Verdachte topman Deutsche Bank krijgt steun Politie Zweden zoekt andere verdachte in moordzaak Lindh CC LU X O cn LU Informant meldt plan voor aanslagen Bangkok Strijd om Kashmir laait weer op Russen zouden Berezovksi uit de weg willen ruimen Palestijnse politie toont kracht Letten zeggen ja tegen EU maandag 22 september 2003 premier Japan hervormt leiding geringspartij refe~c Botsing bus en trein in Pakistan eist 27 levens Uitlevering Rustoord Burgers gedood in Afghanistan Asiel Posterijen België schrappen banen Bill Gates geeft aan Mozambique Prins Harry alleen naar Australië Duitsland wil ontvoerder berechten Vice-president Zimbabwe dood tudii eet TQ((io - De Japanse premier 4 junichiro Koizumi heeft giste- :er, 'een nieuw team van leiders zijn Liberale Democrati ze Partij (LDP) aangewezen, eoi Hii deed dat een dag nadat hij «as herkozen als politiek leider van de regeringspartij. ne veranderingen worden be schouwd als een poging van Koizumi zijn sterke grip op de al jaren regerende partij nog te vergroten. Sommige leiders van ie partij stonden kritisch ten opzichte van de premier, maar veunden hem om tactische re- Koizumi stond onder druk van invloedrijke leden van de LDP omzijn goede vriend Taku Ya- nasaki te vervangen als secre taris-generaal van de partij, de ipeen na hoogste functie. Over Yamasaki doen geruchten de ronde over betrokkenheid bij ten seksschandaal. Critici zei- jen dat het aanblijven van Ya masaki op die post de pogingen van de partij zou dwarsbomen om zetels te winnen bij de parle mentsverkiezingen. Die worden vermoedelijk in november ge houden. De 66-jarige Yamasaki wordt opgevolgd door de relatief j onge Shinzo Abe (49), die sinds 1993 parlementslid is. DPA ISLAMABAD - In Pakistan zijn laterdag 27 personen omgeko men toen een trein zich in een hs vol studenten en leraren boorde. Volgens de politie zijn onder de doden, allen inzitten den van de volgepakte bus, ook vrouwen en kinderen. Het ongeval deed zich voor op een onbemande overweg in de buurt van Malak Wal, circa 150 kilometer ten zuiden van de hoofdstad Islamabad. De trein reed op het moment dat de bus de spoorbaan overstak op volle snelheid en sleurde het voertuig vervolgens enkele honderden meters met zich mee. Volgens een woordvoerder van de politie lagen overal langs de spoorbaan de verminkte licha men van de slachtoffers. ANP Al Qaeda-lid zou CIA tippen door Clemens Ingwersen NEW YORK - Een man die een prominent lid van het terroris tennetwerk Al Qaeda zou zijn, heeft de Amerikaanse inlichtin gendienst CIA informatie ver schaft over beraamde aansla gen. Dat berichtte The New York Times zaterdag op basis van inlichtingendiensten en di plomaten in Zuid-Oost-Azië. De informant, Riduan Isamud- din, is een Indonesiër en heeft als bijnaam Hambali. Hij werd twee maanden geleden in Thai land gearresteerd. Hambali heeft verteld dat Al Qaeda aan slagen beraamt op twee door Amerikanen geleide hotels in Bangkok en op verkeersvlieg tuigen die Bangkok als bestem ming hebben. De aanslagen zouden zo gecoördineerd wor den dat ze samenvallen met een internationale topconferentie 21 oktober in de Thaise hoofd stad. De Thaise en Amerikaanse in lichtingendiensten speuren nu naar twee groepjes mannen van elk tussen de vijf en tien man, die ergens in Thailand of de re gio dergelijke aanslagen voor bereiden. Het is niet bekend waar Hambali sinds zijn arres tatie op 12 augustus is gebleven. Maar bronnen in het zuidoosten van Azië stellen dat de CIA hem naar de Afghaanse basis Bagram heeft gebracht. Dat maakt het makkelijker voor de CIA zijn verhalen te vergelijken met informatie van andere ge detineerden die tot Al Qaeda be horen. Indonesië heeft kennelijk voor alsnog vergeefs gevraagd om Hambali uit te leveren of voor ondervraging beschikbaar te maken. Justitie in Jakarta hoopt dat hij een licht kan wer pen op terroristische aanslagen in dat land. Zijn verklaringen zouden mogelijk helpen bij de vervolging van verdachten in Indonesië. Jakarta zit evenwel niet geheel zonder informatie over Ham bali. Een generaal zei pas van de Amerikanen te hebben verno men dat Hambali heeft gezegd dat hij voor de recente bomaan slag op het Marriott Hotel in Ja karta 45.000 dollar had uitgege