Leerlingen veiliger naar school Geen hulp voor invalide toeristes 13 Yersekenaren voeren actie voor behoud dorpshuis De Zaete SieMatic Milieu Ongewoon design past in een gewone keuken. mrtnotitie met ideeën voor betere doorstroming verkeer WÊÊÊmmÊommm <S£ruc$mJk zeeuwse almanak BEVELANDEN/THOLEN donderdag 18 september 2003 Drie jaar cel voor poging doodslag fietsers Alternatief Knutselen voor kinderboeken Schrijven van gedichten Kolonisten van Catan Solof KERY Markt 51 Middelburg (0118) 886886 HieuWV— <fgjg EN NU OOK NOG HEEL VOORDELIG! «Matic SC '0€ 9.400,- excl. montage Voor een echte SieMatic hoeft u geen grote keukenruimte te hebben. En u hoeft ook niet rijk te zijn. conceptl O van SieMatic bewijst dat design, kwaliteit en functionaliteit ook perfect gerealiseerd kunnen worden op circa 10 m2. Al voor een prijs van 10,000 euro inclusief Atag kwaliteitsapparatuur. Verrassend? Kom dan eens in onze show room kijken naar de andere mogelijkheden van conceptl 0. 't Liefst een SieMatic Middelburg Woonstudio Middelburg, Industrieterrein Arnestein, Grenadierweg 17a, telefoon 0118 - 62 95 22 Goes Plieger B.V, (ook voor sanitair), Nansenbaan 15, telefoon 0113-24 64 64 Axel SieMatic Keukenstudio Van Vliet, onder dak bij Pot Woninginrichting, Nieuwendijk 89, telefoon 0115 - 56 40 70 Terneuzen BouwCenter De Hoop, Kennedylaan 32, telefoon 0115 - 68 06 12 Provincie wil Sloeweg verbreden i-jpwMieke van der Jagt i DEINKENSZAND - Wat moet „gebeuren om de Sloeweg vei len functioneel te houden? De provincie presenteerde gisteren de startnotitie voor de milieu effectrapportage (mer). Het Bteebaans gedeelte van de Sloeweg, zoveel is wel duidelijk, BOet worden verdubbeld, maar boe moet het dan met de verdere afwikkeling van het verkeer? la de startnotitie is een aantal deeën beschreven Zonder maatregelen zou de Sloeweg verstopt raken met dagelijkse fles tussen de Westersehelde- mnnel en de A58, files en over last op de Nieuwe Rijksweg richting Goes, en sluipverkeer door de Zak van Zuid-Beveland oude files te vermijden, fnfeite draagt de provincie twee alternatieven aan, A en B, waar dij voor het B-alternatief nog ten extra variant is bedacht. Alternatief A voorziet in ver dubbeling van de weg met vier ongelijkvloerse kruisingen: bij ie aansluiting van de Sloeweg opdeBernhardweg, bij de krui sing met de Stoofweg, bij de buising met de Vleugelhofweg en op de kruising met de A58. Alleen vanaf de Vleugelhofweg tan je dan niet naar de Sloeweg afslaan en andersom ook niet. De rest krijgt op- en afritten. Alternatief B is ongeveer het zelfde maar er komt een harde knip in de Nieuwe Rijksweg om het sluipverkeer tussen de A58 bi de Deltaweg te beëindigen, lekenmodellen hebben aange geven dat met een verdubbelde Sloeweg de verkeersintensiteit op de Nieuwe Rijksweg zal toe- temen. In alternatief B is ook sen extra afrit bij Heinkens- zand geprojecteerd op de plaats warde Drieweg de A58 kruist. De variant op alternatief B be- ïelst een ongelijkvloerse krui sing zonder op- en afritten op de raising Stoofweg. Verkeer dat vanaf de Stoofweg de Sloeweg ipmoet, of andersom, moet dan inrijden over de kruising van MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg achtte gisteren bewezen dat een 34-jarige Goese- naar gepoogd heeft twee fietsers van het leven te beroven door met zijn au to opzettelijk op hen in te rijden. De man werd voor poging tot doodslag, het doorrij den na een ongeval en het weigeren van de blaastest tot drie jaar ge vangenisstraf en vijf jaar rijontzegging veroor deeld. De auto werd ver beurd verklaard. De automobilist verkeer de 25 mei dit jaar na een avondje stappen onder in vloed van alcohol toen hij op de Westerstraat in ij Goes twee fietsers voor hem zag rijden. Nadat hij met wisselende snelheden de fietsers tartte, gaf hij plotseling vol gas en i stuurde zijn auto bij het i passeren naar rechts, j waarna een harde klap i volgde. i fen van de fietsers werd geschept. Het slachtoffer liep ernstig hersenletsel op. De tweede fietser viel ook j 'ogen het wegdek. Hij ge raakte eveneens gewond. De dader was na de aan