PZC Het leek wel of ik droomde =jDuits beton drijft het beste Blauwe rotslijster lokt vogelaars naar Westkapelle Voorvertoning documentaire Joost Seelen laarlandse muzikanten gehuldigd p Terneuzen 1 maandag 22 september 2003 Dorpsraad Goesenacir Roel Felius naar finale Junior Eurovisie Songfestival Single Supermoe kamperland - Het lijkt on- swb Statenbijbel ontvreemd Stille wake voor asielzoekers Kerk beklad met hakenkruis Auto in brand Mannen mishandeld in Zierikzee Brand is schuur Op heterdaad betrapt Graffitispuiters opgepakt Vrouw rijdt slapend van Oesterdam Kompas Automobilist in sloot naast A58 Fietstocht in Breskens J PSD-film raakt gevoelige snaar m ens 12 ie even zen joorRonJ [VLISSINGEN - Tot het einde L de aftiteling bleef het zater- da»niiddag in Cinecity ijzing wekkend stil tijdens de verto- „jja van 'De boot gaat'. Een ualvol oud-PSD- medewekers (jeegeen voorvertoning van de documentaire van filmmaker joost Seelen te zien. De emoties liepen daarbij hoog op. „Ik treeg een brok in mijn keel." )e half uur durende film ver- oont beelden van de laatste ja- Kn van de PSD verdeeld over ,ier seizoenen. Filmmaker See- m heeft zich daarbij puur als observant opgesteld. Dat wil pogen: de kijker krijgt alleen jaar beelden voorgeschoteld ,onder commentaar, inter ven-s, beschouwingen of inter- nezzo's. ïoor aanwezige oud-PSD ers ns het zaterdag één grote tu-erlebnis. Allemaal beken- je beelden passeren de revue, lutomobilisten die een hazen- iaapje in de wagen doen tij dens leovertocht. Passagiers die bij tet vallen van de avond met de boven de ogen over het -taterende water kijken. De olgaarders die in de hokjes de nertocht afrekenen. „Non, pas iiscartes!" Bromfietsers die bij iet knipperende bordje 'fietsen brommen verboden' knette- Bid vol gas geven. Een kijkje in le machinekamer waarbij de uotoren ronkend het schip in weging zetten. Of een blik in le stuurhut als de PSD-stuur- Ban bij hevige wind de boot ircbeert aan te meren. )ok de bekende PSD-gezichten tallen op. De verkeersregelaar ip leeftijd die in de striemende egen langs de vrachtwagens oopt. Een raampje wordt open- ledraaid. „Had nou maar een ak geleerd", zegt een trucker lit Vogelwaarde gekscherend de PSD'er. Die laat zich liet kennen en dient de vracht- SAARLAND - Vier leden van mziekvereniging Prinses Juli ana uit Baarland zijn gehuldigd vanwege hun langjarig lid maatschap van de vereniging. -trard de Vriend (bas, 40 jaar id). Fenna la Grand (bugel, 40 sar lid), Jan de Witte (tuba, 25 aarlid) en Ans de Vriend (tuba, li jaar lid) ontvingen de bijbe- lorende speldjes en oorkondes nt handen van Marcel de 'aauw van de Koninklijke Ne derlandse Federatie van Mu- iekverenigingen (KNFM). le uitreiking vond plaats tij lens de festiviteiten rond het legentig-jarig bestaan van de ■ereniging, afgelopen weekein de. Vrijdagavond was er een re- feptie en jubileumconcert in iorpshuis The Cameronian. Za- ®hg liepen ongeveer tachtig nuzikanten van alle korpsen in legemeente Borsele mee in een jrotemars door Baarland. wagenchauffeur lachend van repliek. „Als ik straks thuis kom, hoef fk niet meer te dou chen." De laatste minuten van de film komt het afscheid aan de PSD aan bod. Een stoet aan auto's die bij het één van de laatste afvaar ten bijvoorbeeld. Claxonnerend en zwaaiend rijden de automo bilisten de boot af. Een PSD'er zwaait met glinsterende ogen terug. Of de laatste afvaart in maart die met trommels, trom petgeschal en majoretten uitge leide wordt gedaan. Dat is ook het beeld wat oud-di recteur van de PSD H. Thomaes het meeste trof. „Bij die laatste beelden had ik ook echt een brok in mijn keel. En het bleef ook zo verschrikkelijk lang stil, totdat de aftiteling helemaal ten einde was." Oud-directeur Thomaes kon za terdag nog niet zeggen wanneer de film te zien is in de Zeeuwse filmhuizen. In ieder geval gaat de film deze week tijdens het Ne derlands Filmfestival in Utrecht in première. Deze voorstelling is op donderdag 25 september om 20:00 uur in Hoogt 2 