PZC Bij aanraking worden de lamellen roodbruin 18 19 19 18 weerwoord Platteland is van alle burgers Kiek, 'n balonne Zegenvissen lijkt net een sport Duindoorn is Zeeuwse besdrager HET TUINTJE VAN Vertoont zich Mauritius klaar, vele stormen wacht u maar -irÏÏ&n* 0113-315520; {SS- 0114-372770; Ze !Ll- 020-4562500. K?«o"°-315680 SPredactie@pic.nl postbus 31,4460 AA Goes. dinsdag 23 september 2003 Pompoenen kleuren de herfst Pompoenen zijn in. Als groente, maar vooral als siergewas. Zij zijn in en bij menig huis te vinden en overal ten plattelande te koop. In alle maten en kleu ren. Het verhaal gaat dat al vele eeuwen voor het begin van onze jaartelling in Mid den- en Zuid-Amerika pom poenen werden gekweekt. Ze waren gewild onder in dianen, als zonnesymbool, als voedsel en als genees krachtig middel (caroteen, vitamine C, heilzaam tegen prostaatontsteking). Uitge holde pompoenen worden op Halloween (31 oktober) als lampion gebruikt; het grie zeleffect is veel leuker dan met een suikerbiet. Hij praat er met duidelijke genegenheid over. Voor Hans Hoekman van boomgaard De Zoete Kers, halverwege tus sen Serooskerke en Vrouwen polder, kunnen pompoenen niet stuk. „Ze geven iets vrolijks aan de herfst. We krijgen een wat donkerder tijd en dan al die kleuren. Die hebben zó'n uit straling. De mensen worden er blij van. Het heeft ook iets mys tieks. Een beetje het oer-achti- ge. Als je komt aanlopen en er staat een groepje pompoenen, dat heeft gewoon iets." Hoekman teelt voor het vierde jaar op grotere schaal pompoe nen. Er is ongeveer vier hectare voor beschikbaar. De variatie in zowel kleuren als vormen is groot. „We hebben nu 72 rassen. Ieder jaar zeggen we: laten we het beperken tot vijftig rassen, maar dat lukt niet. Je ontdekt steeds weer iets bijzonders." De meeste zaden betrekt hij van handelaren die gespecialiseerd zijn in pompoenen. „In de win ter zoeken we naar nieuwe ont wikkelingen. Dan zie je onver wacht nieuwe rassen." Partner Cynthia Bal zegt dat De Zoete Kers nog maar een be scheiden 'verzameling' heeft. Laatst hoorden ze van een kwe ker die maar liefst vijfhonderd verschillende rassen teelt. Hans Hoekman probeert wel, als ware hij een mode-inkoper, in te spe len op de smaak van het publiek. „Je weet nooit tevoren wat in is. Je moet het een beetje aanvoe len. Dit jaar zijn de groene tin ten meer gewild. Ik heb nu soor ten waarvan je voelt: dit is het, die zal lopen." De meeste pompoenen schaffen de mensen aan voor decoratie, binnen en buiten. Een klein deel wordt gebruikt als groente. Hoekman schat dat de verhou ding ongeveer 80 tegen 20 pro cent ligt. Bal vertelt dat mensen soms wel 'n uur rondstruinen tussen de grote verzamling pompoenen om de juiste kleuren te vinden. „Ze nodigen uit tot creativiteit." Ze is enthousiast over de culinaire mogelijkheden van de pompoen. „Het is ge woon groente. Je kunt ze alle maal eten. De Duitsers zijn daar wat verder mee dan Nederlan ders, maar ik merk dat steeds meer mensen ze niet alleen als sier gebruiken, maar ook om op te eten." Cynthia heeft speciaal een re ceptenboekje samengesteld. Daarbij is ze uitgegaan van de meest gangbare soort: de oranje, rondgevormde Hokkaido, die een wat zoetige nasmaak heeft. Maar ook de andere rassen zijn heel goed bruikbaar in de keu ken. Bal roemt de voedings waarde; aan mineralen bevat het vruchtvlees onder meer cal cium, kalium, magnesium en si- licum. Pompoensoep is het be kendst. Ook in stoofpotten is de groente prima te verwerken. En wat te denken van een hartige pompoentaart met gehakt en broccoli op bladerdeeg. Rond half april begint Hans Hoekman met