PZC Oosterland legt dorpshuistuin aan §c:w Vlissingse wethouder De Haas vertrekt Goemanszorg zoekt compromis met buurt Behuizing Omroep Zeeland te krap N-Beveland probeert bemiddelaars uit elta moet van Gedeputeerde Staten sneller reageren i 15 agenda STREEK ACT! VITEITEN donderdag 18 september 2003 le kritiek olitie pakt kcholier op sino Sluis laat i zich wachten (oor vergunning Herinnering Laconiek Vlissingse havenarbeiders in actie Meer faillissementen in Zeeland Aanrijding in Zierikzee Hoeder in Schouwse SER Kruispunt Nieuwerkerk dicht enduidige regeling stroomstoring gareel Modde JRIKZEK - Er komt een een- lidige regeling over wat er „(gebeuren in geval van een ,1estroomstoring in Zeeland, «imissaris van de koningin van Gelder gaat een ambte- projectgroep samenstellen ,een vaste alarmeringsproce- ie moet gaan voorbereiden, larbij worden ook het nutsbe- jjf Delta en de hulpdiensten iirokken. maatregel is een reactie op de rce grote stroomstoringen in Schouwse Westhoek tijdens i toeristisch hoogseizoen. In Éde gevallen schoot de reactie informatievoorziening van Uta te kort. Een snelle inzet brandweer en politie voor uit calamiteiten rond het gaansleven en de recreatie- ijven in Renesse en omge- jemeester J. Asselbergs uit zie kritiek over het optreden het nutsbedrijf, dat in zijn met name in de richting de hulpdiensten tekort not. Pas na twee uur arri- le een vertegenwoordiger Delta in het Regionaal Co- iiatie Centrum in Middel man waaruit de hulpdien- bij dergelijke bijzondere idigheden worden aan- mrd. Ook vond Asselbergs [(onverantwoord dat het vol- je telefoonnetwerk, zowel vaste lijnen als de gsm-ver- ig, door de stroomstoring lamgelegd. kwestie werd door de ge- jlEIKZEE - De politie heeft termiddag in het Pontes Col- pinZierikzee een 15-jarige tolier aangehouden. De jon- e had een mede-scholier ge- ipt, waarna het slachtoffer iHij klaagde over pijn in zijn en heeft aangifte gedaan bmishandeling. IS - Sluis zal nog even op casino moeten wachten. 10 Sluis nv, de vennoot- ipvan de Franse Partouehe iiipe, het Belgische Mercuri al Roozen Projectontwikke- bv, is nog in de slag met het om aan de vereiste vergun den te komen. Iproces kan nog lang in be nemen, omdat het kabinet iralsnog niet van plan is om monopoliepositie van Hol- •iCasino op te heffen. Daar otnogbij dat Casino Sluis nv verbouwing van het hotel- «plex De Dikke van Dale in lis niet voor 1 oktober kan af- iden. In afwachting van de "ding van de vergunning- Ktie zou de eigenaar van het mplex de speelzaal al in ge ilheid hebben gebracht. Vol ts woordvoerder B. van de •ge komt er bij de verbou- agvan het gebouw wat meer 'ïndan eerst gedacht. Redactie SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 «ooabzierikzee [et (0111) 454647 (0111) 454657 Email: redzzee@pzc.nl "arcel Modde (chef) ''elKleemans Eamkevan Loon M Pankow sme Soesman '"dyBoogert (sport) centrale redactie «tionspark 28 postbus 31 i^aagoes ;el: (0113) 315500 ;a*: 10113) 315669 mail; redactie@pzc.nl "itrnet !*»:pzc.nl "^il: web@pzc.nl plachten: *0231231 ^maandag t/m vijdag gedu bde openingstijden; stot 12.00 uur meente Schouwen-Duiveland aangekaart bij Van Gelder, de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, Delta en KPN Tele com. Van Gelder heeft inmid dels in een gesprek met Assel bergs toegezegd stappen te ondernemen. Een ambtelijke werkgroep gaat een regeling opstellen, die voor ziet in een duidelijke handlei ding voor dit soort gevallen, zo blijkt uit de beantwoording van Gedeputeerde Staten op schrif telijke vragen van de Staten fracties LPF en PvZ. Verdere stappen zijn volgens