PZC Barcelona wacht nog op eerste thuiszege Arsenal ontsnapt dankzij gemiste strafschop Ruud van Nistelrooij Stuttgart na zeven jaar weer koploper Van Hooijdonk en De Boer ondergedompeld in passie van stadsderby 14 AZ maakt hoge klassering waar maandag 22 september 2003 Italië Vergrootglas Botsing Slotseconden AEK-coach met de dood bedreigd Slechte generale FC Karaten Ernstige rellen bij duel Napoli Bedrijf wil Vitesse overnemen Eén miljoen dollar voor China België Schotland Glenn Hoddle ontslagen bij Tottenham Hollandse koelte, Turkse furie Tanks, tragiek en Turkse furie. Het is niet de beroemdste derby, wel de heetste. Galatasaray contra Fenerbahce. De Slag rond Istanbul. Ofwel Frank de Boer contra Pierre van Hooijd onk. Koele Hollanders in een or kaan van voetbal. „Ze zijn niet lastig. Maar de zaak kan zó ont ploffen." door Roel Wiche ISTANBUL - Hap, bijt, slik. Hoektanden dringen als stilet to's in het vlees. Vijf, zes keer. Woest en buiten zinnen is de ter riër die zich, op de sintelbaan van het Atatürk Olimpiyat Sta dion, op zijn hulpeloze prooi stort. Nu al een slachting? Angstaanjagend zijn de trucs die de beruchte Turkse furie, die vooral rond voetbalwedstrijden explodeert, moeten temmen. De terriër is een goedgetrainde po litiehond, de prooi een stoere agent met een huls om zijn arm. De voorstelling wordt tot in den treure opgevoerd. Zowel voor het leger Galatasaray-fans (60.000) als het hermetisch af gesloten Fenerbahce-vak (4000 man)Dit is niet zomaar een der by, dit is een clash van culturen. Het deftige Galatasaray, oog appel van de elite, tegen volks club Fenerbahce. Ofwel, de staat van beleg. Liefst 5000 ME'ers en blauwe baretten zijn aangesleept. Compleet met tanks en waterkanonnen. Zelfs Pierre van Hooijdonk, met klassiekers als Celtic-Rangers en Benfica-Porto op zijn naam toch geen groentje, staat deze Dag van de Waarheid perplex. De Fenerbahce-bus mist de af slag in de krankzinnige chaos rond het peperdure Olympisch stadion, dat is gedumpt op een onmogelijke plek. Een groot cordon militairen dwingt de rest van het verkeer op de vier- baansweg honderden meters achteruit. Daarna moet de bus over een geitenpad, door een soort steengroeve, naar de arena klimmen. De spits filmt alles met zijn mobieltje. „Ongeloof lijk. Zoiets maak je toch nooit meer mee? Dit zijn de momenten die je later terug wilt zien." Ook Frank de Boer, overbodig bij Barcelona en gered door Ga latasaray, waant zich in dui- zend-en-één-nacht. Spaans van onze sportredactie ALKMAAR - AZ telt weer meer mee in de eredivisie. De ploeg van trainer Co Adriaanse maak te in de Alkmaarderhout tegen Heerenveen (3-1) zijn hoge klassering meer dan waar. Elk- hattabi, Van Galen en Perez scoorden voor de thuisploeg, Knopper voor de Friezen. Een door blessures geplaagd Vi tesse behaalde thuis tegen Roda JC zijn tweede punt: 1-1. Mbamba maakte met een fraai schot de 1-0, maar nog voorrust zorgde debutant Kone met een kopbal voor de Limburgse ge lijkmaker. ADO Den Haag ging in het Zui derpark tegen RBC Roosendaal onderuit door een blunder van doelman Jansen: 1-2. Hij liet dertien minuten voortijd de bal na een vrije trap van Razic uit zijn handen glippen, waarna Molenaar gemakkelijk kon sco ren. De Brabanders hadden bij rust een voorsprong via Yous- souf. Hofstede maakte al snel in de tweede helft de verdiende ge lijkmaker. FC Zwolle is hekkensluiter met slechts één punt. De ploeg ver loor bij Willem II met 2-1. De Bulgaar Hristov maakte in de 78e minuut het eerste Zwolse doelpunt in deze competitie. Hij maakte de 1-0 van Sjoekov