voorzaaien in bakken. Vanaf de tweede week van mei worden de plant j es in de volle grond gezet. „Ik vervroeg het wat, vanwege de toeristen die pompoenen mee naar huis willen nemen." Afhankelijk van het weer - de pompoen is een warmteminnende plant - komt de oogst vanaf augustus goed op gang en de laatste pompoenen worden eind oktober gesneden. Er wordt tijdens de groei niet gespoten of kunstmest toege voegd, wel gaat er heel veel paardenmest op de velden. Dit jaar oogstte Hoekman de eerste pompoenen al vroeg: op 21 juli. Aan het begin van de wijd vertakte ranken zitten de grootste exemplaren. „Wij gaan niet zo voor die hele grote. Je tilt je er een breuk aan en je kunt er niet zoveel mee. Ik heb ze liefst van zo'n 50 centimeter doorsnee en een beetje hoog model. We te len ook fles-kalebassen. Die gaan tegen gaas tot twee meter de hoogte in. Als ze gedroogd zijn, kun je ze als kruik gebrui ken." Hoekman snijdt alleen pompoe nen die rijp zijn. „Je ziet vaak dat een pompoen veel te vroeg gesneden wordt. Dan komt er een kleurtje en denken de men sen: we kunnen oogsten. Ze heb ben geen geduld om te wachten. Als je te vroeg oogst is een pom poen binnen enkele weken weg. Op tijd geoogst kan een pom- •V Enige tijd geleden alweer ver schenen de eerste padde stoelen in het gazon. Nou stoe len? Stoeltjes. Getooid met leemkleurige hoedjes op een dun breekbaar steeltje. Plotse ling waren ze er, 's morgens vroeg, om 's avonds alweer ver schrompeld en met geknikte steel letterlijk en figuurlijk het loodje gelegd te hebben. De an dere dag was er niets meer van terug te vinden. Ze kondigden Adri Karman heeft achter zijn huis een kleine tuin, waar toch van alles ge beurt. In 'Het tuintje van' schrijft en tekent hij elke week over de belevenissen in de natuur rondom het huis. echter wel de komst van een an der seizoen aan. Hoewel paddestoelen het hele jaar door wel voorkomen is het najaar toch bij uitstek het sei zoen voor deze organismen. Dan laten de meeste soorten zich zien. Kort geleden verscheen er op een tak in de houtvoorraad een kleine paddestoel met een geplooide donkere hoed, be zaaid met witte vezelige stipjes, wonderbaarlijk symmetrisch gerangschikt vanuit het cen trum van de hoed. Geheel alleen stond het zwammetje daar te pronken, op een tere witte steel met aan de voet een wit-donzige beharing. De lamellen aan de onderzijde gitzwart. Ongetwijfeld een inktzwamme- tje. Na enkele uren al was er van het stukje schoonheid niets meer over dan een inktzwarte vlek en wat vezeltjes. Inkt- zwammen hebben over het alge meen maar een korte levens duur. Welke soort het nu precies was? De kleine viltinktzwam? In Nederland komen zo'n hon derd inktzwammen voor en een groot deel kan slechts op micro scopische kenmerken van jonge exemplaren worden gedetermi neerd. Dat laten we dus maar aan de specialisten over. Feit blijft dat het - voor ons althans - een juweeltje was om te zien. Nog een verrassing stond ons te wachten. De regenval van de laatste weken heeft de zwam men blijkbaar geactiveerd om vruchtlichamen voort te bren gen. Tussen het - door de droog te - te vroeg gevallen geelbruine blad onder de Els, net buiten de cirkel van de bladerkroon, stui ten we op enkele paddestoelen met dezelfde kleur als het dode blad. De hoeden vertonen lichte barsten en zijn licht trechter vormig, onregelmatig gewelfd. Met een spiegeltje bekijken we de onderkant. De lichtgelige la mellen lopen langs de steel af en worden bij aanraking rood bruin. De hoedrand is sterk naar binnen gekruld. De korte brui nige en vezelige steel is naar de basis toe versmald. We hebben deze