Ik denk aan m'n verdronken slapie Geld N57 kan beter naar zorg Antwerpen staakt werk aan Ring uit angst voor verkeerschaos Proef bestrijding armoede slaagt 14 15 Oud-minister L. Ginjaar overleden Hulpverleners watersnoodramp bijeen m vrijdag 19 september 2003 Opmerkingen Steun Mi Zeeuws PvdA-Kamerlid Luuk Blom ergert zich aan spelletjes Ere-lidmaatschap Pluche Geen infra-prijzen voor Zeeland Brandweerspullen naar Bombay Wethouder boos op wijkraad Paar mishandeld in woning Vorderingen I Ittl raft SMil «15 illWif I!.» hMu{ ng* ■17.M hiloe- Pcc:i 1» nedii •M pos- ■17.11 In Hint Oude i (Vn ■20,30 9# i lllEI nMj- Reri lit! UiiF, trek! i» rfogd (l/ra iZee- Hoor A. J- Snel THOLEN - De warmte die hij kent uit die dagen van weleer dagen, die voelde Joop Verber ne (71) uit Maasbracht weer even. Hij was gisteren een van de zeshonderd genodigden die in het Thoolse gemeenschaps centrum De Meulvliet de bij eenkomst meemaakte van de hulpverleners van februari 1953 plus een aantal autoritei ten en bestuurders van heden. Het deed hem goed even terug tezijn, hoewel hij geen man van de terugblik is. Verberne, die de groene baret van de commando strak en met ere draagt, is ie mand die meent dat een mens paraat moet zijn voor wat zich in de toekomst aandient. Te rugkijken, dat doet hij alleen bij uitzondering. Het werd een uitzonderlij ke re- unie op Tholen. Honderden mensen met één collectieve herinnering waren vijftig jaar na de watersnoodramp bij el kaar om, in het bijzijn van prinses Margriet, een aantal ambassadeurs en bestuurders, terug te zien op de hulpverle ning na de ramp. De helden van destijds werden een halve eeuw later geëerd. Met een draag- speld in de vorm van een ster. En met veel goede en bewonde rende woorden. Verberne had er na afloop twee opmerkingen over, een ironi sche en een serieuze. „Laat ik nou al jaren lang hopen dat ik Officier in de Orde van Oranje Nassau zou worden; dit sterre tje,daar zalhet dan wel bij blij ven." En: „Die commissaris van de koningin hier in Zee land heeft fijn gepraat. Mense lijk. Beter dan Jan Pronk, die er de hele wereld bijsleepte." Commissaris W. van Gelder sprak de hulpverleners zó toe: „U hebt meer gegeven dan uw krachten, meer dan uw porte monnee. U bood evacués uw huis aan. U bood schreienden troost, de verkilden warmte, de ontmoedigden moed." „En kele hulpverleners hebben hun goede streven met de dood moeten bekopen of dragen le venslang de gevolgen ervan met zich mee. Ook zij werden slachtoffers van de waters noodramp." De commando uit Maasbracht, die op de ochtend van de eerste februari 1953 van Roosendaal naar Willemstad trok en van daar naar Tholen: „Daar sprak de warmte uit die ik bedoel. De maatschappij is hard gewor den, maar vandaag denk je te rug aan de saamhorigheid van toen. En ik denk aan mij slapie, Jan Willems uit Didam, die verdronken is, toen ergens, ik weet niet meer waar, een stuk dijk inzakte." J. Pronk, de oud-minister van ontwikkelingssamenwerking sprak inderdaad in mondiaal verband over hulpverlening. Hij trok een lijn van Zuidwest- Nederland naar de nu kwets bare landen op de wereld en zei „Bij alle kritieken begrip over heerst bij rampen in ontwikke lingslanden altijd weer de bewondering voor de hulpver leners die met weinig middelen en met gevaar voor eigen leven, met grote inzet onverflauwd doorgaan te redden wie er te redden valt. Dat zien we bij mijninstortingen in Zuid-Afri- ka, overstromingen in Mozam bique en Bangladesh, aardver schuivingen in Venezuela. Mensen stijgen boven zichzelf uit wanneer zij worden gecon fronteerd met de opdracht an deren het leven te redden." Woorden van bewondering en dank waren er van