Band in VS kondigt zelfdoding fan aan Vermoedelijke leden van Al Qaeda in Spanje aangehouden Toeristen in Tsjechië krijgen bescherming tegen oplichting Nederlandse moeder laat haar kinderen op brute wijze ontvoeren Dertien doden bij busongeluk Turkije Belastingdienst hinderde volgens EU-hof vrije vestiging Iraakse oliepijpleiding staat in lichterlaaie Mdestoelen Mishandeling vrijdag 19 september 2003 Van Buitenen werkt weer bij EU Protest rechters tegen Berlusconi Joska Fischer opnieuw gescheiden Milosevic-proces onderbroken Bommenwerper stort neer Osama Bin Laden Colombia levert geen Amerikaanse staatsburgers uit Actie Politie heeft DNA verdachte moord-Lindh Beloning voor tip over schip ®et schapen J BRUSSEL - Paul van Buitenen, de Nederlandse EU-ambte- naar die met zijn onthullingen over fraude de vorige Europese Commissie in een crisis stortte, is weer terug bij zijn oude werkgever. Sinds enkele dagen werkt hij bij het directoraat Administratie van de Europese Commissie. Hij is daar belast met de sollicitatieprocedures bij de Europese agentschappen. Van Buitenen kreeg met zijn verhalen over fraude in 1998 in ternationale bekendheid. In 1999 moest de Commissie als ge volg daarvan zelfs aftreden. Voor de 'klokkenluider' zelf was er geen bedankje, maar een berisping en een overplaatsing. Teleurgesteld nam Van Buitenen vorig jaar zomer ontslag, met het recht om na een jaar terug te keren. In de tussentijd heeft hij gewerkt bij de politie in Breda. ANP ROME - Italiaanse rechters en andere magistraten hebben gisteren een symbolische staking van een kwartier gehouden uit protest tegen de uitspraak van premier Berlusconi begin deze maand in het Britse tijdschrift Spectator dat zij 'geeste lijk gestoord' zijn. Begin deze maand zei Berlusconi tegen het Britse tijdschrift Spectator dat rechters 'van nature gestoord zijn en gestoord door de politiek'. Eerder had de omstreden premier al gezegd dat de rechterlijke macht 'een gezwel' was dat moest worden verwijderd. Tegen Berlusconi liep een aantal rechtszaken we gens corruptie. In juni nam het parlement een wet aan waar door hij tijdens zijn premierschap gevrijwaard is van juridi sche vervolging. ANP/RTR BERLIJN - De Duitse minister van Buitenlandse Zaken, Joschka Fischer, is voor de vierde keer gescheiden. Het huwe lijk van de 55-jarige groene politicus met de 21 jaar jongere journaliste Nicola Leske eindigde 8 september, zo maakte de rechtbank van Berlijn-Pankow gisteren bekend. Fischer en Leske waren vier jaar geleden in Frankfurt am Main met elkaar getrouwd. Fischer geldt als de populairste politicus van Duitsland. Vol gens het boulevardblad Bild heeft hij een relatie met een stu dente, die onlangs haar intrek heeft genomen in zijn woning in het centrum van Berlijn. ANP/AFP DEN HAAG - Het proces tegen de voormalige Joegoslavische president Slobodan Milosevic kan vandaag onverhoopt geen doorgang vinden in verband met de gezondheidstoestand van de verdachte. Dat bevestigde het kantoor van de woordvoer der van het Joegoslavië-Tribunaal gisteren. Ook de zitting van maandag gaat niet door. ANP MOSKOU - Een Toepolev Tu-160 bommenwerper van de Russische luchtmacht is gisteren neergestort in de zuidelijke Saratov-regio. Dit meldde het Russische ministerie van De fensie aan het persbureau Interfax. Het supersonische toestel voerde een testvlucht uit na een vervanging van een motor. De Tu-160, bijgenaamd 'Black Jack', kan twaalf kruisraket ten vervoeren. Militaire autoriteiten zeiden dat het neerge storte vliegtuig geen wapens aan boord had. De vier beman ningsleden van de bommenwerper zijn bij het ongeluk om het leven