Beeld Rode Kruis te stoffig valuatie beleid liet gunstig voor schelpdiervisserij Werkelijkheid leidt tot verbeelding 17 GS steken 1,4 miljoen in versterken arbeidsmarkt ELICHT lezers schrijven Hulpverleners kunst donderdag 18 september 2003 Film by the sea III Voeding Proefdiervrij Moberg Bijeenkomst dystoniepatiënten Vier Zeeuwse zorgboerderijen doen mee aan open dag leinschalig Ontoereikend Onontkoombaar Whiplash Scheepsstillevens J Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Als bezoeker van de talkshow van Fellini als thema heb ik een aantal kanttekeningen. Ik lees in de PZC dat artistiek directeur Leo Hannewijk trots is op de presentatie door Valentijn By- vanck, als toeschouwer ben ik daarover veel minder enthousi ast. Ik zag een gespreksleider die zijn best deed, maar uit cor recties door panelleden was een aantal keren op te maken dat het huiswerk door Byvanck summier gedaan was. Ook was van enige sturing of een rode draad in het gebeuren weinig te merken. De anekdotes vlogen als losse flodders en volledig in wisselbaar door de zaal. Daar bij komt nog het kotsmisselijk makende gedrag van panellid Peter van Bueren. Dieptepunt was een zeer insinuerende op merking door Van Bueren rich ting mevrouw Steenbeek. Van Bueren is in de eerste plaats zelf verantwoordelijk voor zijn uit spraken, maar de gesprekslei der, waarschijnlijk uit overdre ven respect voor een coryfee uit het Nederlandse incrotud-film- wereldje, liet het allemaal maar gebeuren. Het hele uur zat hij half met de rug naar het publiek toegekeerd. Het gaf mij het ge voel dat we ergens bij gedoogd werden, vooral toen Byvanck aan het einde nog even dapper met de wolven meehuilde en voor ons - het publiek - meende te moeten bepalen dat er geen vragen uit de zaal waren. Voor hem en de overige organisatoren van een mogelijk vervolg van het festival hierbij een gratis stelling: het is mede met publiek dat filmers films kunnen ma ken, schrijvers in staat zijn boe ken te schrijven en filmrecen senten een baan hebben. Edo Douma Nieuwstraat 111 Vlissingen Dierenbevrijders nog steeds vast na vier dagen, lijkt terecht omdat zij behalve loslaten van 6000 nertsen ook vernielingen aanrichtten en een vechtpartij begonnen (PZC, 9-9). Vrijwel alle nertsen werden snel terug gevangen omdat zij het niet op prijs stelden om bevrijd te wor den. Ze raken dan in stress om dat ze de vertrouwde omgeving missen en ze weten totaal niet hoe ze daar aan eten moeten ko men. Binnen een week zouden ze allemaal gedood en geconsu meerd geweest zijn. In de vrije natuur, hun land van herkomst, overleeft er meestal maar één jong per nest, de slimste, en wordt volwassen. Bij de fokker overleven alle j ongen tot ze ruim volwassen geworden zijn, door de goede verzorging. Dat gaat dus zoals bij de vele stierkal veren, welke ter wereld komen voor de melkproductie, die zou den in de vrije natuur voor 90% de dood vinden, terwijl zij bij de boer als ossen enkele fijne jaren te leven hebben voor de vlees productie. Wij mensen hebben nu eenmaal vlees en dierpro- ducten nodig anders krijgen wij ernstige ziektes door voedings tekorten. Als door de Schepper noodzakelijk geachte bouwste nen niet met de voeding binnen komen krijgt men afbraak van het eigen lichaam. Een tekort aan iets wordt wel aangevuld door een teveel aan iets anders op te slaan. Dieren mogen na tuurlijk niet gemarteld worden, maar ze zijn/worden nooit ge lijkwaardig aan mensen. De boeren hebben hen gedurende duizenden jaren goed behan deld anders