7 Beker afsluitende sjezenwedstrijd blijft in Oostkapelle Theatervoorstelling voor blinden in Spiegeltheater Recordopkomst Jazz by the sea K mh0t °r§el en ko0r" Met strand Baarland slaat Borsele twee vliegen in één klap Problemen kraanwater Kattendijke opgelost Schipper zuinig op Statenjacht Regen Verval of verkoop van monumentaal gebouw dreigt zeeuwse almanak WALCHEREN maandag 22 september 2003 Uitgegraven Vergadering dorpsraad Kloppend hart Duikers maken haven Goese Sas schoon Versiering fppèldienst ln Vlissingen Enthousiast Perenveiling Burgh heeft lange nasleep Oude kerk Zierikzee in geldnood jojEsmeSoesman ZIERIKZEE - De Nieuwe Kerk in Zierikzee staat er financieel .ecr slecht voor. Gebeurt er ■iets dan dreigt verval of ver- l00Pi voorspelt de Stichting Oude Zeeuwse Kerken die eige nt is van het monumentale gebouw. Voorzitter L. Blikman van de plaatselijke commissie van deze •lichting windt er geen doekjes Het recent opgestelde tien- -ng onderhoudsplan laat zien jat er, uitsluitend voor regulier onderhoud aan de buitenkant van de kerk, 450.000 euro beno digd is. Een deel is subsidiabel. De rest, 195.000 euro, moet door de stichting zelf worden opge hoest. Daarvoor is een dek kingsplan vereist. „En dat hebben we niet", constateert Blikman. De Zierikzeese kerk hangt de stichting als een molensteen om de nek. Het eigen vermogen van de organisatie is beperkt (zo'n 8000 euro). Wordt er geen oplos sing gevonden dan zal de kerk, zoals jaren geleden bij de koop is afgesproken, weer aangeboden worden aan de hervormde ge meente die het monument des tijds echter niet voor niets heeft verkocht. Of wellicht voelt één van de nog groeiende kerkge nootschappen op Schouwen- Duiveland iets voor overname. „Daar voel ik veel voor, omdat de functie dan in ieder geval be houden blijft." Het doemscena rio wat de stichting vreest, is dat de kerk aan derden wordt ver kocht. Dat zet de deur open voor tal van toekomstige invullin gen, uiteenlopend van apparte menten tot winkels. Het plan van weleer om een theater in de kerk te vestigen is een gepas seerd station, schetst de voorzit ter. Uit verzet tegen dat plan werd de Stichting Vrienden tor Rolf Bosboom KATTENDIJKE - De proble- menmet het water in Kattendij- keeneen klein deel van Kloetin- gfwaren zaterdag aan het eind jan de middag opgelost. De ooodwatervoorziening heeft volgens leverancier Delta goed gefunctioneerd. Destoring deed zich vrijdag aan let eind van de middag voor. Aanvankelijk zaten ook heel Goes, Heinkenszand en Einde zonder water, maar dat Ion binnen twee uur worden ipgelost. De inwoners van Kat tendijke en de huizen aan de iostmolenweg en een deel van ieTervatenseweg in Kloetinge noesten het uiteindelijk een et- naai zonder water uit de eigen traan doen. Oorzaak van alle problemen ras een lek in een transportlei- iing, in een bietenveld langs de lapelseweg bij Kloetinge. De tiding moest worden uitgegra- ren, waarvoor allerlei materieel er plaatse diende te komen. Jiteindelijk is de leiding in de nop van zaterdag over een leng te van ongeveer vijf meter ver vangen. Om de gedupeerde bewoners toch water te kunnen bieden, zette Delta waterwagens in: grote tanks met een capaciteit van 10.000 liter. Vanaf vrijdag avond negen uur waren de wa gens operationeel en kon ieder een zoveel water tappen als hij wilde. De waterwagens bleven staan tot de normale watervoor ziening was hersteld. Het ongemak leidde niet tot veel klachten, aldus woordvoerster M. van Zuilen van Delta. „We hebben heel weinig reacties ge kregen. Op ons callcenter kwa men wel wat vragen binnen, maar minder dan we hadden verwacht." Volgens Van Zuilen is dat te danken aan de snelle in zet van de waterwagens en de tijdige informatievoorziening