rijding doorgereden. Offi cier van justitie R. Ram- meloo had vier jaar cel en vijfjaar rijontzegging ge- de Bernhardweg met de Frank rijk weg. De alternatieven zijn de resulta ten van verkeerskundig onder zoek. Het zijn de technische mogelijkheden, die nog op alle gebied met elkaar moeten wor den vergeleken. Zo gaat een mer-commissie kijken naar as pecten als geluid, trilling, exter ne veiligheid, maatschappelijke draagkracht, bodem en water, ecologie, archeologie en land schappelijke inpassing. Uit alle mogelijkheden moet ook het mi lieuvriendelijkste alternatief worden gezocht. De startnotitie is bedoeld om een richting te bepalenHet stuk ligt ter inzage en iedereen mag er op inspreken. Een commissie zal het wegen met inspraakre acties en al, voordat een echte mer wordt gestart, die specifie kere mogelijkheden onder zoekt. Ook die komt weer ter inspraak, waarna ook de plano logische procedures weer ter in zage komen te liggen en be zwaar en beroep opnieuw mogelijk wordt. Een mer-procedure loopt altijd minstens een jaar of drie aan en in dit geval is dat niet zo erg om dat de provincie het geld nog niet heeft. Volgens gedeputeer de A. Poppelaars is het ondenk baar dat de provincie de 45 miljoen euro die het project waarschijnlijk gaat kosten, sa men met de gemeenten ophoest. Het Rijk lijkt ook niet happig, want uit het koffertje van Zalm kwamen deze week geen stuk ken waarop de term Sloeweg voorkwam. Poppelaars krijgt dus de komende tijd een kluif om het geld ergens vandaan te halen. In de tussentijd zoekt de provincie naar middelen om de overlast op de Nieuwe Rijksweg te beperken. Eén daarvan is een zogenaamde zachte knip. Ver keer op de Sloeweg wordt het dan moeilijk gemaakt om de A58 over te steken naar de Nieu we Rijksweg. Woensdag 24 september houdt de provincie een informatie markt over de startnotitie in de Jeugdhoeve in 's-Heerenhoek. Van 18.30 tot 21.00 uur kan ie dereen uitleg krijgen over de al ternatieven en over de manier waarop je kunt inspreken. Joke Schukkink en Diny Busschers hebben ruim vier uur in de duinen staan wachten op hulp. foto Dirk-Jan Gjeltema Leerlingen van basisschool Sint-Antonius in Oud-Vossemeer maken een collage over verkeersveiligheid. door llona Vette OUD-VOSSEMEER/GOES - De Euro pese 'Week van de Vooruitgang' begon gisteren in Oud-Vossemeer met de actie 'Op Voeten en Fietsen naar school'. Het is de bedoeling dat alle leerlingen die bin nen een afstand van drie kilometer van school wonen, fietsend of lopend naar school gaan. De hele week staat in het te ken van verkeersveiligheid. 's Ochtends vroeg werden de leerlingen van de basisschool opgewacht door een agent. Als ze op een veilige manier lo pend of fietsend naar school kwamen, kregen ze een groene of blauwe kaart. De kinderen met een rode kaart hadden on veilig aan het verkeer deelgenomen of werden met de auto gebracht terwijl ze binnen drie kilometer van school wonen. Tijdens deze week wordt er op de scholen in Oud-Vossemeer veel gedaan aan ver keersveiligheid. De oudere leerlingen krijgen lessen over verkeersregels, ter wijl de jongere leerlingen spelenderwijs duidelijk wordt gemaakt hoe belangrijk het is om op te letten in het verkeer. Er worden tekeningen gemaakt van ver keerssituaties en hoe de leerlingen daar mee om moeten gaan. Ook in Goes was aandacht voor de 'Week van de Vooruitgang'. De werkgroep Au tovrije Dag Goes wandelde samen met medewerkers van de brede school De Symfonie in Ouverture, wethouder C. Linssen en kinderen en ouders langs een aantal knelpunten voor zowel auto mobilisten als fietsers bij de brede school in Goes. Hij beloofde het rode asfalt van fietspa den door te trekken en haaientanden aan foto Mechteld Jansen. te brengen, zodat duidelijker is wie voor- rang'heeft. Vrijdag houdt het samenwer kingsverband van Fietsersbond/COS Nederland en Nationaal Instituut Ge zondheidsbevordering en Ziektepreven tie (NIGZ) de actie 'Fiets naar je werk'. Aan alle ambtenaren en bestuurders van de gemeente Tholen is gevraagd om te voet of op de fiets naar hun werk te gaan. Verder houdt Milieudefensie