ven. Onderzoekers bij de CIA zijn er inmiddels van overtuigd dat Hambali wat planning en fi nanciering betreft een sleutelfi guur is geweest bij die aanslag en bij de aanslag op een uit gaansgelegenheid op Bali vorig jaar. De verhalen van Hambali heb ben tot grote bezorgdheid in Thailand geleid. In dat land werd eerder aangenomen dat is lamitische extremisten het boeddhistische land voorname lijk als tussenstop of rustoord gebruikten. Hotels hebben hun veiligheidsmaatregelen ver scherpt en de politie doorzoekt ze met honden die explosieven ruiken. ANP KABOEL - Bij een aanval van Amerikaanse gevechtsvliegtui gen op leden van het verdreven Afghaanse Taliban-regime zijn ook minstens acht vrouwen om gekomen. Een bom belandde op een tent waarin nomadenvrou- 30 wen en meisjes lagen te slapen. la» m/RTR/DPA rid ACHURA - Een jongetje staat te huilen op de puinhopen van zijn huis in Indiaas Kashmir. Pakistaanse en Indiase grenstroepen gingen elkaar gisteren in deze om streden grensregio met artillerievuur te lijf. Bij deze gevechten zijn vier burgers omgekomen en zeker vijf mensen gewond geraakt. Aan de Pakistaanse kant werd een dertigjarige man gedood door een granaat die zijn huis in het grensdorp Tetrinot trof. Een Indiase kolonel zei dat de Pakistanen zaterdagavond 'zonder enige aanleiding' waren begonnen met schieten en dat de beschietingen gisteren waren verhevigd. Hij zei dat Da war en het naburige Achura doelwit waren en dat daar veel huizen en winkels waren beschadigd. foto Rafiq Maqbool/AP door Willem Meyboor FRANKFURT - De topman van Deutsche Bank, Josef Acker mann, heeft uit onverdachte koek steun gekregen. Twee Duitse ministers, van Financiën «i van Economische Zaken, hebben gezegd dat hij moet aan blijven zolang zijn schuld niet is bewezen. Ackermann zei dat hij dat ook plan is aan te blijven. „Er is "iets veranderd", aldus de bankchef. De Britse zakenkrant Financial Times suggereerde zaterdag nog dat Ackermann zou overwegen af te treden nu hij moet terechtstaan wegens zijn rol rond de geruchtmaken de overname van het conglome raat Mannesmann. Een veroor deling van Ackermann zou tot vijf jaar cel kunnen oplopen. Ackermann heeft ook de volle dige steun van zijn collega's bij de bank. De rechtbank in Düsseldorf be sloot vrijdag tot vervolging. De Duitse financiële wereld zou echter bezig zijn de rijen te slui ten tegen het optreden van justi tie. De grootste Duitse bank zou uit protest zelfs overwegen zijn hoofdzetel in Frankfurt te slui ten en naar het buitenland te vertrekken, wanneer justitie de zaak doorzet. Minister van Fi nanciën Eichel zei dat Acker mann de volle steun heeft van de Duitse regering. Zijn collega Clement van Economische Za ken had eerder al gewaar schuwd Ackermann niet al vooraf te veroordelen. Hij wees erop dat de hele financiële we reld met argusogen toekijkt. Het Britse telecomconcern Vodafone kocht Mannesmann drie jaar geleden voor ongeveer 190 miljard euro. De bestuurs voorzitter van het Duitse be drijf, Klaus Esser, verzette zich aanvankelijk heftig tegen een overname, maar ging uiteinde lijk toch akkoord. Hij vertrok kort daarop met een gouden handdruk van zestig miljoen mark. Ackermann stemde als voorzitter van de raad van com missarissen bij Mannesmann in met de riante bonus. De Duitse justitie had in februari al aan klachten ingediend in de zaak. Het besluit van de rechtbank in Düsseldorf maakt de weg vrij voor een proces. Behalve Esser kregen nog andere vertrekken de bestuursleden van Mannes mann forse bedragen mee. Vol gens de rechter veroorzaakte dat een schade voor het bedrijf van in totaal 111 miljoen mark en werd daardoor het vertrou wen van de aandeelhouders ge schonden. Behalve de topman van de grootste bank van Duitsland zijn nog vijf andere voormalige bestuurders van Mannesmann aangeklaagd. Daaronder zijn Esser en ex-voorzitter Klaus Zwickel van de vakbond IG Me- tall, die indertijd commissaris was bij Mannesmann. ANP ïiüjnze redactie buitenland lONDEN - De Britse binnen- andse veiligheidsdienst MI5 «ft informatie over verschei- enc pogingen van Russische genten de zakenman Boris erezovski te vermoorden. Het m zeker een geval gaan om 'fl' agent van de Russische bui- ;vn'nf.se inlichtingendienst