il PZC Meer maanden betaald parkeren in de Westhoek PZC Sporthallen spelen in op wensen Beelden van schade en ravage, van troost en wederopbouw Hemmend beroep op raad 13 bij nader inzien lezers schrijven weekenddiensten agenda 1] vrijdag 19 september 2003 Recessie Werkgroep Zonnekanonnen Zondag Klachten Indruk Kloveniersdoelen centrum debat Meisje van fiets gesleurd Moddercampagne weer van start Walrave wethouder Vlissingen Windleugen Huisartsen Site voor Zeeland helpt Cambodja Tandartsen Schou wen-Duiveland Apotheken Oosterschelde Thuiszorg Dierenartsen t doorFamke van Loon is® nogs aaric erbf ingt ake- nps ijzcc- is a issia e t anii Dui'- ianB ibfliJ Stir ;o® ieiffi afc* l ■- geks itf' IStTr lijk' ktei all» reis dieJ te omen el.fi m ah iuaïï nie- 15 st ipes s» laitffl •trek- deö- Brogum smeekt om bouwplan sta OfflJl nisa. Vdot act- le;. 'j^ljnnrEsme Soesman Z1ERIKZEE - Nieuwbouw is even niet aan de orde, maar een fflt- grondige opknapbeurt of ver- °l" bouwing van Brogum moet wél i'Pf- junnen. Gebeurt er niets, dan 'M- mest Brogum-voorzitter Frans Rruijff dat het poppodium langzaam in de blubber weg zakt. boodschap gisteravond, tijdens het raadsledenspreek- uur.was kort maar helder: Als je netsdoet dan blijft er niets over. Al eerder werd duidelijk dat de «emeenteraad op dit moment hets voelt voor nieuwbouw van hetZierikzeese podium. Onder zoeksbureau Signo&S becijfer de dat daarmee een investering vanzo'n anderhalf miljoen euro rtvas ..Ook wij zien de recessie, maar er is ook een grote onderhouds- pot. Met een beetje nadenken, goed plan, moet er toch iets voor Brogum kunnen gebeuren?", aldus Rruijff. Hij denkt daarbij aan een flinke op knapbeurt of verbouwing, in af wachting van nieuwbouw die - Js de economie weer aantrekt - overeen aantal jaren vast moge n het srt'kel 'Geen hulp voor invalide Mrirtes' (PZC, 13 september) staat dat n het W-boekje Toegankelijk Schou- •en-Duiveland' de eilandelijke fietspa- den worden aangeprezen als goed toe- gankelijk voor elektrische rolstoelen en scootmobielen. Dat is niet juist. In het boekje worden alleen de duinovergan- genbeschreven die voor minder-validen joedtoegankelijk en begaanbaar zijn. lijk wordt. „We hebben een stukje cultuur, laten we dat be houden. Doe iets voor Brogum. Ik ben doodsbenauwd dat Bro gum anders wegzinkt in de blubber." Rruijff is geen man van veel woorden, maar hij zag in de re cente wethouderswisseling (het vertrek van wethouder van cul tuur A. van der Wouden) aanlei ding om de gemeenteraad nog eens op de problematiek van Brogum te attenderen. In zijn zevenjarig voorzitterschap heeft hij vier wethouders mee gemaakt. Over de toekomst van Brogum wordt al lange tijd ge discussieerd, omdat er flink ge ïnvesteerd moet worden. Dat het poppodium nog niet geheel verloren is, gaf CDA'er C. Boo- gerd aan. De oude boerderij is goed uit de bus gekomen wat brandveiligheid betreft. „Mis schien valt daarin iets te combi neren met uw wens." Onlangs heeft de gemeenteraad een speciale werkgroep in het leven geroepen die als taak heeft de gemeenteraad op een lijn te krijgen over de toekomst van het Zierikzeese poppodium. De meningen binnen de raad zijn sterk verdeeld. In afwachting van het voorstel waarmee deze werkgroep komt, putten aan wezige raadsleden zich gisteren niet uit in het stellen van vra gen. ,Maar ik neem aan dat deze commissie bij het bestuur van Brogum te rade gaat en anders zou ik dat zeker adviseren", pleitte J. van de Berge (CU). De eerste bijeenkomst van de werkgroep stond toevalliger wijs gisteravond gepland, maar ging niet door wegens omstan digheden. ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland wil het seizoen voor betaald parkeren in de Westhoek uitbreiden. Nu moeten bewoners en toeristen van 15 mei tot 15 september be talen voor het stallen van hun auto. Vanaf volgend jaar moe ien zij van 1 april tot 31 oktober Je parkeerautomaten vullen. Het afgelopen jaar hebben ver schillende fracties suggesties gedaan om het parkeerbeleid op Schouwen-Duiveland aan te passen. Verlenging van de tijden voor het betaald parkeren, be talen voor het stallen van de au to op zondag of juist meer gratis plekken kwamen keer op keer REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Iel: (0111) 454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Eamke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Jel: (0113) 315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: j "800-023 1 231 j °Pmaandagt/mvijdaggedu- *v rende de openingstijden; ^Jerdags tot 12.00 uur door Ali Pankow ZIERIKZEE - Zonnebankcabi nes, aparte vergaderruimte, een nieuwe entree met frisse kleu ren en een tennishal met ve- lourstapijt. Het zijn enkele voorzieningen die deze weken zijn gerealiseerd bij sporthal Onderdak in Zierikzee en Sportcentrum Westerschouwen in Burgh-Haamstede. „De Stichting Renesse speelt daarmee in op de wensen van de gebruikers", constateren de be drijfsleiders Marco Reedijk (in Zierikzee) en Lesley Wolters (in Burgh-Haamstede) tevreden. Reedijk is blij met de huidige si tuatie, waarin ook sporthal On derdak onder de paraplu van de Stichting Renesse valt. „Niks ten nadele van het gemeentebe stuur, maar bij deze organisatie ervaar ik toch een meer op de praktijk gerichte bedrijfsvoe ring." Samen met Wolters en ad ministrateur Dick Rooman van de Stichting Renesse vormt Reedijk het managementteam voor beide sporthallen. In economisch opzicht is het een slechte zomer geweest voor bei de sportcentra Zwembad en midgetgolfbaan in Onderdak trokken zeer weinig bezoekers tijdens het warme weer. De kin derkennis in Sportcentrum Westerschouwen zag de om zet teruglopen van 62.000 euro in 2002 naar 35.000 euro dit jaar. Verder zijn er zorgen over de ei sen voor het verkrijgen van de gebruikersvergunning. Volgens Reedijk en Wolters moet er no dig overlegd worden met de mensen van Bureau van Dijk, het bedrijf dat in opdracht van de gemeente de toetsingen voor de vergunning verricht. „Er wordt wellicht uitgegaan van standaardeisen, maar wij willen ze graag aan de praktijk ge toetst zien" bepleiten beiden. Zo heeft Wolters moeite met de eis alle ramen in het sportcen trum te vervangen door glazen wanden die dertig minuten brandwerend zijn. Reedijk op zijn beurt hoopt dat de eis On derdak te voorzien van uitslui tend brandwerende kabels niet al te dwingend wordt opgelegd. „Het gaat niet om een paar me ter kabel, maar om minstens een kilometer", benadrukt hij om aan te geven welke enorme in vestering dat zou vergen. De tevredenheid overheerst voorlopig evenwel, benadruk ken beide. De zonnekanonnen in Onderdak zijn zeer in trek, constateert Reedijk. Eén van de zweminstructeurs is opgeleid tot 'zonconsulent' om de gebrui kers met verschillende huidty pes te adviseren over het ge bruik. De nieuwe vergaderzaal voldoet zowel als personeelska- mer als voor de verhuur aan derden. De vernieuwing van de entree was na 32 jaar ook zeer welkom, vindt Reedijk. Wolters licht toe dat in zijn tennishal het nieuwe velourstapijt voor veel verschillende gebruikersgroe pen geschikt is en dat het de kans op blessures aanzienlijk vermindert, mits de tennissers schoenen zonder profiel dragen. De uitbreiding van Sportcen trum Westerschouwen met een hal voor biljart-, pool- en snookertafels laat wat langer op zich wachten dan gehoopt. Wolters vertrouwt erop dat met een week of zes alle vergunnin gen binnen zijn en er snel met de bouw kan worden begon- aan de orde. Het college heeft nu de regels en bepalingen voor het betaald parkeren tegen het licht gehouden, en bekeken op welke punten deze aangepast moeten worden. Eén van de besluiten die daarbij genomen