7 Zierikzee Vocaal smaakt naar meer Speelbal van natuur Perenveiling Burgh heeft lange nasleep Reddingsbrigade oefent voorspoedig Yerval of verkoop van het monumentale gebouw dreigt Dansvoorstelling voor blinden in Spiegeltheater Regen zeeuwse almanak waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND maandag 22 september 2003 Schipper zuinig op Statenjacht Kattendijke heeft weer water Sceptisch Geloofwaardigheid Excursie PCOB Jona centraal iet- »3 len Nieuwe Kerk in financiële nood Soesman ZIERIKZEE - De Nieuwe Kerk in Zierikzee staat er financieel zeer slecht voor. Gebeurt er „iets dan dreigt verval of ver koop. voorspelt de Stichting Oude Zeeuwse Kerken die eige- „aar is van het monumentale gebouw. Voorzitter L. Blikman van de alaatselijke commissie van deze stichting windt er geen doekjes om. Het recent opgestelde tien- ,arjg onderhoudsplan laat zien (later, uitsluitend voor regulier onderhoud aan de buitenkant van de kerk, 450.000 euro beno digd is. Een deel is subsidiabel. üerest, 195.000 euro, moet door de stichting zelf worden opge hoest. Daarvoor is een dek kingsplan vereist. „En dat VLISSINGEN - De schipper van het Utrechts Statenjacht durfde het zaterdagmiddag niet aan: met zijn ruim vijfenhalve meter brede schip door de krap zes meter brede sluizen bij het Muzeeum varen. En dus maakte hij rechtsomkeert en voer naar dePietHeinkade. De replica van het Utrecht Sta tenjacht zou in de jachthaven van Vlissingen afmeren ter gele genheid van het eenjarig be staan van het Zeeuws maritiem Muzeeum. De schipper voer tot aan het sluizencomplex maar durfde niet door de sluizen heen. Hij week uit naar de Piet Heinkade waar het statige schip later in de middag afmeerde. De komst van het schip was één van de speciale attracties die het eenjarige Muzeeum dit week- end'had georganiseerd. De op komst viel volgens een woord voerder van het museum wat tegen. Hij wijt de geringe inte resse aan het mooie weer. KATTENDIJKE - De proble- menmet het water in Kattendij- keeneen klein deel van Kloetin- ge waren zaterdag aan het eind van de middag opgelost. De noodwatervoorziening heeft volgens leverancier Delta goed gefunctioneerd. Destoring deed zich vrijdag aan het eind van de middag voor. Aanvankelijk zaten ook heel Goes, Heinkenszand en Einde- wege zonder water. De inwo ners van Kattendijke en huizen aan de Oostmolenweg en aan de Tervatenseweg in Kloetinge moesten het uiteindelijk een et maalzonder water doen. Oorzaak van alle problemen was een lek in een transportlei ding bij Kloetinge. De leiding moest worden uitgegraven. Om de gedupeerde bewoners toch water te kunnen bieden, zette Delta waterwagens in met ra capaciteit van 10.000 liter, j Vanaf vrijdagavond negen uur waren de wagens operationeel en kon iedereen zoveel water tappen als hij wilde. De water wagens bleven staan tot de nor male watervoorziening was hersteld. hebben we niet", constateert Blikman. De Zierikzeese kerk hangt de stichting als een molensteen om de nek. Het eigen vermogen van de organisatie is beperkt (zo'n 8000 euro). Wordt er geen oplos sing gevonden dan zal de kerk, zoals jaren geleden bij de koop is afgesproken, weer aangeboden worden aan de hervormde ge meente die het monument des tijds echter niet voor niets heeft verkocht. Of wellicht voelt één van de nog groeiende kerkge nootschappen op Schouwen- Duiveland iets voor overname. „Daar voel ik veel voor, omdat de functie dan in ieder geval be houden blijft." Het doemscenario wat de stich ting vreest, is dat de kerk aan derden wordt verkocht. Dat zet de deur open voor tal