Chaos troef in race voor C-rijders n Het Zeeuwse golf loopt nog achter Rapide kan doel niet vaak genoeg vinden s 19 'olpaert manusje van alles in Ronde van Schouwen-Duiveland 18 maandag 22 september 2003 Kinderziektes .aatste Koert zwemt record tijdens langebaangala Testwedstrijd ,y Jl Brabander Idde Quik speelt bar slecht maar wint Zeeuws kampioenschap in Domburg Kinderen ft*! Vorm Jaargangrecords in Vlissingen Van Kralingen stoot nieuw pr Mytilus debuteert met verlies RKHAV grijpt goud en brons Zelfvertrouwen Thuisbasis itie- r»e- kten vet- H tuige meg ittig ame er de iFS'ESSE - De Zeeuwse deel- Lrs aan de Ronde van luwen-Duiveland waren nierdag niet in de voorste gele kte bekennen. 1 r,rste Zeeuw in de gemengde ,en B-klasse was Niels Wisse Be „it Waarde. Hij finishte als elf- Ib rijder, vele minuten achter [innaar Smit. Hij was na afloop zo vermoeid dat hij weinig zinnige woorden kon uitbren gen. A-rijder Andries Minderhoud uit Grijpskerke moest na tien kilometer afrekenen met mate- riaalpech (het frame onder zijn schaats schoot los) en haalde de finish niet. De C-rijders, die vijf minuten na de A- en B-rijders startten, moesten tijdens de eer ste editie van de Ronde van Schouwen-Duiveland afreke nen met kinderziektes. Ze moesten niet alleen, net als de A-rijders, hun weg banen over enkele stukken abominabel slecht asfalt, ze werden door de wedstrijdleiding ook enkele malen de verkeerde kant opge stuurd. Niemand die de rijders voorafging, kende de route- Veel Zeeuwse deelnemers waren over deze organisatorische cha os slecht te spreken. Op een ge geven moment moesten de leden van het peloton op een kruising halthouden en overleggen wel ke afslag genomen moest wor den. Anderen kregen van be reidwillige volgers een lift naar het reguliere parkoers of kwa men pas na vele omzwervingen weer op het juiste pad. Marco van der Meulen uit Oost burg werd met zijn vierde plaats de beste Zeeuw. Hij greep daar door meteen de eindzege in de Zeeland Cup. Cees Cysouw uit Groede werd vijfde (en tweede in de Zeeland Cup) en William van Wetten uit Zoutelande zesde. Ook de Zeeu wen Olivier Goud, André van Espen, Robert Jan Arnoutse en Paul Naessens finishten bij de eerste vijftien. Een bondscoach met vele petten ezoe- - Ni inde etna- i rust ;naai de de ansen n Job Iweg ansen echts 0- tótal tutge ïenja- e nieuw doel, iddel- ft kot bijbe ltje >p-ééi rkeerd legen nsaai eerste 'Mid- innende Vries [NESSE - Wie is die man die je start ansichtkaarten van Gut thZelf en veelvoudig natio- skeelerkampioen Arjan uit uitdeelt? Wie is deze man, tde chauffeur van de bezem den verwittigt dat er drie ilometer verderop een vrachtje hem wacht? Het is dezelf- man die in zijn busje met JBO'ers, vrienden en beken- en de mensen van de pers ■hier de Ronde van Schouwen- uiveland aanrijdt en die, als 1 nodig is, de rijders van wk voorziet. Natuurlijk, het bondscoach Johnny Colpaert, ispinin het web van de Neder- ndseskatebond. Inny Colpaert, een aimabele bjange Belg uit de buurt van Hit, is de Dick Advocaat van Skatebond Nederland. In roffei d2 werd hij aangesteld als mdscoach en langzaam maar stuwt hij de skeeleraars „og in een sport waarin de mcurrentie wereldwijd enorm not is. Maar terwijl zijn colle- ialleen trainingen geeft, plan- ji maakt, bij wedstrijden acht en heel voorzichtig de is te woord staat, is Colpaert a man met vele, vele petten -- i. Hij