(ZC PZC Veere wacht met aanleg rotonde Kustlicht II Provincie komt met plan voor toekomst Sloeweg Eenduidige regeling voor stroomstoring Geen hulp voor invalide toeristes Middelburgers bestolen door posthengelaar 15 Actiegroep kondigt vertragingstactiek aan Sponsorloop bij nader inzien w donderdag 18 september 2003 agenda Veiligheid Spanning Vlissingse havenarbeiders in actie Meer faillissementen in Zeeland Bromfietser gewond Casino Sluis laat op zich wachten Kruispunt Nieuwerkerk dicht j ffrMarcel Modde ikiKZEE - Er komt een één- te regeling van wat er tl gebeuren in geval van een jfstroomstoring in Zeeland. gissaris van de koningin kvan Gelder gaat een ambte- bt projectgroep samenstellen |ten vaste alarmeringsproce- Kmoet gaan voorbereiden. De maatregel is een reactie op de twee grote stroomstoringen in de Schouwse Westhoek tijdens het toeristisch hoogseizoen. In beide gevallen schoot de reactie en informatievoorziening van Delta te kort. Een snelle inzet van brandweer en politie voor kwam calamiteiten rond het uitgaansleven en de recreatie- bedrijven in Renesse en omge ving. Burgemeester J. Assel- bergs uitte felle kritiek op het optreden van het nutsbedrijf, dat in zijn ogen met name in de richting van de hulpdiensten te kort schoot. Pas na twee uur ar riveerde een vertegenwoordi ger van Delta in het Regionaal Coördinatie Centrum in Mid delburg, vanwaaruit de hulp diensten bij dergelijke bijzon dere omstandigheden worden aangestuurd. Ook vond Assel- bergs het onverantwoord dat het volledige telefoonnetwerk, zowel de vaste lijnen als de gsm- verbinding, door de stroomsto ring was lamgelegd. De kwestie werd door de gemeente Schou- wen-Duiveland aangekaart bij Van Gelder, de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, Delta en KPN Telecom. Van Gelder heeft inmiddels in een gesprek met Asselbergs stappen toege zegd. Een ambtelijke werk groep gaat een handleiding ma ken voor dit soort gevallen. inister stelt Platform N57 teleur LrAbvan der Sluis „OOSKERKE (W) - Het iorm N57 heeft teleurge- J gereageerd op het besluit j minister Peijs van Verkeer (Waterstaat om de nieuwe weg door Walcheren toch ite leggen. Het platform za- [jde onlangs 1700 handteke nen in om nut en noodzaak ■de weg te onderzoeken. De p-oep gaat nu proberen ,gzolang mogelijk tegen te jen via bestemmingsplan- dures. Ede presentatie van de begro- [gzei Peijs dat zij doelbewust d geschoven met het be- pvan de bouw van de N57 op plcheren. Als dat wel was ge il, hadden alle procedures nieuw gevoerd moeten wor- iDat kost jaren, j zijn helemaal niet blij", jt woordvoerder J. Vergroes- fvan het Platform N57. „De ster gaat totaal voorbij aan Jftfeit dat twintig procent van [inwoners van Walcheren de igniet ziet zitten. Waar men iaan voorbij gaat, is dat in vijf maanden durende hoog- i zestig procent van alle nemingen op Walcheren tof indirect afhankelijk is i het toerisme. Walcheren idt steeds meer een vakan- »rd waar mensen rust en imte kunnen vinden. Aanleg mde N57 betekent een verlies i honderden banen. Ik snap dat Peijs zegt: we gaan ir, omdat we anders de pro- ■es opnieuw moeten voe- a Dat is de politiek ten voeten ïi Platform bestrijdt niet dat Ie stad Middelburg een pro- REEKACTIVITEITEN REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 ®0 AG VLISSINGEN Tel: 0118-493000 fax: 0118-493009 Email: redwalch@pzc.nl Abvan der Sluis (chef) "adia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek PonMagnée centrale redactie htationspark 28 Postbus 31 *<60 aa goes Je|: (0113) 315500 (0113) 315669 'mail: redactie@pzc.nl 'NTERNET j^pzc.nl n^ail: web@ pzc. n I taorgklachten: ®W-0231231 op maandag t/m vrijdag ge- erende de openingstijden; '«erdagstot 12.00 uur bleem heeft met de doorstro ming van het verkeer. De ac tiegroep heeft al eerder laten weten dat die problematiek met een aantal simpele ingrepen opgelost kan worden, bijvoor beeld door het eenrichtingsver keer op de Turfkaai om te draai en en automobilisten via de Sloebrug te sturen in plaats van