in houtwerk van dak Nobelpoort bin n9n uit Brand verwoest loods verfspuiterij in Kats Meer lijn in orgelconcerten Boktor slaat toe Munitie op golfbaan blijft nog even liggen HEEL Ol menu fII ALTS' Minimale afstand van vijf meter tussen tenten is nog twistpunt koelvers zeeuwse almanak Netjes thuis HOUD UW CHOLESTEROL EIL METwb I de Jonge Hoek van Dijke easy living modern living Louis Hemelaar BANC OLUFSEN Loewe Palladio buitenmeubelen van der Poel home textiel Eilandbreed waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND vrijdag 19 september 2003 Tentoonstelling Brandmelders VEEL SMAAK WEIMIG CALORIËEM Hieuw van Conimex; I Het grootste geheim van de Oosterse keuken is algemeen bekend I reeverser hoe lekkerder En hoe gezonder natuur I i. Met de introductie van Wokmenu wordt vers I en authentiek Oosters eten makkelijker dan ooit. I Binnen 5 minuten zet je een heerlijke I authentieke Oosterse maaltijd op tafel. VITALIS GEZOND CHOLEST€*Ot I KW» s door Famke van Loon ZIERIKZEE - Het houtwerk in de Nobelpoort in Zierikzee is ernstig aangetast door de bok tor en bonte knaagkever. Met name de dakspanten zijn er vol-, gens S. Haaij van de gemeente Schouwen-Duiveland slecht aan toe. Op korte termijn moet het houtwerk daarom gerestau reerd worden, om erger te voor komen. Daarbij moeten dan meteen de gebreken die de Monumenten- wacht heeft aangewezen, wor den verholpen. De Nobelpoort wordt in stappen gerenoveerd en gerestaureerd. In de eerste fase zijn onder meer de onderste delen van de torens en de poortdeuren opgeknapt en geschilderd, zijn de waterafvoer en het loden dakbeslag vervan gen en is de monumentenver lichting op een betere plaats ge zet. In de poort zijn daarnaast houten etages gebouwd tot in de twee torenspitsen, zodat onder- houdsinspecteurs volgens de nieuwe Arbo-normen veilig hun werk kunnen doen. Voor het eerst sinds lange tijd is daarbij ook het houtwerk in de spitsen bekeken. Daarbij is gebleken dat de staat van de houten balken bovenin de torens slecht is. Zowel de dakspanten als de liggers van de dakconstructie zijn volgens Haaij flink aangevreten door boktor en bonte knaagkever. Dat dit niet in een eerder stadi um is ontdekt, komt volgens hem doordat de inspecteurs er tot voor kort slecht bij konden komen. „Het is vrij ernstig. Als er niks aan gebeurt, liggen straks alleen de leien er nog. Sommige liggers kun je zo in je handen houden." Snel voegt Haaij er aan toe dat van instor tingsgevaar op dit moment geen sprake is. De tweede fase van de restaura tie van de Nobelpoort moet daarom snel worden opgepakt. Bij deze klus moet het houtwerk behandeld worden tegen de knagende beestjes en waar no dig vervangen worden door nieuw hout. Dat werk gebeurt grotendeels vanbinnenuit. Wel zal de poort opnieuw in de stei gers staan. Want gelijktijdig moet een aantal andere delen van de beeldbepalende poort gerenoveerd worden. De (lande lijke) Monumentenwacht heeft bij een inspectie 'een aantal ge breken' geconstateerd, onder meer aan het metselwerk en de kapconstructie. Het gaat om een flinke restaura tie- en renovatieklus, die vol gens monumentenmedewerker M. Verduijn om en nabij de 200.000 euro zal kosten. Een deel van dat bedrag - zestig pro cent - kan de gemeente terug krijgen van de Rijksmonumen tenzorg. Haaij hoopt dat het houtwerk in 'januari of februa ri' aangepakt kan worden. De klus neemt waarschijnlijk tweeënhalve maand in beslag. Advertentie Genieten komt van Binnenuit: een uniek nieuw woonconcept in Heinkenszand. Schouwersweg 7: I pal naast de A58. I www.binnenuit.nl HHLsEB Deze gaat over twee Middel burgse tantes, ver boven de tachtig, maar nog bijzonder vitaal. Toen de een de ander vertelde last van muizen te hebben, bleek dat een her kenbaar probleem. Beiden schaften een muizenval aan. Die van de één bleek weinig succesvol. Geen muis liet zich verschalken. Maar de ander, tante Rie, had