waren ze allang uit gestorven. In de natuur wordt veel vlees gegeten, want dieren hebben evenmin als bomen het eeuwige leven. N.A. Blomme Ruys de Beerenbrouckstraat 32 Vlissingen Een groepje echte dierenvrien den heeft in Zeeland een afde ling van Proefdiervrij opgericht (PZC 12 sept.) Een zeer goed ini tiatief, want naar mijn mening wordt hier de laatste tijd te wei nig aandacht aan besteed. Jaar lijks worden in Nederland nog +/- 715.000 dierproeven ge daan. Vaak zeer pijnlijke en zeer dikwijls onnodige dierproeven. Denk bijv. aan proeven met al lergische reacties op wasmidde len en cosmetica. Tegenwoordig kunnen heel veel proeven met computertechnieken uitge voerd worden, of met slachtaf val. Het kabinet heeft dit voor jaar 900.000 euro uitgetrokken voor het zoeken naar alternatie ven en spreken verder over een mogelijke belasting op het ge bruik van proefdieren. Dit is in ieder geval een positief begin. Dierproeven zijn niet meer van deze tijd. Dus bij deze een pluim voor deze initiatiefnemers en ik hoop nog dikwijls van hun te horen. Rob Ossewaarde Prins Bernhardstraat 25 Oud Sabbinge In de PZC van 11/09 lucht de heer Snel zijn hart met betrek king tot de gang van zaken bij het Ahold-concern in het bij zonder het aan Moberg toege kende salaris, ook wanneer Mo berg de zaken verkeerd aanpakt en toch miljoenen euro's tou cheert. Hij maakt dan een fout wanneer hij Miro verwart met Ahold en zoekt dan spijkers op laag water. Hij zal nu ongetwij feld een discounter zoeken, waar hij nooit moet wachten en waar de vloer van de afdeling groente en fruit altijd brand schoon is. Ik vind zijn opmer king over de jongens en meisjes achter de kassa beneden de maat. Naar mijn bescheiden mening behoort het personeel iniet meer overwegend tot de ca tegorie jongens en meisjes. En kelen tellen al een behoorlijk aantal dienstjaren en treden de klant voorkomend tegemoet. Ook de jongere, die ik in een en kel geval heb ontmoet, weet hoe de klant wenst te worden be handeld. Ik hoop dan ook, dat de mensen, die een andere leveran cier zoeken zich nog eens beden ken en dat bij de Miro als ge volg van dalende omzetten aan een deel van het personeel geen ontslag moet worden verleend. M. van der Jagt Boulevard Bankert 720 Vlissingen doorEmileCalon MIDDELBURG - Ondanks de toenemende werkloosheid vre zen Gedeputeerde Staten dat werkgevers over enkele jaren maar heel moeilijk aan perso neel kunnen komen. De vergrij zing gaat namelijk in zo'n tem po dat het zeer de vraag is of jongeren straks die uitstroom van oude werknemers kunnen opvangen. Daarnaast heeft de arbeids markt, in de ogen van GS, te ma ken met nog tal van knelpunten. Jongeren, ouderen, allochto nen, herintreders en gehandi capten hebben het om verschil lende redenen moeilijk om een reguliere baan te vinden. Ook de combinatie arbeid en zorg geeft volgens het dagelijks provincie bestuur nog steeds problemen. En het onderwijs sluit ook nog steeds niet echt goed aan op de wensen van de werkgevers. Want ondanks de teruglopende conjunctuur, zo schrijven Gede puteerde Staten in een voorstel, is het voor een aantal werkge vers nog steeds moeilijk om ge kwalificeerd personeel te vin den. GS willen iets aan al die proble men doen. Ze trekken voor de komende vier jaar in totaal 1.400.000 euro uit ter verster king van de arbeidsmarkt. Het geld moet, als de Staten daar tenminste mee akkoord gaan, gebruikt worden om al die zwakke groepen te ondersteu nen zodat ze straks wat makke lijker een vaste baan vinden. Ook