met behulp van een omroepwa- gen. Hoe de leiding bij de Kapelse- weg het kon begeven, is nog niet opgehelderd. Delta doet daar vandaag onderzoek naar. Eer der deze maand zat Oost- Zeeuws-Vlaanderen enkele uren zonder water nadat een draineermachine een hoofdlei ding had geraakt. m SCOdB doorMieke van der Jagt BAARLAND - De CDA-fractie inde gemeenteraad van Borsele uil dat het college van burge meester en wethouders op korte termijn het initiatief neemt om kei strandje bij Baarland voor lerecreatie op te waarderen. De fractie is bang datdeboot wordt gemist. Het dijkvak bij Baar land is voor dijkverzwaring aan de beurt en de gemeente zou makkelijk kunnen meeliften methet werk wat daarwordt ge daan. Al eerder vroeg de CD A-fractie, jiaar aanleiding van verzoeken ütde bevolking, om meer zand ffi wat voorzieningen op de plaats waar al sinds jaar en dag «n deel van het dijkvak als je wordt gebruikt. Een Mie in de raad kreeg de steun van alle fracties. Ambtenaren gingen met de mo tie aan de slag, maar de pogin gen werden stilgelegd toen eek dat volgens de vogelricht- ïjn dure onderzoeken zouden weten plaatsvinden. Het CDA benaderde dit voorjaar de 'uwse Milieufederatie (ZMF) en de Vogelbescherming om te eiken of het inrichten van een "randje werkelijk zoveel scha tte zou doen aan het leefgebied ®UPSKERKE - De dorpsraad wijpskerke houdt maandag 29 •eptember een algemene verga- er'og. Aan bod komen vragen e de dorpsraad de afgelopen ,e aan de kernwethouder gesteld. Ook wordt er ge- Mten over de mogelijke ®stvaneendorpsbos. De ver eng begint om 19.30 uur in PdorDshnic van vogels in de Westerschelde. Uit de gesprekken, ook met des kundigen op het gebied van landschap en water, heeft de fractie opgemaakt dat niets doen veel schadelijker is. De mensen gebruiken het strandje immers toch wel, waardoor ver storing van het vogelleven op de Plaat van Baarland voor de hand ligt. De CD A-fractie is er van overtuigd geraakt dat het inrichten en afbakenen van een strandje de beste garantie is om mensen weg te houden op plaat sen waar ze schade kunnen doen. Daarom vraagt de fractie het college op zeer korte termijn een open gesprek te organiseren met Rijkswaterstaat, het water schap Zeeuwse Eilanden, de provincie, de ZMF en het Zeeuwse Landschap. Als dat op tijd gebeurt, kunnen kranen en bulldozers, als ze toch bezig zijn, meteen een aantrekkelijk strandje maken. De schipper van het Utrechts Statenjacht durft niet door de sluis te varen. foto Ruben Oreel door Ron Maqnée VLISSINGEN - De schipper van het Utrechts Statenjacht durfde het zaterdagmiddag niet aan: met zijn ruim vijfenhalve meter brede schip door de krap zes meter brede sluizen bij het Muzeeum varen. En dus maakte hij rechts omkeert en voer naar de Piet Heinkade. De replica van het Utrecht Statenjacht zou in de jachthaven van Vlissingen afmeren ter gele genheid van het eenjarig bestaan van het Zeeuws maritiem Muzeeum. De schipper voer tot aan het sluizencomplex maar durfde niet door de sluizen heen. Hij week uit naar de Piet Heinkade waar het statige schip later in de middag afmeerde. Het Utrechts Statenjacht is overigens gloed nieuw en was zaterdag op zijn eerste reis na de tewaterlating. De reis verliep op meerdere punten niet geheel vlekkeloos. Zo kampte het vaartuig onderweg met motorproblemen. Het schip is de afgelopen zes jaren door tiental len vrijwilligers in Utrecht gebouwd. Het is een replica van een VOC-schip uit 1746. Bij de bouw werden de originele tekeningen uit die tijd ter hand genomen. Daarnaast werkten de vrijwilligers zo veel mogelijk met originele technieken en materialen. Zo is er 85 ton eiken hout in het schip verwerkt en sneden de vrij willigers alle details met de hand uit. Is