Messchelp vooral bestemd voor export NS vrezen weer voor vallend blad Grasso weg bij Wall Street na kritiek beloning Alfahulp soms ook financieel adviseur tedrijven moeten bij Brinkhorst op matje komen wegens foute rekeningen k het bedrijf 7 lof verwerpt eroep VW egen hoge oete EU rijzen benzine 11 diesel dalen juitsland n Frankrijk timuleren onomie profijt vrijdag 19 september 2003 pho Achterstanden Koeling Geen regelgeving Onhoudbaar Populair Nood Uitgelegd 'inister leest stroomsector de les Ie* ident week; lemee rek gist UXEMBURG - Het Hof van jij istitie van de EU heeft gisteren (I beroep van de Duitse auto- (oducent Volkswagen tegen iafc ra boete van 90 miljoen euro iro» [gewezen. VW kreeg deze boe fvan de Europese Commissie pgelegd omdat het de concur- tatieregels zou hebben over- vri del/er torepronkelijk legde de Euro- ïtesti se Commissie VW in 1998 een al» fcordboete op van 102 miljoen ito. In 2000 werd het bedrag op® ïlaagd tot 90 miljoen euro, ,®.j '8 altijd de hoogste boete die EU-autoriteiten tot nu toe boete heeft overigens geen i isj fvolgen voor de winst- en ver- gros esrekening van Volkswagen. let concern heeft er tijdig een ftve voor aangelegd, zo ver- fatde een woordvoerder gis tel. n:fg 'dhet oordeel van het Europe- oortf (W komt er een eind aan een hlfr "Ibischestrijddieenkelejaren id» <dt geduurd. De zaak kwam out p gang doordat Volkswagen W» ftzijn dealers in Italië in de ja il": ®Ie8entig verbood om auto's erkopen aan buitenlandse iten. Duitsers en Oostenrij- ijj (p os wilden in Italië een auto tl» omdat ze zo duizenden ASkt Kras goedkoper uit waren. VW rocK lak daar een stokje voor omdat 61 parallelimport wilde tegen- ?an- Volgens de Europese •missie belemmerde VW ™ter de vrije verkoop van au- deSt-Jese, fi mei 2001 gaf de Europese '•missie VW wederom een ®te, van 31 miljoen euro. De «kant zou in 1996 en 1997 de n)zen van zijn Passat-model- >'fUan de dealers in Duitsland en opgelegd. Deze zaak «Pt nog. ANP/D PA N HAAG - De prijzen van Jz"]e en diesel zijn gisteren 's de tweede prijs- r aging deze week. Diesel cent goedkoper. "tlttlei -- leider Shell rekent nu een "mesprijs van. 75,9 cent. Ben- ewerd een cent goedkoper, r" «ter super plus kost nu euro en euro ongelood toP 1,139 euro. ANP ligda met gHgnkvgn Lierop emh 1NHAAG - Minister Brink- stvanEconomische Zaken is ■lermorgen geschrokken van kritiek van de metaalwerk- 1311 (trs over de foute rekeningen •ondernemingen krijgen van avaiti itriciteitsbedrijven. Hij sim - iitefde top van de energiebe- rtzip ijven nog dezelfde dag een waits lef °P P°ten- bewindsman wil dat de Isdiai loonbedrijven volgende week aalt m 1 ^lD departement tekst en leg geven. Bij dat gesprek zal gens, j de toezichthouder op de ANP ergiebedrijven, Dte, aanwe- jzijn- UB Ml ERL [LIJN - Duitsland en Frank er rjk willen de Europese econo- raris'() e extra stimuleren door de igeku mende jaren op grote schaal ontjj investeren in transport, tele- id ij mmunicatie en onderzoek en ilwikkeling. Bondskanselier iröder en president Chirac 381 amen dit gisteren overeen lens beraad in Berlijn. en bi rdB increte bedragen van de in- Ju steringen zijn niet bekendge- aakt. Uit Franse regerings top ingen werd duidelijk dat het ai om circa 3 milj ard euroDe iropese Investeringsbank zal voor het merendeel |ode financiering moeten zor- O K gaat om tien investermgs- ojecten. Daaronder zijn de m oometwerken van de hoge- ekeu elheidstreinen ICE (Duits- Hk ld) en TGV (Frankrijk). Voor moeten de netwerken met aar zijn verbonden. Ook wil- paiti iDuitsland en Frankrijk geld ipe >ken in digitale radio en tele com iie, breedbandkabelnetwer- nsan en duurzame energiebron- .DPA/AFP 1 Dffl De werkgeversorganisatie FME/CWM liet gistermorgen via Radio 1 weten dat tussen de 30 en 40 procent van de energie rekeningen van de bedrijven fouten bevat. Voor het vrijma ken van de elektriciteitsmarkt voor middelgrote