Dikke ballerina verdeelt Russen Oud-Navobevelhebber Clark meldt zich als presidentskandidaat Europese Commissie wil af van vetorecht 7 Apen staken net als mensen bij ongelijke betaling Indonesische autoriteiten jagen 'krakers' hun huis uit Spaanse rechter Garzón klaagt Bin Laden aan Krnojelac ziet celstraf in hoger beroep verdubbeld Saddam suggereerde slechts nucleaire capaciteit te hebben ter afschrikking donderdag 18 september 2003 Aantal leeuwen buiten reservaat daalt drastisch Winkelend stel krijgt ruzie na 72 minuten Nederlanders gepakt voor smokkel Servië opnieuw naar stembus Straf voor verzinnen dode zoon Motie anti-homohuwelijk verslagen Duitse politie pakt neonazi op Hoofdrol vanonze redactie buitenland BALTIMORE - Niet alleen men sen haten het om slecht te wor- jen betaald. Onderzoek aan de diversiteit van Emory in de Amerikaanse staat Georgia it aan dat kapucijnapen die ,en stenen muntje leerden rui len voor een stuk komkommer het werk neerlegden als ze za gen dat een andere aap voor het zelfde klusje een betere belo ning kreeg, namelijk een druif. Vaak gooiden apen het muntje weg, weigerden ze van de kom kommer te eten of gaven ze de komkommer zelfs aan de andere aap. De onderzoekers leiden uit hun observaties af dat de mens en de aap mogelijk allebei een gevoel van rechtvaardigheid hebben geërfd van een evolutio naire voorvader. „Het sugge reert dat we op deze manier zijn geëvolueerd", zegt onderzoek ster Sarah Brosnan, wier studie in samenwerking met haar Ne derlandse collega Frans de Waal vandaag wordt gepubliceerd in het tijdschrift Nature. Een on derzoeker van kapucijnapen aan de universiteit van New York in Stony Brook, die niet bij het project betrokken was, werpt tegen dat het gedrag van de apen mogelijk is aangeleerd in gevangenschap. Brosnan ver dedigt zich door te stellen dat aangeleerd gedrag pas tot stand komt als een individu wordt be loond voor een bepaald gedrag. „In ons onderzoek kreeg het in dividu daarentegen juist geen beloning voor het vertonen van een bepaald gedrag, in dit geval het weigeren van de ruil", aldus Brosnan. AP Irak was wapens al tien jaar kwijt mnnnze redactie buitenland SIDNEY - Irak heeft waar tien jaar geleden zijn Massavernietigingswapens al itmietigd, maar president Sad- Jim Hoessein wekte de sugges- tie dat hij ze nog wel had ter afschrikking. Dat heeft de voor- jalige VN-wapeninspecteur lans Blix gisteren gezegd voor ((Australische radio. kom meer en meer tot de conclusie dat Irak, zoals het zelf 5«kvolhield, bijna alles van wat let had in de zomer van 1991 jeeft vernietigd", aldus Blix. lis verklaring voor het feit dat de suggestie wekte dat het"nog wel over massavernieti gingswapens beschikte, zei hij: Je kan een bord ophangen met jas op voor de hond', zonder een hond hebt." kil'991 vond het Internationaal Itoomenergie Agentschap in Irak een geheim kern- npenprogramma. De Iaea be steedde vervolgens zeven jaar aan de ontmanteling van Iraks nucleaire capaciteit, totdat zijn inspecteurs in 1998 het land uit terden gegooid. folgens Blix waren de Verenig- ieStaten al op de hoogte van de mogelijkheid dat Irak geen massavernietigingswapens meer had. De Amerikaanse pre- sident Bush hield steeds vol dat ie aanwezigheid van massaver nietigingswapens een invasie van Irak rechtvaardigde. Opname De Arabische satellietzender Al Arabiya heeft gisteren een nieu- we geluidsopname van de ver- dreven Iraakse president Sad dam Hoessein laten horen. Hij roept op de band de Iraakse LONDEN - Het aantal leeuwen en andere grote katachtigen in Afrika neemt drastisch af. Wa ren er twintig jaar geleden nog circa tweehonderdduizend leeuwen, nu bestaat de popula- lieuit slechts