GS op dit moment niet nodig, ook al om dat de directie van Delta de fou ten heeft erkend. Wel volgt er nog 'in een breder kader' over leg. Daarbij zal onder meer wor den ingegaan op het recente rapport, waarin de aanbeveling wordt gedaan Zeeland des noods af te sluiten indien zich landelijk een probleem voor doet met de elektriciteitscapa citeit. Die maatregel zou de economie minder schade toe brengen dan het afkoppelen van bedrijven in de Randstad. GS onderschrijven de mening van LPF en de Partij voor Zee land dat een vertegenwoordiger van Delta bij een grootschalige stroomstoring zoals zich in de Westhoek heeft voorgedaan 'zo snel als mogelijk' bij het be leidsteam dient te voegen. „Een reactietijd van twee uur is in on ze ogen veel te lang.Het college erkent dat een stroomstoring vergaande maatschappelijke Ir V. v -f w Dorpsraadsleden Jeanet Bolle, Annemarie le Comte, Donald Slieker en Henk Bontekoe bekijken het ontwerp voor de tuin van De Oosterhof. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ali Pankow OOSTERLAND - De tuin voor dorps huis De Oosterhof in Oosterland veran dert van een onooglijk grasveldje in een sfeervol plantsoen met heesters, hortensia's, buxushagen, bloembak ken, sierbestrating, fietsenrekken en twee zitbanken. Het betreft een initia tief van de dorpsraad dat met steun vanuit de bevolking gerealiseerd kan worden. Het verzoek om het aanzien van het grasveldje voor De Oosterhof te ver beteren komt van dorpshuisbeheerster A. le Comte, tevens bestuurslid van de dorpsraad. Haar klacht luidde dat er nogal wat honden op het veldje werden uitgelaten en dat er bij drukke bijeen komsten in het dorpshuis lukraak au to's werden geparkeerd. Bij een trouw feest in het dorpshuis was het niet eens mogelijk wat aardige foto's buiten te maken. „De gemeente wilde wel meedenken om de boel op te knappen, maar liet weten er geen geld voor beschikbaar te heb ben. Toen zijn we het zelf maar gaan proberen", zegt voorzitster H. Clerx van de dorpsraad. Zij is verrast over de spontane reacties van sponsors die ma teriaal beschikbaar stellen en van be woners die willen meewerken aan de tuinaanleg. Twee giften gaven de doorslag dat het plantsoen er ook echt komt. Zo stelt de Stichting De Oosterhof twee duizend euro beschikbaar en doneert het fonds Vleugels-Schutter vijfdui zend euro. Die laatste gift heeft alles te maken met het feit dat tegelijk met de tuinaanleg ook de gedenksteen voor de vroegere Oosterlandse huisarts G. Vleugels Schutter in ere wordt her steld. Het betreft een schenking die het toen malige gemeentebestuur in 1966 kreeg aangeboden om de herinnering leven dig te houden aan de huisarts die ruim vijftig jaar in deze Duivelandse kern zijn vak heeft uitgeoefend. Toen de steen met daarin het familiewapen al kort na de schenking vernield werd, heeft dochter A. Van der Zande-Vleu- gels Schutter het gedenkteken in haar eigen tuin in Nieuwerkerk gezet. Vorig jaar heeft zij de steen weer aan de dorpsgemeenschap ter beschikking ge steld, in het vertrouwen dat de dorps raad het aandenken met meer respect zal behandelen dan destijds. „Zodra de tuin gereed is, zal de gedenksteen in de gevel van De Oosterhof links van de entree worden bevestigd", vertelt Clerx. Het bestuur van de dorpsraad is blij dat het plantsoen zo spontaan tot stand kan komen. Ook de gemeente draagt er let terlijk een steentje aan bij met adviezen over de aanleg en de bestrating van de paadjes. Bovendien komt het onder houd straks ook voor rekening van de gemeente. door Carla van de Merbel WISSENKERKE - De gemeente Noord-Beveland doet een proef met een