voor rust ongedaan. Mathijsen be zorgde de Tilburgers de zege. FC Groningen en FC Utrecht hielden het in het Oosterpark op 1-1. Tanghe zette de Utrechte naren al na twee minuten op een 1-0-voorsprong, Salmon maak te nog voor rust gelijk. van onze sportredactie BARCELONA - Ook in het tweede duel voor eigen publiek wist Barcelona niet te winnen. Tegen Osasurui werd het zater- dag 1-1, waardoor de ploeg van coach Ffa'nk Rijkaard voorlopig de tweede plaats be zet in de Spaanse Primera Divi sion. Valencia nam de kopposi tie over door een klinkende 3-0- overwinning op Atletico Ma drid. Barcelona kwam in de tweede helft op achterstand tegen Os- asuna door een doelpunt van Cruchaga. Dat was verdiend, Osasuna had vooral voor de pauze het duel gedomineerd. Uit één van de weinige aanval len waar overtuiging uitstraal de, scoorde Ronaldinho in de 70e minuut de 1-1. De Argentijnse middenvelder Pablo Aimar nam Valencia op sleeptouw. Hij stond aan de basis van alledrie de aanval len waaruit eerst Vicente en daarna Mista twee keer scoorde. Celta de Vigo, één van de tegen standers van Ajax in de Cham pions League, speelde gelijk bij Villareal. Door de Rus Mostovoi kwam Celta een kwartier voor tijd op voorsprong. Twee minu ten later was het gelij k, door een eigen doelpunt van Berizzo. Celta won dit seizoen nog niet in de Primera Division. Arnold Bruggink, overgekomen van PSV, scoorde voor Mallor- ca, Kevin Bobson (ex-NAC) voor Espanyol. In beide geval len was het niet voldoende voor de winst. Mallorca speelde ge lijk tegen Sevilla (1-1), Es panyol verloor bij Valladolid (3-1). Na vier wedstrijden heeft De- portivo la Coruna nog steeds de maximale score. PSV's oppo nent in de Champions League versloeg dit weekeinde het laag geklasseerde Albacete met 3-0. Naybet, Luque en Pandiani scoorden. Jaap Stam kan niet alleen een defensie prima organiseren, hij scoort ook nog met enige regel maat. Gisteren zelfs voor de tweede keer binnen een week. De Nederlandse international van Lazio knalde hard en zuiver raak uit een vrije trap, opzij ge legd door Stankovic, maar kon niet voorkomen dat tegenstan der Parma met drie punten uit Rome vertrok: 2-3. temperament is heet, Turks temperament heter. Istanbul, een hallicunerende smeltkroes van vijftien miljoen zielen, is geen stad om af te bouwen. „Ik ga echt niet in mijn eentje in de grote Bazaar winkelen. Gek kenwerk. Mensen klampen je vast en roepen direct de naam van hun favoriete club. Ze zijn niet lastig, maar het kan ook zó ontploffen. Zeker als ze het ge voel hebben dat hen onrecht is aangedaan." Ontsnappen aan de waanzin is onmogelijk. Heel Turkije heeft toegeleefd naar de 344e versie van de Moeder aller Derby's. Kranten en televisie maken het volk gek, met het vergrootglas op de wedstrijd in de wedstrijd: Frank de Boer contra Pierre van Hooijdonk. De fantasie reikt zeer ver. Eén journalist be schreef in geuren en kleuren hoe beide internationals, in het vliegtuig na Tsjechië-Neder- land, zich verloren in een Turks kaartspel. De Boer won. Schreeuwende kop: 'Eerste slag voor Galatasaray'. Goed nieuws voor Neerlands recordinterna tional, die de slag met de media nog lang niet gewonnen heeft. Na de Champions League-wed strijd tegen Juventus (2-1-ver- lies) werd hij door de Turkse Youri Mulder afgemaakt. Het is zwart of wit, geen tussenweg. Pierre van Hooijdonk heeft een heel andere status. De Brabant se publieksmenner is al een cul- theld bij de fans van Fenerbah ce, die betoverd zijn door zijn exportproduct: de vrije trap. De meest recente werd deze week uitputtend op de