drieëntwintigdui- rend dieren. Ook het aantal an dere roofdieren, zoals jachtlui paarden, is schrikbarend ge daald. Dit blijkt uit onderzoek van Laurence Frank, als biologe verbonden aan de universi teit van Californië, dat gis teren in het wetenschappelijk New Scientist is gepubli ceerd. Binnen de reservaten blijven de leeuwenpopulaties stabiel, maar buiten deze gebieden ver dwijnen de dieren in hoog tem po. Oorzaak is volgens Frank tet toenemende vuurwapenbe zit. Een andere reden is de be- olkingsgroei. Hierdoor is er neer vee dat beschermd moet worden. Joch is er volgens de biologe lans op verbetering. Ze wijst op project in Kenia, waarbij mensen met wilde dieren sa menleven zonder dat dat hoge Men met zich meebrengt. Het project betrekt de lokale bevol- bij het behoud van de na tuur, waarbij rekening wordt pouden met de belangen van demensen .ANP/DPA mannen en vrouwen op de strijd met de Amerikanen aan te gaan en eist van de Amerikanen dat ze zich onvoorwaardelijk uit Irak terugtrekken. „Nu breng ik jullie aangenaam nieuws. De verliezen beginnen de rangen van de vijand in hoog tempo aan te vreten jullie moeten jullie greep op het land vergroten en de gewapende strijd voortzetten"zegt de spre kertot de Irakezen over de Ame rikaanse bezettingsmacht. Ook spoort hij de Irakezen aan te de monstreren tegen de bezetting van hun land en geld te doneren aan verzetsgroepen. Nieuwsredacteur Aymen Ga- ballah van Al Arabiya zei dat de zender de opname gisteren in Bagdad ontving. Zoals gewoon lijk belde iemand naar het kan toor van de zender in de Iraakse hoofdstad met de melding dat hij een opname van Saddam had. „Ze leggen de opnameband op een plek in de buurt en wij halen hem op", aldus Gaballah. De vorige opname die Al Ara biya in handen kreeg, dateert van 1 september. Het was nog onmogelijk om te achterhalen of de spreker op de opname echt Saddam Hoessein was. Ervaren beluisteraars van de verdreven Iraakse dictator meldden dat de stem wel erg op die van, een ove rigens erg vermoeide, Saddam leek. ANP/AFP/AP JAKARTA - Een Indonesische vrouw draagt een koffer met spullen, terwijl een man met een katapult naar de politie schiet. De Indonesische autoriteiten begonnen gisteren met de ontruiming van het wooncomplex. Volgens hen waren de bewoners 'krakers'. Politie treedt in het hele land op tegen immigranten. Volgens mensenrechtenorganisaties gaat het om gevluchte inwoners van Atjeh. Bij gevechten tussen autoriteiten en de bewoners raakten tien mensen gewond. foto RTR LONDEN - Een man en een vrouw die samen winkelen krij gen na gemiddeld 72 minuten ruzie. Op dat moment heeft de man er genoeg van. Dat blijkt uit onderzoek van een Britse psycholoog. Hij onder zocht het winkelgedrag van ruim twintigduizend mensen. Volgens wetenschapper Tim Denison ontplooien winkelende mannen hun oer-jachtgedrag. Ze hebben een doel voor ogen, zoeken dat en slaan toe. „Voor mannen is het belangrijk dat ze ook krijgen wat ze voor ogen hadden." Vrouwen daarentegen zijn eer der verzamelaars, ze zoeken meer rond zonder per se een doel voor ogen te hebben. Ze hebben wel een beter 'killer instinct' door hun niet aflatende speur tocht naar koopjes. ANP van onze redactie buitenland MADRID - De Spaanse onder zoeksrechter Baltasar Garzón heeft gisteren 35 personen aan geklaagd wegens betrokken heid bij de aanslagen van 11 september 2001 in de Verenigde Staten. Onder hen is de leider van het terreurnetwerk Al Qae- da, Osama bin Laden, en een onlangs gearresteerde verslag- gever van de Arabische nieuws zender Al Jazeera. De aanklacht tegen Bin Laden is onderdeel van een proces tegen een Spaanse cel van Al Qaeda. Garzón heeft Interpol gevraagd de terroristenleider