wordt het geld volgens GS gebruikt om via een aantal des kundigen voeling te houden met de arbeidsmarkt. Die moeten direct een seintje geven als het beleid bijgestuurd moet wor den. TERNEUZEN - De Nederland se Vereniging van Dystoniepa tiënten houdt woensdag 15 ok tober van 14.00 tot 16.30 uur een contactmiddag in het zieken huis in Terneuzen. Het doel van de contactmiddag is het geven van informatie, het bespreken van behandelmetho den en het uitwisselen van erva ringen. Neuroloog Van de Nes beantwoordt vragen. Aanmelden voor de bijeen komst kan telefonisch: 076- 5140765. Meer informatie staat op de website www.dystonie.nl. flEUWVLIET - Vier Zeeuwse ^boerderijen doen zaterdag September mee aan de lande lijke open dag van zorgboede- Sjen. lijast zorgboerderij Tuinen- i'jrg(Zaamslag), De Goede Ho ne (Hoofdplaat) en Catharina Kanahof (Kamperland) stellen mie joop en Diane le Grand- [uytink van zorgboerderij Jodi „(Nieuwvliet hun nog jonge ledrijf open voor het publiek. Verstandelijk gehandicapten roden in het project van het echtpaar Le Grand-Buytink een eivolle dagbesteding. Ze hei met de verzorging van de ten en de dieren en het on- oud van gebouwen en ma- es. p en Diane werkten vele ja- flinhet speciaal onderwijs in Dordrecht. Na zijn pensione- nng keerde de West-Zeeuws- ïlaming van geboorte terug in ten streek om aan de Mos- Hdijk op een terrein van drie jetare de zorgboerderij op te iten. „We hebben ons altijd jppy gevoeld in onze betrek- pngen in de gehandicaptenzorg «dat is nog altijd het geval", (dus Joop. let echtpaar Le Grand hecht eraan de zorgboerderij klein- lalig van opzet te houden, 'e zijn nu begonnen met de ivang van zes kinderen en wil- dat uitbouwen tot maximaal ialf. We begeleiden twee, imaal drie kinderen per Doelstelling is de mensen aan onze zorg zijn toever- itiwd zo zelfstandig mogelijk leren functioneren en hun ardigheden verder te ontwik- Hen." ontwikkeling van zorgboer- ijen is de laatste jaren in een ilroomversnelling gekomen. Volgens Joop streeft de overheid i naar dat er in het hele land mm zevenhonderd van derge- ijke voorzieningen zijn. Mo- lenteel zijn dat er nog maar een Foede driehonderd, open dag op de in totaal ze- tig deelnemende zorgboer- ijenisvan 13.00 uur tot 16.00 door A. J. Snel De Ramp van 1953 heeft het Rode Kruis bij de bevolking in aanzien doen stijgen. In Zeeland, waar de orga nisatie een belangrijke rol vervulde in de hulpverlening. En in de rest van Ne derland, waar vanaf enige afstand werd waargenomen van hoeveel bete kenis het Rode Kruis in rampzalige omstandigheden kon zijn. Tot die con stateringen komt Jan Post, algemeen directeur van het Nederlandse Rode Kruis, ruim vijftig jaar na de waters noodramp. Het Rode Kruis hoort bij de officiële instanties die vandaag zijn uit genodigd om op Tholen de bijeenkomst bij te wonen die is georganiseerd voor de hulpverleners van weleer. Een moment om terug te kijken en om te bezien waar het Rode Kruis nu staat. Post beziet het verleden met een gevoel van tevredenheid. Met een kritische blik beschouwt hij het heden en de toe- komst. „Het Rode Kruis mag trots zijn op wat het door de decennia heen heeft verricht. Maar als ik eerlijk ben: we hebben op dit moment te maken met een wat stoffige beeldvorming. We moeten leren ons beter te presenteren. Er vindt vergrijzing plaats van het vrij willigerskorps. De gemiddelde leeftijd van de vrijwilligers is geleidelijk aan gestegen en ligt nu op de 53 jaar. Dat zou 40 jaar moeten worden. Jongeren die zien