Aanhouding in zaak-Vaatstra Jas aan en üten Regering stopt met steun filmindustrie Dubbel genieten Duitser bestolen van auto en geld tijdens toiletbezoek Hete herfst begint in Rotterdam en Den Haag r i iji P enatal P enatal GALL® GALL 3 lamer strijdt over eigen bijdrage voor doktersrecept o: ov donderdag 18 september 2003 legenbegroting Leeg Vlilitair wordt niet vervolgd voor verzenden poederbrief' Topambtenaar Antillen vast jouw wereld jouw wereld DSM keert geld uit Heerlenaar propt honden in jeep Consumentenbureau bepleit Bende heroïnehandelaren opgerold Groningse traumaheli helpt buren Politie schrijft meer boetes uit Nieuw! 2?9 Minister houdt vast aan medicijnknaak tan mot end nnze redactie binnenland til ben HAAG - Het kabinet ziet niets in het CDA-plan om de verplichte eigen bijdrage van inderhalve euro per doktersre- tept te schrappen. De manier jaarop het CD A deze maatregel tril financieren is ondeugdelijk, liet vice-premier en minister Financiën Zalm gister weten. „Als er een motie die strekking komt, zal het ibinet die niet alleen ontra- "Tien, maar ook niet uitvoeren", voorspelde hij. 5 Eet kabinet wil burgers die bij lastj ie huisarts een recept halen al een, p 1 januari een 'medi- cijnknaak' in rekening brengen. Boel is niet alleen het medicijn- ebruik af te remmen, maar ook raim200 miljoen euro te bezui- igen. Als alternatief voor de ledicijnknaak' stelt fractielei- der Verhagen van het CDA voor ie voorziene verlaging van de aekenfondspremie volgend jaar niet te laten doorgaan. Dat isechter het kabinet en coalitie- lartner WD in het verkeerde leelgat geschoten. „Dit is in strijd met de Zalm- lorm én met de Balkenende- lorm. Onaanvaardbaar", aldus ialm gisteravond. WD-minis- Hoogervorst (Volksgezond- leid) wees het voorstel eveneens d al. WD-fractieleider Van Sartsen reageerde tijdens de eerste dag van de algemene be- 1 ichouwingen misprijzend. „Dit seen fopspeen", betoogde hij. De 'knaak' is in de ogen van de tberaal juist een goed middel overmatig medicijngebruik eontmoedigen. De meeste op- jositiepartijen willen echter vel van deze eigen bijdrage in ievolksgezondheid af. Eet kabinet kreeg bij het debat over de miljoenennota van de oppositie de wind van voren. Volgens PvdA-leider Bos breekt het kabinet vanwege een te streng bezuinigingsbeleid ba nen af, en worden sociaal zwak keren met een te hoge rekening opgezadeld. Hij werd echter uit gejouwd, toen hij liet weten dat de PvdA voorlopig niet met een tegenbegroting komt, omdat het Centraal Planbureau de ef fecten op koopkracht en werk gelegenheid nog niet in kaart heeft gebracht. Het kabinet wil dat bezitters van leaseauto's straks 20 pro cent van de catalogusprijs bij hun inkomen optellen. Dat be lastingvoordeel moet betaald worden door degenen die met hun privé-auto zakelijke kilo meters rijden. De onbelaste ki lometervergoeding daalt daar door van 28 naar 17 eurocent. Dat vindt het CDA onrecht vaardig. De partij wil leaseau- tobezitters zwaarder belasten, zodat privé-rijders een hogere vergoeding kunnen krijgen. Op positiepartijen GroenLinks en Christenunie vinden dat ook. CDA en D66 hebben gisteren voorwaarden gesteld aan hun voornemen om de vut enigszins betaalbaar te houden. Ze willen dat mensen die met de vut gaan niet ineens voor vijf jaar een aanslag loonbelasting krijgen opgelegd, zoals het kabinet wil. Maar in ruil daarvoor eisen CDA en D66 dat de vakbewe ging de lonen minstens twee jaar lang bevriest. GPD pagina 4: ingrepen ziekenfonds van onze redactie binnenland EINDHOVEN - Een 25-jari- ge man uit het Duitse Elsdorf is gistermorgen in Eindho ven tijdens een toiletbezoek zijn auto en een paar honderd euro kwijtgeraakt. Het slachtoffer maakte bij een tankstation een sanitaire stop. Hij had bij het verlaten van zijn wagen de autosleu tels aan zijn broekband ge hangen. Toen hij op het toilet zat met zijn broek op zijn en kels, pakte een man in het aangrenzende toilet van on der het tussenschot door de sleutels weg. Bovendien haalde de dief ook nog de portemonnee van de Duitser uit één van de broekzakken. Hoewel de Duitser zo snel als de omstandigheden dat toe lieten naar buiten rende, luk te het hem niet de man te ach terhalen. Hij zag nog wel dat de dief de inmiddels lege por temonnee weggooide. Even later ontdekte het slachtoffer dat ook zijn auto was ver dwenen. ANP nd,l 1SNHEM - Het Openbaar Mi nisterie zal geen vervolging in stellen tegen de 29-jarige Ne derlandse militair die begin maand vanuit Irak een 'poederbrief' verstuurde aan ten vriend in Gorinchem. ROTTERDAM - FNV-voorzitter De Waal spreekt actievoerders toe op de Coolsingel in Rotterdam. De bond heeft met acties in Den Haag en Rotterdam gisteren een perio de van hardere acties tegen het kabinetsbeleid ingeluid. Ongeveer duizend gemeente- en rijksambtenaren bezetten een uur lang het atrium van het Haagse stadhuis. In Rotterdam blokkeerden ongeveer vijfduizend actievoer ders een halve middag de Coolsingel. Volgens De Waal vraagt het kabinet met zijn Deontvanger van de brief meid ie de poederzending op 8 sep- ur temberbij de politie, waarna de 16 burgemeester groot alarm sloeg. Het poeder zou immers het ge- vaarlijke antrax (miltvuurbac- terie) kunnen zijn. Hitonderzoek en verhoor van de 19 militairis volgens justitie geble- kendater onvoldoende bewijs is dat de man een rel wilde veroor aken. Volgens woordvoerder de Jong van het Openbaar Mi- nisterie in Arnhem (waar mili taire zaken onder vallen) heeft ie marechaussee de verzender i» de brief in Irak gehoord. De militair vertelde dat hij een je stucwerk van het pand waarin hij verbleef 'als een soort souvenir voor de grap' naar zijn mend in Nederland wilde stu ft GPD WILLEMSTAD - De secretaris van de Antilliaanse minister raad, Francis de Windt, is aan gehouden op verdenking van verduistering, valsheid in ge schrifte en oplichting. Eind juni dit jaar werden al drie medewerkers van de minister raad gearresteerd na berichten dat werknemers van de dienst op kosten van de overheid fees ten gaven en allerlei spullen voor zichzelf kochten. Het gaat in totaal om een bedrag van circa vijftigduizend gulden (24.000 euro). De zaak wordt in de volksmond aangeduid als Forti-gate. ANP van onze redactie binnenland LEEUWARDEN - In Londen is vorige week een 23-jarige Afghaan gearresteerd, die ver dacht wordt van betrokken heid bij de moord op Marianne Vaatstra in 1999. De man, naar wie de Friese politie al gerui me tijd op zoek was, verdween vlak na de moord op de zes tienjarige Marianne uit het nabijgelegen asielzoekerscen trum De Poelpleats in Kollum. De verdachte heeft zich op 8 september zelf bij de politie in Londen gemeld. Marianne Vaatstra uit Zwaag- westeinde werd op 1 mei 1999 in Veenklooster, niet ver van haar woonplaats, verkracht en vermoord. Voor het eerste re chercheteam, dat zich twee jaar met de zaak bezighield, was de man geen verdachte. De Afghaan werd toen als ge tuige gezocht om een eerdere verdachte te traceren. Toen die de dader niet bleek te zijn, was de Afghaan voor het onder zoek niet meer van belang. Volgens