dwars door het centrum van Middelburg. Op dit moment ligt het bestem mingsplan N57 ter inzage. „We zullen", waarschuwt Vergroes- sen, „een vertragingstactiek toepassen. Wie niet wil luiste ren, moet maar voelen. We gaan geen onwettige dingen doen. De laatste tijd hebben we alleen maar een softe campagne ge voerd door handtekeningen in te zamelen. We willen alleen maar een heroverweging van nut en noodzaak van de N57. Voor aanleg van de weg is 140 miljoen euro uitgetrokken. Tel daar gerust maar vijftig procent bij op. Dat gebeurt bij elk groot infrastructureel werk. In het he le land moet bezuinigd worden op de gezondheidszorg en hier leggen we een weg aan, die niet nodig is. Waar zijn we dan mee bezig? Ik snap dan ook niet dat wethouder Luitwieler van Mid delburg een sigaar opsteekt nu de N57 doorgaat. Als politiek moet je luisteren naar mensen. Dat is democratie." Het Platform N5 7 is bang dat de nieuwe rijksweg deel uitmaakt van een plan van een snelle ver binding tussen de havens van Zeebrugge en Rotterdam. „De Westerscheldetunnel is niet voor niets gebouwd. Je kunt zonder problemen een snelle vierbaansweg aanleggen tussen de tunnel en het Botlekgebied." iUSKERKE - Ons Huis, 9.30 uur: Koers- ILBURG - Koorkerk, 15.00- 40 uur: miniconcert van Helma en «Kot temis Koudekerkseweg 133, 13.30- I30 uur: Training voor vrouwen die lampen hebben met hevige emo- Jj tfpunt, Nassaulaan, van 20.00-22.00 t Computerclub en wijkinternet- ■t oelige Werf, Rijnstraat, 14.00 uur: Bin- KT-SOUBURG - Wijkcentrum De Re- itoog, 19.00-20.00 uur: Flamenco- asen voor beginners en gevorderden, 130-21.30 uur: Linedance: |ME-Stadhuistoren, 15.00-16.00 uur: lillonbespeling door stadsbeiaardier van Eersel; JSSINGEN Theo van Doesburgcen- l», 14.00 uur: Ontmoetingsmiddag ^plussers; aOude Stad, 09.30 uur: Peutergymnas- *van 2,5 tot 4 jaar en om 10.30 uur: Mergymnastiek tot 2,5 jaar; en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, H12.00 uur: Koffie-contactoch- Bolwerk, 13.00-13.45 uur en 110-14,45 uur: Gymnastiek vijftigplus- b; taskerk, 9.10-10.25 uur: Hatha Yo- hnvan 10.45-11.45 uur: Ouderenyo- 3van Doesburgcentrum, 20.00 uur: fendelijkse bijeenkomst Vlissingse Fi- üfeten Vereniging. Joke Schukkink en Diny Busschers hebben ruim vier uur in de duinen staan wachten op hulp door Famke van Loon BURGH-HAAMSTEDE - Ruim vier uur hebben twee toeristes staan wachten op een duinbult op het Duinhoevepad in de Schouwse Westhoek. Taxi's konden hen niet vinden of hadden op dat moment geen wagen beschikbaar. De politie voel de er weinig voor voor taxi te spelen. Joke Schukkink heeft geen woorden voor de manier waarop ze is behandeld. „Ik voel me vreselijk in de steek gelaten." Schukkink uit Enschede reisde vorige week samen met vriendin Diny Bus schers voor een vakantie af naar de Schouwse Westhoek. Mede naar aanlei ding van de WV-folder 'Toegankelijk Schouwen-Duiveland', waarin staat aangeprezen dat de fietspaden goed toe gankelijk zijn voor elektrische rolstoelen en scootmobiels. De twee vriendinnen zijn beide invalide en aangewezen op de scootmobiel of de rolstoel. Deze week wilden Schukkink en Bus schers het voormalige werkeiland Neel- tje Jans bezoeken per scootmobiel. Vanaf hun vakantiepark De Soeten Haert in Renesse zetten ze koers richting Storm vloedkering. Maar halverwege het Duin hoevepad, dat dwars door de duinen ach ter Burgh-Haamstede loopt, hield de scootmobiel van Schukkink het na een aantal steile hellingen voor gezien. Bo venop de duinbuit wilde het apparaat niet meer voor of achteruit. Wat volgde was een halve dag wachten op hulp. Rond elf uur 's ochtends belde Schukkink Taxi Centrale Renesse (TCR). Die stuurde een taxibusje, maar de chauffeur meldde zich bij de duinover gang bij de Julianahoeve. Toen de taxi maar niet kwam, schakelden de toeristes de politie in. Die weigerde de gestrande scootmobilistes op te halen. Toen kort voor drie uur Taxi Lemsom Schouwen- Duiveland werd gebeld, hoorden de vriendinnen dat een taxibusje nog wel tot ongeveer