Petacchi troeft Zabel af Davis Cup is prettige afwisseling Brouwer sluit WK zeilen roemloos af FA raadt fans aan niet naar Turkije te reizen 17 If \opscorer teleurgesteld na deceptie in Champions League tegen Monaco Verkerk begint tegen Bopanna Becker opnieuw voor rechtbank Hajto beboet wegens smokkel Golfer Jacobson evenaart record Blochin bondscoach Oekraïne Wielrenner Mouris naar Axa Boek Beckham ook in Chinees üiri tmqSSssIëigS' ''siÈiiiS* vrijdag 19 september 2003 ang Nardello Heen, Heister n Wijers geselecteerd Yoa Jie verslaat Japanse favoriete Uefa wil meer dopingcontroles laten uitvoeren Nederlandse tennissers en bondscoach vormen een hecht team Typisch J Kezman kritisch op ploeggenoten frrHfink van Weert [pjDHOVEN - Met zijn doel- uiten in de Nederlandse com- Jetitie heeft Mateja Kezman ie- Len voor zich gewonnen. In it Champions League wil het aar niet lukken. In negentien „dstrijden scoorde de PSV'er jethts drie keer. Woensdag te- jii AS Monaco (1-2) ging het «nieuw mis met PSV en scoor- Kezman weer niet. Een dag jltr luchtte de Serviër zijn iart. Kjy, ik kan nu niet praten", Mateja Kezman meteen na loop van PSV - AS Monaco, jk ben zó teleurgesteld. Mag et morgen?" Die zwijgzaam- Kidop de late woensdagavond «te niet bij hem. Kezman tedt iedereen altijd frank en [ijtegemoet. Kom maar met de scussie, lijkt hij dan te willen Dat hij even niet kón Jen was tekenend voor zijn lorme frustratie. iet is de day after the night be- i Elf uur in de ochtend, Ma- Kezman loopt rustig van itrainingsveld naar de kleed- mer. De woede is gezakt, de jstratie is nog intact. ,,Ik was jensdagavond zo verschrik- lijk negatief en boos over wat gebeurd was. Er zouden al ien maar slechte woorden uit- imen zijn als ik wel gepraat ii Dat wilde ik niet. Ik heb pnnacht helemaal niet gesla- ji, De wedstrijd trok de hele jacht aan me voorbijAlles heb teruggezien, alsof ik foto na to voorgelegd kreeg. Ik be- ïijp er nog niets van. We moe- adoor, maar hoe?" ij is kritisch op zijn ploegge- oten. „Ik heb me aan hen geër- trd. Het ontbrak aan inzet en ialiteit. Sommige jongens uren bang om te voetballen, bslap en bang. Ze kozen steeds lor de gemakkelijkste oplos- ig. Balletje terug. Of juist de inge bal spelen. En ik maar rachten voorin. Ik stond te ver regom ze wakker te schudden. i alleen maar wachten op snbal die goed zou vallen. Ik geloof dat ik in de eerste helft maar één goede bal gekregen heb. Schandalig." „In de hele wedstrijd heb ik maar één kans gekregen, maar die vloeide niet voort uit een actie. Die ontstond zomaar. Ineens lag die bal voor mijn voeten. Ik had maar één se conde de tij d om uit te halen .Die keeper redde trouwens heel goed. Dat was alles in die wed strijd." En dan: „Man, ik ben zó teleurgesteld. Ook nu nog." PSV stond stijf van de spanning. De ploeg moest en zou tegen AS Monaco iets van het negatieve imago in de Champions League wegpoetsen. Kezman snapt het wel, maar vindt dat de spanning niet als excuus mag gelden voor de slechte prestatie die het elftal leverde. „In het voetbal heb je altijd en overal te maken met druk. Dat is onderdeel van het spel. De manier waarop je er mee omgaat, bepaalt de kwali teit van je ploeg. Kijk nou eens naar de manier waarop Ajax daarmee omspringt. Spelers van Ajax gaan rustig zo'n be langrijke wedstrijd in. Die ploeg lukt dat wel. Ik vind het pijnlijk om dat te moeten constateren, maar het is zo." Het had zijn avond moeten wor den. Vorig seizoen miste hij in de Europese wedstrijden de ene na de andere kans. Dat was een smet op een onberispelijk sei zoen, waarin hij 35 competitie- doelpunten maakte. „Ik wilde eindelijk weer eens scoren in de Champions League. In Europe se wedstrijden zoek ik mijn mo tivatie. Maar ik kreeg maar drie of vier ballen. Dat is niet accep tabel op ons niveau. We gaan een moeilijke tijd