PZC Raad trekt stekker uit omroep Middelburg krijgt debatcentrum bl ROC start project tegen discriminatie: Brandweer scherpt regels veiligheid op camping aan KPN Telecom werft klanten voor ADSL in Reimerswaal Word donateur giro 222111 (0 l Weinig luisteraars op Tholen weekenddiensten Vrijmoedig spreken vrijdag 19 september 2003 Mensa Huisartsen Tandartsen Apotheken Dierenartsen Wijkverpleging Huisartsen Tandartsen Dierenartsen Oosterschelde Thuiszorg Nationaal Epilepsie Fonds 1 op de 150 mensen heeft epilepsie. Soms zijn zij 'er even niet bij'. Er vallen gaten in hun leven. Het Nationaal Epilepsie Fonds helpt deze mensen. Met wetenschappelijk onderzoek, voorlichting, begeleide vakanties, individuele hulp en projecten in ontwikkelingslanden. Helpt u mee? Er is nog zoveel te doen. Vragen over epilepsie? 0900-8212411 (€0,10 per minuut) www.epilepsie.nl Postbus 270 3990 GB Houten door Carla van de Merbel SINT-MAARTENSDIJK - De Thoolse gemeenteraad heeft gisteravond tijdens een verga dering in het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk ingestemd met een subsidiestop voor Om roep Tholen. Vanaf 1 januari 2005 krijgt de lokale radiozen der geen geld meer. Vorige week dinsdag lieten SGP, PvdA, Christenunie (CU) en VVD in een vergadering van de commissie Welzijn en Onder wijs al weten het collegevoor stel voor de subsidiestop te steu nen. Het CDA had toen nog geen duidelijk standpunt, maar stemde nu ook in. Alleen Alge meen Belang Tholen (ABT) en D66 zijn tegen de subsidiestop. Het bestuur van Omroep Tholen had de gemeente om een eenma lige verdubbeling van de huidi ge subsidie (10.000 euro) ge vraagd, maar krijgt nu dus niets. De gemeente vindt dat er te weinig mensen naar de om roep luisteren. Uit onderzoek blijkt dat vijf procent van de Tholenaren een keer per week GOES - Het Zeeuwse Expertise Netwerk Gender En Levensbe schouwing (ENGEL) houdt 3 oktober een bijeenkomst in ge bouw De Vuurvogel in Goes. Het thema is vrijmoedig spreken. Het ENGEL stelt levensbe schouwelijke en maatschappe lijke vragen van vrouwen cen traal en brengt vrouwen uit ver schillende culturen met elkaar in contact. De bijeenkomst duurt van 17.00 tot 22.00 uur. op de zender afstemt. Veel par tijen vinden het wel een gemis voor de gemeente Tholen als de omroep verdwijnt, maar zien toch niets in geld pompen in een verliesgevende zender waar zo weinig naar geluisterd wordt. A. Piet van de ChristenUnie be nadrukte nog eens het stand punt dat zijn partij tijdens de commissievergadering ook al te berde bracht. „Als het de om roep lukt in 2004 de financiën beter op orde te krijgen en de luisterdichtheid te vergroten, dan kan volgend jaar worden bekeken of er niet toch vanaf 2005 subsidie moet worden ge geven." CDA en WD konden zich daar wel in vinden en ook E. van de Wal-Vermeulen (PvdA) noemde het 'een sympathiek voorstel', maar waarschuwde voor het ge ven van valse hoop. CU en CDA vinden dat de omroep moet zoe ken naar donateurs, om zowel de financiële positie als het draagvlak te verstevigen. J. Boulogne (ABT) en J. van den Donker (D66) vinden dat de om roep alleen orde op zaken kan stellen als het daar ook de mid delen voor heeft en wezen op het belang van verhoging van de subsidie. „Als de stekker eruit gaat, gaat ie er nooit meer in", waarschuwde Boulogne. „Maar de stekker is er nog niet uit", reageerde medewerker E. Tichem van Omroep Tholen na de raadsvergadering. De om roepmedewerkers gaan er alles aan doen om de subsidie vanaf 2005 terug te krijgen. Het is niet duidelijk of het bestuur dat ook wil. Na de commissievergade ring vorige week zei secretaris J. Schaart dat de stekker eruit zou gaan als de raad definitief zou besluiten de subsidie te stoppen. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De Klove niersdoelen in Middelburg wor den alleen onder strikte voor waarden verhuurd aan de Roosevelt Academy. De ge meente, eigenaar van het pand, wil dat de Kloveniersdoelen toegankelijk blijven voor alle Middelburgers. De Roosevelt Academy zelf wil dat het ge bouw gebruikt wordt als poli- tiek-cultureel centrum. De Roosevelt Academy heeft tot 1 januari de tijd om de plannen met de Kloveniersdoelen uit te werken. „Ik heb een aantal voorwaarden geformuleerd waaraan ze moeten voldoen", zegt wethouder A. van 't West einde. „Het is een monument, daar moeten ze voorzichtig mee omgaan, verder moet er reke ning worden gehouden met de omgeving en de medehuurders. De schietvereniging huurt bij voorbeeld een gedeelte van een gebouw. „De ingrepen die ze er kunnen doen, zijn minimaal." De nieu we bestemming van de Klove niersdoelen moet bovendien goedgekeurd worden door de gemeenteraad. De belangrijkste voorwaarde voor verhuur van het monu mentale pand aan Achter de Houttuinen is dat het toeganke lijk blijft voor alle Middelbur gers. „Dat past goed bij de idee- en van de Roosevelt Academy", zegt Van 't Westeinde. „Weslaan twee vliegen in één klap als het een voorziening voor studenten wordt en als het gebouw tegelijk open staat voor de Middelburg se bevolking. Het zou bijvoor beeld hartstikke leuk zijn om als Middelburger debatten bij te wonen." En dat is ook precies de bedoe ling, zegt Dvan den Bout van de Academy. „Iedereen heeft altijd het idee gehad dat het gebouw een mensa moest worden, maar dat is niet terecht. Het moet in de eerste plaats een buitenge woon interessante plek worden voor Middelburg. We denken aan een politiek-cultureel cen trum waar ook de mogelijkheid is om een goed glas bier te drin ken en een maaltijd te gebrui ken." Het centrum moet vergelijkbaar worden met de Amsterdamse Balie. „Pas in laatste instantie is het de bedoeling dat studenten het ge bouw als mensa gebruiken." De toekomstige studenten, die op basis van kost en inwoning aan de Academy studeren, kunnen ook op andere plaatsen in de stad eten. Daarvoor wordt sa mengewerkt met de lokale hore ca. De Kloveniersdoelen wor den nu nog gebruikt door de Stichting Nieuwe Muziek. Die vertrekt naar de Grote Kerk in Veere. Van den Bout ziet nog wel een rol voor de stichting. Het is de bedoeling dat er in het ge bouw allerlei culturele activi- 19 en 20 september 2003 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Noord- en Zuid Beveland Huisartsenpost De Bevelanden/s Gra- venpolderseweg 114b, Goes, tel. 0900-1785 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tijdens feestdagen) Heinkenszand e. o. vrij. 17.30-ma. 08.30 uur: C. T. Miermans, Clara's pad 38, Hein kenszand, tel. (0113) 561677. Noord- en Zuid-Beveland A. P. v.d. Dorpel, Ericalaan 31, Yerseke, tel.10113) 572565. Spreekuur 10.00-11.00 uur. Tandartsen de Pijlers: uitsluitend voor patiënten van tandartsen Houg, Koster, Wimmers en de Wit tel. (0113) 220034. Avond- en weekenddiensten worden verzorgd door De Zeeuwse Apotheek, Stationspark 35, tel. (0113) 270620. Goes, 's Gravenpolder, Kapelle, Kruinin- gen en Krabbendijke: A. C. Mosselman, tel. (0113) 381233. Goes, Heinkenszand en Noord-Beve land: P.C. Stokman, 's Gravenpolderseweg 39, Goes, tel (0113)213419. Praktijk voor gezelschapsdieren, L. Huis- kes-Cornelisse en M. Berrevoets, Molen laan 24, Yerseke, tel. 0113 572755 Spreekuur zat. 9 30-10 uur. Oosterschelde Thuiszorg. Voor go» Noord- en Zuid-Beveland, ochomft Duiveland, Tholen en St. Philips!» tel.(0113)249111. Stichting Thuiszorg Nederland™ (0113) 229003. Verloskundige Maatschap Goes 20.00-zon. 20.00 uur: M. de Winter, tel. 0113 224099 Bij geen gehoor via alarmcentrale Vlissingen, 0118 414444. Tholen en St. Philipsland Voor geheel Tholen van vrijdagg» maandag 8.00 uur: Huisartsenpraktijk Bergen opZoom# raselsuslaan 2, tel. 0164 273855 l* Tholen en St. Philipsland Voor geheel Tholen van zat. 24.00 uur: D. Willebrands Bakker, WagnerstisJ11 Bergen op Zoom, tel. 0164 233723 Tholen W. Brons, tel. (0166) 612596 WeehJ- i spreekuur op Kalfsdamseweg!ttf) vliet. Zat. van 8.30-9.00 uur en in TM je van 11.00-12.00 uur op Botermarkt