Eind goed, al goed voor Daviscupteam rfU NAC bespaart Ajax historische afgang Rotterdammers kansloos in topper tegen PSV: 1-3 Australië en Spanje in finale Kloetinge? Nooit van gehoord Kloetinge Kezman wijst PSV de weg maandag 22 september 2003 Hectiek in Istanbul Twee doden bij rally Tsjechië (Gelatenheid troef Van den Ouden Colpaertisde Vandereycken is een bij Kloetinge geniet bij Hoek spin in het web kleurrijke trainer ^2 j Apathie Schuttersfeest Vertrouwen Knullig HU mm Moedeloosheid Hoofdrol PZC >en jpnrHfink van Weert ROTTERDAM - PSV had in Ma- teja Kezinan al een formidabele doelpuntenmaker die in het rij- tjeRomario, Ronaldo en Van Ni- itelrooij past. Deze week toonde de Serviër nog een kwaliteit die zjjn sterke groei als voetballer en persoonlijkheid typeert. Hij wees een aangeslagen PSV de «eg. Kezman was na het debacle te- een AS Monaco tegelijk criticus en inspirator van PSV. Met pit tige teksten zette hij zijn elftal opscherp voor de binnenlandse topper tegen Feyenoord. De noodkreet van Kezman sorteer de effect. PSV schudde in De Kuip de hoon van zich af door Feyenoord resoluut aan de kant te zetten. Kezman gaf zelf het voorbeeld. De spits zette met twee doel punten zijn woorden in daden 01I1. Hij maakte in Rotterdam zijn honderdste doelpunt in Eindhovense dienst. Zijn hon derdste was de belangrijke hveede goal van PSV (1-2). De manier waarop Kezman zijn honderdste doelpunt vierde moet de Feyenoord-supporters door het hart gesneden zijn. Hij trokzijn shirt uit en toonde een ondershirt waarop hetcijfer 100 stond. „Het feit dat hij dat shirt aangetrokken had, getuigt van zelfvertrouwen," vond Hiddink. Kezman begon de wedstrijd met eenincident. Gérard de Nooijer maaide in de zesde minuut met een onbesuisde actie de benen vandePSV'erweg. Kezman was woedend en klemde op de grond ïggend met zijn benen de hals van de Zeeuw even af. „De Nooijer is gek. Wat hij deed had niets met voetbal te maken. En wat ik deed? Een kleine, kleine vorm van natrappen, ja. Maar ik tad mezelf onder controle. Ik tad geel moeten krijgen, maar hij rood." Gérard de Nooijer bleef in de tweede helft met een kuitblessure in de kleedkamer achter. GPD PRAAG - De Tsjechische rally coureur Ferdinand Krehlik en rijn co-piloot Eva Navosjska lijn zaterdag bij een wedstrijd ineigen land verongelukt. Het tweetal verloor bij de rally inSvetla het leven na tegen een boom te zijn gebotst. De organi satie besloot na het tragische voorval het evenement niet voort te zetten. SID Feyenoord zit in zak en as door Jaap van Essen ROTTERDAM - Hoe kan een heuse crisis bij Feyenoord wor den voorkomen? Die vraag is ac tueel nu de Rotterdammers daadwerkelijk niet meer dan een middenmoter zijn in de ere divisie. Feyenoord verloor gisteren kansloos van de heersend lands kampioen PSV. Het werd 1-3 in de Kuip en dat was nog een be scheiden uitslag. Guus Hiddink meende dat het net zo makkelijk 2-6 had kunnen worden, Bert van Marwijk was het met hem eens. „Ik vond de nederlaag ge flatteerd. Hij had veel hoger uit kunnen vallen. En dat is erg, want ik vond PSV nog niet eens niet zo goed spelen." De meningen van beide trainers zijn veelzeggend over de positie van Feyenoord. De ploeg is de aderlating, het vertrek van er varen spelers de voorbije zomer, nog steeds niet te boven. De vraag is of dat dit seizoen nog gaat gebeuren. Van Marwijk kan zijn huidige spelers niet eens zo heel veel verwijten, want ze werken zich werkelijk kapot. De conclusie is dat er ge woon niet genoeg kwaliteit in zit om dit seizoen een rol van be tekenis te spelen. Vijf wedstrijden (waarvan drie in eigen huis) leverden de Rot terdammers slechts zeven pun ten en een negatief doelsaldo op. De achterstand op PSV en Ajax bedraagt inmiddels respectie velijk zes en vijf punten. De reacties van de normaal zo fanatieke Feyenoord-aanhang waren gisteren veelzeggend. Met nog een halfuur te spelen en een 1-2-stand op het bord, zweeg het doorgaans zo rumoe