Zomer mag nog wel even blijven duren Vlaanderen lonkt naar Olympische Spelen 2016 Bush heeft volgens Allbright dreigingen terreur genegeerd Illllllllllllllllllll PZC Margriet bij hulpverleners watersnood W hit-plan en levensloopregeling zijn wisselgeld najaarsoverleg forth-Carolina - ampgebied Gebr. Weststrate BV foderland krijgt iet minst van EU Schorpioenen aan de wandel Schoonzus Osama klapt uit school Oud-minister Ginjaar overleden Derde ritzege Petacchi in Vuelta Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- r IS5 cn O 13° zw 4 Warm NIEUW AAN DE KUST Golden Tulip ,eiderschap VACATURES Zomerjurken 168 555530 Vandaag schijnt de zon uitbundig. Meteen matige zuidwestenwind wordt het 25 graden. ,6e jaargang no. 224 vrijdag 19 september 2003 snummer 1,10 WESTDUIN KOUDEKERKE/VLISSINGEN Westduin 1 /tri' 4371 PE Koudekerke (Vlissingen) E :westduin@zeelandnet.nl I :www.westduin.nl T (0031 )-(0)-118-552510 F (0031 )-(0)-118-552776 abinet is bereid tot concessies jorApvanden Berg jnpanl Koopman lEN'HAAG - Het omstre- vut-plan en een uit- liding van de levens- ipregeling vormen het iselgeld waarmee het ibinet naar het najaars- verleg met de sociale iers gaat. Dat liet remier Balkenende gis- ren blijken tijdens de lotronde van de algemene (schouwingen. et werkgevers- en werkne- ersorganisaties wil de rege- ig afspraken maken over serjarige loonmatiging, ander concessies komt daar iets van terecht, hielden CDA D66 het kabinet voor. „Je antdie onderhandelingen niet mn vanuit een loopgraaf. Je toet bewegingsruimte heb- a", zei CDA-fractieleider erhagen. Een ruime Kamer- eerderheid van CDA, D66, rdA, GroenLinks en SP keerde ch tegen het voorstel tot be- trking van de rechten op pre- msioen en vut. Balkenende iddaar wel oren naar. ,,U heeft en duidelijk signaal gegeven, at neem ik mee", zei hij. Vol- ende week al gaan kabinet, inden en werkgevers met el- aar om de tafel zitten. [et een ander voorstel had Ver- ïgen minder succes. Hoewel ruime Kamermeerderheid »gen de 'medicijnknaak' is, RINGTON - De Ameri- ise president Bush heeft de- van North Carolina tot pnpgebied verklaard. ir de maatregel kan geld lorden vrijgemaakt voor her- 11 van de schade die de orkaan ibel aanrichtte. orkaan bereikte gisteren id het middaguur (plaatselij- tijd) de oostkust van de VSIn middag zaten alleen al in irth Carolina en Virginia meer 638.000 mensen zonder iom. Bijna 10.000 mensen tbben een veilig heenkomen izocht. In Virginia deden dat oim 6500 mensen. ANP Bent u de junior verkoper die zoekt? Kijk morgen in de on maak werk van fee of één van de vele andere.vacatures. kreeg het CDA-voorstel om daarvan af te zien onvoldoende steun. De oppositiepartijen PvdA, GroenLinks en SP wezen het CD A-plan af, omdat het zou leiden tot een hoger eigen risico in het ziekenfonds. „Dit is een sigaar uit eigen doos", aldus GroenLinks-fractieleider Hal- sema. Coalitiepartner WD vindt het juist een 'principieel goede zaak' dat patiënten zelf per voorgeschreven recept 1,50 euro moeten betalen. „Ik roep het kabinet op leiderschap te to nen en de rug recht te houden", zei de liberale fractieleider Van Aartsen tegen Balkenende. De Kamer besliste gisteravond laat dat Kamerleden en be windspersonen in het vervolg na hun vertrek uit de politiek een sollicitatieplicht krijgen, net als iedere andere Nederlander die zijn baan is kwijtgeraakt. De huidige wachtgeldregeling voor politici kent die plicht niet. Als volgend jaar een onderzoek naar de salarissen van politici en topambtenaren is afgerond, gaat de Kamer de sollicitatie plicht nader invullen. Het kabi net zal verder alles in het werk stellen om te voorkomen dat er volgend jaar tijdelijk minder agenten op straat werken. Dat beloofde Balkenende op aan drang van WD, D66, CDA en LPF. Volgens Van Aartsen kan militair personeel dat de ko mende maanden op straat komt te staan, worden omgeschoold tot politieagent. GPD pagina 15: geld IM57 kan beter naar zorg jfflPlillsBlgl Badgasten genieten van de nazomer aan de Brouwersdam. foto Marijke Folkertsma IRUSSEL - Nederland heeft jaar verhoudingsgewijs de jinste bijdragen gekregen uit II Europese subsidiepotten. laardoor was Nederland met tend de grootste nettobetaler - Bn Brussel, zo blijkt uit cijfers Se EU-commissaris Schreyer