PZC PZC Goesenaren praten mee over fietsbeleid Meer reclame nodig voor Thoolse pieper Toeristen raadplegen informatiezuil Onwettige Projectleider: ondertunneling van het spoor lost niets op mensen bestaan niet Flessenkurk keert terug in schoenzool agenda aam aatli' ibtajf ïend gel II ■Ibm itlO ii dinsdag 23 september 2003 Drie weken cel voor diefstal bier Speelgoedbeurs Goederentrein Bibliotheek Schil Bewust Studium Generale zorgsector Overleggroep zeesluis Terneuzen Snelheid aangepakt in Terneuzen Open dagen Roosevelt Academy Eetgewoonten 'icbe. «Mijd iatd, It. ortfen De ij. i]veaJ teil wen- ;vet. nook linale zekg. «•De over bere- k nog AOW klein rood- ïtwe- nasi- riade onge- magtt- «van erug- KtjitlJt int ij .'biirj i de )stka- t door vasop r oud rver- h wd zoiets at ja. ftl eaan- geei ieren- rerder wijnen 'baars dooi Hetis rdeze jenoe- nade ePar- parle- nhari erbod oorde :n we ie hui art la- r die ft ook :olang en die ïlden, :hter- rsteld huis- lijden daad alike- nof vrije lectie ebben 184 niet veren n te atuur kis ze tuur- t het achte npel- •edu- ische wel- sten- ïten- iete» ma- van gast. t ge en is ■pre- -ver- 3SIJ1 js2LEdithRamakers tllSSINGEN - „Asielzoekers „ken helemaal geen asiel, Lr gewoon een plekje om te jonen- Loesje." En ook: „Er be- taan geen onwettige mensen; er bestaan onmenselijke wetten." flissingers gaven gisteravond oensignaal af om meer asielzoe- ters in ons land toe te laten dan L kabinet-Balkenende nu oorstelt. Op diverse plaatsen in Nederland deden anderen op Jat moment hetzelfde. Theelichtjes en kaarsen werden aangestoken tijdens de stille ,ake voor een barmhartiger aardonregeling. De maatschap pelijke en kerkelijke orgamsa- ;ies inlia, Von en Prime, willen Jat de regering met de hand over •aar hart strijkt voor asielzoe kers die langer dan vijf jaar in Nederland zijn. Deinitiatiefnemers van de stille 0ke wezen erop dat 65 procent tan de Nederlandse bevolking voorstander is van een pardon regeling die gunstig is voor asielzoekers die langer dan vijf "aar in Nederland zijn. Deze meerderheid vindt ook dat het Jijzaak is in welke fase van de arocedure de vluchteling zich bevindt. Dat is in tegenspraak met het engste voorstel van het kabinet balkenende, waarin gesteld wrdt dat vluchtelingen in hun eerste aanvraagprocedure moe ien zitten. „Dat komt maar bij •eel weinig mensen voor", zegt eenSyrische man van Armeense afkomst'. Hij woont in Vlissingen en deed ssteravond mee aan de stille take. Hij weet niet meer wat hij tan verwachten van Nederland elvan steunbetuigingen 'van zo veelVlissingersHij was 22 jaar ;oen hij met zijn familie naar Nederland kwam. „Nu ben ik 32 en we weten nog niet waar we aan toe zijn." Hij valt buiten de jongste regeling. „Want we zit ten in de tweede of derde proce dure." Dedeelnemers van de stille wa tt een signaal af aan de Tweede Kamer, die vandaag spreekt over een regeling voor asielzoekers die langdurig in Nederland verblijven MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft gis teren een 45-jarige Vlissingen vooreen winkeldiefstal drie we ien cel opgelegd. Het strafblad vande man telt inmiddels37 pa- gina's. KAPELLE - Speel-o-theek De Schatkist houdt vanmorgen een klnder(winter)kleding- en een tweedehands speelgoedbeurs. De beurs vindt plaats in ge meenschapscentrum 'De Vroone' in Kapelle en duurt van n uur tot half twaalf. club za- ■De alo- iws- ïrij- rop bij van Ite- i de a de s. Advertentie Inlijstwerk? lijstenmakerij Gijzel Voor bedrijf en particulier 102A.4421 BV Kapelle Tel. 0113-342383, fax 0113-340044 REDACTIE bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315670 Pax: (0113)315669 Email: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Weke van der Jagt RobPaardekam CENTRALE REDACTIE Btationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tnl. lr\4 nl Tel: (0113)315500 ex: (0113) 315669 E-mail: redactie@pzc. INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: O800;0231231 OP maandag t/m vrijdag ge wende de openingstijden; zaterdagstot 12.00 uur Verkeer Goes loopt vast door Rolf Bosboom GOES - Ook zonder treinver keer in de stad loopt het verkeer in Goes de komende jaren ver der vast. Tunnels onder de spoorwegovergangen in de Van Hertumweg en de Buys Ballot straat, het ondertunnelen van de spoorlijn zelf of het verplaat sen van de spoorlijn richting de A58 leiden niet per definitie tot een betere verkeersafwikke ling. Dat bleek gisteravond tijdens de presentatie, aan de Goese raadscommissie grondgebied, van de studie die het onder zoeksbureau DHV heeft ver richt naar de toekomstige ver keersstromen in en rond de stad. Daarbij is rekening gehouden met een verdere groei van het goederenvervoer per spoor, on der meer door de mogelijke komst van de Westerschelde Container Terminal. Opvallend is dat treinverkeer niet het grootste probleem is. Zelfs als de spoorlijn helemaal uit de stad wordt gehaald of de treinen ondergronds gaan, blij ven de verkeersproblemen toe nemen. Ook dan ontstaan in de avondspits niet alleen opstop ping bij de Buys Ballotstraat, maar ook op de Fruitlaan en de Van Hertumweg. „Ondertunneling van het spoor alleen lost niets op", conclu deerde projectleider C. Ber nards van DHV. „Je krijgt toch veel problemen op bestaande kruispunten. Ondertunneling heeft alleen zin als je het ver keerssysteem van Goes volledig gaat herzien." Een tunnel in de Van Hertumweg lost evenmin veel op; een tunnel onder de overgang bij de Buys Ballot straat wordt zelfs afgeraden, omdat dat zal leiden tot extra verkeer, waardoor het kruis punt met de Patijnweg overbe last raakt. Zoals gemeld ziet DHV als beste oplossing een combinatie van een tunnel in de Van Hertum weg, het doortrekken van de Nansenbaan tot aan Vierwegen bij Kapelle en de aanleg van een nieuwe toegangsweg naar de binnenstad. Deze 'zuidelijke in- prikker' loopt vanaf de Nansen baan in noordelijke richting en sluit aan op de rotonde Van Her- tumweg-Fruitlaan, die daar voor moet worden vergroot. De ze oplossing, die vrijwel alle verkeersproblemen oplost, kost naar schatting 9,5 miljoen euro, al is daarbij geen rekening ge houden met de aanzienlijke grondkosten. DHV heeft verder geconsta teerd dat de snelheid waarmee goederentreinen rijden, weinig invloed heeft op de reistijd van automobilisten. Ook is gekeken naar de gevolgen van het toene mend treinverkeer voor de hulpdiensten. De kans dat in 2010 een ambulance tijdens een spoedrit voor gesloten spoorbo men komt te staan, is volgens DHV twee procent. Of dat aan vaardbaar is, is wat het bureau betreft een politieke afweging. De raadscommissie grondge bied discussieert pas volgende maand over de studie. Wel vroe gen de leden zich af waarom niet is gekeken naar het scenario waarbij de A58 een afslag krijgt ter hoogte van de 's-Gravenpol- derseweg. DHV gaat dat nu als nog onderzoeken. KORTGENE - De VVV Walcheren en Noord-Beveland heeft bij de Rabobank in Kortgene een digitale informa tiezuil geplaatst. Bezoekers kunnen daar actuele toeris tische informatie krijgen, onder meer over de bezetting van vakantieaccommodaties, een overzicht van wat er te doen is in de omgeving, kerk- en doktersdiensten en overzichtskaartjes van de regio. De VW heeft op Walcheren al ervaring opgedaan met het systeem. Daar is gebleken dat het duidelijk in een behoefte voorziet. Het is de bedoeling het aantal loca ties ook op Noord-Beveland uit te breiden. De plaats van de informatiezuil in de Kortgeense bank is nog niet definitief. Na de verbouwing die op het programma staat, krijgt de zuil haar definitieve stek. foto Dirk-Jan Gjeltema door Mieke van der Jagt GOES - Heeft de gemeente Goes jaren aan een stuk haar gloeien de best gedaan om de stad fiets- vriendelijk te maken: fietsstra- ten, de auto op het tweede plan, fietsenrekken enzovoort, ont wikkelen de Goesenaren, al thans een aantal onder hen, een grondige hekel aan