te arreste ren en hem uit te leveren aan Spanje. Volgens de onderzoeks rechter is er bewijs dat de aan slagen deels in het Zuid-Euro- pese land zijn voorbereid. SLpnze redactie buitenland fEN HAAG - De in april vorig jaar door het Joegoslavië-Tri- unaal wegens misdaden tegen e menselijkheid en oorlogs daden tot 7,5 jaar cel veroor- e™e Bosnische Serviër Milo- j Krnojelac is gisteren in .0jjer beroep veroordeeld tot V1) ien jaar gevangenisstraf. Kamer van Beroep van het ibunaal onder voorzitter- Pap van Claude Jorda oor- eelde dat de rechters in 2002 jPojelacs verantwoordelijk- Jro voor en schuld aan een aan- Ponten uit de aanklacht ten hte niet of niet zwaar ge- nebben meegewogen, nojelac werd veroordeeld dnszijnrolals commandant d gevangenis in de buurt het Oost-Bosnische Foca. J ens het uiteenvallen van Joegoslavië werden er niet-Ser- viërs opgesloten, gemarteld, mishandeld en gedood. De Kamer van Beroep achtte Krnojelacs rol daarbij promi nenter dan de rechters in eerste instantie. In beroep werd daar om gisteren de omvang van de verantwoordelijkheid en scnuld van de veroordeelde groter ge oordeeld. Krnojelac wist precies waar hij aan meewerkte en wat hij door nalaten niet voorkwam, stelden de rechters in hoger be roep. Hij is niet slechts medeplichti ge, maar ook dader geweest. Voorts acht de Kamer van Be roep, in tegenstelling tot de rechters vorig jaar, Krnojelac wel schuldig aan moord en fol tering als onderdelen van mis daden tegen de menselijkheid en oorlogsmisdaden. Krnojelac was verbouwereerd over de ver dubbeling van zijn straf. ANP door Frank Hendrickx MOSKOU - Een enorme foto op de voorpagina gooide het dag blad Gazeta er gisteren tegen aan om het grote nieuws te bren gen: de prima ballerina van het roemruchte Bolsjoj-theater, lie veling van de roddelbladen en favoriet van alle Russische mannen, is deze week op staan de voet ontslagen. Anastasia is te dik. Iedere Rus zou haar willen op tillen, behalve de dansers van het Bolsjoj. Die krijgen al rug pijn als ze kijken naar Anastasia Volotsjkova, de Anna Koerniko- va van het Russische ballet. Ze is 1,69 meter lang en vijftig kilo zwaar, zegt ze zelf, maar vol gens critici moet een danspart ner in werkelijkheid veel meer kilo's tillen. „In ieder interview maakt onze directeur me tien centimeter langer", jammerde de veronge lijkte Volotsjkova. En dat ze te veel ijsjes eet is onzin. „Ik eet te genwoordig alleen blaadjes spi nazie en groenten." Volotsjkova is langer dan de ge middelde danseres. Alleen Jev- gini Ivantsjenko gooide haar ja renlang trouw de lucht in, maar sinds de 'krachtige en nederige danser' spoorloos is verdwenen, probeert iedereen een duet met de grote ster te mijden. De angst voor blessures is te groot. Al wordt gefluisterd dat de nukken van de vedette ook afstotend werken. Een dag voor de première van Danseres Anastasia Volotsjkova meldt zich, vergezeld van een bodyguard, bij een Moskousetv-studio. foto Mikhail Galustov/AP WENEN - De Oostenrijkse politie heeft twee Nederlanders en twee Polen gearresteerd wegens de smokkel van meer dan 230.000 xtc-tabletten. De arrestaties vonden al vorige week plaats, maar werden in het belang van het onderzoek pas gis teren bekend. De mannen werden gearresteerd in Wenen. In koffers die de arrestanten op hun hotelkamer hadden staan, trof de politie circa zeventig kilo xtc aan. Ongeveer vijftigduizend tabletten waren verborgen in de reserveband van de auto waarmee ze van ons land naar de Oostenrijkse hoofdstad waren gereden. De xtc-vangst is een record voor het Alpenland. ANP BELGRADO - De inwoners van Servië-Montenegro gaan op 16 november opnieuw naar de stembus om een president te kiezen. Dat