7 Geen auto's maar voetballers op Goese Markt Borsele bespreekt plan om gronden afgepast te saneren Duikers schonen haven Goese Sas ien if Problemen kraanwater Kattendijke opgelost Met strand Baarland slaat gemeente twee vliegen in één klap Regen Gemeente heeft veel geld nodig voor geplande investeringen zeeuwse almanak blij vla .Dansvoorstelling jvoor blinden in Spiegeltheater BEVELANDEN/THOLEN maandag 22 september 2003 Van de hand Onderwijs (Schipper zuinig pp Statenjacht ^hoon blijven Provincie Hennepvangst Helletochten in Stekene Jgmjnlf Bosboom zoek nog, I0pt zo 'aar [1 I bi SINT-MAARTENSDIJK - In woners van de gemeente Tholen Ui iiin volgend jaar ruim veertien tuurl procent meer aan woonlasten derb kwijt. Dat bliikt ult de gemeen' niet «begroting 2004. De stijging is enjj „rgelijkbaar met die van dit jaar. en 'aulj ïadi 'reen Lasten Tholen 14 procent hoger MIDDELBURG - Het Spiegel ster Arduin in Middelburg slaat vanavond in het teken van een heel bijzondere theater voorstelling: een optreden voor ziend én blind publiek. De nieuwe tarieven zijn geen grote verrassing. Bij het aantre den van de nieuwe gemeente raad en het nieuwe college van burgemeester en wethouders, vorig jaar, is al aangegeven dat de tarieven jaarlijks fors moe ten stijgen om de hoge ambities van de gemeente te kunnen waarmaken. De nieuwe verhogingen van de onroerende-zaakbelastingen, de afvalstoffenheffing en de ri oolrechten betekenen dat een Thools gezin met een eigen wo ning (getaxeerde waarde 150.000 euro) volgend jaar 750 euro kwijt is aan woonlasten. Dit jaar is dat nog 654 euro, een stijging dus van bijna honderd euro. Ook voor 2005 en 2006 staan forse stijgingen op het programma. In de begroting wordt verder melding gemaakt van diverse voornemens. Zo wil de gemeen te, in het kader van een bezuini gingsronde, een reeks panden en objecten van de hand doen. Het gaat om de uitrukpost van de brandweer in Sint-Annaland (in verband met nieuwbouw), museum De Meestoof in Sint- Annaland (wordt overgeno men door woningcorporatie Castria), het voormalige ge meentehuis in Seherpenisse, de volière in Oud-Vossemeer, de woonwagens in de gemeente, de oude gemeentewerkplaats in Stavenisse en de toiletgebou wen op de Speelmansplaten. Om meldingen en klachten van inwoners beter te kunnen af handelen, wil het gemeentebe stuur in 2004 één servicelijn instellen, zodat een vast aan spreekpunt ontstaat. Nu komen dergelijke telefoontjes nog op verschillende manieren binnen op het gemeentehuis. De investeringen die op het pro gramma staan, zijn voor een be langrijk deel bedoeld voor het onderwijs. Het geld is nodig voor de nieuwbouw van het Schelde College in Tholen-stad en de uitbreiding van het Cal- vijn College en de basisscholen Groen van Prinsterer en Sint Anthonius. Ook wordt nage dacht over de toekomstige huis vesting van de basisscholen in Sint-Annaland en later in Tho len-stad. Volgend jaar wordt ook onderzoek gedaan naar de verzelfstandiging van het open baar onderwijs. Na het renovatie van het dorps huis in Anna Jacobapolder is het volgend jaar tijd voor de re novatie en gedeeltelijke nieuw bouw van de Wellevaete in Sint- Annaland. In 2005 volgt het dorpshuis in Oud-Vossemeer. De gemeente wil zich verder be zinnen op de begeleiding van werklozen. Het huidige beleid is vooral gebaseerd op de groeien de economie van de afgelopen jaren. De huidige conjunctuur, de bezuinigingen op gesubsidi eerde arbeid en de invoering van de wet Werk Bijstand maken het opstellen van een nieuw be leid noodzakelijk. Op het gebied van de regionale brandweer en de centrale post ambulancevervoer, stapt Tho len volgend jaar definitief over van West-Brabant naar Zee land. De alarmcentrales worden komend weekeinde al overge schakeld. Inwoners van Tholen merken daar in de praktijk niets ag l)0 seeing is believing is de titel van moti dedanstheatervoorstelling. Het ïn.D optreden word verzorgd door talpa acteur en schrijver Stipo Jeleè, midds choreografe en danseres Maggie i'edstii Boogaart en componiste en vio liste Lisa Gutkin. Met