zondag de jaarlijkse autovrije dag en Stichting voor Gedeeld Autogebruik houdt maandag de 'autodate dag'. door Famke van Loon BURGH-HAAMSTEDE - Ruim vier uur hebben twee toeristes staan wachten op een duinbuit op het Duinhoevepad in de Schouwse Westhoek. Taxi's konden hen niet vinden of had den op dat moment geen wagen beschikbaar. De politie voelde er weinig voor voor taxi te spe len. Joke Schukkink heeft geen woorden voor de manier waarop ze is behandeld. „Ik voel me vre selijk in de steek gelaten." Schukkink uit Enschede reisde vorige week samen met vriendin Diny Busschers voor een vakan tie af naar de Schouwse West hoek. Mede naar aanleiding van de VW-folder 'Toegankelijk Schouwen-Duiveland', waarin staat aangeprezen dat de fiets paden goed toegankelijk zijn voor elektrische rolstoelen en scootmobiels. De twee vrien dinnen zijn beide invalide en aangewezen op de scootmobiel of de rolstoel. Deze week wilden Schukkink en Busschers het voormalige werkeiland Neeltje Jans bezoe ken per scootmobiel. Vanaf hun vakantiepark De Soeten Haert in Renesse zetten ze koers rich ting Stormvloedkering. Maar halverwege het Duinhoevepad, dat dwars door de duinen achter Burgh-Haamstede loopt, hield de scootmobiel van Schukkink het na een aantal steile hellin gen voor gezien. Bovenop de duinbuit wilde het apparaat niet meer voor of achteruit. Wat volgde was een halve dag wachten op hulp. Rond elf uur 's ochtends belde Schukkink Taxi Centrale Renesse (TCR). Die stuurde een taxibusje, maar de chauffeur meldde zich bij de duinovergang bij de Juliana- hoeve. Hemelsbreed misschien een paar kilometer weg, maar over de weg een flinke afstand. Toen de taxi maar niet kwam, schakelden de toeristes de poli tie in. Die vroeg de nabijgelegen camping Duinhoeve de slag boom richting het fietspad open te zetten, maar weigerde de ge strande scootmobilistes op te halen. Toen kort voor drie uur Taxi Lemsom Schouwen-Dui veland werd gebeld, hoorden de vriendinnen dat een taxibusje nog wel tot ongeveer half vijf op zich zou laten wachten. Schukkink is over deze hele gang van zaken zeer boos. Ze vindt dat de VW Schouwen- Duiveland haar folder moet aanpassen, omdat de fietspaden lang niet altijd ten aanzien van de hellingen zijn bedacht op de scootmobiels. Daarnaast heb ben de eilandelijke taxicentra les hen volgens haar flink in de kou laten staan. „We zijn door de twee taxibedrijven gewoon in de zeik gezet." Zowel de Renesser taxicentrale als Lemsom wijzen deze be schuldiging van de hand. „Op dat moment beginnen wij met de schoolroutes en het ophalen van de ouderen van de dagbe handeling. Wij hebben geadvi seerd TCR te bellen omdat wij geen chauffeurs beschikbaar hadden", aldus J. van Dijk van Lemsom. „Vanaf het eerste mo ment hebben wij ze direct door verwezen naar de politie. Onze chauffeur heeft vier kilometer gelopen, maar ze niet gevonden. Met de bus op dat fietspad rij den ging voor geen meter", al dus R. Renes van TCR. Dat de politie de twee toeristes niet te hulp is geschoten, komt volgens woordvoerder A. Don door de inschatting die de centraliste maakt. Temeer omdat er wel va ker 'uitgeprobeerd' wordt de poltie als taxi te gebruiken. „De politie heeft ook een taak van hulpverlening, maar het is niet zo dat wij onvoorwaardelijk ko men." De twee toeristes zijn uit eindelijk door een inwoonster van Burgh-Haamstede en me dewerkers van camping Duin hoeve geholpen. Die hebben Schukkink en Busschers terug naar hun vakantiewoning ge bracht en de kapotte scootmo biel over de duinen naar Haam stede geduwd. Voor Schukkink is het hele voorval een smet op een verder goede vakantie. „Ze realiseren zich niet dat je ie mand die niet kan lopen, zo niet kunt laten staan. Nu hebben wildvreemden zich voor ons in gezet. Petje af." Advertentie J door Mieke van der Jagt YERSEKE - Een groep Yerseke naren is een actie begonnen om dorpshuis De Zaete voor het dorp te behouden. C. Laban heeft een aantal gebruikers van het dorpshuis gemobiliseerd. Er zal een handtekeningenactie worden gehouden en op een na der te bepalen datum een actie dag. De plannen van de