PZC Wethouder De Haas in Vlissingen vertrekt Laatste dienst kerk Baarland Eenduidige regeling bij stroomstoring Provincie trekt geld uit voor fietspad bij Nisse b 15 Noord-Beveland doet proef met bemiddelaars Omwonenden plan De Groene dreigen met juridische stappen agenda donderdag 18 september 2003 Puzzelrit Bierbrouwers Ir H;' Prestaties Vlissingse havenarbeiders in actie Meer faillissementen in Zeeland Bromfietser gewond Casino Sluis laat op zich wachten Kruispunt Nieuwerkerk dicht Zes weken cel voor poging tot bedrijfsinbraak J Bouwplan desnoods voor rechter ^wCarla van de Merbel GOES - De bezwaarmakers te- ,en de bouwplannen op kavel- OeGroenc in Goes stappen naar de rechter als de gemeente toch Kil vergunning voor het project afgeeft. De gemeente hoorde «teren nog toelichtingen aan 'e bezwaren tijdens een zit- in het Gasthuis in Goes, r het ziet er naar uit dat de hiuwvergunning toch verleend wordt. [)e plannen betreffen de kavel mssen de Anjelierstraat en de lingel. Projectontwikke laar De Groene Groep wil in de jelierstraat zeventien huizen een parkeerkelder bouwen, j de kop van de Oostsingel eeft de ontwikkelaar twintig partementen voorzien. Ver ier krijgen de bewoners van de Oostsingel een achterontslui- terrein aan de Anjelier- jtraat komt vrij nu garagebe- jfDe Groene verhuisd is naar jventerrein De Poel II. Een -der pand op de kavel, aan de tsingel, wordt al gesloopt. 8e gemeenteraad ging vorig arnovember na veel discussie oord met de plannen, len aantal omwonenden is al jaren fel gekant tegen de nieuw bouw. Ze vinden met name de appartementen op de kop van de Oostsingel - deels drie en deels vier lagen plus kap - te hoog en niet passen in het beschermd stadsgezicht. Protestgroep De Groene zette tijdens de hoorzit ting gisteren de bezwaren nog eens op een rijtje, hoewel ze zich afvroeg of het nog wel zin had. „Waarom herhaling van zetten? Er is niets veranderd. De ge meente is blind voor onze be zwaren", begon J. Akkerman van de protestgroep zijn betoog. De groep vertegenwoordigt zo'n honderd bezwaarmakers uit de buurt Anjelierstraat, Oostsin gel en Oostwal. Kritiek is er vooral ook op de manier waarop de gemeente de procedure gevoerd heeft. De omwonenden vinden dat er niet geluisterd is naar hun bezwa ren. Ze stellen dat de gemeente juridisch zo vast zat aan een ex ploitatieovereenkomst met de projectontwikkelaar dat het college doof bleek voor de pro testen van de buurtbewoners. „Dat maakt de gang naar de rechter noodzakelijk, dat is de locatie waard", zei J. Geelhoed van de protestgroep. Het is ook de enige troef die nog uitge speeld kan worden. De bezwaren worden nog eens be keken, maar verwacht wordt dat eind oktober een bouwver gunning afgegeven wordt. doorMarcel Modde ZIERIKZEE - Er komt een één duidige regeling van wat er moet gebeuren in geval van een grote stroomstoring in Zeeland. iommissaris van de koningin ff. van Gelder gaat een ambte- ijke projectgroep samenstellen dieeen vaste alarmeringsproce- tare moet gaan voorbereiden, amen met Delta en de hulp diensten. De maatregel is een reactie op de twee grote stroom- iringen in de Schouwse West- PorCarla van de Merbel fflSSENKERKE - De gemeente Noord-Beveland doet een proef een zogenaamd mediation- project. Een bemiddelaar gaat optreden in conflicten tussen hrger en gemeente. Daarmee tan een tijdrovende en dure be zwaarprocedure of een gang «aar de rechter worden voorko men. De gemeente hoopt hier mee ook de relatie met de burger Sped te houden of te verbeteren. Noord-Beveland is de eerste Zeeuwse gemeente waar een mediationproject wordt ge- la geval van een conflict tussen jemeente en burger kan een on afhankelijke bemiddelaar van buiten worden aangetrokken. Zowel gemeente als burger kun- ®n hiertoe besluiten. De wtiddelaar begeleidt de ge