rige legioen. Het was niet zozeer de overmacht van PSV, als wel de totale onmacht van de thuis club die zorgde voor apathie op de tribune. Dat is, nog geen an derhalf jaar na de gewonnen fi nale in de Uefa-Cup, een rare gewaarwording. NadatVenneg- oor of Hesselink een kwartiertje voor tijd de 1-3 had laten aante kenen, verlieten zelfs al duizen den Feyenoord-aanhangers ontgoocheld het stadion. Vorig seizoen was Feyenoord nog de enige club in Nederland die (tweemaal zelfs) van PSV wist te winnen. Een positief re sultaat zat er gisteren geen mi nuut in. Het duel werd furieus begonnen, met fikse overtredin gen wederzijds. Met dat soort intimidatievoetbal blufte Feye noord de club uit Eindhoven in het verleden nog wel eens af, zo dat het verschil in kwaliteit werd gecompenseerd. Dit sei zoen is het verschil echter te groot om met een tomeloze inzet te overbruggen. De Nooijer ont snapte in de zesde minuut aan rood na een smerige overtreding op Kezman (die zelf vervolgens natrapte). Nog geen zestig tellen later scoorde de Joegoslaaf 0-1. PSV maakte vervolgens de fout die eerder al eens puntverlies uit bij Roda JC opleverde. De ploeg weifelde tussen doordrukken en consolideren, waardoor Feye noord zowaar een beetje in de wedstrijd kwam. De eerste de beste kans werd ook omgezet in de gelijkmaker. Kuijt (nu eens centrumspits omdat Lazovic aan de kant bleef) zette voor op Buffel, die de bal binnen gleed. Kuijt kreeg na een halfuurtje ook zelf nog een kans, de tweede van Feyenoord en naar later zou blijken ook de laatste! PSV daarentegen leek bij vlagen wel een schiettent te beheren. Nog voor rust kregen Kezman en Van Bommel een grote kans en trof fen Park en Vennegoor de paal en de lat. Na de pauze ging het schutters feest vrolijk verder. Kezman mocht na een vrije trap van Robben na 55 minuten zomaar voor de tweede maal scoren, zijn honderdste alweer in de compe titie. Het fenomeen had nog geen minuut later ook nog num mer 101 op de schoenmaar mis te. „Hij had geen T-shirt met 101 bij zich", merkte Hiddink droogjes op. Hoe dan ook, Feyenoord was vervolgens machteloos en krachteloos. Van Marwijk zag het met lede ogen aan. „We speelden een dramatische twee de helft. Vooral verdedigend was het heel knullig wat we lie ten zien. Er zijn nauwelijks ex cuses, na de rust speelden we slechter dan ik in lange tijd heb gezien. Alleen Paauwe, Kuijt en Pardo haalden hun niveau." Van Marwijk:,Ik ben nu heel te leurgesteld en voel me ook ver antwoordelijk. Juist in deze wedstrijd hadden we een stap kunnen zetten in de goede rich ting. We hebben nu een flinke achterstand en hebben overdui delijk tijd nodig om te groeien. Maar tijd, dat heb je niet bij een club als Feyenoord." GPD Mateja Kezman houdt Gérard de Nooijer in een houdgreep met zijn benen, nadat hij is gevloerd door de Feyenoorder. door Leo van de Ruit ZWOLLE - Aan het eind was al les weergoed. De stress was weg en India verslagen met 5-0. Het Merlands tennisteam speelt m 2004 opnieuw in de wereld- Stoep van de Daviscup. De klus werd geklaard door Martin Verkerk en Sjeng Schal ken in de eerste enkelspelen vrijdag en het gelegenheidskop- Pel Verkerk/John van Lottum taterdag in het dubbelspel. Het oranjeduo zonder ervaring won ®et 4-6 7-5 7-5 6-4. Gisteren Wden Raemon Sluiter en «balken de nul vast. Donderdag wordt in Londen Rfoot tennisland als tegen standervoor de eerste ronde uit de koker getrokken voor een uit- of een thuiswedstrijd in fe bruari. Wie het zal zijn, interes seerde het dolblije Daviscup team in Zwolle nog geen zier. In het promotie-/degradatie- duel in de IJsselhal te Zwolle mocht tegenstander India geen probleem zijn. Oranje trad aan met vier spelers uit de top75 van de wereld. India had niemand in de top250. De enige tennisser van kaliber heette Mahesh Bhupathi, een gereputeerd dub- belaar, meer ook niet. Bhupathi heeft op 29-jarige leeftijd zijn beste tennistijd gehad, bleek in Zwolle. Anders had hij met Rohan