heeft de voorzitter van het parlement, Natasa Mi- cic, gisteren bekendgemaakt. Eerdere verkiezingen, in okto ber en december vorig jaar, mislukten doordat minder dan de helft van de kiezers kwam opdagen. Micic is behalve parlementsvoorzitter ook de waarnemend president van de Balkanrepubliek, die samen met Mon tenegro een losse federatie vormt. ANP/DPA NEW YORK - Een Amerikaan, die had gelogen dat zijn zoon was omgekomen bij de aanslagen op het World Trade Center in New York, is dinsdag veroordeeld tot minimaal elf en maxi maal 33 jaar gevangenisstraf. De man streek met zijn leugen 160.000 dollar op uit een liefdadigheidsfonds, ter compensa tie van de kosten voor de begrafenis en rouwbegeleiding die hij zou hebben gemaakt. De 54-jarige Cyril Kendall, vader van twaalf kinderen, ver zon er volgens de aanklagers een dertiende kind bijzoon Wil fred, die op 29-jarige leeftijd zou zijn omgekomen bij de aan slagen op het WTC. Vier kinderen van Kendall bevestigden in de rechtszaak tegen hun vader dat ze een broer hadden die Wilfred heette. De aanklagers gaan de vier nu aanklagen we gens meineed. AP OTTOWA - Het Canadese parlement heeft onofficieel steun verleend aan regeringsplannen om het homohuwelijk te lega liseren. Dinsdag stemde een zeer kleine meerderheid van volksvertegenwoordigers tegen een niet-bindende motie die herbevestigde dat het huwelijk alleen voor heteroseksuelen is. Het door liberalen gedomineerde Lagerhuis stemde met 137 tegen 132 de motie van de conservatieve oppositionele Cana dese Alliantie weg. Veel parlementariërs van de Liberale Par tij stemden tegen de motie. ANP/RTR KARLSRUHE - De Duitse politie heeft een zeventienjarige vermoedelijke neonazi gearresteerd die in contact zou staan met de extreem-rechtse groep die afgelopen week in München werd opgerold. Het Openbaar Ministerie in Karlsruhe heeft dat gisteren gemeld. De tiener wordt verdacht van lidmaat schap van een terroristische organisatie, aldus het OM. De politie arresteerde vorige week al zeker tien neonazi's op verdenking van betrokkenheid bij een complot om een aan slag te plegen tijdens de eerstesteenlegging van een synagoge in München.AP De verslaggever is de in Syrië geboren Taisir Aluni, die een Spaans paspoort heeft. Hij is beroemd geworden door een in terview met Bin Laden na de aanslagen van 11 september 2001. Garzón heeft benadrukt dat de aanklacht tegen hem niets te maken heeft met zijn huidige baan als journalist, maar met feiten uit de tijd dat hij werkte als vertaler. ANP het Zwanenmeer, begin septem ber, kreeg Volotsjkova te horen dat ze haar hoofdrol kwijt was. Bovendien werd haar contract slechts met vier maanden verlengd. In die tijd moest ze wat aan haar figuur doen. Fans demonstreerden bij de opening van het dansseizoen luidruchtig tegen de blasfemi sche maatregel van het theater. Later belegde ze een persconfe rentie waar ze op onnavolgbare wijze de aanval opende op het theater. Alle verwijten wuifde ze weg. De ballerina beriep zich op haar 'constitutionele recht op werk'. En verder wierp ze zich op als een Russische Jeanne 'd Are. „Ik wil alleen dansen in mijn moe derland", antwoordde ze met een breekbare stem op wille keurig welke vraag. „Anastasia moet een heilige zijn", concludeerde de vileine columniste Olga Gerdt. „Geen normaal mens kan praten zo als zij." Het zijn vooral de vrou wen die weinig medeleven to nen met de 'verwaande' balleri na. Een laatste verzoeningspoging liep deze week op niets uit. De diva wilde alleen een contract tekenen als ze de hoofdrol zou krijgen tijdens de Europese tour van dit seizoen. Directeur Ana toli Iskanov weigerde overstag te gaan en ontsloeg zijn ster op staande voet. De danseres