PZC Openbaar aanbesteden straks verplicht Maxima stopt met werken Veteranen springen nog Afkeer kabinet klinkt uit 25.000 kelen 22 september 1953 IMilitante beweging demonstreert in Den Haag Aanhouding na moord op afvalbaas maandag 22 september 2003 Stormloop in Breda voor dj Tiësto Dode bij ongeval met ambulance Jongen (17) doodgestoken Nieuwe melkwegstelsels ontdekt Wachtlijsten in zorg korter L Herkenbaar Hulp Treinen stil door lek glasfabriek BREDA - De dvd-presentatie van de wereldberoemde dj Tië sto heeft zaterdagavond een stormloop op de Grote Markt in Breda veroorzaakt. Volgens het draaiboek werd de Markt rondom afgesloten toen er tienduizend belangstellenden wa ren. De overige 3500 bezoekers moesten genoegen nemen met een plaatsje in een van de zijstraten. Op de dvd staat het concert dat Tiësto in mei gaf in het Gelre- dome in Arnhem. Het werd zaterdagavond vanaf acht uur op een scherm van bijna vijftig vierkante meter in Breda ver toond. Tiësto zelf trad daar ook op. ANP UTRECHT - Een 21-jarige inwoonster van Utrecht is overle den nadat de ambulance waarin zij zaterdagochtend werd vervoerd in botsing kwam met een auto. Dat heeft de politie gisteren bekendgemaakt. De ambulance had de 21-jarige patiënte opgehaald uit haar woning met een hartstilstand. Twee verpleegkundigen waren bezig haar in de ambulance te reanimeren toen deze in botsing kwam met de auto van een 32-jarige bestuurster uit Utrecht. Door de botsing kantelde de ambulance. Het is nog onduide lijk of de patiënte is overleden door de botsing of door de hart stilstand. De twee verpleegkundigen van de ambulance raak ten gewond. ANP DEN HELDER - Een zeventienjarige jongen uit Den Helder is zaterdagavond op het NS-station in zijn woonplaats om het leven gekomen door een steekpartij. Dat heeft een woord voerder van de politie gezegd. De dader is voortvluchtig. De politie weet waarschijnlijk wie hij is. Het slachtoffer behoorde tot een groepje dat ruzie kreeg met een andere groep. Hij is na de steekpartij met spoed naar het Gemini ziekenhuis in Den Helder vervoerd. Daar is hij kort na aankomst aan zijn verwondingen overleden. ANP LEIDEN - Een internationaal team van sterrenkundigen, on der wie de twee Leidse astronomen H. Rüttgering en M. Reu land, heeft een aantal niet eerder waargenomen melkwegstel sels op zeer grote afstand ontdekt. Het gaat volgens de negen astronomen om de voorlopers van de reuzensterrenstelsels. Dit heeft H. Rüttgering, verbonden aan de Sterrenwacht Lei den, bekendgemaakt. De ontdekking werd gedaan met behulp van de grote Brits- Nederlandse-Canadese James Clerk Telescoop (JCMT) op Hawaii. Dat gebeurde bij nader onderzoek naar zeven eerder door hen ontdekte radiostelsels, die het hart vormen van groe pen melkwegstelsels. Radiostelsels zenden licht, energie en radiostraling af. ANP RIJSWIJK - De wachtlijsten in de gezondheidszorg zijn vorig jaar over het algemeen korter geworden. Maar het totaal aan tal patiënten die wachtten op een bypass- en hartklepopera tie is tot november 2002 nog altijd toegenomen. Bovendien werden steeds minder mensen binnen de vastgestelde normen voor maximale wachttijden geholpen. Bijna de helft (47 pro cent) werd later geholpen. Dat blijkt uit een studie van arts-onderzoeker dr. R. Huijskes en anderen in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde dat zaterdag verscheen. ANP OVERLOPER - Een Noord- Koreaanse piloot is met zijn straaljager geland op een Zuid-Koreaans vliegveld en heeft zijn toestel, een Rus sische MIG 15 in handen van de geallieerden gege ven. Als beloning krijgt hij van het opperbevel van de Verenigde Naties 100.000 dol lar. EVACUES - Een gedeelte van de evacués uit het verdronken Nieuwerkerk zijn terugge keerd naar hun dorp. Aan het Beiers Diekje zijn 96 barakken opgetrokken waar zij tijdelijk