Bo- panna niet verloren van Verkerk en Van Lottum. De gelegen heidscompetitie had als dubbel joor Rob Kramp MELBOURNE - Australië en j>Panje hebben gisteren de fina- bereikt van de strijd om de av'scup. Australië versloeg '««seriand met 3-2. Spanje "ij !nMalaga op gravel met de- ,e cijfers te sterk voor Ar- ?Mtinië. Australië droeg de overwinning P aan Lleyton Hewitt. Hij °kte zich gisteren tegen Ro- s 'ederer terug van de achter end van 0-2 in sets, 5-7 2-6 7-6 m 'n beslissende vijfde Week Federer vermoeid in njnderde partij in drie dagen. i alië was zaterdag op een voorsprong gekomen dank- ilj in het dubbel. Wayne bock en T°dd Woodbridge een eveneens in vijf sets, 2e?e op Mare Rosset en Fe derer: 4-6 7-6 5-7 6-4 6-4. Australië ontvangt Spanje in de finale (28-30 november). De Spanjaarden leken tegen Ar gentinië gemakkelijk op weg naar de zege. Zonder de gebles seerde toppers Coria en Nal- bandian vormde de Argentijnse ploeg op de eerste dag geen ob stakel van betekenis. In het dubbel tekende het Ar gentijnse dubbel Arnold/Calle- ri voor de revival. In vier sets (6- 3 1-6 6-3 6-2) halveerden ze te gen Corretja/Costa de achter stand. Calleri bezorgde de Spaanse toeschouwers gisteren hartkloppingen door Juan Car los Ferrero, de winnaar van Ro land Garros, in drie sets (6-4 7-5 6-1) van het gravel te slaan. Moya werd de redder van Span je. Hij had in de slotpartij geen kind aan Gaudio, 6-1 6-4 6-2. ANP/RTR alleen een niet afgemaakt (re- gen)partijtje in de Nederlandse competitie voor Hilverheide op hun conduitestaat staan. Verkerk zou eerst dubbelen met Raemon Sluiter. De Rotterdam mer besliste dat hij niet kon ont breken bij de begrafenis van zijn manager Cees van Veen. Van Lottum, de vierde man, kreeg het vertrouwen van cap tain Tjerk Bogtstra als vervan ger. De ervaren Sjeng Schalken was een meer voor de hand lig gende optie. Bogtstra dreef zijn zin door, op basis van wat hij waarnam tijdens de trainingen. De captain besloot zaterdag morgen ook Verkerk te laten staan. De Alphenaar stond vrij dag 4 uur 35 minuten op de baan in het uiterst moeizaam gewon nen enkelspel tegen Bopanna en kwam behoorlijk stijf uit zijn hotelbed. „Die partij zat nog in mijn benen, maar ik was fit ge noeg om het dubbel te kunnen spelen", zei Verkerk. Bogtstra liet zijn internationals groeien voor eigen publiek en groeien deden ze. De eerste set verloren ze met 4-6. Van Lottum leverde in de zevende game zijn opslag in. De tweede set liep zonder breek punten naar 6-5 voor Neder land. Bhupathi kon gelijk trekken, voelde het publiek on rustiger en luidruchtiger wor den en leverde in op het tweede breekpunt: 7-5. Het was de om mekeer in de wedstrijd, waarin India een klein beetje de over hand had. Verkerk en Van Lot tum gingen steeds beter spelen. Vooral de invaller groeide naar grote hoogte. Hij protesteerde niet, hij miste geen volley en propte al zijn temperament in zijn tennis. Martin Verkerk (voorgrond) en John van Lottum in actie tijdens het dubbelspel. foto Toussaint Kluiters/ANP In de derde set gebeurde precies hetzelfde als in de tweede. Weer 6-5 voor Nederland, weer knik ten de knieën van de ervaren Bhupathi. Hij stond 40-15 voor, maar liet de winst toch glippen. „We hadden toen al het gevoel dat we niet meer konden verlie zen", zei Van Lottum. De vierde set was weer een kopie van de derde, met als verschil dat bij 5- 4 voor Nederland Bopanna ten onder ging. Het Indiase team berustte. Bhupathi klaagde niet over het publiek. „Het klapte tenminste voor mooie punten van ons", zei hij. Captain Ramesh Krisjhnan rekende vooraf op een neder laag. „Als ongeplaatst land krijg je altijd een sterke tegen stander, zoals Nederland. Nu moesten we ook nog een uitwed strijd spelen, dus was het voor ons een kansloze zaak." John van Lottum was trots op de Nederlandse prestatie als lid van een hecht team. „Ze spelen het volkslied voor je. Je mag thuis voor de Daviscup spelen, daar krijg je kippenvel