het schip nu uniek, in de achttiende eeuw waren de Statenjachten een bekende verschij ning in de Hollandse wateren. De schepen wer den gebruikt voor het vervoer van vooraan staande personen. Het ontwerp van het vaar tuig is afgeleid van de grotere oorlogsschepen. Dat is te zien aan de platte achterspiegel van het schip met een grote lantaarn en de gekroon de leeuw op de voorsteven. De komst van het schip was één van de speciale attracties die het eenjarige Muzeeum dit week end had georganiseerd. De opkomst viel vol gens een woordvoerder van het museum wat tegen. Hij wijt de geringe interesse aan het mooie weer. Nieuwe Kerk Zierikzee in het leven geroepen en werden vijfduizend handtekeningen binnengehaald. Het trieste is dat die krabbels niet in klinken de munt omgezet zijn. Terwijl die steun, zowel van gemeen te als bevolking, wel hard nodig is. „Deze kerk is allang geen kerk meer. Maar het is wel de mar kantste plek van Zierikzee. Ge beurt er niets dan is het gebouw over tien jaar in net zo'n deplo rabele toestand als dertig jaar geleden óf het is verkocht." Met de inzet van de Vrienden, dat zijn er bijna vierhonderd, redt de Nieuwe Kerk het niet zegt Blikman. „We waren in eer ste instantie wel sceptisch, maar ik waardeer wat ze doen. Ze hebben veel moeite gedaan." Het financiële plaatje noopt hem echter tot een ander geluid. Het vullen van de kerk met tal van activiteiten is nog niet eens genoeg om de jaarexploitatie rond te krijgen, laat staan om onderhoud te bekostigen. Voortrekker van de vrienden club M. van der Veer gelooft nog steeds in de vele mogelijkheden die er zijn om het gebouw tot kloppend hart van de samenle ving te maken, al vergt dat tijd. „Ik vergelijk het met een tuin. Wij zoeken vaste planten. Maar die moeten we eerst zelf planten en dan moet je afwachten of er ook behoefte aan is. We hebben hard geploeterd, maar ook al schitterende dingen meege maakt." Nog altijd zinnen de Vrienden op nieuwe invullingen, zoals het plan om een concreet doel te stellen (bijvoorbeeld het op knappen van de keuken) dat mensen kunnen steunen. Maar daarmee is het kostenplaatje nog niet rond. Het klopt ook niet om dat te verwachten, meent Van der Veer: „Vergelijk het met een theater, daar zit op elke stoel subsidie. Dit moet ook voor een deel uit de gemeen schap komen," WILHELINADORP - Vanaf de kant ziet de jachthaven bij het Goese Sas er schoon uit, maar wie eens goed onder water kijkt, ontdekt een kleine vuilnisbelt. In het kader van de campagne Duik Holland Schoon ging gis teren een twintigtal duikers te water om de haven te schonen. Dat veel afval in het water wordt gedumpt, is algemeen be kend. Het Goese Sas bleek daar geen uitzondering op te zijn. Drie uur zoeken, op initiatief van de Middelburgse duikver- eniging Nehalennia, bracht in totaal zo'n zes kuub afval op. Echte bodemschatten leverde de actie niet op. Wel een grote partij autobanden, veel em mers, stalen balken, boomstam men, wat porselein, automat ten, hengels, een katrol en een heleboel klein spul. Opvallendste vondst was nog een loodzware zak met wand- tegels, waar het onderwaterle ven zich inmiddels in had geves tigd. door Sandra van de Vreugde OOSTKAPELLE - Zaterdag werd het ringrijseizoen 2003 definitief afgesloten met de jaarlijks terugkerende grote sjezenwedstrijd. Ieder jaar mag een andere vereniging deze wedstrijd organiseren en deze keer was de eer aan de vereniging Oostkapelle. Onder grote be langstelling reden de 45 sje zen het seizoen in stijl uit. Er waren vijf bekers te verdelen op deze dag. Er waren 64 rin gen te steken en vier koppels die slaagden hierin, waarvan drie uit Oostkapelle. De na men Simon en Esther Lous en Diny Krijger en Krijn Faasse klinken daarbij