Organisaties woedend over schrappen subsidies VWS Opening ^'VHssingen Hoon wist toch van lekken naam Kelly llllllllllllllllllll Afscheid van een mooie zomer Johan Stekelenburg aan kanker overleden 22 18 (h Pompoenen geven de herfst kleur benoeming tot secretaris-generaal Navo in twintig minuten geregeld Integratiebeleid was zwalkend Tunnelongeval roept vragen op Zeeuwse ambulances werken goed Vrouwen Oranje winnen moeizaam Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- 746e jaargang no. 227 dinsdag 23 september 2003 Kansen Opvolger Blunder bouw stadskantoor Middelburg Resten oudste Europeaan in grot ontdekt Bonedijkestraat 161 Kom voor openingsknallers! snel naar ons nieuwe filiaal Martelaar Meerderheid 71 68 555530 «TUI—IWIlUTi st ijl* „I eeii jers ickd va» laai ;rsti is L» êli wisselend bewolkt en enkele buien, soms Ahorrlo nnorWiA/flntnr mpt onweer. Aan zee harde noordwester. rond de 15 graden. los nummer 1,10 ■BHWMI De Hoop Scheffer warm begroet jnnrHettvvan Rooij BRUSSEL - De benoe ming van CDA-minister Jaap de Hoop Scheffer (55) tot secretaris-gene taal van de Navo is in bin nen- en buitenland met groot enthousiasme ont vangen. Volgens premier Balkenende betekent een \ederlandse Navo-chef de erkenning van Neder land als bruggenbouwer tussen Europa en de Ver enigde Staten'. De Hoop Scheffer volgt per 1 ja nuari de Schot Lord Robertson op, die begin dit jaar zijn vertrek aankondigde. Na maanden van speculatie en overleg was de formele benoe ming van De Hoop Scheffer door de Navo-ambassadeurs in Brussel gisteren in twintig mi nuten afgerond. De negentien landen van het bondgenoot schap werden het in het week einde eens nadat de Canadees Manley zich had teruggetrok ken, en Frankrijk als laatste land bereid bleek de Nederland se kandidaat te steunen. Met de benoeming wordt een traditie in ere gehouden; de politieke lei ding van de Navo is altijd in handen van een Europeaan, ter wijl de militaire leiding bij Amerikaanse generaals ligt. Vanuit New York liet De Hoop Scheffer weten blij te zijn met zijn 'fantastische nieuwe baan'. „Het is een uitdaging om twee kanten van de oceaan in hetzelf de spoor te houden. De kandidatuur van De Hoop Scheffer kwam voor het eerst naar buiten in mei, toen de Navo-ministers van Buiten landse Zaken in Madrid bijeen waren. Hij heeft vanaf dat mo ment met een ernstig gezicht volgehouden dat hij geen kandi daat was. Diplomaten legden dat uit als 'een noodzaak om zijn kansen niet te verspelen' Volgens Balkenende keerde het tij ten gunste van De Hoop Scheffer na het bezoek dat de premier en de minister begin de ze maand aan het Witte Huis brachten. De Hoop Scheffer maakte daar een goede indruk op zowel president Bush als zijn Amerikanse collega Powell. Pal daarop liet Robertson zich in Den Haag ontvallen dat De Hoop Scheffer een goede secre taris-generaal zou zijn. Duits land heeft hem steeds gesteund. De steun van Frankrijk, die uit eindelijk de doorslag gaf, is vol gens de premier mede te danken aan het feit dat hijzelf begin dit jaar géén handtekening zette onder een steunbetuiging van acht Europese leiders aan presi dent Bush. De Franse president Chirac was destijds razend over die brief. Nu de benoeming een feit is, wordt in alle Europese hoofd steden de lof van De Hoop Scheffer gezongen. De benoeming van een nieuwe minister van Buitenlandse Za ken laat nog even op zich wach ten. Het CDA kijkt op zijn vroegst eind van de week rond naar een opvolger, aldus frac tievoorzitter Verhagen gisteren. Voor de post circuleren de na men van Verhagen zelf en oud ambassadeur bij de Europese Unie Bot. Verhagen ontkende kandidaat te zijn, maar goed in gevoerde bronnen in het CDA bevestigen dat hij dit wel dege lijk is. Bot staat bekend als een buitengewoon bekwaam diplo maat en iemand die geknipt is voor Buitenlandse Zaken. GPD pagina 4: droom komt uit Navo-baas moet breuk lijmen derde Nederlandse chef MDDELBURG - Een groot deel van de vloeren in het nieu- iestadskantoor in Middelburg uoet alweer worden gesloopt. Bet kantoor is nog in aanbouw. Devloeren moeten gesloopt om- datbij het mengen van het beton zout water is gebruikt uit het Kanaal door Walcheren. Dat le vert problemen op. Aannemer BAM heeft gisteren iet college ingelicht. Gister avond is de raad geïnformeerd. Hoe groot de schade is en of de oplevering vertraging oploopt, is nog niet bekend. BAM