e 7 in s Bamisfeesten jubileren LPF waarschuwt Rookbommen op herdenkingstaptoe voor investering in Kop Noordstraat 2eving niet meer dan Otheense Kreek genezen van zomerplagen W oonzorgcentrum hoog op wensenlijst dorpsraad Philippine 11 GBK verbolgen over folder Uit in Terneuzen Nieuw computersysteem huisartsenpost Terneuzen verbetert service Regen zeeuwse almanak ZEEUWS-VLAANDEREN maandag 22 september 2003 De Smokkelaars Stekene houden Helletochten Discoparty Andere aanpak Knelpunten Dronken vrouw verliest rijbewijs Twee mannen mishandeld in Zierikzee act ovai :indè De thai, kan- tidaal ame. arwe- tktea tver- 'rong, meet artier tame, 'erie nfase ezoe- t. Na Gino Jteen inde etna- a rust tnaar de de ansen n Job iwea ansa xhter e 0-i ileital tutger eBer- nieuit doeL iddel- ftkcm bijte lt „1 ip-één rkeerJ legem jnckd nt van nsaan eerste 'Mid- 1 Lou- it (2xj loël J ^Harold_de^uysselei|r tfrMEUZEN - De evenemen- enfolder 'Uit in Terneuzen' Ufl'l een 'te hoog Terneuzen- halte' De gemeente geeft met d»folder dan ook een totaal ver- Md signaal naar de vele ver engen in het 'nieuwe' Ter- neuzen. nat vindt de gemeenteraads lede Gemeente Belangen Ka- naalzone (GBK) die over de fol der dan ook vragen gaat stellen in de rondvraag van de advies commissie Samenleving. Volgens fractievoorzitter Frank van Hulle van GBK vinden ne gentig procent van de activitei ten die in 'Uit in Terneuzen' zijn opgenomen in het Scheldethea- ter plaats. „Ook in de andere dertien kernen hebben we podi umactiviteiten, die hier vreemd genoeg niet genoemd worden. We denken aan grote jongerene- venementen als Rock Around The Brigde en de voorstellingen van toneelgroep Siesa", aldus Van Hulle. Bovendien is GBK van mening, dat het dubbelop is om namens de gemeente nogmaals een over zicht van activiteiten in het the ater te verspreiden. „Het Schel - detheater heeft namelijk naar ons idee reeds een zeer uitge breide brochure, waarin alle voorstellingen uitvoerig be schreven staan." De niet-com- merciële gemeentelijke organi satie Toonbeeld daarentegen, is met geen letter terug te vinden in 'Uit in Terneuzen'. Zijn fractie vindt daarom dat de folder 'een volstrekte willekeur uitstraalt' in de keuze van de evenementen die erin zijn opge nomen. „Orgelconcert Sluiskil, maar niet de verschillende con certen zoals die in andere zalen of kerken in de kernen worden gegeven. Kermis Terneuzen wel, andere kermissen worden niet vernoemd. Een groot (eeuwen oud) feest als carnaval ont breekt." GBK eist over de folder dan ook opheldering van de wethouders Luijcks (Cultuur) en Liefting (Communicatie en Voorlich ting). De gemeentelijke commissie komt morgen vanaf 19.30 uur in vergadering bijeen. HAP krij gt toegang tot dossiers ^arolddePuysseleijr UiEUZEN - De Huisartsen post (HAP) De Honte in Terneu- itn verbetert op korte termijn it zorgverlening aan de meeste patiënten in Oost- en Midden- Zeeuws-Vlaanderen. De bevolking van Oost- en Mid- ien-Zeeuws-Vlaanderen kan biiten kantooruren en in het wekeinde voor dringende me- jische zaken een beroep doen op Je HAP, die gevestigd is in het sekenhuis De Honte in Terneu- 0. De dienstdoende arts op de post sanindien noodzakelijk vanaf 8 oktober via een computerver- oinding de medische gegevens ai de huisartsen in Terneuzen, ,tel, Hulst en St.