sprekken tussen een vertegen woordiger van de gemeente en REDACTIE bevelaimden/tholen Stationspark 28 Postbus 31 1460 AA goes Jet (0113) 315670 fax:(0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Bolt Bosboom '"grid Huibers M'ekevander Jagt BebPaardekam centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 fax: (0113)315669 mail: redactie@pzc.nl 'NTERNET JPwv-pzc.nl mail: web@pzc.nl ^aorgkiachten: "800-023 1 231 °P maandag t/m vrijdag ge rende de openingstijden; 'aterdagstot 12.00 uur de betreffende burger en pro beert met beide partijen tot een oplossing te komen. Als dat niet lukt, kan alsnog een beroep worden gedaan op de commissie beroep- en bezwaarschriften of kan de rechter worden inge schakeld. De aan te trekken mediator of bemiddelaar moet worden ge zocht in een speciaal daarvoor ingesteld register van het Ne derlands Mediation Instituut. Beide partijen moeten instem men met tussenkomst van een bemiddelaar. Het proces van mediation kan, als één van de partijen of beide óf alleen de mediator dat willen, worden stopgezet. Ook kan nog een derde partij worden ingescha keld. Een mediator kan worden aan getrokken bij alle voorkomende bezwaren en klachten, behalve in geval van bezwaarschriften in het kader van de Wet Waarde ring Onroerende Zaken (WOZ) en bij klachten over het optre den van bestuurders en mede werkers van de gemeente. De proef met het mediationpro ject van de gemeente Noord-Be veland duurt een jaar. Daarna wordt gekeken of het zinnig is door te gaan met bemiddeling bij conflicten en of er veel animo voor is. Verder zal dan worden bezien of de bezwaarschriften in het kader van de WOZ ook voor mediation in aanmerking kunnen komen. KRABBENDIJKE - Motor-en autoclub (MAC) De Zeeuwen houdt zaterdag een puzzelrit door Zuid-Beveland. Inschrij ven kan van 13.30 tot 14.30 uur in dorpshuis De Meiboom in Krabbendijke. KAPELLE - Het Zeeuws Ama teur Bierbrouwers Gilde de Del tabrouwers begint 13 oktober met een nieuwe cursus bier- brouwen. Bovendien organiseert het gilde voor de leden elke vierde vrij dag van de maand een avond rond een bepaald type bier of thema, waarbij geproefd kan worden van ambachtelijke bieren. De cursussen en bierproefavon- den vinden plaats in gemeen schapscentrum De Vroone in Kapelle van 20.00 tot 22.00 uur. Henk de Haas is trots op de bebouwing aan de boulevard, waar hij als wethouder verantwoordelijk voor was. hoek tijdens het toeristisch hoogseizoen. In beide gevallen schoot de reactie en informatie voorziening van Delta te kort. Een snelle inzet van brandweer en politie voorkwam calamitei ten rond het uitgaansleven en de recreatiebedrijven in Renesse en omgeving. Burgemeester J. Asselbergs uitte felle kritiek op het optreden van het nutsbe drijf, dat in zijn ogen met name in de richting van de hulpdien sten te kort schoot. Van Gelder heeft in een gesprek met Assel bergs stappen toegezegd. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De Vlissingse PvdA-wethouder Henk de Haas stapt op. Per 1 november legt hij zijn functie als dagelijks be stuurder van de gemeente neer. Naar eigen zeggen omdat hij niet kan aarden in het duale stelsel dat vorig jaar in de ge meentepolitiek is ingevoerd. In de gemeenteraad wordt zijn be sluit niet diep betreurd. „Dat is goed voor Henk de Haas en goed voor Vlissingen", zegt CDA- fractievoorzitter Conny Seijbel. De Haas (52) trad in 1991 aan als opvolger van Daan Bruinooge en moest een aantal projecten voorzetten die zijn voorganger in gang had gezet, zoals de ver dere nieuwbouw op de boule vard. Lastig daarbij was dat niet alle afspraken tussen de ge meente en de projectontwikke laar op papier stonden. Dat re sulteerde in 1993 in een tekort van 1,4 miljoen gulden op de aanvankelijke bouwplannen. De Haas moest het boetekleed aantrekken en de