z'n drieën proberen ze zowel het ziend als efiiii het blinde publiek in gelijke en oi mate te bereiken, ui del „Zo krijgt het publiek tij dens de dans monologen te horen", legt t voor acteur Jeleè uit. „Die zijn van de blinde schrijver Vincent Bi jlo en nkopivanmijn hand. Soms voert de in pa danseres een dans uit in het don ned. ker." enbi De dansvoorstelling vindt leeia plaats in het kader van het pro- ion ject Gelijk=gelijk. Hiervoor uttrekt een rondreizende kara- ijheti vaan door heel het land. Het n der project vindt plaats in het kader irvolg van het Europees jaar van men- Ure sen met een handicap arttoi Naast de dansvoorstelling staan raatl® er morgen nog meer activiteiten op het programma. Om 10.30 dstrij aurvindt er een openbaar debat n de plaats in de burgerzaal van het oerei Middelburgse stadhuis. De voorstelling Seeing is believing erinj vindt om 20.00 uurplaats in het Spjegeltheater. jVLlSSINGEN - De schipper [van het Utrechts Statenjacht durfde het zaterdagmiddag niet aan: met zijn ruim vijfenhalve meter brede schip door de krap zes meter brede sluizen bij het Muzeeum varen. En dus maakte hij rechtsomkeert en voer naar I de Piet Heinkade. De replica van het Utrecht Sta tenjacht zou in de jachthaven van Vlissingen afmeren ter gele genheid van het eenjarig be staan van het Zeeuws maritiem Muzeeum. De schipper voer tot aan het sluizencomplex maar durfde niet door de sluizen heen. Hij week uit naar de Piet Heinkade waar het statige schip later in de middag afmeer de. De komst van het schip was één van de speciale attracties die het eenjarige Muzeeum dit week end had georganiseerd. i. jdag/A kigalsi dngj ileekea veel 4 derl :etaletl idem irtkai 2.000: andvo bliek sinds joroï ;enö nnaar' ces (ie Moris derde oede lij vrij vas op pband cm/a n de!' rdeD (Opel); li). Tm rtseinï Alb#1 erSchs zo tot i ivedstJ impioe snel" jgende iren 4 r hem de besli itstop zijn ff vast a prong11 ge dat l ;n me£' ng sta i en tlapbai de ba nijn VP Jongeren spelen op de Markt in Goes wedstrijdjes panna foto Dirk-Jan Gjeltema door Rolf Bosboom GOES - Net zoals voorgaande jaren was Goes gisteren de enige Zeeuwse ge meente die deelnam aan de Autovrije Dag. Delen van het centrum waren in het verband daarmee afgesloten voor auto's en her en der waren activiteiten. Op de Grote Markt werden bijvoor beeld de hele dag voetbalwedstrijdjes gehouden, waaraan zo'n veertig jonge ren deelnamen. Groot was de belang stelling voor de literaire fietstocht die in de omgeving was uitgezet. In totaal gingen 130 mensen op pad langs sporen van bekende schrijvers. De animo voor de wandeling over de Goese stadswal len was beperkt tot achttien mensen. De werkgroep die j aarlij ks de Autovrij e Dag organiseert, had er dit jaar voor ge kozen de activiteiten over enkele dagen te spreiden, ook omdat de afgelopen da gen in het hele land de Week van de Vooruitgang werd gehouden, bedoeld om mensen bewuster te maken van het toenemend autogebruik. Vandaag is om 17.00 uur in café Baar- ends aan de Voorstad in Goes een poli tiek café over het thema 'Hoe ga je naar de binnenstad van Goes? Met de fiets of de auto?'. Aanleiding is het onderzoek dat onlangs daarover is gehouden en waarvan de resultaten vorige week vrijdag werden gepresenteerd. Aan het woord komen onder anderen: Jaap van Velzen (voorzitter van de af deling Zeeland van de Fietsersbond), Ad Phernambucq (coördinator van de werkgroep 'Fiets naar je werk'), Thijs 't Hart (wethouder Verkeer van de ge meente Goes) en SjoerdHeijning (VVD- fractievoorzitter in de Goese gemeen teraad). Het politiek café wordt gepre senteerd door Wolter Koster en Adri van Oosten. Er is muziek van Wim van As (accordeon) en Jan Willem Busser (klarinet). toorMieke van der Jaqt HEINKENSZAND - De ge meenteraad van Borsele behan- ®lt in de vergadering van donderdag 2 oktober het Bo- wiibeleidsplan. Dat plan moet moet de basis vormen voor een «emeentelijk bodembeleid en '«Mal voor een programma om be bodem schoon te houden en "aar nodig schoon te maken. "e kwaliteit van de bodem Jeelt een steeds grotere