PZC Goes' spoorwegmuseum weer stapje dichterbij Strengere regels voor duikopleidingen PZC Veeauto botst op bus vol senioren Ruzie hebben we nog nooit gehad issii Sociale dienst wil meer werk maken van onbemiddelbaren 11 Slechts handvol Middelburgers maakt gebruik van speciale dienst agenda dinsdag 23 september 2003 Vergadering ijkcomité Seinhuis )S® i Tel: 0118-493000 fax:0118-493009 oeti E-mail; redwalch@pzc.nl e® !0 Afstemming Ontdaan Boetes voor dronkenschap Kanaalweg een week afgesloten Studium Generale zorgsector Man krijgt boete voor verkeersfout Open dagen Roosevelt Academy Afstand w Gratis zwembadbus verdwijnt w «lijk •eai- ver- iook inale teke- 'De ovet Jere- \0ï lijë at 11 liwrj t nq laan- gee era erde ojM baai dood Hel rdf oor( ;n iehii art li rdii ft oo :olai endi joorAb^anjderS|uis MIDDELBURG - De gratis rechtstreekse busverbinding Luit Middelburg naar het Vriiburgbad stopt met ingang i oktober. Volgens de ge meente maken te weinig mensen «ebruikvan de bus. BenWvan Middelburg besloten 2 juli taxibedrijf Renesse in te Schakelen om Middelburgse be- zoekers van en naar het nieuwe »embad te vervoeren. Het col- vincie is in de zomer een enquête gehouden onder reizigers. „Ho pelijk leidt dat met ingang van 1 januari tot een betere oplos sing", aldus een woordvoerder van de gemeente. „We zijn ons er van bewust dat een eventuele nieuwe dienstregeling nog niet op 1 oktober klaar is, maar gelet op het aantal mensen dat ge bruik maakt van de gratis bus, moeten we wel stoppen. De groep dames op maandag is de enige constante factor. De ove rige dagen hebben we maar een handjevol mensen. We hopen dat Connexxion de regeling overneemt." Het openbaar ver voersbedrijf had de gemeente Middelburg wel aangeboden een extra bus in te zetten voor minimaal twintig personen. Dat zou op werkdagen 580 euro en op zaterdag 650 euro kosten. Dat vond de gemeente Middel burg te veel. Het zwembad blijft met de bus van Connexxion bereikbaar via lijn 133De bus stopt bij de halte aan de Nieuwe Vlissingseweg, vlakbij het Vrijburgbad. De bus stopt ook bij belangrijke over- staphaltes aan het Hof van Tan- ge, de Langevieleweg en de Stromenweg. lege ging daartoe over, omdat «jenbaar vervoersbedrijf Con nexxion geen halteplaats meer bij de voordeur van het ïmmbad. Taxibedrijf Renesse ^eg tot 1 oktober de opdracht «a dienstregeling in stand te houden. Volgens een woordvoerder van ■e gemeente Middelburg wordt .je gratis busverbinding alleen gebruikt op de maanda- als een groep dames naar lètzwembad gaat. Op de overi- (edagengaan slechts een hand mol mensen met de bus van Taxibedrijf Renesse naar het ftjburgbad. Snelle verbinding Sinds 15 maart is er een nieuwe ïisdienstregeling van kracht. Connexxion heeft gekozen voor snelle verbinding tussen Middelburg en Vlissingen. Eén tan de Vlissingse lijnen doet twee tot vier keer per uur het wembad aan. Daardoor is het liet mogelijk om zonder over te stappen vanuit Middelburg bij :oiets| net Vrijburgbad te komen, it j» li samenwerking met de pro- eij! TLISSINGEN - Het wijkcomité Middengebied-oost in Vlissin- genhoudt morgen een openbare vergadering in het Theo van Doesburgcentrum aan de Brou- «n») senaarstraat. De agenda ver nal meldt onder meer de herstruc- Pat aering van het Middengebied, aarlt De vergadering begint om 19.30 ihai erl» nur. door Rolf Bosboom GOES - De