11 Aanhoudingen bij inval in koffieshop Skatende jeugd blij met nieuwe baan Front tegen beunhazerij in Vlissingse haven Jonge brandstichters uit Arnemuiden krijgen werkstraf Keuze voor opvolger Vlissingse wethouder stuit op kritiek Letters lissingen zoekt oplossingen om integratie buitenlanders te verbeteren zeeuwse almanak WALCHEREN zaterdag 20 september 2003 Doorgereden (rucker Ijiangehouden Actiebijeenkomst BMW maakt rijden geweldig en Zwartepoorte maakt het betaalbaar www.zwartepoorte.nl Problemen Fietser geslagen en geschopt in Oost-Souburg zc wMiriam van den Broek (DDELBURG - Bij een inval een koffieshop in de Hoog st in Middelburg heeft de e donderdag acht mensen ehouden. Tijdens de con- |e bleek dat er illegaal soft- ^werd verkocht. De uitba- I, verkopers en kopers kregen oces-verbaal. De eigenaar bovendien binnenkort voor de rechter verschijnen. De burgemeester van Middelburg heeft vorige week besloten de exploitatievergunning van de ondernemer in te trekken. De gemeente telt vier koffieshops, maar voert een uitsterfbeleid. Dat houdt in dat het aantal op termijn moet worden terugge bracht naar twee. De koffie shops worden gedoogd totdat ze niet meer aan de voorwaarden voldoen. Eén van die voorwaarden is dat de eigenaar het ondernemer schap niet mag veranderen. De eigenaar van de koffieshop in de Hoogstraat had de exploitatie vergunning op zijn naam staan, maar veranderde de eenmans zaak in een vennootschap onder firma. De gemeente ontdekte die wijziging toen ze een uitrek sel uit het handelsregister had opgevraagd. De verandering was voor de gemeente aanlei ding om de exploitatievergun ning met ingang van 13 septem ber in te trekken en de verkoop van softdrugs vanaf die dag niet langer toe te staan. Het bedrijf mag wel tot 1 okto ber als horecazaak open blijven als de eigenaar op korte termijn een nieuwe vergunning aan vraagt. Softdrugs mogen er nooit meer verkocht worden. In opdracht van de burgemees ter en de officier van justitie heeft de politie donderdagmid dag gecontroleerd op de illegale verkoop van softdrugs. Toen die werden aangetroffen, zijn de aanhoudingen verricht. llochtonen mijden verenigingen irFdith Ramakers SINGEN - Het verschil in e aan het verenigings van autochtone en alloch- jongeren is dramatisch Bitter weinig allochtonen lid van muziekscholen, cre- ftve instellingen of Vlissingse Mirtverenigingen. Dat is een |L de redenen waarom alloch- |L jongeren een geringe kans Ma slagen hebben in de Neder- Edse samenleving en gemak- jüjk achterstand in hun ont- feikeling oplopen. Dat zegt 3gemeester A. van Dok-van pielevan Vlissingen. gemeente stelt, in samen ging met twintig organisa- B en groepen die betrokken Ikbij allochtonen, een Alloch- [ennota samen. Deze nota getoetst worden aan de en onderwijsnota, die op If moment ook ontwikkeld lorden De uitgangspunten »r de allochtonennota liggen lOp tafel, de verfijning vindt tomende maanden plaats. In (voorjaar wordt een sympo- iim gehouden over de nieuwe linhet allochtonenbeleid. Op 1 moment verwacht Van Dok dat cijfers gepresenteerd lorden van het aantal allochto- en autochtone deelnemers i het Vlissingse verenigings- len. Ook zal dan informatie «schikbaar zijn over de onder- Sjsachterstand van allochtone issingse kinderen. Ie hebben nu knelpunten ge oord van onder andere alloch- ne vrouwengroepen, die we IGTEKERKE - Een vracht- ugenchauffeur die op de loósterweg in Aagtekerke borreed na een aanrijding, is bog aangehouden. Omstan- bshadden het kenteken geno- «erdzodat de trucker kon wor ks opgespoord. iet ongeval