fietsen. En niet zozeer aan het werkwoord maar aan het zelfstandig naam woord. Tijdens het politiek café in het etablissement Baarends gingen gisteren stemmen op om de Gro te Markt fietsvrij te maken, om de uitbreiding van de fietsen stalling bij de Stenen Brug een halt toe te roepen en om de stadswachten de bevoegdheid te geven fietsers in de binnen stad te bekeuren. En dat terwijl verschillende deskundigen naar Baarends waren gekomen om te pleiten voor meer toegankelijk heid per fiets. Zo gelooft de Fietsersbond dat meer mensen de fiets zullen pakken vanuit de dorpen in de Zak van Zuid-Be veland of Kapelle als ze ermee tot bij de winkels kunnen ko men. Het voordeel van de fiets valt snel weg als je hem, net als een auto, op een speciale par keerplaats moet zetten. Mevrouw Slabbekoorn, die bo ven de Aldi aan de Oostwal woont, vond dat de fietsers al dicht genoeg bij de winkels ko men. Ze is in de zeventig, de jongste bewoner van de appar tementen boven de Aldi en kan regelmatig haar deur niet uit. Sommigen mensen zetten hun fiets, of hun motor, namelijk ge woon voor de ingang van haar complex of de bibliotheek en de bewoners zitten dan de hele dag met hun rollators opgesloten. Wethouder C. Linssen beloofde dat alles zal verbeteren zodra de fietsparkeerplaats op de kop van de parkeerplaats is uitge breid. De klemmen die in de buurt van de ingang van de ap partementen staan gaan dan weg, waardoor domme of asoci ale fietsparkeerders hun rijwiel daar niet meer in de buurt zullen zetten. Minder snel op te lossen is het meningsverschil over waar je fietsen mag parkeren. Bewoners van de Oostwal aan de kant van de Stenen Brug vinden het zon de dat de uitbreiding ten koste gaat van het groen. C. Kortleve vindt een Grote Markt vol fiet sen veel erger nog dan een Grote Markt vol auto's. De gemeente heeft al jaren gele den besloten dat fietsparkeren zoveel mogelijk in de schil van de binnenstad moet gebeuren. VVD-raadslid S. Heijning toon de zich sterk gekant tegen een verbod voor fietsen op de Grote Markt. „Dat doen mensen toch en aan regels die niet kunt hand haven, heb je niks." Toch had een aantal aanwezi gen ook nog een gezonde hekel aan auto's. Die doen, met de ver keersdrempels in de binnen- stadsontsluitingswegen, de hui zen trillen. Anderen zijn blij met de maatregelen die auto's uit de woonstraten weghouden. De gemeente wikt en weegt over de beste plaatsen om de auto's on der de grond weg te stoppen. Parkeergarages trekken auto's aan en die moeten allemaal weer door de buitenste rand van Goes naar de periferie van de binnen stad. De vraag: wat is wijsheid, is ook gisteren weer niet beant woord, al was er voor het eerst muziek in het politiek café en di'e werd algemeen gewaar deerd. Wethouder A. van Opdorp deponeert zijn eigen verzameling kurken in het verzamelvat. foto Dirk-Jan Gjeltema door llona Vette HEINKENSZAND - De twee nieuwe kurkinzamelingspun- ten in de bibliotheken van Heinkenszand en 's-Graven- polder werden gisteren offici eel geopend. Wethouder A. van Opdorp van Milieuzaken ontkurkte een flesje wijn in Heinkenszand en deponeerde de kurk in de recyclingbak. Het hergebruiken van kurken is volgens Kurk Recycling Ne derland de moeite waard. Jaarlijks worden er in Neder land zo'n 325 miljoen flessen ontkurkt en daarbij komt zo'n 1,5 miljoen kilo kurk vrij. Van gerecyclede kurken worden onder meer schoenzolen en isolatiematerialen gemaakt. Het idee van een recyclingbak in de bibliotheek ontstond twee maanden geleden. Toen stuurde Kurk Recycling Ne derland de afdeling Milieuza ken van Borsele een mailtje met de vraag of zij een plaats in Borsele konden zoeken om kurken in te zamelen. Vervolgens vroeg de gemeente aan de bibliotheken of errecy- clingbakken mochten staan, waar de bibliotheken enthou siast op reageerden. Directeur L. Grootjans van de bibliotheek in Heinkenszand is blij met het initiatief. „Ik vond het gelijk een goed plan en