in vijf tien dagen tijd vijftien keer beet. Elke ochtend had haar man de vangst, in een doosje verpakt, over het bruggetje naar de overkant van de straat gebracht. Daar werd het beestje dan weer losgela ten. Muizen. Lastig hoor. Maar aan de andere kant, hij vond het leuke, zelfs schran dere beestjes. Zo schrander, dat een don- kerbuin vermoeden rees: het zou wel eens kunnen dat in Middelburg één muis rond loopt, weldoorvoed, en met een sterk verhaal. Lekker kaasboetiekje gevonden. En elke dag opnieuw brengen ze me weer netjes thuis..." Organist Prosper Sevestre, hier achter het orgel in de Sint Nicolaaskerk in Brouwershaven, wil meer overleg over orgelconcerten op Schouwen-Duiveland. foto Marijke Folkertsma door Esme Soesman BROUWERSHAVEN - Aan orgelconcer ten geen gebrek, wel aan publiek om de kerken mee te vullen. In zijn streven het kerkorgel als concertinstrument te pro moten, hamert Prosper Sevestre uit Brou wershaven op kwaliteit. Daarbij is een be langrijke rol weggelegd voor de nog op te richten Stichting Kerkconcerten Schou wen-Duiveland. Deze stichting vloeit bijna logischerwijs voort uit de 'samenwerking' tussen Rinus Verhage, die als organist verbonden is aan de Nieuwe Kerk in Zierikzee, en Sevestre, die bij de Grote Kerk in Brouwershaven betrokken is. Steevast legt het tweetal aan het begin van het seizoen de concertplan nen naast elkaar om te voorkomen dat er wordt dubbelgeboekt. Het plan is die on derlinge afstemming verder uit te brei den. Behalve over data en over namen van or ganisten zal in de toekomst gesproken worden over soorten concerten, mogelijke combinaties met andere instrumenten of kunstuitingen en het ophangen van con certen aan thema's. Uiteraard mét behoud van orgelconcerten volgens het traditio nele recept, benadrukt de Brouwse orga nist en orgelliefhebber. Sevestre acht het noodzakelijk dat er meer lijn in het om vangrijke aanbod wordt gebracht. De landelijke - niet eens complete - zomerka lender op orgelconcertgebied telt 1500 concerten. In de kerken op Schouwen- Duiveland is naar zijn schatting het afge lopen seizoen vijfentwintig tot dertig keer op kerkorgels geconcerteerd. Die veelheid maakt het voor het publiek moeilijk het kaf van het koren te scheiden. Bovendien heeft dit soms zeer matige be zoekersaantallen tot gevolg. Sevestre, sinds een paar jaar voorzitter van de Ver eniging Nederlands Platform voor de Or gelkunst en -cultuur, gelooft in de kracht van een kleiner aanbod, mits van hoge kwaliteit. Aan dat idee wil hij best eiland- breed werken. Het plan is om een door dacht aanbod samen te stellen, afgestemd op de krachten en beperkingen van de kerkorgels in Brouwershaven en Zierik zee. Als het even kan hoopt Sevestre bo vendien de concertagenda kort te sluiten met andere orgelorganisatoren op Schou wen-Duiveland. „Om te voorkomen dat er volgend jaar weer sprake is van doublu res." En in de hoop dat er wellicht een mooi, gezamenlijk programmaboekje sa mengesteld kan worden. Door orgelconcerten te combineren met lezingen, film, dans, jazz of zelfs met kin deractiviteiten, wordt wellicht ook de niet-kenner in aanraking gebracht met orgelmuziek. Hoewel grootschalige expe rimenten in eerste instantie niet tot de plannen van de stichting behoren, hopen de twee organisatoren door krachtenbun deling wel makkelijker aan geld te komen. Dat maakt het misschien mogelijk, blikt Sevestre vooruit, een buitenlandse orga nist te boeken. Of andere zaken te doen waarmee het orgel uit z'n geïsoleerde po sitie wordt gehaald. Want dat is volgens hem hard nodig. Want orgelmuziek mag dan ogenschijn lijk, door het grote aanbod, floreren. Niets is minder waar. „Ik vrees erosie op. orgel- gebied, zowel wat instrument betreft als de opleiding tot organist." En daarmee komt zijn geliefde orgel in een neerwaart se spiraal terecht. Want een slecht be speeld orgel laat niet horen wat het in