-Jansteen raadplegen. Het gaat om de me dische dossiers van zeventig jmcentvan de 83.000 patiënten «oosten van het kanaal Gent/ faeuzen. De medische gegevens van de overige dertig procent van de patiënten in dit gebied zijn naar imachting over een half jaar eveneens te raadplegen, wan neer de HAP de beschikking krijgt over een nieuw computer systeem. Daarmee worden ook dedossiers van de huisartsen die zelf nog apotheek houden toe gankelijk gemaakt. HAPDeHonte komt met de ver teerde dienstverlening tege moet aan de klachten van pati ënten die eerder via belangen organisatie Het Klaverblad weiden geuit. De klachten had den er betrekking op, dat de dienstdoende huisarts vaak niets of te weinig van de medi sche voorgeschiedenis van de patiënt die bij hem op consult kwam afwist. Ook de huisartsen hadden er bij de leiding van de HAP al op aangedrongen om de koppeling tussen de medi sche dossiers van de verschil lende huisartsen tot stand te brengen. De artsenpost in Terneuzen is de eerste post in Zeeland die erin geslaagd is deze koppeling te leggen. Om dat mogelijk te ma ken is een contract afgesloten met de leverancier van het com puterprogramma dat de huis artsen in de al eerder genoemde plaatsen gebruiken. Alle betrokken patiënten krij gen deze week een brief met uit log. De huisartsen wijzen er daarbij op, dat mensen in het kader van de Wet op de Pri vacy het recht hebben het inza gerecht in hun medisch dos sier door andere artsen te weige ren. i Boys ?stelde iopda- :nma onder el, die dstrijd in ver- Pets an een 1:14 helft id een ens del r voor Kalis- ,e aan- straf- rd het 1 door inuta ittedt 2-1:1» itende lanvai iet erf gde i» D. Een i Aar- (opbal gelijke rnaop lorbet an bel e helft de 42el orAb- la rust htefa- wed en de ninuuH sdaele )-3. In, 5 Beilo ,-eertst debet ren toe op t via a Mar- kwam illig® ■amen. einde hwin- 3-2. i fraai iep al -voor- ■t pro- each- nc rDru- ïiteen 1-3. aban- HULST - Wandelclub De Smokkelaars uit Stekene houdt wndag 28 september de acht tiende editie van de Helletoch- p de Stekense noordelijke grenswijk Hellestraat. Bij deze vereniging zijn veel Zeeuws- ïlaamse wandelaars aangeslo- Helletocht ontleent zijn naam aan de startzaal 't Helle- kenvan deze wandelorganisatie MeHellestraat. tee Stekense wijk is omringd door talrijke bosgebieden en ■de veld- en smokkelpaad- diverse wandelroutes zijn duidelijk bewegwijzerd en er onderweg diverse rust- en kroorradingsposten. telnemers kunnen kiezen voor te afstanden zes, twaalf, twin tig of maximaal dertig kilome ier. Starten kan tussen 08.00 en ui terlijk 15.00 uur. Op de Bamisfeesten in Kloosterzande worden veel spelletjes gespeeld, zoals dit reuzen labyrint. door Gino van den Broecke KLOOSTERZANDE - De Bamisfees ten in Kloosterzande beleefden afgelo pen weekend hun 30-jarig jubileum. Drie dagen lang waren in om de feest zaal van Hotel De Linde verschillende activiteiten te beleven voor jong en oud. Op vrijdagavond was er een Bamiskwis Reünie, waaraan verschillende teams van vroeger en nu deelnamen. De Kwis werd gewonnen door De Baddes, een vroegere carnavalsvereniging uit Kloosterzande. De band Tune zorgde voor muziek. Op zaterdag was er een braderie en werd een fietstocht uitgezet. Ook voor de jeugd was er van alles te beleven. Zo stonden er een springkussen en een op blaasbaar doolhof en kon een ritje ge maakt worden in de gloednieuwe brandweerauto, 5731, van de lokale brandweer. Verder was er een draaimo len en een ballengooitent. Buiten was er tevens een schieting op twee prangen. De hoge vogel werd op beide prangen gewonnen door R. Pijc- ke. J. de Bakker won twee zijvogels en ook P. de Koster en G. Herrewegh gin gen beiden met een zij vogel aan de haal. 