minister president J.P. Balkenende die de hulpverleners een brief schreef die werd voorgelezen door L. Coppoolse, voorzitter van het Bestuurlijk Overleg Delta 2003. De premier: „De watersnoodramp is niet verge ten. Iedereen die het heeft mee gemaakt, herinnert zich leven dig de verschrikkingen. Maar iedereen herinnert zich ook de hartverwarmende hulp, steun en inzet van u en vele anderen, om die verschrikkingen te ver zachten." De steun kwam onder meer uit Noorwegen. In Sint Annaland werd gisteren bij het museum De Meestoof officieel een Noorse woning in gebruik ge nomen. Het pand is bij het mu seum opgebouwd uit twee Noorse huizen die na de ramp in Stavenisse werden ge plaatst. Een aantal genodigden woon de de openingshandeling mee. Anderen maakten in bussen een rit over Tholen om te vast te stellen dat het moeilijk is zich op een wonderschone dag in het najaar de verschikkin gen van weleer voor ogen te ha len. Commando Joop Verberne hield die programma-onderde len voor gezien. Hij liep des tijds, met zijn 1,96 meter de langste, op de kop van een groep militairen die, toen de wegen voor auto's niet meer be gaanbaar waren, kilometers te voet aflegden. „Ik weet niet meer waar ik toen geweest ben. We zijn tien dagen in de weer geweest met het redden van mensen en ook met het bergen van doden, die je soms uit de bomen moest halen. Je raakt dan in een roes. Ik zou niets meer herkennen en misschien is dat ook maar het beste. Je moet niet teveel achterom kij ken." Joop Verberne: „We zijn tien dagen in de weer geweest met het redden van mensen en ook met het bergen van doden, die je soms uit de bomen moest halen. Je raakt dan in een roes." foto Mechteld Jansen Prinses Margriet in gesprek met een van de reünisten. foto's Mechteld Jansen door Marcel Modde WESTENSCHOUWEN - Oud- minister Leendert Ginjaar is donderdagnacht in het zieken huis in Goes overleden. De WD'er, woonachtig in Westen- schouwen, zat tot mei dit jaar in de Eerste Kamer. In Zeeland was hij actief als voorzitter van de Provinciale Commissie Om gevingsbeleid en de Raad van Toezicht van de Stichting Re- nesse. Hij werd 75 jaar. Zowel binnen als buiten de WD gold Ginjaar (Leiden, 1928) als een bekwaam bestuurder. Hij degon zijn politieke carrière in 1971 als lid van Provinciale Sta ten van Zuid-Holland. Hij was toen tevens directeur van het Studie- en Informatiecentrum 'oor Milieu-onderzoek van WO. In 1977 werd Ginjaar mi nister van Volkgezondheid en Milieuhygiëne in het kabinet 'an Agt-Wiegel. Vier jaar later nam hij zitting in de Eerste Ka mer. Van 1997 tot 1999 was hij voorzitter van de liberale Se naatsfractie. Ginjaar, gehuwd met ex-staats secretaris van Onderwijs Nel Gmjaar-Maas, werd in 1986 -andelijk voorzitter van de *VD. Hij volgde Jan Kamminga °P, die het veld moest ruimen wegens de grote verkiezingsne derlaag. De 'zoeker naar com promissen', zoals hij vooral be kend stond, bracht rust in de partij terug. Ja een nieuwe verkiezingsne derlaag in 1990 vroeg Ginjaar fractievoorzitter Joris Voorhoe- 'e plaats te maken voor Frits Bolkestein. Die stap leverde nem harde kritiek op, wat uit eindelijk in 1991 leidde tot zijn vertrek uit de partijtop. Jjolgens tijdelijk voorzitter 1 den Baars van de WD-Ka- mercentrale Zeeland heeft Gin- Jar verschrikkelijk veel bete- :®d voor de partijwat hem in '98 het ere-lidmaatschap op- everde. „Met zijn mensenken- Ws en integriteit is onder zijn «derschap de rust teruge- racht. Persoonlijk heb ik ook cel veel van hem geleerd. Voor raad en daad konden we altijd 'I hem terecht." dendert Ginjaar wordt dins- jf§m Middelburg gecremeerd. erder die dag wordt in de gere- 5®eerde kerk in Burgh aamstede