gebeurde donder- kgmiddag rond de klok van lee uur. Een groep van onge ler vijftien fietsers reed over kKloosterweg in Aagtekerke. fel de vrachtwagen passeer- k, werd één van de groepsle- tt, een 63-jarige inwoonster ®de gemeente Veere, door de uitgeraakt. Ze kwam daar- br ten val en raakte gewond ®haar hoofd. De vrouwmoest Ktde ambulance worden afge- •wdnaar het ziekenhuis. Ge- ben van het ongeluk noteer- bhet kenteken van de vracht- ragen, Hiermee werd de chauf- rolater opgespoord. De truc- tfverklaarde niets van het on- Mgemerkt te hebben. zelf nooit hadden kunnen be denken. Een voorbeeldje: naast Nederlandse taallessen in de scholen, willen we Nederlands op locatie gaan verzorgen. We willen de taal- en muzieklessen dichter bij ouder en kind bren gen." Door aansluiting te krij gen in het verenigingsleven, kunnen jonge allochtonen zich sneller en beter gaan thuisvoe- len in de samenleving. Achter liggend idee is dat de jongeren met een achterstand, die in de knel zitten op school, hun pro blemen in een ontspannen om geving kwijt kunnen. Tegelij kertijd kunnen ze laten zien over andere kwaliteiten te be schikken. ,,We willen overleg gen met het basisonderwijs om muziekonderwijs uit te breiden met niet-westerse muziek." Ander opvallend punt is dat er in de nota gesproken wordt over de mogelijkheid om een negen de basisschooljaar in het leven te roepen. „Sommige leerlingen zijn er nog niet aan toe om de overstap te maken. We moeten kinderen met taalachterstand meer aandacht kunnen geven." De overgang naar vervolgon derwijs wordt kleiner en er kan een hoger schoolniveau worden bereikt. De inpassing van een zogenoemde mentorenraad moet ervoor zorgen dat ont spoorde j ongeren weer in het ga reel komen. „Dit idee is nog niet volledig uitgewerkt. In die men torenraad moeten jonge, kundi ge allochtonen zitting nemen. Zij moeten in staat zijn om als een vertrouwenspersoon te functioneren. Het zijn kortdu rende contacten met de bedoe ling de j ongeren net een steuntj e in de rug te geven." Uit de ge sprekken met de platforms en belangengroeperingen bleek dat de zwakke communicatie Jongeren uit Serooskerke leven zich uit op het vernieuwde trapveld. door Miriam van den Broek SEROOSKERKE (W) - Jongeren uit Se rooskerke kunnen zich voortaan lekker uitleven op het trapveld in de Zandput. De oude hangplek is vernieuwd en heeft twee voetbaldoeltjes en een skatebaan gekregen. Het opgeknapte veld is giste ren officieel geopend. „Het was hier eerst heel saai", vertellen Vincent Meulenberg (14) en Dick Moel- ker (14). Er stond alleen een oude contai ner die tot hangplek was omgevormd. „Wij kwamen wel in die container. Hij wordt namelijk vooral gebruikt door mensen van onze leef tij d,zovanl4totl6 jaar. Maar verder was er niks te doen. Toen hebben we een keer in de Jongeren- bus gezegd dat we graag een skatebaan wilden." De jongerenwerker ging met het verzoek naar de gemeente en naar de dorpsraad. Gezamenlijk werd een plan uitgewerkt om het veld aantrekkelijker te maken. De gemeente stelde 20.000 eu ro beschikbaar en de dorpsraad coördi neerde de herinrichting. Uiteindelijk kreeg het veld er twee doeltjes, een bete geld pad, bankjes, prullenbakken en een ballenvanger bijOok zijn er twee ramps geplaatst en een drie meter lange rail waarop skaters kunnen glijden. „Het is helemaal naar onze wens", zeg gen Vincent en Dick. „Sinds de skate baan een paar weken geleden geplaatst is, zijn wij hier elke dag." Voordat de ongeveer vijftig aanwezige kinderen het vernieuwde veld in gebruik mochten nemen, moesten