zijn, is dat er in de Westhoek langer betaald moet worden. Nu hoeven bewoners en recreanten alleen geld in de me ter te stoppen van 15 mei tot 15 september, het traditionele toe- ristenzeizoen. Maar die regeling is volgens wethouder L. Geluk- Poortvliet (verkeer) achter haald, omdat door toeristen vaak al eerder dan half mei naar het eiland komen en ook langer blijven hangen. „Het seizoen begint duidelijk al in maart." Om vanaf die tijd toeristen te stimuleren hun auto neer te zet ten op het gratis Transferium, en zo het centrum van Renesse te ontlasten, wil het college het betaald parkeren uitbreiden: van 1 april tot 31 oktober. Het invoeren van betaald par keren op zondag in Zierikzee, of ook betalen vóór twaalf uur in Burgh-Haamstede, ziet het col lege niet zitten. „Het betaald parkeren is er niet speciaal om extra inkomsten te genereren, maar om het verkeer te regelen vindt Geluk. Er moet dan ook betaald worden, wanneer er problemen zijn. Wie dicht in het centrum wil staan wanneer de winkels open zijn, moet de me ter vullen. Maar op zondagmor gen levert het gratis parkeren geen problemen op, en dan hoeft er dus niet betaald te worden. Om dezelfde reden, het parkeer beleid mag geen melkkoe zijn, wil het college de tarieven nog maar eens in de vier jaar aan passen. Een aantal andere kwesties als de uitbreiding van het betaald parkeren in Westenschouwen wil het college nog verder uit zoeken. Dit naar aanleiding van klachten van bewoners. Ook het gratis parkeren op de Mossel boomgaard moet binnenkort nog eens apart bekeken worden. Dit parkeerterrein in Zierikzee is dit voorjaar door de gemeen teraad weer gratis gemaakt om parkeeroverlast in de woonwijk Malta terug te dringen. Een van de vele foto's in het boek 'De watersnood van 1953 in Oosterland'Onbekende hulpverleners bezig in de Lange Achterweg. door Ali Pankow OOSTERLAND - Niet eerder werden de gevolgen van de watersnoodramp van 1953 voor Oosterland zo duidelijk in beeld gebracht. Uit privé- bezit van bewoners zijn 275 fo to's verzameld en bijeenge bracht in een unieke uitgave, van en door Oosterland. Het eerste exemplaar van dit boek werd gisteren in het dorpshuis uitgereikt aan burgemeester J. Asselbergs van Schouwen- Duiveland. „Als u de foto's bekijkt, kunt u zien dat er enorm hard ge werkt is om het dorp weer leef baar te maken. Laten wij die leefbaarheid koesteren en zui nig zijn op ons dorp", zei dorpsraadvoorzitter Heieen Clerx bij de presentatie van het fotoboek.'. De ontelbare reacties op de tentoonstelling ter gelegen heid van de vijftigjarige ramp herdenking in februari, waren aanleiding voor de dorpsraad dit boek samen te stellen. Veel bewoners bleken pas nu in staat hun gevoelens te uiten en hun persoonlijk leed als gevolg van de ramp met anderen te delen. Een boek met daarin al le foto's die voor de tentoon stelling beschikbaar waren gesteld zijn samengevat, biedt een tastbare herinnering aan hoe de ramp in Oosterland de geschiedenis heeft bepaald. Enkele leden van de dorpsraad hebben zich zeer ingespannen om het boek binnen enkele maanden te laten verschijnen. Niet de kwaliteit van de foto's gold als belangrijk selectiecri terium, maar de herinnerings- waarde. Elk plaatje dat een in druk geeft van de ramp draagt bij aan het beeldverhaal over de watersnood in Oosterland. Wie wil kan thema's in het boek onderscheiden: de scha de en ravage, de ontreddering, de strijd om de gaten in de dijk te dichten, de hulpverlening, de troost, de wederopbouw, de vastberadenheid om het dorp te doen herleven. Het is er alle maal in te vinden, zonder dat de samenstellers voor die the matische indeling hebben ge kozen. Veeleer buitelen de beelden van chaos, verdriet, vermetelheid, overwinning en blijvende rouw als het ware over elkaar heen. Op die ma nier lijkt het boek recht te doen aan