een openbare her- enkingsdienst gehouden. doorHarmen van der Werf DEN HAAG - Andere keuzes, heel andere keuzes zou hij ma ken, PvdA-Kamerlid Luuk Blom uit Sint-Annaland. In ja nuari aangetreden maakt hij deze week zijn eerste algemene beschouwingen mee. Hij is er niet van onder de indruk. „Ik word er zo treurig van, al die he le en halve onwaarheden. Dat de lasten bijvoorbeeld eerlijk wor den verdeeld. Iedereen weet toch dat dit niet zo is." De eerste dag van de algemene beschouwingen heeft hij woens dag uitgezeten, maar de tweede dag is hij nauwelijks nog in de hoofdzaal van de Tweede Ka mer te vinden. Hij ergert zich te veel aan met name het optreden van CDA-fractievoorzitter Maxime Verhagen. „Die man liegt dat die barst. Het CDA so ciaal-christelijk? Kom nou. Ook wij hadden als PvdA harde maatregelen moeten nemen, als wij in de regering hadden geze ten. Maar wij hadden het geld weggehaald bij de mensen die het kunnen hebben. Niet bij ar beidsongeschikten, mensen met een lage uitkering en chronisch zieken." Verhagen verwijt zijn PvdA- collega Wouter Bos hetzelfde, dat hij grossiert in halve en hele onwaarheden. Tussen CDA en PvdA lijkt het voorlopig niet meer goed te komen. Blom is daar niet rouwig om. „Van de WD kun je zeggen: die partij heeft een duidelijke ideologie, die kiest voor het individu en niet voor het collectief van de samenleving. Het CDA loopt daar gewoon in mee om op het pluche te kunnen zitten. En wat wil de PvdA? De tegen- begroting van de sociaal-demo craten komt volgende week pas, als het Centraal Planbureau (CPB) alles heeft doorgerekend. Hoon viel Bos ten deel, toen hij dat woensdag zei. „Het was kie zen of delen", zegt Blom. „Wa ren we met een niet doorgere kende tegenbegroting gekomen, dan hadden de regeringspartij en ons dat verweten. Nu kreeg je dit. Het zij zo." Volgens Blom kun je van men sen 'die het kunnen hebben', iets extra's vragen, als zij daar over twee, drie jaar ook wat voor te rugkrijgen. „Werkgelegen heidsprojecten, gesubsidieerde arbeid in stand houden, onder wijsprogramma's veel meer af stemmen op de behoeften van het bedrijfsleven. Zulke dingen leveren iets op, meer dan alleen bezuinigen." De PvdA wil om dat te betalen in elk geval de onroerendzaakbe- lasting niet gedeeltelijk af schaffen, de hypotheekrente beperken voor de allerhoogste inkomens en, als het aan Blom ligt, schuiven met gelden voor nieuwe wegen naar de zorg. „Het is natuurlijk leuk voor Middelburg dat de nieuwe N57 doorgaat, maar de 150 miljoen euro die daaraan wordt besteed, investeer ik liever in een betere ambulancezorg en beter bereik bare huisartsenposten." Voor hij naar Den Haag ging, werkte Blom bij een ziektekos tenverzekeraar, maar dat heeft volgens hem niets met die keuze te maken. „Zorgplicht gaat al tijd voor, zeker in een tijd dat Nederland op de kleintjes moet letten." En dat hij zich nu al ergert aan het politieke spel, heeft hij dan wel het goede nieuwe vak geko zen „Het is lastig", erkent hij, „maar in allerlei verhalen van dit kabinet zit zoveel onlogica, zoals over het nut van een solli citatieplicht voor 57,5- jarige werklozen. Op een gegeven mo ment moet je daar wel doorheen kunnen breken." Luuk Blom (1) in de hoofdzaal van de Tweede Kamer. foto Harmen de Jong door Wout Bareman ANTWERPEN - De geplande werken op de Antwerpse Ring moeten worden uitgesteld. Die opdracht kreeg de Antwerpse havenschepen Leo Delwaide gisteren van de Raad van Overleg van de Haven. Daarin hebben werkgevers, vakbon den en de overheid zitting. Vlaams minister van Openba re Werken, Gilbert Bossuyt, zegt in een eerste reactie dat bij uitstel 400 a 500 miljoen euro schadeclaims te ver