bedrijven, twee jaar geleden, was dat nog 10 tot 15 procent. Nu bedrijven kunnen kiezen uit verschillende stroomleveran- ciers gaat er volgens FME/CWM veel fout bij de overdracht van gegevens tussen meetbedrijven, netbeheerders en leveranciers. Brinkhorst zegt niet van mening te verschillen met de grote ener giebedrijven over de wenselijk heid van de liberalisering, maar wil wel dat de stroombedrijven orde op zaken gaan stellen. Nu de liberalisering van de con sumentenmarkt in zicht komt, is voor de D66-bewindsman 'de maat vol'. ,,De eerste de beste bakker op de hoek weet hoe hij een factuur moet opstellen, maar de energiebedrijven die een rol denken te gaan spelen op de internationale markt blijken daartoe niet in staat." „Het hindert mij dat mensen die zichzelf rijp achten voor de ho geschool van de Europese Unie, in eigen land fröbelwerk laten zien op het niveau van de kleu terschool," zo schrijft Brink horst. De energiebedrijven ontkennen niet dat er fouten worden ge maakt bij het opstellen van re keningen. Ze melden zelt dat ze nog altijd te maken hebben met factureringsachterstanden. EnergieNed, de brancheorgani satie van energiebedrijven in Nederland, waagt zich niet aan een schatting van het aantal foute rekeningen, maar denkt dat het percentage in werkelijk heid veel lager ligt dan de 30 tot 40 procent die is genoemd dooi de F ME. Volgens de woordvoerder speelt mee dat na de opening van de energiemarkt voor middelgrote bedrijven veel gewerkt is met geschatte meterstanden. „Dat corrigeert zich na verloop van tijd vanzelf." ANP door Marcel Proos UTRECHT - Treinreizigers kunnen deze herfst last ondervinden van gladde sporen en vierkante wielen. Dit ondanks de uitge breide voorzorgsmaatregelen die de Neder landse Spoorwegen namen om problemen te voorkomen. De natuur laat zich niet dwin gen, liet de vervoerder gisteren weten. Vorig najaar vielen veel treinen uit wegens beschadigde wielen. Door een combinatie van bladeren, roest, olie en vocht werden de rails erg glad. De treinen hadden hierdoor een langere remweg en kwamen langzamer op gang. Ook blokkeerden of slipten de wie len geregeld. De NS zeggen zich dit jaar goed te hebben voorbereid op de herfst. Het bedrijf investeerde 17 miljoen euro in aller lei maatregelen om de vierkante wielen te voorkomen. Zo hebben de NS een waar schuwingssysteem voor gladheid. De be doeling is dat machinisten een sms'je krij gen als ergens gladde sporen worden gesig naleerd. Drie treinstellen hebben boven dien als proef een zandstrooier aan boord. Als de wielen slippen, spuit dit apparaat zand op de rails. Verder zijn de wielbanden van de treinen vernieuwd en zijn er extra voorraden met reserveonderdelen. De capa citeit van de kuilwielenbanken, waar vier kante wielen gerepareerd worden, is ver groot. De onderneming probeert in de herfst met voordeelacties meer passagiers te lok ken. Elke zondag bijvoorbeeld kunnen mensen met een bepaalde achternaam gra tis reizen. Komende zondag zijn dat fami lies met een winderige naam, zoals Van Waaijens en Storm. ANP door Inge Heuff KAMPERLAND In Italië en Spanje geldt het diertje als een delicatesse, in Nederland hebben alleen de sportvissers er belangstelling voor, als aas. Het schelpdiertje ensis ensis wordt gevangen op de Noordzee op een diepte van tien tot vijftien meter. Schelpdierenvisserij En sis BV uit Kamperland bedient, in sa menwerking met Seafarm BV, deze nichemarkt. Per jaar wordt ongeveer driehonderd ton verhandeld. Aan de rand van de Oosterschelde, met uitzicht op de kering, wordt een voor Ne derland ongebruikelijk schelpdier ver handeld: de ensis ensis, beter bekend als messchelp. Niet dat dit schelpdier in Ne derland niet voorkomt. Geregeld zijn de Naam: Ensis BV/Seafarm BV Plaats: Kamperland Sinds: 1996 Aantal werknemers: 15 Omzet: circa 1,5 miljoen euro schelpen op het Noordzeestrand te vin den. Maar de ensis ensis