het tweede team dat op de moordzaak-Vaatstra werd gezet waren er wel ge noeg aanwijzingen om de man als verdachte aan te merken. In mei van dit jaar is een inter nationaal opsporingsbevel te gen de Afghaan uitgevaar digd. De politie in Friesland heeft de Londense collega's al ge vraagd om alvast een dna-on- derzoek bij de verdachte uit te voeren, zodat zijn genetisch materiaal kan worden ver geleken met de beschikbare sporen van Mariannes moor denaar. De uitslag van dat on derzoek is over anderhalve week bekend, zo verwacht de Leeuwarder officier van justi tie Tom Wolters. Nederland heeft inmiddels al een uitleve ringsverzoek aan Groot-Brit- tannië gedaan om de verdach te in Leeuwarden te krijgen. Ook de familie Vaatstra is op gelucht dat de Afghaanse ver dachte vastzit. GPD Advertentie Advertentie Nou OE Jasje Gewatteerd, in rood, donkerblauw en roze Maten 92 t/m 116 27,99 nu 17,- Maten 68 t/m 86 Prénatal heeft stadswinkels en warenhuizen. Deze aanbieding is geldig van 18 t/m 28 september 2003. Bel vqor winkeladressen tijdens kantooruren 036-5493060 of kijk op www.prenatal.nl ^ite Autostoel Maxi Cosi Priori SPS Crown Silver Prénatal heeft stadswinkels en warenhuizen. Deze aanbieding is geldig van 18 t/m 28 september 2003. Bel voor winkeladressen tijdens kantooruren 036-5493060 of kijk op www.prenatal.nl J bezuinigingen om harde acties. Actiecomité Keer het Tij verwacht dat zaterdag min stens tienduizend demonstranten naar de Amsterdamse Dam komen om te proteste ren tegen de bezuinigingsplannen van het kabinet. Keer het Tij is een platform van 350 organisaties waaronder politieke partijen als de PvdA, GroenLinks en de SP, maar ook afdelingen van de FNV, Milieudefensie, en reizigersorganisatie Rover. foto Robin Utrecht/ANP HEERLEN - DSM geeft de nabestaanden van de explosie in 1975, waarbij veertien doden en 104 gewonden vielen, een fi nanciële tegemoetkoming. Het bedrijf heeft hierin overeen stemming bereikt met de Stichting Nabestaanden DSM- ramp 1975Dat meldden zowel de stichting als DSM gisteren. Hoeveel geld DSM uitkeert en om hoeveel mensen het daarbij gaat, willen DSM en Stichting niet zeggen. De stichting en DSM zijn alletwee van mening dat met de financiële tege moetkoming 'recht is gedaan aan de gevoelens en rechten van de nabestaanden'. ANP HEERLEN - De politie in Heerlen heeft dinsdag negen Pat- terdale terriërs in beslaggenomen. De honden zaten in hok ken die een 34-jarige Heerlenaar in de overkapte laadbak van zijn jeep had aangebracht. De hokken bleken te klein voor de dieren, waardoor ze zich amper konden bewegen, aldus de po litie gisteren. De Heerlenaar zei dat ze de honden van een Belgische vriend waren en dat hij op de dieren paste. De politie vermoedt ech ter dat de honden al maanden in de auto opgesloten hebben gezeten. ANP LELYSTAD - De WD-europarlementariër Maaten wil de op richting van een Europees Bureau voor Rechtvaardige Han del. Dat bureau moet consumenten helpen als ze ontevreden zijn over producten of diensten. Maaten lanceerde zijn voorstel gisteren tijdens een bezoek aan Lelystad. De WD'er denkt dat er grote behoefte is aan een soort consumentenbureau. „Consumenten zijn bang om via internet of over de grens te kopen. De interne markt van Europa werkt niet volledig", motiveerde Maaten. ANP ROTTERDAM - De politie heeft gistermorgen in Rotterdam vijf mannen en twee vrouwen aangehouden op verdenking van invoer van en handel in heroïne. De verdachten zijn tus sen 21 en 53 jaar oud. Tijdens huiszoekingen in dertien pan den