Stoomtrein Goes- Borsele (SGB) gaat samenwer ken met Holland Railconsult, het vroegere maar inmiddels verzelfstandigde ingenieursbu reau van de Nederlandse Spoor wegen. R. Smits van de SGB en directeur J. Moerkerk van Hol land Railconsult onderteken den gisteren een convenant. Het eerste resultaat van de sa menwerking werd na de onder tekening gelijk zichtbaar ge maakt. De spoorbomen die zijn aangebracht op de kruising van de museumspoorlijn en de An thony Fokkerstraat, werden ge test. De Goese wethouder C. Linssen stelde met een druk op de knop de spoorbomen in gebruik. Dankzij de overweginstallatie kan de stoomtrein de drukke Fokkerstraat veilig kruisen. Tot nu toe diende een medewerker van de SGB het verkeer met een rood vlaggetje tegen te houden, voordat de trein verder kan. Over enkele weken moet de in stallatie volledig in bedrijf zijn. De samenwerking met Holland Railconsult is voor de SGB van groot belang. De stichting werkt sinds eind jaren negentig aan een omvangrijk meerjaren plan om een spoorwegmuseum in Goes te bouwen. De bedoe ling is het spoorwegbedrijf uit de jaren dertig zo compleet mo gelijk na te bootsen. Over een jaar of vijf moet het museum landelijke bekendheid gaan krijgen. Een deel van de noodzakelijke werkzaamheden is al gereed. Zo JoorMarcel Modde MtC" MIKZEE - De Nederlandse Onderwatersport Bond (NOB) pat de regels rond duikoplei- :n aanscherpen. Volgend moeten alle bij de bond ingesloten clubs te werk gaan olgens de zogeheten 'richtlijn uilig duiken'. Binnen dat kader "V wrdt de individuele duiker na- Irukkelijker dan nu op specifie- It risico's gewezen. lljufl ïlda ïdsd hm Deduikwereld is volop in bewe- gag. Naast de nieuwe richtlij- ?e 1 azijn de clubs (evenals ande «sportverenigingen) verplicht organisatie af te stemmen <p de voorschriften in de Arbo- Eén van de facetten daaruit klaafi<'ater een r'sico"inventarisa- ik ;eellevaluatie moet plaatsvin- 0 Uitgegaan wordt, net als op Se gewone werkvloer, van een j j iffi°nde werkplek. De verschil- >bix 'E('eta'5en binnen de club, 18-) t nil r WK in atni Alsi itllll it REDACTIE ;acht WALCHEREN mpd reda 50s'souburgseweg 10 «d Postbus 264 w() «OAG VLISSINGEN 5vl reaS Abvan der Sluis (chef) it ge Nadia Berkelder seBl Edith Ramakers ^'riam van den Broek PonMagnée wtl rclii Itza ar.De kilo 'UW& centrale redactie otationspark 28 Postbus 31 M AA goes Ie|: (0113) 315500 a*: 10113) 315669 mail: redactie@pzc.nl NTERNET Ww.pzc.nl niail: web@pzc.nl UT»!! teorgklachten: 5800-0231231 ?val v,Ü,a?nc'a9 bm vrijdag ge- ïdte ,J eode de openingstijden; d( dagslot 12.00 uur instructeur tot materiaalman, moeten nauwgezet worden be schreven, inclusief wat ze alle maal wel of juist niet mogen doen. De NOB gaat er vanuit dat die meer individuele verantwoor delijkheid het aantal duikonge- vallen terugdringt, aldus woordvoer R. Aarsen. „Het hui dige reglement is een vergaar bak. De afgelopen jaren heeft de duiksport 'kich in hoog tempo ontwikkeld. Specifieke takken, zoals het grot-, wrak- en diep- zeeduiken, worden steeds vaker beoefend, terwijl ook het mate riaal en de apparatuur sterk is veranderd. Ook dat vergt aan passingen." Met de richtlijn veilig duiken loopt de NOB vooruit op de Eu ropese norm die binnenkort van kracht wordt voor alle duikop leidingen. In Nederland zijn zes verschillende organisaties ac tief. De opleidingen van de