tegemoet. Ik weet niet wat ik ermee aan moet." Kezman zoekt naar een oplossing. „Straks, tegen De- portivo La Coruna krijgen we het heel moeilijk, dat weet ik nu al. Deportivo behoort tot de ploegen in Europa die het mooi ste voetbal kunnen spelen. Dan moet die wedstrijd tegen Mona co weg zijn. Laten we in Spanje eens lekker gaan voetballen. We kunnen het. Ik denk dat we de kwaliteit hebben." Hij wacht even: „Al weet ik het niet meer zeker." GPD Sist;,;- Het peloton is tijdens de twaalfde etappe van de Ronde van Spanje op weg naar Albacete, waar Alessandro Petacchi zijn derde ritzege boekte. foto Franck Fife door Peter van Leeuwen ALBACETE - Een dag voor de langste tijd rit van de Ronde van Spanje verloren de klassementsrijders Aitor Gonzalez en Dario Frigo gisteren in de waaierrit naar Albacete kostbare tijd. Van de 27 renners die hadden opgelet toen het peloton in stukken brak, was de Italiaan Alessandro Petacchi de snelste. Het was de derde ritzege voor de Italiaan, die de Duitser Erik Zabel net voor bleef. De Amerikaan Fred Rodriguez finishte als der de. Petacchi kwam uit het wiel van landge noot Lombardi, die als eerste reageerde toen de Venezolaan Unai Etxebarria kort voor de streep dreigde te ontsnappen. Zabel kwam nog naast de sprinter van Fassa Borcolo, maar miste op een haar zijn derde ritzege op rij. Niet iedereen was even gelukkig bij Fassa Bortolo. De twee klassementsrenners van de ploeg, de Spanjaard Aitor Gonzalez en de Italiaan Frigo, letten niet op toen de vooraf verwachte waaiers ontstonden. Ook de Spanjaard Valverde verloor terrein waar door Michael Rasmussen drie plaatsen op schoof in het algemeen klassement. De Deen van Rabobank beëindigde de rit als negende en steeg in het algemeen klasse ment naar de zesde plaats op ruim vier mi nuten van de Spaanse leider Isidro Nozal. De renner van Once wacht vandaag een se rieuze test met de tijdrit in en rond Albacete over 53 kilometer. Nozal won verrassend de eerste lange tijdrit in Zaragoza. Slaagt hij erin specialisten als ploeggenoot Igor Gon zalez de Galdeano (tweede in de rangschik king) en Aitor Gonzalez voor te blijven, dan lijkt Nozal op weg naar de eindzege in de Spaanse rittenkoers. De Italiaan Daniele Nardello won gisteren de tweede etappe van de Ronde van Rijn land-Palts gewonnen. Nardello was na 185 kilometer van Koblenz naar Bad Marien- berg de snelste van een kopgroep van vijf. Tweede werd de Duitser Fabian Wegmann, voor de Belg Axel Merckx. Michael Boogerd was vierde. Nardello, onlangs nog winnaar van het Kampioenschap van Zürich, nam de leiderstrui over van de Duitser Robert För- ster. Slechts vijftien renners finishten bin nen een kwartier van de kopgroep. ANP/AFP IOETERMEER - Bondscoach fiekeFranssen heeft voor de ta- liltennisinterland tegen Duits- Iffld Trinko Keen, Danny Hei- ster en Barry Wijers geselec teerd. let duel, het eerste in de kwali- ieatiereeks voor de EK van '5, wordt 23 september in het fee Augsburg gespeeld, fa bekleedt de 22e positie op wereldranglijst, Heister fat23e, Wijers 335e. DeDuit- jebondscoach Korpa selecteer de vijf spelers: de nummer één de wereld Timo Boll, Lars ielscher (64), Zoltan Fejer- innerth (79), Bastian Steger l)enChristian Suss (159). Ne- d treft in de poule verder [eland en Rusland. ANP JEN BOSCH - Yoa Jie heeft op jttweede dag van de open Ne- telandse badmintonkampi- tfflschappen voor een grote Hsatie gezorgd. Ee Nederlandse versloeg in de tede ronde de Japanse favo- peKanako Yonekura met op tillend gemak in twee games: "■611-5. Ze verkreeg door die Matie haar eerste olympi- rtenominatie. ANP ®®SLAVA - De Europese ptbalunie Uefa gaat dit sei- meer dopingcontroles uit torenen zal dit vooral doen bij ^Petities waar dit voorheen W gebeurde. Directeur Ger- N Aigner heeft dat gisteren '"Jgekondigd in Bratislava, «controles zullen