Tholen en St. Philipsland Tel. (0113) 249111. «i i De Roosevelt Academy mag de Kloveniersdoelen huren als het pand toegankelijk blijft voor alle Mid delburgers. foto Lex de Meester teiten plaatsvinden, een concert onder auspiciën van Nieuwe Muziek is één van de mogelijk heden. De Roosevelt Academy onderzoekt de komende tijd sa men met de directie van de Drukkerij wat de mogelijkhe den zijn van de gewenste formu le in de Kloveniersdoelen. door Ron Maqnée MIDDELBURG - Discrimina tie, racisme en intolerantie in een vroeg stadium herkennen en er maatregelen tegen nemen. Dat is de strekking van het pro ject A Classroom of difference op het ROC Zeeland. Docenten van de school krijgen er een speciale training voor. Gisteren werd het project fees telijk gelanceerd met het opla ten van ballonnen met flyers er aan. Het is de bedoeling van het project dat docenten en onder steunend personeel voortaan adequater discriminatie, racis me en intolerantie kunnen te gengaan. Een tweede doel van het project is dat anti-discriminatie voort aan bij elke vorm van beleid een vast onderdeel is. lei Het project blijft niet bepa tot voorkomen van uitsluit op basis van afkomst, hui kleur of religie, verteldep jectleider C. Pisanu giste tijdens de presentatie A classroom of difference.; moseksualiteit, of leeftijd: iets waarop gediscrimiui Volgens Pisanu is uitslu» soms heel subtiel. „Toen ik; het eerst in Zeeland ki werd er gesproken over de overkant.' Het blijktnd op alle niveaus soms spul van uitsluiting." A. Rikken, voorzitter vas College van het Bestuur va ROC Zeeland, onderstreept belang van het anti-discrim tieproject, zeker sinds dei ^eni slagen op het WTC in 2001.1 y ken merkt dat er sindsdien: ras sprake is van groepvoi- uitsluiting. .door Famke van Loon ZIERIKZEE - De provinciale brandweer werkt aan brandvei- ligheidsrcgels voor de Zeeuwse campings. Omdat landelijke re gels waarschijnlijk nog tijden op zich laten wachten, wil de brandweer een eigen Zeeuws model. Volgens de eerste opzet moeten tenten en caravans ver der uit elkaar konten te staan, maar de recreatie-ondernemers zijn het daar niet mee eens. Afgelopen zomer kondigden verschillende gemeenten, waar onder Schouwen-Duiveland en Veere, verboden af voor het sto ken van open vuur vanwege de aanhoudende droogte. Ook campinggasten werd gevraagd de barbecue uit te laten. Want een klein brandje op een kam peerterrein kan snel overslaan en voor grote schade zorgen. „Een camping is eigenlijk een klein dorp, dat alleen is opge bouwd uit makkelijk brandbare 'huisjes' als caravans en ten ten", licht L. Sandee, comman dant van de regionale brandweer Zeeland toe. Temeer omdat op campings vaak met open vuur en gasflessen wordt gekookt, bestaat er volgens hem 'best een redelijk brandrisico'. Voor de horeca en publieke ge- Stacaravans op de Julianahoeve. Caravans branden makkelijk en staan volgens de regionale brandweer vaak te dicht op elkaar. foto Marijke Folkertsma bouwen zijn landelijk eisen en richtlijnen opgesteld voor de brandveiligheid. Voor kam peerterreinen bestaan die (nog) niet. En de verwachting is dat die er voorlopig ook niet komen. De regionale brandweer is daar om zelf begonnen richtlijnen op te stellen. Dat gebeurt in overleg met de gemeentelijke brand weerkorpsen, die straks met de eisen aan de slag gaan, en de Zeeuwse afdelingen van bran cheorganisatie Recron. Inmiddels is de eerste versie van dit Zeeuwse brandveiligheids model klaar. Er worden diverse aspecten van de brandveilig heid behandeld: hoe de kam peerterreinen op een veilige ma nier gebruikt kunnen worden; waar en hoeveel brandmelders, blussers en alarmsirenes er moeten zijn. Om de kans te ver kleinen dat een brand van de ene tent op de andere overslaat, zijn er voorschriften voor een minimale afstand tussen de ca ravans en tenten. Stukken van het kampeerterrein zouden ge scheiden moeten worden met brandveiligheidscorridoren. Met name die twee laatste plan nen zullen