PZC Overspannen huizenmarkt bedreigt economie Spanje Olifanten en geiten Pi hi ve Aftocht De Ruiter met rumoer omgeven Ingrepen ziekenfonds gelden eveneens voor particulier verzekerde Bijdrage aan succes meubelreus Ikea is moeilijk te achterhalen Sei 18 september 1953 donderdag 18 september 2003 Afbreukrisico Waarschuwing Harvard Beter Problemen Eigen risico Moberg is onbekende in Zweden De vanwege zijn inmiddels aangepaste, maar nog steeds rian te beloningspakket omstreden Ahold-topman Anders Moberg was van 1986 tot 1999 concernchef van de Zweedse meubelgi gant Ikea. Hij leidde het bedrijf tijdens een groeiperiode waarbij Ikea van 66 naar 150 woonwarenhuizen uitbreidde. „Moberg was heel anoniem." door Windy Kester Het valt nauwelijks aan te geven in welke mate de (omzet)groei van Ikea aan de persoon van oud-bestuurder Anders Moberg te danken is. Volgens de financieel-economi- sche pers in Zweden doen lei dinggevenden bij Ikea sinds jaar en dag niet of nauwelijks mededelingen over de interne bedrijfsvoering. „Moberg was heel anoniem. We kunnen abso luut niet zeggen wat hij bete kend heeft voor Ikea", klinkt het op de economieredacties van verschillende Zweedse dag bladen. Ikea is geen beursgenoteerde onderneming en hoeft zich daarom niet naar de buitenwe reld te verantwoorden. Dit ver sterkt de gesloten cultuur bij het bedrijf. Moberg vertrok in 1999 bij het Ikea-concern. Hij ver klaarde 'iets anders te willen' voordat hij daarvoor te oud zou zijn. Hij koos voor een toekomst bij Home Depot, een Ameri kaanse keten van enorme doe- het-zelf-warenhuizen. Begin dit jaar werd Moberg ge vraagd voor de toen vacante functie van topman bij het Zweedse telecombedrijf Telia. Hij zei 'nee' tegen het aanbod, door Erwin Buter naar verluidt vanwege persoon lijke en economische redenen. Wat is zo'n ervaren topmanager eigenlijk waard? „Dat is niet te zeggen", stelt Lars Oxelheim, hoogleraar aan het Instituut voor Economisch Onderzoek, onderdeel van de Universiteit van Lund (Zweden). Oxelheim meent zelfs dat het moeilijk is in te schatten of een topman goed is voor een bedrijf of juist niet. „Hoe goed je ook filtert, er blijft altijd macro-economische ruis aanwezig die de resultaten van een bedrijf beïnvloeden." Alleen al vanwege het ontbre ken van een goed meetinstru ment voor de prestaties van top bestuurders zijn extreem hoge beloningspakketten nauwelijks verdedigbaar, vindt Oxelheim. De Zweedse hoogleraar deed onderzoek naar de hoogte van lonen van topbestuurders van 200 beursgenoteerde onderne mingen in Zweden en Noorwe gen. Zijn conclusie - niet echt verrassend: de beloningspak ketten worden beter naarmate het 'afbreukrisico' voor de be trokken bestuurder toeneemt. Volgens Oxelheims onderzoeks resultaten groeit het risico op falen (met alle gevolgen van dien: bezoedeling van de goede Moberg (links) en De Ruiter (rechts) twee weken geleden op de aandeelhoudersvergadering van Ahold in Scheveningen, toen er nog werd gelachen. In het midden D. G. Eustace, lid van de raad van bestuur. foto Ed Oudenaarden/AN P naam; ontslag; aansprakelijk heidsprocedures) naarmate het bedrijf internationaler georiën teerd is. Een beursnotering op Wall Street, een grote export en Amerikanen in de raad van be stuur zijn volgens Oxelheim drie concrete risicofactoren. „Amerikanen zijn een stuk into- leranter in bestuursfuncties dan Europeanen", verzekert Oxel heim. Ahold is een zeer interna tionaal bedrijf, met Amerika nen in het bestuur. Dat Moberg gisteren na alle commotie over zijn honorering zwichtte voor de publieke druk en alsnog in stemde met aanpassingen is vol gens de Zweedse hoogleraar 'erg ongebruikelijk'. GPD Weer klaarde Henny de Ruiter een klus. Nu Ahold met een nieuwe bestuursvoorzitter dankzij een miljar denkrediet bij de banken orde op zaken kan stellen, trekt de 'supercommissa ris' zich terug. Dit keer niet in de stijl van de man op de achtergrond, maar omgeven met veel rumoer door