meldingen over het te laat in schakelen van huisartsen be reikt, stelt de inspecteur. Zij bericht één casus te hebben on derzocht met medewerking van de CPA, waarbij zij geen onre gelmatigheden constateerde. De Kok en Van Dok ontkennen dat de inspectiebrief de geloof waardigheid van het rapport ondermijnt. „Het mag niet zo zijn dat het rapport minder seri eus genomen wordt," vindt De Kok. Hij zei destijds dat de pro blemen in de spoedeisende hulpketen in een jaar opgelost moesten zijn. De provincie stel de daartoe een stuurgroep in met alle betrokken partijen die de samenwerking bij spoedei sende hulp moet bevorderen. De vorderingen zijn nog erg be perkt, geeft De Kok toe. „Het gaat erg traag en blijft nog erg bestuurlijk. Ik ben adviseur; de provincie heeft hier geen forme le taak. De partijen moeten het doen." Volgens Van Dok worden op korte termijn verbeteringen op de werkvloer van de CPA door gevoerd, onder leiding van de nieuwe medisch manager van de CPA. Er gebeurt heel veel, somt zij op: een klankbordgroep uit de stuurgroep houdt zicht op de veranderingen en een pro jectgroep uit alle betrokken be sturen in de hulpketen studeert vanaf eind dit jaar op hechtere samenwerking, om de bekriti seerde bestuurlijke 'spaghetti' aan gemeenschappelijke rege lingen op te ruimen. De Zeeuwse huisartsen reage ren gelaten op de inspectiebrief. „Alle aandacht gaat naar de be stuurlijke vorm. Het is trekken aan een dood paard. De bereid heid echt te veranderen is er niet," zegt M. Weststrate, direc teur van de Districts Huisartsen Vereniging Zeeland en lid van de stuurgroep. Er moet een een duidige regie in de hulpverle ningsketen komen. De ketenge dachte moet losgelaten worden, die zit vol bestuurders met aller lei eigen belangen. Tot vijf jaar geleden hielden huisartsen en CPA aan beide zijden een zwart boek bij, dat is verwaterd omdat het niets zou oplossen. We kun nen de inspectie geen casus ge ven omdat we niet beschikken over de medische dossiers. Die vijf doden per jaar leven wel bij huisartsen." A. Baas, huisarts in Burgh- Haamstede, zegt inspecteur Va der aan een recent voorbeeld te kunnen helpen. „Ik lees in de krant over een ongeval met drie van mijn patiënten. Op het mo ment van het ongeval zaten op vijf minuten afstand drie artsen koffie te drinken. Wij zijn niet gebeld. Wat het uitmaakt, ach terhaal je nooit meer. Bij een re animatie heeft ingrijpen na zes minuten geen zin. Dat redt een ambulance op Schouwen nooit. Bij de CPA moeten de centralis ten hun telefoon en computer echter verlaten om op lijsten op het prikbord een huisarts in een gebied te zoeken," weet hij door Marcel Modde ZIERIKZEE - De Nederlandse Onderwatersport Bond (NOB) gaat de regels rond duikoplei dingen aanscherpen. Volgend jaar moeten alle bij de bond aangesloten clubs te werk gaan volgens de zogeheten 'richtlijn veilig duiken'. Bin nen dat kader wordt de indivi duele duiker nadrukkelijker dan nu op specifieke risico's gewezen. De duikwereld is volop in be weging. Naast de nieuwe richtlijnen zijn de clubs (even als andere sportverenigingen) verplicht hun organisatie af te stemmen op de voorschriften in de Arbo-wet. Eén van de fa cetten daaruit is dat er een risi co-inventarisatie en evaluatie moet plaatsvinden. „Een giga-klus", omschrijft C. van der Gaag van de Schouwse Onderwatersport Vereniging (SOV) Scaldis deze operatie. Uitgegaan wordt, net als op de gewone werk vloer, van een gezonde werk plek. De verschillende taken binnen de club, van instruc teur tot materiaalman, moeten nauwgezet worden beschre ven, inclusief wat ze allemaal wel of juist niet mogen doen. Van der Gaag: „Wanneer een hoofdtrainer nu iemand met een beginnende duiker naar beneden stuurt en er gebeurt iets, dan is hij verantwoorde lijk. Dat gaat straks niet meer op. Iedere duiker moet voor zichzelf in staat zijn een risico analyse te maken van de situa tie die hij verwacht aan te tref fen. Daarmee voorkom je alge meenheden en krijg je een beoordeling die meer op de omstandigheden van dat mo ment zijn toegesneden." De