onderdak hebben gevonden. In Nieuwerkerk zijn nog maar land. 50 van de 500 woningen be woonbaar. Het ministerie van Wederop bouw en Volkshuisvesting heeft de bouw van 38 Noorse woningen aanbesteed, waar van er 8 in Burgh, 14 in Haam stede en 16 in Renesse worden gebouwd. EMIGRATIE - De eerste negen maanden van 1953 zijn der tigduizend Nederlanders ge- emigreerd. De komende maanden zullen nog ver scheidene schepen en vlieg tuigen met emigranten vetrek- ken naar Canada, Australië, Zuid-Afrika en Nieuw-Zee- PZC Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc nl Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG Vlissingen Tel. (0118) 493000 Fax. (0118) 493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail; redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114)372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111) 454657 E-mail: redzzee@pzc nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2,00 per maand. 20,50 per kwartaal 55,10 per jaar €209,90 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag:€ 1,10 zaterdag: 1,65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO47 70 65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113) 315555 Fax (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel. (0113) 315540 Fax (0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes) Tel. (0113) 315550 Fax:(0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0113) 315520 Fax:(0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax: (0114)372771 Internehwww.pzc ril/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor on ze (abonnementen)adrmmstratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en producten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselec teerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC, afdeling lezersservice, Postbus 3229,4800 MB Breda. Behoort tot LÜGQGflGr Joodse Defensie Liga is actief in Nederland otZ» ,j -J bberrl nENHAAG - De Joodse Defen sie Liga (JDL), een militante beweging die van zich deed spreken door in 2002 gewapen de patrouilles te organiseren in New York, is ook actief in Ne derland. Gistermiddag kwamen vijftien aanhangers van JDL- Holland naar Den Haag voor fen demonstratie tegen de rou tekaart voor de vrede, het plan dat voorziet in de vorming van een Palestijnse staat. De JDL wil joden in Nederland beschermen tegen mensen die ben verbaal of fysiek lastig val len. Hoe, waar en wanneer ze 'at gaan doen, werd gisteren jet duidelijk. De leiding van de llv„u Nederlandse JDL-tak was niet alt ha aanwezig op het Malieveld. Philip Awuy, William van Wilde en Vadim Otto, die in het NRC Handelsblad van zaterdag uit voerig aan het woord kwamen over JDL-Holland, wilden tij dens de bijeenkomst op het Ma lieveld weinig meer kwijt over bun motieven en de activiteiten diezede komende tijd gaan ont plooien. De JDL-Holland hult zich in geheimzinnigheid, want I de woordvoerders wilden giste- renzelfs niet zeggen wie hun lei ders zijn. ..is het duidelijk dat de JDL van plan is bezoekers van syna- goges te gaan begeleiden. Ook willen ze Israëlische zelfverde digingscursussen aanbieden. Deleden van JDL-Holland zijn duidelijk herkenbaar. Ze dra gen een blauw jack, met op voor- en achterkant een david stermet een gebalde vuist in het midden. Van Wilde liet blijken dat. incidenten zoals op 4 mei, toen vandalen tijdens de doden herdenking gingen voetballen met een rouwkrans, niet meer worden gepikt. Van Wilde vindt geen probleem dat de Ne derlandse JDL-tak nog klein is van omvang. „Dit is maar het begin." De JDL werd in 1968 opgericht door de uiterst rechtse rabbijn Meir Kahane. De liga is tegen woordig actief in vijftien landen, waaronder de Verenig de Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk, Rusland en België. De organisatie is omstreden, omdat ze in het