te zien. Een tweede vertoning staat op maandag 29 september om 14: 00 in Hoogt 3 gepland. Filmmaker Joost Seelen (midden) met ex-PSD'ers Jan Verburg (links) en Bram de Waard. foto Ruben Oreel /ens. 20UTELANDE - De Dorps- rcadZoutelande houdt morgen- jïond een vergadering in zaal Middendorp. De bijeenkomst ■torn 20.00 uur. Nadat hij tot winnaar is uitgeroepen zingt Roel nog een keer het winnende liedje. foto Olaf Kraak/ANP door Rolf Bosboom GOES - De veertienjarige Roel Felius uit Goes is zaterdagavond winnaar geworden van de nationale finale van het Junior Eurovisie Songfestival. Daardoor mag hij op 15 november Ne derland vertegenwoordigen tijdens de Europese eindstrijd in de Deense hoofdstad Kopenhagen. Het Junior Eurovisie Songfestival, dat dit jaar voor het eerst wordt gehouden, is bedoeld voor kinderen tussen de acht en vijftien jaar. Zij kunnen meedingen met liedjes die ze zelf hebben geschre ven. Er doen zestien landen mee. Roel Felius schreef het nummer 'Mijn ogen zeggen alles'. Het gaat over Dick van der Heijde uit Kapelle, die door een herseninfarct de controle over zijn li chaam heeft verloren en uitsluitend nog kan communiceren door met zijn ogen te knipperen. Het nummer maakte zaterdagavond in Amsterdam tijdens de landelijke finale, die rechtstreeks op televisie werd uitge zonden, veel indruk. „Een heel erg goed nummer", oordeelde jurylid en Yorin- dj Gijs Staverman. „Als dit op single uitkomt, ben ik de eerste die hem gaat draaien." Ook andere leden van de vakjury (Bas- tiaan Ragas, Sylvana Simons, Birgit en Jamai) toonden zich enthousiast. Zij zetten Roel allemaal in hun topdrie van favorieten onder de in totaal negen kandidaten. Bastiaan Ragas en Gijs Staverman vonden hem zelfs de beste. Het oordeel van het publiek, dat per te lefoon of via sms zijn voorkeur bekend kon maken, telde even zwaar. Uiteinde lijk bleek Roel ook de favoriet van het publiek te zijn. Hij kreeg 66 van de 255 punten die te verdelen waren, waar door hij afgetekend winnaar werd. Na de bekendmaking van de uitslag, werd Roel overdonderd door alle aan dacht. „Er gebeurde opeens heel veel tegelijk. Er waren allemaal fotografen, ik moest zelfs handtekeningen uitdelen in de foyer." Gisteren kreeg hij onder meer het Jeugdjournaal op bezoek en kwam hij, telefonisch, in de uitzending van het RTL4-televisieprogramma Life Cooking. Optreden daar mocht niet, in verband met de beperkingen die de Arbeidsinspectie aan jonge artiesten oplegt. 'Mijn ogen zeggen alles' komt volgens Roel waarschijnlijk deze week uit op single. Het nummer kreeg zijn defini tieve vorm met hulp van zanger/gitarist Paskal Jakobsen van Bief en Jeroen Rietbergen, pianist van Marco Borsato. Met het resultaat is Roel 'heelblij'. „Het is een Blef-achtig nummer geworden, dat toch ook vernieuwend is. De num mers van de andere kandidaten leken meer op bestaande liedjes." Jakobsen, zaterdag aanwezig in Amsterdam, had al voorspeld dat Roel eerste zou worden en was minstens zo enthousiast als de winnaar zelf. De kandidaten waren op professionele wijze voorbereid op de finale, met on der meer zang- en danslessenWe had den de hele dag geoefend", zegt Roel. „Toen de uitzending begon, was ieder een eigenlijk supermoe. Het leek daar door wel of ik droomde." Desondanks ging het optreden zoals hij hoopte. „Ik ben meestal heel kritisch op mezelf, maar nu was ik best wel tevreden." Roel, die eerder meedeed aan het kin dersongfestival, ambieert een carrière in de muziek. „Dit is al een enorme er varing geweest." Op 15 november kan hij aan een Europees publiek laten ho ren wat hij kan. Dat wordt in meerdere opzichten spannend. „Ik heb nog nooit gevlogen." lemi ons ren jwr Rolf Bosboom Jörschijnlijk, maar het ge urt echt: wedstrijden met ka ïn ?n')eton' Niet minder dan A'deelnemers en zestig bege- tders kwamen afgelopen ''winde naar de Schotsman 'I Kamperland, om deel te ne- aan de Betonkanoraces op ftleerse Meer. [U"Priding infratechniek van ||,e O*- Zeeland ontdekte het Wement vorig