13 Onder een boog van kalebassen 'Sluis aan Zee' op losse schroeven 1 Raad van State geeft Van Ruiten gelijk Kinderleidsters in het zonnetje in Breskens 3 Eenduidige regeling stroomstoring Tekort noopt tot vooruitschuiven projecten in West-Zeeuws-Vlaanderen mmsasms SieMatic Milieu Ongewoon design past in een gewone keuken. zeeuwse almanak ZEEUWS-VLAANDEREN donderdag 18 september 2003 Geweld Drie jaar celstraf voor poging tot doodslag fietsers Pompoenenbrood rassenemenu Kolonisten van Catan Solof EN NU OOK NOG HEEL VOORDELIG! zc door lieve Provincie stelt aanleg wegen uit Harold de Puysseleijr SLUIS - Gedeputeerde Staten US) van Zeeland stellen de isiileg van de rondweg om Aar- jenburg en de beveiliging van let wegtraject Aardenburg/- ^ede uit. Ook de aanleg van pa- jUelwegen en de aanpassing tan fietspaden in het kader van lel project Duurzaam Veilig is je komende vijf jaar nog niet aan de orde, evenals een aantal andere werkzaamheden. De uitvoering van de wegverbe- teringen - onderdeel .van het jan Duurzaam Veilig in West- ieeuws-Vlaanderen - komt pas weer in beeld. Zowel voor de rondweg Aarden- 5;rg als Aardenburg/Eede is de planologische procedure nog jiet afgerond en de benodigde >rond nog niet aangekocht. Ge nen de ingediende bezwaren ligt het bovendien voor de hand jat de procedures niet voor het einde van de looptijd van het project Duurzaam Veilig (1 ja- iiuari2007) zijn doorlopen. GS kiezen voor de bezuinigin- omdat de provincie 9,1 miljoen euro tekort komt. Aan- tankelijk is gekeken naar de «gelijkheid om een of meer ieelprojecten te schrappen. De ge mogelijkheid daarbij was in zijn geheel af te zien van je geplande rondwegen, maar het dagelijks provinciebestuur vond dat geen reële optie. Afzien van de rondwegen bete- sent dat de provincie het plan niet overeenkomstig de afspra- kenuitvoert. Bovendien worden belangrijke verkeersproblemen aide kernen er niet door opge lost omdat duurzaam veilige in richting daarvan afhankelijk is van de aanleg van de rondwe gen", aldus GS. GS hebben vervolgens ook het idee laten varen om te kiezen voor een slechts gedeeltelijk duurzaam veilige inrichting, want 'dat doet geweld aan het r van dit landelijk voor- MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg achtte gisteren bewezen dat een 34-jarige Goe- senaar gepoogd heeft twee fiet sers van het leven te beroven doormet zijn auto opzettelijk op in te rijden. Een van de fietsers werd ge schept. Het slachtoffer liep ernstig hersenletsel op. De tweede fietser viel ook op de leg. Hij geraakte eveneens gewond. man werd voor poging tot doodslag, het doorrijden na een ongeval en het weigeren van de blaastest tot drie jaar gevange nisstraf en vijf jaar rij ontzeg ging veroordeeld. De auto werd verbeurd verklaard. beeldproject'. „Na jaren van voorbereiding en onderhande len over te kiezen oplossingen en creëren van draagvlak slaat de provincie opeens een andere weg in. Dit zal ongetwijfeld bij de andere partners en bij de bur gers leiden tot onbegrip en be zwaren." Zo bleven uiteindelijk twee al ternatieven overeind. Behalve de al genoemde onderdelen gaat het dan om de versoberde uit voering van een aantal andere deelprojecten. Het betreft het schrappen van de rotonde tussen Oostburg en Zuidzande en de aanpassing van het bestaande - te smalle - fietspad op de weg Potjes/Sluis, plus het vereenvoudigen van de aansluitingen van de Braam- dijk en de Kanaal weg op die weg. GS benadrukken in hun besluit nog wel, dat 'naar partners en de bevolking moet worden gega randeerd' dat de doorgeschoven onderdelen op termijn alsnog worden uitgevoerd. Binnen het bestuurlijk overleg Duurzaam Veilig moet nog overeenstem ming worden bereikt over de op lossing. Het college van B en W van Sluis is niet te