*s PZC Een volle bus geeft een goed gevoel Bietencampagne komt op gang Project ROC tegen discriminatie 13 Minimale afstand van vijf meter tussen tenten is nog twistpunt nader inzien weekenddiensten agenda vrijdag 19 september 2003 Brandmelders Open dag bij biologische boer Veiliger Dealers moeten maanden zitten Site voor Zeeland helpt Cambodja Moddercampagne weer van start Meisje van fiets gesleurd Huisartsen Tandartsen Verloskundigen Ringrijden met sjezen Open huis in Stromen wijk Dierenartsen Apotheken Thuiszorg Snuffelmarkt Kaarten maken Z1EBIKZEE - De provinciale brandweer werkt aan brandvei- (oheidsregels voor de Zeeuwse (jmpings. Omdat landelijke re- ,els waarschijnlijk nog tijden op zich laten wachten, wil de lolaijbrandweer een eigen Zeeuws n act model. Volgens de eerste op- iet moeten tenten en caravans verder uit elkaar komen te taan, maar de recreatie-onder nemers zijn het daar niet mee )0Stj voon 'anis n voe aden Tijwil enne k 'n eens. weit is op jfgelopen zomer kondigden leops verschillende gemeenten, waar Tijsri onder Schouwen-Duiveland en )aau feere, verboden af voor het sto r Z# jen van open vuur vanwege de 4anhoudende droogte. Ook impinggasten werd gevraagd barbecue uit te laten. Want "ginklein brandje op een kam- rmatj oeerterrein kan snel overslaan a voor grote schade zorgen, fen camping is eigenlijk een ïlein dorp, dat alleen is opge xiuwd uit makkelijk brandba- 'huisjes' als caravans en ten- :en", licht L. Sandee, comman- Di dant van de regionale brand- wbjiteer Zeeland toe. Temeer mdat op campings vaak met lemsJipen vuur en gasflessen wordt bestaat er volgens laiiÉem 'best een redelijk bran- Jrtvajjdrisico' tor de horeca en publieke ge bouwen zijn landelijk eisen en lichtlijnen opgesteld voor de brandveiligheid. Voor kam :fcrterreinen bestaan die (nog) •iet. En de verwachting is dat deer voorlopig ook niet komen. Deregionale brandweer is daar :n zelf begonnen richtlij nen op ïstellen. Dat gebeurt in overleg set de gemeentelijke brand I leerkorpsen, die straks met de sisen aan de slag gaan, en de H üeeuwse afdelingen van bran- W Reorganisatie Recron. ,ef ara UiSIi ïsve: aartfr erbf 'm 'elijt t e i* !tf ;lota ar: )uits- a» beid ste le® sk ip ;ebec wor- stn- ijk» [kirt illes- reke- iieiï g-et mei W Regels voor brandveilige camping „nnrfamke van Loon inmiddels is de eerste versie van Zeeuwse brandveiligheids- model klaar. Er worden diverse aspecten van de brandveilig- leid behandeld: hoe de kam peerterreinen op een veilige ma nier gebruikt kunnen worden; OOSTKAPELLE - Boerderij Ter Linde in Oostkapelle houdt zondag een open dag. Op de open dag is een kleine markt met informatieve kramen, in de boerderij winkel is groente, brood.zuivel en kaas te koop. Er olai rorden rondleidingen gegeven ochn over het bedrijf, er is een ten toonstelling over onkruidbe- itrijdingsmachines en er zijn biologische hapjes en drankjes tekrijgen. De open dag is van 10 tot 17 uur aan de Lijdijkweg. 'iz0' Inhetartikel 'Geen hulp voorinvali- ,sa de toeristes' (PZC, 13 september) Ml staat dat in het WV-boekje 'Toe pte ;ankelijk Schouwen-Duiveland' de ïlandelijkefietspaden worden aan prezen als goed toegankelijk voor cektrische rolstoelen en scootmo- Dat is niet juist. In het boekje "«'orden alleen de duinovergangen beschreven die voor minder-validen toegankelijk en begaanbaar zijn. REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG VLISSINGEN Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl l""ll ^van c'er Sluis (chef) 1.N» Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée CENTRALE redactie Stationspark 28 Postbus 31 M60AAGOES I«l: (0113) 315500 Fax:(0113)315669 F-mail: redactie@pzc.nl WTERNET www.pzc.nl E-maïl: web@pzc.nl ^orgklachten: 0800-0231231 OP maandag t/m vrijdag ge- turende de openingstijden; 'aterdagstot 12.00 uur waar en hoeveel brandmelders, blussers en alarmsirenes er moeten zijn. Om de kans te ver kleinen dat