van. Als je dan niet je beste tennis naar boven haaltWe hebben super- goed gespeeld." ANP ENSCHEDE - Vraag René Vandereycken niet om de naam van een speler of trainer van Kloetinge te noemen, want dat kan de trainer van FC Twente niet. „Kloetinge?Ikhader echt nog nooit van ge hoord." Met FC Twente speelt de Belgische oefenmees- ter morgenmiddag (17.00 uur) een bekerwedstrijd in de tweede ronde van de Amstel Cup. Vandereycken heeft de Bevelandse hoofdklas ser wel een aantal keren laten bekijken door zijn 'spionnen', maar de ge dachten van Vandereyc ken waren tot dit week einde gericht op het competitietreffen met RKC Waalwijk. FC Twente sloeg daarin zaterdag een goede slag met een 2-1-zege. Een om streden winst. Twente kreeg de vroege openingstreffer in ge schenkverpakking, zoals Vandereycken het formu leerde, toen RKC-doel- man Sinouh een te rugspeelbal knullig ver werkte. De bal ging niet over de doellijn, maar assistent-scheidsrechter Jaap Pool vond van wel: 1-0. Na de gelijkmaker van Saïd Boutahar, bezorgde invaller Kim Christensen de ploeg uit Enschede in de 83e minuut de tweede seizoenszege, pagina 22: Vandereycken let op de kleintjes iOiil De slechte competitiestart van Kloetinge heeft me verrast. Ik had er meer van verwacht. Er lopen toch best goede voetballers rond. Er- win van der Woerdt en öok Jean-Philip Becht hebben betaald voetbalervaring. Be cht speelde vorig jaar nota bene nog in het tweede van NACen af en toe in het eerste. Dan moetje toch wel iets kunnen. Misschien onder schatten de profs zo'n over stap naar de amateurs wel een beetje. Ze beseffen vaak niet hoe hoog het verwach tingspa troon van bestuur, trainer en publiek is. Iedereen kijkt naar ze. Dat is iets anders dan datje bijvoor beeld in de eerste divisie speelt en meegezogen wordt door je ploeggenoten. Dat is ook de reden dat ik zelf na mijn carrière niet bij een hoofdklasser ga afbouwen. Dan wordt er nog zoveel van je verwacht. En ik vind het ook geen goede zaak. Een hoofdklasser moet mij niet op 35-, 36-jarige leeftijd nog aantrekken. Dan moet zo'n club kiezen voor een jonge, talentvolle verdediger, die opgeleid kan worden. Als het voor mij afgelopen is, ga ik terug naar een club op lager niveau, terug naar mijn dup pie, de Racing Club Souburg. Het klinkt misschien gek, maar ik denk dat die beker wedstrijd tegen FC Twente van morgen voor Kloetinge op een mooi moment komt. In z'n potje hebben de spelers niks te verliezen en kunnen ze de gedachten even verzet ten, gewoon even de resulta ten van de competitie opzij zetten, vrijuit voetballen en er lekker van genieten. Wie weet luidt het ook de omme keer in. Als ze een redelijk re sultaat neerzetten, kunnen ze ineens zomaar de geest krijgen en zaterdag ook Hoek verslaan. Het zou niet de eer ste keer zijn dat zoiets ge beurt. Voor Twente is het een verve lend tussendoortje. Ik weet hoe het is om op een '®A. doorde weekse dag tegen de ama teurs te moeten voetballen. Dat is niet denigre rend be doeld, maar bij Twente hebben ze de stand van Kloetinge op de ranglijst ook wel gezien. De trainer kan er nog zo voor waarschu wen, er is altijd een vorm van onderschatting. Misschien kan Kloetinge daar van pro fiteren, al geloof ik niet me teen in een stunt. Dat gebeurt in Engeland of Duitsland nog wel eens, maar in Nederland is het niveauverschil toch groter. Ik weet ook best dat het lijn tje bij Kloetinge deze week kan breken. Zo werkt het nu eenmaal. Het is zaak dat het bestuur niet in paniek raakt en de rust bewaart. Karl Ver gouwen heeft bij een club als Oostkapelle toch wel iets be wezen. Ze moeten hem de tijd geven. Gérard de Nooijer nm foto Ed Oudenaarden/ANP door Peter van Duyl BREDA - Op de domper van Mi laan volgde de afgang van Bre da. Een verbijsterend zwak Ajax had gisteren geen schijn van kans tegen het ontketende NAC. Onder aanvoering van de Zweed Johan Elmander won de thuisploeg niet alleen met 4-2, NAC degradeerde de Am sterdammers, inmiddels