van toe komstige invullingen, uiteenlo pend van appartementen tot winkels. Het plan van weleer om een theater in de kerk te vesti gen is een gepasseerd station, schetst de voorzitter. Uit verzet tegen dat plan werd de Stich ting Vrienden Nieuwe Kerk Zie rikzee in het leven geroepen en werden vijfduizend handteke ningen binnengehaald. Het trieste is dat die krabbels niet in klinkende munt omgezet zijn. Terwijl die steun, zowel van ge meente als bevolking, wel hard nodig is. „Deze kerk is allang geen kerk meer. Maar het is wel de meest markante plek van Zierikzee. Gebeurt er niets dan is het gebouw over tien jaar in net zo'n deplorabele toestand als dertig jaar geleden óf het is verkocht." Met de inzet van de Vrienden, dat zijn er bijna vierhonderd, redt de Nieuwe Kerk het niet zegtBlikman. „We waren in eer ste instantie wel sceptisch, maar ik waardeer wat ze doen. Ze hebben veel moeite gedaan." Het financiële plaatje noopt hem echter tot een ander geluid. Het vullen van de kerk met tal van activiteiten is nog niet eens genoeg om de jaarexploitatie rond te krijgen, laat staan om onderhoud te bekostigen. Voortrekker van de vrienden club M. van der Veer gelooft nog steeds in de vele mogelijkheden die er zijn om het gebouw tot kloppend hart van de samenle ving te maken, al vergt dat tijd. „Ik vergelijk het met een tuin. Wij zoeken vaste planten. Maar die moeten we eerst zelf planten en dan moet je afwachten of er ook behoefte aan is. We hebben hard geploeterd, maar ook al schitterende dingen meege maakt." Nog altijd zinnen de Vrienden op nieuwe invullin gen, zoals het plan om een con creet doel te stellen (bijvoor beeld het opknappen van de keuken) dat mensen kunnen steunen. Maar daarmee is het kostenplaatje nog niet rond. Het klopt ook niet om dat te ver wachten, meent Van der Veer: „Vergelijk het met een theater, daar zit op elke stoel subsidie. Dit moet ook voor een deel uit de gemeenschap komen." Deelnemers aan het vocalistenconcours in de Nieuwe Kerk Marcel van de Zande (links) en Margreet Baakman. foto Marijke Folkertsma door Esme Soesman ZIERIKZEE - Venijnige kri tiek in de trant van het televi sieprogramma Idols mocht dan ontbreken, spanning was er genoeg. En er was nog een belangrijke overeenkomst tus sen het zaterdag gehouden concours Zierikzee Vocaal en het populaire Idols: er was oneindig veel te horen en te zien. Het concours is nog niet afge lopen of van verschillende kanten klinken al geluiden over een nog grootser opgezet vervolg. „De belangstelling is heel groot", meldt secretaris Cor van Eek van de organise rende Commissie Koorzang Schouwen-Duiveland tijdens het festijn in de Nieuwe Kerk. Dat leidde meteen al tot het in stellen van een aanmeldings stop, maar ook tot de behoefte aan meer. Ook koren tonen veel belangstelling. „We zouden zelfs iets aparts voor kinderko ren kunnen doen", aldus Van Eek.,Het is zeker de bedoeling dit te laten groeien"meldt me de-organisator en begeleidend organist Mar van der Veer. Hij denkt aan een meerdaags festi val, maar geniet in de eerste plaats even van de nu gehou den eerste editie. „De kwaliteit vandaag was verrassend hoog." Jong en oud presenteerden zich tijdens deze eerste ronde. Bij deelnemer Jan van Seters (categorie klassiek) wordt nog een laatste plooitje in z'n jas vlakgestreken, waarna hij voor de vijfkoppige jury gaat staan. De juryleden worden door hem, evenals het publiek, rechtstreeks toegezongen. De jeugdige Sanne van de Sluis (categorie pop-musical) be speelt de toehoorders - enkele optredens later - minder di rect, maar weet ze