PZC Het Amstel-syndroom van Ballegeer Nuijten debuteert als trainster (O tg Verrassende nederlaa biljarters Ockenburgh Albers racet met in de ogen naar triomf Belgische trainer van FC Twente gaat altijd zijn eigen gang 6 RUGNUMMER maandag 22 september 2003 Televisie Hardhandig ÊÊÊEÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊIÊÊÊÊÊÊÊIÊÊÊÊÊÊÊ Failliet Motorcrosser Van de Ven blij met de rode vla Superdag Vandereyeken let op de kleintjes door Rudy Booqert ENSCHEDE - Donderspee- ches? Onzin. Schwalbes? Prima. Trainen met tennisballetjes? Waarom niet. FC Twente-trai- ner René Vandereycken (50) heeft zijn eigen filosofie over voetbal. „Mijn visie is niet het heiligdom, maar voor mij is het de beste manier." De enige bui tenlandse trainer in het Neder landse profvoetbal is een mees ter in details. De buitenwacht fronst de wenk brauwen wel eens, als Vand ereycken weer 's één van zijn on conventionele trucs uithaalt. De vijftigvoudig Belgisch inter national haalt er zijn schouders over op. Als voetballer deed hij dat in het verleden al. Bij Club Brugge kreeg hij ooit de hoon van het publiek over zich heen, omdat hij terugspeelde op zijn eigen keeper. Het deed hem niks. Ster ker nog, hij ging van steeds gro tere afstand terugspelen. Vandereycken gaat altijd zijn eigen gang. Hoe groot de tegen wind in zijn omgeving ook wordt, hij blijft rustig en houdt vast aan zijn eigen zienswijze. „In een bepaalde periode bij RWD Molenbeek heb ik het ima go van behoudende trainer op- gestempeld gekregen. Dat raak je moeilijk kwijt. In het begin ben ik er tegenin gegaan, maar het is nutteloos. Mensen kun je niet overtuigen van het onmo gelijke. Daar steek ik dan ook geen energie meer in. Die gebruikt hij nu om zichzelf te bekwamen in het trainersvak en om zijn eeuwige honger naar de nieuwste voetbalkennis te stillen. Thuis heeft hij bijvoor beeld een grote breedbeeldtele visie staan, waarop hij regelma tig twee wedstrijden tegelijk bekijkt. Vroeger zette hij er nog wel 's een tv bij, om nog een der de wedstrijd te volgen. „Het is een goede oefening. Ik leer me zelf snel informatie op te slaan en te analyseren. Nee, ik noteer niks. Ik sla alles op op mijn eigen harde schijf. ",,Ik probeer als trainer zoveel mogelijk in de hand te houden. Het is idioterie dat dat lukt, maar ik wil alle toevalligheden uitschakelenWe moeten niet na de wedstrijd hoeven zeggen: 'we hebben pech gehad'. Er is altijd een reden dat iets mis gaat. Daar zoek ik niet naar om een schuldige te vinden, maar om verbeteringen in het elftal door te voeren. Op dit niveau kom je dan erg in de details te recht." Vandereycken is niets te beroerd om op die kleintjes te letten. Op de training laat hij de spelers bijvoorbeeld met tennisbal letjes trainen. Als ze het daar mee kunnen, zal het ze met een grote bal helemaal lukken, is de gedachte. Alles mag om te win nen, vindt Vandereycken. Zo is hij zelf als speler ook een groot heid in België geworden. Schwalbes, gele kaarten aan smeren, provoceren, spijker harde overtredingen. „Voetbal is niet uitgevonden om te verlie zen", doceert de Belgische trai ner. Bij Twente kwamen ze daar vo rig seizoen in Vandereyckens eerste jaar meteen hardhandig achter. Koud in Enschede ver bande hij Jack de Gier, Tommie van der Leegte en Björn van der Doelen uit de selectie, omdat het trio de eenheid verstoorde. Ook Jurgen Cavens