's Avonds herleefden de tijden van wel eer. Tijdens een discoparty in de stijl van de jaren zeventig en tachtig, draai den diverse diskjockeys van vroeger: Martien Joos (De Kombuis)Peter Fer- foto Wim Kooyman ket (Witte Huis), Evert Rademakers, Roger Picavet (Monkey Bar), Frank de Koning, Eric Hemelaar (Disco Love) en Willy Sponselee (Bar De Klaroen) zorg den voor de muzikale omlijsting tijdens de feestelijke party. Gisteren was er wederom een braderie, evenals een vrijmarkt, animatie voor de kinderen en was er live-muziek door The Two Tops. Daarnaast werd het ein de van de zomer aangestipt een show van Sam Sam, dat de nieuwe herfs- en wintermode liet zien. Harold de Puysseleiir JERNEUZEN - De gemeente wneuzen handelt met de voor komen bijdrage van 2,15 mil- jwneuro aan het project voor de van winkels, apparte- «nten en een bioscoop op de WP van de Noordstraat in ,,riidmet Europees recht. j!3'beweert gemeenteraadslid (LPF) die hierover ®nftelijke vragen stelt aan college van burgemeester en "«houders. ■^ekeheeft zich uitvoerig in de «ene verdiept en stelt dat de ,e''dopgrond van Europese I eum 'staatssteun' mag e,enen aan een commerciële ««neming. „Voor hogere be- Sen is aanmelding bij de Eu- Commissie verplicht. De eon mag pas worden uitge- na(2at de commissie een «'ge beschikking heeft af- k!®)- Tijdig aanmelden lijkt fractie zeer geboden", «oclmjftFreeke. PF-er wil van het college .«en op welke termijn het van 1's de voorgenomen bijdra ge aan het project te melden bij het Coördinatiepunt Staats steun van het Ministerie van Buitenlandse Zaken, zoals vol gens hem is voorgeschreven. „Aanmelding is een verdrags rechtelijke verplichting en geenzins een vrijblijvende zaak." Daarnaast vraagt hij om nader onderzoek naar de Europese richtlijnen die verband houden met het plan voor de invulling van de Kop van de Noordstraat. „Gelet op de onacceptabele risi co's voor het gemeentebestuur is een nader onderzoek passend en geboden", betoogt het raadslid. „In elk geval dient aanmelding conform de gebruikelijke pro cedure plaats te hebben. Anders hangt, gelet op de verjaringster mijn, de burgerij van Terneuzen tien jaar het zwaard van Damo cles boven het hoofd. Immers, de burgers zullen uiteindelijk het gelag moeten betalen." Freeke tekent daar nog fijntjes bij aan, dat de controle op de na leving van Europese staatsteun- regels met ingang van 1 januari 2004 wordt verscherpt. „Een gewaarschuwde gemeente telt voor twee", aldus Freeke. door Edy de Witte AXEL - Gekleed als hippies be traden de leden van de Euro band Rotterdam zaterdagavond het Kennedyplein in Axel. Rookbommetjes vlogen links en rechts over het taptoeterrein. Zeepbellen werden de lucht in geblazen. Met liederen als Mon day Monday en Summer in the City waanden de toeschouwers van de herdenkingstaptoe in Axel zich even in de jaren zestig en zeventig. Het in groten getale opgekomen publiek, ruim 1500 toehoorders, kreeg een avond met gevarieer de klanken en kleuren voorge schoteld. Jong Axel, muzikan ten van 6 tot 14 jaar beet het spits van de taptoe af met popu laire popklassiekers. Dat genre speelde ook de oudere jeugd van showband Jong Axel, Blue Phoenix, die later optrad. Hosanna greep terug op haar sterkste wapen, de marsparade, een show met allerlei looppatro nen. New Adventure bracht een Amerikaans getinte show. Het was een voorproefje voor zater dag, wanneer de band in Den Haag deelneemt aan de Europe se Kampioenschappen voor Drum Corps Europe. Het klapstuk van het muzikale festijn was de Show en Mar chingband Kunst en Genoegen uit Leiden. De groep boeide het publiek van de eerste aanzet tot de laatste noot. Het ene bekende nummer ging vloeiend over in het andere. Deze amateurs de den met hun inzet en enthousi asme niet onder voor beroeps muzikanten. Voor voorzitter Gerard Heer spink van de organiserende werkgroep