spreken over de voor- De plattelandsvrouwen uit Oostburg bekijken kalebassen bij de familie Scheele in IJzendijke. door Jan Jansen IJZENDIJKE - Het is geen sprookje maar het verhaal zou wel zo kunnen beginnen. Er was eens een mevrouw die dacht dat pompoenen in bomen groeiden. „Tja, dat heb je soms met mensen uit de stad", lacht Annelies Scheele. De ervaring leidde tot een 'pompoenen jungle' op haar IJzendijkse boerderij die komend weekend, in het kader van de Week van het Platteland, weer open staat voor bezichtiging. „Toen ik die mevrouw hoorde dacht ik: Ik moet laten zien hoe ze echt groeien." Daartoe liet ze op het erf een tientallen meters lange boog van hout en staal op richten om er de planten langs te leiden. En september is weer de maand om het resultaat te tonen: een wirwar van bla deren en vruchten die steevast ah's en oh's oproepen. Wel moet Annelies Scheele bekennen dat ze de bezoekers op het verkeerde been zet. De boog laat geen pompoe nen maar Afrikaanse kalebassen zien. Die groeien weelderiger maar geven een groene vrucht in plaats van het vlammende geel en oranje van de pompoen. „Ze zijn ideaal voor zo'n jungle. Het zijn tropische vruchten, dus dit jaar, met zo'n zomer, doen ze het geweldig." Toch is de kalebassenboog bedoeld om de aandacht te vestigen op haar uit de hand gelopen hobby, de teelt van pom poenen. Jaren geleden begonnen met een stuk of tien plantjes zette de IJzen dijkse er nadien elk jaar meer. Toen het aantal de duizend naderde, werd de verkoop van de kleurrijke vruchten se rieuze handel. Door omstandigheden staan er dit j aar maar vijfhonderd plan ten, maar ze is van plan de neventak weer verder uit te bouwen. Op het veertig hectare metende biologi sche akkerbouwbedrijf van Annelies en Jean Scheele is de pompoenenteelt een 'kleine bijverdienste'.,Het is een beetje mijn zakgeld, zeg ik altijd maar." De jungle heeft een educatieve en een wer vende functie. „Het is niet makkelijk foto Peter Nicolai hier in de polder mensen te trekken. Borden mogen we niet meer zetten, en dit valt wel op." Doordeweeks leidt ze groepen rond, die ze tevens trakteert op koffie met pom poenenbrood. Een pompoen is er niet puur voor de sier, vertelt die geste. Ze beschikt over recepten voor onder meer brood, soep en een stoofpotje. In de weekends van september en oktober is de jungle voor iedereen toegankelijk. Komende zaterdag en zondag is er van wege de Week van het Platteland een extra activiteit: Een boerenmarkt waarop ook collega's bijzondere pro ducten van eigen erf laten zien. genomen bezuinigingen, zo liet de gemeente eerder al weten in een brief aan de Zeeuwse Sta tenfracties. Volgens het college klopt het niet dat de provincie verzaakt, terwijl de gemeente wel aan haar verplichtingen in het kader van Duurzaam Veilig heeft voldaan. door Eugène Verstraeten SLUIS - Het project 'Sluis aan Zee' wordt voorlopig niet opge nomen in de streekplanherzie ning West Zeeuws-Vlaanderen. Dat blijkt uit de ontwerp-her- ziening, die Gedeputeerde Sta ten voor advies naar de Pro vinciale Commissie voor het Omgevingsbeleid stuurden. De in het Gebiedsplan West Zeeuws-Vlaanderen ingeteken de jachthaven bij Sluis strookt niet met het huidige Streekplan Zeeland. Dit heeft te maken met nautische bezwaren. Toename van recreatievaart kan namelijk voor conflictsituaties zorgen met de belangen van de zee scheepvaart op de Wielingen en deWesterschelde. „Pas nadat de nautische gevolgen in beeld zijn gebracht, kan de provincie be zien of het Streekplanbeleid op dit punt kan worden herzien", zo wordt gesteld. Volgens de provincie is voor wat betreft Sluis aan Zee nu eerst de gemeenteraad van Sluis aan zet. Die moet nader onderzoeken welke nautische gevolgen de be oogde jachthaven heeft voor de