non- commerciële NOB staan te boek als de meest gedegen. Zo'n 20 procent van de duikers is bij de landelijke bond aangesloten. De NOB is de formele gespreks partnervan de overheid. De Eu ropese norm heeft tot doel de af zonderlijke opleidingen meer op elkaar af te stemmen, zodat er voor individuele duikers en duikcentra in alle gevallen dui delijkheid ontstaat over de ver eiste ervaring voor bepaalde si tuaties. Ten opzichte van voorgaande jaren steeg het aantal meldin gen van ongevallen in 2000 naar 69, waarvan 7 met dodelijk ge volg. In2001 registreerde deNe- derlandse Onderwatersport bond vijf fatale duiken. Aarsen: „Wanneer je dat absolute aantal afzet tegen de toename van het aantal duikers en duikvakan ties, dan nemen de ongevallen in relatieve zin af." Recentere cijfers zijn nog niet bekend. Parallel aan de Europe se norm is het tevens de bedoe ling een centrale registratie (van alle organisaties) van duikonge- vallen in te voeren. Advertentie Inlijstwerk? Lijstenmakerij Gijzel Voor bedrijf en particulier Biezelingsestraat 102A, 4421 BV Kapelle Tel. 0113-342383, fax 0113-340044 is het emplacement helemaal gereorganiseerd en is een in grijpende bodemsanering uit gevoerd. Verder zijn een goede renloods en een seinhuis van Middelburg naar Goes ver plaatst. De komende pakweg anderhalf jaar wordt even pas op de plaats gemaakt om 'te ver volmaken wat we nu hebben', zei Smits gisteren. „Anders ben je op een gegeven moment over al bezig." Desondanks denkt de SGB ook ver vooruit. Zo ligt er het plan om de oude overkap ping van het station in Utrecht, dat inmiddels in delen naar Goes is vervoerd, op te bouwen. Over een aantal jaren wil de stichting ook toeristische ver bindingen met zowel Walcheren (vooroorlogse elektrische trein) als Roosendaal (vooroorlogse internationale trein) opzetten. Daarbij komen veel zaken om de hoek kijken, zoals de bovenlei ding en de beveiliging van het spoor. Juist op die punten kan de hulp van het ingenieursbureau goed worden gebruikt, legde Smits uit. De medewerkers van Holland Railconsult zijn bereid naast hun normale werkzaam heden de SGB kosteloos bij te staan. „Dat heeft voor ons ook emotionele waarde", aldus Smits. „Het is een bevestiging dat we op de goede weg zijn." Wethouder Linssen sprak zijn lof uit voor het werk van de SGB. „Ik volg met grote belang stelling dit 'jongensboek', want zo zie ik het. Het is ongelooflijk wat deze club de afgelopen ja ren met vrijwilligers heeft ge presteerd. Daar kunnen wij als bestuurders maar ook onderne mers van leren." Wethouder Linssen laat de spoorbomen zakken. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ali Pankow ACHTHUIZEN - Een uitstap je van circa honderd senioren is gisterochtend door een aan rijding met een veewagen even voor tien uur op rijksweg N59 ter hoogte van Achthuizen op Goeree ruw onderbroken. Twee touringcars reden op de N59 in de richting van Zierik- zee. Bij Achthuizen naderde de vrachtwagen, die varkens ver voerde. Door nog onbekende oorzaak kwam de vrachtwa gencombinatie op de verkeer de weghelft terecht, botste te gen de eerste bus en schampte vervolgens de tweede. Van de eerste bus sneuvelden enkele ruiten, waardoor er glasscherven in het rond vlo gen. Eén man is met een hoofd wond naar het Erasmus Me disch Centrum in Rotterdam vervoerd. De andere passa giers van beide bussen