de kri tiek op de beloning van Anders Moberg. De president-commissaris (69) zal zich een ander afscheid hebben voorge steld. De oud-topman van Shell zou pas volgend jaar zijn afgetreden wan neerhij zeventig wordt. De Ruiter gros siert sinds zijn pensioen bij het oliecon cern in 1994 in commissariaten en werd wel de machtigste man van het Neder landse bedrijfsleven genoemd. De zoon van een conducteur is toezichthouder bij veel grote bedrijven, zoals Aegon en Heineken. Hij stelde orde op zaken bij het staalconcern Corus. Achter de schermen hielp hij bij een reorganisatie die duizenden arbeiders hun baan kostte. De machtige De Ruiter bleef onbekend bij het grote publiek. In spaarzame in terviews liet hij weinig over zijn privé- leven los. Afkomstig uit een hervormd nest was hij in zijn studiejaren aanhan ger van de PvdA. Later koos hij voor de WD. Hij speelde in het Nederlandse volleybalteam. De Ruiter was een van de oprichters van het Republikeins Ge nootschap, dat ijvert voor afschaffing van de monarchie. Als voorzitter van de raad van commis sarissen leidde De Ruiter Ahold sinds de boekhoudfraude in februari bekend werd door de eerste moeilijke maan den. Het concern regelde onder zijn lei ding een miljardenkrediet met de ban ken en haalde Ahold Anders Moberg binnen als opvolger voor Cees van der Hoeven. Beleggers waren al ontevreden dat de fraude bij onder meer de dochter US Foodservice zo laat was opgemerkt, maar vooral het beloningspakket van Moberg kwam De Ruiter op forse kri tiek te staan. De Zweed bleek 10 mil joen euro per jaar aan salaris en ook nog bonussen te hebben bedongen, wat leidde tot een verhit maatschappelijk debat in Nederland en uiteindelijk tot het einde van De Ruiters koninkrijk bij Ahold. ANP door Henk van den Boom De overspannen woning markt in Spanje dreigt de nationale economie op te bla zen. „Een tijdbom die ligt te wachten op de ontploffing", zo luidt de conclusie van een studie door de gezamenlijke Spaar banken, de belangrijkste hypo theekverstrekkers in Spanje. In vergelijking met de rest van Europa is de Spaanse onroe rendgoedmarkt oververhit. Vier van de tien huizen die de afgelo pen vier jaar in de Europese Unie werden gebouwd, staan in Spanje. Dit jaar komen er nog eens 600.000 bij, een toename van zeventien procent. Ondanks die enorme groei blij ven de prijzen stijgen met een gemiddelde van vijftien procent per jaar, terwijl elders in Euro pa de woningprijs al geruime tijd stabiliseert. Volgens het on derzoek van de banken hebben de Spaanse huizen momenteel een overwaarde van bijna dertig procent. Zij spreken over een 'luchtbel' en zijn bang dat die, net als een paar jaar geleden met de technologiefondsen gebeur de op de beurs, uit elkaar zal spatten. Dat zou rampzalig zijn voor de economie. De gemiddelde Spanjaard moet de helft van zijn bruto maand salaris wegbrengen naar de bank voor rente en aflossing. De prijzen van de huizen stegen de afgelopen vijftien jaar drie keer zo hard als de lonen. Al eerder waarschuwden het IMF en de Vereniging van Ar chitecten de Spaanse overheid voor het risico dat de bouwwoe de de nationale economie uit haar evenwicht brengt. Nu zijn het de banken die vrezen dat het misgaat. Bouwers en project ontwikkelaars ontkennen ech ter dat er sprake is van een 'luchtbel' en blijven de mensen aansporen huizen te kopen, on der meer als belegging. Sinds de malaise op de beurs hebben de Spanjaarden massaal hun geld 'in stenen' belegd. Dat heeft tot gevolg dat veertien procent (drie miljoen woningen) van het totale huizenbestand in Spanje niet wordt bewoond. Ei genaren durven de huizen niet te verhuren uit angst voor wanbe talers In Spanj e worden relatief weinig woningen verhuurd (elf procent van het totale aanbod) en de wetgeving op dat punt is verre van toereikend. Premier Aznar laat zich er in ei gen land, maar ook internatio naal, op voorstaan dat Spanje het enige EU-land is waar de economie nog groeit. Maar