Turkse buis ge toond: een wonderlijk bananen- schot in de touwen, zowat vanaf de hoekvlag. Pi-Air is 'hot' in Is tanbul. En wil dat weten ook. Voor elke wedstrijd maakt hij, vol overgave, een Lee Touwers- achtige zwaai met zijn ellebo gen naar het blauw-gele le gioen. Al was dat even wennen. „De eerste keer wuifde ik vrien delijk met mijn hand, maar dat pruimen ze hier niet. Ze eisen passie hier. Dat ligt me wel." Passie is er deze zondag volop, brille veel minder. Veertig minu ten lang is de Turkse burenruzie een draak van een wedstrijd. Erbarmelijk spel, grove dek- kingsfouten en geen enkele vloeiende combinatie. Ook de Nederlandse tandem deelt in de malaise. Van Hooijdonk sleurt en bikkelt als altijd, maar laat te veel ballen van zijn voet sprin gen. Twee grote kansen (vrije kopkans en geblokt schot) leve ren niks op. Frank de Boer, fraai aangekondigd als Franciscus de Boer, hoeft niet bang te zijn voor een diarree-aanval. De 33-jari- ge routinier speelt sober als een jaren-zeventig-libero en showt nauwelijks zijn lange pass. De wedstrijd dreigt, ongekend fenomeen in Istanbul, dood te bloeden. Totdat de vlam vlak voor en na rust alsnog in de pan slaat. Binnen negen minuten staat het 2-2. Met, dus toch, een hoofdrol voor Van Hooijdonk. Met een snoekduik scoort hij de tweede goal van Fenerbahce, nadat De Boer eerder de bal heeft verspeeld. De tribunes ontploffen, maar echt dreigend wordt het pas in de zinderende slotminuten. Eerst mist Van Hooijdonk een droomkans, ver volgens slaat zijn ploegmaat Luciano in de eigen zestien de bal met de hand weg. 65.000 toe schouwers zien het, minus de scheids. Complete anarchie! Onder een haag van schilden vlucht de man de spelerstunnel in. Hij is na afloop de meest ge zochte persoon, door het jour naille. Evenals De Boer en Van Hooijdonk. Het duo wordt ach tervolgd door camera's, maar weten elkaar toch te vinden. De Boer dolt Van Hooijdonk, om- dat-ie na een onbedoeld hakje van zijn landgenoot moest uit vallen. De laatste geeft een kat terug en is plots verdwenen. Naar buiten, waar de 4000 Fe- nerbahce-fans drie uur moeten wachten voor ze weer naar huis mogen. Als een cheerleader veert Van Hooijdonk voor het blauw-gele vak op en neer. De uitslag van Feyenoord-PS V, per sms ontvangen, is hij even ver geten. Pi-Air heeft een nieuw Legioen gevonden. „Ik snak al weer naar de volgende derby." GPD De 50.000 toeschouwers in het olympisch stadion zat de schrik al snel in de benen. De Australi sche middenvelder Mark Bres- ciano, overgenomen van Empo- li, had al na 26 seconden succes. Hij schoot koel raak op aange ven van de Japanner Hidetoshi Nakata. Na de gelijkmaker van Stam kwam Parma in de tweede helft opnieuw op voorsprong dankzij een schitterende solo van Adriano. De Braziliaan zet te vier verdedigers voor schut en rondde het voorbereidende werk af met een flinke uithaal met links. Eén minuut later liet dezelfde speler een uitgelezen mogelijkheid het duel voortij dig te beslissen onbenut. Adria no sloeg zich een kwartier later met terugwerkende kracht voor het hoofd toen Simone Inzaghi met een kopbal het evenwicht opnieuw herstelde. Brasciano had in de voorlaatste minuut echter het laatste woord met een prachtig schot: 2-3. Inter kon na de prachtvoorstel- ling in Londen (3-0-winst in de Champions League op Arsenal) in Milaan niet opnieuw schitte ren. Tegen promovendus Samp- doria bleef het 0-0. Andy van der Meyde kon geen indruk ma ken en werd een kwartier voor tijd vervangen door Luciano. De jonge Nigeriaan Obafemi Martins en de Turk Emre waren hun inspiratie