niet onbe kend in de oren voor de echte liefhebbers. Verrassend waren de koppels Annemieke Poppe en Rene van Sluijs en Connely en Jaap Sturm. Het koppel Sturm miste al op 32 mm. en won de vierde beker. Anne mieke Poppe hield het vol tot aan de 20 mm., maar moest toen ook afhaken. Sa men met Rene van Sluijs won zij de derde beker wat een mooie opsteker is voor dit koppel. Toen bleven de twee kemp hanen Diny Krijger en Es ther Lous over en werd de 14 mm. ring in de bus gehangen. Esther Lous van de organise rende vereniging Oostkapel le, wilde de beker koste wat het kost op het eigen dorp houden en stak beide kleine ringen. Diny Krijger miste ze allebei en daarmee was de kamp be slist. De hoofdprijs ging, net als in 2001, naar Esther en Simon Lous. De vijfde en laatste beker werd na kamp gewonnen door Nicolette en Bram Francke. Van de 45 combinaties waren er 30 sjezen waar een trek paard voor was gespannen en 15 met een ander paard, zoals een tuigpaard, fries of haflinger. Tot op heden wa ren al deze combinaties ge lijk voor wat betreft de ver deling van de prijzen voor de versiering. Eigenlijk is dit appels met peren vergelijken want een met veel uitstraling door de baan gaande fries met een luxe sjees erachter is geen vergelijk met de zwaar dere gang van het trekpaard. Daarom werd besloten om de prijzen dit jaar te splitsen in drie prijzen voor de trek paarden en drie voor de ove rige paarden. Bij de overigen werd de win naar, evenals vorig jaar Ri- nus Moens uit Aagtekerke. Hij reed dit keer met dochter Christel en vorig jaar met dochter Machteld en zijn vrouw Mattie verzorgt altijd de boeketten. Simon met dochter Esther Lous wonnen de tweede prijs. Op de derde plaats weer een koppel dat vaak in de top drie is te vin den, Lena en Bram Roose uit Oostkapelle. De ring- en sjezenrijders uit Oostkapelle staan er om be kend dat ze erg veel aandacht besteden aan de versiering van de paarden en de sjezen en het was dan ook weer een koppel van de organiserende vereniging die de eerste prijs in de wacht sleepte bij de trekpaarden. Jannie en Wim Geldof hadden de eer om de ze première te winnen met hun prachtige combinatie van paard, sjees en algehele presentatie. De tweede en de derde prijs gingen naar kop pels uit Gapinge. Dennis Willeboordse en Danielle Provoost eindigden met de aparte rode sjees op een tweede plaats en Wim Mal- j ers en Adrietta Willeboordse werden derde. ten o-Muig uegm «dorpshuis. /'ISSINGEN - De Sint Jacobs- staat zaterdagochtend 5 niu- 'n ket teken van een ap- Wdienst. Het thema van de 'nst'^Ontmoetingen. De deu- I"an de kerk gaan om half ne- dim!!?6?10rn tien start de D j "00rganger is dominee ®dnk Betting. Muzikale om- ng is in handen van JosVo- fepDeVhssingers. door Ron Magnée DOMBURG - Walcheren swingde de afgelopen dagen weer de pan uit. Oorzaak was de dertien de editie van het Jazz by the Sea-festival. Mooi weer en een uitgebreid aanbod van bands zorg den voor een recordopkomst. Er is zaterdagmiddag in Domburg geen doorko men aan. Het dorp is afgeladen met jazzliefheb bers. Bijna op elke straathoek speelt wel een band. En dat betekent: opzwepende ritmes, op en neergaande paraplu's en een enthousiast pu bliek. Of het nu gaat om The Oriental Jazzband die 'm op het Heinekenplein van katoen geeft of even verderop de Original Zealand Streetpara- de Jazzband die het publiek bij de Kerkstraat trakteert op een optreden. De grote opkomst van het festival is opvallend, dat kan ook de organisatie beamen. „Ik schat dat de afgelopen dagen zo'n twintig- tot vijfen twintigduizend bezoekers naar het festival zijn gekomen", aldus D. Mulder trots. Hij is be stuurslid en programmeur van de Jazz by the Sea-organisatie. Hiermee is de opkomst