PZC Normaal verjongt met een drumster Strijkkwartet stoft een pareltje van Glazunov af I A donderdag 18 september 2003 DONDERDAG VRIJDAG iat ZATERDAG Normaal blijft vernieuwen. De oer-Achterhoekse rock- -'n-roll groep van Ben Jolink heeft een verjongingskuur on dergaan met het aantreden van de 26-jarige Tessa Boomkamp. Ze drumt en zingt en is de Ben jamin van de groep. Zij is de eer ste vrouwelijke Normaal-muzi kant. Tijdens het optreden in de Zee landhallen in Goes is de bezet ting als vanouds. Pas tijdens de nieuwe theatertour, die 14 no vember begint, zullen de nieuwe muzikanten aantreden. De band gaat de komende tijd trouwens door met het vernieu wen van leden. Ook nieuw in de groep zijn de Utrechter Roel Spanjers (33) en Arend Bouw meester (40) uit Amsterdam. Zij nemen de plaats in van oudge diende Jan Kolkman. De Lichtenvoordse gitarist verliet Normaal na de laatste theater tournee, omdat Jolink alleen tij dens de optredens in de theaters een beroep op hem en op gitarist Alan Gascoigne wilde doen. Gascoigne heeft dat aanbod aanvaard. Hij maakt, net als de drie aanwinsten, alleen deel uit van Normaal in het theater, niet in de tenten. Roel Spanjer, die onder andere mandoline en piano speelt, heeft al eens aan Normaal mo gen proeven. Zo is hij als gast muzikant te horen op verschil lende groeps-cd's. Arend Bouw meester speelt saxofoon en is klarinettist en percussionist. Hij werd al eens gevraagd om toe te treden tot die andere on vervalst Achterhoekse rock groep, Jovink de Voederbie tels. „Dat aanbod heb ik afge slagen, want ik ben geen Ach terhoeker", zegt de geboren Fries. Dit is anders. „Ik ben een groot fan van Roel. En ik denk dat we een frisse wind laten waaien in Normaal." Voor de nieuwe bezetting staan tussen november en februari volgend jaar meer dan veertig theater optredens gepland. De zes gaan in het najaar tevens materiaal voor een nieuwe cd opnemen. Tessa Boomkamp, die als slag werker cum laude afstudeerde aan het Conservatorium in En schede, komt uit het Overijssel se Borne. Zij vervangt Fokke de Jong, die vorig jaar overstapte naar De Kast. „De sfeer bij Nor maal is net als thuis: met de beentjes op de grond", zegt Boomkamp, die met zangeres Sita heeft gewerkt en deel uit maakt van de begeleidings groep van Marco Borsato. „Maar höken kan ik ook. Allang hoor. Op mijn dertiende zag ik Normaal voor 't eerst. Wat een spektakel was dat! En nu zit ik er zélf bij. Heel stoer." En dat terwijl ze niet eens heeft gesolli citeerd, want het was zangeres Fréderique Spigt djp haar bij Normaal binnenloo'dste. Boom kamp: „Toen ik als puber Nor maal tekeer zag gaan, dacht ik: wat zijn ze bot! Het leek wel of ze niet van vrouwen hielden. Maar het tegendeel blijkt waar." In het voorprogramma van Nor maal staat de Zeeuwse band Surrender met werk van de nieuwste cd Zeeuws Klei. Hier op staat ook een gecombineerd Zeeuwes-Achterhoeks num mer, waaraan Normaal heeft meegewerkt. Normaal; Zeelandhallen Goes, zaterdag 20.15 uur Jongeren ontdekken festival Jazz by the Sea Hoewel de nadruk nog steeds op Domburg ligt, doen zeven andere Walcher- se kustplaatsen enthousiast mee aan de dertiende editie van het festival Jazz by the Sea. Het spits is inmiddels afgebeten door Swing Match en The Dixieland Cracker jacks in Zoutelande, maar het openingsconcert is mor gen in