dat wij in de regio voor ons werk de beschikking hebben over afge dankte kleuterscholen en dat soort ge bouwen, kunnen zich moeilijk met ons identificeren. Daar moeten we iets aan doen. Als we dat nalaten, glijdt de zaak af. We hebben niet genoeg geïnvesteerd in communicatie en ook niet in vernieu wing. Dat is gebeurd vanuit de voor treffelijke gedachte dat we zo sober mo gelijk moeten zijn. Maar daarin zijn we doorgeschoten. Daar komt, als het gaat om beeldvorming, iets bij: Rode Kruis mensen zijn niet op zoek naar de plaats waar de camera staat; dat past niet bij ze. Toch zul je de buitenwacht moeten laten zien wat je doet." Waarom mensen hulp zouden verlenen aan anderen? Post doet daar niet heilig over. „Voor 25 procent doe je dat vanuit een verantwoordelijkheidsgevoel, van uit een humanitaire overweging. Maar voor 7 5 procent doe je het voor jezelfJe voelt je nuttiger, beter en meer tevre den. Niettemin, je houdt het wél vol vanwege die 25 procent, want het is zwaar. Bij het geven van hulp is in de loop van de tijd trouwens een verande ring in houding opgetreden. Er is meer aan partnerschap ontstaan. Je bent ie mands buddy en je handelt op basis van gelijkwaardigheid. De ander wordt niet als slachtoffer gezien." Jan Post trad begin 2000 aan als nieuwe algemeen directeur van het Nederland se Rode Kruis. Hij had op dat moment een carrière van 26 jaar bij Philips ach ter de rug. „Dit kwam op mijn pad. Ik had altijd al een zekere affiniteit met het Rode Kruis. Mijn vader was een Achterhoekse kruidenier die vanaf de bevrijding tot begin jaren 60 op een am bulance reed. Ik herinner me uit mijn kindertijd dat hij veel in Zeeland was na de Ramp. De watersnoodramp heeft het Nederlandse Rode Kruis in een zich snel voltrekkende ontwikkeling ge bracht. Het Rode Kruis had laten zien een rol van betekenis te kunnen spelen bij een catastrofe van zo grote omvang. Dat positieve effect is in Zeeland zicht baar gebleven in het aantal vrijwilli gers, dat bijna het dubbele is van het landelijk gemiddelde. Maar landelijk gezien is het op langere termijn met de beeldvorming niet helemaal gegaan zo als we wilden. Dat komt door onze te rughoudendheid, onder meer in de om gang met de media. We moeten de sa menleving er, met eigentijdse midde len, van blijven doordringen dat we no dig zijn, zoals de brandweer nodig is." Het Rode Kruis is intussen bezig met een inhaalslag door zich directer be trokken te tonen bij mondiale ontwik kelingen die zeer breed om aandacht vragen. Post: „Wij zijn tot de slotsom gekomen dat we niet alleen bij rampen moeten optreden, maar ook preventief actie moeten ondernemen. Dat heeft geleid tot de oprichting van een Kli maatcentrum dat, hier in Den Haag, onder de vlag van het Rode Kruis en de Rode Halve Maan, actief is. Het ziet er nu toch naar uit dat we mondiaal te ma ken hebben met een echte klimaatver andering waar vooral de armen in kwetsbare zones van de aarde onder lij- Jan Post, algemeen directeur van het Nederlandse Rode Kruis. foto bureau Thuring den. De opzet van het centrum is weer- voorspellers, hulpverleners en beleids makers kennis te laten uitwisselen. Op basis daarvan kunnen Rode Kruiscolle- ga's overal ter wereld kwetsbare groe pen mensen voorbereiden op rampen. Dat biedt kansen om de gevolgen van rampen te verzachten. Voorkomen is goedkoper en humaner dan achteraf helpen. Waar mogelijk moeten de oor zaken van rampen worden aangepakt. Post is zich ervan bewust dat het Rode Kruis, door zich te bemoeien met de oorzaken van de klimaatverandering, politieke keuzes nadert. Hij weerlegt dat daarmee afbreuk wordt gedaan aan het beginsel van de neutraliteit van het Rode Kruis. „We kiezen partij voor de kwetsbaarste mensen ter wereld. Dat houdt niet in dat we een voorkeur uit spreken voor een bepaalde politiek of voor politici. Dat moeten we nooit doen. Als we ons werk willen blijven doen, zullen we altijd door alle partijen getolereerd moeten worden.Onze neu traliteit is het laatste wat wij opgeven. 