grote gevolgen heb ben voor de inrichting van de kampeerterreinen, omdat er minder tenten en caravans kun nen staan dan nu het geval is. „De afstanden zijn nog steeds een punt van geschil. Minimaal vijf meter uit elkaar in plaats van drie meter en die comparti mentering, dat gaat helemaal niet", meent E. Troost, voorzit ter van Recron afdeling Schou wen-Duiveland. De organsiatie heeft in reactie op de plannen dan ook gesteld dat de huidige afstand van drie meter voldoen de is.Er zijn ook niet veel onge lukken op campings geweest." Ook L. de Jonge, preventie-offi cier bij de regionale brandweer, beseft dat sommige nieuwe richtlijnen 'best ingrijpend' kunnen zijn. In hoeverre deze en andere plannen straks in het de finitieve Zeeuwse model wor den opgenomen, wordt de ko mende maanden bekeken. Waar het hem om gaat is dat er straks één uniform stuk ligt voor de brandveiligheid op alle Zeeuw se campings. De Jonge: „We ho pen het rapport rond de jaarwisseling aan te bieden aan de gemeenten. Per 2004 kunnen we er dan mee gaan werken." door Rob Paardekam KRUININGEN - KPN Telecom gaat in Reimerswaal klanten werven voor ADSL-internet. Als het bedrijf verzekerd is van 1300 aansluitingen past ze de vier telefooncentrales in de ge meente kosteloos aan. Bij min der aanmeldingen moet de ge meente bijbetalen. Vooral ondernemingen die ge vestigd zijn op de verschillende bedrijventerreinen in Reimers waal zitten met smart op ADSL te wachten. In tegenstelling tot de woongebieden, biedt Zee- landnet daar namelijk niet het snelle kabelinternet aan. De be drijven kunnen dus enkel inter netten via de telefoonlijn. Ook ADSL is internet via de tele foonlijn, maar door een opge waardeerd netwerk is de ver binding vele malen sneller. Voor veelgebruikers als bedrijven is het bovendien stukken goedko per, omdat bij gewoon internet via de telefoonlijn tikken be taald moeten worden, terwijl KPN voor ADSL een vast be drag per maand vraagt. Om ADSL mogelijk te maken, moet KPN de vier telefooncen trales in Reimerswaal aanpas sen. Dat wil het bedrijf alleen doen als er voldoende aanmel ding zijn. Als KPN 1300 aan sluitingen kan realiseren, wor den de kasten aangepast. Om dat aantal te halen, begint het bedrijf, met steun van de ge meente Reimerswaal, binnen kort een zes weken durende wervingscampagne onder de bevolking en de bedrijven. Waarschijnlijk zullen de klan ten vooral bij die laatste groep gezocht moeten worden, omdat de belangstelling onder burgers niet bijster groot zal zijn. Zij kunnen tenslotte al gebruik ma ken van kabelinternet. Overi gens worden voor elk bedrijf dat zich aanmeldt vier aansluitin gen geteld. Wethouder J. Bliek (economi sche zaken) zegt goede hoop te hebben dat het aantal van 1300 aansluitingen wordt gehaald. Als het er minder zijn, is KPN ook bereid de centrales aan te passen, maar dan moet de ge meente per ontbrekende aan sluiting 400 euro bijleggen. „Dat is geen klein bedrag", al dus Bliek. „Al zijn er maar hon derd aansluitingen te weinig, dan kost ons dat al 40.000 euro." Het college heeft nog niet be paald wat ze doet als er te wei nig aanmeldingen zijn. „Dat zou nogal prematuur zijn", zegt de wethouder. „Laten we eerst de resultaten van de wervings campagne maar afwachten." In een eerder stadium gaf het col lege aan best op de bres te willen springen voor snel internet, maar daar geen geld aan te wil len besteden. Voor de bedrijven lijkt de komst van ADSL vooralsnog de enige manier om snel te kunnen inter netten. Delta nutsbedrijven is immers gestopt met het aanslui ten van alle Zeeuwse bedrijven terreinen op het glasvezelnet, waarmee kabelinternet moge lijk zou worden. Bij een pilot- project op industrieterrein De Poel in Goes bleek dat er nauwe lijks belangstelling was vanwe ge het hoge prijskaartje. Onder nemers zien meer in ADSL. Epilepsie: soms ben je er even niet bij De Macht van het Kleine VOOR GOEDE DOEI»

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 34