een brand van de ene tent op de andere overslaat, zijn er voorschriften voor een minimale afstand tussen de ca ravans en tenten. Stukken van het kampeerterrein zouden van elkaar gescheiden moeten wor den met brandveiligheidscorri- doren. Met name die twee laatste plan nen zullen grote gevolgen heb ben voor de inrichting van de kampeerterreinen, omdat er minder tenten en caravans kun nen staan dan nu het geval is. „De afstanden zijn nog steeds een punt van geschil. Minimaal vijf meter uit elkaar in plaats van drie meter en die comparti mentering, dat gaat helemaal niet", meent E. Troost, voorzit ter van Recron afdeling Schou wen-Duiveland. De organsiatie heeft in reactie op de plannen dan ook gesteld dat de huidi ge afstand van drie meter vol doende is. „Er zijn ook niet veel ongelukken op campings ge weest." Ook L. de Jonge, preventie-offi cier bij de regionale brandweer, beseft dat sommige nieuwe richtlijnen 'best ingrijpend' kunnen zijn. In hoeverre deze en andere plannen straks in het de finitieve Zeeuwse model wor den opgenomen, wordt de ko mende maanden bekeken. Waar het hem om gaat is dat er straks één uniform stuk ligt voor de brandveiligheid op alle Zeeuw se campings. De Jonge: „We hopen het rapport rond de jaar wisseling aan te bieden aan de gemeenten. Per 2004 kun nen we er dan mee gaan wer ken." De Walcherse collectegroep voor het Prinses Beatrix Fonds werd gisteren in Oost-Souburg gehuldigd. door Edith Ramakers OOST-SOUBURG - Collectanten moe ten een brede rug hebben. Ze krijgen, als of zij de bedenkers van bijvoorbeeld de laatste bezuinigingsronde van de rege ringzijn, van alles naar hun hoofd geslin gerd. Na prinsjesdag hebben ze het zwaar, weet C. Traas uit Oost-Souburg. „Dan horen ze: ik geef niks meer, want in Den Haag laten ze ons ook vallen." Maar vervelende dingen worden snel vergeten door de collectanten. „Het geeft een goed gevoel als de bus vol is, de op brengst weer groter dan een keer daar voor." Zes collectanten/organisatoren van het Prinses Beatrix Fonds, die al ruim 30 jaar door West- en Oost-Souburg en Ritthem lopen, werden gisteren in de bloemetjes gezet. Traas, C. Flipse, N. van de Velde, S. Traas. L. Dekker en L. Barendse kre gen voor hun doorzettingsvermogen en inzet een oorkonde van de coördinatrice van de landelijke collecte van het Prins Beatrix Fonds. P. Posthuma kreeg nog eens een pluim omdat hij onmisbaar is voor de collectegroep. Hij haalt al jaren het meeste geld op van alle collectanten. In 1972 werd op Walcheren de collecte groep voor het Prinses Beatrix Fonds op gericht. Zeeland was tot die tijd een witte vlek. Elders had het fonds al vanaf 1956 foto Lex de Meester een afvaardiging die zich inzette om de kwaliteit van het leven van de patiënten met spierziekten te verbeteren. In Nederland lijden momenteel meer dan tweehonderdduizend mensen aan polio, multiple sclerose en ruim zeshonderd verschillende spierziekten. De meeste van deze ziekten zijn chronisch en onge neeslijk. Het fonds is afhankelijk van fondsenwerving; subsidies van de over heid worden niet ontvangen. door Jan Jansen TERNEUZEN- De eerste grom mende bietenrooiers zijn gesig naleerd in de polder, hopen van het zoete gewas verschijnen al langs de akkerranden, vervoer ders draaien hun diesels warm voor tig ritten naar Breda en Stampersgat. De jaarlijkse bie tencampagne begint weer. Het eerst is de oogst van biologi sche akkerbouwers aan de beurt, enkele dagen later mogen hun collega's de eerste bieten van het land rijden. Traditiege trouw worden de eerste leverin gen door de fabrikanten be loond met een premie. Ze doen dat om de aanvoer te spreiden over de hele campagne. Om de zelfde reden staat er een bonus op late leveringen. Boeren komen in de verleiding nog even te wachten met de oogst omdat de bieten tot ver in november nog behoorlijk kun nen doorgroeien. Naarmate ze langer staan wordt bovendien het suikergehalte alleen maar