'prHarmen van der Werf EN HAAG - De evaluatie van bet sinds 1993 gevoerde beleid toor de schelpdiervisserij lijkt nstig uit te pakken voor de dor. Dit blijkt uit voorlopige uitaten van het onderzoek lie door het Rijksinstituut voor Iksgezondheid en Milieu BIVM) zijn opgenomen in deze week gepresenteerde Natuur- kalans 2003. fa 1993 zijn delen van de Wad- ;ee gesloten voor de mossel- - en kokkel visserijDat zou kt het herstel van natuurrijke wisselbanken en zeegrasvelden moeten leiden. Sinds 1993 wordt ook voedsel voor vogels gereserveerd. Vissers mogen aatide slag als er voldoende eten voor vogels is. Het mosselbanken en zeegras- velden gaat het redelijk goed, meldt het RIVM. Sinds kort is licht herstel te zien, wat deels het gevolg blijkt te zijn de instelling van gebieden waar geen schelpdieren moch ten worden gevist'. De mossel sector wil juist in die gebieden weer kunnen vissen. Dat zou i zijn voor de natuur, want een deels beviste mossel- dank houdt langer stand, aldus mosselvissers. Twee jaar gele den is dat beproefd. Het RIVM meldt nu dat 'bevissing van mosselzaadbanken niet gunstig gebleken voor de ontwikke- ""gvan die banken'. oedselreservering heeft ge werkt in voedselarme jaren, maar desondanks zijn de aan- en scholeksters en eidereen- ®n gedaald. Dit kan erop wij- gj.taat in de Natuurbalans '™3, dat de reservering ontoe reikend is geweest'. Verwezen wdt naar de Oosterschelde, ■aar het aantal scholeksters 's gebleven na verhoging ,ïn de voedselreservering drie *fWen. Als het Ooster- «de-beleid wordt losgelaten w Waddenzee, kan dat grote gevolgen hebben de kokkel- én m°selzaadvisserij. kokkelvisserij bevat de Urbalans nog een vervelen- conclusie. Kokkelschepen •celen de bodem om. Plaatse- °P korte termijn treden Zonderingen °P in de bodem- wftelling' Voorzichtig eS' het RIVM toe: 'Mogelijk als gevolg van visserij zijn in de Waddenzee de kokkelbanken in ondiepere, slibrijkere gebieden komen te liggen, waar de kok kels minder snel groeien. Dat betekent dat er voor de schelp- dieretende vogels minder voed sel beschikbaar is'. Pas half oktober komt de defini tieve evaluatie van het schelp- diervisserijbeleid uit. Het RIVM heeft enkele maanden geleden al de voorlopige conclusies ge kregen. Toen werd nog ver wacht dat de evaluatie in de zomer zou verschijnen. Of de conclusies in de Natuurbalans overeind blijven in het uiteinde lijke rapport, durft een woord voerster van het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedsel kwaliteit niet te voorspellen. „Een aantal deelrapporten was enkele maanden geleden nog niet af, laat staan de bundeling van alle gegevens", zegt zij. T. IJlstra, projectleider van de evaluatie bij LNV, heeft zijn ex cuses aangeboden over de voor publicatie in de Natuurbalans. Hij spreekt 'van een ongelukki ge samenloop van omstandig heden'. Actiegroep Wilde Kokkels, die fel tegen de mechanische kok kelvisserij is, ziet in de Natuur balans een bevestiging van het eigen gelijk. De Waddenvereni ging concludeert dat 'een ver