ik hoor nu opeens veel men sen zeggen dat ze blij zijn dat ze hun kurken kwijt kunnen. Blijkbaar was daar toch be hoefte aan." Van Opdorp vindt het vooral belangrijk dat mensen zich bewust worden van wat ze weggooien en zo gestimuleerd worden daar iets goeds mee te doen, zeker gezien de groeien de afvalberg. Behalve de kurk van de fles die gisteren werd geopend, gooide de wethou der nog een hele zak kurken die hij de afgelopen tijd verza meld had in de bak. Hoe lang hij heeft gedaan over zijn gro te kurkverzameling wilde hij niet vertellen. VLISSINGEN - De Hogeschool Zeeland start buiten de nor male opleidingen om een Studium Generale. Het gaat om een reeks bijeenkomsten waarop sprekers uit het bedrijfsleven le zingen houden over trends en vernieuwingen op hun vakge bied. Aan bod komen ook technieken om bedrijfsdoelen te halen. Het Studium Generale wordt op touw gezet in samenwerking met de ROC's en het AOC in Zeeland (de instellingen voor middelbaar beroepsonderwijs). De lezingen richten zich op studenten, oud-studenten en docenten. Het Zeeuws bedrijfs leven werkt mee via de twee belangenverenigingen MKB (Midden- en Kleinbedrijf) en BZW (Brabants-Zeeuwse Werk geversvereniging). Er is al enkele jaren ervaringen opgedaan met een soortgelijk programma in de sfeer van de technische beroepsopleidingen TERNEUZEN - Een Nederlands-Vlaamse overleggroep gaat zich buigen over het verbeteren van de toegankelijkheid van het Kanaal Gent-Terneuzen door de bouw van een nieuwe zeesluis bij Terneuzen. Staatssecretaris Schultz van Haegen van Verkeer en Waterstaat en Vlaams minister Bossuyt heb ben daarvoor het licht op groen gezet. De overleggroep krijgt een zware tweehoofdige leiding: Zeeuws Commissaris van de Koningin W. van Gelder en gouverneur H. Balthazar van de provincie Oost-Vlaanderen. De haven van Gent zit al jaren ernstig verlegen om een grotere zeesluis. De huidige vertoont ouderdomsverschijnselen en heeft z'n capaciteit bereikt. De kosten van een nieuwe sluis inclusief voorhaven zijn geschat op ongeveer één miljard euro. Nederland heeft daarvoor nog geen eurocent gereserveerd. Van Gelder en Balthazar hebben de opdracht 'de verdere aanpak van het dossier in goede ba nen te leiden'. TERNEUZEN - De gemeente heeft een aantal extra maatre gelen getroffen naar aanleiding van klachten over de ver keersveiligheid in de Burgemeester Geillstraat in Terneuzen. Gemeenteraadslid Jo Baart (TOP) kaartte de kwestie aan bij de burgemeester. Baart was er door diverse bewoners van de straat op attent gemaakt dat automobilisten en buschauf feurs veel harder dan de voorgeschreven dertig kilometer per uur door de straat rijden. Op verzoek van het raadslid zijn ex tra borden geplaatst die de maximumsnelheid van dertig aan geven. Daarnaast heeft de gemeente het openbaar vervoers bedrijf benaderd met de vraag de chauffeurs te wijzen op hun snelheid, en de politie gevraagd vaker snelheidscontroles te houden. MIDDELBURG - De Roosevelt Academy houdt op zaterdag 27 september een open dag voor aankomende studenten. Op maandagavond 29 september volgt een informatieavond voor iedereen die meer wil weten over de academy. De open dag, die duurt van tien tot vier uur, is met name be stemd voor hbo-studenten en leerlingen uit de drie hoogste klassen van het vwo. Naast informatie over het onderwij spro- gramma krijgen ze uitleg over leven- en wonen in Middel burg. De informatieavond is mede gericht op de inwoners van Mid delburg. Ze krijgen te horen wat voor soort studenten naar Middelburg komen om te studeren, en wat daarvan de beteke nis kan zijn voor gemeente en provincie. Beide activiteiten vinden plaats in het Stadhuis aan de Markt. door Ben van den Aarssen SINT-ANNALAND - De geza menlijke Thoolse veilingbn moeten zich actiever opstellen naar de markt en extra energie steken in de promotie van de Thoolse aardappel. Dat betoog de ZLTO-onderzoeker J. Wijnen gisteren bij de presentatie