zeescheepvaart. Na de besluit vorming van de gemeenteraad van Sluis over het project Sluis aan Zee neemt de provincie een eigen standpunt in. Door het project voorlopig niet in de Streekplan-herziening op te nemen, komen GS tegemoet aan de wens van Provinciale Staten om alleen maar zaken op te nemen die in de planperiode tot 2018 gerede kans maken te worden uitgevoerd. Behalve Sluis aan Zee zijn nog drie on derdelen uit het Gebiedsplan niet in de herziening opgeno men. Dat zijn de kustverster- king, de proeftuin en de zoge noemde natte as, waarover nog te veel onduidelijkheid bestaat. In het Streekplan wordt wel de uitbreiding met 2 0 0 hectare ver- blijfsrecreatie opgenomen. Daarin is ook de ruimte voor on geveer 150 permanent bewoon de huizen in zogenaamde 'unie ke projecten' opgenomen bij Sluis en bij Cadzand-Bad. Ver der wordt in de herziening in vulling gegeven aan het 'rood voor groen'-principe, waarbij uitbreiding van woonfuncties en recreatiebedrijven wordt ge compenseerd door natuur. Ten slotte wordt bij alle uitbreidin gen en nieuwvestigingen van verblij f srecreatiecomplexen permanente bewoning geweerd Advertentie vanavond vanaf 17.30 uur Japanse wakamé-soep, en Oosterse groenten met zalm of met paddestoelen (vegetarisch) en chocolade bavarois 11,50 9,00 vegetarisch menu) vrijdag 19 september 9.30-12.00 uur introductieles ZVU Thom Schrijer zaterdag 20 september 10.00-16.00 uur voorronde Nederlands Kampioenschap 15.00-16.30 uur Singer-songwriter Olof Sinke bekijk ook onze website wwtv.drukkeriimiddelburg.nl door Adri Klinkenberg DEN HAAG - De gemeente Ter- neuzen moet aan het cleaning- en transportbedrijf Van Ruiten B.V. in Axel 4861 euro schade vergoeding betalen met rente vanaf november vorig jaar. Ook moet de gemeente 644 euro pro ceskosten vergoeden. Dit heeft de Raad van State in hoogste in stantie uitgemaakt. De gemeente verbood het par keren van tankwagens met ge vaarlijke lading op het parkeer terrein van Van Ruiten aan de Vaartstraat. Volgens de ge meente komt het parkeren van met Dow-chemicaliën geladen tankauto's, twee tot drie dagen aaneengesloten, neer op opslag van gevaarlijke stoffen. Daar heeft Van Ruiten geen vergun ning voor. De voormalige ge meente Axel (en later ook Ter- neuzen) vreesde gevaar voor omwonenden. De Raad van Sta te constateert dat Van Ruiten pok een pleaningbedrijf van tanks is. De resten in de tanks zijn afvalstoffen. De Raad van State schaart het bedrijf dan ook onder de afvalverwerkers. Gemeenten hebben niets te zeg gen over die bedrijven. Alleen de provincie is bevoegd daar over beslissingen te nemen. Advertentie joorWilma Valk JRESKENS - De overlast van laatste maanden lijkt even jfigeten, gisterochtend was het Wst bij kinderopvang Dui zendpoot te Breskens. „Van- foag geen billen poetsen en snoetjes wassen, maar laat jullie nu eens verrassen", zo was te le zen in een door kinderen en ou ters samengesteld boekje, ca deau voor de leidsters. |n het kader van de Week van de kinderopvang had de Stichting kinderopvang Zeeuws-Vlaan- Jeren besloten juist de leidsters '®deDuizendpoot in Breskens ®Pde dag van de leidsters, 17 september, eens in het zonnetje te zetten. De leidsters hadden veel hinder ondervonden door glas, sigarettenpeuken en hon denuitwerpselen in de zandbak en op het speelterrein. „De schuldige is niet gevonden," zegt leidster Lisa Jacobse, „maar de laatste weken is de rust teruggekeerd. Vooral sinds we contact hebben gezocht met de media." Van Sandra van de Walle, moe der van een van de kinderen en lid van de cliëntenraad, ontvin gen alle vier leidsters uit Bres kens een presentje, een klokje en het boekje met zelf gemaakt te keningen, verhalen en foto's. „We wisten hier niets van," al- Advertentie) dus Lisa. „Een heel leuke ver