mediationproject. Een bemiddelaar gaat optreden in conflicten tussen burger en ge meente. Daarmee kan een tijd rovende en dure bezwaarproce dure of een gang naar de rechter worden voorkomen. De ge- meente hoopt hiermee ook de relatie met de burger te verbete ren. Noord-Beveland is de eer ste Zeeuwse gemeente waar een dergelijk project wordt gedaan. In geval van een conflict tussen gemeente en burger kan een on afhankelijke bemiddelaar van buiten worden aangetrokken. Zowel gemeente als burger kun nen hiertoe besluiten. De bemiddelaar begeleidt de ge sprekken tussen een vertegen woordiger van de gemeente en de betreffende burger en pro beert met beide partijen tot een oplossing te komen. Als dat niet lukt, kan alsnog een beroep worden gedaan op de commissie beroep- en bezwaarschriften of kan de rechter worden inge schakeld. De aan te trekken me diator moet worden gezocht in een speciaal daarvoor ingesteld register van het Nederlands Me diation Instituut. Beide partijen moeten instemmen met tussen komst van een bemiddelaar. De proef met het mediationpro ject van de gemeente Noord-Be veland duurt een jaar. Daarna wordt gekeken of het zinnig is door te gaan met bemiddeling bij conflicten. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De Vlissingse PvdA-wethouder Henk de Haas stapt op. Per 1 november legt hij zijn functie als dagelijks be stuurder van de gemeente neer. Naar eigen zeggen omdat hij niet kan aarden in het duale stelsel dat vorig jaar in de ge meentepolitiek is ingevoerd. In de gemeenteraad wordt zijn be sluit niet diep betreurd. „Dat is goed voor Henk de Haas en goed voor Vlissingen", zegt CDA- fractievoorzitter Conny Seijbel. DeHaas(52)tradin 1991 aan als opvolger van Daan Bruinooge en moest een aantal projecten voorzetten die zijn voorganger in gang had gezet, zoals de ver dere nieuwbouw op de boule vard. Lastig daarbij was dat niet alle afspraken tussen de ge meente en de projectontwikke laar op papier stonden. Dat re sulteerde in 1993 in een tekort van 1,4 miljoen gulden op de aanvankelijke bouwplannen. De Haas moest het boetekleed aantrekken en de raad plechtig beloven dat hij in het vervolg eerder met informatie zou ko men. De belofte kwam hij maar in be perkte mate na, want in 1996 kreeg hij een standje omdat hij de raadscommissie voor sociale zaken onvoldoende op de hoog te had gehouden over het slechte functioneren van de gemeente lijke sociale dienst. „De betrok kenheid van de wethouder is al tijd zeer marginaal geweest", zei bij die gelegenheid het toen malige GroenLinks-raadslid Coos Huijsman. Dat verwijt klinkt in de reacties op het besluit van De Haas om op te stappen nog steeds door. Seijbel: „Als je niet meer in een opdracht gelooft, kun je beter vertrekken, want er worden prestaties verwacht in het be lang van de stad." Wim Hirdes (Lokale Partij Vlissingen): „Hij was de laatste maanden vaak afwezig. Het ging opvallen." Hirdes vindt dat De Haas beter meteen na de verkiezingen van vorig j aar maart had kunnen be sluiten niet terug te keren als wethouder: „Dat zou oprechter zijn geweest naar de kiezers toe. Hij had kunnen weten wat het duale stelsel inhoudt. Als je daar niet op kunt inspelen, ge- tuigt dat niet van flexibiliteit." Voormalig RPCU-raadslid Cees van der Weele vond De Haas te laconiek. „Ik dacht wel eens: zet er nu eens je tanden in. Zet de mensen van wie Vlissingen iets Henk de Haas is trots op de bebouwing aan de boulevard, waar hij als wethouder verantwoordelijk voor was. foto Lex de Meester kan verwachten toch wat stevi ger onder druk. Maar dat ligt waarschijnlijk niet in zijn