strument in de oren van Sevestre is: „Een ongelooflijk veelzijdig instrument, waar op veel meer muziek goed klinkt dan wat veel mensen denken." door Carla van de Merbel KATS - Een grote uitslaande brand heeft gistermiddag een loods van straalbedrijf Dewicon aan de Veerhaven in Kats ver woest. De brand ontstond rond drie uur. Twee werknemers waren op dat moment in de loods bezig, de andere personeelsleden zaten aan de koffie. In de afgebrande werkplaats werd staal schoon gemaakt en voorzien van een verflaag. Hoe de brand precies is ontstaan, is nog niet bekend. Eigenaar H. de Winter van De wicon: „Volgens de eerste be richten zat de vuurhaard in de af zuiger." Werknemers probeerden eerst zelf de brand te blussen, maar moesten al snel de brandweer inschakelen. De korpsen van Noord-Beveland waren met vier tankautospuiten aanwezig. Vanuit Goes werd een hoogwer ker ingeschakeld. Rond kwart over vier werd het sein brand meester gegeven. Een aangrenzende loods met daarin flessen acethyleen moest worden natgehouden in ver band met ontploffingsgevaar. Bij de brand zijn geen gevaarlij ke stoffen vrijgekomen en raak te niemand gewond. Wel had den vier brandweerlieden die bluswerkzaamheden uitvoer den in de loods, last van de hitte binnen. Zij moesten door de GGD worden geholpen. De verfspuiterij is door de 'brand geheel verloren gegaan. De constructiewerkplaats is ge spaard gebleven, maar liep wa ter- en roetschade op. Advertentie Flgris van Bommel Redwood Noble blue KAPELLE - Het fruitteeltmu seum in Kapelle houdt vanaf 26 september een fototentoonstel ling van sier- en laanbomen. Ook is er een fietsroute uitgezet langs de boomtoppers en boom gaarden. Het museum is ge opend van woensdag- tot en met zaterdagmiddag. Regels voor brandveilige camping m ce. rva doorllona Vette lj] GOES - lt|uerwerd gevonden op het golf- terrein van de Goese Golf wordt ijanuari verder onderzocht en ipgeruimd. Tijdens de ruiming jordt een deel van het terrein ;ezet, maar de Goese Golf ilijft gewoon open. Degemeente heeft de gekwalifi- teerde bedrijven Saricon en 151 Leemans gevraagd offertes in te tsjK dienen. Het bedrijf met de laag- jd steofferte kan in januari begin- rnmet de ruiming, vondst werd gedaan in juni, een slootje achter de golf- in. Medewerkers van de on derhoudsdienst vonden onder meer patronen en granaten uit de Tweede Wereldoorlog. Deex- L# dosieven werden destijds niet meteen geruimd omdat er vol de Explosieven Oprui- mmgsdienst (EOD) geen sprake was van een bedreigende situa- lie. Omdat de explosieven op grondwaterniveau liggen, zijn ze nat en dus in principe on schadelijk. Bovendien zou een (gedeeltelijke) sluiting van de golfbaan in de drukke zomer periode de Goese Golf veel geld kosten. Wel werd het gebied rondom de vondst afge zet. De EOD vermoedt dat er sprake is van een plaats waar verza melde munitie uit de Tweede Wereldoorlog tot onploffing is gebracht. In de omgeving van het Goese Meer zijn al vaker ou de wapens gevonden, veelal door boeren uit de Wilhelmina- polder. De Goese Golf berichtte destijds wel aan haar leden over de vondst, maar besloot er verder geen ruchtbaarheid aan te ge ven. Directeur van de Goese Golf G. Rutjes: „Mede op aanra den van de EOD hebben we de publiciteit niet opgezocht. Sommige mensen schijnen zo nieuwsgierig te worden dat ze op onderzoek uitgaan." Stacaravans op de Julianahoeve. Caravans branden makkelijk en staan volgens de regionale brandweer vaak te dicht op elkaar. foto Marijke Folkertsma ipwFamke van Loon flERIKZEE - De provinciale Irandweer werkt aan brandvei- [«heidsregels voor de Zeeuwse tampings. Omdat landelijke re- !t|s waarschijnlijk nog tijden «zich laten wachten, wil de Hirandweer een eigen Zeeuws jodel. Volgens de eerste opzet joeten tenten en caravans ver ier uit elkaar komen te staan, i recreatie-ondernemers iijnhet daar niet mee eens. Afgelopen zomer kondigden