bedui dend hoger dan voorafgaande jaren. Mulder: „Dat is het mooie weer én een goed programma, denk ik. Je ziet dat het publiek overal even en thousiast reageert." In totaal waren er in zes dagen ruim zestig optre dens te zien verdeeld. In totaal deden zeven Wal- cherse plaatsen langs kust mee aan het festival. Volgens Mulder deed zich geen enkele wanklank voor. Lachend: „Nee, alhoewel het toch echt de dertiende editie van Jazz by the Sea was. Maar de organisatie is vlekkeloos verlopen." door Ron Magnée MIDDELBURG - Het Spiegel theater Arduin in Middelburg staat vanavond in het teken van een heel bijzondere theater voorstelling: een optreden voor ziend én blind publiek. i Seeing is believing is de titel van de danstheatervoorstelling. Het optreden word verzorgd door acteur en schrijver Stipo Jeleè, choreografe en danseres Maggie Boogaart en componiste en vio liste Lisa Gutkin. Met z'n drieën proberen ze zowel het ziend als het blinde publiek in gelijke mate te bereiken. „Zo krijgt het publiek tijdens de dans monologen te horen", legt acteur Jeleè uit. „Diezijn van de blinde schrijver Vincent Bi jlo en van mijn hand. Soms voert de danseres een dans uit in het don ker." Netto resultaat is dat het ziend publiek net zoveel ziet als de blinde aanwezigen. „Ook komt het voor dat de danseres met een blinddoek een dans uit voert. Ik leid haar dan over de dansvloer." Lachend: „En ik moet zorgen dat ze niet van het podium afvalt." De dansvoorstelling vindt plaats in het kader van het pro ject Gelijk=gelijk. Hiervoor trekt een rondreizende kara vaan door heel het land. Het project vindt plaats in het kader van het Europees jaar van men sen met een handicap. Naast de dansvoorstelling staan er morgen nog meer activiteiten op het programma. Om 10.30 uur vindt er een openbaar debat plaats n de burgerzaal van het Middelburgse stadhuis. In het forum neemt onder meer Twee de-Kamerlid Siem Buijs plaats. Op de markt zal wethouder Al- bert de Vries de karavaan om 13.00 uur openen. De voorstel ling Seeing is believing vindt om 20.00 uur plaats in het Spiegel theater. BURGH - De traditionele pe renveiling in Burgh mag dan maar een ochtendje in beslag nemen, de napret werkt lange tijd door. Niet alleen dankzij de gezelligheid, ook omdat lang niet alle 'koopjes' meteen wor den geplukt. Topper was zaterdag het klusje bomen aan de overkant van snoepwinkeltje De Snoeperij. Eigenaar M. de Koek heeft z'n zinnen gezet op de oogst van 'zijn' bomen. Reden voor andere insiders die het spelletje jaar lijks meespelen, om de prijs ge zellig op te drijven.De perenvei ling wordt elke derde zaterdag van september gehouden. Ooit ging de opbrengst naar de ge meente. Later werd besloten dat het dorp zelf maar moest kijken waaraan het geld het beste be steed kon worden. De Stichting Burghse Dag buigt zich nu over dat vraagstuk. De opbrengst dit jaar was lager dan vorig jaar. Toen werd 730 euro binnenge haald, nu 428 euro. The Oriental Jazzband. foto Ruben Oreel Een stralende zondagmid dag in Tholen. De zomer is aan zijn zoveelste toegift be zig en de hele familie zit in de tuin. De barbecue staat opge steld. Want wie weet is dit wel de laatste zondag dat het nog kan. Hoewel, dat zeiden ze vorig weekeinde ook al. Dan wordt er op de poort ge klopt. Vader doet open en ziet een kunstzinnig type staan. „Weet u misschien een strandje hier in de buurt waar we een fotosessie voor regenkleding kunnen schie ten Vader, nooit te beroerd om een medemens een handje te helpen, krabt eens achter zijn oor en wijst de man de weg naar de Oesterdam. Terwijl de fotograaf terug naar zijn auto loopt roept de Tholenaar hem na: „Ook nog een gieter nodig?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 7