raad plechtig beloven dat hij in het vervolg eerder met informatie zou ko men. De belofte kwam hij maar in be perkte mate na, want in 1996 kreeg hij een standje omdat hij de raadscommissie voor sociale zaken onvoldoende op de hoog te had gehouden over het slechte functioneren van de gemeente lijke sociale dienst. „De betrok kenheid van de wethouder is al tijd zeer marginaal geweest", zei bij die gelegenheid het toen malige GroenLinks-raadslid Coos Huijsman. Dat verwijt klinkt in de reacties op het besluit van De Haas om op te stappen nog steeds door. Seijbel: „Als je niet meer in een opdracht gelooft, kun je beter vertrekken, want er worden prestaties verwacht in het be lang van de stad." Wim Hirdes (Lokale Partij Vlissingen): „Hij was de laatste maanden vaak afwezig. Het ging opvallen." Voormalig RPCU-raadslid Cees van der Weele vond De Haas te door Mieke van der Jagt BAARLAND - De gerefor meerde kerk in Baarland wordt zondag voor het laatst voor de eredienst gebruikt. Het gebouw, dat tot nu toe om- beurten werd gebruikt met de hervormde kerk in Baarland, gaat verkocht worden. De her- vormde en gereformeerde ge meenschappen samen zijn in Baarland niet meer groot ge- noeg om het onderhoud van twee kerkgebouwen te dragen. In Baarland is het Samen op Weg-proces nog niet begon nen, maar hervormden en ge reformeerden kerken al wel een poos samen. Tot nu toe ge beurde dat de ene week in het gereformeerde kerkje en de andere week in de Middel eeuwse kerk, die lange tijd in het bezit was van de Neder landse hervormde kerk, maar nu wordt beheerd door de Stichting Oude Zeeuwse Ker ken. Ontdaan van boktorren, gerestaureerd en opgeknapt, vraagt de kerk in feite om een wekelijks gebruik voor de ere dienst. Het veel kleinere zaal kerkje van de gereformeerde kerk is te duur geworden om het erbij te gebruiken. De kerkenraad heeft besloten de kerk te koop aan te bieden. Het gebouw staat in een rijtje woningen, zodat het niet moeilijk moet zijn om er een woonhuis of zelfs apparte menten in te maken. Voor de laatste dienst, die zon dag om 14.30 uur begint, wil de kerkenraad zoveel mogelijk mensen uitnodigen. Vooral voor gemeenteleden die vroe ger gewend waren in het zaal kerkje te kerken en nu zijn ver huisd naar andere plaatsen, heeft het kerkbestuur extra stoelen gereserveerd. De pre dikant H. van Ostende gaat voor in de dienst. De gereformeerde kerk van Baarland. foto Mechteld Jansen S TREE KA CTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM Gertrudiskerk, 13.00-16.00 uur: Torenbeklimming; 13.00-16.30 uur: Bezichtiging monumen ten; GOES - Wijkgebouw Jan Ligthart, 19.00 uur: Technika 10 voor meisjes van 10t/m 12 jaar; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Se- niorensoos; HEINKENSZAND Gebouw van de Scou- ting aan 't Dijkje, 9.00-11.30 uur: Kinder- kledingbeurs; KAPELLE Complex Groenewoud, zwembad, 9.00-10.00 uur: Sport en spel 55-plussers; 12.00-13.00 uur: Bewegen voor cara-patiënten; De Vroone, 13.30-17.00 uur: Biljarten en kaarten voor ouderen; KORTGENE - De Korenbeurs, 20.00 uur: Soosavond Sociëteit Noord-Beveland met titel 'Vis telen of vis vangen?!'; KWADENDAMME Kwekerij Het Groene Weegje, 10.00-17.00 uur: Geopend voor publiek; Berkenhof, Langeweegje 10a, 10.00-17.00 uur: Wandeltuinen met Orangerieplanten en waterpartijen ge opend voor publiek; RILLAND - Voormalige brandweerkazer ne, 19.30 uur: Knutselclub De Plakvin- gers; SINT-MAARTENSDIJK - MFC Scaldis Na- turalis, Kastelijnsweg 18,11-16 uur: Ten toonstelling Wederopbouw na de Wa tersnoodramp 1 februari 1953; THOLEN Energieweg 17, 13.30-16.30 uur: Kleding-en speelgoedbeurs; VLAKE - Sequoiahof, 10.00-18.00 uur: Grote siertuin geopend voor publiek; YERSEKE Zorgcentrum Vredelust, 13.30 uur biljarten in de hal; 14.30 uur: Welfare. VLISSINGEN - Vlissingse