maakte kennis met de winnaarsmentaliteit van zijn trainer. Hij werd tegen Ro- da JC acht minuten voor tijd in gebracht als pinchhitter. Zeven minuten later werd de Belg al weer gewisseld. Vandereycken vond hem niet gretig genoeg. „Iemand kan altijd een keer slecht spelen, maar ik moet niet de indruk hebben dat-ie zijn best niet doet. Maar ontploffen in de kleedkamer.nee. Ik ben nu zo'n vijftien jaar trainer en als ik in die periode vijf keer mijn stem flink verheft heb in de rust, dan is het veel. Ik probeer iemand altijd te overtuigen met argumenten. Als je iets rustig uitlegt, zal het eerder begrepen worden." „Ik ben met mijn visie soms erg René Vandereycken zaterdag tijdens de wedstrijd tegen RKC: „Ik ben met mijn visie soms erg vooruit strevend." foto Wouter Borre vooruitstrevend. Ik doe dingen die op het moment zelf niet door iedereen begrepen worden. Ik denk een paar stappen vooruit. Het is ook niet nodig, dat ieder een dat begrijpt. Vaak blijkt achteraf pas, dat het goede keu zes waren. Als trainer heb ik de taak aan de lange termijn te werken. Als ik ergens wegga, moet men iets hebben opgesto ken en niet in zak en as achter- f J1 door Frits Bakker Zeg nou niet dat Johan Ballegeer, traipyr van Hoek, elke wedstrijd wil winnen. Voor de competitie, oké, maar voor de beker? Zo'n wedstrijd als donderdag, voor de Amstel Cup te gen Genemuiden, kan hem gestolen worden. „We moeten hem spelen, maar ik zou net zo lief niet komen", somberde hij zaterdag na de wedstrijd tegen Noordwijk. Het zit hem vooral in de dag van spe len. Hoek moet donderdag opdraven voor de tweede ronde van de landelij ke beker en speelt twee dagen later voor de competitie uit tegen Kloetin- ge. Die wedstrijd is tien keer zo be langrijk als het bekertreffen van don derdag. Niet omdat het toevallig Kloetinge is, want die derby zegt Bal legeer ook weinig. Maar de competitie gaat voor alles. Wat stoort je dan zo aan dat bekerpot je? Ballegeer: „Dat we binnen twee dagen twee keer moeten spelen. De KNVB is niet goed wijs zeker, met amateur voetballers die gewoon moeten wer- ken door de week? Hoe kan ik mijn elf tal voor zaterdag nou op scherp krijgen als ze donderdag ook alles moeten geven? En dat zijn we dus niet van plan." De KNVB kan toch niet anders met zo'n drukke kalender? Ballegeer: „Ik heb er geen kijk op hoe ze het doen, het interesseert me verder ook niet, maar in België kan zoiets nooit gebeuren. Daar wordt een be kerronde gespeeld in een weekeinde dat de competitie stilligt. En zo hoort het ook." Maar je hecht dus geen waarde aan die wedstrijd van donderdag. Ballegeer: „Het leeft in Hoek zelf wel, mij zegt het niets. Dat heb ik mijn spe lers ook al gezegd. Denk maar niet dat ik met mijn sterkste elftal ga spelen. Ik geef de spelers rust die dat nodig heb ben." Je zal er toch aan moeten wennen, want zo gaat het hier al jaren. Ballegeer: „Daarom zal ik donderdag ook een elftal op het veld zetten. Ik leg me er bij neer, ook al vind ik het een slecht systeem. Zoals ik ook niet kan begrijpen dat in Nederland de tweede elf tallen op dezelfde dag spelen als het eerste elftal. Ik kan mijn reserves nooit zien spelen en moet altijd op an deren afgaan." Hoe zou het anders moeten dan? Ballegeer: „Zoals ze het in België doen. Het tweede elftal speelt daar al tijd op vrijdagavond. Je gaat kijken als trainer en wijst daarna drie of vier spelers