werden overgebracht naar sociaal- cultureel gebouw De Grut- terswei in Oude Tonge, dat snel als opvangcentrum werd ingericht. Daar werden nog vijf mensen door de GGD be handeld aan kleine wondjes veroorzaakt door glasscher ven. Enkele medewerkers van de gemeente waren in het op vangcentrum aanwezig om de senioren te begeleiden. Ook waren er enkele medewerkers van Slachtofferhulp aanwe zig. Nadat de reizigers enigszins waren bekomen van de schrik, besloot men het uitstapje te vervolgen in andere bussen. Twee passagiers waren der mate ontdaan door het ver keersongeval dat ze het uitje niet verder wilden meemaken. Zij werden met een taxi naar huis gebracht. De chauffeur van de vrachtwagen is ge hoord de politie en de Techni sche Ongevallen Dienst heeft een onderzoek ingesteld. Woordvoerder G. de Jong van de politie Rotterdam-Rijn mond zei daar nog geen nadere mededeling over te kunnen doen. De varkens raakten niet gewond. De dieren werden met ander transport verder ver voerd. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Al zeventig jaar getrouwd en nog steeds verliefd. Dolf van Oppen en Aagje Klaassen uit Vlissingen weten inmid dels dat er heel wat bekenden jaloers zi jn op hun harmonieuze relatie. „We zijn tot op de dag van vandaag heel gelukkig met elkaar", zegt Van Oppen. „Ruzie hebben we nog nooit gehad." „We hebben natuurlijk net als ieder ander onze tegengeslagen gehad, verdrietige tij den doorgemaakt, maar we zijn er altijd weer uit gekomen. Ook een paar zware ope raties hebben ons niet klein gekregen", vult Aagje van Oppen-Klaassen aan. Ze wonen zelfstandig aan de Vlissingse boulevard op de begane grond. Vanuit hun appartement zien ze de schepen voorbij trekken. De verrekijkers liggen binnen handbereik. „Dit uitzicht verveelt nooit", weet Van Noppen zeker. Ongeveer 47 jaar geleden betrokken ze hun appartement. Daarvoor woonden ze in West-Souburg en lange tijd in Terneuzen. Ze houden van water en varen. Met de boot zakten ze in hun jonge jaren af naar Frank rijk, zeilden naar Engeland en Noord-Ne derland. Hij zat achter het roer en zij was zijn fokkemaatje. Aagje lacht: „Ik moest het zware werk doen." De jubilarissen, ze zijn beiden bijna negen tig jaar, hebben veel vaste 'zwaaiertjes'. „Voorbijgangers blijven even staan, steken hun hand op en wandelen verder. Sommigen kloppen ook aan om te kijken of alles goed gaat met ons. Ze vragen ook nogal eens of we Het briljanten paar Van Oppen. Het nog iets nodig hebben van de winkel, echtpaar heeft een dochter, hun zoon is overleden. „Dat is een van de tegenslagen. Daar word je verdrietig van. We zijn er weer bovenop gekomen door veel met elkaar te foto Ruben Oreel praten en onze dochter Addie heeft ons veel geholpen. Op een gegeven moment kun je weer de positieve kanten van het leven waarderen." Ze hebben drie kleinkinderen en zeven achterkleinkinderen. VLISSINGEN - De politie heeft in de nacht van zondag op maandag twee Vlissingers beboet voor openbare dronken schap. In de Badhuisstraat werd een 41-jarige man aange houden. Hij was aangeschoten en had vernielingen gepleegd aan een geparkeerde auto in de Bouwen Ewoutstraat. Een 48-jarige Vlissinger moest mee naar het bureau om zijn roes uit te slapen. De man lag op een bankje in de Schelde- straat. Hij was niet aanspreekbaar en kon ook niet meer rechtop zitten. Met een bekeuring