verleden aansla gen beraamde op islamitische instellingen in de VS. De JDL is in Israël sinds 1994 verboden, net als de politieke tak, de Kachpartij. Aanleiding was de moordpartij door JDL- aanhanger Baruch Goldstein in Hebron. Goldstein schoot tij dens het ochtendgebed 29 Pa- lestijnen dood en verwondde tientallen personen. De JDL- Holland zegt geen gewelddadi ge plannen te hebben. „Wij zijn een vredelievende club", aldus Van Wilde. ANP DEN HAAG - De zwangere prinses Maxima is gestopt met haar werkzaamheden met het oog op haar bevalling in januari. Haar artsen heb ben de prinses, die nu ruim vijf maanden zwanger is, ge adviseerd te stoppen. Een voor de hand liggend advies, vindt verloskundige G. Lucas van het Kraam zorghotel in Rotterdam. „Het is een algemeen advies aan elke vrouw die vijf maanden zwanger is om het kalmpjes aan te gaan doen." Na de aanvallen van misselijkheid gedurende de eerste maan den krijgt menig zwangere vrouw juist in de vijfde maand last van vermoeid heidsverschijnselen. „De buik wordt dan zichtbaar dikker, het gewicht neemt toe en door samentrekkingen van de baarmoeder krijg je last van een 'harde buik'." De remedie: kalmpjes aan, ont span jezelf. „Geregeld," zegt Lucas, „komt het voor dat zo rond de vijfde of zesde maand van de zwangerschap vrouwen ge adviseerd wordt minder te gaan werken, of een hulp in de huishouding te nemen." GPD Demonstranten van diverse pluimage op de Dam. foto Juan Vrijdag/ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Ongeveer 25.000 mensen hebben zaterdag op de Dam in Amsterdam gedemon streerd tegen de bezuinigingsplannen van het ka binet. Veel meer dan waar het organiserende ac tiecomité Keer het Tij op rekende. Vanuit vijfentwintig steden had Keer het Tij bus sen laten rijden. „Er blijkt een enorme woede in dit land te zijn", zegt René Danen van het actieco mité, die in de actietent voor het Paleis op de Dam de demonstratie inleidt. Hij had gerekend op tien duizend demonstranten. Dat het er tweeënhalf keer zoveel zijn, lijkt zijn gelijk over de omvang van het onbehagen te bevestigen. Jan Marijnissen zet de toon. Wat is er mis aan een sociaal beleid? vraagt hij het publiek. Hij heeft het Balkenende tientallen keren gevraagd maar er geen antwoord op gekregen. „We hebben nog nooit zo'n asociaal beleid gezien. Dit land heeft hoop nodig, geen afbraak." Als de demonstratie even later onder de leuze 'Balkenende Twee Weg Ermee' naar het Museum plein vertrekt, proberen ongeduldige automobi listen tevergeefs de fluitjes van de demonstranten met geclaxonneer te overstemmen. Rijp en groen loopt mee. Grijzende actievoerders, studenten, rolstoelers, de laatsten der hanenkam men en punkers, en ouders met kinderen. De FNV is alom. Agnes Jongerius had het op de Dam al ge zegd. „Dit kabinet staat met de rug naar de sa menleving. Het laat zieke mensen in de steek en belazert de werkenden. Alsof mensen er wat aan kunnen doen dat ze ontslagen worden." Behalve kerkelijke organisaties doen ook milieu-, migranten-, en vluchtelingenorganisaties mee. Bij Keer het Tij hebben zich ruim 350 organisaties aangesloten, met een achterban van 250.000 le den. GPD NIJMEGEN - De politie heeft een 57-jarige Nijmegenaar aan gehouden die wordt verdacht van moord op de 54-jarige J. Burgers. De afvalbaas uit Weurt werd donderdagochtend doodge schoten op het terrein van zijn bedrijf. De politie wilde zater dag verder niets zeggen over het onderzoek. Burgers kreeg eind jaren negen tig landelijke bekendheid toen hij burgemeester H. Zijlmans van Beuningen beschuldigde van wederrechtelijke vrijheids beroving. Die aangifte leidde na jarenlang getouwtrek tot een strafzaak tegen de burgemees ter, die uiteindelijk vrijspraak kreeg. ANP 1.00 1.20 1.39 li |.14 '.35 II 1.46 r 1.15 1.46 '3 MAASTRICHT - Het treinver keer rond