gekomen. AFP van onze redactie buitenland NEW YORK - De Amerikaanse hardrockband Hell on Earth heeft aangekondigd dat een van de fans, die een ongeneeslijke ziekte heeft, tijdens een livecon cert in Florida zelfmoord gaat plegen. Dat meldde het muziek tijdschrift 'Rolling Stone' giste ren op zijn internetpagina. De politie wil de zelfdoding verhinderen. De niet nader geïdentificeerde fan gaat volgens Hell on Earth- zanger Billy Tourtelot een eind aan zijn leven maken tijdens een optreden van de band op 4 okto ber in het State Theater in St. Petersburg in Florida. Tourtelot zei dat de band had ingestemd met het verzoek van de fan, om dat Hell on Earth 'achter het recht om waardig te sterven staat'. De naam van de fan wordt op de dag van het concert bekendgemaakt. De zieke fan wil met zij n zelfdo ding op het podium een state ment maken over het recht van doodzieke mensen om waardig te stervenHij schreef in een ver klaring dat hij de voorkeur zou geven aan euthanasie onder toe zicht van een arts. „Maar tot de wet verandert, moeten mensen als ik blijven lijden of er zelf een eind aan maken." Op welke wij- ze de fan zijn leven gaat beëin digen, is niet duidelijk, be politie'vindt dat de zelfdo ding tijdens het concert niet mag doorgaan, omdat er sprake is van een misdrijf. „Ik weetniet of het een publiciteitsstunt is, maar wij gaan proberen het tegen te houden en hen duide lijk maken wat er in de wet staat", aldus een woordvoerder. Volgens de Amerikaanse wetge ving is hulp bij zelfmoord straf baar. Hell on Earth is bekend gewor den met nummers als Toilet Lic king Maggot en Raped by the Virgin Mary. Verder hadden zij op het toneel seks met koeien en dronken zij gepureerde ratten. ANP/DPA door Jessica Smeenk GRANADA - De Spaanse poli tie heeft gisteren in Granada, in Benichapel in de provincie Alicante en in Madrid in to taal vijf personen aangehouden die banden zouden hebben met het terroristennetwerk Al Qaeda van Osama bin Laden. Dat hebben Spaanse media ge meld. De vijf zijn aangehouden op verzoek van onderzoeksrechter Baltasar Garzón. In totaal zijn nu inmiddels 23 vermeende moslimextremisten aangehou den in Spanje. Achttien van hen moeten op 24 september voor de rechter verschijnen. De twee mensen die in Granada werden aangehouden, zouden van Syrische afkomst zijn. De in Benichapel opgepakte man is een Marokkaan. De drie zouden contacten hebben met de in Syrië geboren Taisir Aluni, de verslaggever van de Arabi sche nieuwszender Al Jazeera die twee weken geleden in Spanje werd aangehouden. De twee mannen die in Madrid zijn gearresteerd, zijn twee broers die banden zouden heb ben met Imad Eddin Barakat Yarkas, alias Abu Daddah. Deze zou de leider zijn van een cel van Al Qaeda in Spanje die betrok ken zou zijn geweest bij de voor bereidingen van de aanslagen van 11 september 2001 in de Verenigde Staten. Garzón klaagde woensdag 35 personen aan wegens lidmaat schap van een terroristische groep, onder wie Abu Daddah. Tien van hen wil hij ook vervol gen wegens betrokkenheid bij de aanslagen van 11 september 2001 in Washington en New York. Onder hen zijn Osama bin Laden en Aluni. De Spaanse media vinden dat Garzón te ver is gegaan met zijn dagvaarding van de 35. De kranten geloven dat hij deze ac tie alleen maar heeft onderno men om er zelf publicitair beter van te worden. ANP/DPA MOSKOU - In Rusland zijn het voorjaar 457 mensen b het ziekenhuis beland na het ten van giftige paddestoelen. Eerendertig van hen overleden. 