hoger en daar draait het bij dit gewas uiteindelijk om. De opbrengst is volgens akker- bouwvoorman Joris van Waes uit Philippine dit jaar sterk wis selend. De droge zomer gooide Landbouwer Hans Quist uit IJzendijke raapt de bieten op die naast de kar zijn gevallen. foto Peter Nicolai roet in het eten bij boeren die het op zanderige grond moeten doen. Goed geworteld in de klei kwamen de bieten elders de droogte wel goed door. Na de zeer welkome regenbuien van de laatste weken zijn ze volgens Van Waes weer in de groei ge gaan. Maar het gevolg is dan wel dat het suikergehalte prompt omlaag gaat.Over de prijs kan hij kort zijn. Die staat al sinds jaar en dag vast in Europa. De boer kan er net mee uit de voe ten, maar dat verandert volgens Van Waes als het plan doorgaat om er tien tot twintig procent af te doen. Dat de bieten voortaan niet meer met de boot meegaan, maakt boeren niks uit, maar be tekent voor de meeste transpor teurs een hele omslag. „Anders vormde de boot de doorgaande weg, nu krijg je heel andere aan voerlijnen", zegt Rob Scheer ders van het gelijknamige transportbedrijf uit Vogelwaar de. Scheerders is een van de grootste bietenvervoerders in Zeeuws-Vlaanderen. Hij toon de zich vanaf het eerste uur on gelukkig met de tunnel en heeft nu zijn organisatie drastisch moeten aanpassen. Een handi cap vormen de beperkingen van het transport via België waar een vrachtauto maximaal 44 ton mag wegen, tegenover 50 ton in Nederland. Toch leerde een rekensom Scheerders dat hij de bieten uit de polders ten oosten van het kanaal Gent-Terneuzen het beste via de Liefkenshoektun- nel kan afvoeren. „Dat komt ook omdat de auto's zelf lichter worden en ze per saldo dus meer vracht kunnen meenemen." Hoe oostelijker hij opereert, hoe lichter dus de auto's die Scheer ders inzet. Moet hij westelijk van het kanaal zijn, dan loopt het transport via de Wester- scheldetunnel. door Ron Magnée MIDDELBURG - Discrimina tie, racisme en intolerantie in een vroeg stadium herkennen en er maatregelen tegen nemen. Dat is de strekking van het pro ject A Classroom of difference op het ROC Zeeland. Docenten van de school krijgen er een speciale training voor. Gisteren werd het project fees telijk gelanceerd met het opla ten van ballonnen met flyers er aan. Op de pamfletten staat het eerste artikel van de grondwet waarin wordt gesteld dat ieder een in gelijke gevallen gelijk wordt behandeld. Daarnaast is er een poster ontwikkeld met het grondwetsartikel erop. Het is de bedoeling van het pro ject dat docenten en ondersteu nend personeel voortaan ade quater discriminatie, racisme en intolerantie kunnen tegen gaan. Een tweede doel van het project is dat anti-discriminatie voortaan bij elke vorm van be leid een vast onderdeel is. De oorsprong van het project dateert van een aantal jaren ge leden. In 1997 werd er in het ka der van het Europese jaar tegen racisme het plan gevat om dis criminatie, racisme en intole rantie aan te pakken. In 1999 werd in Zeeland in samenwer king met het Anti-Discrimina tie Bureau een proefproject uit gevoerd. Hieraan deed ook het ROC Zeeland mee. Uiteindelijk was het ook deze instelling waar het van oorsprong Amerikaanse programma A classroom of dif ference van start ging. Overigens blijft het project niet alleen beperkt tot voorkomen van uitsluiting op basis van af komst, huidkleur of religie, ver telde projectleider C. Pisanu gisteren tijdens de presentatie van A classroom of difference. „Homoseksualiteit, of leeftijd is ook iets waarop gediscrimi neerd." Volgens Pisanu is uit sluiting soms heel subtiel. „Toen ik voor het eerst in Zeeland kwam, werd er gesproken over 'die van de overkant.' Het blijkt wel dat op alle niveaus soms sprake is van uitsluiting." A. Rikken, voorzitter van het College van het Bestuur van het ROC Zeeland, onderstreepte het belang van het anti-discrimina- tieproject, zeker sinds de aan slagen op het World Trade