die gestuurd werd om de rezovski met een prik van "«fgiftigde pen te doden, zo «ddede krant The Sunday Ti- nffBritfe politie en MI5 hebben icieel geen commentaar ge- rien op de berichten over de Russische plannen Berezovski om te brengen, p functionarissen van de 'gheidsdienst hebben echter vUj® ^aten weten de be- digmgen serieus te nemen, tv Sunday Times, •«woordvoerder van de Rus- geheime dienst vinden de ^huldigingen in de Britse om, j0mPfeet idioot'. Daar- de dienst er niet eens op gwen, aldus de woordvoer der tegen het Russische persbu reau Interfax. Berezovski kreeg onlangs on verwacht politiek asiel in Groot-Brittannië, hoewel Rus land eerder had gevraagd om de uitlevering van de tycoon, die enkele jaren geleden uit de gra tie raakte van het Kremlin en verdacht wordt van fraude. Berezovski zelf heeft verschei dene malen de Russische over heid ervan beschuldigd hem te willen vermoorden. Hij is een van de grootste criticasters van president Poetin. De SVR-agent die Berezovski met een pen wilde vergiftigen zou op het laatste moment terug zijn gekrabbeld en de zakenman zelf hebben ingelicht over de Russische plannen. Ook een an dere 'would-be' moordenaar, eveneens gestuurd door het Kremlin, zou te elfder ure heb ben afgezien van zijn voorne men en naar de Britse autoritei ten zijn gestapt. De man zou daarna politiek asiel in Groot- Brittannië hebben aange vraagd. ANP/AFP GAZA - Een Palestijnse politie-agent breekt met een karatetrap, waarbij hij over drie colle ga's springt, een steen. Zaterdag werden Pales tijnse politie-officieren in Gaza beëdigd. Vol gens de Israëlische premier Ariel Sharon lijkt het erop dat Jasser Arafat zo bang is geworden van Israëls besluit hem te 'verwijderen' dat hij sindsdien geen terreuracties meer heeft laten uitvoeren. Die theorie uitte premier Ariel Sha ron dit weekeinde tegenover de Israëlische mi nisterraad. De Israëlische vice-premier Ehoed Olmert heeft gisteren overigens in Washington zijn eerdere uitspraak over het uit de weg rui men van Arafat iets afgezwakt. „Ik heb nooit gezegd dat we Arafat moeten vermoorden", zei Olmert. Hij maakte de afgelopen weken nieuws door als eerste belangrijke Israëlische minister de mogelijkheid van het doden van Arafat in het openbaar ter discussie te stellen. foto Robert Ghement/EPA RIGA - Een ruime meerderheid van de Letten heeft zaterdag in een referendum ingestemd met de toetreding van Letland tot de EU. Nadat alle stemmen waren ge teld, bleek 67 procent van de 1,4 miljoen stemgerechtigden een 'j a '-stem te hebben uitgebracht, tegen 32,3 procent die 'nee' heeft gestemd. De opkomst was 72,5 procent. De Letse premier Repse noemde de uitkomst van het referendum 'historisch', en president Vike- Freiberga feliciteerde de Letten met hun 'wijze besluit'. Letland was het laatste land van de drie Baltische staten dat zich over de geplande toetreding op 1 mei 2004 mocht uitspreken. Van deze drie leek Letland de meest sceptische, en zowel de premier als de president uitten zaterdag hun vreugde over de grote meerderheid die het 'ja- kamp' had gehaald. Maar volgens een peiling van de Letse media heeft de campagne voor de toetreding weinig effect gehad op vooral het Russisch- sprekende gedeelte van de be volking. In Daugavpils, de op een na grootste stad van Letland waar een groot aantal etnische Rus sen wonen, zou een meerderheid (52 procent) tegen het lidmaat schap van de EU hebben ge stemd. ANP/RTR/AFP BRUSSEL - Bij de Belgische posterijen zullen tussen nu en 2007 in totaal 8500 banen verloren gaan. Dit jaar verdwijnen al duizend banen, zo heeft topman Thys van De Post zaterdag in interviews met diverse Belgische kranten gezegd. Volgend jaar wil hij nog eens tweeduizend banen schrappen. Daarbij zullen geen gedwongen ontslagen vallen. De Post heeft in totaal veertigduizend werknemers. De on derneming koerst ditjaarafop een verlies van 4 0 milj oen euro door de veel te trage postbezorging. Daardoor zijn met name bedrijven overgestapt naar concurrenten. ANP MANHICA - De rijkste man ter wereld, Bill Gates, geeft 168 miljoen dollar (150 miljoen euro) aan Mozambique voor de bestrijding van malaria. In dat land is malaria doodsoorzaak nummer een, vóór de aids-epidemie die