rol in planologische ontwikkelin gen. Werden saneringen vroeger fondaard uitgevoerd op een ni- 'eau dat de grond voor alles ruikbaar werd, tegenwoordig t het niet verder schoon dan e toekomstige bestemming W Daardoor kunnen over- en heter inspelen op lokale handigheden en ruimtelijke "wikkelingen. Bovendien zijn «veelal de gemeenten gewor- «i die de saneringen uitvoeren. Weger was dit een taak van de Pwvincie. het Borselse Bodembeleids- P an wordt ervan uitgegaan dat t sc"°onis, schoon moet blij- j. Vervuilingen in de bodem l nief verder verspreiden, -nnen functiegericht worden aangepakt. Voor een gebouw is minder schone grond nodig dan voor een speeltuintje. Veront reinigingen die wel mobiel zijn, zich bijvoorbeeld via het grond water verspreiden, moeten vol ledig worden gesaneerd. Ook zullen problemen met betrek king tot grondverzet, moeten worden opgelost. De gemeente moet een bodem informatiesysteem en bodem- kwaliteitskaarten maken, die gemakkelijk toegankelijk zijn. Borsele vindt dat de uitvoering van de gemeentelijke bodemta- ken bij uitstek geschikt zijn om in samenwerking met de omlig gende gemeenten te worden op gepakt. Voor Borsele alleen is het pro ject op 50.000 euro geraamd. Het waterschap Zeeuwse Eilan den en de Dienst Landelijk Ge bied, die in het project partici peren, betalen ieder een kwart. De helft komt voor rekening van de gemeente Borsele, die al een toezegging heeft van de provin cie voor een bijdrage van ruim 22 mille. De openbare raadsvergadering waarin het plan moet worden vastgesteld, wordt gehouden in de raadsboerderij in Heinkens- zand en begint om 20.00 uur. Bij de schoonmaak van de jachthaven bij het Goese Sas wordt een stuk boomstam uit het water gehaald. foto dirk-jan gjeltema door Rolf Bosboom WILHELINADORP - Vanaf de kant ziet de jachthaven bij het Goese Sas er schoon uit, maar wie eens goed onder water kijkt, ontdekt een kleine vuilnisbelt. In het kader van de campagne Duik Holland Schoon ging gisteren een twintigtal duikers te water om de haven te scho- Dat veel afval in het water wordt gedumpt, is algemeen be kend. Het Goese Sas bleek daar geen uitzondering op te zijn. Drie uur zoeken, op initiatief van de Middelburgse duikver- eniging Nehalennia, bracht in totaal zo'n zes kuub afval op. Echte bodemschatten leverde de actie niet op. Wel een grote partij autobanden, veel em- De leiding op de Kapelseweg bi j Kloetinge is de bron van alle water problemen. foto Mechteld Jansen door Rolf Bosboom KATTENDIJKE - De proble men met het water in Kattendij ke en een klein deel van Kloetin ge waren zaterdag aan het eind van de middag opgelost. De noodwatervoorziening heeft volgens leverancier Delta goed gefunctioneerd. De storing deed zich vrijdag aan het eind van de middag voor. Aanvankelijk zaten ook heel Goes, Heinkenszand en Einde- wege zonder water, maar dat kon binnen twee uur worden opgelost. De inwoners van Kat tendijke en de huizen aan de Oostmolenweg en een deel van de Tervatenseweg in Kloetinge moesten het uiteindelijk een et maal zonder water uit de eigen kraan doen. Oorzaak van alle problemen was een lek in een transportlei ding, in een bietenveld langs de Kapelseweg bij Kloetinge. De leiding moest worden uitgegra ven, waarvoor allerlei materieel ter plaatse diende te komen. Uiteindelijk is de leiding in de loop van zaterdag over een leng te van ongeveer vijf meter ver vangen. Om de gedupeerde bewoners toch water te kunnen bieden, zette Delta waterwagens in: grote tanks met een capaciteit van 10.000 liter. Vanaf vrijdag avond negen uur waren de wa gens operationeel en kon ieder een zoveel water tappen als hij wilde. De waterwagens bleven staan tot de normale watervoor ziening was hersteld. Het ongemak leidde niet tot veel klachten, aldus woordvoerster M. van Zuilen van Delta. ,,We hebben heel weinig reacties ge kregen. Op ons callcenter kwa men wel wat vragen binnen, maar minder dan we hadden verwacht." Volgens Van Zuilen is dat te danken aan de snelle in zet van de waterwagens en de tijdige informatievoorziening met behulp van