werden vijf kilo heroïne, een vuurwapen en 200.000 euro aangetroffen. De bende importeerde de drugs volgens justitie uit Turkije. Deze werden verhandeld vanuit een koffiehuis aan het Zwaanhals in Het Oude Noorden. Het onderzoek naar de ben de, dat in december vorig jaar begon, was een voorloper van een actieplan voor deze achterstandswijk. ANP GRONINGEN - De traumahelikopter van het Academisch Ziekenhuis Groningen (AZG) schiet steeds vaker te hulp bij ongelukken in andere provincies. Bovendien vertoont het aantal vluchten een stijgende lijn. Dit jaar zullen het er vol gens een woordvoerder van het AZG minimaal tien procent meer zijn dan vorig jaar. De Groningse traumahelikopter vliegt sinds november 2001. In het begin was in Friesland en Overijssel twijfel of de heli kopter sneller ter plaatse zou zijn dan een gewone ambulance. „De ervaring heeft uitgewezen dat de traumaheli ook voor de uithoeken van ons verzorgingsgebied veel meerwaarde heeft", aldus de zegsman van het AZG. De Groningse helikop ter bedient de drie noordelijke provincies, inclusief de wad deneilanden en een groot deel van Overijssel. ANP door Henk van Lierop DEN HAAG - Het kabinet maakt per 1 januari een einde aan een pakket van fiscale maatregelen om de Nederlandse filmindustrie te ondersteunen. De steun zou moeten leiden tot een zelfstandige bedrijfstak, maar het kabinet acht dat op grond van een rapport van het Bureau Berenschot niet haal baar. Het Nederlands Fonds voor de Film ziet in het rapport vol doende redenen om de regeling met twee jaar te verlengen. Ka merlid Bakker van regerings partij D66 is het daarmee eens. Hij vindt dat Berenschot alleen kijkt naar de financieel-econo- mische aspecten en voorbijgaat aan het culturele succes van de Nederlandse film. Het pakket rond de zogeheten film-cv werd in 1999 van kracht voor een periode van vij f j aar. In die tijd is voor 210 miljoen euro aan zogeheten cv-films ge maakt, waarvan meer dan 200 miljoen voor rekening van de overheid kwam. Het meeste geld, ongeveer 150 miljoen euro, ging op in de eer ste twee jaar van de regeling. Er kwam veel kritiek, omdat de re geling meer de calculerende be lastingbetalers zou verrijken dan onze cultuur. De regeling werd versoberd toen in 2001 het nieuwe belastingstelsel van kracht werd. In het regeerakkoord van het kabinet-Balkenende 2 was dit jaar al afgesproken dat de rege ling zou worden afgeschaft, htaar D66-Kamerlid Bakker kreeg een meerderheid achter een motie die vroeg om een 'eva luatie'. Nu wordt de fiscale steun aan de filmindustrie als nog afgeschaft. Voor volgend jaar is er al geen geld meer voor uitgetrokken. ANP DEN HAAG - De politie is vorig jaar productiever geworden. De korpsen bekeurden het afgelo pen jaar 19 procent meer dan het jaar ervoor. In 2002 legde de po litie in totaal 1.425.100 boetes op. Verder stuurde de politie meer zaken naar het Openbaar Ministerie dan in 2001. Het gaat om een stijging van 6 procent: van 206.000 zaken in 2001 naar 218.250 in 2002. Dat blijkt uit het Jaarverslag Neder landse Politie 2002. De minis ters Remkes van Binnenlandse Zaken en Donner van Justitie hebben het jaaroverzicht giste ren naar de Tweede Kamer ge stuurd. ANP Advertentie Gall Gall Huisselectie 12 Wereldwijnen 75cl Grolsch Premium Pilsner 16 beugelflessen a 45cl of 24 flesjes a 30cl Nu ter introductie ■e Pefflts Deze aanbiedingen gelden t/m 30 september a.s. of zolang de voorraad strekt. Geniet, maar drink met mate. Genieten Genieten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3