Domburg, gegeven door de Stable Roof Jazz band. Opvallend is dat de jongere jazzmusici dit jaar duidelijk in het programma zijn vertegenwoordigd. Jazz by the Sea is inmiddels uitgegroeid tot een vast festi val in de derde week van sep tember. Ooit van start gegaan als Jazz by the Sea Domburg, maar al snel uitgegroeid tot een groter evenement, met vaste elementen als kroegentocht en streetparade. Programmeur en bestuurslid van de Stichting Jazz by The Sea Douwe Mulder weet, als echte jazzliefhebber, 'zijn' festi val als geen ander aan te prijzen. Hij toont zich verheugd over het grote aantal jonge jazzmusici dat dit jaar acte de presence geeft en signaleert ook een ver jonging van het publiek. „Het is duidelijk dat jazz geen oude- lullen-muziek is. Dat zien we te rug aan de leeftijd van de bezoe kers en nu ook aan de deelne mende bands. Neem The Orien tal Jazzband. Die zijn hartstik ke jong.De Enkhuizer band bestaat uit zes jongens en één The Oriental Jazzband. meisje met een gemiddelde leef tijd rond de achttien jaar. De Duitse Bourbon Street Stom pers is eveneens een vrij jonge band. Ooit gestart als scholie renband en als studenten ver dergegaan, verbonden door hun gezamenlijke passie voor dixie land-jazz. Misty is eveneens een jong band die zich toelegt op im provisatie. Bekende en minder bekende numers worden door de bandleden in een nieuw jasje gestoken. Mulder: „We hebben dit jaar goede orkesten met een uiteen lopende stijl, zodat we binnen het oude stijl-circuit veel keuze kunnen bieden. Van Hot club de France en Dixieland tot boogie woogie en New Orleans. Voor hem springen de Engelse band Shine en zeker The David Li vingstone Jazz Messengers met zangeres Beverly Daley er uit. Het trio Shine maakt dynami sche Hot Club-muziek. De gita rist van de band, Tony Oreshko, werd door de BBC verkozen tot jazzmusician of the year in '98. De door bassist Ad van Beeren- donk opgerichte David Livings tone Jazz Messengers is een groep musici die haar sporen verdiend heeft in de New Or- leans-muziek. „Hele goede mu sici. En zangeres Beverly Daley is een hele innemende vrouw met een prachtige stem, die het publiek ook goed weet te verma ken." De band en de zangeres zijn zaterdag te horen tijdens een openluchtconcert in Dom burg en zondag tijdens de tradi tionele jazzkerkdienst in de St. Jacobskerk in Vlissingen. Deze oecumenische dienst wordt voor de derde keer gehouden. Het programa van Jazz by the Sea speelt zich zowel binnen als buiten af op diverse locaties. Zondagmiddag is gereserveerd voor 'jazz langs de vloedlijn', met optredens in met het strand verbonden locaties. Van strad- paviljoens tot badmotels. Annemarie Zevenbergen Jazz by The Sea; t/m zondag in Vlissingen, Zoutelande, West- kapelle, Domburg, Oostkapelle, Meliskerke, Vrouwenpolder en Veere. Cellist Sebastiaan van Eek hield gisteravond bij de Zeeuwse Volksuniversiteit een lezing over de magie van het strijkkwartet. Dit ter inleiding van een nieuwe serie strijk kwartetconcerten in de Burger zaal van Middelburg. Sebastiaan en Sebastian zijn al lebei cellisten. Sebastiaan van Eek speelt in het Franciscus Kwartet en is de initiatiefnemer van de Stichting Strijkkwartet ten Nederland. Onder de para plu van deze stichting hebben tien ensembles hun krachten gebundeld om het strijkkwartet in Nederland meer allure