bij 21 pro- meer wedstrijden plaats fdeen", aldus Aigner. Hij gaf 'competities (spelers tot 17 bt 19 jaar) als voorbeelden rf tde dopingtests voor de eer- "eer zullen worden toege- W. Ook competities voor PWen en meisjes kunnen be- van dopingcontroleurs jachten. Wens het seizoen 2002-03 re- Weerde de Uefa slechts één Ptief geval: Sead Seferovic Zeljezniear. Deze speler verboden middelen te 1, n gebruik tijdens kwalifi- -.'Jvoor de Champions Lea sen Newcastle United. Hij «g een jaar schorsing voor «gebruik van efedrine. RTR door René van Hattum ZWOLLE - Jongens-onder-el- kaar-Iol. Dat maakt Davis Cup- tennis net even anders dan an ders voor de tennisprof. Voor een weekje is de solist plots teamspeler. Kaartje leggen, sa men ontbijten en pret maken. „Toen ik maandag in Brazilië in het vliegtuig stapte, keek ik er al naar uit", zegt Sjeng Schalken, vanaf vanmiddag kopman van Oranje in de driedaagse tegen India. Natuurlijk, sportief is er in de Zwolse IJsselhallen ook wat te verhapstukken: ze willen in de wereldgroep blijven, Schalken en zijn maten Verkerk, Sluiter, Van Lottum en hun coach Bogtstra. Na de uitglijder eer der dit jaar tegen Zwitserland moeten ze winnen van India. Moet kunnen, tegen een ploeg met de nummer 314 van de we reld als kopman. Maar een niet onbelangrijke drijfveer voor tennissen voor Oranje is ook 'ge woon lol maken'. Schalken: „De week Davis Cup staat altijd ga rant voor plezier." Omdat de teamgenoten vrien den zijn, elkaar al vanaf hun eerste balletjes in het junioren circuit kennen. Ze zijn allemaal midden twintig. Samen op reis gegaan als junior, samen ge schaterd in 'verweggistanlan- den' en samen gevloekt en ge tierd op baggertennisbanen in Afrika. Ze hebben een gemeen schappelijk verleden. En zo vaak zien ze elkaar als grote profs ook niet meer. Als de één in Brazilië speelt, tennist de ander in Roemenië en de derde in Duitsland. Schalken: „Je traint wel eens samen op een toernooi en eet wel eens een avondje sa men, maar dan houdt het op. Je bent dan toch alleen bezig." Schalken reist normaliter met vriendin Rickie en coach Willem Jan van Hulst. Ook gezellig, maar het weekje met zijn ten- nisvrienden is toch weer elke keer net iets anders. „De eerste paar dagen is absolute lol. Man nen onder elkaar, zo simpel is dat. Iedereen heeft zijn eigen humor en het is mooi dat we el kaar mogen. Want één rotte ap pel en het gaat natuurlijk mis." Niet onbelangrijk is de rol van coach Tjerk Bogtstra. „Tjerk past perfect bij ons. Hij is de lei der van de roedel, maar Tjerk is toch ook weer niet de verschrik kelijk hoge leider. Hij zal nooit alleen een beslissing nemen. Sjeng Schalken overlegt tijdens de training met bondscoach Tjerk Bogstra. Tjerk overlegt met ons allemaal. Alleen de beslissing wie speelt, die maakt hij alleen, maar zelfs dan goed onderbouwd." De lof richting Bogtstra is geen clichématige houding. Schal ken hoeft coaches niet naar de mond te praten. Hij is wereld top, nummer dertien van de we reldranglijst, evenwel geen type dat de vuist op tafel zal bonken voor zijn gelijk. Maar hij weet wel dat hij kan zeggen wat hij denkt. Met Stanley Franker, de man onder wie hij debuteerde in Oranje, klikte het ook. Met Mi- chiel Schapers, korte tussen paus bij de oranje tennisman- nen, absoluut niet. Zijn enige echte droevige dag in Davis Cup-verband was onder Scha pers. België-uit. Op maandag verloor hij de vijfde partij in vijf zinderende, maar ook bar slech te sets. „Ik had daar geen enkele support van de coach. Ik denk dat ik die wedstrijd er uit had gesleept met Tjerk op de bank." Ook dat is typisch voor het 'net- even-anders' gevoel rond de Davis Cup. „Zo gauw ik op die baan sta, voel ik dat het team achter me staat. Dat voel jeecht. Die bank zal je nooit laten val len. En soms is dat nodig, want je kunt een keer niet lekker