van 'Toekomst voor de Thoolse vei lingen', een rapport dat de kan sen en bedreigingen voor de vei lingen van Sint-Annaland en Scherpenisse op een rijtje zet. Behalve de dagelijkse verkoop voor de veilingklok dient vol gens Wijnen ook de bemiddeling een belangrijke rol te krijgen in het vermarkten van de tafel aardappel uit eigen streek. Ruim een jaar geleden kwamen de besturen van de Thoolse vei lingen tot de conclusie dat de toekomst van beide veilingen op het spel stond. Het werd steeds moeilijker om de (vroege) aard appelen te slijten, terwijl dat ge was de pijler is voor veel Thoolse akkerbouwbedrijven. Om de veilingen voor de streek te be houden, werd besloten externe deskundigheid in te huren. Dankzij verleende subsidies van de provincie, de gemeente Tholen en Rabobank Tholen kon Wijnen aan de slag. Zonder een drastische koers wijziging in het veilingbeleid ziet het er volgens de ZLTO-on derzoeker somber uit voor de Thoolse aardappel. „Oudere, kleinere telers zullen stoppen door toenemende certificering. Daarnaast is er sprake van ver schuivende eetgewoonten. Er worden minder aardappelen ge geten per hoofd van de bevol king. Op deze krimpmarkt weet Tholen zich alleen in de pri meurperiode te onderscheiden ten opzichte van andere regio's. Het is noodzaak om meer kopers naar de veiling te halen. Direct contact met de inkopers is daar bij een voorwaarde." De aardappelmarkt kenmerkt zich de laatste jaren vooral door schaalvergroting aan de afne merskant. Supermarkten en winkelketens kopen steeds gro tere partijen in. Opvallend is de afstand tussen telers en afne mers. Wijnen pleitte daarom ook voor het aanstellen van een bemiddelaar. Alle partijen zijn daar volgens hem bij gebaat. „Telers weten nauwelijks waar hun product naartoe gaat en wat er mee gebeurt. Verder is bij de telers ook niet bekend welke eisen afnemers stellen. Grote verpakkers hebben ook behoef te aan één regionale persoon die de benodigde aardappelen in koopt Ook de dagelijkse note ring op de veiling maakt het las tig om met inkoopcombinaties van supermarkten vooraf prijs afspraken te maken. Hierdoor kan er nooit een optimale prijs vorming plaatsvinden in de aardappelketen." S TREE KA CTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM Gertrudiskerk, 13.00-16.00 uur: Torenbeklimming; 13.00-16.30 uur: Bezichtiging monumen ten; GOES Kantine ZLM, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder;Grote kerk, 13.30 uur: Carillonbe speling door Sjoerd Tamminga; Revalidatiecentrum De Lindenhof, 16.45-17.45 uur: bewegen voor Astma en CODP-patiënten; Oosterkerk, 19.15- 21.00 uur: Lezing Rabbijn Tzvi Marx; KAPELLE - Trinnety, 9.30-11.30 uur: Computerinloopochtend voorouderen; De Vroone, 13.30 uur: Biljarten en kaar ten voor ouderen; 14.00 uur: Welfare- werk; KRABBENDIJKE - De Meiboom, 18.45 uur: Jongens en meisjesclub voor groep 6, 7,en 8; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00- 17.00 uur: Biljartclub senioren; 13.30- 16.30 uur vrouwenclub senioren; Sport hal, 19.30-20.30 uur: Conditietraining bij Omni-Sport Reimerswaal; KWADENDAMME Kwekerij Het Groene Weegje, 10.00-17.00 uur: Geopend voor publiek; Berkenhof, Langeweegje 10a, 10.00-17.00 uur: Wandeltuinen met Orangerieplanten en waterpartijen ge opend voor publiek; SINT-MAARTENSDIJK - MFC Scaldis Na- turalis, Kastelijnsweg 18, 11.00-16.00 uur: Doorlopende tentoonstelling We deropbouw na de Watersnoodramp 1 fe bruari 1953; VLAKE - Sequoiahof, 10.00-18.00 uur: Grote siertuin geopend voor publiek; WEMELDINGE - De Wemel, 13.00-17.00 uur; Kaarten en biljarten,Hotel Smits, 20.00 uur: Klaverjassen; YERSEKE - Prinses Beatrixhaven, 11.00 uur en 13.30 uur: Vertrek rondvaart op de Oosterschelde; Het Trefpunt, 18.45 uur: Open repetitie avond Muziekvereniging Mozart;Gym- zaal aan de Ericalaan, 09.00-10.00 uur: Conditietraining voor 50-plus bij Omni- i sport Reimerswaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 25