op zak is hij gisterochtend in vrijheid gesteld. MIDDELBURG - De Kanaalweg in Middelburg is van 20 tot en met 24 oktober afgesloten voor het verkeer. Dat is nodig omdat in die week de kranen die zijn gebruikt voor de bouw van het waterschapskantoor worden afgebroken. In de drie weken daarvoor is er, net als nu al overdag, ook 's nachts een rijstrook van de weg afgesloten. Het verkeer wordt met stop lichten geregeld. Die afsluiting is nodig omdat er voor werk zaamheden machines en apparatuur nodig is die 's nachts moet blijven staan. VLISSINGEN - De Hogeschool Zeeland start buiten de nor male opleidingen om een Studium Generale. Het gaat om een reeks bijeenkomsten waarop sprekers uit het bedrijfsleven le zingen houden over trends en vernieuwingen op hun vakge bied. Aan bod komen ook technieken om bedrijfsdoelen te ha len. De lezingen richten zich op studenten, oud-studenten en do centen. Het Zeeuws bedrijfsleven werkt mee via de twee be langenverenigingen MKB (Midden- en Kleinbedrijf) en BZW (Brabants-Zeeuwse Werkgeversvereniging). Er is al enkele jaren ervaringen opgedaan met een soortgelijk programma in de sfeer van de technische beroepsopleidingen. MIDDELBURG - Een 25-jarige inwoner van Kloosterzande is gisteren in Middelburg voor een verkeersfout veroordeeld tot 750 euro boete en drie maanden voorwaardelijke rijont zegging. Politierechter R. Lameijer vond bewezen dat de man 6 februari dit jaar in Axel aanmerkelijk onvoorzichtig had ge reden. Verder stond vast dat verdachte over de Buthstraat tachtig kilometer per uur had gereden, waar zestig is toege staan. Officier van justitie H. den Hartog eiste zestig uur werkstraf en zes maanden rijontzegging, waarvan de helft voorwaardelijk. MIDDELBURG - De Roosevelt Academy houdt op zaterdag 27 september een open dag voor aankomende studenten. Op maandagavond 2 9 september volgt een informatieavond voor iedereen die meer wil weten over de academy. De open dag, die duurt van tien tot vier uur, is met name bestemd voor hbo-stu- denten en leerlingen uit de drie hoogste klassen van het vwo. Naast informatie over het onderwijsprogramma krijgen ze uitleg over leven- en wonen in Middelburg. De informatie avond is mede gericht op de inwoners van Middelburg. Ze krijgen te horen wat voor soort studenten naar Middelburg komen om te studeren, en wat daarvan de betekenis kan zijn voor gemeente en provincie. Beide activiteiten vinden plaats in het stadhuis aan de Markt. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Langdurige uitkeringsgerechtigden met psychiatrische of medische klachten of verslavingsproble men kunnen binnenkort reke nen op begeleiding naar betaald of vrijwilligerswerk. Dat zegt M. Snijder, directeur Sociale Zaken van de gemeente Vlissin gen. Juist deze groep krijgt nu door de sociale diensten het la bel 'ongeschikt om te werken' opgeplakt. Ze vallen overal bui ten en blijven hangen in de uit zichtloze situatie. „Die traditionele aanpak is ver keerd. We bieden hen geen hulp op maat. Daar willen we veran dering in aanbrengen. De kwa liteiten van de zogenoemde on bemiddelbaren van 'de fase 4' zullen we achterhalen en ge bruiken", zegt Snijder. De aanpak vraagt een andere werkwijze van de medewerkers van de sociale dienst. Consulen ten richten zich vaak volledig op de correcte uitvoering van de bijstandswet, maar luisteren niet naar