spe len. Of je hebt de bank nodig omdat het publiek plat valt, om dat het niet loopt zoals het zou moeten lopen. In Nederland ge beurt dat trouwens niet zo heel gauw hoor, dat het publiek plat ZWOLLE - Martin Verkerk begint vandaag als eerste aan de Davis Cup-ontmoeting met India. Hij start om 12.00 uur te gen Rohan Bopanna, nummer 314 van de wereldranglijst. Verkerk staat 15e op die lijst. Sjeng Schalken speelt meteen daarna tegen Prakash Amri- traj, India's nummer twee. Coach Tjerk Bogtstra heeft John van Lottum en Martin Verkerk aangewezen voor het dubbel spel van morgenmiddag. GPD MUNCHEN - De Duitse ex-tenniskampioen Boris Becker is gisteren opnieuw voor de rechtbank verschenen. Het ging dit maal om de schuldvraag bij een faillissement van een inter netbedrijf, waarvan Becker een groot pakket aandelen bezat. Er kwam een schuld van 1,5 miljoen euro voor te liggen. Mo gelijk draait Becker ervoor op. De tweede keer binnen een jaar dat Becker terecht stond, zorgde opnieuw voor een massale toeloop van media. De ex- kampioen weigerde elk commentaar. In oktober 2002 werd hij veroordeeld tot twee jaar voorwaardelijke gevangenisstraf en een boete van 500.000 euro wegens belastingontduiking. ANP/DPA ESSEN - Tomasz Hajto is gisteren in Essen veroordeeld tot het betalen van 180.000 euro. De Poolse verdediger van de Duitse club Schalke 04 kreeg die boete wegens zijn aandeel in een sigarettensmokkel. Hajto nam de rookwaar van landge noten over en verkocht de handel met winst door. Volgens de officier van justitie ging het om 110 sloffen sigaretten, waar over geen accijns was betaald. De totale schade was ruim 3000 euro. ANP/DPA KEULEN - De Zweedse golfer Fredrik Jacobson heeft giste ren tijdens de eerste dag van het German Masters in Keulen het Europees ronderecord geëvenaard. Hij werkte de achttien holes met tien birdies en een eagle af en kwam uit op 60 slagen. De 28-jarige Jacobson was daarmee de tiende speler die een rondje 60 binnenbracht. Zijn laatste voorganger was de Duitser Tobias Dier in het Dutch Open 2002 op Hilversum. De Noord-Ier Darren Clarke deed het tweemaal. Nooit speelde iemand in een officiële wedstrijd van de Europese Tour beter dan 60. In de Verenigde Staten kwamen verschillende spelers weieens tot een ronde in 59 slagen. Jacobson verbeterde het baanrecord van Gut Lar- chenhof bij Keulen met twee slagen. ANP KIEV - Oud-topaanvaller Oleg Blochin wordt de nieuwe bondscoach van Oekraïne. Dat is gisteren door de baas van de Oekraïense voetbalbond, Hrigory Soerkis, bekendgemaakt. Blochin volgt Leonid Boeriak op, die wegens teleurstellende resultaten ontslagen werd. Oekraïne verloor eerder deze maand van Griekenland en Spanje en was daarmee uitgeschakeld voor deelname aan het Europees kampioenschap, volgend jaar in Portugal. Blochin, die in 1975 werd gekozen tot Europees voetballer van het jaar, was in de jaren '90 actief als coach in Griekenland waar hij Olympiakos, PAOK, Ionikos en AEK onder zijn hoede had. ANP/RTR ROTTERDAM - Wielerploeg Axa heeft zich voor komend sei zoen versterkt met Jens Mouris. De 23-jarige coureur uit Ou derkerk aan de Amstel tekende een contract voor één jaar. Momenteel fietst hij bij het beloftenteam van Rabobank. Mouris is de tweede aankoop van Axa. Eerder tekende ex-Ne derlands kampioen bij de espoirs, Arno Wallaard, al een over eenkomst bij de ploeg van John den Braber. Mart Louwers, Russel van Hout en Daniël van Elven krijgen voor 2004 geen nieuw contract en moeten de formatie verlaten. ANP van onze sportredactie LONDEN - De Engelse voetbal bond (FA) heeft de supporters in een open brief ten zeerste afge raden mee te gaan naar Istanbul voor de belangrijke EK-kwali- ficatiewedstrijd tegen Turkije. Gezien de moeilijkheden in het verleden bij de duels tussen bei de landen is dat verreweg het verstandigst. „Een