NOB gaat er vanuit dat die meer individuele verantwoor delijkheid het aantal duikon- gevallen terugdringt, aldus woordvoer R. Aarsen. „Het huidige reglement is een ver gaarbak. De afgelopen jaren heeft de duiksport zich in hoog tempo ontwikkeld. Specifieke takken, zoals het grot-, wrak en diepzeeduiken, worden steeds vaker beoefend, terwijl ook het materiaal en de appa ratuur sterk is veranderd. Ook dat vergt aanpassingen." Met de richtlijn veilig duiken loopt de NOB vooruit op de Europese norm die binnenkort van kracht wordt voor alle duikopleidingen. In Neder land zijn zes verschillende or ganisaties actief. De opleidin gen van de non-commerciële NOB staan te boek als de meest gedegen. Zo'n 20 procent van de duikers is bij de landelijke bond aangesloten. De NOB is de formele gesprekspartner van de overheid. De Europese norm heeft tot doel de afzon derlijke opleidingen meer op elkaar af te stemmen, zodat er voor individuele duikers en duikcentra in alle gevallen duidelijkheid ontstaat over de vereiste ervaring voor bepaal de situaties. Ten opzichte van voorgaande jaren steeg het aantal meldin gen van ongevallen in 2000 naar 69, waarvan 7 met dode lijk gevolg. In 2001 registreer de de NOB vijf fatale duiken. Aarsen: „Wanneer je dat abso lute aantal afzet tegen de toe name van het aantal duikers en duikvakanties, dan nemen de ongevallen in relatieve zin af." Recentere cijfers zijn nog niet bekend. Parallel aan de Europese norm is het tevens de bedoeling een centrale regi stratie (van alle organisaties) van duikongevallen in te voe ren. Scaldis bereidt zich voor op de nieuwe situatie door opleiding van extra clubinstructeurs, er varen drie-sterduikers. Mede in verband met de risico-in ventarisatie en evaluatie en de Arbo-eisen komt zo een strikte één op één begeleiding van as pirant-duikers binnen hand bereik. Vrijdag begint de vereniging in het Zierikzeese zwembad On derdak met de trainingen van beginnelingen. Bijzonder in dat verband is de opleiding van een lichamelijk gehandicapt meisje, waarvoor een specifieke trainingsme thode wordt gehanteerd. Ver loopt dat succesvol, dan wil Scaldis haar vaardigheden op dat gebied gaan uitbreiden, ten gunste van die doelgroep, aldus Van der Gaag. Je bent man. Boven de veertig. En staat met beide benen in het leven. Dan weet je waarschijnlijk ook dat je prostaat de zwakke schakel in je lichaam is. Dus als de eerste problemen bij het plas sen zich voordoen, dan wil je daar graag direct wat tegen doen. Nieuw is dat prostaatverzorgen- de krujden nu 'verpakt' zijn in een superieure multivitamine/antioxidanten formule. Zodat ook de rest van-je^ lichaam gezond én vitaal blijft. ProstaTotaal bevat een hoogwaardig prostaatcom plex - met o.a. saw palmetto en zink - dat de groei vari de prostaat helpt te voorkomen. Zo kun nen problémen bij het plassen bestreden én voor komen worden. De extra toegevoegde lycopeen is een bijzondere antioxidant die met name je prostaatcellen beschermt en gezond houdt. Maar een gezonde prostaat hoort in een gezond lichaam. Daarom bevat ProstaTotaal een uitge kiende mix van vitaminen en mineralen die goed is afgestemd op de extra behoeftes van mannen van 40 jaar en ouder. Hoog gedoseerd, zodat alle vitale functies van je lichaam krachtig blijven functioneren. Dat betekent méér energie en méér gezondheid. Het dagelijks gebruik van ProstaTotaal betekent dan ook in meerdere opzichten 'een hele zorg minder'. Stop het ouder worden Nu is je prostaat het belangrijkste aandachtspunt in je lichaam. In de toekomst loeren echter nog meer gevaren, die de gezondheid van de man kunnen bedreigen. ProstaTotaal houdt daar nu al q rekening mee. Door je lichaam van extra stoffen oT te voorzien die je kans op gezond ouder worden verhogen. Zo bevatten de capsules een zeer com pleet antioxidantencomplex die je huid, bloedva ten en organen beschermen tegen vrije radicalen. Dit zijn agressieve deeltjes die je gezonde cellen vernietigen, waardoor het verouderingsproces in een hogere versnelling wordt gezet. Je huid wordt