desalniette min te raken. Het tweetal weet met zes anderen een finale plaats te bemachtigen. Al blijft die ontknoping tijdens het concours zelf buiten beeld. Na elk blok optredens verlaat de jury de zaal, om - na kort be raad - de deelnemers achter gesloten deuren globaal op de hoogte te stellen van het oor deel. Later krijgen zij een schriftelijk rapport toege stuurd. Ook de finaleplaatsen worden niet direct bekend ge maakt, hoewel dat het vocalis tenconcours nog spannender zou kunnen maken. Diezelfde avond krijgen de deelnemers echter wel de selectie gemaild. Marjolein Kloet, Claudia van de Velde (pop-musical), Marie- Anne Jacobs (klassiek), Mar- lotte van 't Hoff (gospel) en het duo Margreet Baakman en Marcel van de Zande (gospel en geestelijk lied) zijn de zes andere finalisten. „De kwaliteit is heel goed. Er zitten beslist talenten bij", stelt juryvoorzitter Liesbeth Franken vast na afloop van de optredens. Het uitgangspunt van de jury is deelnemers te sti muleren. „Wij proberen aan te geven wat voor richting ze uit kunnen, dus positief. We geven aan waar ze aan kunnen wer ken." Daarbij wordt niet alleen gelet op stemgebruik en stemtech- niek, maar ook op communi catie met publiek en geloof waardigheid. De acht finalis ten krijgen zaterdag 18 okto ber de kans de juryadviezen meteen in de praktijk te bren gen. Dan wordt tijdens een korenavond de finale van de eerste editie van Zierikzee Vocaal gehouden. Aan de ze avond werken acht koren door Esme Soesman Ol'DDORP - Het is een magisch mo- "ent. Als de wind de veelkleurige kite 'PPakt en je voor even speelbal bent ^natuurkrachten. Nog mooier is het «jezelf kunt spelen met de wind. Die "^gelijkheid werd zaterdag geboden Mens Kitegirlzz Meet and Greet op W strand aan de Brouwersdam, bij Ouddorp. Mlijkt zo'n mannending, dat kitesur- j®. Hoeft niet, weet Wendy Frie uit "eveningen die zelf al drie jaar de W beoefent. Niet kracht maar tech niek is het sleutelwoord voor wie het wl leren. Om dat uitgangspunt te on- "f repen zette Frie vorig jaar in Mui- nrberg meteen maar een bijpassend tr"nementje op. Toen zij dit jaar groter t*)e' vond ze aansluiting bij strand paviljoen De Kous en de naastgelegen ®esurfschool Natural High bij Oud- ®P- Kitegirlzz Meet and Greet was "oren. Er kwamen dit weekeinde 35 -Men op af. ';er ervan staan met Jörgen Borsboom, van de eigenaren van de kitesurf school over een tekeningetje in het gebogen. Even wat theorie, om el weer over te gaan op de praktijk, ^wisselend bedienen Anoek, Bel- l'nx, Manita en Marianne het 5,3 ®kante meter grote gevaarte, zich Mazend over de kracht die het ogen- kleine 'oefenvliegertjë' op hen uitoefent. „Het is een waanzinnige sport. De eerste keer dat ik zo'n vlieger in m'n handen kreeg, had ik er gelijk zo'n respect voor", herinnert Jörgen zich het begin van zijn verslaving. Een groepje gevorderden zit ondertus sen bij het paviljoen op het strand. Zij krijgen 'tries en tips' voor hun kiezen, waarna ze richting zee vertrekken. De beginnelingen blijven in de ochtend uren op het droge. Dat stelt het moei lijkste moment, het combineren van ki te en board, voor even uit. Gevaarlijk? Nee, zeggen bedrijfsleider Jacco Taal van het paviljoen en Jörgen eensge zind. Bij De Kous wordt er alles aan ge daan om ongelukken te voorkomen. Het strand is opgedeeld in een activi teiten- en relaxstrand, de school gecer tificeerd, er wordt veel aandacht aan veiligheid besteed én er is goed overleg tussen paviljoen en school, gemeente (Goedereede) en de strandreddingsbri- gade in Ouddorp. Van de vier meiden die bij