eveneens kwijt. Oud-Feyenoorder Julio Ricardo Cruz haalde wel een voldoende. Hij was, uit een vrije trap, het dichtst bij de bevrijdende tref fer. AC Milan, dat Ajax vorige week met moeite bedwong, kwam uit bij Perugia niet verder dan 1-1. Gattuso zette het team van coach Ancelotti nog wel op voorsprong, maar nog voor rust maakte de Griek Zisis Vryzas met het hoofd gelijk. Milan raakte Filippo Inzaghi kwijt. De aanvaller kwam hard in botsing met Perugia-doelman Kalac en moest van het veld worden ge dragen. Ambrosini volgde hem even later naar de kleedkamer, gedwongen door een tweede ge le kaart. Clarence Seedorf en Ri- valdo bleven de gehele wed strijd op de bank. Brescia-Reggina bood volop spektakel en eindigde in 4-4. De Japanse middenvelder Shunsu- ke Nakamura maakte twee tref fers voor de bezoekers. Namens Brescia miste oud-internatio nal Robert Baggio een straf schop. ANP Pierre van Hooijdonk zit in de tang bij Frank de Boer tijdens de derby tussen Galatasaray en Fenerbahce. van onze sportredactie MANCHESTER - Voor de der de keer dit seizoen miste Ruud van Nistelrooij een strafschop voor Manchester United. Zijn schot tegen de onderkant van de lat had verregaande gevol gen. Arsenal ontsnapte giste ren op Old Trafford met een ge lijkspel: 0-0. Manchester - Arsenal was lang een kleurloos duel. Ryan Giggs tekende voor twee hoogtepun ten door twee keer uit een vrij e trap de bal op de paal te depo neren. Tot de tachtigste mi nuut leek de 0-0 de enig logi sche uitslag. In de laatste tien minuten explodeerde het duel. Dennis Bergkamp had het veld nog niet verlaten of Van Ni stelrooij smeerde Vieira diens tweede gele kaart aan. Het be tekende de negende rode kaart voor de Fransman bij Arsenal. Met tien tegen elf hield Arse nal de remise binnen handbe reik. Totdat arbiter Bennett in de 92e minuut een strafschop zag in een forse schouderduw van Keown (Arsenal) tegen Forlan (United). Na de gebrui kelijke protesten legde Van Nistelrooij aan. Keihard stui terde de bal van de onderkant van de lat het veld weer in. Kort daarop floot Bennett voor het einde. Daarop be sprongen vijf Arsenal-spelers de Nederlandse spits van Uni ted voor diens rol in de rode kaart van Vieira. Chelsea werd de lachende der de. Door een 5-0-zege bij Wol verhampton Wanderers rukte Chelsea op naar de tweede plaats, een punt achter Arse nal met een duel minder ge speeld. De wedstrijd van Chel sea, recentelijk nog verder opgetuigd met het groot-kapi taal van de Rus Abramovitsj, was eenzijdig. De nummer twintig mocht blij zijn dat het halverwege slechts twee tref fers achterstond. In het eerste deel scoorden de Nederlander Hasselbaink (nummer vier van het seizoen) en Lampard voor Chelsea. De Ier Duff en de Argentijnse in valler Crespo (twee keer) maakten het verschil na de hervatting groter. Manchester City slaagde er niet in op gelijke hoogte met Chelsea te komen. De formatie van Keegan speelde met 2-2 gelijk bij Fulham, met keeper Van der Sar. Daar had de favo riet zelfs een treffer in de slot seconden van Wanchope voor nodig. Bosvelt speelde slechts het laatste kwartier bij City. De middenvelder zag een prachtige volley op de paal stuiten. Liverpool bleef in het spoor van de titelkandidaten door te winnen van Leicester City: 2-1. De Engelse internationals Owen en Heskey scoorden. Owen deed dat uit een straf schop. Newcastle United, woensdag in het Uefa-bekertoernooi te genstander van NAC, wacht in de competitie nog steeds op de eerste zege. De formatie van coach Bobby Robson speelde met 0-0 gelijk bij Bolton. New castle staat