rassing. We hopen dat het nu ook rustig blijft hier, maar er wordt over gedacht in overleg met de ouders en de gemeente naar een andere locatie uit te kijken. Er wordt nu gedacht aan een plaats dichtbij de Openbare Basisschool aan het Molenwa ter hier in Breskens. Tijdelijk zou dit een oplossing zijn, want voordat de Brede School er komt, gaan er vast nog jaren voorbij." Juffrouw Lisa (rechts) wordt door een van de ouders bedankt voor haar inzet. foto Peter Nicolai Handige rollen van 11 meter: 4 banen uit 1 rol Structuur op uw muur, maar ook weer verwijderbaar Overschilderen geen probleem Makkelijk in onderhoud AP IN VERF EN BEHANG TMC WOONWINKELS Marconistraat 13 Goes Tel. (0113) 22 41 12 www.lmcwoonwinkels.nl SieMatic SC 10 9.400,- excl. montage Voor een echte SieMatic hoeft u geen grote keukenruimte te hebben. En u hoeft ook niet rijk te zijn. conceptl 0 van SieMatic bewijst dat design, kwaliteit en functionaliteit ook perfect gerealiseerd kunnen worden op circa 10 nrt Ai voor een prijs van 10.000 euro ihclusief Atag kwatiteitsapparatuur. Verrassend? Kom dan eens in onze show room kijken naar de andere mogelijkheden van conceptl 0. 'f Liefst een SieMatic Middelburg Wooiistudio Middelburg, Industrieterrein Arnestein, Grenadierweg 17a, telefoon 0118 - 62 95 22 Goes Plieger B.V. (ook voor sanitair), Nansenbaan 15, telefoon 0113 -24 64 64 Axel SieMatic Keukenstudio Van Vliet, onder dak bij Pot Woninginrichting, Nieuwendijk 89, telefoon 0115 - 56 40 70 Terneuzen BouwCenter De Hoop, Kennedylaan 32. telefoon 0115 - 68 06 12 door Marcel Modde ZIERIKZEE - Er komt een één duidige regeling van wat er moet gebeuren in geval van een grote stroomstoring in Zeeland. Commissaris van de koningin W. van Gelder gaat een ambte lijke projectgroep samenstellen die een vaste alarmeringsproce dure moet gaan voorbereiden, samen met Delta en de hulp diensten. De maatregel is een reactie op de tWee grote stroomstoringen in de Schouwse Westhoek tijdens het toeristisch hoogseizoen. In beide gevallen schoot de reactie en informatievoorziening van Delta te kort. Een snelle inzet van brandweer en politie voor kwam calamiteiten rond het uitgaansleven en de recreatie- bedrijven in Renesse en omge ving. Burgemeester J. Assel- bergs uitte felle kritiek op het optreden van het nutsbedrijf, dat in zijn ogen met name in de richting van de hulpdiensten te kort schoot. Pas na twee uur ar riveerde een vertegenwoordi ger van Delta in het Regionaal Coördinatie Centrum in Mid delburg, vanwaaruit de hulp diensten bij dergelijke bijzon dere omstandigheden worden aangestuurd. Ook vond Assel- bergs het onverantwoord dat het volledige telefoonnetwerk, zowel de vaste lijnen als de gsm- verbinding, door de stroomsto ring was lamgelegd. De kwestie werd door de ge meente Schouwen-Duiveland aangekaart bij Van Gelder, de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, Delta en KPN Tele com. Van Gelder heeft inmid dels in een gesprek met Assel- bergs stappen toegezegd. Een ambtelijke werkgroep gaat een duidelijke handleiding maken voor dit soort gevallen. C02-uitstoot, SO,-emissies, het Kyoto-verdrag. De Mid delburgse wethouder haalde alles uit de kast om het be lang van het nog te bouwen windmolenpark in Nieuw-en Sint Joosland te benadruk ken. De gemeente Middel burg moest zijn verantwoor delijkheid nemen op het ge bied, van milieuvriendelijke energie-opwekking, zo sprai de Middelburgse schepen plechtig. Een Nieuwlandse had het verhaal allemaal goed in de oren geknoopt. Natuurlijk, die windmolens waren haar ook een doorn in het oog. Maar over het milieu was ze nog meer bezorgd, zo bleek uit haar uitlatingen tij dens de pauze: „En denk ook e>ens aan de uitstoot van COC!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 41