het verhaal van de klant. Binnenkort worden 13 van de 35 Vlissingse consulen ten voorbereid op deze oncon ventionele benadering. Het is een van de gevolgen van het project 'Mens, mens, mens', waaraan de gemeenten Vlissin gen, Sluis en Reimerswaal heb ben meegewerkt. Rode lijn daarin is dat de consulenten van de sociale dienst niet aanbodge- richt, maar vraaggericht wer ken. „We zeggen niet tegen de cliënten: 'zo is het en zo moet het gebeuren'. We willen horen wat de cliënt wil, wat hij kan en waarvoor hij warmloopt. Op die bevindingen stemmen we maat werk af." Vlissingen heeft ruim 1500 uit keringsgerechtigden. Daarvan zitten tussen de 1100 en 1200 in fase 4. „Deze klanten hebben een grote afstand tot de arbeids markt. Vaak hebben ze ernstige belemmeringen om aan de slag te gaan. We hebben nooit veel energie aan hen besteed. Klan ten uit bijvoorbeeld fase 1 of 2 krijgen voorrang, omdat er met hen sneller succes geboekt kan worden." Een probleem is dat een aantal langdurige uitkeringsgerech tigden er andere normen en waarden op nahoudt dan gang baar is in Nederland, zegt hij. „Afspraken worden niet nage komen en ze verwachten dat ze op elk uur van de dag met een consulent kunnen spreken." Vandaar, vindt Snij der, komt de relatie tussen consulent en cliënt nogal eens onder span ning te staan. „De klant raakt het vertrouwen in de sociale dienst kwijt. Het wordt van kwaad-tot erger. We hebben nu als drukmiddel dat we de klant die bij herhaling te laat komt, kunnen korten op zijn uitke ring." Maar die maatregel is evenmin bevorderend voor de relatie tussên cliënt en dienst. „Het is prettiger om premies uit te reiken aan klanten die een baan hebben gekregen." „Het streven moet zijn om los te komen van de sociale dienst en aan de slag te gaan. We hebben veel geslaagde voorbeelden uit het eerste deel van het Proefpro ject 'Mens, mens, mens'. Een Vlissingse vrouw bijvoorbeeld vanzo'n45jaarleefdealj aren in een isolement. Door haar anders te benaderen, kwamen we er achter dat ze 'iets met ouderen wilde doen'." In een bejaarden tehuis raakte ze als vrijwillig ster in contact met een oudere vrouw, die net als zijzelf al jaren in afzondering leefde. Ze kon hulp bieden en voelde zich nut tig. „Een half jaar geleden had ze niet voor mogelijk gehouden dat ze ooit een ander steun zou kunnen geven." STREEKACTIVITEITEN AAGTEKERKE - Verenigingsgebouw Amicitia, 14.00 uur: Koersbal en biljart: BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal, biljart en soos voor ouderen: GRIJPSKERKE - Het Dorpshuis, 14.00 uur: Ouderensoos met scrabble, sjoelen, biljarten; OOST-SOUBURG - Wijkcentrum de Re genboog, 18.30-19.30 uur: Jeugddam- men, 19.30-23.00 uur: Dammen voor vol wassenen, 19.30-21.00 uur: Stijldansen; MIDDELBURG - Woelige Werf, Rijn straat, 9.30 uur en 14.00 uur: Koersbal; Turnhal De Zandkuil, Breeweg, 9.00 uur: Wandeltocht voor senioren; VLISSINGEN - Theo van Doesburgcen trum, 14.00 uur: Ontmoetingsmiddag vijftigplussers; De Oude Stad, 10.00 uur: Peutermorgen en 13.30 uur: Koersbal; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 9,30-12.00 uur: Koffie contactochtend en 14.00 uur: Sjoelclub; WESTKAPELLE Hervormd Jeugdge- bouw, 14.00 uur: Soos voor zestigplus sers en koersbal; ZOUTELANDE - Zaal Middendorp, 20.00 uur: Vergadering dorpsraad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11