is niet alleen een autori- atw jtopskeelergebied, hij is ook u allround waterdrager. Het nook bijna niet anders voor b bondje met maar een paar G* izend leden, it (2xi. loël it i Bon tsteldt opda- :n mei onder el, die dstrijd m ver- Peter an een 1: 14 helft id eet ens dt r voor Kalfs- e aan- straf- rd het 1 door inuten 'ittede 2-l:In itende anval iet erg gdeii I Een Aar- copbal gelijke rnaop >or het an bet elpunt Mrli e helft de 42e or Ab- Jarust htefa- wed en de ainuut sdaele )-3. In 5 Beilo reertse de het lende toe op t via i Mar- kwam illigen lamen einde rhwin- 3-2- ,1 fraai iep al -voor- Et pro- re ach- n deze r Dru- iiteen 1-3. •aban- in het dagelijks leven hrijnwerker, hoeft in de eerste litie van de Ronde van Schou- ■Duiveland niet al te veel Jeroen Dellebeeke HULST - Astrid Koert van zwemvereniging MNC uit Dordrecht heeft op het traditionele lange- ïgala van ZC Koe wacht haar officieuze Ne derlandse record op de 1500 meter schoolslag verbeterd met twee secon den, Direct vanaf de start nam zij de leiding en gaf deze niet meer uit handen. Het langebaangala is de afsluiter van een zomer lang open-waterwedstrij - den. De zwemvereniging Koewacht organiseerde afgelopen zaterdag het gala en haalde daarmee nationale toppers naar Hulst. Zo kwam Bianca de Bmijnuit Spijkenisse aan de start op de 1500 meter wje slag voor dames, welke zij met grote over tuiging wist te winnen. Nationale topper Maarten van der Weijden, die on langs Edith van Dijk nog nndersteunde bij haar Kanaalovertocht, won de 1500 meter vrije slag bij de mannen. Hij bleef de concurrentie ruim een mi nuut voor. Be Zeeuwse deelname wam er wat bekaaid vanaf. Eline Nijskens van organiserende vereni ging kwam als enige Zeeuwse aan de start op 1500 meter schoolslag. e kwam als vijfde bin nen. Bij de mannen startte enévan Oudenaarde van aelandia. Hij tikte als "arde aan. ®'i de vrouwen kwam darmen de Ridder aan de Jart en zij moest ditmaal ,e eer laten aan Vera van den Berg, waar ze de hele z°mer nek aan nek mee ®wt gezwommen. Van een Berg kwam als derde en troefde daarmee a Ridder in de tweede «ft van de race af. Bij e ™annen maakte Niek de Ridder een goede in- zijn zevende 'kuk met fats. fe'phjd van 17.47,40 hij zijn startbewijs or de Nederlandse kampioenschappen in Dordrecht alvast op zak. toppers te begroeten. Het is dan wel de laatste wedstrijd om de Univé World on Wheels-compe- titie - met start en finish op cam ping Julianahoeve te Renesse - en er zij n voor het Univé-klasse ment extra punten te verdienen, de kaarten zijn al zo ver geschud dat de meeste prijzen verdeeld zijn. Daarom is fulltime entertainer Erik Huizebosch samen met zijn vrouw Jenita lekker in Grams- bergen gebleven en heeft ook de Fransman Cedric Michaud de verre reis naar Renesse niet aan vaard. Wel een flink aantal Bel gen, velen hooggplaatst in het klassement, hebben de moeite genomen om aan de start van de laatste officiële wedstrijd van het seizoen te verschijnen en ook twee oogappels van Cop- paert zijn er. Het zijn veelvoudig nationaal kampioen Arjan Smit uit Nije- veen (25) en de nog maar negen tienjarige Ingmar Berga uit Hoogeveen. De bondscoach, die tevens trainer is van Smit, heeft beide mannen geselecteerd voor het WK, begin november in Ve nezuela. De wedstrijd in Renes se is de laatste serieuze test voor de titelstrijd, waar Smit het zil ver op de tien kilometer