ze het officiële gedeelte van de opening afwachten. Bur gemeester A. de Bruijn en kernwethou der W. van Tatenhove onthulden samen foto Mechteld Jansen met jongeren uit het dorp de skatebaan die ingepakt was in zwart landbouwzeil. Pas daarna was het de beurt aan de kin deren om de baan in gebruik te nemen. Op skeelers, skateboards en een enkele crossfiets reden ze tegen de twee ramps op. Vincent en Dick zijn het er over eens: ,Het skate erg lekker. Voorzitter B. Francke van de dorpsraad probeerde boven het geluid van de ska tende jongeren uit, nog een boodschap aan de jeugd mee te geven. Hij raadde ze aan er met z 'n allen voor te zorgen dat het veld netjes en schoon blijft. foor Ron Magnée VUSSI\GEN - De vakbonden ffl de directie van Verbrugge Terminals in Vlissingen-Oost "ebben een monsterverbond gesloten in de strijd tegen de "jeuwe Europese havenricht- "jnen. Vooral de zogeheten ^afhandeling is de bonden M de directie een doorn in het oog. Le alliantie presenteerde zich gisteren toen vertegenwoordi gers van FNV Bondgenoten en foecteur/eigenaar M. Ver- 3rugge van het gelijknamige overslagbedrijf eendrachtig actievoerden. Ween bomvolle kantine met •erbrugge-medewerkers spra wl ze hun afschuw uit over de jongste Europese havenricht- hjnen. Al langer wordt er actie ge werd tegen de plannen van de dropese Unie om het haven werk vrij te geven. Vooral de omstreden zelfafhandeling oudt de gemoederen flink be- k^'iPlt betekent dat voortaan «havenwerk niet per defini- ,'enaar de gespecialiseerde be- Bjven gaat, maar dat bijvoor- .e, d ook het personeel van het 'P of een willekeurig ander edrijf de lading mag afhande ling en overslaan. De angst is dat vooral (buitenlandse) flex- en oproepwerkers het werk te gen lagere prijzen gaan over nemen en dat de veiligheid in de haven in het geding komt. Daarnaast zijn er ook plannen om het registratiesysteem voor erkende havenwerkers af te schaffen. Tijdens de speciale actiebij eenkomst gisteren in de kanti ne van Verbrugge sprak direc teur/ eigenaar M. Verbrugge zijn angst uit voor wildwest taferelen. „Wij willen geen beunhazerij in de haven, maar gelijke regels voor iedereen. We zijn niet vies van concurrentie, maar we zien wel graag kwaliteit geleverd." Overigens liet Verbrugge we ten dat de verdergaande libe ralisering zijn bedrijf ook eco nomisch treft. „We kunnen niet leven met de zelfafhandeling. Dan kunnen we de tent wel sluiten." Tijdens de speciale actiebij eenkomst was ook het Zeeuwse Europarlementslid J. Boogerd- Quaak aanwezig. Volgens haar is het al vijf voor twaalf als het gaat om de nieuwe Europese regelgeving. De wet is in het stadium van de zogeheten Havenwerkers luisteren naar de sprekers in een bomvolle kantine van Verbrugge Terminals. foto Lex de Meester tweede lezing, zodat Boogerd- Quaak beperkt is in de moge lijkheden om het wetsvoorstel aan te passen. Overigens bena drukte ze dat het nog maar de vraag is of de wetgeving zo slecht is. Zonder deze wetge ving geldt artikel 49 van het EU-verdrag, het vrij verrich ten van diensten, aldus Boo- gerd-Quaack. En dat betekent dat voor elke bedrijf de weg vrij staat om in de haven sche pen af te handelen. Gedeputeerde en voorzitter van Zeeland Seaports G. de Kok benadrukte het belang van de erkende stuwadoorbe- drijven. Deze ondernemingen staan garant voor een veilige afhandeling van schepen, al dus De Kok. Met de nieuwe richtlijnen zou dat wel eens an ders kunnen zijn. „We willen geen haven zijn waar gecon curreerd wordt op basis van ar- beidsomstandigheiden. Het Zeeuwse Tweede-Kamerlid