hoopt tinnen twee weken duidelijk heid te verschaffen. Zeelandkatern: constructiefout schokt raad BOEKAREST - In Roemenië zijnde oudste resten van de 'mo derne mens' in Europa gevon den. Het vorig jaar gevonden oaderkaakbeen van een Homo sapiens zou 34.000 tot 36.000 jaar oud zijn. Debotresten werden in de Kar paten in een grot ontdekt. Vol gens de onderzoekers, een groep antropologen uit de VS en Euro pa, geven ze inzicht in het ont staan en de verspreiding van de mens in Europa. Mogelijk heeft de toenmalige moderne mens met Neander thalers gepaard, omdat de bot ten wat omvang en grootte be treft vergelijkbaar zijn met die van Neanderthalers De oudste tot nog toe gevonden ®ten van de Homo sapiens zijn 160.0 0 0 jaar oud en zijn gevon- deninEthiopië. ANP/DPA CASTRICUM - Op de laatste volle dag van de droge en hete zomer wordt op de Nederlandse stranden, zoals hier bij Castricum in Noord-Holland, nog volop genoten van het mooie weer. Vandaag om 12.47 uur begint de herfst. foto Hans van Weel/GPD van onze redactie binnenland TILBURG - Geschokt, ver dagen en bedroefd is gisteren gereageerd op het overlijden van burgemeester Johan Ste- kelenburg (61) van Tilburg. Hij overleed aan de gevolgen van slokdarmkanker. Steke lenburg wordt alom geroemd °m z'jn tomeloze inzet en vechtlust. i ■.Het kabinet is bedroefd mi! door het overlijden van bur et ganeester Stekelenburg. la Binnen regeringskringen leeft grote bewondering voor manier waarop hij zijn ziekte droeg en de openheid die hij daarover betrachtte", zei vice-premier De Graaf namens het kabinet. Bij de FNV waar Stekelen- burgvan 1988 tot 1997 voor- z'tter was, is verslagen ge ageerd. „De FNV heeft vandaag een vriend, een voorzitter en een vakbonds- man van het zuiverste water verloren", zei FNV-voorzit- jerL. de Waal. e PvdA treurt om het ver- les van partijgenoot Steke- enburg. Oud-premier Kok ei totaal en diep verslagen te 'P- ,,Tot het laatste moment nau Johan Stekelenburg een Johan Stekelenburg in april van dit jaar op de tribune bij voetbalclub Willem II. foto Olaf Kraak/ANP uitstraling van bruisende kracht. Hij toonde een enor me warme menselijke be trokkenheid en die was niet gespeeld." In Tilburg is geschokt gerea geerd op het overlijden van burgemeester Stekelenburg. Raadsleden noemden hem 'een fijn en warm mens'. Bij het stadhuis werden gisteren bloemen gelegd. Stekelen burg wordt 29 september in besloten kring gecremeerd. ANP pagina 4: Stekelenburg bleef altijd in de schaduw van Kok van onze redactie binnenland DEN HAAG - Maatschappelij ke organisaties en instellingen hebben gisteren woedend ge reageerd op het besluit van mi nister Hoogervorst van Volks gezondheid, Welzijn en Sport (VWS) om per 1 januari 2004 130 subsidies te schrappen. Bij na eenderde van de driehonderd gesubsidieerde instellingen ver liest zijn toelage. Bestaande subsidies gaan allemaal 10 pro cent omlaag. De maatregel moet 130 miljoen euro opleveren. Nu geeft VWS 470 miljoen euro aan subsidies uit. De getroffen organisaties ontvangen nog twee jaar een af bouwtoelage, daarna is het af gelopen met de overheidsbij drage. Volgens Hoogervorst is de be zuiniging nodig om aansluiting te krijgen met de prioriteiten van zijn ministerie. In de toe komst moeten subsidies gericht zijn op het vergaren van kennis en de participatie van gehandi capten en vrijwilligers. Scouting Nederland noemt de maatregel om de 1 miljoen aan toelage te schrappen, een 'drie dubbele wurggreep'. Het Ko ninklijk Genootschap voor Fysiotherapie spreekt van 4 miljoen aan kwaliteitsverlies. De Nederlandse Jeugdgroep vreest voor het einde van het jeugdvrijwilligerswerk. De Schorer Stichting, die op komt voor emancipatie van ho moseksuelen, verwacht te moe ten sluiten. Hetzelfde geldt voor de landelijke koepel van Speel tuinen in Nederland. Het Rode Kruis vindt de beslis sing onacceptabel. De vrijwilli gersorganisatie voor zieken, ge handicapten en ouderen verliest 400.000 euro. De Orde van Me disch Specialisten verliest 3,4 miljoen aan subsidie, terwijl de instelling in de rijksbegroting nog als beleidsinstrument voor kwaliteit en zorgvernieuwing werd genoemd. De Koninklijke Nederlandse Organisatie van Verloskundi gen verliest een bedrag van 2,6 miljoen euro, de helft van de be groting. De Federatie Opvang denkt dat de korting op haar subsidie zal leiden tot meer Advertentie De Nederlandse