aard." Ook in zijn eigen partij was De Haas niet onomstreden. De Vlis singse afdeling van de PvdA twijfelde eind 1997 of hij na de verkiezingen van 1998 wel weer zou moeten terugkeren als wet houder. De Vlissingse collegepartijen CDA, WD en PvdA buigen zich over de opvolging van De Haas. De vertrekkende wethouder krijgt - als hij geen ander werk vindt - wachtgeld tot hij 65 jaar wordt. consequenties kan hebben. Ver wezen wordt in dat verband naar de recente incidenten in New York en Londen. „Zeker gezien de omstandigheden op Schouwen-Duiveland, midden in het toeristenseizoen, is het van groot belang voor de be trokken hulpdiensten om snel en adequaat te kunnen optre den." VLISSINGEN - Vlissingse havenarbeiders protesteren mor gen tegen het voornemen van de Europese Unie het laden en lossen van schepen vrij te geven. Ze vinden - en worden daarin gesteund door de internationale vakbonden - dat de positie van goed opgeleide havenwerkers dient te worden be schermd. Daar is ook de veiligheid in de havens mee gediend. Het protest in Vlissingen heeft het karakter van een kantine bijeenkomst bij Verbrugge Zeeland Terminals. De actievoe rende havenarbeiders worden toegesproken door directeur M. Verbrugge, voorzitter G. de Kok van Zeeland Seaports, J. Derijck van FNV Bondgenoten en Europarlementariër J. Boogerd-Quaak. Bij de Terneuzense vestiging van Ver brugge en op de Ovet-locaties in beide havens staan dergelij ke kantinebijeenkomsten op het programma. TERNEUZEN - Het aantal faillissementen in de provincie Zeeland is in de eerste helft van dit jaar met 25 procent geste gen in vergelijking met dezelfde periode van 2002. In totaal heeft de arrondissementsrechtbank in Middelburg 35 Zeeuwse ondernemers failliet verklaard. Naar verhouding is het aantal bedrijven dat in Zeeland over de kop gaat minder dan het landelijk gemiddelde. Uit gegevens van de Kamer van Koophandel blijkt overigens dat ook het aantal bedrijven dat is opgeheven in het eerste halfjaar van 2003 is toegenomen. Het gaat om 515 onderne mingen, 22 meer dan in de eerste helft van vorig jaar. Daaren tegen steeg het aantal startende ondernemingen met 27 tot 845. Het gaat vooral om horeca en detailhandel. ZIERIKZEE - Een 25-jarige automobiliste uit Strijen is gis terochtend gewond geraakt bij een aanrijding op de Heuvels- weg in Zierikzee. De vrouw kwam uit de richting Kerkwerve. Voor haar reed een 66-jarige man uit Breda, die afremde om voorrang te verlenen aan een bromfietser. De vrouw kon niet tijdig stoppen en er ontstond een aanrijding. Zij is met neklet sel naar het ziekenhuis gebracht. Beide auto's raakten be schadigd. ZIERIKZEE - Voorzitter C. Hoeder van de afdeling Schou wen-Duiveland van Koninklijjke Horeca Nederland (KHN) is benoemd tot lid van de SER Schouwen-Duiveland. Hij volgt namens de horeca J. Kristelijn op. Na een conflict bin nen het eilandelijke KHN-bestuur geniet Kristelijn niet meer de steun van zijn achterban, die nodig is om namens de sec tor in de adviesraad te zitten. Hoeder is voor de komende vier jaar benoemd door het college van burgemeester en wethou ders. NIEUWERKERK - Het kruispunt in de N59 bij Nieuwerkerk wordt van maandag 21 tot en met vrijdag 2 6 september voor al het verkeer afgesloten. De maatregel houdt verband met as- falteringswerkzaamheden op dat wegvak, aldus opdrachtge ver Rijkswaterstaat Zeeland. Doorgaand verkeer richting Bruinisse wordt tijdelijk omgeleid via de zuidelijke parallel weg vanaf het kruispunt Vissersweg tot en met het kruispunt Molenweg. Het verkeer richting Zierikzee wordt over de noordelijke parallelweg geleid. Tijdens de