punten- koers verdedigt. Hij werkt twin tig uur bij een fabrikant van schaatsen en skeelers en be steedt de resterende tijd aan zijn sport. Ook geeft hij clinics, met als motto: met beide benen op de grond kom je niet vooruit. Tot Colpaerts grote genoegen kleunen Smit en Berga er me teen na de start lekker in. Geen enkele rijder krijgt de kans de De kopgroep rijdt langs de zeedijk bij Zonnemaire. De latere winaar Arjan Smit rijdt in zijn nationale kampioenstrui op de zesde plaats. foto Marijke Folkertsma handen lange tijd op de rug te leggen. De ene tussensprint wordt gevolgd door de andere en al na enkele van de 65 kilo meters rijden de eerste deelne mers eenzaam en alleen door de wijdse Schouwse polders. Hal verwege ontstaat een kopgroep van dertien man, waaruit Smit en Berga vluchten. Alleen de Belg Glenn Focke uit Ouden burg weet het duo nog te achter halen, maar moet die inspan ning in de eindsprint bekopen. Smit wint, voor Berga en Focke. „Tsjonge, jonge, wat was het zwaar", meldt na afloop een uit geputte Arjan Smit, die ook wel de raket uit Rouveen (zijn ge boorteplaats) of de koning van het asfalt wordt genoemd. Neerlands snelste man op tien wieltjes behaalde zijn vijftiende seizoenszege, maar dit was de zwaarst bevochten overwin ning van allemaal. ,,Het leek wel of we overal tegenwind hadden. En ik wist steeds niet hoever we nog moesten. Op een gegeven moment dacht ik dat we er bijna door Pieter van Klinken DOMBURG - Golf wordt popu lairder, vooral onder jonge mensen. Het bewijs ervoor werd gisteren geleverd tijdens het Zeeuws kampioenschap in Domburg. Verder werd er bewe zen dat de Zeeuwen nog wat achter lopen. De Brabander Id de Quik, zeventien jaar, werd Zeeuws kampioen. Tweede werd Richard Top, achttien, uit Ridderkerk. Zeeland ligt op golfgebied wat achter op het nationale niveau, maar Quik, lid van golfclub Rei- merswaal, heeft een opbeuren de boodschap: „Over vier jaar is het Zeeuws kampioenschap twee keer zo spannend. Ik zie momenteel bij mijn club al vier of vijf talenten die het ver kun nen schoppen. Bij Goes ken ik er ook nog twee. Als die zich blij ven ontwikkelen, komen ze er wel." Ook Top, lid van Grevelingen- hout, ziet progressie in de Zeeuwse golfwereld. „Er is mo menteel nog weinig goede jeugd. Maar ik zie het wel veran deren. Er zijn nu al wat manne tjes van een jaar of acht, negen bij een paar clubs. Als er bij elke club een paar doorgaan, komt het echt wel goed in Zee land." Top merkt vooral in de omge ving van Rotterdam hoe snel de opmars van golf gaat. „In Rid derkerk gaan basisscholen naar de golfbaan als gymles. En van die kinderen zijn er altijd een paar die dan toch op golf willen. Dat is alleen maar goed. In Zee land zijn er nog niet zo veel scholen die dat doen, maar toch, het komt wel." Dat de beste golfers in Neder land nog jong zijn, blijkt ook al lang geen fabel meer. Het lijkt er op dat je al over de top heen bent als je 25 bent. Quik: „Kijk naar de laatste NK's. Daar won steeds iemand van onder de 21 jaar. Vroeger was dat wel an ders. Toen wonnen mensen die veel ouder waren." Er zouden meer banen in Zee land moeten komen, vindt Quik. „Als er meer golfbanen zijn, wordt de drempel lager. Dan ko men jonge kinderen ook golfen. Als er meer jonge mensen zijn, wordt het competitie-element groter. Ze willen per se van el kaar winnen. En daarvan wordt iemand alleen maar beter." I Wwfc. -4c *?