dat is voornamelijk te danken aan de bouwsector die alom wordt ge zien als de motor. Meer dan een kwart van de economische groei is te danken aan projectontwik kelaars en aannemers. Bijna tien procent van het bruto na tionaal product komt op naam van de bouwsector. Niet alleen de woningbouw, ook de aanleg van wegen, spoorlij nen en andere publieke werken zijn een belangrijk onderdeel van die groei. Tachtig procent daarvan wordt gefinancierd uit Europese fondsen (voor de ko mende driejaar 114 miljard eu ro). GPD De bouwwoede en de zeer hoge prijzen kunnen Spanje veel ellende bezorgen als de markt instort. foto GPD De Nederlandse economie moet een kenniseconomie worden. Wij moeten ons geld in de wereld verdienen door de verkoop van gespecialiseerde kennis. Die kennis moet gele verd worden door de Neder landse universiteiten. Het is echter volgens allerlei deskun digen de vraag of de Nederland se universiteiten daartoe wel in staat zijn. Allerwege wordt geklaagd dat het slecht gaat met het Neder landse hoger onderwijs. Daar worden vele redenen voor aan gevoerd. In de eerste plaats geeft de Nederlandse overheid relatief weinig geld uit aan het universitaire onderwijs. Met meer geld, hoe noodzakelijk ook, kunnen de problemen ech ter niet opgelost worden. Onderwijskundigen zijn van mening dat de hele mentaliteit van de Nederlandse universitei ten niet deugt. De studenten zijn niet zozeer dom, maar wel ge makzuchtig en helemaal niet in gesteld op concurrentie. Bovendien besteden ze maar een klein deel van hun tijd aan de studie, omdat ze moeten wer ken om hun vrolijke leventje te financieren. Ook het niveau van de docenten zou verhoogd moeten worden door het hele systeem meer con currerend te maken. Tenslotte wordt er volkomen terecht ge klaagd over de bureaucratise ring en de noodzaak voor vele docenten om allerlei bestuurs taken te vervullen, waardoor zij aan hun echte werk niet toeko men. Teneinde duidelijk te maken hoe droevig het wel niet gesteld is aan de Nederlandse universi teiten, wordt de situatie hier dan onveranderlijk vergeleken met de allerbeste universiteiten in de Verenigde Staten, bij voor keur met Harvard University. Daar is nu werkelijk alles fan tastisch. De hoogleraren zijn de beste ter wereld en de studenten zijn intelligent, nieuwsgierig en ongekend ijverig. Er is altijd geld genoeg voor onderzoek, terwijl het bestuur van de uni versiteit in handen is van be roepsmanagers. De zaken worden in deze be schrijving iets mooier voorge steld dan ze in werkelijkheid zijn, maar tot op zekere hoogte is dit beeld inderdaad in over eenstemming met de werkelijk heid. Harvard is veel beter dan de Nederlandse universiteiten. De vergelijking is echter hoogst onrechtvaardig, omdat Har vard volkomen anders is geor ganiseerd dan een Nederlandse universiteit. Het is alsof men een olifant met een geit vergelijkt en vervolgens kritisch opmerkt dat het treurig is dat de geit geen slurf heeft, omdat zo'n slurf bliksems han dig is. Voorstellen om de Neder landse universiteiten op het ni veau van Harvard te brengen komen er meestal op neer, om deze beeldspraak voort te zet ten, dat de geit door middel van plastische chirurgie zal worden voorzien van een slurf. Wie een slurf wil, heeft een olifant nodig en wie Harvard wil evenaren, moet de universiteiten hier net zo organiseren als Harvard. Harvard is een particuliere uni versiteit met een eigen vermo gen van een kleine 20 miljard dollar. De universiteit kan hoogleraren indien gewenst enorm veel betalen of praktisch onbeperkte (onderzoeks) facili teiten bieden. De studenten worden streng geselecteerd. Van overheidsvoorschriften of uni formerende wetgeving hoeft Harvard zich helemaal niets aan te trekken. Al die mogelijkheden hebben Nederlandse universiteiten niet. Het is daarom veel recht vaardiger de Nederlandse uni versiteiten te vergelijken met de grote universiteiten van de Amerikaanse deelstaten. Verge leken met