te ge ven. De musici geven bij toer- buurt concerten op mooie loca ties als Muiderslot en Markie zenhof. In Middelburg gebeurt dat in samenwerking met de Stichting Kamermuziek Zee land. Bovendien wordt het re pertoire van de concerten op el kaar afgestemd. Woensdagavond bijt het Utrecht String Quartet de spits van het nieuwe strijkkwartet seizoen af. Sebastian Koloski, de cellist van dit ensemble, is erg te spreken over het initiatief van zijn collega en bijna-naamge- Het Utrecht String Quartet noot. „Behalve dat we aanzien lijk meer concerten geven dan voorheen, is de sfeer van de avonden ook veel leuker. Nor maal gesproken ga je een zaal in en je komt er na twee uur uit en je hebt behalve de conciërge niemand gezien. Nu houden we vooraf een kort praatje en drin ken we na afloop een glaasje met het publiek. Dat contact met je luisteraars is erg prettig." Het Utrecht String Quartet was vorig jaar ook al van de partij Stond toen een aantal vroege strijkkwartetten van Beethoven centraal, de eregast voor dit sei zoen is Haydn, volgens Koloski (en vele anderen) de 'vader van het strijkkwartet'. „Haydn is de uitvinder, daarvoor bestond strijkmuziek vooral uit viool plus begeleiding. Niet dat Haydn in een keer van nul tot honderd ging, maar hij gaf de vier instrumenten steeds meer een gelijkwaardige rol en legde zo de basis voor het genre." Het ensemble speelt opus 71 num mer 2, een relatief onbekend strijkkwartet van Haydn. In het eerste concert van de serie is, ondanks alle aandacht van vorig jaar, toch een Beethoven- tje geslopen. Het betreft num mer 74, het Harpenkwartet, vernoemd naar het veelvuldige getokkel op de snaren in dit werk. Koloski: „We hebben ook gekeken naar het programma van de andere ensembles en vonden dat daarin een Beetho ven op zijn plaats was. Dit is, in tegenstelling tot vorig jaar, een laat kwartet van hem, heel an ders, verdergaand en meer de Romantiek induikend." Ook is onderling afgesproken dat elk concert dan wel een he dendaags werk bevat of een ver geten parel uit het verleden. Woensdag gaat het stof af van het Derde Strijkkwartet van Alexander Glazunov. We zijn benieuwd, de man die ooit lad derzat de première van Rach- maninovs eerste symfonie diri geerde zal vast wel een leuk kwartet kunnen schrijven. Douwe Eisenga Utrecht String Quartet, Burger zaal stadhuis Middelburg, woensdag 20.00 uur Inge Izeboud exposeert aquarellen in 't Kunstuus in Heinkenszand. In het werk van Izeboud zitten Zeeuwse elementen. Daarnaast toont zij ab stract werken. Te zien t/m 11 oktober. Openingstij den: wo. en do. 13 - 18 uur, vri. 13 - 18 en 19 - 21 uur, zat. 10 - 12 en 13 - 16 uur. Olieverfschilderijen van Reinder Tukker uit Wemeldinge zijn te zien in de hal van het gemeentehuis in Hein kenszand. De expositie, getiteld 'Sta es even stil...', omvat werken waarin Tukker het Zeeuws landschap weer geeft. Ié zien t/m 30 oktober ma. t/m vri 8.30 - 12.30 uur en don. 17.00 - 20.00 uur. Krankzinnige beelden is de titel van de vensterpresentatie van Kees Wij- ker in Caesuur te Middelburg. Wijker toont een werk dat bestaat uit ijzer- draad sculpturen en teksten. De pre sentatie wordt zaterdag geopend. Wijker leest dan een aantal teksten voor. De opening is om 16.00 uur. Het werk is t/m 2 november te zien. In de Kabinetten van de Vleeshal in Middelburg is