wordt vooral ge vangen en verhandeld voor de consump tie en als gerecht zul je het zelden op een Nederlandse menu kaart aantreffen. „De afnemers zitten voornamelijk in Spanje en Italië", legt directeur van schelpdiervisserij Adri Bout uit. „Ook Portugal en Frankrijk kopen wel in. In Nederland wordt het door de sportvisse- rij afgenomen. Die gebruikt het als aas en dat werkt perfect." Bout vist met zijn trawler KG 8, met de naam Ensis, op de ensis ensis. Deze kan elf tot vijftien centimeter lang worden. Bout heeft een speciale en precieze vis- methode ontwikkeld voor het zeer kwetsbare schelpdier. Hij heeft hiervoor octrooi gekregen. Door gericht lucht te injecteren in de zeebodem komt het dier tje naar boven, waarna het met een korf opgevist wordt. Op deze wijze worden banken 'begroeid' met ensis telkens voorzichtig uitgedund. Volgens Bout zijn de banken met twee dagen weer volledig verdeeld. Door de gerichte vangst is er geen bijvangst en Bout noemt deze visse rij dan ook zeer milieuvriendelijk. „De bodem wordt nauwelijks verstoord. We kunnen bij wijze van spreke tot op de centimeter bepalen waar we vissen." De KG 8 ligt bij de Roompotsluis. Komt er een bestelling binnen, dan wordt er uitgevaren. „Onze kracht ligt in het dag vers aanleveren op bijvoorbeeld de markt van Napels", weet Bout. „Omdat het een beperkte markt is, wil ik de ont wikkelingen zelf in de hand houden en leveren we alleen op bestelling." Na de vangst worden de schelpdiertjes direct aan boord gesorteerd, verwaterd en opgeslagen in kisten in de koeling. De kleintjes zet de visser terug om door te groeien. In een koelwagen worden de kis ten naar Seafarm gebracht. Seafarm is een tarbotkwekerij die ook de handel en distributie van de ensis uitvoert. Daar krijgen de ensis een nawasbeurt en worden ze gebundeld, afgewogen tot een kilo en in een netzakje verpakt met alle productinformatie. Bout is jaren op zoek geweest naar een machinefabriek die voor hem de bundel machine kon ontwerpen. Nu, na ruim zes jaar, heeft hij een machine die hem be valt. „Het gaat om een nat, kwetsbaar en levend product. Dat vraagt om speciale aanpassingen die niet iedereen kan ma ken. Ik ben dan ook heel tevreden met dit apparaat." De zakjes messchelpen worden in een po lystyreen doosje met een koelelement ge plaatst en zijn dan klaar voor transport. Via hun agent in Spanje en verdelers in Italië komen de messchelpen bij de res taurants en een enkele supermarkt te recht. Bout: „Het afgelopen jaar was er vooral veel vraag naar diepvries. Dit jaar is de situatie eerder omgekeerd en leveren we veel vers aan." Als de messchelpen diep gevroren worden, gebeurt dit door mid del van stikstof. Volgens Bout is dat kwa litatief de beste methode. Kwaliteit is voor Bout van essentieel be lang. Hij wil bij de top horen, maar is als zodanig niet herkenbaar. Hij pleit dan ook voor een normeringsysteem voor de ensis. „Als er een kwaliteitsaanduiding komt, wordt het voor de koper duidelijk wat ik lever. Dan kan ik me onderschei den van concurrenten." Er zijn in Ierland, Portugal en Spanje en kele kleinere vissers actief en in Neder land heeft Bout twee concurrenten op dit gebied. Maar er zijn wel zestig schelp diervisvergunningen. „Er is totaal geen regelgeving op dit gebied", vervolgt hij. „Al vanaf het begin in 1996 hebben wij gevraagd om het vergunningensysteem te herzien om overbevissing van de schelpdieren tegen te gaan. Maar tot op heden geven ze in Den Haag niet thuis." Dat weerhoudt Bout er niet van om ver- Per jaar wordt ongeveer drie ton verhandeld. der te investeren in zijn bedrijf. Voor de komende drukke kerstperiode moet de nieuwe produetiehal klaar zijn. Hierin moet de nieuwe verwerkingshal, koelhal, opslag en reparatiewerkplaats komen. Om de hal te kunnen bouwen, zullen er enkele van de negentien bassins van Se afarm, met daarin gekweekte zeebaars, verdwijnen. „Ik blijf tarbot