i Begroting) gisteren heeft ge- tad. v\ Brusselse subsidies waren in \\l M2 goed voor 0,3 procent van et nationaal inkomen van Ne erland. Spanje kreeg de meeste ■U-subsidies, ter waarde van procent van zijn totale in krasten. De meeste regeringen ijn meer geïnteresseerd in het «"schil tussen de ontvangen ubsidies en de verplichte beta lgen. Voor Nederland was dat 10 miljard euro negatief. Geen wel ander EU-land is een zo «e betaler. ANP Pagina 5: tegenvaller schatkist (ArfaiP door Emile Calon GOES - Aan het strand of op het terras, Zeeland geniet nog volop van de lange zomer van 2003. Dit jaar stevent af op een record aantal zomerse dagen waarop de temperatuur boven de 20 graden komt. Leve de afritsbroek, zegt Peter de Jager terwijl hij op het sta tion in Goes geniet van de zon. Hij klept zijn Wereldwinkelkof fertje open en toont twee afge ritste pijpen die boven op een appel, een half rolletje King, een pennenetui, enkele nota's en an der papier liggen. De Goesenaar moest gisteren voor zijn werknaar Breda. Naar eigen zeggen kan hij het als ambtenaar niet maken om in korte broek op zijn afspraken te komen. Zodra hij buiten is, en het weer laat het toe, gaan zijn broekspijpen echter af. Hij be kent dat hij met dit mooie weer wel eens jaloers is op vrouwen. Die kunnen in lekkere luchtige kleding op het werk verschij nen. De Jager geniet met volle teugen van het mooie weer dat volgens het KNMI nog wel even zal aan houden. De meteorologen ver wachten nog tien dagen warm nazomerweer en bannen zo de herinneringen aan het regen achtige weer van begin deze maand bijna geheel uit. René Polderman is de herinne ring aan de septemberregen van vijf jaar geleden echter nog lang niet vergeten. Haar oom heeft THOLEN - Prinses Margriet was gisteren aanwezig bij de bijeenkomst die in Tholen werd gehouden voor de hulpverleners na de watersnoodramp van 1953. De prinses, voorzitter van de Standing Commission van het Internationale Bode Kruis en de Bode Halve Maan en vice- voorzitter van het Nederlandse Bode Kruis, reikte de eerste draagspelden, in de vorm van een vergulde ster, uit. Daarmee sloot ze de bijzondere reünie af, die werd gevolgd door een bus- rit door het rampgebied van 1953 op Tholen. foto Mechteld Jansen, pagina 15: Ik denk aan m'n verdronken slapie door Pascale Thewissen BBUSSEL - Vlaanderen wil in 2016 de Olympische Spelen organiseren. De Vlaamse minister-president Bart Somers, die het nieuws gisteren be kendmaakte in enkele Belgische kran ten, heeft opdracht gegeven voor een haalbaarheidsstudie naar de kandida tuur van Vlaanderen. Kosten: 250.000 Als het haalbaarheidsonderzoek posi tief uitvalt, is het volgens Somers de be doeling om Vlaanderen in 2 0 0 7 officieel kandidaat te stellen bij het Internatio naal Olympisch Comité. Twee jaar la ter, in 2009, valt de beslissing. In welke Vlaamse stad de zomerspelen gehou den moeten worden, is nog niet duide lijk. Volgens de minister-president ko men zowel Brussel en Antwerpen als Gent in aanmerking voor het evene ment. De Olympische Spelen werden al een keer in België gehouden: in 1920 in Antwerpen. Opmerkelijk is dat Somers nadrukke lijk Vlaanderen naar voren schuift als kandidaat voor de Olympische Spelen, en niet België. Normaal gesproken wordt de kandidatuur van een stad on dersteund door het land, en niet door een regio. Toch zijn de reacties op het initiatief van Somers overwegend posi tief. De Waalse premier Jean-Claude van Cauwenberghe spreekt over een 'gedurfd idee.' Ook de eerste reactie van de voorzitter van het Belgisch Olympisch Comité, Francois Narmon, is positief. Toch zei hij ook voor de VRT-radio te betwijfe len of Vlaanderen haar kandidatuur zonder steun van buiten de deelstaat en zelfs van over de landsgrenzen heen, overeind kan houden. En ook de Belgi sche voorzitter van het IOC, Jacques Rogge, reageerde opgetogen. Volgens hem maakt Vlaanderen zeker een kans. Wel komt volgens hem maar één stad in aanmerking voor de Spelen: Brussel. De oppositiepartijen CD&V (Christen- Democraten en Vlaams) en het Vlaams Blok voelen ook wel wat voor het idee van Somers, maar vragen zich tegelij kertijd af of het niet om een goedkope verkiezingsstunt gaat. In België wor den in juni volgend jaar deelstaatver kiezingen gehouden. GPD