een omroepwa- gen. Hoe de leiding bij de Kapelse weg het kon begeven, is nog niet opgehelderd. Delta doet daar vandaag onderzoek naar. Eer der deze maand zat Oost- Zeeuws-Vlaanderen enkele uren zonder water nadat een draineermachine een hoofdlei ding had geraakt. HULST - De politie heeft in de tuinen van twee woningen aan de Zandstraat in Hulst gister middag in totaal 52 hennep planten gevonden. In de tuin van één woning stonden 11 planten, in de tweede tuin 41. Alle exemplaren zijn in beslag genomen. Er zijn geen aanhou dingen verricht. door Mieke van der Jagt BAARLAND - De CDA-fractie in de gemeenteraad van Borsele wil dat het college van burge meester en wethouders op korte termijn het initiatief neemt om het strandje bij Baarland voor de recreatie op te waarderen. De fractie is bang dat de boot wotdt gemist. Het dijkvak bij Baar land is voor dijkverzwaring aan de beurt en de gemeente zou makkelijk kunnen meeliften met het werk wat daar wordt ge daan. Al eerder vroeg de CDA-fractie, naar aanleiding van verzoeken uit de bevolking, om meer zand en wat voorzieningen op de plaats waar al sinds jaar en dag een deel van het dijkvak als strandje wordt gebruikt. Een motie in de raad kreeg de steun van alle fracties. Ambtenaren gingen met de mo tie aan de slag, maar de pogin gen werden stilgelegd toen bleek dat volgens de vogelricht lijn dure onderzoeken zouden moeten plaatsvinden. Het CDA benaderde dit voorjaar de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) en de Vogelbescherming om te kijken of het inrichten van een strandje werkelijk zoveel scha de zou doen aan het leefgebied van vogels in de Westerschelde. Uit de gesprekken, ook met des kundigen op het gebied van landschap en water, heeft de fractie opgemaakt dat niets doen veel schadelijker is. De mensen gebruiken het strandje immers toch wel, waardoor ver storing van het vogelleven op de Plaat van Baarland voor de hand ligt. De CDA-fractie is er van overtuigd geraakt dat het inrichten en afbakenen van een strandje de beste garantie is om mensen weg te houden op plaat sen waar ze schade kunnen doen. Daarom vraagt de fractie het college op zeer korte termij n een operi gesprek te organiseren met Rijkswaterstaat, het water schap Zeeuwse Eilanden, de provincie, de ZMF en het Zeeuwse Landschap. Als dat op tijd gebeurt, kunnen kranen en bulldozers, als ze toch bezig zijn, meteen een aantrekkelijk strandje maken. HULST - Wandelclub De Smokkelaars uit Stekene houdt zondag 28 september de acht tiende editie van de Helletoch ten op de Stekense noordelijke grenswijk Hellestraat. Bij deze vereniging zijn veel Zeeuws- Vlaamse wandelaars aangeslo ten. De Helletocht ontleent zijn naam aan de startzaal 't Helle ken van deze wandelorganisatie in de Hellestraat. Deze Stekense wijk is omringd door talrijke bosgebieden en vele veld- en smokkelpaadjes. De diverse wandelroutes zijn duidelijk be- wegwijzerd en er zijn onderweg diverse rust- en bevoorradings- posten. Deelnemers kunner kiezen voor zes, twaalf, twintig of maximaal dertig kilometer Starten kan tussen 08.00 er 15.00 uur. mers, stalen balken, boomstam men, wat porselein, automat ten, hengels, een katrol en een heleboel klein spul. Opvallend ste vondst was nog een loodzwa re zak met wandtegels, waar het onderwaterleven zich inmid dels in had gevestigd. Een stralende zondagmid dag in Tholen. De zomer is aan zijn zoveelste toegift be zig en de hele familie zit in de tuin. De barbecue staat opge steld. Want wie weet is dit wel de laatste zondag dat het nog kan. Hoewel, dat zeiden ze vorig weekeinde ook al. Dan wordt er op de poort ge klopt. Vader doet open en ziet een kunstzinnig type staan. „Weet u misschien een strandje hier in de buurt waar we een fotosessie voor regenkleding kunnen schie ten?" Vader, nooit te beroerd om een medemens een handje te helpen, krabt eens achter zijn oor en wijst de man de weg naar de Oesterdam. Terwijl de fotograaf terug naar zijn auto loopt roept de Tholenaar hem na:Ook nog een gieter nodig?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 23