havenarbeiders protesteren mor gen tegen het voornemen van de Europese Unie het laden en lossen van schepen vrij te geven. Ze vinden - en worden daarin gesteund door de internationale vakbonden - dat de positie van goed opgeleide havenwerkers dient te worden be schermd. Daar is ook de veiligheid in de havens mee gediend. Het protest in Vlissingen heeft het karakter van een kantine bijeenkomst bij Verbrugge Zeeland Terminals. De actievoe rende havenarbeiders worden toegesproken door directeur M. Verbrugge, voorzitter G. de Kok van Zeeland Seaports, J. Derijck van FNV Bondgenoten en Europarlementariër J. Boogerd-Quaak. Bij de Terneuzense vestiging van Verbrugge en op de Ovet-locaties in beide havens staan dergelijke kanti nebijeenkomsten op het programma. TERNEUZEN - Het aantal faillissementen in de provincie Zeeland is in de eerste helft van dit jaar met 25 procent geste gen in vergelijking met dezelfde periode van 2002. In totaal heeft de arrondissementsrechtbank in Middelburg 35 Zeeuwse ondernemers failliet verklaard. Naar verhouding is het aantal bedrijven dat in Zeeland over de kop gaat minder dan het landelijk gemiddelde. Uit gegevens van de Kamer van Koophandel blijkt overigens dat ook het aantal bedrijven dat is opgeheven in het eerste halfjaar van 2003 is toegenomen. Het gaat om 515 ondernemingen, 22 meer dan in de eerste helft van vorig jaar. Daarentegen steeg het aantal startende ondernemingen met 27 tot 845. Het gaat vooral om horeca en detailhandel. foto Lex de Meester laconiek.,Ik dacht wel eens: zet er nu eens je tanden in. Zet de mensen van wie Vlissingen iets kan verwachten toch wat stevi ger onder druk. Maar dat ligt waarschijnlijk niet in zijn aard." Ook in zijn eigen partij was De Haas niet onomstreden. De Vlis singse afdeling van de PvdA twijfelde eind 1997 of hij na de verkiezingen van 1998 wel weer zou moeten terugkeren als wet houder. De Vlissingse collegepartijen CDA, WD en PvdA buigen zich over de opvolging van De Haas. De vertrekkende wethouder krijgt - als hij geen ander werk vindt - wachtgeld tot hij 65 jaar wordt. MIDDELBURG - Een twintigjarige bromfietser is gistermid dag gewond geraakt bij een verkeersongeval io de kruising van de De Ruyerstraat en de Langevieleweg in Middelburg. Een 41-jarige Middelburgse automobiliste verleende geen voorrang aan de bromfietser. Die liep bij de aanrijding schaafwonden op en klaagde over duizeligheid. Hij werd overgebracht naar het ziekenhuis. SLUIS - Sluis zal nog even op zijn casino moeten wachten. Casino Sluis nv, de vennootschap van de Franse Partouche Groupe, het Belgische Mercurius en Roozen Projectontwik keling bv, is nog steeds in de slag met de rijksoverheid om aan de vereiste vergunningen te komen. Dit proces kan nog lange tijd in beslag nemen, omdat het kabinet vooralsnog niet van plan is om de monopoliepositie van Holland Casino op te hef fen. Daar komt nog bij dat Casino Sluis nv de verbouwing van het hotelcomplex De Dikke van Dale in Sluis niet voor 1 okto ber kan afronden. NIEUWERKERK - Het kruispunt in de N59 bij Nieuwerkerk wordt van maandag 21 tot en met vrijdag 26 september voor al het verkeer afgesloten. De maatregel houdt verband met as- falteringswerkzaamheden op dat wegvak, aldus opdrachtge ver Rijkswaterstaat Zeeland. Doorgaand verkeer richting Bruinisse wordt tijdelijk omgeleid via de zuidelijke parallel weg vanaf het kruispunt Vissersweg tot en met het kruispunt Molenweg. Het verkeer richting Zierikzee wordt over de noordelijke parallelweg geleid. Tijdens de afsluiting geldt op beide parallelwegen een éénrichtingssituatie. door Mieke van der Jagt NISSE - Gedeputeerde Staten willen 500.000 euro uittrekken om een vrijliggend fietspad aan te leggen langs de Drieweg, tus sen de Grote Dijk en de Schoor- kenszandweg, de Zwaakse Weel. Gedeputeerde