Axel Cultuur en Mu- ziekstad leek het of tijden van weleer herleefden. „Vroeger trok de bevrijdingstaptoe op de Markt voor het stadhuis zelfs duizenden bezoekers. Op den duur begon de belangstelling flink terug te lopen. Drie con coursen op de sportvelden van de V.V. Axel en AZW brachten amper nog toeschouwers op de been. Het noopte ons tot een ge heel andere aanpak. Breng de muziek terug naar de mensen, werd onze insteek. Dus terug naar het centrum van Axel. Met deze taptoe nieuwe stijl met door Harold de Puysseleijr PHILIPPINE - De dorpsraad van Philippine blijft druk uitoe fenen om de realisatie van een woonzorgcentrum in het dorp voor elkaar te krijgen. De be hoefte daaraan is volgens de raad 'bijzonder groot'. „Philippine heeft in dezen niets te bieden. Daar moet dus drin gend verandering in komen", aldus het bestuur van de dorps raad. De Regionale Woningbouwver eniging Zeeuws-Vlaanderen (RZVW) wil het woonzorgcen trum laten bouwen. Volgens di recteur C. Reinhoudt is de plaats waar het centrum moet komen vooralsnog het grote probleem. „Wij hebben met het gemeentebestuur van de voor malige gemeente Sas van Gent over een aantal locaties gespro ken, maar die bleken stuk voor stuk onhaalbaar. Nu ligt de bal bij de gemeente Terneuzen. Die moet aangeven waar het cen trum het beste zou kunnen ko men. Wat ons betreft is het in ie der geval een locatie die dicht bij of in het centrum van Philip pine ligt." De gemeente Terneuzen heeft een inventarisatie laten maken van de noodzakelijke uitbrei ding van voorzieningen op het gebied van ouderenhuisvesting. Het college heeft die inventari satie momenteel in studie. De Philippiense dorpsraad voerde deze zomer overleg met wethouder J. Luijcks en wijkbe heerder C. van Dorst over de gang van zaken in het kanaal dorp. De raad kaartte in dat ge sprek behalve de wens voor spoedige verwezenlijking van het woonzorgcomplex nog een aantal andere knelpunten aan. Zo bracht het dorpsraadbestuur onder de aandacht van de ge meente, dat de waterstand in de Spuikomvijver veel te hoog is, waarschijnlijk als gevolg van een probleem met de afwate ring. Ook de staat van onder houd van buurthuis De Schotse Hoek, de welkomstborden en verkeersborden en de verbete ring van het toegangspad over de Spuikomdijk naar de kinder speelplaats in het Kanaalpark zijn door de dorpsraad gesigna leerd als knelpunten. Verder kwamen nog de instel ling van een parkeerverbod voor vrachtauto's binnen de be bouwde kom in het gesprek aan de orde, evenals het probleem van de overlast door honden poep en de controle daar op. TERNEUZEN - Een 44-jarige automobiliste uit Terneuzen is in de nacht van zaterdag op zon dag in de Burgemeester Geill- straat in haar woonplaats ge snapt op rijden onder invloed van alcohol. Uit de afgenomen blaastest bleek dat de vrouw ruim drie maal de toegestane hoeveelheid had gedronken. Hierop werd haar rijbewijs in genomen en werd zij met een dagvaarding op zak weer in vrijheid gesteld. ZIERIKZEE - Gistermorgen vroeg zijn op de Nieuwe Bogerd- straat in Zierikzee twee mannen uit Oud-Beijerland mishandeld door een groep van zes tot acht personen. Eerder die nacht hadden beide mannen, 25 en 26 jaar oud, voor een horecagelegenheid een woordenwisseling gehad met drie mannen uit het groepje dat hen later mishandelde. Deze woordenwisseling werd toen gesust. Bij de mishandeling werden de twee mannen ge schopt en geslagen. Een van hen liep hierbij een hersenschud ding op, de andere had een blauw oog. door Jan Jansen TERNEUZEN - Langzaam maar zeker herstelt de Otheense Kreek zich van de zomerplagen die de hittegolf van augustps