wachten zijn. Desondanks wijst hij het dringende ver zoek uit Antwerpen niet direct af. In Antwerpen worden met angst en beven de gevolgen van de omvangrijke recon- structiewerken aan de Ring, die dagelijks honderdduizen den voertuigen verwerkt, te gemoet gezien. De opknap beurt van de belangrijkste ver keersader van Vlaanderen gaat naar verwachting enkele jaren duren. Er zijn honderden miljoenen euro's mee gemoeid. Als tegemoetkoming wordt de Liefkenshoektunnel als alter natieve verkeersroute tijdelijk tolvrij gemaakt, maar dat zet volgens de Raad van Overleg van de Haven geen zoden aan de dijk. Er moet worden geko zen voor een minder rigoureu ze aanpak. Eerder al riep CD &V (christen-democraten) - senator Ludwig Caluwé daar toe op. Havenschepen Delwaide: „Men heeft me gevraagd om tussen beide te komen bij de Vlaamse regering en te vragen of er geen alternatieven zijn. De havenwereld houdt het lie ver bij voorlopige herstellin gen aan de Ring en uitstel van de grondige renovatie." Vol gens hem vreest het bedrijfsle ven dat door de verkeershin- der het imago van de wereld haven wordt aangetast. Ver schillende rederijen hebben nu al besloten hun trafieken tijdelijk te verleggen naar an dere havens in het Rijn-Schel- de-Deltagebied. Delwaide waarschuwde al eerder dat de naam van de Antwerpse haven in het ge ding is door de harde acties van havenwerkers, die de libe ralisering van het werk in de haven aanvechten. Daar komt de verwachte verkeerschaos nu nog bij en dat vindt hij te veel van het goede. Minister Bossuyt zegt best be reid te zijn de argumenten van Antwerpen te bestuderen, maar vindt verder uitstel, af gezien van mogelijke schade claims, uit oogpunt van ver keersveiligheid onverant woord. ZIERIKZEE - Zeeland is buiten de prijzen gevallen van het landelijk opleidingscentrum voor de infrastructuur (SBW). Voorzitter L. Brinkman van het Algemeen Verbond Bouwbe drijf riep gisteren tijdens een bijeenkomst in Harderwijk B. Schoeters uit Kerkrade uit tot de meest opvallende leerling in de weg-, water, en wegenbouw. W. de Bas uit Wissenkerke was eveneens genomineerd voor de prijs. In de categorie beste leerbedri j f zag aannemingsbedri j fJ. D.Janseuit Middelburg de hoogste eer aan zich voorbijgaan door GMB LBS Infra uit Ridderkerk. De gemeente Schouwen-Duiveland maakte kans op de prijs voor de beste opdrachtgever, maar moest in Den Helder haar meerdere erkennen. De prijs wordt jaarlijks uitgereikt. Zee land was dit keer, uitzonderlijk, vertegenwoordigd in alle drie de categorieën. TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen schenkt overtollig brandmeermateriaal aan Bombay in India. Vandaag worden de spullen per vliegtuig verzonden. Brandweercommandant J. Meijering zag vorige maand op televisie de povere uitrus ting van de brandweer in Bombay. Vanwege die gemeentelijke herindeling zijn de brandweerkorpsen van de voormalige ge meenten Axel, Sas van Gent en Terneuzen samengevoegd. Het materiaal van de brandweerkorpsen werd op elkaar afge stemd en daardoor bleef een aantal afwijkende helmen, jas sen, broeken en laarzen over. Meyering startte het initiatief om het nog in goede staat verkerende materiaal aan het korps in Bombay te schenken. Dit initiatief werd door de burgemeester en secretaris overge nomen. Via de Indiase ambassade in Nederland werd contact gezocht met de brandweer in India. Dat heeft er in geresulteerd dat vandaag 57 jassen, 80 broeken, 100 helmenen 35 paar brand weerlaarzen per vliegtuig naar Bombay gaan. HULST- De Hulster wethouders P. Weemaes en F. van Dries- sche zijn woest op wijkraad Langs de Linie. De wijkraad stelt dat er grote drugsproblemen zijn rondom