verschillende gemeenten, waar- wier Schouwen-Duiveland en feere, verboden af voor het sto- 2 ten van open vuur vanwege de lanhoudende droogte. Ook campinggasten werd gevraagd de barbecue uit te laten. Want een klein brandje op een kam peerterrein kan snel overslaan en voor grote schade zorgen. „Een camping is eigenlijk een klein dorp, dat alleen is opge bouwd uit makkelijk brandbare 'huisjes' als caravans en ten ten", licht L. Sandee, comman dant van de regionale brand weer Zeeland toe. Temeer omdat op campings vaak met open vuur en gasflessen wordt gekookt, bestaat er volgens hem 'best een redelijk brandrisico'. Voor de horeca en publieke ge bouwen zijn landelijk eisen en richtlijnen opgesteld voor de brandveiligheid. Voor kam peerterreinen bestaan die (nog) niet. En de verwachting is dat die er voorlopig ook niet komen. De regionale brandweer is daar om zelf begonnen richtlijnen op te stellen. Dat gebeurt in overleg met de gemeentelijke brand weerkorpsen, die straks met de eisen aan de slag gaan, en de Zeeuwse afdelingen van bran cheorganisatie Recron. Inmiddels is de eerste versie van dit Zeeuwse brandveiligheids model klaar. Er worden diverse aspecten van de brandveilig heid behandeld: hoe de kam peerterreinen op een veilige ma nier gebruikt kunnen worden; waar en hoeveel brandmelders, blussers en alarmsirenes er moeten zijn. Om de kans te ver kleinen dat een brand van de ene tent op de andere overslaat, zijn er voorschriften voor een minimale afstand tussen de ca ravans en tenten. Stukken van het kampeerterrein zouden van elkaar gescheiden moeten wor den met brandveiligheidscorri- doren. Met name die twee laatste plan nen zullen grote gevolgen heb ben voor de inrichting van de kampeerterreinen, omdat er minder tenten en caravans kun nen staan dan nu het geval is. „De afstanden zijn nog steeds een punt van geschil. Minimaal vijf meter uit elkaar in plaats van drie meter en die comparti mentering, dat gaat helemaal niet", meent E. Troost, voorzit ter van Recron afdeling Schou wen-Duiveland. De organsiatie heeft in reactie op de plannen dan ook gesteld dat de huidige afstand van drie meter voldoen de is. „Er zijn ook niet veel on gelukken op campings ge weest." Ook L. de Jonge, preventie-offi cier bij de regionale brandweer, beseft dat sommige nieuwe richtlijnen 'best ingrijpend' kunnen zijn. In hoeverre deze en andere plannen straks in het de finitieve Zeeuwse model wor den opgenomen, wordt de ko mende maanden bekeken. Waar het hem om gaat is dat er straks één uniform stuk ligt voor de brandveiligheid op alle Zeeuw se campings. De Jonge: „We ho pen het rapport rond de jaarwisseling aan te bieden aan de gemeenten. Per 2004 kunnen we er dan mee gaan werken." ,0Kmeni' Advertentie unox Cup-3-Soüj; hw-u i ii'-i;yi ;j; Hckk<r Een krachtige, heldere bouillon in vijf heerlijke smaken. En het goede nieuws is dat Cup-a-Soup Helder slechts 3 tot 6 kilocalorieën* bevat Ideaal dus voor mensen die ook navieren op hun figuur willen letten! Cup-a-Soup Helder is verkrijgbaar in de volgende smaken: Tuinkruiden, Kruidige kip, Paddestoelen, Runderbouillon met bieslook en Oosterse bouillon met peultjes. U kunt Cup-a-Soup Helder vanaf 1 september vinden in de supermarkt. Cup-a-Soup Helder, heel veel smaak, heel weinig calorieën. *per ioomi. Vier uur Cup-a-Soup, dat zouden meer mensen moeten doen. IW is een complete maaltijd voor 1 per- I soon, die je alleen nog even moet wokken. Erzijn vijf verschillende Wokmenu's: Itos, Indiaas, Indonesisch, Chinees ot Japans. EkWokmenu bestaat uit verse groenten, vlees, saus «iéjst: allemaal apart verpakt waardoor kwaliteit 81 smaak optimaal zijn. Conimex Wokmenu voldoet uistekend aan de eisen voor een goede maaltijd Wen, gemak en gezondheid. e m Kruidvat, Trekpleister, DA, Stip, Uw Eigen Drogist, MO en ABC. Actie loopt t/m 31 oktober 2003.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35