kweken, al is de Nederlandse consument nog niet rijp voor gekweekte vis. De afnemers zijn voornamelijk Japanse en Chinese groot handelaren die ze weer bij de restaurants afzetten, allemaal vers en dus levend." Ook voor de ensis geldt dat de Neder- foto Dirk-Jan Gjeltema landse markt er niet rijp voor is, behalve dan als aas voor de sport visserij. „De structuur van het vlees lijkt wat op die van de inktvis. De ensis is heel lekker even vlug onder de grill. Ol de schelp kort om en om bakken in de koekenpan met olijfolie en knoflook." Om de consument een handje te helpen, heeft Bout, samen met Syntens, topkoks die verbonden aan de koksschool in Mid delburg gevraagd om recepten te beden ken voor de ensis. Deze 26 recepten zijn op de internetpagi na www.ensis-holland.com terug te vin den. foto Marcel Antonisse/ANP Een trein wordt bij NedTrain in Amsterdam voorzien van een nieuw antiblokkeersysteem (ABS). door Jaap van Wesel WASHINGTON - Onder druk van de top van het Ame rikaanse bedrijfsleven heeft Richard Grasso, de president van de beurs op Wall Street ontslag genomen. Grasso was onder toenemende druk gekomen om op te stappen in verband met de exorbitante beloning van 140 miljoen dollar die hij had bedongen. Nadat de raad van bestuur van de New York Stock Ex change een aantal weken een afwachtende houding had aangenomen, werd er in de afgelopen dagen een lawine van kritiek over het hoofd van Richard Grasso uitge stort. Het belangrijkste ar gument daarvoor was dat het toch al geschokte vertrou wen in de Amerikaanse ef fectenbeurs door de volgens velen schandalig hoge belo ning van de president nog verder ondermijnd zou wor den. Grasso zei in een verklaring dat hij met grote tegenzin be sloten had zijn ontslag aan te bieden. Hij heeft de laatste dagen met klem betoogd dat zijn werk en niet zijn belo ning het criterium moet zijn voor zijn al dan niet aanblij ven. Woensdag vocht Grasso nog de hele dag voor zijn baan, maar zelfs zijn vrienden ga ven te kennen dat zijn positie onhoudbaar was geworden en dat hij er beter aan deed het belang van de beurs bo ven zijn eigen belang te stel len. Intussen begonnen ook steeds meer vooraanstaande Amerikaanse politici zich met de affaire te bemoeien. De Democratische senator en presidentskandidaat Jo seph Lieberman was de eer ste die openlijk aandrong op het heengaan van Grasso. Liebermans Democratische medekandidaat senator John Edwards volgde diens voorbeeld. Na een stormach tige debat binnen de raad van bestuur van de New York Stock Exchange werd woensdag uiteindelijk met meerderheid van stemmen besloten het ontslag van Grasso te aanvaarden. De storm van verontwaardi ging stak op toen drie weken geleden bekend werd dat Grasso een beloningspakket van maar liefst 140 miljoen dollar plus nog een bonus van 40 miljoen dollar zou ont vangen. Daartoe had de raad van bestuur besloten, waarin een aantal topmannen van het Amerikaanse bedrijfsle ven zitting hebben. Omdat Grasso geacht wordt toezicht uit te oefenen op de handels wijze van diegenen die over zijn salaris beslissen, werd de indruk gewekt van een be langentegenstelling. Grasso was de populairste directeur die Wall Street ooit gehad heeft. Hij werd een soort van volksheld vanwege de manier waarop hij de na sleep van de terreuraansla gen op 11 september 2001 be handelde. Grasso zorgde er voor dat de New Yorkse ef fectenbeurs na enkele dagen weer openging, al liet hij zich voor die heldendaad wel met 5 miljoen dollar extra belo nen. Verder gaf hij Wall Street een nieuw gezicht door het slaan op de gong bij de opening van de handel door bekende per sonen zoals boxer Moham med Ali te laten verrichten. Een beursexpert merkte woensdag op dat het de eer ste keer is in de Amerikaanse geschiedenis dat iemand die goed werk heeft gedaan moet opstappen, omdat hij te veel verdient. GPD door Hans Sonders Alfahulp is de eigentijdse be naming