achttiende en weet slechts Middlesbrough en Wolverhampton onder zich. Portsmouth leed tegen Black burn Rovers zijn eerste neder laag: 2-1. Wel scoorde de Nederlander De Zeeuw voor Portsmouth. Stefanovic, ex-Vitesse, speel de eveneens mee bij de promo vendus. Voormalig Utrecht doelman Wapenaar zat op de bank. ANP/RTR ATHENE - AEK Athene-coach Dusan Bajevic is bevr voor zijn leven. Bajevic, met zijn team één van de tegenst ders van PSV in de Champions League, ontvangt al lan tijd dreigtelefoontjes, terwijl vandalen al eens zijn huis h ben beklad. Maandag was er opnieuw een oploopje voor woning. Sinds zijn terugkeer naar AEK in de zomer van 20» ligt Bajevic onder vuur bij een deel van de AEK-aanhang 1 hem zijn overstap naar aartsrivaal Olympiakos in 1996 no t heeft vergeven. De coach voelt zich in de steek gelaten d Tim iTnnv7iHnr TOMMIO I _r>n ni Foor» lI rl «MGI zijn voorzitter Jannis Granitsas. „Hij doet niets v°ormijen: mijn familie", verklaarde Bajevic, die uit protest donderdai niet kwam opdagen op de training. ANP/SID KARNTEN - FC Karn ten, donderdag tegenstander van Feve noord in de eerste ronde van het Uefa-bekertoernooi heeft zaterdag weinig vertrouwen voor de ontmoeting met de Rot terdammers kunnen putten in de eigen competitie. De Oos tenrijkse club verloor de thuiswedstrijd tegen SV Salzburs met 1-2. Karnten neemt in de stand na negen speelrondes de voorlaatste plaats in. ANP NAPELS - Tijdens ernstige ongeregeldheden voor het voet balduel tussen Avelino en Napoli is zaterdag een supporterna een val in coma geraakt. Dertig agenten moesten zich na aan varingen met supporters uit Napels met verwondingen laten behandelen. Het duel in de Serie B werd na de ongeregeldhe den afgelast. Napoli-aanhanger Sergio Ercolano viel uit een tribunevak 20 meter naar beneden. Artsen vrezen dat hij niet bij zal komen uit een coma. Agenten werden aangevallen door duizenden Napoli-fans die het stadion van Avelino waren binnengedrongen zonder kaartje. ANP/RTR ARNHEM - Directeur Theo Mommers van Vitesse is benadert door een tussenpersoon van een buitenlandse onderneming die de noodlijdende Arnhemse club wil overnemen. Volgens de Brabander is er sprake van serieuze belangstelling, maar hij is nog wel in afwachting van een vervolggesprek. Mommers voerde in het totaal drie telefoongesprekkenmetde bewuste tussenpersoon. Hij wacht nieuw contact af. Mommers wil de naam van de bewuste onderneming niet noe men. „Ze komen uit een heel ver land. Ik noem ook geen be dragen. Maar ze hebben wel over hele forse investeringen gesproken. Ja, dat zou tot overname kunnen leiden. Zulke te lefoontjes zijn overigens heel normaal hoor. In dienst van For- tuna Sittard heb ik drie van dergelijke aanbiedingen gekre gen. Toen is de belangstelling echter nooit serieus gebleken Nu is het afwachten. Het klonk echter wel serieus." ANP LOS ANGELES - De Chinese voetbalbond heeft één miljoen, dollar van de Fif a ontvangen als compensatie voor het verlies van de organisatie van het WK voetbal voor vrouwen. Dat heeft Urs Linsi, de secretaris van de Fifa, in Los Angeles ver klaard bij de opening van het WK. De Verenigde Staten losten China af als organisator van de eindronde na het uitbreken van de sars-epidemie. De Fifa kwam China tegemoet in de ge maakte kosten door één miljoen dollar over te maken. Boven dien werd China als organisator aangewezen voor het WK vrouwen in 2007 .ANP/RTR foto Osman Orsal/AP van onze sportredactie STUTTGART - Dankzij een 1-0-overwinning op Borussia Dortmund bereikte VfB Stutt gart zaterdag de koppositie in de Bundesliga. De 