de expositie Het Zeeuws Landschap van Antoine Mes te zien. De expositie wordt zaterdag om 16 uur geopend. De exposant geeft zaterdag 29 november een af sluitende toelichting op de expositie. Te zien t/m 30 november, openings tijden: din. t/m zon 13-17 uur. In de Direktiekamer van De Drukke- ry in Middelburg is t/m 2 november werk te zien van kunstenaars die in Zeeland gewerkt hebben, aanhakend op de expositie in de Schotse Huizen in Veere. Vanaf zondag exposeert Miranda van der Poel abstracte olieverfschilderij en in café-restaurant Soif in Vlissin gen. Te zien t/m 4 november tijdens de openinguren van het café. Eva Bonneur exposeert onder de titel Outbreed in De Piek in Vlissingen. De expositie wordt morgen (21.30 uur) geopend. De band The Manuels luis tert de opening op. T/m 13 november. Zorgcentrum De Zoute Viever in Oost-Souburg exposeert in septem ber en oktober mandala's. Deze mandala's zijn gemaakt door Sonja van Nunen-van Wallenburg. Ze zijn te zien op de begane grond tijdens kantooruren. In Muzeeumbrasserie De Gecroonde Liefde in Vlissingen exposeert Henk Glerum. De werken hebben de wrak- opruiming in de Westerschelde als thema. Te zien t/m 2 november ma. t/m zat. 10-18 uur, zon. 13-18 uur. In huisgalerie Strandweg 23 in Burgh Haamstede toont Jaap Schlee wer ken op papier getiteld De comedie van de verbeelding. Te zien vanaf zondag t/m 12 oktober, vri. t/m zon. 13-17 uur en op afspraak. Kitty Doomernik exposeert haar in stallatie Gewervëld - Ongewerveld in De Bewaerschole in Burgh-Haam- stede. De expositie wordt zaterdag geopend om 15 uur. Te zien t/m 11 ok tober din. t/m zat. 13.30 - 16.30 uur. Bij Th. Laurentius in Middelburg is een tentoonstelling met land schapsetsen van Reinder Homan te zien. Te zien vanaf zondag t/m 18 ok tober. Zondag is de exposant tusen 14 en 19 uur aanwezig. Openingstijden: din. t/m zat. 10-17 uur. In streekmuseum Het Land van Axel in Axel is de expositie Kunst uit de Streek te zien. De tentoonstelling be staat uit werken van Esther van Waes, Ria van Waes -de Maat, Johan van Waes en Anno Enserink. De ex posanten tonen diverse technieken. Te zien t/m 25 oktober, openinstijden wo. t/m zat. 13.30 - 17 uur. Helna Scherpenisse en Ed Dingen- outs exposeren onder de titel Recht op Rond in galerie-atelier De Kaai in Goes. De exposanten tonen respec tievelijk gemengde technieken en zeefdrukken. Te zien t/m 28 novem ber ma. t/m vri. 9-16 uur en zat 11- 15 uur. ROTTERDAM Museum Boijmans Van Beuningen (Museumpark 18-20): t/m 31 dec. - PanPan. De Rotterdamse kunstenaar George Belzer transformeert oude metalen gebruiksvoorwerpen tot po ëtische beeldende objecten; t/m 16 nov. - De Achilles-serie (acht wand tapijten) van Peter Paul Rubens. Kunsthal Rotterdam (Westzeedijk 341): Aderen. Ter gelegenheid van het Waterjaar 2003Zwart-wit foto's van het leven op en langs de zeven grote rivieren van de wereld, t/m 30 nov. Jan Sluijters, Vrouwen! Muze, model en minnares. Hist. Museum 'Schielandshuis' Atlas van Stolk (Korte Hoogstraat 31): t/m 5 okt. - Ruik Rotterdam. De geschie denis van Rotterdam in de twintigste eeuw verteld door de geuren in de stad; t/m 19 okt. - Oog in oog. Portret ten van Rotterdammers; t/m 31 mei 2004 - Het geluk van de huisvrouw. De invloed van reclame. Nederlands Fotomuseum (Witte de Withstraat 63); t/m 16 nov. - Nico Jes