sneller oud en de kans op allerlei welvaartsziektes neemt toe. Bepaalde vitaminen en mineralen kun nen dit voorkomen. En deze ingrediënten zitten in zeer krachtige doseringen in ProstaTotaal. Complete verzorging van de man Verder bevat ProstaTotaal natuurlijke ingrediënten die helpen om je cholesterol te verlagen, je geheugen en concentratievermogen te stimuleren, je ogen te verzorgen en je botten te versterken. ProstaTotaal biedt dus een compleet verzorgings pakket voor mannen van veertig jaar en ouder die heel bewust met hun gezondheid bezig zijn. Prosta TotaaP is o.a. verkrijgbaar bij onderstaande adressen. Bel voor meer informatie 013 - 528 49 76 of kijk op internet www.prostatotaal.nl Mannen brengen de symptomen van een prostaatvergroting vaak in verband met impotentie. De actieve ingrediënten in ProstaTotaal houden de mannelijke geslachtsorga nen in goede conditie en geven meer seksuele energie. De man blijft zich potent voelen en het zelfvertrouwen wordt daardoor vergroot. Tegen inlevering van deze bon ontvangt u Een op de tien mensen heeft last van luchtwegklachten zo als astma en COPD (chroni sche bronchitis en longemfy seem). Het Astma Fonds zet zich in voor deze mensen. Op het gebied van collectieve be langenbehartiging wil het Ast ma Fonds meer doen. Daar toe wordt een een landelijk netwerk van 27 regioraden gevormd. Hiervoor zoeken wij belangenbehartigers met ver bale kwaliteiten. Het gaat erom dat u op be stuurlijk niveau de juiste men sen weet te overtuigen om maatregelen te nemen in het belang van mensen met luchtwegklachten. Bijvoor beeld door speciaal aandacht te vragen voor de problema tiek van mensen met astma of COPD bij zorgverzekeraars of door bij gemeenten aan te dringen op rookvrije taxi's, etc. Voor meer informatie kunt u terecht op www.astmafonds.nl of bellen naar (033) 434 12 77. Benauwd w ^bf| VOOR GOEDE DOELEN Ingrediënten: 150 gr. katenspek300 gr. zalmfilet 300 gr. kabeljauwfilet2.5 dl. visfumet, 1 dl. crème frafche 7 sch. champagne 1 klontje koude boter, zalmkaviaarpeper zout Op het werkblad plasticfolie uitspreiden en het katenspek hierop dakpansgewijs leggen. De zalm en kabeljauw in lange repen snijden en deze om en om op het spek leggen. Het geheel strak oprollen en de rol anderhalf uur in de diepvries leggen. Voor de saus de fumet samen met de crème frafche tot de helft inkoken en de saus op smaak brengen met peper en zout. De visrol in plakken van ongeveer 4 centimeter dik snijden en het plasticfolie verwijderen. De vistournedos in hete boter om en om bruin bakken en vervolgens in de op 170 graden voorverwarmde oven in 6-7 minuten verder gaar laten worden De saus weer aan de kook brengen en met de koude boter opkloppen met de staafmixer. De champagne door de saus roeren. De tournedos op voorverwarmde borden leggen en de saus eromheen schenken. Met zalmeitjes garneren. Lekker met worteltjes en wilde rijst of tagliatelle. ■j COAAPLEET AAET APPARATUUR Royale hoekopstelling met hoge hangkasten, glaskast en brede korvenkast. Compleet met 90 cm schouw, combimagnetron, koelkast, keramische kookplaat, geïntegreerde afwasautomaat en multiplex werkblad met spoelbak en kraan. Praktische keuken van alle gemakken voorzien. Leverbaar in vele kleurcombinaties. Compleet met ladenkast, combimagnetron, afwasautomaat, kookplaat, schouw, koelkast en multiplex werkblad met spoelbak en kraan. COAAPLEET AAET APPARATUUR Maxi-line hoekkeuken met een maximum aan bergruimte in de onderkasten en ergonomische werkhoogte. Compleet met korvenkast, carrouselkast, glaskast, afwasautomaat, combimagnetron, koelkast, keramische kookplaat, 90 cm schouw en multiplex werkblad met spoelbak en kraan. Ceciliaweg 4 - Sint-Annaland - Tel. 0166-653448 /*Jm Open: Ma t/m Do. 09.30-18.00 uur. Vr. 09.30-21.00 uur. Za. 09.30-17.00 uur ff (Tevens 's avonds geopend op afspraak) Afbeeldingen kunnen afwijken. Prijs- en zetfouten onder voorbehoud. Prijzen exclusief verwijderingsbijd tn samenwerking met het Prinses Beatrix Fonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 28