gaande beperking van de schelpdiervisserij onontkoom baar lijkt'. J. Holstein van de kokkelsector zegt in een reactie zeker te weten dat de echte eva luatie veel beter uitpakt voor de schelpdiervisserij. „Het uitdun nen van mosselbanken werkt gewoon goed", stelt hij„en juist in gesloten gebieden zitten veel minder vogels, gebieden waar wij dus niet meer mogen ko men." BERGEN OP ZOOM - De Whiplash Stichting Ne derland houdt woensdag 1 oktober een bijeenkomst met deskundigen en pa tiënten in Ziekenhuis Lie- vensberg in Bergen op Zoom van 10.00 tot 12.00 De Friese landschapsschilder Harry Boiten bij enkele van zijn scheepsstillevens in galerie Kos in Zierikzee. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ali Pankow ZIERIKZEE - Bomen, schepen, riet, water en vooral de reflectie van het licht zijn belangrijke in spiratiebronnen voor de Friese landschapsschilder Harry Boi ten. Een deel van zijn werk is de ze weken te zien bij galerie Kos in Zierikzee. Boiten noemt zich zelf een realistisch schilder. „De werkelijkheid is voor mij aan leiding en uitgangspunt voor de verbeelding." Zijn voorkeur gaat uit naar olie verf om de intensiteit van het landschap tot uiting te brengen. Heel af en toe maakt hij een aquarel, maar nooit van win- tertaferelen. „Om dat licht te vangen, gebruik ik liever olie verf", zegt Boiten. Met regel maat tekent hij echter ook. Voor hem is dat teruggaan naar de wortels. „Tekenen is zo basaal, daar kun je niks bij verhullen. Ik houd bijvoorbeeld ontzettend veel van bomen. Als je die tekent, moet de structuur van de stam ook helemaal kloppen. Dan pro beer ik fotografisch exact te zijn." Zijn werk blijkt een ode aan de rust en de ruimte van het weidse Friese land. Kustlijnen en land schappen, gelardeerd met wa tergeulen, zijn veelvuldig on derwerp voor zijn schilderijen. Het werk straalt een sfeer uit die verwant is met de toon die au teur Geert Mak schetst in zijn boek Toen God verdween uit Jorwerd. Boiten werkt graag in thema's. Eén daarvan is zijn serie riet- schilderingen. „Voor ik daaraan begon, heb ik zelf letterlijk dat riet beleefd door er middenin te gaan zitten en het nadrukkelijk te observeren. Je ervaart dan heel intens de kleurschakerin gen en ziet dat de rietstengels als een soort kompasnaaldjes naar de windrichting wijzen." Een ander thema in Boitens werk zijn de zogeheten scheeps stillevens. Hij schildert in felle kleurcontrasten fragmen ten van lieren en scheepstou wen. Hij lijkt als het ware in te zoomen op die kleinere onder delen. Daarnaast schildert hij ook weieens een groter geheel, zoals een scheepsromp die ro buust afsteekt tegen de ijle luchten. Boiten is overigens nog maar enkele jaren bezig met schepen „Ik hield destijds een expositie op Terschelling en kreeg daar te horen dat schepen opvallend ontbraken in mijn werk. Dat heb ik ter harte genomen en ben meteen heel druk boten gaan schetsen. Toen is mijn schets boek van de steiger daar gesto len en heb ik dat onderwerp weer een hele tijd laten liggen", vertelt de schilder. Uiteindelijk besloot hij bij een volgend be zoek aan Terschelling het thema alsnog op te pakken. Daar heeft hij geen spijt van en hij consta teert voorlopig ook nog niet klaar te zijn met het schilderen van scheepsstillevens. De expositie van Boiten is tot en met zondag 2 november te zien bij gale rie Kos in Zierikzee. De tentoonstel ling is geopend van vrijdag tot en met zondag van 11.00 tot 17.00 uur of op afspraak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 17