Cen tre in2001. „Sindsdien wordt er meer gesproken over goed of fout." Rikken merkt dat er sindsdien meer sprake is van groepvorming en uitsluiting. „Of het nu gaat om Lonsdale- kleding die meer gedragen wordt of het woord 'homo' dat vaker als scheldwoord wordt gebruikt. Ook vinden we soms steekwapens op school, alhoe wel uit onderzoek blijkt dat het ROC Zeeland beduidend veili ger is dan scholen in de rest van Nederland." Wat dat betreft verwacht Rikken dat met het project de school niet alleen leefbaarder, maar ook veiliger wordt. „We willen niet afglijden naar een punt dat er bij elke deur detectiepoortjes of beveili- gingsbeamten staan." MIDDELBURG - Tegen een 39-j arige inwoner van Vlissingen is gisteren voor de Middelburgse rechtbank vijftien maanden cel geëist voor het dealen in cocaïne. Een 24-jarige man uit Rotterdam hoorde een half jaar extra eisen, omdat hij nog in zijn proeftijd van een eerdere veroordeling verkeerde. De Rotterdammer was afgelopen maart nog maar net uit de gevangenis ontslagen toen hij weer in de fout ging. De man verbleef regelmatig in Vlissingen. Volgens de officier van jus titie heeft de man drie maanden gedeald vanuit de woning van de Vlissinger. Die stelde niet alleen zijn woning beschik baar, maar hij nam ook de honneurs waar als zijn huisgenoot afwezig was. Zowel de klanten als de verdachten zijn stevige gebruikers. Bij de inval op 12 juni werd in de woning 23 gram coke en een wapen aangetroffen. Volgens de raadslieden hadden de verdachten hooguit vijf weken gedeald. Ook maakte de advocaat van de Rotterdam mer bezwaar tegen het bedrag van 2500 euro, die de officier als winst uit criminele activiteiten opeiste. „In mijn bereke ning bedraagt het voordeel niet meer dan 260 euro. Mijn cliënt heeft namelijk ook kosten gemaakt door bolletjes cocaïne aan de Vlissinger te verstrekken in ruil voor het gebruik van de woning." De rechtbank doet 1 oktober uitspraak. VLISSINGEN - De j unior kamer Walcheren heeft de stichting Sawasdee van Zeeland helpt Cambodja gisteren een eigen in ternetsite aangeboden. Bestuursvoorzitter H. Loontjens van de stichting Sawasdee heeft de site (www.cambodja.com) gis teren in werking gesteld. J. van Damme, van de juniorkamer, was een van de initiatief nemers van de actie. De juniorkamer Walcheren bestaat uit een club 'jongeren tot veertig jaar die in loondienst zijn'. „Het zijnniet alleen ondernemers", legt Van Damme uit. „Ons mot to is learning bij doing. Daarvoor kiezen we verschillende goede doelen uit. Leden, mannen en vrouwen, zetten zich in voor diverse projecten. Ik heb dit keer voor de Zeeuwse Cam- bodja-actie gekozen." TERNEUZEN - Gelijktijdig met de bietencampagne gaat de verkeerscampagne Modder op de Weg weer van start. De actie is al jaren een groot succes en heeft gezorgd voor een flinke af name van het aantal doden en gewonden als gevolg van ver keersongelukken door met slik besmeurde wegen tijdens de oogstperiode in het najaar. Agrariërs werken aan de actie van het Regionaal Orgaan Ver keersveiligheid in Zeeland, de wegbeheerders, landbouwor ganisatie ZLTO, politie, justitie en 3VO mee door waarschu wingsborden te plaatsen langs de (polder)wegen waar ze met hun vracht over heen rijden. Vorig jaar gebruikten veel landbouwers nog de stickers met het opschrift 'Slik op de weg'. In plaats daarvan zijn ze nu al lemaal voorzien van stickers met het opschrift 'Modder op de weg'. SINT-ANNALAND - Een tienjarig meisje uit de gemeente Tholen is maandag in Sint-Annaland van haar fiets geduwd en de bosjes ingetrokken door een nog onbekend persoon. Het meisje kon zich losmaken en wegfietsen. Dat heeft de politie gisteren bekendgemaakt. Mogelijk hebben meer kinderen hetzelfde meegemaakt en daarom doet de politie een oproep hiervan aangifte te doen op het politiebureau in Tholen. 