politiek heeft jegens immigranten een inconsequent beleid gevoerd. De ene minister hechtte er meer belang aan dan de andere. Oud minister Van Boxtel (foto) vindt het fout dat het hui dige kabinet het taalon derwijs aan migranten in de ijskast zet, terwijl dat juist opgetuigd is. De brandweer is niet tijdig ingeschakeld bij het dodelijk on geval in de Westerscheldetunnel, afgelopen weekend. Dat zegt burgemeester J. Lonink van Terneuzen. Hij denkt dat miscommunicatie de oorzaak kan zijn. Bovendien twijfelt Lonink of het camerasysteem in de tunnel wel voldoet omdat de camera's niet wendbaar zijn. De Centrale Ambulancepost (CPA) in Zeeland functioneert goed. Dat schrijft de inspectie voor de volksgezondheid in een vertrouwelijke brief. Huisartsen beschuldigden de CPA van slecht functioneren. Uit onderzoek blijkt dat daar geen bewijs voor is. Het Nederlands volley balteam heeft op het EK in Antalya de tweede overwinning behaald. De vrouwen van bondscoach Angelo Frigoni wonnen moeizaam met 3-2 van Tsjechië, dat zich pas laat in de wedstrijd gewonnen gaf. Het spel van Oranje was een tegenvaller, na de sensationele winst van zondag op we reldkampioen Italië. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 8; zeeland: 9, 10, 11 en 15; buitengebied: 17,18 en 19; sport: 21 en 22 door Esther Gotink LONDEN - De Britse minister van Defensie Hoon heeft erkend dat hij afwist van het besluit om David Kelly's identiteit te ont hullen. De naam van wapenex pert Kelly als bron van een om streden BBC-verslag over de Iraakse dreiging, aanleiding voor Londen om mee te doen aan de oorlog, lekte 9 juli uit. t Hoon heeft steeds volgehouden dat hij niet bij de onthulling bé trokken was. Hij ging door de knieën tijdens zijn tweede ge tuigenis voor Lord Hutton, die de dood van Kelly onderzoekt. De wapenexpert pleegde op 17 juli zelfmoord omdat hij zich onder druk gezet voelde door zijn werkgever, het ministerie van Defensie en de media. Hij bleek de bron van een BBC-ra- dioverslag, waarin de regering werd beschuldigd van het op kloppen van feiten om de oorlog tegen Irak te rechtvaardigen. Hoon erkende dat hij het ont hullen van de naam van Kelly als bron vanaf het begin steun de, maar bleef volhouden dat hij zelf geen aandeel had in de be slissing. „Er waren twee andere opties, beide bleken onbevredigend. De eerste was liegen. De tweede was een 'geen commentaar'-be- leid, wat op de lange duur on houdbaar zou zijn." De minister voelde zich in het nauw gedreven. Er wordt open lijk gesproken over het einde van zijn politieke carrière. De naam van zijn opvolger circu leert al: Stephen Byers, voorma lig minister van Transport. Byers vertrok medio 2002 nadat zijn woordvoerder in een e-mail steldedat 11 september 2001, de dag van de terreuraanslagen in Amerika, een 'goede dag was om slecht nieuws te begraven'. By ers geldt als martelaar die een tweede kans verdient. GPD overlast op straat en toename van de kleine criminaliteit. Het Joods Maatschappelijk Werk meent dat de subsidiestop de doodsteek is voor de hulp aan joodse oorlogsgetroffenen. De bijdrage van 1,8 miljoen euro is ruim de helft van het totale bud get van de instelling. CDA, VVD en LPF staan in principe positief tegenover de plannen van Hoogervorst. Daarmee is een meerderheid van de Tweede Kamer voor de ingreep. De coalitiepartijen vinden het huidige woud aan subsidies moeilijk te controle ren is. Wel willen ze per organi satie nagaan of de korting te recht is. Wat de PvdA betreft, blijft de subsidieregeling intact. Als er dan meer geld moet binnenko men, dan ziet de partij liever de AWBZ-premie stijgen. „Jeugd zorg en welzijnswerk zijn de du pe", oordeelt PvdA-Kamerlid Smits. „Hoogervorst maakt hiermee veel kapot.SP'er Kant vindt dat de minister met zijn plannen het 'cement uit de sa menleving' haalt. ANP/GPD pagina 22: sportbonden moeten broekriem aanhalen PZC KRANT VOOR ZEELAND naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 5 weken voor 16,-. straat: nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcodestaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan O noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: D per maand met automatische incasso 20,50). per kwartaal met automatische incasso 55,10). C per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) Ml

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1