aan die op zondag met de eer ste ploeg meegaan. Het voordeel daar van is dat je met een selectie van vijf tien man kunt volstaan in een seizoen en dat je niet zoals in Nederland 22 man nodig hebt." Kortom: het gaat goed met Hoek 1, de selectie is fit, de stemming zit er goed in, maar de trainer blijft scherp en kri tisch. Ballegeer: „We hadden zaterdag met 6-0 moeten winnen van Noordwijk en niet met 4-2. Als je dat kritisch noemt, dan is het maar zo. Zoiets sluipt in een elftal, het gebeurt af en toe, maar ik kan er slecht tegen. Dat zal ik mijn spelers maan dag ook zeggen. Maar zoek er niet te veel achter, want verder staat hier een gelukkig mens. Ik ben blij met de start die we hebben gemaakt, ik kijk alleen altijd of we nóg beter kun nen." En dat Amstel-syndroom? Ballegeer draait zich om, wenkt naar de dames van de drank en roept: „Doe mij maar een Jupiler-biertje, alstu blieft." Alessandro Petacchi schreef zaterdag de veertiende etappewinst dit jaar in een grote wielerronde op zijn naam. De Italiaanse sprinter won in 2003 zes Giro-etappes, vier Tour-rit ten en nu ook vier Vuelta-ritten. Petacchi is niettemin nog zes ritzeges verwijderd van het all- time ritzegerecord, dat op naam staat van de Belg Freddy Maer- tens. In het jaar 1977 won de Belg twintig etappes in de grote rondes: zeven in de Giro en liefst dertien in de Vuelta. Aan de Tour de France deed Maertens dat jaar niet eens mee. Als hij dat wel gedaan had, was het re cord waarschijnlijk nog scher per gesteld, want in 1976 won Maertens in de Tour acht etap pes. van onze sportredactie MIDDELBURG - Monique Nuijten maakte zater dag haar officiële debuut als turntrainster. De Goe- se nam de selectie van MTV'69 onder handen. Een aantal weken geleden zette Nuijten een punt achter haar actieve carrière, omdat ze voor zichzelf geen toekomst meer zag weggelegd als topturnster. Ze kwam tot dit besluit nadat de nationale ploeg zich niet wist te plaatsen voor de Olympische Spelen. De Spelen waren altijd het grote doel voor Nuijten. foto Ruben Oreel blijven." De filosofie van Vand ereycken heeft hem als trainer nog niet de successen gebracht die hij als speler heeft behaald. Als ijzervreter op het midden veld veroverde hij met Club Brugge en Anderlecht zes landskampioenschappen. In 1978 schoot hij Brugge in de verlenging langs Juventus naar de Europa Cup 1-finale, die werd verloren van Liverpool. Met het nationale team haalde hij in 1980 deEK-finale. In 1986 werd België vierde op het WK, maar Vandereycken haakte hal verwege dat toernooi af. Zijn wapenfeiten als trainer ste ken er schril bij af: hij haalde Uefa Cupvoetbal met AA Gent en RWD Molenbeek, bij Ander lecht (1998) en FSV Mainz 05 (2000) werd hij ontslagen. De Uefa Cupplaats in 1996 met RWD Molenbeek beschouwt Vandereycken als het voorlopi ge hoogtepunt in zijn trainers loopbaan. „Met een kleine club met kleine mogelijkheden haal den we de Uefa Cup. Niet via de korte route in de beker, maar in de competitie na 34 wedstrijden met een vierde plaats. Een uit zonderlijke prestatie. Zeker als je beschouwt, dat de club nu failliet is." FC Twente is de zesde club die Vandereycken onder zijn be wind heeft. In Enschede wan kelt het hoogtepunt met RWDM nog niet. Vorig seizoen eindigde Twente in de middenmoot en dit jaar haalde de ploeg zaterdag tegen RKC Waalwijk pas de tweede winst in vijf duels (2-1). Wellicht dat de Amstel Cup, waarin Twente morgenmiddag tegen Kloetinge speelt, de club meer vertier oplevert. Maar zo kleurloos als Twente nu meedraait, zo kleurrijk blijft zijn trainer Vandereycken. Een trainer die vorig jaar genoot van het afbraakvoetbal in de halve finale van de Champions Lea gue tussen AC Milan en Interna- zionale; een trainer die als één van de weinigen durft te zeggen datJohan Cruij ff soms ook wel 's regelrechte onzin verkoopt. door Joop van den Oudenhoven GOES - De verwachtingen wa ren gisteren hooggespannen voor de eerste thuiswedstrijd van de driebanders van Del- ta/Ockenburgh. Na de zege in de uitwedstrijd op landskampioen Van Wanrooy moest in de Goese brasserie T-Tac simpel versla gen kunnen worden. Het liep anders. Het ver boven zichzelf uitstijgend T-Tac won met 6-2. De enige winstpartij van de thuisploeg kwam op naam van Jean Paul de Bruijn. Onder het toeziend oog van Da vid Luteijn, directeur van de nieuwe hoofdsponsor, voltrok zich een ongekend scenario in Brasserie Ockenburgh. Neem het optreden voor de pauze van Huub Wilkowski tegen Jean Paul de Bruijn. Ondanks een sterk optreden had De Bruijn alle moeite Wilkow ski te kloppen. Pas na een voor sprong van 34-32 kon de Hulste naar afstand nemen en werd het nog een ruime zege, 50-33 na 29 beurten. Martin Spoormans verloor op de andere tafel van Lion van de Sanden. Het ging moeizaam bij de Belg. Een slechte start bracht hem in de rol van achtervolger. Pas in de dertigste beurt had hij zijn opponent achterhaald. Er volgde een spannend en zenuw slopend slot dat nog net in het voordeel van de bezoeker uit viel, 47-50 na 45 beurten. Niets aan de hand dachten de toeschouwers. Forthomme zou Peter Ceulemans wel verschal ken, waarna Ron Schumann zelfs nog gelijk kon spelen. Een niet al te sterk optreden van Forthomme baarde het publiek alras de nodige zorgen temeer omdat zijn tegenstander onbe vangen aan de tafel verscheen. De druk lag duidelijk bij de thuisspeler en dat pakte niet goed uit. Met 43-50 ging de winst naar Ceulemans. Ron Schumann kreeg in zijn eerste wedstrijd van dit seizoen ongenadig klop van een ontke tende John Roovers. Die ver keerde in hoger sferen. Een moyenne van 1.316 weet hij zel den te halen. Na de fraaie zege op Van Wan- ver rooij is Delta/Ockenburoli» terug op aarde. Teamled" Poppelaars van de bezoeU mocht voor de wedstrijdnop zeggenHet gemis van kop- Haeck-Sorensen is niet zo! Dit is toch geen ploeg wa/ de punten moeten halen moeten voor ons komen bi, onderste vier! Ockenburgh-teamleider h mond Nicodem was natJ met gelukkig metdenederii maar verloor de realiteit rif- het oog: „We hebben verdis verloren. Die mannen speeli vandaag allemaal twintig» cent boven hun kunnen en juist met. Alleen JeanPaui« heel goed, maar ook hij had® ondanks de nodige moeite f lukkig was Nicodem wél met geboorte van zijn op de dag. GEMERT - De rode vlag bo Si gisteren uitkomst voor mot, dei crosser Rinus van de Ven. ft opt een slechte start en een valpaj acti reed de Vlissingerin demiddji moot, toen de derde wedstr om het NK werd afgevlagd. list, pro De eerste manche in de fina het wedstrijd moest worden ot mal gereden en dat kwam Vandel „Z( goed uit. De vijftienjarigen dar ser leidt het klassement m act nationale titel en een slee bin klassering had hem zijn kop sitie kunnen kosten. Nu pa het anders uit in Gemert. herstart