Afrika teistert. Gates zei gisteren in een centrum voor gezondheidsonderzoek in de Mozambikaansè stad Manhiea tegen de pers dat de gift 'zal bijdragen aan de vermindering van kindersterfte in Mo zambique'. Kinderen maken driekwart uit van de malaria slachtoffers in het land. ANP/AFP LONDEN - Prins Harry, de jongste zoon van de Britse kroon prins Charles, gaat deze week voor drie maanden naar Au stralië. Dat heeft de BBC gisteren gemeld. Hij heeft na zijn eindexamen een jaar vrij genomen, voordat hij naar de mili taire academie Sandhurst gaat. Australië is de favoriete bestemming voor Britse studenten die een jaar vrijaf nemen. Naar verwachting brengt prins Harry, die deze maand negentien jaar is geworden, er een groot deel van zijn tijd door met sporten. Hij zou naar de Rug by World Cup gaan kijken en polo gaan spelen, waarschijnlijk in het team van de Australische tycoon Kerry Packer. Met de prins reizen twaalf gewapende functionarissen van Scotland Yard mee. ANP HAMBURG - De Duitse autoriteiten hebben een aanhou dingsbevel uitgevaardigd tegen een Algerijnse militante mos lim wegens de ontvoering van 32 Europese toeristen in de Sa hara eerder dit jaar. De Duitsers zoeken Abderrassak al Para wegens afpersing, ontvoering en terrorisme. Para is de leider van de terreurgroep GSPC, die de toeristen in februari in een afgelegen en onherbergzaam deel van Algerije ontvoerde. Na een kat-en-muisspel in Algerije en Mali liet Pa ra's groep vorige maand de laatste veertien gijzelaars, onder wie de Nederlander Arjen Hilbers gaan. Zij kregen daarvoor ongeveer vijf miljoen dollar losgeld. ANP/DPA LONDEN - De Zimbabwaanse vice-president Simon Moe- zenda is zaterdag na een ziekbed overleden. President Moega- be maakte dit bekend op de televisie. „Vice-president Moezenda zal altijd een groot revolutionair blijven", aldus Moegabe over zijn trouwe bondgenoot. Moezenda, een van de oprichters van Moegabe's Zanu-PF partij, zou volgende maand 81 jaar zijn geworden, zo meldde de BBC. Volgens politieke waarnemers zullen nu alle ogen gericht zijn op de mogelijke opvolgers van Moezenda. De nieuwe vice- president wordt waarschijnlijk de opvolger van Moegabe zelf, die ook al bijna tachtig jaar oud is. ANP door Jessica Smeenk STOCKHOLM - De Zweedse politie heeft in het weekeinde, na de begrafenis van de ver moorde minister Anna Lindh, een nieuwe verdachte in het vj- zier gekregen. De kranten Ex pressen en Aftonbladet meld den op hun internetpagina's dat zij uit politiekringen hebben vernomen dat de onderzoekers een dertigjarige man 'zeer inte ressant' vinden. Die man zou op het moment van de moord samen met de dinsdag gearresteerde 35-jarige man in het warenhuis zijn geweest waar Lindh werd neergestoken en de bewakingscamera's zou den beelden van hem hebben ge maakt. Een woordvoerder van de poli tie vertelde aan Aftonbladet dat de rechercheurs 'ongeveer een handvol andere verdachten op het oog hebben die interessant zijn'. De politie heeft volgens Expres sen langs de vermeende vlucht route .van de moordenaar van Lindh nog een kledingstuk ge vonden dat aan hem zou toebe horen. Het zou gaan om een kledingstuk dat verband houdt met de voetbalclub Djurgarden. De man die dinsdag is aange houden is een fan van Djurgar den. Op de honkbalpet die vlak bij de plaats van het misdrijf is ge vonden, heeft de politie volgens Expressen geen DNA-materi- aal van de in het huis van bewa ring zittende verdachte gevon den. Lindh is zaterdag begraven tij dens een besloten bijeenkomst voor familie en vrienden. ANP Advertentie Wij nodigen u uit tijdens onze 'open DELSCHER dagen' van dinsdag 23 september tot en met zaterdag 27 september. De NIEUWE collectie is binnen, en dat willen wij laten zien ook! U wordt ontvangen door een enthousiast 'mode team'. Bent u geslaagd? Wij serveren een heerlijk kopje koffie met een lekkere verrassing! Kortom een modefeestje in een sfeervolle ambiance. Cerruti i88t Bené Leizard Ambiente Bogner Wolford Antonette Alexander Van laack Armani jeans Luisa Cera no Le Tricot tonghin Gabriele Strehle Strenesse Blue George Rech BamoSport Attitude Feraud Escada Christ Jobis Brax Bode Ad en Marieke Deïst. e» Di 01

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5