die statelijke instel lingen zijn de Nederlandse ze ker niet slechter. In internationale vergelijkin gen doen de Nederlandse uni versiteiten het helemaal niet slecht. Naar verhouding bij voorbeeld veel beter dan de Franse of de Duitse, omdat de Nederlandse veel internationa ler zijn georiënteerd. In een in ternationale vergelijking wordt de rangorde niet bepaald door het niveau van de modale stu dent, dat in Nederland inder daad niet best is, maar door dat van de beste studenten die in het onderzoek terechtkomen. Voorzover ik daar enige kijk op heb, is het niveau van de modale Amerikaanse student zelfs lager dan dat van de modale Neder landse. Afgezien van die paar - meest particulier gefinancierde - topuniversiteiten kampt het Amerikaanse universitaire on derwijs met precies dezelfde problemen als het Nederlandse. In Nederland maakt de univer sitaire wereld zich bijvoorbeeld veel zorgen over het zeer geringe aantal bètastudenten. In de VS is dat probleem nog veel ernsti ger. De topuniversiteiten hebben daar echter geen last van, omdat zij in feite bètastudenten uit de hele wereld kunnen selecteren. Hier raken we een laatste pro bleem aan dat in al die gemak zuchtige en nogal nationalisti sche kritiek op de Nederlandse universiteiten steeds wordt ver geten. Wetenschap is een mon diale zaak. De beste Amerikaanse universiteiten en wellicht ook Oxford en Cam bridge, zijn de top van wat ei genlijk een wereldwijd systeem is. Als de beste Nederlandse stu denten de kans krijgen aan die 'werelduniversiteiten' te wer ken, is er eigenlijk niets aan de hand. Willen we daarentegen Harvard in Nederland, dan moeten we aan een particuliere onderwijsinstelling, die alle on derwijs in het Engels gaat ge ven, zo'n 15 miljard euro start kapitaal cadeau geven, zonder enige overheidsbemoeienis. Dat zie ik nog niet gebeuren. GPD door Anita de Haas De maatregelen die de overheid heeft aange kondigd voor ziekenfonds verzekerden zullen automa tisch ook gelden voor mensen die verzekerd zijn via de StandaardPakketPolis. Het gaat dan om een eigen bij drage van 1,50 euro per re cept vanaf 2004. Verder zal er geen vergoeding meer zijn voor de pil boven de 21 jaar, ziekenvervoer, tandarts (vol wassenen) en voor de eerste ivf-behandeling. Voor fysio- en psychothera pie komt een lagere vergoe ding en vanaf 2005 een eigen risico per volwassene van 200 euro. Althans, als het parlement de voorstellen van het kabinet overneemt. De StandaardPakketPolis is een soort ziekenfondsverze kering voor particulieren die niet (meer) in het zieken fonds kunnen en te weinig in komen hebben om zich parti culier te verzekeren. Het gaat vooral om 65-plussers, men sen die in Nederland werken maar in het buitenland wo nen en mensen die om allerlei andere redenen niet voor het ziekenfonds in aanmerking komen. De inhoud van het pakket en de premie worden net als bij het ziekenfonds door de overheid vastgesteld en de verzekeringsmaat schappijen zijn verplicht mensen voor deze verzeke ring te accepteren. Ook voor deze groep verze kerden geldt dus dat de ver goeding van de jaarlijkse controle aan de tandarts en het trekken van tanden en kiezen niet meer vergoed zal worden. Het zijn volgens D. Westerwoudt van CZ Zorgverzekeraar in Tilburg nog 'de laatste restjes tand arts' voor volwassenen die nog in het ziekenfondspak ket zaten. Voor kinderen tot 18 jaar zullen veel zaken in het ziekenfondspakket blij ven, maar volwassenen zul len zich voor de tandarts te )ELF' moeten verzekeren. Het zie' |(n ve kenfonds en de Standaard- PakketPolis kennen twee vormen van aanvullen-lis de de tandartsenverzekering, lerkf: loorlV ;etrok nu ai iet on< waarbij de één nog wat meet vergoedt dan de ander, maat Kerrai ook die zullen nu uitgebreid moeten worden. Dat bete- kent een premieverzwaring Ook ziet het er naar uit dal patiënten de controle bij de tandarts uit de eigen porte- |)at ze monnee moeten gaan beta len. Volgens Westerwoudt het