afsluiting geldt op beide parallelwegen eenrichtingsverkeer. door Ali Pankow DREISCHOR - Het bestuur van streek- en landbouwmuseum Goemanszorg in Dreischor streeft naar een compromis met de omwonenden bij de herin richting van de omgeving aan de Molenweg. Door het toenemend groepsbezoek aan het museum is er een grote behoefte ontstaan aan parkeerruimte voor enkele bussen in de directe omgeving van Goemanszorg. De meeste bewoners tonen wel begrip voor die wens, maar wil len niet dat de parkeeroverlast van zwaar verkeer op diverse lo caties in het dorp zich volledig naar de Molenweg zal verplaat sen. Het bestuur van Goemans zorg wil rekening houden met die wensen door de aan te leggen voorzieningen te beperken tot enkele parkeerplaatsen speci fiek voor bussen aan de overzij de van het museum. Om de bewoners ten aanzien van dat voorstel nog wat gunsti ger te stemmen, is het bestuur van Goemanszorg ook bereid zich sterk te maken voor ver fraaiing van de landschappelij- kei omgeving op deze locatie. Daarbij wordt gedacht aan aan gepaste beplanting, bestrating en specifieke inrichting van de oevers langs de sloot aldaar. Het museumbestuur wil op die ma nier een verbinding creëren tus sen de recent gerestaureerde molen Aeolus, de inrichting van de historisch en landschappe lijk waardevolle omgeving 'bie 't Zwaenevlot' en het streek- en landbouwmuseum. Daarmee is overigens nog niet de verkeersoverlast in het dorp opgelost, Hierover moet de dorpsraad zich nog nader bera den. door Ron Magnée OOST-SOUBURG - De behui zing van Omroep Zeeland in Oost-Souburg wordt de komen de jaren te krap. Dat stelt direc teur/hoofddirecteur F. Feij. Het is waarschijnlijk dat de omroep dan ook een nieuw pand laat bouwen naast de huidige behui zing aan de Kanaalstraat. „Ook nu al is het op sommige momenten en op sommige plaatsen veel te krap", sprak di recteur/hoofddirecteur Feij gis teren tijdens een vergadering van het stichtingsbestuur van de omroep. „Daarnaast komt de Arbo-dienst regelmatig langs en laat lijstjes achter waarop staat dat de behuizing niet vol doet aan de wettelijke eisen." Daarom is de omroep op zoek naar extra ruimte. De zendge machtigde heeft een gespeciali seerd bedrijf drie scenario's laten uitwerken. Het eerste sce nario, om op het dak van de hui dige televisiestudio een extra etage te laten bouwen, is vol gens Feij niet haalbaar. Hij ver wacht veel bezwaren van om wonenden en de indeling van het gebouw zou er niet logischer op worden. Een andere optie, volledig verhuizen, is ook niet haalbaar. De kosten, zo'n 10 tot 12 miljoen, zijn daarvoor te hoog, aldus Feij. Volgens de directeur/hoofddi recteur blijft er dan ook maar één oplossing over: sloop van de panden die in 1997 zijn aange kocht. Het betreft twee winkel panden waarin voorheen een fietsenhandel in zat. Deze pan den zouden tegen de vlakte moeten om plaats te maken voor een nieuw, groter gebouw. De kosten van deze operatie zijn nog niet duidelijk. Feij ontkende geruchten als zou de omroep verhuizen naar het binnenkort vrij te komen ge bouw van Rijkswaterstaat in Middelburg. „Ik heb die verha len gehoord, en ik kan zeggen: het gebouw is geen optie." burgh-haamstede Dorpshuis De Schutse, 20.00 uur: Openbare inspraak bijeenkomst WD-gemeenteraadsfractie naar aanleiding van het gevoerde beleid: oosterland Dorpshuis Oosterhof, 20.00 uur: Presentatie herdenkingsboek Ramp 1953; zierikzee - Gemeentehuis, 20.00 uur: Raadsledenspreekuur; Kerkcentrum (achter Gasthuiskerk), 20.00 uur: Informatieavond 'Het schrij ven van een biografie'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 39