toch gepokt en gemazeld in Europa, tot een hulpeloos stel ploete raars. De Brabantse overwinning maakte een einde aan een Am sterdamse zegereeks, die in april begon en zich uitspande over dertien competitiewed strijden. Op de winst van NAC was werkelijk niets af te dingen, de thuisploeg liet zelfs een uit gelezen kans liggen op een his torische uitslag. Nadat de indrukwekkende Johan Elman der in de 57ste minuut voor 3-0 zorgde, konden de Brabanders zeker nog vijf keer scoren. Het was dat NAC-goalie Gabor Babos twintig minuten voor tijd een schot van Victor Siko- ra door de handen liet glippen (3-1), anders had Ajax in Breda een ongekende afstraffing ge kregen. Trainer Ronald Koeman overdreef niet, toen hij na af loop zei dat NAC met 8-1 had kunnen winnen. Koeman was niet de enige die vol verbijstering naar zijn elftal had zitten kijken. In de bijna twee jaar dat hij in Amsterdam regeert, werd Ajax nooit op een manier te kijk gezet als gisteren in Breda. „Zoals het vandaag was, is het nog nooit geweest. Normaal is het verdedigend re delijk stabiel. Ik wijt dat aan de instelling. In Milaan geef je wei nig weg, nu waren we niet bij de les", oordeelde hij. „Ik ben hier verschrikkelijk boos over." Koeman legde de zwartepiet nadrukkelijk bij zijn verdedi gers, die voortdurend voorbij werden gesneld door de NAC- aanvallers Boukhari, Elmander en Diba. Nu was er inderdaad van alles aan te merken op de defensie, maar Ajax was giste ren een elftal vol tegenvallers en de vetste onvoldoende werd uit gedeeld aan Wesley Sonck, de Belgische aankoop die in Am sterdam zijn draai maar niet kan vinden. Omdat Zlatan Ibra- himovic nog altijd niet helemaal fit is, speelde Sonck tegen NAC in de punt van de aanval, maar hij deed bijna niets goed en straalt steeds vaker moedeloos heid uit. „Het is duidelijk dat hij alleen maar tegen zichzelf speelt. Er komt natuurlijk een moment dat je aan een andere oplossing gaat denken", waar schuwde Koeman. Het thuispubliek in Breda ging na afloop in euforische stem ming naar huis, maar goed be schouwd had NAC gisteren een heel makkelijke middag. Het elftal van Ton Lokhoff was van af de eerste seconde heer en meester en kon al na zeven mi nuten rustig achterover leunen. Elmander maakte gebruik van een beoordelingsfout van Julien Escudé en kopte de bal terug op Nourdin Boukhari. De Ajax- huurling legde al zijn gram in een verwoestende uithaal: 1-0. Na die treffer werd de machte loosheid van Ajax steeds pijnlij ker duidelijk. Noch de opnieuw worstelende Van der Vaart, noch Sneijder, Galasek of Pienaar kreeg enige lijn in het spel van de ploeg. Alleen Elmander al had voor de rust twee keer moe ten scoren, maar de reacties van Lobont waren de spits toen nog te machtig. Het bleek uitstel van executie, want de totale ontmanteling van Ajax volgde in de eerste twintig minuten na de onder breking. De hoofdrol in de bij- na-slachtpartij was voor Johar Elmander, de Zweed die aan hel begin van dit seizoen van Feye noord werd gehuurd. In de Kuip' is Elmander eigenlijk nooit echl serieus genomen, maar teger Ajax speelde hij onvoorstelbaai sterk. Hij zorgde binnen eer kwartier voor 2-0 (met de voet en 3-0 (kopbal) en knutselde ir de vijf minuten daarop nóg drie NAC-kansen in elkaar. Omdat Lobont redding op red ding verrichtte, bleef het ver drietige Ajax-spel nog bijna on bestraft ook. Op de blunder var Babos volgde een subtiel doel- puntje van invaller Ibrahimovh (3-2) en hadden de Amsterdam mers nog meer dan een kwartiei om alsnog iets van de middag t( maken. In de resterende tijc kookte het NAC-stadion bijn£ over van emotie en spanning maar het was typerend voor he Ajax van gisteren dat het nie één echte kans meer kreeg. Toch duurde het tot in blessure tijd voordat NAC zich definitie zeker mocht wanen van d< winst. Stefano Seedorf, ook a gehuurd van Ajax, hield alleei voor Lobont het hoofd koel: 4-2 GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13