'Schwaben' zijn als enige in de hoogste klas se van het Duitse voetbal na zes duels nog ongeslagen. In het sei zoen 1996-97 voerde Stuttgart voor het laatst de ranglijst aan. Stuttgart nam de leiding over van Bayer Leverkusen, dat bij Bayern München met 3-3 ge lijkspeelde. Roy Makaay was één van de doelpuntenmakers voor de thuisclub. Het was zijn tweede treffer in de Bundesliga, nadat hij woensdag in de Cham pions League ook al twee keer trefzeker was geweest tegen Celtic. FC Kaiserslautern redde giste ren door een zege bij Eintracht Frankfurt (3-1) de positie van voormalig PSV-coach Erik Ge- rets. Clubbaas Jaggi had in de duels tegen Freiburg en Ein tracht Frankfurt vier punten geëist en dat lukte. De Neder lander Nico-Jan Hoogma van Hamburger SV haalde tegen Hansa Rostock (2-1) het einde niet. Hij kon er in de 56e minuut af na zijn tweede gele kaart. Bayern München en Bayer Le verkusen vermaakten de 63.000 toeschouwers met een doel punt- en kaartrijke wedstrijd. Liefst zeven spelers kregen geel, Bayerns Ze Roberto moest na 5 7 minuten wegens een nauwelijks waarneembare trappende be weging naar de kant met rood. Stuttgart werd koploper na een matig duel met Borussia Dort mund. De beslissende treffer kwam op naam van Kuranyi in de 67e minuut. Stuttgart-doel- man Hildebrand hield zijn doel voor de zesde maal dit seizoen schoon. Hildebrand is nu 645 minuten zonder tegendoelpunt en nadert het record van Bay- ern-goalie Kahn, die zijn doel eerder 803 minuten succesvol verdedigde. Stuttgart heeft veertien punten en wordt op één punt gevolgd door Leverkusen en Werder Bremen, dat met 2-1 won van 1860 München. Ailton (uit een strafschop) en Micoud maakten de doelpunten voor Bremen, Schroth scoorde tegen. Hertha BSC kwam twee keer op voorsprong bij Bochum, maar tot de eerste zege van het sei zoen voor de ploeg van coach Huub Stevens leidde dat niet. Neuendorf scoorde twee keer voor de Berlijners, bij wie Dick van Burik weer een basisplaats had. Zdebel en Hashemian wa ren de doelpuntenmakers voor Bochum. Anderlecht had zaterdag weinig moeite met Westerlo. De 5-1- overwinning betekende dat de Brusselaars uit zes duels de; maximale score van achttien punten hebben behaald, Anderlecht leidde na 22 minu ten al met 3-0 door doelpunten van Mornar, Hendrikx en Aruna Dindane. Wilhelmsonen Zewlakow scoorden na de pau ze. De tegentreffer kwam van Dosunmu. Westerlo verloor in de 70e minuut Bobsammeteen rode kaart. Sef Vergoossen kwam met Ra cing Genk op eigen veld niet verder dan een teleurstellende 0-0 tegen Bergen. Glasgow Rangers is na zes speelronden nog steeds zonde puntenverlies. De ploeg won gisteren met 4-0 van nummer drie Hearts via voormalig Aja- cied Arveladze en Peter Lo- venkrands. Beiden scoorden twee keer. Aartsrivaal Celtic volgt op twee punten. De ploeg won zaterdag met 3-0 van FC Motherwell, niet de 207e treffer van voormalig Feyenoorder Henke Larsson, ANP/DPA/RTR LONDEN - Tottenham Hotspur heeft zijn coach Glenn Hoddle gisteravond de laan uitgestuu wegens de tegenvallende resu taten in de Premier League dusver. De Spurs verloren vier van de zes duels en "onne slechts één keer. Zaterdag - Southampton op White Han Lane te sterk. Voormalig international Hodc le, die in het verleden hetTnger se elftal al eens onder zijn had, werd in april 2001 als trai ner aangesteld bij zijn oud club. Dat was geen onverteei succes. Onder zijn bewind ve loor Tottenham 45 van de duels tegenover 41 zeges, nisch directeur David volgt Hoddle voorlopig op- ANP/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 14