het Reynaertcolle- ge. Volgens de wethouders blaast de wijkraad de problemen op tot buiten proporties. In de commissie samenleving kwam J. Freijser van Progressief Hulst terug op de problematiek. Weemaes stak niet onder stoelen of banken dat hij zeer teleur gesteld is over hoe de wijk wordt afgeschilderd door de wijk raad. „De wijkraad schetst een beeld dat de wijk bol staat van de drugsproblemen. Dat is absoluut niet zo. Er zijn in het verle den problemen geweest, maar die zijn opgelost. De problema tiek wordt enorm overdreven en dat moet maar een keer afge lopen zijn. Het is prettig wonen in Langs de Linie." Freijser, zelf woonachtig in de wijk, sprak Weemaes tegen:,Uw verha len kloppen maar ten dele. Ik zie dagelijks wat er aan de hand is." Maar Weemaes antwoordde zelf geregeld de wij k in te gaan en daar te praten met jongeren en bewoners. „Zij vertellen mij dat het allemaal reuze meevalt." TERNEUZEN - Afgelopen woensdagavond zijn rond kwart voor elf in een woning aan de Nieuwediepstraat in Terneuzen een man en een vrouw mishandeld door twee bekenden. Bei den hebben verwondingen aan hun hoofd opgelopen. De oor zaak ligt in de relatiesfeer. door Frank Gijsel AARDENBURG - De aanpak uit het proefproject Mens Mens Mens van de gemeenten Sluis, Vlissingen en Reimerswaal om te voorkomen dat mensen lang durig in een situatie van armoe de raken en blijven is een succes gebleken. Gisteren werd in Aardenburg het resultaat gepresenteerd van het project. Dertig proefperso nen deden de afgelopen twee jaar er aan mee. De menselijke aanpak van dit project blijkt te werken. Van de sociale diensten van de gemeenten werd een klantvriendelijkere benadering gevraagd. Cliënten kregen een ondersteuning op maat. De belangrijkste voorwaarden waren openheid, vertrouwen en aandacht. Vooral op het gebied van zelfredzaamheid en maat schappelijke betrokkenheid zijn grote vorderingen gemaakt. De betrokkenen bouwden dui delijk een betere toekomst op. Bij aanvang van de proefperio de bestond er nog geen vertrou wensband tussen de sociale dienst en de cliënt, die eigenlijk afgeschreven was en vaak een hopeloos geval was. Voor de toekomst zij n een aantal aanbevelingen gedaan. Onmid dellijk beginnen te bouwen aan i vertrouwen wederzijds respect is nodig om te voorkomen dat ie- 'mand langdurig in de bijstand belandt. De Vereniging van Zeeuwse Ge meenten wil graag uitvoering geven aan het project. Op korte termijn worden de verantwoor delijke wethouders van Zeeland uitgenodigd voor een presenta tie van het resultaat. De resul taten zijn erg goed. We moeten er nu voor zorgen dat we die aanpak vanuit Zeeland verbrei den over het hele land", zei wet houder L. Wille van Sluis aan het eind van de conferentie. Voor een intensievere benade ring van de klant is een tijdelijke uitbreiding van de sociale dien sten nodig. Gedeputeerde G. van Heulekom was van mening dat het beleid en de uitvoering te ver uit elkaar zijn gegroeid. „Ik neem de uit daging aan hier wat aan te doen." Kees den Herd Inlerieurslyling Walcheren Noordweg 125, Serooskerke, 0118-593030 www.keesdenherder.nl Advertentie Het idee was van Ir Snip. De architec tuur met prefab elementen kwam uit de koker van de aannemers. De Zeeland- brug, sinds 1965 niet meer weg te denken uit het Zeeuwse landschap. Mooi, stijlvol, markant, zowel vanaf het land als vanaf het water. Mooi, stijlvol, markant zijn ook de modulair opgebouwde ruimtesystemen van Porro. Ze geven een interieur een structuur van schoonheid, helderheid en functionaliteit. Eindeloos te variëren dagen ze uit tot creatief wonen. Porro HT Piero Lissonl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 39