19 en 20 september 2003 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Walcheren Huisartsenpost Walcheren Koudekerkseweg 86, Vlissingen tel. 0900-1985 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in het weekend of tij densfeestdagen) Huisartsengroep 'de stad Middelburg- Patiënten huisartsen Albers, Angkotta, Bruynzeel, Van den Haak, Heere en Wor- telboer. zaterdag: A. P. Bruynzeel, Herengracht 68, tel. (0118)644301. zondag: C.J.E.M. Albers, Bellinkplein 3, tel. (0118) 644301. Inloopspreekuur 12.30-13.00 en 17.30- 18.00 uur. De Veerse Huisartsen Patiënten huisartsen: Rullens, Bats, Ubels, Van Tol, Van Eede, Spekhorst, Van der Male en Huisman, vrij. 17.30- zon. 23.00 uur: G. C. M. RullensDorpsstraat 2, Oostka pelle, tel.(0118)581276, zo. 23.00-ma. 8.00 uur: F. v. Eede, de Casembrootstraat 24, Westkapelle, tel. (0118) 571234. Walcheren A. D. Stigter, van Borselelaan 38, Veere, tel. (0118) 501830. Spreekuur 11.00-12.00 uur. Vlissingen,don. 20.00-vrij. 20.00 uur: H. Hament, tel. (0118) 471140. vrij. 20.00-zon. 22.00 uur: J.van Dierendonck, tel. (0118)471140. OOSTKAPELLE - De Oostka- pelse Ringrijders Vereniging houdt zaterdag een grote sje- zenringrijderij in het dorp. Het parcours is uitgezet over de Dorpsstraat, de Lantsheer- straat, de Joh. de Pourckstraat en de Waterstraat. De ringrijderij begint om half tien 's morgens en duurt tot on geveer vijf uur. Wethouder W. van Tatenhove van Veere reikt de prijzen uit. Aan de wedstrijd doen 48 paren mee. MIDDELBURG - Wijkvereni- ging 't Zand/Stromenwijk in Middelburg houdt zaterdag 27 september Open Huis ir. wijkge- bouw De Vergulde Baars aan de Baarsjesstraat. Tussen 10 en 14 uur zullen di verse afdelingen van de wijk- vereniging zich presenteren met demonstraties en stands, zoals volksdansen, bloemschikken, damesgymnastiek, wandel sport en badminton. Middelburg, vrij. 21.30-zon. 21.30 uur: J. Drijdijk, tel. (0118) 626045. Landbouwhuisdieren tel. (0118) 633803. Kleine huisdieren E. v. d. Akker en M. de Bruijn, Kanaal straat 3, Oost-Souburg, tel. (0118) 460860. Spreekuur 11.00-12.00 en 17.00-18.00 uur. Landbouwhuisdierenpraktijk Walche ren (grote huisdieren! Oude Domburgseweg 33a te Oostkapel le tel. (0118) 633803, za. en zo. visites aanmelden van 08.00-09.00 uur. i Dierenartsenpraktijk Meliskerke R. Roskam, Kelderweg 1, tel. (0118) 592838. Vogel- en Egelopvang 'De Mikke' Het hele weekend bereikbaar onder tel. 0118 628288. Stadsgewest Vlissingen/Middelburg: 24-uursdienst (voor spoedeisende re cepten): Apotheek Souburg, C. van Perestraat 1 Oost-Souburg, tel. (0118) 461593. Zat. 10.00-19.00 uur: Apotheek Dauwendaele, Roozenburg- laan 18, Middelburg, tel. (0118) 627471. Walcheren voor gezinsverzorging, wijkverpleging en uitleen verpleegartikelen, tel. 0118 684000. OOST-SOUBURG - Muziek vereniging Vlijt en Volharding houdt op 27 september de jaar lijkse snuffelmarkt in en om verenigingsgebouw De Blazer aan de Ritthemsestraat in Oost- Souburg. De opbrengst van de markt is bestemd voor het op zetten van een slagwerkproject. De snuffelmarkt duurt van 10.00 tot 15.00 uur. MIDDELBURG - Creativiteits centrum Multi Colour aan de Torenweg in Middelburg begint zaterdag het nieuwe hobbysei zoen met een workshop (kerst )kaarten maken. Beginners en gevorderden kunnen tussen 10 en 16 uur aan de slag. Begelei ding is aanwezig. STREEKACTIVITEITEN BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal, biljart en soos voor ouderen; Kaasboer Biggekerke, 9.00 - 12.00 uur: Tossen. Inschrijving tussen 8.45-9.00 uur; MIDDELBURG - Trefpunt, 20.00-22.30 uur: Disco; Woelige Werf, Rijnstraat, 13.30 uur: Bridgen; OOSTKAPELLE - Halve Maan, 10.00 uur: Badminton voor 50-plussers; OOST-SOUBURG - Wijkcentrum De Re genboog, 10.00-11.00 uur: Yoga; VLISSINGEN - Het Bolwerk, 14.00 uur: Koersbal; Campus de Ruyter, Van Ho- gendorpweg 58a, 20.00 uur: Open les avond squaredance door de North Sea Dancers; Wijkcentrum Open Hof, Paau wenburg, 9.00-10.15 uur: Hatha Yoga.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13