met zich meebracht. Hoewel meer nattigheid zeer welkom is, vormt de heersende nazomer geen bedreiging meer. Verkoe ling en regen hebben de voe dingsbodem voor botulisme en blauwalg uit de wereld gehol pen. Wel blijft het half augustus door de provincie ingestelde zwem- verbod deze maand nog van kracht. Dat de bordjes verdwe nen zijn, is waarschijnlijk het werk van vandalen. Per 1 okto ber beschouwt de provincie het zwemseizoen als afgesloten. Er komt dan een eind aan de be monstering. De provincie hand haaft het verbod voor alle ze kerheid. De laatste monsters wezen uit dat in de kreek geen blauwalg meer zit. De bij grote hitte welig tierende alg bedreigt alles wat leeft in het water. Ook zwemmers kunnen er ziek van worden. Botulisme is vooral een gevaar voor vogels en in mindere mate ook vissen. De balans opmakend, constateert het waterschap Zeeuws-Vlaan deren dat de zomerplagen een hoge tol eisten. In enkele weken tijd visten me dewerkers maar liefst 1500 kilo aan vogel- en vissenlijkjes uit het water. Vooral vissen moes ten het loodje leggen. Blauwalg en zuurstofgebrek waren hun voornaamste belagers. Alle soorten leden eronder, van pa ling tot snoek, van baars tot kar per. Een geluk bij een ongeluk is dat na de weersomslag het gevrees de 'keren' van de kreek achter wege bleef. Dat verschijnsel kan zich voordoen als na een hitte- periode ineens hevige buien val len waardoor de algen massaal worden afgebroken en zo zuur stof aan het water onttrekken. Maar de weersomslag kwam niet met stortbuien. De Otheense kreek, met aan sluitend de Bron- en Spuikreek, is de voorbije zomer met voor spong het zwaarst getroffen door blauwalg en botulisme. Vreesde het waterschap in au gustus nog dat het ook in de Vlaamse Kreek bij Zandberg en de Canisvlietkreek bij Westdor- pe fout ging, uiteindelijk bleef de schade daar beperkt. Ook elders in Zeeuws-Vlaande ren is dat het geval, wezen de op maar liefst vijftig meetpunten genomen monsters uit. De Otheense kreek was ook het eni ge recreatiewater waar een zwemverbod gold. Intussen buigt het waterschap zich over een protocol om maat regelen en bevoegdheden bij dergelijke calamiteiten vast te leggen. In augustus bleek dat bij overheden en andere diensten lang niet iedereen wist wat hem te doen stond. Een extra compli catie was dat veel direct betrok kenen op vakantie waren. De bands op de bevrijdingstaptoe op het Kennedyplein in Axel, waaronder Show en Marchingband Kunst en Genoegen uit Leiden, spelen voor een groot publiek. foto WimKooyman twee topbands en ook onze plaatselijke gerenomeerde groepen hebben we de spijker op de kop geslagen." De taptoe was zaterdagavond de afsluiting van enkele herden kingsplechtigheden. De Vrien den Poolse Oudstrijders Axel hadden eerder met onder meer een eucharistieviering en kransleggingen de Poolse sol daten herdacht die in september 1944 Axel bevrijdden. Een stralende zondagmid dag in Tholen. De zomer is aan zijn zoveelste toegift be zig en de hele familie zit in de tuin. De barbecue staat opge steld. Want wie weet is dit wel de laatste zondag dat het nog kan. Hoewel, dat zeiden ze vorig weekeinde ook al. Dan wordt er op de poort ge klopt. Vader doet open en ziet een kunstzinnig type staan. „Weet u misschien een strandje hier in de buurt waar we een fotosessie voor regenkleding kunnen schie ten?" Vader, nooit te beroerd om een medemens een handje te helpen, krabt eens achter zijn oor en wijst de man de weg naar de Oesterdam. Terwijl de fotograaf terug naar zijn auto loopt roept de Tholenaar hem na:Ook nog een gieter nodig?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31