soort nooit eerder gezien. Ze staat daar opeens. Maar de lectuur hierover hebben we niet voor niets in de kast staan. Even kijken of we deze organismen op naam kunnen brengen. Sommi- Elzekrulzoom, op de voorgrond een inktzwammetje. illustratie Adri Karman ge paddestoelen groeien in een zwammen in de nabijheid van samenlevingsverband - symbi- de Els groeien, kijken we bij ose - met bepaalde planten of soorten die als voorvoegsel 'Els' bomen. Gezien het feit dat de in hun naam hebben. En we vin den er inderdaad enkele zoals: Elzeboleet, Elzebundelzwam, Elzekatjesmummiekelkje en ook Elzekrulzoom. Gezien de gekrulde rand van de hoed is dit mogelijk de soort die we zoeken. Van de groep van de Krulzomen komen er maar vier soorten in ons land voor. Het moet dus niet zo moeilijk zijn om de zwam op naam te brengen. De determi natietekst bij Elzekrulzoom komt zeer sterk overeen met on ze bevindingen en we wagen het erop onze paddestoel die naam te geven. Het leuke komt echter als we verder lezen. Zoals gezegd leven veel paddestoelen samen met bepaalde planten of bomen of liever met hun wortels. Ze vor men een schimmelvormig net werk dat de wortels van de boom omgeeft en tegen uitdro ging en parasieten beschermt. Het wortelgestel van de boom of plant wordt door deze mycor- rhizavorming stabieler en het fijne netwerk bevordert de aan voer van water en in water op geloste voedingsstoffen naar de boom. Via datzelfde netwerk voorziet de schimmel zich van (Sint Mauritius is op 22 september) Nieuwe weerwoorden zijn welkom bij de redactie PZC, postbus 31, 4460 AA. Goes, fax 0113-315669, e-mail redactie@pzc.nl. poen zes maanden tot wel een jaar meegaan. Wanneer je ze echt lang wilt bewaren, moet je ze invetten met bijvoorbeeld bijenwas, vaseline of ledervet. Dan rolt het vocht eraf als het regent en ze blijven langer op kleur. Bij ons wordt iedere ge oogste pompoen gewassen, want er zit altijd een beetje stof op." Traditioneel is de Turkse muts een van de meest gangbare ras sen. Als mensen pompoenen willen eten, beveelt Cynthia Bal de Hokkaido aan. Dit seizoen is op De Zoete Kers het ras Festi val favoriet. Hoekman: „Daar van heb ik er dit jaar wel 12.000 exemplaren. Er gaat bijna nie mand de deur uit zonder een Festival. Het is ook een erg mooie." Rinus Antonisse Op zaterdag 4 oktober wordt op boomgaard De Zoete Kers, hal verwege tussen Serooskerke en Vrouwenpolder, van 10.00 tot 17.30 uur een pompoenenfestijn gehouden. Naast het bekijken van de bonte verzameling kan er ook geproefd worden (Cynthia kookt 100 liter pompoensoep), er zijn workshops en een gra fiektentoonstelling. De boeren- kapel uit Serooskerke en de kle- derdrachtgroep Mooi Zeeland verzorgen optredens. Buitengebied is een wekelijkse bijlage over natuur en landschap, land- en tuinbouw, streektaal en streekcultuur, visserij, recreatie en vrije tijd. Vragen, opmerkingen en suggesties zijn welkom bij de redactie Buitengebied van de PZC, postbus 31, 4460 AA, Goes, fax 0113-315669, e-mail redactie@pzc.nl suikers en zetmeel die door de boom geproduceerd zijn. Beide organismen hebben dus profijt van elkaar. Veel bomen en plan ten zouden zonder het uitge breide beschermende schim melnetwerk niet overleven en omgekeerd zijn de mycorrhiza- vormende schimmels afhanke lijk van botanische organismen. Sommige soorten zijn zelfs ge specialiseerd en komen maar onder een bepaalde boomsoort voor. Onze Elzekrulzoom is er zo een. Het blijkt ook nog eens een zeldzame soort te zijn die op de rode lijst van bedreigde soorten wordt vermeld. Adri Karman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 17