verliep stukken be voor Van de Ven. Hij bleeia vankelijk een aantal na achter zijn concurrent B oere ri j denmet wie hij het, der in de wedstrijd aan de' had, en demarreerde vervolg van naar de winst. In de to sen manche reed hij van starttot Na: nish op kopmet een straatk er n te voorsprong. „p Met nog twee NK-wedstnj uur voor de boeg heeft Van de pla. zijn voorsprong op Boerei Mie groot tot 29 punten. Volgt voo week rijdt de Vlissingerin! vim mercompascuüm. Spj van dar ker. De pla; ject trel vaa pro t, Christijan Albers toont de beker na zijn zege in Zandvoort. foto Juan Vrijdag door Leo van de Ruit ZANDVOORT - Met vreugde tranen in de ogen is Christijan Albers gisteren naar zijn meest begeerde triomf geracet. De 24- jarige autocoureur uit het fa- brieksteam van Mercedes won voor 62.000 toeschouwers op het Zandvoortse circuit de ne gende wedstrijd van de Deut sche Tourenwagen Masters, een spektakelstuk van jewelste. Albers vond het „de meest fan tastische" van de vier zeges in de prestigieuze serie dit seizoen. „Winnen voor al die duizenden blije fans. Dit was wat ik beoog de en mooier kon het niet gebeu ren. Tijdens de laatste ronden kreeg ik tranen in mijn ogen." De talentvolle rijder uit Laren deed in de race over 36 ronden niets verkeerds. Hij won, maar kwam toch niet aan de leiding in het kampioenschap van de DTM. Zijn Duitse stalgenoot Bernd Schneider wist namelijk vanaf de 13e startpositie als tweede te eindigen en behield daarmee de leiding in het klas sement. Albers naderde tot op één punt: 65-64. De beslissing valt tijdens de slotrace in Hoc- kenheim op 5 oktober. Albers vond het allemaal best. „Het kampioenschap interesseert mij helemaal niets. Mijn liefste wens was op Zandvoort te win nen en dat is gelukt." Een andere gelukkige Neder lander was Jeroen Bleekemolen. De 21-jarige debutant in het fa- brieksteam van Opel sprokkel de met de zevende plaats zijn eerste puntjes in de DTM-com- petitie. Hij was met deze bescheiden prijs haast even gelukkigan bers met de overwinning, i superdag", juichte Bleeken len, „nu ben ik van veel or los." Het mooie weer, deNederla inbreng van twee racetales en spanning in een van den prestigieuze autosportkaz oenschappen lokten 62.000' schouwers naar het Zandvoo se circuit. Zoveel publiek' niet meer opgekomen sinds' jaar geleden de Marlboro-» ters gratis te bezichtigend Christijan Albers, winnaar' drie eerdere DTM-races (w tië, Nürburgring, Noffif- kwalificeerde zich als derde. vond dat zelf een goede gangspositie, nadat hij G tijdens de training was op schrikt door een klapbaar een snelheid van 200 km/U- Op de startgrid waren de plaatsen vooraan voorde sers Timo Scheider (0pp Martin Tomczyk (Audi), zyk kwam bij het s'a^s®. goed weg, waardoor Alben reet tweede werd achter bc der. De situatie bleef zo ton over de helft van de «e!- In het veld rukte kampu* kandidaat Schneider sne Direct na de start negen steeds meer naar voren fouten van rijders voor e In de 21e ronde viel de sing." In de tweede piOTj Slllfci. lil ue r Schneider al gas toen zi) tervoorwiel nog niet v Vro Albers nam een voorspM 12 seconden. Het enige nog kon vrezen was een msch defect. „Ik - meer vibratie voelen sla bang voor weer een P Door zuinig te zijn op rechts achter, heb ik i kunnen vervullen. A stai wa bru boe de veq «•al ven die kur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 22