3MJ fel arme Russen verzamelen r. li laddestoelen als aanvulling op urn dieet en voor de verkoop als aanvulling op hun inkomen. AP Een verhitte Iraakse brandweerman, die helpt bij het blussen van de brand in de Iraakse oliepijpleidingen, gooit water op zijn gezicht om af te koelen. foto Arko Datta/RTR van onze redactie buitenland BAGDAD - In een oliepijpleiding bij Baiji, tweehonderd kilometer ten noor den van de Iraakse hoofdstad Bagdad, is brand uitgebroken. Dat heeft de Ameri kaanse generaal Ricardo Sanchez giste ren gemeld. Hij zei niet te weten of de brand het gevolg van sabotage is. De brand is negen kilometer ten noorden van de Baiji-raffinaderijen uitgebroken. De oliepijpleiding verbindt Baiji met het oliecentrum van Kirkuk en is de belang rijkste exportleiding naar de Turkse ha ven Ceyhan. In augustus werd de leiding tussen Ceyhan en Baiji al drie keer gesa boteerd. Een Amerikaans militair konvooi kwam gisteren zwaar onder vuur nabij de stad Khaldiya, ten westen van Bagdad. De Arabische nieuwszender Al Arabiya be richtte dat er zeker acht Amerikaanse doden zijn gevallen. De Amerikaanse strijdkrachten maakten slechts melding van twee gewonden. Het zou gaan om een van de bloedigste acties tegen de Amerikanen in Irak. Vol gens ooggetuigen ontplofte er een bom of een mijn toen het konvooi langskwam. Daarop werden de Amerikanen bestookt met granaten. De Amerikaanse nieuwszender Fox News meldde dat een toegesnelde foto graaf van het persbureau AP door de Amerikanen onder vuur werd genomen. Hij raakte niet gewond. ANP/RTR 'teorPascaleïhewi ssen HAMONT - In het Belgische temont, even ten zuiden van felkenswaard, zijn gisteren twee kinderen van de bekende Russische concertpianist Alexander Warenberg op brute wijze ontvoerd. Hoofdverdach- teisdeNederlandse moeder met »ie Warenberg al enkele jaren een bittere strijd is verwik- Idom de voogdij over de in to tal drie kinderen. Justitie in België neemt de zaak en heeft een internatio- opsporingsbericht uitge- vaardigd tegen de moeder, die in tóderdorp woont. Veel meer BOGOTA - De Verenigde Staten f'!n met Colombia overeenge- omen dat het Zuid-Ameri- tanse land geen Amerikaanse taatsburgers uitlevert aan het «ernationale Strafhof in Den Haag. ?a' maakte het kantoor van de ombiaanse president Alvaro r|oe woensdagavond bekend. e "S hadden Colombia en 34 "here landen verspreid over de wereld een ultimatum gesteld fflvóór l juli een verdrag met e VS te sluiten om geen Ameri- a"en aan het Strafhof uit te le- e®n. Voor landen die niet aan ,e mtimatum voldeden is in to- miljoen dollar hulp stop- m. Het geld dat Colombia A®jsl°pen komt alsnog vrij s VS willen niet meewerken 2 net Internationaal Straf- omdat zij vrezen dat Ameri- en het doelwit zullen wor- n van valse en politiek motiveerde aanklachten. Het puchtingsverdrag van het wathof is door 92 landen on bekend. AP wil persmagistraat E. Steyls 'gezien de ernst van de feiten' niet over de zaak kwijt. De ontvoering gebeurde gister morgen toen de vader de kinde ren naar school wilde brengen. Zijn auto werd in Hamont klem gereden door drie auto's met Ne derlandse nummerplaten. Ze ven of acht mannen met bivak mutsen op dwongen de twee jongste kinderen van Waren- berg uit te stappen en gingen er vervolgens met hen met hoge snelheid vandoor. De oudste zoon zou ziek thuis zijn geble ven en daarom niet in de auto hebben gezeten. De ontvoering van de twee kin deren is de voorlopige climax in het hoog opgelopen conflict tus sen beide echtelieden. Een Ne derlandse rechter wees de kin deren twee jaar geleden toe aan de moeder op straffe van een dwangsom van vijfduizend euro per dag. Warenberg, die in 1977 naar Nederland emigreerde en later naar België uitweek, kreeg alleen bezoekrecht. De pianist liet het daar echter niet