voor iemand die in de huishouding helpt. Met name bij mensen die door ziekte of handicap hun woning niet zelf schoon kunnen houden. „Maar hij of zij is meer dan schoonma ker alleen", legt de Purmerend- se alfahulp Alie Rehling uit. „Er wordt ook op gelet of het met de betreffende mensen wel 'een beetje goed gaat'." Rehling heeft dat laatste on langs in praktijk gebracht. Bij het oudere echtpaar waar ze werkte, ontdekte ze niet alleen financiële zorgen, ze droeg ook een oplossing aan. Daarmee hielp ze het paar aan aardig wat onverwachte inkomsten. Nota bene rechtstreeks afkomstig van de belastingdienst. Voor een goed begrip van de zaak: in 2001 is het Nederlandse belastingstelsel ingrijpend ge wijzigd. Het jaar 2001 was ook voor het oudere, hulpbehoeven de echtpaar waar Arie Rehling werkte, gedenkwaardig. De man werd 65 en ging met pensi oen. Tot dat moment genoot hij een uitkering in het kader van de arbeidsongeschiktheidswet (WAO). Vanaf 2001 werd dat de AOW. Nu hadden hij en zijn, een paar jaar jongere, echtgenote wel verwacht dat ze er daardoor in inkomsten op achteruit zou den gaan. Maar zo veel? Ze stel den zich er echter op in. Zo goed en zo kwaad als het ging. Soms was het met de financiën evenwel zo krap gesteld dat ze hun nood klaagden bij de alfa hulp. Alie Rehling dus. En die was op de hoogte van een be langrijke verandering in het nieuwe belastingstelsel: de ver zelfstandiging. Die houdt in dat vanaf 2001 echtgenoten of an derszins fiscale partners zelf standig voor de belasting wor den aangeslagen. Dit betekent tevens dat de belastingvrije som niet meer voor hen beiden bij de verdienende of een uitkering ontvangende levensgezel in mindering wordt gebracht. De andere partner heeft daar zelf standig recht op. Ook indien hij of zij helemaal niets verdient, zoals in het geval van het oudere echtpaar in Purmerend. Maar die had wel het geluk dat het Alie Rehwling was die hun huis schoon hield. 'En ook een beetje op ze let of het wel goed gaat.' „Ik wist van de algemene hef fingskorting", legt Alie uit. „Want die moet ik zelf ook aan vragen, vandaar." Toen ze ont dekte dat het echtpaar het zon der die belastingkorting moest doen, greep ze in. „Ze waren er gewoon van uitgegaan dat hun lagere inkomen een gevolg was van de overstap van WAO naar AOW." Ze heeft er inmiddels voor ge zorgd dat het paar de algemene heffingskorting over 2001 en 2002 alsnog heeft ontvangen, een welkom extraatje van bijna 3500 euro. En maandelijks stort de belastingdienst gedurende de rest van 2003 een kleine 300 euro per maand op hun reke ning. Dat is het reguliere maandbedrag plus het bedrag per maand van de eerste zes maanden van dit jaar dat ze nog te goed hadden. Hoe het toch kon dat de betref fende mensen niet van de belas tingherziening op de hoogte wa ren? Een woordvoerder van de belastingdienst zegt het niet te weten. Ze legt uit dat ze er alles aan hebben gedaan om iedereen over de nieuwe regeling in te lichten. „Maar ja, er glipt er wel eens eentje tussendoor. In de zo mer van 2000 hebben alle men sen in de toenmalige tariefgroep drie, gehuwden of fiscaal sa- menlevenden, een brief ontvan gen over de belastingherzie ning. Daarnaast hebben we tv- spotjes uitgezonden en brochu res verspreid." Voor alle duidelijkheid wordt het hierbij nog eens uitgelegd: iedereen die jonger is dan 65 jaar en zelf geen inkomen heeft maar wel een verdienende part ner, heeft recht op de algemene heffingskorting. Voorwaarde is dat de verdienende partner minstens 1766 euro per jaar aan belasting betaalt. Is dit minder, dan wordt in verhouding ook de 'algemene heffingskorting' la ger. De uitkering kan worden aan gevraagd met behulp van het formulier voor de 'Voorlopige teruggaaf'. Mensen die alsnog over 2001 en 2002 de uitkering willen ontvangen, kunnen die via een zogenoemd T-biljet aan vragen. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 7