Maastricht heeft af gelopen weekeinde urenlang .4013}. platgelegen na een lek in een oven in de plaatselijke glasfa briek BSN Glasspack. Zater dagavond lekte driehonderd ton vloeibaar glas met een tempera tuur van 1200 graden uit de oven. Omdat de gloeiendhete stof langs de draagkolom van een si- Jj lo stroomde, bestond er gevaar dat deze door de hitte zou in- storten en op het naburige spoor U mu vallen. Daarom liet de It brandweer het treinverkeer 1.3513 'Stilleggen. i,4018 'Om half twaalf zaterdagavond '.21 S; was het lek gedicht, maar pas tdO tegen een uur gistermiddag konden er rond Maastricht weer treinen gaan rijden. Inspectie van de draagkolom had uitge wezen dat er geen instortingsge vaar bestond. Met het onder soek moest gewacht worden tot Sisterochtend, omdat de brand weer de glasmassa rond de ko lom eerst moest afkoelen en weghalen. ANP EDE - Een Britse oorlogsveteraan staat klaar om een tandemsprong te maken vanuit een Dakota. Hij is een van de ne gen oud-militairen die zaterdag per pa rachute neerdaalden op de Ginkelse Hei de in Ede. De sprong is een jaarlijkse herdenking van de mislukte geallieerde luchtlandingsoperatie bij Arnhem tij dens de Tweede Wereldoorlog. Doel was de bruggen over de Rijn in te nemen. Drie oud-strijders maakten een solosprong, de overige zes landden samen met hun begeleider aan een valscherm. De vetera nen zijn tussen de 78 en 84 jaar oud. Eén van hen is blind; een ander verlamd aan de benen. Allen zijn goed neergekomen. Circa 170 actieve militairen uit zes lan den volgden de oud-strijders met hun ei gen duik uit een Fokker 60 en twee Her cules-transportvliegtuigen. De Slag om Arnhem werd gisterochtend door tien tallen Britse en Poolse oorlogsveteranen in Oosterbeek herdacht. Op de Airborne Begraafplaats in Oosterbeek liggen on geveer 1700 soldaten begraven die tij dens de wereldberoemde slag, in septem ber 1944, het leven verloren. foto Jasper Juinen/ANP 'VE KUNNEN BP Pt PAKKEN/ NfcER-O* AM - S1£L VOOK HÊ1 ALT Z6N MieoWE OITUAOW4T TE- VBS doorTon van Lierop BRUSSEL - Nederlandse over heden, zoals provincies en ge meenten, moeten voortaan alle grote contracten voor aanschaf van goederen openbaar aanbe steden. Als de regering niet snel met een goed voorstel daartoe komt, kan eurocommissaris Bolkestein (Interne Markt) Ne derland zelfs voor de Europese rechter in Luxemburg slepen om wel openbare aanbesteding af te dwingen. Officieel moet bijvoorbeeld een gemeente een contract voor de aanschaf van goederen ter veloppen met daarin de offertes. „Dat ontslaat een lidstaat ech ter niet van de verplichting om ook in alle andere gevallen con currentie uit het buitenland niet bij voorbaat uit te sluiten", al dus de woordvoerder zaterdag. „De Europese verdragen voor zien erin dat ook hiervoor open bare aanbesteding moet gelden. Er dient sprake te zijn van non discriminatie van leveranciers uit andere lidstaten." De Europese Commissie, het da gelijks bestuur van de EU, heeft de Nederlandse praktijk voor openbare aanbesteding extra onder de loep genomen nadat de gemeente Assen de aankoop van zesduizend huisvuilcontainers wilde regelen door vijf firma's zelf telefonisch om een offerte te vragen. De totale waarde van dit contract bedroeg 150.000 euro. Ook hier hadden volgens de woordvoerder van Bolke stein andere leveranciers via een advertentie of publieke me dedeling de kans moeten krij gen een offerte uit te brengen. ANP waarde van 200.000 euro of meer openbaar aanbesteden. Voor bouwwerkzaamheden geldt een grenswaarde van 6,2 miljoen euro. Volgens de woord voerder van Bolkestein gaat het daarbij om het hanteren van specifieke procedures, zoals pu blicatie van de overheidsop drachten in een speciale EU-uitgave en strikte regels voor het openen van de en-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3