gemeente Reimerswaal om De Zaete af te stoten en op de plaats van het dorpshuis appartementen te bouwen, bestaan al langer. De argumenten waren steeds dat het dorpshuis te weinig wordt gebruikt. C. Laban heeft altijd al getwijfeld aan de motieven van de gemeente. „Als je ziet hoeveel verenigingen van De Zaete gebruik maken, zou je verwachten dat er wel andere maatregelen werden genomen om de exploitatie te verbeteren. Wij denken dat de gemeente voordeel wil halen met een soort koppelverkoop De club waarmee Reimerswaal zaken doet, Argus, past in meer plannetjes van de gemeente: De inrichting van de veerhaven in Kruiningen, de camping in Yerseke en het bungalowpark in Yerseke. De plek van De Zaete is een prachtplek, als je die in de aanbieding hebt, kun je wel wat voorwaarden stellen." Waarom voert Yerseke dan nu pas actie? „Omdat we nu hebben begrepen wat het alternatief wordt: een gemeenschapsruim te in het plan West. Die voorzie ning is veel te klein voor de re gelmatige gebruikers van De Zaete. Daar oefent de Koeckel- potfanfare en de vogelvereni ging is er vaste klant. Sluiting van De Zaete zou betekeken dat een aantal vaste evenementen niet meer in Yerseke kan plaats vinden. Het zijn juist die evene menten die voor sociale binding zorgen in het dorp." Laban heeft bovendien ook GOES - Het thema van de 49e kinderboekenweek is dit jaar 'Diep in het bos... van Ko de Boswachter tot Roodkapje en Robin Hood'. Rondom dit thema heeft boek handel De Koperen Tuin in Goes de wedstrijd 'knutsel een boom' georganiseerd voor kinderen in de basisschoolleeftijd. De bomen die de kinderen ma ken komen in de winkel te staan. De boom moet in ieder geval handzaam zijn en door de deur passen. De bomen moeten voor 28 sep tember ingeleverd zijn en vanaf die dag zijn ze te zien in de boek handel. haar twijfels over het buiten dijks bouwen. „Dat mag nie mand dus lijkt het me moeilijk voor de gemeente om het plano logisch rond te krijgen. We wil len in ieder geval laten weten dat we ze goed in de gaten hou den. We kunnen bezwaar maken als we denken dat er iets oneer lijks gebeurt." De gemeenteraad van Reimers waal moet nog over de toekomst van De Zaete beslissen. De plannen die door projectont wikkelaars zijn gemaakt heb ben geen andere status dan die van proefballonnetje, maar vanuit de gemeente is wel dui delijk gemaakt dat er verande ring op til is. De groep van Laban wil helder maken hoezeer het dorpshuis wordt gedragen in de gemeen schap voordat de raadsleden een beslissing nemen. In de Rei- merswaalse Omroeper heeft het gemeentebestuur laten weten dat De Zaete zeker de komende jaren de deuren nog niet zal slui ten. Reacties op de actie kunnen ge maild worden paar cjlaban@Zeelandnet.pl Advertentie Japanse wakamé-soep, en Oosterse groenten met zalm of met paddestoelen (vegetarisch) en chocolade bavarois 11,50 9,00 vegetarisch menu) vrijdag 19 september 9.30-12.00 uur introductieles ZVU Thoni Schrijer zaterdag 20 september 10.00-16.00 uur voorronde Nederlands Kampioenschap 15.00-16.30 uur Singer-songwriter Olof Sinke bekijk ook onze website www.drukkeriimiddelburp.nl de Winkel Beeld Geluid Advertentie Handige rollen van 11 meter: 4 banen uit 1 rol Structuur op uw muur, maar ook weer verwijderbaar Overschilderen geen probleem Makkelijk in onderhoud AP IN VERF EN BEHANG mm uBÊm TMC WOONWINKELS Marconistraat 13 Goes Tel. (0113) 22 41 12 r. tmcwoonwinkels.nl COruitstoot, S02-emissies, het Kyoto-verdrag. De Mid delburgse wethouder haalde alles uit de kast om het be lang van het nog te bouwen windmolenpark in Nieuw- en Sint Joosland te benadruk ken. De gemeente Middel burg moest zijn verantwoor delijkheid nemen op het ge bied van milieuvriendelijke energie-opwekking, zo sprak de Middelburgse schepen plechtig. Een Nieuwlandse had het verhaal allemaal goed in de oren geknoopt. Natuurlijk, die windmolens waren haar ook een doorn in het oog. Maar over het milieu was ze nog meer bezorgd, zo bleek uit haar uitlatingen tij dens de pauze: „En denk ook eens aan de uitstoot van COC!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 33