jaar, toen het J -Breda werd gehouden. De daarmee de Zeeuwse stu- ttten de strijd aangingen, lii^en in de tweede manche. |'j enthousiasme was deson- J? §ewekt. Niet alleen be- e het ROC revanche, het °°k aan om de volgende .;!evan de Betonkanoraces te 'tgamseren. kantoor vond de wedstrijd, die r de 26e keer werd gehou- Z»! ^jteren vo°r het eerst in and plaats. Er namen 37 he- veertien dames- en twaalf ^mengde teams deel, bestaan de uit studenten van middelba re, hogere en universitaire op leidingen, uit Nederland, maar ook uit België, Duitsland en zelfs Letland. Er werd gestre den op zowel korte als lange af standen. Daarnaast was er een aparte categorie voor bijzonder vormgegeven betonkano's. Hoewel er wel schriftelijk ver antwoording voor moet worden afgelegd, is de constructie van de deelnemende kano's vooraf een goedbewaard geheim. De kunst is de boot licht te maken: hoe lichter, hoe sneller op de sprint. Op de lange afstand is de kano juist weer gebaat bij wat meer gewicht. Het ROC zelf had twee kano's gemaakt. „Ze zijn twee keer zo licht als de kano van vorig jaar", aldus docent Jan van den Berg, die samen met zijn broer Klaas de wedstrijden heeft georgani seerd. „Toen was het gewicht 360 kilogram, nu 182." Tijd om er goed mee te trainen, was er echter niet. „De con structie is goed, het kanoën minder." Het ROC kon daarom weinig potten breken en moest het duidelijk afleggen tegen de scholen met meer routine. In de finale bij de dames zonk, net als vorig jaar, een van de kano's, na dat die door andere deelnemers in de mangel was genomen en water maakte. De broers Van den Berg waren desondanks zeer tevreden. „Het gaat ons erom de jongens te mo tiveren. We hopen dat het hier door nog meer gaat leven en dat we misschien ook de Hoge school Zeeland meekrijgen." Jan van den Berg verwijst naar de Hogeschool Brabant, waar studenten zelfs naar Amerika en Canada zijn geweest, het mekka van het betonkanoën. Gisteren aan het eind van de middag werd de totaalwinnaar van de Betonkanoraces bekend gemaakt: de Technische Fach- hochschule Georg Agricola uit Duitsland. De Hogeschool Bra bant maakte de mooiste kano, de Technische Universiteit Delft de lichtste. Katholieke Hogeschool Sint-Lieven uit Aalst (België) ontving de pech- vogelprijs. Hun kano brak bij het uitladen. VEERE - Onbekenden hebben een statenbijbel tussen vrij dagavond en zaterdagochtend uit een kerk in de gemeente Veere weggenomen. Ook werd een onbekend geldbedrag uit de offerblokken meegenomen. VLISSINGEN - Vluchtelingenorganisaties VON, INLIA en PRIME houden vanavond een stille wake in Vlissingen voor uitgeprocedeerde asielzoekers. Aanleiding van de wake is het debat dat dinsdag in de Tweede Kamer over de kwestie wordt gevoerd. Aanvang van de wake is 193 0 uur bij de tij deli jke lo catie van het stadhuis (het havengebouw) in Vlissingen. THOLEN - Een kerk in Tholen is beklad met een hakenkuis. Ook werden er diversë andere tekens op de deuren van het godshuis geschreven. OOSTKAPELLE - Een auto van een 43-jarige man uit Breda is zaterdag tegen twee uur 's middags in Oostkapelle in de fik gevlogen. De gehele voorzijde brandde uit. De passagiers, een vrouw en drie kinderen, konden tijdig de auto verlaten. ZIERIKZEE - Gistermorgen vroeg zijn op de Nieuwe Bogerd- straat in Zierikzee twee mannen uit Oud-Beijerland mishan deld door een groep van zes tot acht personen. Eerder die nacht hadden beide mannen, 25 en 26 jaar oud, voor een hore cagelegenheid een woordenwisseling gehad met drie mannen uit het groepje dat hen later mishandelde. Deze woordenwis seling werd toen gesust. Bij de mishandeling werden de twee mannen geschopt en geslagen. Een van hen liep hierbij een hersenschudding op, de andere had een blauw oog. WEMELDINGE - In een schuur aan de Hoogeweg in Wemel- dinge is in de nacht van vrijdag op zaterdag brand uitgebro ken. Enkele landbouwmachines liepen daardoor schade op. De oorzaak is vermoedelijk brandstichting. De brandweer bluste het vuur. GOES - Vier mannen