<.- .-Dvllr fmiïamBMmei-si Karin Steunenberg eindigde op de vierde stek tijdens het Zeeuws kampioenschap, foto Ruben Oreel Het Zeeuwse niveau lijkt nu angstaanjagend laag. Quik en Top speelden gisteren naar ei gen zeggen allebei ronduit slecht. De oudere Zeeuwse deel nemers aan het kampioenschap konden desondanks niet van hen winnen. En als Quik en Top aan het NK mee zouden doen, eindigen ze allebei rond de dertigste plek, zo zeiden ze. Het spel van de twee leek giste ren nergens naar, vonden ze al lebei. In de kleedkamer spraken ze voor de grap daarom af dat ze maar zouden stoppen met gol fen en beter konden gaan bow len. Natuurlijk sloeg het ner gens op, maar goed spel lieten de twee niet zien in de afsluitende achttien holes. Idde Quik: „Ik heb het hele jaar nog niet zo slecht gespeeld." Dat werd het meest duidelijk bij de vijfde hole. De uitgangs waarde was par drie. Quik vol tooide hem echter pas na twaalf waren, maar toen bleek dat we nog twintig kilometer moesten rijden." Colpaert hoort het la chend aan. Smit is niet alleen winnaar in Renesse, hij schrijft ook het Univé-klassement op zijn naam. Berga finisht in dat klassement als vierde. Col paerts mannen zijn in vorm. Laat het WK maar komen VLISSINGEN - In Vlissingen werden gisteren de eerste Zeeuwse Hoofdklasse zwemwedstrijden gehouden. Ruim honderd zwemmers vonden de weg naar het nieuwe Vrijburg- bad. Dat was voor de eerste keer ingericht met elektronische tijdwaarneming, een unicum in Zeeland. Er werden twee Zeeuwse jaargangrecords gezwommen. De opvallendste prestaties kwamen van Maartje van Keulen, lid van De Stormvogel. Zij won de 100 meter rugslag, 200 me ter wisselslag én de 800 meter vrije slag met nieuwe persoon lijke records. Op de 800 meter betekende dat tevens een nieuw Zeeuws jaargangrecord voor twintigplussers. Ryan Verplan- ke van Scheldestroom bleef in haar voetspoor met twee over winningen op de 100 vlinder en 100 school. Ineke Goossens, lid van De Stormvogel, verraste op de 50 vrij. Bij de mannen zegevierde Eelco van Gemert (De Stormvogel) op de 100 rug, clubgenoot Michiel Soolsma op de 100 school en Robbert Jan Zwijnenberg op de 50 vrij. Niek Kampman (De Schelde) won de 800 vrij, clubgenoot Kevin Hondsmerk de 200 wissel. Scheldestroom-zwemmer Thijs den Hamer zet te de 100 vlinder naar zijn hand. Sander van Nieuwenhuyzen verpulverde het Zeeuwse jaargangrecord 100 school voor jon gens twaalf jaar met ruim twee seconden. Hij verbeterde daarmee ook zijn limiettijd voor het NK junioren. OUD-BEIJERLAND - Bart van Kralingen van Delta Sport heeft zich in Oud-Beijerland gerevancheerd voor zijn matige prestatie op de kogel vorige week in Zierikzee. Van Kralingen stootte de kogel naar een persoonlijk record van 14 meter en 56 centimeter en was de sterkste bij de jongens B. Stefan Stokman van AV'56 verbeterde eveneens zijn pr naar een af stand van 13 meter en 48 centimeter, ruim drie meter voor de nummer drie. Op de discus was het Stokman die met de eerste plaats ging strijken en wel met een afstand van 32.63 meter. GOES - De volleyballers van Mytilus gingen zaterdag bij hun debuut in de derde divisie genadeloos onderuit. In een voor- uitgespeelde wedstrijd verloor de Goese formatie thuis met 4- 0 (25-18 34-32 25-21 25-18) van Schovocomca. Mytilus beschikt komend weekeinde tijdens de seizoenstart niet over een zaal. Dat