Jörgen les sen, zitten er drie bij die reddingsbriga de. Na een zomer lang over onder meer kitesurfers te hebben gewaakt, is het nu aan henzelf om de kick te ervaren. Tot, ergens in de middag, de wind het volledig af laat weten en dat moeilijke moment om te water te gaan nog langer wordt uitgesteld. Blijk je als mens uit eindelijk toch weer speelbal, al mocht dat de pret niet drukken. Want behalve kitesurfen werd zaterdag bij De Kous ook de dans de merenque geleerd. door Esme Soesman BURGH - De traditionele pe renveiling in Burgh mag dan maar een ochtendje in beslag nemen, de napret werkt lange tijd door. Niet alleen dankzij de gezelligheid, ook omdat lang niet alle 'koopjes' meteen wor den geplukt. Topper was zaterdag het klusje bomen aan de overkant van snoepwinkeltje De Snoeperij. Eigenaar M. de Koek heeft, in middels ook geheel volgens tra ditie, z'n zinnen gezet op de oogst van 'zijn' bomen. Reden voor andere insiders die het spelletje jaarlijks meespelen, om de prijs gezellig op te drij ven. „Eenmaal, andermaal...", roept veilingmeester H. van Fe- lius. Voor 55 euro gaat het koop je van de hand. Nog zo'n enthousiasteling blijkt koster P. Spaans. Hij gaat tot 26 euro om de oogst van de bomen voor het huis van zijn dochter op te kopen. „Zij is er niet, maar heeft aan mij gevraagd om te bieden. We delen de schade wel", lacht hij. Het is de meeste deelnemers, zo blijkt spoedig, bepaald niet om een voordelig maaltje te doen. De perenveiling in Burgh, die el ke derde zaterdag van septem ber wordt gehouden, dient een ander doel. Ooit ging de op brengst naar de gemeente, me moreert wethouder L. Geluk- Poortvliet voorafgaand aan de wandeling. Later werd besloten dat het dorp zelf maar moest kijken waaraan het geld het beste besteed kon worden. De organiserende Stichting Burgh- se Dag buigt zich nu over dat vraagstuk. Jaarlijks wordt een goed doel bedacht, zoals afgelo pen jaar de plaquette voor Meester Huijbreghtse - voorma lig schoolmeester en amateur- archeoloog. Wat het dit jaar wordt, weet secretaris M. Grevel nog niet. We kunnen het ook be waren om volgend jaar een gro ter doel te bekostigen, licht ze een mogelijkheid toe. De opbrengst dit jaar was aan merkelijk lager dan vorig jaar. Toen werd 730 euro binnenge haald, nu bleef de teller op 428 euro steken. Een logische ver klaring voor dat verschil lijkt de onwennigheid destijds met de net ingevoerde euro te zijn. Zo slecht is de opbrengst dit jaar namelijk nog niet, rekent Grevel voor. Twee jaar geleden sloot de perenveiling namelijk op een vergelijkbaar bedrag als zater dag, maar dat was toen nog wel in guldens. Het Burghse evenement is ge lukkig meer dan centen alleen. De gemoedelijke wandeling door dit, zo haalde Geluk aan, prachtige dorp is een ander ele ment. Evenals het zij-aan-zij leegplukken van de bomen na dat ieder z'n koopje heeft be taald. En dan kan er nog, als het goed is, de hele winter van de oogst worden nagenoten. ZIERIKZEE - De Protestants Christelijke Ouderen Bond af deling Schouwen-Duiveland start het winterseizoen met een uitstapje naar de Sier- en Vlin dertuin Berkenhof in Lange- weegje. Dat gebeurt dinsdag 23 september. Vertrokken wordt om 13.30 uur vanaf het parkeer terrein bij de Zeelandbrug. RENESSE - De kerkdienst in de Jacobuskerk in Renesse staat zondag 28 september in het te ken van de profeet Jona. Dit ter voorbereiding op de gelijkna mige musical die in maart 2004 in wordt opgevoerd. Er wordt tijdens de dienst opge treden door het Valcooch-en- semble, bestaande uit Mientje Bliek (basblokfluit), Nellie Gee- ne (altblokfluit), Arie Damman (tenorblokfluit) en Henk Blom (sopraanblokfluit, kromhoorn en muzikale leiding). De groep zingt en speelt onder meer drie Jonaspsalmen in afwisseling met gemeentezang. De dienst die voorgegaan wordt door do minee Piter Goodijk, begint oir 9.30 uur. Hl WOLPHAARTSDIJK - Team building en het trainen van vaardigheden kwamen beide aan bod bij de zaterdag gehou den tweejaarlijkse oefening van de Reddingsbrigade Zierikzee- Duiveland. Met name de com municatie lijkt te zijn verbeterd in vergelijking tot twee jaar te rug. I Dat verliep toen wat rommelig, herinnert Taco Meeles zich. Daarvan was dit jaar geen spra ke. Naast de oefenmomenten die er zijn - 's zomers elke vrij dag en verder tijdens bijvoor beeld districtsoefeningen - kan het geen kwaad nog eens aan de gang te gaan. „Oefenen heeft altijd zin. Je komt altijd dingen tegen die beter kunnen. Daar naast is teambuilding van be lang. Je moet kunnen vertrou wen op degene die naast je staat." Omwille van de variatie werd dit jaar gekozen voor re creatieterrein De Piet bij he' Veerse Meer. De negentien deel nemers werden om half zes 'i ochtends via een puzzelachtige tocht naar die - niet bekend ge maakte - plek gevoerd. Onder weg kregen zij al met verschil lende zaken te maken zoals eer controle van hun uitrusting, eer rijproef en een plaatsbepalings oefening. Ter plekke werden zi geconfronteerd met een explo sie op een jacht en allerlei ern stige gevolgen als een te wate geraakt kind en brandwonder van barbecuende recreanten Deze oefening werd opgezet me medewerking van vijftien Lo tusslachtoffers en verliep voor spoedig, zodat er - ter afsluiting van het zomerseizoen - ook noj op thuisstrandje Ouwerkerl kon worden gefeest. door Ron Maqnée MIDDELBURG - Het Spiegel theater Arduin in Middelburg staat vanavond in het teken van een heel bijzondere theater voorstelling: een optreden voor ziend én blind publiek. Seeing is believing is de titel van de danstheatervoorstelling. Het optreden word verzorgd door acteur en schrijver Stipo Jeleè, choreografe en danseres Maggie Boogaart en componiste en vio liste Lisa Gutkin. Met z'n drieën proberen ze zowel het ziend als het blinde publiek in gelijk mate te bereiken. „Zo krijgt het publiek tijdens d dans monologen te horen", leg acteur Jeleè uit. „Die zijn van d blinde schrijver Vincent Bijlo ei van mijn hand. Soms voert d danseres een dans uit in het don ker." Naast de dansvoorstellin staan er morgen nog meer acti viteiten op het programma. Or 10.30 uur vindt er een openbaa debat plaats in de burgerzas van het Middelburgse stadhui: De voorstelling Seeing is belie ving vindt om 20.00 uur plaat in het Spiegeltheater. Op het strand wordt uitleg gegeven over het kitesurfen. Door gebrek aan wind kwam er van kitesurfen zelf weinig terecht. foto Marijke Folkertsma Een stralende zondagmid dag in Tholen. De zomer is aan zijn zoveelste toegift be zig en de hele familie zit in de tuin. De barbecue staat opge steld. Want wie weet is dit wel de laatste zondag dat het nog kan. Hoewel, dat zeiden ze vorig weekeinde ook al. Dan wordt er op de poort ge klopt. Vader doet open en ziet een kunstzinnig type staan. „Weet u misschien een strandje hier in de buurt waar we een fotosessie voor regenkleding kunnen schie ten?" Vader, nooit te beroerd om een medemens een handje te helpen, krabt eens achter zijn oor en wijst de man de weg naar de Oesterdam. Terwijl de fotograaf terug naar zijn auto loopt roept de Tholenaar hem na: Ooïc nog een gieter nodig?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 25