se. ANTWERPEN Kon. Museum voor Schone Kunsten: Hans Memling/Instrumentaal. Per manent: Ensor en de Modernen in de museumverzameling. Etnografisch Museum: tot 26 oktober Maya textielSpiegel van een wereld beeld. Openluchtmuseum Middelheim: tot 16 november; Anne Veronica Jans- sens. De Singel: tot 30 november Urban Dramas architectuurtentoonstelling: narratieve aspecten in de stedelijke omgeving. MOMU: tot 31 maart 2004, Genovan- versaeviceversA i.s.m. Europalia Ita lia. GENT Design Museum Gent: tot 28 septem ber: Danske Smykker, Deense juwee lontwerpers, Lars Glad, Karine Noy- ens en Liesbeth Dauve Een per soonlijk Stempel, de Seawolf collec tie, een verzameling zilver uit de 19de en 2 0ste eeuw Bestekken en Eetcul tuur, van Gotiek tot Art Deco. Verzameld Werk: tot 28 september, Matali Crasset Digitspace. Schipperskapel: tot 28 september, Side-Walk on MuideMoscou. Santo Campo: tot 28 september, Wer ken van hemadi, Joris Bundervoet en Lieve Jacobs. Hommage aan Eric Voets. Geuzenhuis: tot 5 oktober, Lana pura 18 t/m 24 septet Lange Jan Een miniconcert in het kader van het Lange Jan-project. De uitvoering isinhanden van Helma (zang) en Aart Kot (ni8» Koorkerk, Middelburg, 15.00 uur Princess Project Muzikanten uit de pop, jazz en klassieke muziek vinden el het Princess Project. Initiatiefnemers Lo van Gorp (zanger/saxofonist), SimonePj ja mes (zangeres) en Karei Boehlee (pianist) nemen voor een aantal gerenommeerde muzikanten mee. i Arsenaaltheater Vlissingen, 20.15 uur «pj Zeeuws Mannenkoor Het Zeeuws Mannenkoor geeft een concert. Dit concert wordt om 19.15 uur vooraf gegaan door een repetitjJtp waarin geoefend wordt op de liederen die het koor onlangs;® as in Litouwen. Het concert staat voor het laatst onder leiding^ Gunita Jasinska. Zij keert eind september terug naar Letland Amicitia, Kloetinge, 20.30 uur Warme broodjes Warme broodjes is een voorstelling van Huis a/d Werf. Twee demonstratrices (Suzan Boogaerdt en Bianca van Schoot) staan op een huishoudbeurs. Met een plastic glim^ iffl brengen ze afvalemmers van Sunlife aan de man. Deze geliij d verkoopshow wordt afgewisseld met telefonische enqueta waarin de dames hun stille hunkeringen onthullen, Podium 't Beest, Goes, 20.30 uur boo pi Jazz by the Sea De Midlife Revival Jazzband treedt op tijdens het festivalJaj f01 by the Sea. lij De zesmansformatie speelt oude jazz van de jaren twintiginei10 gen arrangementen, waarbij het entertainmentgehalte duidelij F aanwezig is. iel Eetcafé Royal, Zoutelande, 21.00 uur bi taii Jazz by the Sea w' Jazz by the Sea kent vandaag diverse optredens en tocht. lm Er zijn optredens van ensemble Naguine met muziek indet» tie van Stéphane Grappelly en Django Reinhardt. Latin Co® tion speelt Zuid-Amerikaanse muziek met belangrijke invite den uiit de jazz. En The Blue Rhythm Four is een louter akoesï T sche band met trompet, klarinet, saxofoon, banjo en souzal® qj. De Stable Roof Jazzband geeft het openingsconcert vanJazzi L the Sea (19.30 uur). Aan de kroegentocht (21.00 uur) wordtfe e genomen door elf bands in elf verschilende etablissementa Diverse locaties Domburg vanaf 14.00 uur Klaas Klaas brengt zijn cabaretprogramma Mix. Snelheid en muzikaliteit zijn Klaas' handelsmerken en dievce|, ren in Mix de boventoon. Hij mixt alles tot één programma, hl Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur De Belgen komen Help. de Belgen komen is een cabaretprogramma. De Vlaamse stand-uppers gaan op tournee door België et daarbij ook even Terneuzen aan. Met onder anderen Wims *j den Heuvel, Stef Vanpoucke, Gunter Lamoot, Gili en BrickVi Duyck. Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur ami Bel, mat Reinder van der Naait Reinder van der Naait speelt zijn cabaretvoorstelling Anders. Reinder van der Naait is de ongekroonde koning vandelacij!™ stuip. Anders wordt opnieuw een avondvullend programma kijk- en luistergenot. Reinder is anders. Ledeltheater, Oostburg, 20.15 uur ajn ret Residentie Orkest Het Residentie Orkest heeft een concert. Op het programma staan werken van Jean Francaix, GeorgelC zet en Nicolai Rimsky-Korsakov. Pauline Oostenrijk soliste en het orkest staat onder leiding van Alexandru Lasa Sint Baafskerk, Aardenburg, 20.00 uur èai reus Jazz by the Sea girasole Vera Vermeersch Francky Cane SMAK: tot 26 oktober, Kunst Nu Thomas Bogaert. C.J.K.: tot 26 oktober, Sabine Ooster- lijnck installaties, video's en objec ten. Huis van Alijn: tot 2 november, Van God en klein Pierke. Kunsthal Sint-Pieters Abdij: tot 11 november - Alison, virtuele ontdek kingstocht doorheen de geschiedenis van de abdij. De wereld van Kina, het Huis: tot 31 december. Wie is er bang voor de gro te boze wolf? BRUGGE Huis De Meester: tot 28 september, Laza Bertoni schilderijen/mixed me dia. Groeningemuseum: tot 2 november, Young Primitives tentoonstellings project en route met 30 locaties in de binnenstad met werk van jonge graf fitikunstenaars. De Bond: tot 9 november, John Isaacs installaties. OOSTENDE PMMK, Museum voor Moderne Kunst: tot 28 september, Confronta tion KNOKKE Zwart Huis: tot 28 september, Jan Fabre, tekeningen, sculpturen en in stallaties. DAMME Stadhuis: tot 19 oktober, Indigo ac tueel. Beverly Daley In het kader van Jazz by the Sea zijn er verschillende optrede® Te beginnen geeft het Engelse trio Shine een tuinconcerU' uur) bi j het Marie Tak van Poort vliet MuseumOp het Hein®0 plein voor het Badhotel (12.30 uur) zijn achtereenvolgens te® ren: The Bourbon Street Stompers, The Oriental Jazzband,Gf tain Gumbo en The David Livingstone Jazz Messengers met® geres Beverly Daley. Aan de Streetparade (14.00 uur) in het® trum van Domburg werken mee: Deaf Quartle Jazzband,)!' Day Jazzbband, The Juggets Jazzband, The Original Zeaiaf Streetparade Jazzband en de Efkes Anders Jasskapel In het Zijdemuseum in Meliskerke (14.00 uur) speelt Quatrel. kets de Swing. Jazz Steps treedt op in Het Koetshuis (18 3®» In Dinner Braai Cheetah's Westkapelle (19.00 uur) treedt™* uine op. De band speelt Hot Club de France. De Washboard^ Iers treden op in de Muziektent in Zoutelande (19.30 Four Stream Jazzband brengt New Orleans-jazz in hotelBos Duin in Oostkapelle (20.00 uur). Moderne dixieland en swing wordt gespeeld door The Para Jazzband op de Markt in Westkapelle (20.0 uur). Vaaf 21.00 uur zijn in verschillende horecagelegenheden op dens: The Oriental Jazzband in café 't Groentje, Red Wing® den Walcherschen Dolphijn, De Vage Klachten in eetcaféAn en Jurbena Jazz Band in de Uitspanning De Roode Leeuw !0! am tiq tee lie tor Als haa lat tot tew Fra: gan Bru tals icti Bat ma; ovei gen iiei die van

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 30