geen zin een controle waar iedereen ieder jaar ge bruik van maakt in een ver zekering te stoppen, moet zo'n bedrag al stan daard. in de premie verwerkt worden en kunnen mensen het dus net zo goed zelf beta len. Een verzekering is be- doeld om risico's te dekken die niet te voorzien zijn." Aanvullende verzekeringen voor bijvoorbeeld tandarts of fysiotherapie worden volgens Westerwoudt onge twijfeld onderwerp van con currentie tussen de verzeke raars. irand loveni tan da lolgen jchtb: JoorE De verwachting is dat del,50 |slaafd> euro eigen bijdrage per re cept door de politiek wordt getorpedeerd. Maar ook de 200 euro eigen risico per vol wassene is voor CZ noggeeD voldongen feit. Wester woudt: „2005 is nog zo ver. De vraag is ook of het parle ment 2x200 euro voor een echtpaar acceptabel vindt en dat niet terugbrengt tot bij voorbeeld 200 euro per zin." Omdat de begroting voor Volksgezondheid pas de laatste week van november behandelt wordt in de mer, blijven de details van veel maatregelen nog onge wis. Westerwoudt: „Eindno- vember moeten verzekeraars ook hun pakketten en pre mies voor 2004 op een rijtje hebben en het kan daarom nog spannend worden." GPD BIST Imste den te straat ilijke derder rwerfj wrstai psychi iisch\ leger en be ian e< lak- extra rordt rerdei ast o{ retho rerblij sdai rondh n reg er netZi leger 3G&( ingen slaafd HUWELIJK - De Amerikaan se senator Joseph McCarthy treedt op 29 september in het huwelijk met Jean Kerr, een voormalige assistente van zijn bureau. McCarthy is 43 jaar, zijn aanstaande bruid 29. Kerr werd negen jaar geleden ver kozen tot het knapste meisje van de George Washington Universiteit. ZWENDELAARS - De recht bank in Assen heeft twee broers uit Den Haag veroor deeld tot drie jaar gevangenis straf wegens schilderijen- zwendel. Het tweetal had een dominee uit Odoorn een be drag van rond de 88.000 gul den afgetroggeld voor ds zogenaamde aankoop va schilderijen. De vader van verdachten, een 67-jarigr Utrechtse sierkunstenaar kreeg zeven maanden. BOOTVERBINDING - Hf verkeer en vervoer van en naai Schouwen-Duiveland lever, nog steeds problemen op. de vervoerscapaciteit op ct lijn Zierikzee-Katse Veer ie vergroten, heeft de provincie besloten dit veer ook 's nachts te laten varen. Pogingen var de Provinciale Stoomboot diensten en de Rotterdamse!» Tramweg Maatschappij e schip te huren, zijn mislukt. PZC Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 315500 Fax (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG Vlissingen Tel. (0118) 493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 315670 Fax (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax (0114)372771 E-mail redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern Internet: www pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail, web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2,00) per maand 20.50 per kwartaal 55.10 per jaar: 209,90 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag 1,10 zaterdag 1,65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35 93 00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: i maandag t/m vrijdag: tijdens kantoo zondag, van 16.00 tot 18.00 uur Tel (0113)315555 Fax(0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel (0113) 315540 Fax (0113) 315549 Rubrieksadvertenties (kleintjesi Tel. (0113) 315550 Fax: (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0113) 315520 Fax: (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel (0114)372770 Fax: (0114)372771 lnternet:www pzc nl/adverteren De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voo^ ze (abonnementenjadministratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante cll producten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvulaig f teerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk m PZC, afdeling lezersservice, Postbus 3229,4800 MB Breda Behoort tot UJGCJGnGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4