de grilige wijze waarop de plaatjes zich zonder rubrice ring ook nog steeds in de hoofden van veel bewoners manifesteren. De samenstellers zijn er met hulp van de Oosterlanders in geslaagd heel veel namen van de mensen op de foto's te ach terhalen. In de onderschriften wordt volstaan met het aange ven van locatie, situatie en de personen voor zover bekend. Meer tekst is ook niet nodig. De beelden vertellen het ver haal over de doorbraak bij de Rampertsedijk en over het stroomgat bij het Laurens- weegje, over de amfibievaar tuigen, oftewel 'de ducks'. Maar ook over de vastbera denheid van de schoonmaak ploeg op de Sint Joostdijk, over het vertrek van de evacu ees en over het bezoek van Ro- ningin Juliana. En natuurlijk over de 54 mensen in Ooster land die verdronken. Op de laatste pagina prijkt een foto van de gedenksteen op de be graafplaats: 'Ter nagedachte nis aan hen die door de water vloed werden weggerukt'. Het fotoboek is voor 15 euro te koop bij leden van de dorps raad in Oosterland en in het Museum Watersnoodramp 1953 in Ouwerkerk. MIDDELBURG - De Rloveniersdoelen in Middelburg wor den alleen onder strikte voorwaarden verhuurd aan de Roosevelt Academy. De gemeente, eigenaar van het pand, wil dat de Rloveniersdoelen toegankelijk blijven voor alle Mid delburgers. De Roosevelt Academy zelf wil dat het gebouw gebruikt wordt als politiek-cultureel centrum. De Roosevelt Academy heeft tot 1 januari de tijd om de plannen met de Rlo veniersdoelen uit te werken. De belangrijkste voorwaarde voor verhuur van het monumentale pand aan Achter de Hout tuinen is dat het toegankelijk blijft voor alle Middelburgers. „Dat past goed bij de ideeën van de Roosevelt Academy", zegt Van 't Westeinde. „We slaan twee vliegen in één klap als het een voorziening voor studenten wordt en als het gebouw tege lijk open staat voor de Middelburgse bevolking. Het zou bij voorbeeld hartstikke leuk zijn om als Middelburger debatten bij te wonen." En dat is ook precies de bedoeling, zegt D. van den Bout van de Academy. „We denken aan een politiek-cul tureel centrum waar ook de mogelijkheid is om een goed glas bier te drinken en een maaltijd te gebruiken." Het centrum moet vergelijkbaar worden met de Amsterdamse Balie. SINT-ANNALAND - Een tienjarig meisje uit de gemeente Tholen is maandag in Sint-Annaland van haar fiets geduwd en de bosjes ingetrokken door een nog onbekend persoon. Het meisje kon zich losmaken en wegfietsen. Dat heeft de politie gisteren bekend gemaakt. Mogelijk hebben meer kinderen hetzelfde meegemaakt en daarom doet de politie een oproep hiervan aangifte te doen op het politiebureau in Tholen. TERNEUZEN - Gelijktijdig met de bietencampagne gaat de verkeerscampagne Modder op de Weg weer van startDe actie is al jaren een groot succes en heeft gezorgd voor een flinke af name van het aantal doden en gewonden als gevolg van ver keersongelukken door met slik besmeurde wegen tijdens de oogstperiode in het najaar. Agrariërs werken mee aan de actie van het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid in Zeeland, de wegbeheerders, landbouworganisatie ZLTO, politie, justitie en 3VO door waarschuwingsborden te plaatsen langs de (pol derwegen waar ze met hun vracht over heen rijden. Vorig jaar gebruikten veel landbouwers nog de stickers met het opschrift 'Slik op de weg'. In plaats daarvan zijn ze nu al lemaal voorzien van stickers met het opschrift 'Modder op de weg'. VLISSINGEN - Elly Walrave-Troost is door de PvdA Vlissin gen aangewezen als de opvolger van Henk de Haas. De Haas legt 1 november zijn functie neer. Afdelingsvoorzitter R. de Jonge van de PvdA reageerde dat zowel de partij als de afde ling unaniem voor Walrave hebben gekozen. „We kunnen ons geen betere opvolger voorstellen", verklaarde De Jonge. Wal rave vindt het zelf nog te vroeg om te reageren. „Er zijn meer partijen die er iets over te zeggen hebben. Ook zijn er nog ge sprekken gaande", zei ze. De Jonge zegt dat Walrave voorge dragen wordt omdat zij een 'gigantische kennis' heeft van het Vlissingse gemeenteraadswerk. „Zij zet zich al jaren voor honderd procent in voor Vlissingen." Walrave werkt momenteel bij de Zeeuwse welzijnsinstelling Scoop. Ze werd in april 1994 beëdigd als raadslid en werd di rect fractievoorzitter. Momenteel zit ze in haar derde termijn. Voor '94 was zij enkele jaren afdelingsvoorzitter van de PvdA Vlissingen. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Vaak worden in de PZC door windenergiebedrijven veel te hoge opbrengsten voor toekom stige windparken aangegeven. Dit keer door bedrijf Gen voor 'Windpark Duiveland'. Zie PZC van 16/09 'Nieuwe Locatie windmolenpark'. Volgens be drijf Gen leveren 5 windmolens (wiekdiameter 80 meter per jaar 29 miljoen RWh. Dit komt overeen met 29 GWh 29x0114 MWj 3,306 MWj. Molens met een wiekdiameter van 80 meter zijn geschikt voor 2,5 MW volla stvermogen. Dus 5 molens 12,5 MW. De opbrengst is dus vol gens Gen: 3,306/12,5 x 100% 26,5% Dit lijkt onhaalbaar voor landinstallaties van deze groot te. Op de website van REMA (de windmonitor) vindt u de op brengst van alle molens in Ne derland. De opbrengst van bijv. 15Vestas(1650 RW) molens was de afgelopen 12 maanden 18,9 Ook gemeente Schouwen- Duiveland doet er verstandig aan te beseffen dat de gemiddel de opbrengst niet meer zal zijn dan 20% van het geinstalleerd vermogen. Voor alle uren per jaar dat er te weinig wind is 1 moeten de energiecentrales het te kort aanvullen. Bij harde wind (windsnelheid 10 tot 12 m/sec) leveren de molens veel te veel en moeten de centrales re duceren. Dat dit in hoge mate ten koste gaat van de efficiency schijnt niet van belang te zijn voor de windlobby. Nu landen als Amerika, China en India niet meedoen met het Ryoto Proto col blijft wereldwijd de C02 uit stoot stijgen en gaat Nederland tot 2020 ca.25 miljard euro uit geven voor een technologie die bijna niets oplevert. ir. A. Lafeber Sleedoornlaan 3 Burgh-Haamstede 19 en 20 september 2003 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Schouwen-Duiveland Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee tel. 0900-1585 VLISSINGEN - De junior ka mer Walcheren heeft de stich ting Sawasdee van Zeeland helpt Cambodja gisteren een ei gen internetsite aangeboden. Bestuursvoorzitter H. Loon- tjens van de stichting Sawasdee heeft de site (www.cambodja. com) gisteren in werking ge steld. J. van Damme van de junior kamer, was een van de initiatiefnemers van de actie. De juniorkamer Walcheren be staat uit een club 'jongeren tot veertig jaar die in loondienst zijn'. „Het zijn niet alleen on dernemers", legt Van Damme uit. „Ons motto is learning bij doing. Daarvoor kiezen we ver schillende goede doelen uit." (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tijdens feestdagen) Spreekuur 16.30 -17.00 uur. tel. 06-53737162 G. W. G. den Broeder, Oude Haven 51, Zierikzee, tel. (0111413388. Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel. (0111 412906, geopend za. van 09.00-12.30 uur en van 16.30 -17.30 uur. Zo. van 12.00- 12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Schouwen-Duiveland: Tel. (0113) 249111. Weekenddienstartsen Schouwen-Dui veland voor spoedgevallen bereikbaar via telefoon 412180. Spoedgevallen spreekuur gezelschapsdieren zaterdag 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierikzee. STREEKACTIVITEITEN ZONNEMAIRE - Interieur Paauwe, 19.31 uur: Presentatie woontrends 2003/200. door Monique van der Reijden van he Nederlands Perscentrum Wonen. foto Marijke Folkertsma Een moderne entree behoort tot de recente aanpassingen bij Sporthal Onderdak in Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 37