verklaarde gisteren dat er sprake is van een complot. „Onze directeur handelt in op dracht van iemand die niets met ballet te maken heeft. Ik weet nog niet wie het is, maar dat zal snel duidelijk worden." GPD van onze redactie buitenland LITTLE ROCK - De voormalige Amerikaanse opperbevelheb ber van de Navo, generaal bui ten dienst Wesley Clark (58), heeft gisteren zijn kandidatuur bekendgemaakt voor de Demo cratische nominatie bij de presi dentsverkiezingen van volgend jaar. Clark is de tiende Demo cratische kandidaat. Gisteren haalde Clark vooral uit naar Bush' economische beleid. Hij beloofde 'de miljoenen ba nen die verloren zijn gegaan' te redden. Sinds Bush' aantreden in januari 2001 zijn drie miljoen banen verdwenen. Clark was Navo-bevelhebber tijdens de bombardementen op Servië van 1999. Ook heeft hij in Vietnam gevochten. Met die oorlog leek hij een parallel te trekken: „Meer dan honderdduizend Amerikanen zijn overzee aan het vechten en opnieuw maken de Amerikanen zich zorgen over hun burgerlijke vrijheden." De voorverkiezingen binnen de Democratische partij worden begin volgend jaar gehouden. Volgens veel ingewijden is Clark een uitstekende kandidaat, maar zal hij er in de korte tijd tot de voorverkiezingen niet in sla gen voldoende steun en finan ciering te vinden om de Demo cratische nominatie in de wacht te slepen. De negen andere De mocratische presidentskandi daten zijn, al maanden met de voorverkiezing bezig en hebben een grote voorsprong in organi satie, mediabekendheid en campagnefondsen. Clark heeft echter een cv dat volgens veel Democraten de verdiensten van de meeste an dere kandidaten doet verble ken. Als student won hij, net als Bill Clinton, een Rhodes scholar ship, de meest prestigieuze Amerikaanse studiebeurs. Op de keiharde en hoog aange schreven officiersopleiding van West Point werd hij in 1966 ge kozen tot beste van zijn lichting. Tijdens zijn militaire loopbaan was Clark adviseur van ver scheidene presidenten en werd hij benoemd tot opperbevelheb ber van het U.S. Southern Com mand. Eind jaren negentig werd hij gekozen tot opperbevelheb ber van de Navo. AP doorCorde Horde BRUSSEL - De Europese Com missie heeft gisteren unaniem gevraagd om aanpassing van de ontwerpgrondwet voor de Eu ropese Unie, waarover de Euro pese regeringen vanaf oktober gaan onderhandelen. De com missie, het dagelijks bestuur van de EU, vindt dat in de defin- tieve tekst het vetorecht aan banden moet worden gelegd. Onder meer bij Europese wetten voor de bestrijding van fraude en belastingontduiking zouden ministers hun vetorecht moeten kwijtraken, betoogde voorzitter Prodi van de commissie giste ren. Ook wil hij de EU een ster kere rol geven bij het econo misch beleid. Hij herhaalde dat wat hem be treft ook in de toekomst elke lid staat minstens een persoon mag afvaardigen naar de Europese Commissie. In de ontwerptekst staat dat na 2009 slechts vijftien commissarissen stemrecht krij gen. De andere lidstaten krijgen een soort hulpcommissaris zon der stemrecht. Volgens Prodi is dat niet werkbaar. Prodi zei verder dat hij zich kan voorstellen dat in de toekomst groepen EU-landen sneller gaan met beleid dan andere. Met de euro is dat al gebeurd: twaalf van de vijftien landen hebben de gemeenschappelijke munteen heid ingevoerd los van de rest. „Je kunt niet altijd met de snel heid van de traagste gaan", al dus Prodi. De commissie heeft uiteindelijk geen stem bij het bepalen van de eindtekst. Alleen de lidstaten mogen die bepalen. De Neder landse regering heeft dinsdag nog aan de Tweede Kamer ge schreven grotendeels aan de ontwerpgrondwet te willen vasthouden. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 7