moeilijke beslissing", gaf de FA in een verklaring toe. „Toch moesten we die, na de in cidenten in recente jaren, ne men om ervoor te zorgen dat de wedstrijd zo gladjes en veilig mogelijk verloopt voor alle be trokkenen. De FA roept, met steun van overheid, politie en Uefa, iedereen die van plan is naar Istanbul te vliegen en een kaartje te kopen op de zwarte markt dringend op dat niet te doen." Volgens de FA rekenen de Turk se autoriteiten helemaal niet op de komst van Engelse fans en is er in het Sukru Saracoglu-sta- dion ook geen apart vak inge richt om hen van de Turkse aanhang te scheiden. De voet balbond zei er gisteren eerlijk bij bang te zijn voor ongeregeld heden, die wellicht de deelne ming van Engeland aan het EK in Portugal in gevaar brengen. „De Uefa heeft ons op niet mis te verstane wijze duidelijk ge maakt dat nieuwe problemen met supporters kunnen leiden tot uitsluiting van het Engelse elftal." ANP/RTR HONGKONG - De onlangs ver schenen autobiografie van Da vid Beckham 'My Side' wordt in het Chinees vertaald. Voor het boek van de Engelse stervoetballer van Real Madrid blijkt ook in Azië enorme be langstelling te bestaan. Op de zwarte markt zullen binnenkort eveneens Chinese vertalingen verschijnen. Een vriendschap pelijke wedstrijd van de mid denvelder met Real Madrid in China trok in augustus een mas sale belangstelling. In het En gelse taalgebied zijn al miljoe nen exemplaren van Beckhams boek over de toonbank gegaan. ANP/DPA foto Vincent Jannink/ANP valt in de Davis Cup-wedstrij den. Maar in Duitsland tegen Schüttler stond ik absoluut niet goed te spelen en heeft de bank me er doorheen gesleept." Uiteraard kent het weekje sa menzijn voor de solist ook een paar minder prettige kanten. Maar Schalken zal geen privile ges opeisen. „Dingen als het of ficiële diner en het straattennis staan nou eenmaal in het draai boek. Ik onderga ze, maar het zijn dingen die ik nooit zou doen voor mijn eigen wedstrijden als ik daar zelf over zou kunnen be slissen." Die minzame houding kent wel een grens. Dat was gisteravond. „Vanaf de avond voor de wed strijd ben ik totaal niet meer flexibel. Vanaf dat moment heb ik ook weer het gevoel dat ik in mijn eigen toernooi zit." GPD van onze sportredactie CADIZ - Zeilster Carolijn Brou wer heeft gisteren een wissel vallig wereldkampioenschap in de Europe-klasse in stijl afge sloten. In de elfde en laatste race eindigde de tweevoudig wereld kampioene (in 1996 en 1998) roemloos op de achttiende plaats. Daarmee zakte Brouwer van de zevende naar de negende positie in het eindklassement. Er waren in Cadiz 116 deelnemers in de Europe-klasse. In zware om standigheden kon Brouwer geen aanval meer doen op het brons. „Ach, een medaille heb ik eigenlijk geen moment in mijn hoofd gehad", legde de olympi sche kandidate nuchter uit. „Ik ben vrijwel constant bezig ge weest met overleven. Door de harde landwind is het dagelijks een vet-zwaar toernooi gewor den. Toch heb ik het gevoel dat ik op de goede weg ben." Lisa Westerhof en Margriet Mat- thijsse maakten gisteren een vliegende start. Het 470-duo eindigde in de eerste twee races op de woelige baren in de baai van Cadiz op de tweede en eer ste plaats. In het klassement moet het Nederlandse tweetal nog wel voorrang verlenen aan Bekatorou en Tsoulfa. De titel houders uit Griekenland won nen in de andere groep beide manches. In de poule van Westerhof/Mat- thijsse schreven Marcelien de Koning en Lobke Berkhout de eerste race op hun naam. Door de achttiende plaats in de twee de manche moesten de winnaars van de Spa Regatta in het klas sement genoegen nemen met de zeventiende positie, gevolgd door Marion Kooistra en Petra de Goederen, die als zesde en dertiende eindigden op de ope ningsdag van de 470-klasse. ANP mllii

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 17