A. Poppe- laars maakte dat gisteren be kend. De actiegroep van Nissenaren, die Poppelaars steeds persoon lijk heeft aangesproken naar aanleiding van een dodelijk on geluk op de Drieweg is erg blij. Actievoerder M. de Dreu: „We zullen de gedeputeerde een mailtje sturen om hem te bedan ken. Hij heeft zich kennelijk on ze argumenten aangetrokken." Over het fietspad langs de Drie weg ontstond commotie toen in het voorjaar een fietser werd doodgereden op het stuk tussen Nisse en de Zwaakse Weel. De procedure om een fietspad te leggen tussen Heinkenszand en de Grote Dijk was toen al in gang gezet. Voor het meest zui delijke stuk vond de provincie toen de alternatieve route aan gewezen: over dijken en wegen aan de westkant van de Drie weg. Probleem was dat dat al ternatief niet echt aanwezig was tussen Nisse en de Schoor- kenszandweg. Het alternatief is daar heel erg ver om. Met zwarte vlaggen en borden probeerde de actiegroep vervol gens een herbezinning op de vei ligheid van de Drieweg af te dwingen. De groep vond dat de meeste prioriteit juist bij het meest zuidelijke stuk moest lig gen. Als de provincie daar dan niet wilde beginnen, dan moest het stuk maar voor fietsers ge sloten worden verklaard. De ac tiegroep vond onverwacht de gemeente Borsele aan hun zijde. Inmiddels zijn GS teruggeko men van de opvatting dat de al ternatieve route volstaat. Op de dijken rijdt veel landbouwver- keer en de weg is meestal smal. Bovendien past de aanleg van het fietspad in het provinciale streven om veilige fietspaden langs 80-kilometerwegen te leg gen. Volgens Poppelaars is er al over leg geweest met het waterschap over de mogelij kheid om het pad te leggen langs de leidingen die het waterschap langs de Drie weg heeft lopen. De gedeputeer de verwacht binnen enkele weken de uitslag van de aanbe steding voor het eerste stuk. Daarna zou de provincie kun nen beginnen met de grondver werving voor het meest zuidelij ke deel van het fietspad. Daar zitten, aan beide kanten, de meeste verschillende grondei genaren. poppelaars houdt nadrukkelijk een slag om de arm. „De Staten leden moeten natuurlijk wel eerst akkoord gaan." De actie groep kan zich niet voorstellen dat de statenleden het plan zou den afkeuren. De Dreu: „Het is heel moeilijk om automobilis ten zachter te laten rijden. Een fietspad is de enige manier om de route veilig te maken. Als dat gebeurd is, zijn wij dik tevre den." MIDDELBURG - Een veertig jarige inwoner van Oud-Beijer- land en een 31-jarige man uit Sprang-Capelle zijn gisteren in Middelburg voor een inbraak poging veroordeeld tot zes we ken cel. Ook kreeg het duo werkstraffen van 120 en 160 uur opgelegd, omdat ze het delict tijdens hun proeftijd hadden begaan. De mannen probeerden 11 augustus dit jaar in een gara gebedrijf in Wissenkerke in te breken. Toen de mannen binnen waren, ging het alarm af. Het duo trof het niet, want de echtgenoot van de eigenares van het autobedrijf is een politieman. De agent be trapte de daders op heterdaad en hield ze onder schot. De 31- jarige man werd daarnaast beschuldigd van een bedrijfsin braak in Oostkapelle. Een geur- proef bleek positief te zijn, maar het resultaat was volgens raads man G. Veen onvoldoende voor het bewijs. „Er zit een luchtje aan", meende hij. Politierechter J. Hopmans was gevoelig voor het argument van de strafpleiter. „De geurproef kan iets toevoegen aan het be wijs, maar het mist de kracht van een DNA-onderzoek. Daar naast is er geen bewijs." Officier van Justitie G. Oosterveld zag haar eisen van een half jaar en vier maanden gevangenisstraf niet ingewilligd. De politierech ter veroordeelde de verdachten alleen voor de poging tot in braak. Beiden mannen hebben een fors strafblad aan bedrijfs- inbraken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35