brak de Zeeuwen lelijk op, omdat drie selectiespelers niet van de partij konden zijn. „We hebben drie jaar met hetzelfde team gespeeld, maar nu moet ik vier nieu we mensen inpassen. Dat geeft nog wat aanpassingsproble men" stelde trainer Klaas Sijp vast. Mytilus werd in de eerste set overdonderd door de sprongservice van Schovocomca. De bezoekersdie vorig seizoen op de vierde plaats eindigden, na men daardoor een 8-1-voorsprong en dwongen de thuisploeg tot de achtervolging. In het verloop van het duel had Mytilus geen antwoord op de aanval van achter de drie-meterlijn van de over veel lengte en slagkracht beschikkende tegenstander. AMSTELVEEN - De estafetteploegen van RKHAV hebben tijdens de nationale kampioenschappen in Amstelveen be slag gelegd op een goud en bronzen medaille. Goud was er voor de meisjes A op de 4x100 meter. Met startloopster Caro- lien de Theije en vervolgens Erica Broekman, Audrey Seghers en Altuna Halilovic werd een tijd neergezet van 53,14 secon den. De meisjes B werden op de 4x200 meter derde. Dit kwar tet bestond uit Erica Broekman, Lotje Stam, Audrey Seghers en Altuna Halilovic. Hun tijd van 1.53,12 betekende een nieuw clubrecord. slagen. Het betekende dat Top zonder er iets voor te hoeven doen vlakbij Top kwam. Na de eerste dag was het verschil nog zes slagen in het voordeel van Quik. De Ridderkerkse student kwam op drie holes van het ein de zelfs op een punt voorsprong. Maar toen werd ook zijn slechte vorm duidelijk. Op het eind mis te hij een paar slagen, met name op hole zestien. En uiteindelijk won Quik met 246 slagen, te genover 247 voor Top. Quik was blij met de zege, maar ontevreden over zijn spel. „Het was in één woord slecht. Zeker na de vijfde hole. Toen was ik mijn zelfvertrouwen helemaal kwijt. Ik moest zelfs mijn voeten tegen elkaar houden om nog wat evenwicht te houden. Maar het is een leuke wedstrijd om te winnen, hoewel bij een nationa le wedstrijd het niveau zeker hoger ligt." Top baalde. Hij kon ook niet an ders. „In de eerste ronde ging het wel okee, maar in de tweede kreeg ik al een hele lange dip. En wat ik vandaag (gisteren) liet zien. Tja... het leek wel of ik het opnieuw moest leren." Bij de vrouwen leek de strijd al beslist voor de derde ronde. Ma rianne Uittenboogaard van het Schouwse Grevelingenhout stond zes slagen voor op Karin Steunenberg van de Goese Golfclub. Vrijwel onbegonnen werkleekhet wel. Maardenum- mer drie, Cora van Doorn, ging nog over Uittenboogaard heen. Terwijl ze tien slagen achter stond. Uittenboogaard eindigde als tweede. Steunenberg werd zelfs vierde, achter Marie José de Man - Peeters, die na twee ronden vijfde stond. Van Doorn was de lachende der de. De thuisspeelster profiteer de van een offday van de ande ren. Zelf had ze die al achter de rug. „Bij mij ging het zaterdag niet goed. Vandaag maakte ik veel goede scores. Het is een voordeel dat Domburg mijn thuisbasis is. De meesten ken nen de baan wel, maar hij is heel moeilijk om goed te bespelen. Hij is namelijk heel heuvelig." De Middelburgse, afkomstig uit Aerdenhout, was blij met haar titel. „Je weet nooit hoe het zal gaan. Je ziet de handicaps, maar dat zegt nog niet zoveel. Maar toch. Enig, dat ik Zeeuws kam pioen ben." door Peter Snelders TERNEUZEN - Rapide kent een matige start in de vierde klasse D van de hockeycom*- petitie voor mannen. De ploeg uit Hulst speelt beslist niet