bij zitten. Eind 2002 ont voerde hij zijn drie kinderen Tim, Constance en Philip, op dat moment respectievelijk elf, ne gen en zes jaar oud. Reden: zijn vrouw zou de kinderen ver waarloosd hebben en dagen lang op zolder hebben opgeslo ten. Warenberg zei toen er niet over te piekeren zijn kinderen terug te brengen naar de moeder 'want ik ben bang dat het dan verkeerd met ze afloopt'. De pianist wist zich gesteund door de Kinderbescherming en het Buro Jeugdzorg. De moeder op haar beurt beweerde dat de kinderen door Warenberg wer den geïndoctrineerd. Op 24 oktober zou de zaak op nieuw in hoger beroep voor de rechter komen. De raadsman van Warenberg zei gisteren dat de moeder de zitting waar schijnlijk niet heeft willen af wachten. GPD van onze redactie buitenland PRAAG - Toeristen die in de zo mer van 2004 de Tsjechische hoofdstad Praag aandoen krij gen te maken met een nieuw soort agent: de toerisme-politie. Deze ordebewakers zijn er niet om de horde bezoekers in het ga reel te houden, maar juist om hen te helpen. Toeristen in Tsjechië ergeren zich steeds meer aan onbe trouwbare taxichauffeurs, gid sen en geldwisselaars. Een ritje met de taxi blijkt regelmatig ex treem duur. Als er geld gewis seld wordt, is de koers schanda lig laag of wordt ineens hoge provisie berekend. En de 'ge kwalificeerde' gids blijkt veelal niets te weten. Het gebrek aan talenkennis bij de doorsnee Tsjechische ambte naar, inclusief politieagenten, vormt een verder obstakel. De klagende toerist krijgt geen poot aan de grond omdat hij kennelijk niet wordt begrepen. Het probleem is acuut nu het aantal toeristen dat Praag en Tsjechië bezoekt voor het eerst sinds lange tijd daalt. In de eer ste zes maanden van dit jaar lag het aantal bezoekers acht pro cent lager dan over de vergelijk bare periode in 2002. De toeris tische bestedingen zakten terug tot het niveau van 1998. Het is tijd voor actie, aldus Ha- na Cermakova, woordvoerster van de Tsjechische toeristen- DOGUBAYAZIT - Onderzoekers doorzoeken het wrak van een Iraanse bus bij het Oost-Turkse stadje Dogunayazit. Het ongeluk bij de Turks-Iraanse grens kostte aan dertien mensen het leven; 28 perso nen raakten gewond. De bus reed gisteren om nog niet opgehelderde redenen op het natte wegdek een ravijn in. foto AP branche. Ondernemers in de sector zullen aan strengere con troles onderworpen moeten worden. Daarnaast moeten agenten van de gemeentepolitie meerdere buitenlandse talen spreken. Er moet ook een speci aal telefoonnummer komen waar toeristen in problemen hulp kunnen vragen. „De manier waarop toeristen worden bejegend door doua niers, geldwisselaars, taxi chauffeurs en gidsen heeft een grote invloed op het beeld dat men over Tsjechië krijgt", aldus Hana Cermakova. „En echt controle is er niet.Het kabinet- Spidla wil nu de wet gaan wijzi gen, zodat ondernemers die niet goed werken hun licentie kun nen kwijtraken. GPD STOCKHOLM - De Zweedse politie heeft gisteren de resulta ten ontvangen van de DNA-test van de 35-jarige man die verdacht wordt van de moord op minister Anna Lindh, maar wil niet zeggen hoe de uitslag luidt. In het stadhuis van Stockholm wordt vanochtend een herden kingsdienst gehouden. Tijdens de dienst, die naar verwachting door een groot aantal buiten landse VIPs zal worden bijge woond, zal een deel van de stad door gewapende politieagenten worden afgezet. De politie probeert de specula tie te temperen dat de man die nu in hechtenis zit de ver moedelijke moordenaar van Lindh is. De politie zegt nog naar vijf verdachten op zoek te zijn. De advocaat van de ver dachte zegt dat zijn cliënt ont kent. AP/ANP SYDNEY - Een Australische jjerenrechtenbeweging heeft gisteren een beloning uitgeloofd foor de persoon die de locatie jan vertellen van het schip met „eer dan vijftigduizend zielto- pide schapen aan boord. Ze Un al vijf weken lang aan de ketting omdat Saoedi-Arabië liet toestaat dat het schip aan- neert. [en Saoedische veehandelaar locht de 57.000 schapen in Au stralië. De Saoedische autori jden lieten de schapen echter jlSt land niet in omdat 6 procent besmet zou zijn met bekschurft, [procentpunt meer dan is toe gestaan in Saoedi-Arabië. Au stralië vindt het invoerverbod onterecht en heeft alle vee-ex- iort naar Saoedi-Arabië opge kort. De eigenaar van de scha pen biedt de dieren die nog niet ajn omgekomen door de druk- iende hitte nu gratis aan aan fieze maar wil hebben. Be groep Animal Liberation Biedt 10.000 Australische dollar 5900 euro) aan degene die kan leggen waar het schip, de MV [ormo Express, ligt. De groep tildeAustralische minister van landbouw Warren Truss onder Jruk zetten alles in het werk te stellen voor een humane oprui- giing van de dieren voordat ze rnkomen van honger, stress of Itte. Volgens Truss is het de terantwoordelij kheid van de ei genaar om een andere aanleg- lavente zoeken. folgens parlementsleden van de Australische oppositie zijn al nerduizend schapen dood. AP BEN HAAG - Jaarlijks overlij- ien in de geïndustrialiseerde wereld bijna 3500 kinderen als gevolg van mishandeling en terwaarlozing. De dader is meestal een van de ouders, die handelt onder in- doed van drugs of alcohol of armoede en stress, komt het slechtst uit ie bus; daar zijn 37 op de mil- joenkinderen dodelijk slachtof- van mishandeling. Neder- i neemt met zes op de Ml miljoen kinderen een midden- tositie in. Dit staat in een rap- tortvan Unicef. GPD Tegenvaller voor schatkist doorCorde Horde BRUSSEL - De Nederlandse belastingdienst heeft gisteren een nederlaag geleden bij het Europese Hof van Justitie in Luxemburg. Volgens het Hof zijn de voorwaarden voor kos- tenaftrek bij de vennootschaps belasting in strijd met Europese wetgeving. Het arrest betekent een tegenvaller voor de schat kist van 1,6 miljard euro, al denkt het ministerie van Finan ciën de schade te kunnen beper ken. Nederlandse bedrijven mogen van de fiscus alleen rente en an dere kosten aftrekken voor dochterbedrijven in Nederland. Maar volgens het Hof moet die aftrek ook gelden voor dochters elders in de Europese Unie. An ders wordt de vrijheid van vesti ging gehinderd. De zaak was aangespannen door het uitlatenbedrijf Bosal. Dat had elders in Europa over names gedaan en daarvoor geld geleend. Het bedrijf eiste aftrek van de rentelasten. De strijd met de fiscus ging door tot de Hoge Raad, die advies vroeg aan het Hof in Luxemburg. Jurist F. de Hosson sprak gisteren namens Bosal van een grote overwin ning. Een woordvoerder van het mi nisterie van Financiën spreekt van een teleurstellend, maar verwacht arrest. Omdat andere bedrijven zich kunnen beroepen op de uitspraak en soms met te rugwerkende kracht geld kun nen terugvragen, loopt de scha de voor de schatkist op tot 1,6 miljard euro eenmalig en 950 miljoen euro per jaar structu reel. Vandaag komt staatssecretaris Wijn echter met een voorstel voor twee 'reparatiewetten' naar de ministerraad om de schade te verminderen. De kos ten van de Hof-uitspraak blij ven dan beperkt tot 1,2 miljard eenmalig en 550 miljoen struc tureel. Volgens de woordvoerder is in de begroting van dit jaar en vol gend jaar al rekening gehouden met deze bedragen, omdat de nederlaag bij het EU-Hof niet onverwacht kwam. ANP WiiHi»

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5