L. Blom sloot zich bij hem aan. Hij erkende een voorstander van liberalisering te zijn. In de praktijk blijven landen echter hun eigen industrie steunen, aldus Blom, zodat er van waar- lijke concurrentie geen sprake is. En daarom steunt hij het verzet tegen de nieuwe Euro pese richtlijnen. „We zijn voor concurrentie, als we maar wel op hetzelfde voetbalveld spe len." De acties in de Vlissingse ha ven van gisteren zijn een voor bode voor de 24-uursstaking op maandag 29 september. Op die dag wordt er in Rotterdam een grote manifestatie op de Wilhelminapier gehouden. Ook vanuit Zeeland zullen bussen met actievoerders naar Rotterdam rijden, aldus verte genwoordigers van FNV Bond genoten. tussen jong en oud en allochtoon en autochtoon een terugkerend probleem is. „Dat kan via het kind-volgsysteem verbeterd worden. Het volgsysteem moet zo uitpakken dat we met ouders over hun jonge kinderen kunnen spreken over bijvoorbeeld het nut van voorschoolse opvang. Voor dat systeem komen kinde ren die het risico lopen dat zij achterblijven in het leerproces in aanmerking." door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De kinder rechter in Middelburg heeft elf jongens uit Arnemuiden veroor deeld tot werkstraffen van twintig tot 180 uur vanwege hun aandeel in brandstichtin gen en diefstallen tijdens de af gelopen jaarwisseling. Daar naast hebben acht van hen een voorwaardelijke gevangenis straf in een jeugdgevangenis ge kregen. Alle jongens moeten bovendien meedoen aan een speciaal project dat is opgesteld door de Raad voor de Kinderbe scherming en de reclassering. De jongens, variërend in leeftijd van zestien tot achttien jaar, waren tijdens de jaarwisseling nog minderjarig. Daarom werd hun zaak behandeld bij de kin derrechter. Eerder deze week werd al een andere jongen ver oordeeld die tot dezelfde groep hoorde. Hij kreeg een werkstraf van honderd uur. De jongens hadden op 23 december auto banden in brand gestoken op het Schuttershof, waardoor schade aan het wegdek ont stond. Met oud en nieuw vatte een houten brug tussen de Sin gel en de Gerstakker vlam, toen de jongens met benzine overgo ten autobanden aanstaken. Normaal gesproken vinden zit tingen van de kinderrechter achter gesloten deuren plaats. Ook de vonnissen worden niet naar buiten gebracht. Het Openbaar Ministerie besloot gisteren om de vonnissen, die woensdag al werden opgelegd, toch openbaar te maken. „We willen een signaal uitzenden naar Arnemuiden", zei woord voerster E. Boot gisteren. „Er is veel schade aangericht en de be volking was echt bang. We wil len ook de jeugd het signaal ge ven dat we het niet meer pikken. Volgend jaar zitten we er weer boven op." Traditioneel is het rond de jaar wisseling onrustig in Arnemui den. Het afgelopen jaar werd besloten om harder op te treden. Er werden strenge regels opge steld. Het was verboden om met eieren over straat te lopen, ook het verbranden van autobanden en het drinken van alcohol op straat was niet toegestaan. Bur gemeester K. Schouwenaar heeft geprobeerd om met Arne- muidse jongeren afspraken te maken over de regels. Hij was tijdens de jaarwisseling ook in het dorp aanwezig. Speciaal voor de groep veroor deelde jongeren hebben de re classering en de Raad voor de Kinderbescherming een leer project opgesteld. Het is de be doeling dat de jongeren en hun ouders zich bewust worden van hun gedrag en dat er een menta liteitsverandering optreedt. De jongens hebben inmiddels de schade die ze hebben veroor zaakt, vergoed. Advertentie Gedurende de hele septembermaand krijgt u alléén bij Zwartepoorte een zeer aantrekkelijk voorstel op uw huidige auto, als u een nieuwe 3-serie aanschaft. Dit geldt voor de Sedan, de Compact, de Coupé en de Touring. Kom nu bij ons langs voor een vrijblijvende proefrit in een van onze nieuwe 3-series en wij laten u merken dat BMW rijden en kopen bij Zwartepoorte écht geweldig is Zwartepoorte Goes, Amundsenweg 33 te Goes. Zwartepoorte Roosendaal, Vlierwerf 2 te Roosendaal. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De Partij van de Arbeid in Vlissingen is te snel geweest met het naar voren schuiven van kandidate E. Wal- rave-Troost als de opvolger van de scheidende wethouder H. de Haas. Dat zegt het Vlis singse GroenLinks-raadslid A. Soplantila. „In het nieuwe duale systeem had die vraag eerst bij de gemeenteraad neer gelegd moeten worden. We val len terug op de oude verhoudin gen, waarin de coalitiepartijen de dienst willen uitmaken." GroenLinks wordt in die opvat ting gesteund door N. Peters van D66. Peters heeft alle fractie voorzitters opgeroepen om don derdag voor de raadsvergade ring bij elkaar te komen om over de opvolging van de wethouder te praten. Soplantila zegt dat de raad on terecht gepasseerd is. „Wellicht was er dan uitgekomen dat we genoegen zullen nemen met drie wethouders in Vlissingen. Die discussie hebben we na de laat ste verkiezingen ook gevoerd." Hij vindt dat bijvoorbeeld de Partij Souburg Ritthem ook recht van spreken heeft. De nieuwkomer kwam na de ver kiezingen met vier zetels nieuw in de raad. „Misschien vinden partijen het, bij nader inzien, beter dat de PSR een wethouder krijgt. En we hadden ook een wethouder van buiten de poli tiek kunnen aanstellen." GroenLinks heeft ook proble men met het moment van ver trek van De Haas. De Haas neemt per 1 november afscheid. „Dat is een week voor de alge mene beschouwingen. Wij vin den het logischer dat hij zijn werk afrondt na de algemene beschouwingen." Ih de beschouwingen geven wethouders een toelichting op nieuw beleid voor 2004 en enke le jaren daarna. „Maarveel par tijen grijpen de kans om terug te blikken op de periode ervoor. Ik wil de wethouders dan ook ter verantwoording roepen voor het gevoerde beleid." Hij had De Haas, als wethouder sociale zaken, willen bevragen over de positie van werknemers die gebruik maken van werk- verruimende maatregelen, zo als de Wiw'ers en de ID-banen. „De Haas heeft beloofd om in zicht te geven in de gevolgen van de aanscherping van het rijks beleid voor de Wiw'ers. Ik hoop dat hij daarmee voor november komt, maar dat verwacht ik niet." OOST-SOUBURG - Een 15-ja- rige fietser uit Oost-Souburg is gistermiddag op de Noordsingel in Middelburg zonder aanlei ding geslagen en geschopt. Twee onbekenden lieten de fiet sende jongen tussen kwart over twee en half drie stoppen. Na een korte woordenwisseling ga ven ze hem een klap en een schop. Uit wat er gezegd werd, begreep de Souburger dat hij waarschijnlijk voor iemand an ders is aangezien. De jongen heeft aangifte gedaan van de mishandeling. En op een dag valt erzo'n be richt op je bureau: Vlgones een oznrdeeok op een Eglne- se uvinretsiet mkaat het neit uit in wlkee vloogdre de It- teers in een wrood saatn, het einge wat blegnaijrk is is dat de eretse en de Itaatse Itteer op de jiutse patals saatn. De rset van de Itteers mgoen wllikueirg gpletaast wdoren en je knut vrelvogens gwoeon Izeen wat er saatt. Dit kmot odmat we neit ekle Itteer op zcih Izeen maar het wrood als gheeel. Daar maken wij verder geen woorden aan vuil!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11