slecht, maar werd al twee keer met verlies gecon fronteerd omdat in de afwer king de scherpte ontbreekt. Ditmaal was Gilze-Rijen met 3-1 te sterk. Olympia doet het daarente gen boven verwachting. Dat team versloeg Middelburg met 5-1 en heeft uit drie wed strijden een maximaal aan tal punten. Vlissingen, dat in een tumultueus duel met 5-0 van Teteringen won, heeft evenveel punten. De vrou- wenploeg van Vlissingen speelde gelijk (0-0) tegen Son, de vrouwen van Middel burg verloren met 1-3 van Heesch. Vlissingen - Son 0-0: Dit was een knap resultaat tegen de nummer vier van vorig sei zoen. Toen verloren de Vlis- singse vrouwen het uitduel met liefst 9-1. Een hard wer kend Vlissingen had in het laatste gedeelte van de eerste en de gehele tweede helft het beste van het spel. Een goed verzorgde opbouw resulteer de wel in enkele kansen maar niet in doelpunten. Via uit vallen was Son niet onge vaarlijk. Middelburg - Heesch 1-3: Middelburg speelde bedui dend beter dan vorige week. In feite was de thuisploeg het meeste in balbezit. Nadat Heesch in de eerste helft op 0-1 was gekomen, maakte Niki Scheere na de doel wis seling de gelijkmaker. Pas in de slotfase, toen Middelburg met conditionele problemen kampte, sloeg Heesch toe door twee keer te scoren. Vlissingen - Teteringen 5-0: De mannen van Vlissingen kenden een bliksemstart en namen al in de eerste minuut de leiding via Lars de Rub ber. Na een kwartier zorgde Vincent Laracker voor 2-0 en enkele minuten later liet Lein Labruyère 3-0 aanteke nen. Nog voor de pauze liep een oppermachtig Vlissingen tegen een fysiek hard spelend Teteringen uit naar 5-0 door twee treffers van Jurjen Schuurmans. De tweede treffer maakte hij uit een strafbal. Na rust werd het steeds onvriendelijker. Bij een opstootje kregen Vincent Laracker en zijn opponent rood, en moesten beide teams met tien man verder. Het fy siek harde spel van Teterin gen had wel tot gevolg dat Vlissingen niet meer tot sco ren kwam. Olympia - Middelburg 5-1: Middelburg kon het in de eerste helft nog aardig bijbe nen, maar moest na rust me de door de warmte de tol betalen voor het gebrek aan reservespelers. Toen walste een meer gecontroleerd spe lend Olympia vrij gemakke lijk over de bezoekers heen. Door Jan Willem Calten nam de thuisploeg de leiding, maar niet veel later liet Ras mus Heberlein 1-1 noteren. Door Arjen de Vries werd het nog voor de pauze 2-1. In de tweede helft liep Olympia uit naar 5-1 door doelpunten van Paul Schueler (2x) en Ar jen de Vries, die een inzet van Gijs Schueler van richting veranderde. Gilze-Rijen - Rapide 3-1: Qua veldspel deed Rapide niet onder voor titelkandi daat Gilze-Rijen. Maar het schortte, net zoals vorige week tegen Vlissingen, aan slagvaardigheid in het Hul ster kamp. Daarnaast was Rapide enkele keren niet goed bij de les en dat werd ge nadeloos afgestraft. In de eerste minuut stond de ploeg te slapen toen Gilze-Rijen de leiding nam. Na 22 minuten werd het 2-0 en in de derde minuut na rust was Rapide opnieuw niet alert waardoor de thuisploeg 3-0 kon aante kenen. Daarna volgde een groot veldoverwicht van Ra pide. Die ploeg kreeg kansen via Michiel IJsebaert, Mi chiel van Putte, Koen Totté, Bart Smits en Thijs de Bruij- ne. Scoren deed alleen Jo- chem Beaart. Dat was echter niet voldoende om de thuis ploeg te verontrusten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 19