Een tiental levensgevaarlijke Sahara-schorpioenen is acht weken geleden uit een woning in Brielle ontsnapt. Volgens A. Bom van reptielenzoo Iguana uit Vlissingen is een beet van zo'n schorpioen al binnen een minuut fataal. Hij vermoedt bovendien dat de dieren nog in leven zijn. De burge meester van Brielle denkt dat het zo'n vaart niet loopt. De schoonzus van Osama bin Laden, Carmen bin Ladin, geeft in haar vandaag verschenen boek 'Het Gesloten Koninkrijk' een kijkje achter de schermen van de Bin Laden-clan. De vrouw van Yeslam bin Ladin, één van de 54 half broers en -zusters van Osama, probeert al vijftien jaar van haar man te scheiden. In Goes is op 75-jarige leeftijd oud-minister L. Ginjaar overle den. De WD-politicus was mi nister van Volkgezondheid en Milieuhygiëne in het kabinet Van Agt-Wiegel en later voor zitter van de WD en voorzitter van de libe- C rale Senaatsfractie. I Alessandro Petacchi heeft gisteren de twaalfde etap pe van de Ronde van Spanje gewonnen. De Ita liaan, eerder al goed voor twee ritzeges, klopte in Albacete de Duitser Er ik Zabel met nipt ver schil. De Spanjaard Isi- dro Nozal behield de lei ding in het alge meen klasse- ment. i 8 varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 6 en 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11,12,13,14 en 15; sport: 17,18 en 19; auto: 21 en 23. een boerderij op Tholen en ze weet nog goed dat destij ds de re gen letterlijk met bakken uit de hemel viel. „Wat een verschil met nu." Ze houdt het op toeval. „De ene keer boffen we, de an dere keer hebben we pech." Maar ze geniet van het mooie weer zegt ze terwijl ze een glas appelsap drinkt op het terras van de Koperen Tuin. Een paar tafels verder zit Mare Sturm. Hij wijst naar de fiets- ters en steekt een lyrisch betoog af over opwaaiende en opzwaai- ende zomerjurken. Voor hem mag het altijd zonnig wezen, zegt hij vanachter zijn zonne bril. Daar is Karin Terlouw het niet mee eens. Het mooie weer vindt ze prachtig maar zo warm als afgelopen zomer was, dat hoeft voor haar niet meer. De afgelopen zomer was een van de warmste van de laatste hon derd jaar. Het warme weer brengt deze week ook het aantal zomerse dagen (20,0 graden of warmer) op een nieuw record, aldus het KNMITot en met zon dag 14 september had De Bilt er 108 geboekt en als de verwach ting uitkomt kan zaterdag de 114e warme dag van het jaar worden. Het record aantal war me dagen staat nu nog op naam van 1921 en 1947 met 113 war me dagen, terwijl 1959 er 112 telde. door James McConigal DEN HAAG - De Amerikaanse president Bush heeft de drei ging van aanslagen op de VS ge negeerd, tot het op 11 september 2001 te laat was. Pas daarna heeft hij gereageerd op de over duidelijke signalen die de rege- ring-Clinton achter had gela ten. De Amerikaanse overheid wist al heel lang van de dreiging van islamitische extremisten in het algemeen en van Osama Bin Laden in het bijzonder. De ze harde kritiek uit Madeleine Albright in haar gisteren ver schenen memoires. Zij was van 1996 tot 2000 minister van Bui tenlandse Zaken tijdens de tweede ambtsperiode van Clin ton. Albright toont aan dat zij en Clinton al enkele jaren voor de aanslagen op het WTC in New York de strijd met het interna tionaal terrorisme zijn aange gaan. Aanslagen op Ameri kaanse ambassades in Afrika werden met harde hand beant woord. ^,Maar", zegt Albright: „Clinton en ik gingen verder. Wij waren bezig een 'internationaal net werk op te bouwen tegen het terrorisme." De Republikeinen van George W. Bush hebben dat volgens haar genegeerd. „Zij meenden dat buitenlands beleid niet belangrijk was - tot 11/09 in New York", aldus de voormalige minister. Albright is duidelijk voorstan der van de huidige Amerikaanse inspanningen om terrorisme te gen te gaan. Maarzij laat in haar boek nadrukkelijk blijken dat Bush en de zijnen op dit terrein een voorsprong hebben laten lo pen. GPD Advertentie naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v weken voor 16,-. straat:nr. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 'C noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: ;.'i i jpVper maand met automatische incasso 20,50). p per kwartaal met automatische incasso 55,10). '/"E per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1