van 2 0 en 21 j aar uit de gemeente Borsele werden in de nacht van zaterdag op zondag aangehouden in de Wijngaardstraat in Goes. Een agent had eerder die nacht gezien dat ze probeerden fietsen te stelen bij het NS-station. Bij één fiets lukte dat. Het kwartet bekende ook dat het enkele verkeersborden had omgedraaid. KRUININGEN-Langs deN289bij Kruiningen hield de poli tie gisternacht vier graffitispuiters aan. Het gaat om een 18- jarige man uit Yerseke, twee vrouwen van 19 en 21 jaar uit Krabbendijke en en 18-jarige vrouw uit Kapelle. Zij hadden vijftien spuitbussen bij zich. door Ron Magnée WESTKAPELLE - Uniek. Zo omschrijven vogelaars de waar neming zaterdagmiddag v^n een blauwe rotslijster in West kapelle. Volgens deskundigen was het de eerste keer dat de vo gel in Nederland te zien was. Zelfs vanaf de Waddeneilanden spoedden enthousiastelingen zich ervoor naar Zeeland. Vogelaar A. van Gilst kon zater- middag zijn ogen niet geloven. Hij tuurde naar een bijzondere vogel bij het opslagterrein tus sen de kreek en het strand van Westkapelle. „Ik dacht aan de blauwe rotslijster. Helemaal ze ker wist ik het niet. Ik had 'm ooit eens in Israël gezien! Van Gilst filmde de vogel en alar meerde daarna collega-voge laars. Want hij wilde een second opinion of het hier echt om de monticola solitarius ging. „We hebben een alarmsysteem waarmee je met één druk op de knop wel zo'n driehonderd vo gelaars kunt alarmeren. Binnen tien minuten was er iemand die kon bevestigen dat het inder daad de blauwe rotslijster was! Volgens Van Gilst gaat het hier om een unieke waarneming. De blauwe rotslijster is slechts een paar keer in Noordwest-Europa waargenomen. In Nederland is het vogeltje nog nooit gezien. Het gevolg was dat veel voge laars zaterdagmiddag naar Westkapelle togen. „Zelfs van Schiermonnikoog en Terschel ling kwamen mensen hierheen. Die van Schiermonnikoog kwa men 's avonds aan en waren nog RILLAND - Een 29-jarige vrouw uit Tholen is in de nacht van vrijdag op zaterdag op de Oesterdam met haar auto in het water beland. Zij was achter het stuur in slaap gevallen, waardoor haar wagen in de rechter berm kwam. In een poging te corrigeren schoot ze de weg over en kwam onder aan de dam op de basaltblokken in het water tot stilstand. De be stuurster werd voor onderzoek overgebracht naar het zieken huis in Bergen op Zoom. net op tijd om hem te zien. De vogelaars van Terschelling kwamen zondagochtend aan en waren te laat." Zaterdagavond rond acht uur 's avonds liet het vogeltje zich namelijk nog één keer zien. Van Gilst: „Ik ben er de hele tijd bij geweest en heb 'm daarna niet meer waargeno men." Inmiddels hadden zich tientallen geïnteresseerden zich in Westkapelle gemeld. „Ik schat dat in totaal wel zo'n 250 man naar Westkapelle zijn ge komen om de Blauwe Rotslijster te zien", aldus Van Gilst. Hamvraag blijft waar het vogel tje vandaan kwam.,Ik denk dat hij uit de Alpen kwam, dat is het dichtstbijzijnde broedgebied." Dat betekent dat hij op zijn jaarlijkse trektocht naar Afrika flink is misgevlogen. Van Gilst „Ja, je kan wel zeggen dat zijn kompas behoorlijk van slag was." Wie de blauwe rotslijster in Westkapelle nog in volle glorie wil aanschouwen kan op inter net naar www.dutchbirding.nl surfen. RILLAND - Een 47-jarige Belg is gisterochtend vroeg met zijn auto op de kop in een sloot langs de A58 beland. Dat gebeurde rond zes uur ter hoogte van Rilland, nadat hij achter het stuur in slaap was ge vallen. De bestuurder en zijn twee pas sagiers konden op eigen kracht uit de wagen komen. BRESKENS - Fitnesscentrum Way of Life in Breskens houdt zaterdag 27 september een fietstocht voor leden en niet-le- den. Deelnemers kunnen kiezen uit twee afstanden, 35 en 65 kilo meter. Het vertrek is tussen 10.00 en 12.00 uur vanaf Way of Life, dat gevestigd is in het kart- centrum Raceland op het be drijventerrein in Breskens. Een betonnen kano kan drijven, maar dan mager geen water in staan. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 9