half vijf op zich zou laten wachten. Schukkink is over deze hele gang van za ken zeer boos. Ze vindt dat de VW Schouwen-Duiveland haar folder moet aanpassen, omdat de fietspaden lang niet altijd ten aanzien van de hellingen zijn bedacht op de scootmobiels. Daar naast hebben de eilandelij ke taxicentra les hen volgens haar flink in de kou laten staan. „We zijn door de twee taxibedrij ven gewoon in de zeik gezet." Zowel de Renesser taxicentrale als Lem som wijzen deze beschuldiging van de hand. „Op dat moment beginnen wij met de schoolroutes en het ophalen van de ouderen van de dagbehandeling. Wij hebben geadviseerd TCR te bellen omdat wij geen chauffeurs beschikbaar had den", aldus J. van Dijk van Lemsom. „Onze chauffeur heeft vier kilometer ge lopen, maar ze niet gevonden", aldus R. Renes van TCR. Dat de politie de twee toeristes niet te hulp is geschoten, komt volgens woordvoerder A. Don door de in schatting die de centraliste maakt. Te meer omdat er wel vaker 'uitgeprobeerd' wordt de poltie als taxi te gebruiken. Voor Schukkink is het hele voorval een smet op een verder goede vakantie. „Ze realiseren zich niet dat je iemand die niet kan lopen, zo niet kunt laten staan." door Ab van der Sluis ZOUTELANDE - Burgemees ter en wethouders van Veere zijn niet van plan zich actief te be moeien met het faillissement van vakantiepark Kustlicht II in Zoutelande. Het college antwoordt dat op vragen van de WD-fractie. De liberalen vinden dat het ge meentebestuur de verkeersvei ligheid op de Westkapelseweg zelf moet aanpakken en niet moet wachten tot het faillisse ment is afgewikkeld. B en W schrijven de WD-fractie nu 'niet te willen treden in de acti viteiten en de belangen van de curator'. De Westkapelseweg, de door gaande weg tussen Zoutelan de en Westkapelle, wordt met name in de zomermaanden intensief gebruikt door auto mobilisten. Langs de weg staan tientallen auto's gepar keerd. Een bijkomend probleem is dat de sportvelden en de vakantie parken Kustlicht I en II aan de weg grenzen. Daardoor is er ook veel afslaand verkeer. De dorpsraad van Zoutelande wil al jaren een rotonde ter hoogte van het sportveld, maar het college wil pas iets aan de weg doen als er zicht is op de toekomst van het failliete Kust licht II. De WD vindt dat niet langer gewacht kan worden op de afhandeling van het faillisse ment. Daarmee is de verkeers veiligheid niet geboden. De fractie vindt dat de afwachten de houding van het college te lang heeft geduurd. De liberalen zeiden bovendien bang te zijn dat het geld dat de OOST-SOUBURG - De openba re Archipel-basisschool De Ka meleon aan het Oranjeplein in Oost-Souburg houdt vrijdag 3 oktober een sponsorloop en zaterdag 4 oktober een fancy fair. De opbrengst van de fancy fair is bestemd voor de aanschaf van het Ontdekkasteel Techniek. De fancy fair wordt geopend om 9.30 uur met een lawaaioptocht vanaf het Oranjeplein. De route voert via de Doornluststraat naar de Kanaalstraat, de Pas poortstraat en weer terug naar het Oranjeplein. Om 10 uur wordt de fancy fair officieel geopend door leden van de Jeugd Deltaband Vlissingen. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Bewoners van een appartementencomplex in de Middelburgse Erasmuswijk werden de afgelopen maanden het slachtoffer van een posthen- gelaar. Grote bedragen werden van bankrekeningen afgeschre ven, waardevolle post kwam niet aan. Gisteren had bewoner Peter Vervaat de vermoedelijke dader te pakken. Hij ontkwam na een korte worsteling. Net nadat de postbode was ge weest, zag Vervaat een onbe kende man aan de brievenbus sen van het flatgebouw prutsen. Hij probeerde de man te over meesteren, maar die wist te ont snappen. „Ik was zo kwaad", zegt hij. „Achteraf denk je pas dat het wel een hele bende had kunnen zijn, maar op dat mo ment dacht ik er niet bij na." De man beweerde dat hij bij een be woner van het appartementen complex moest zijn, maar de bewoner had de man nog nooit gezien. In mei van dit jaar werd Vervaat gebeld door zijn bank. Of hij een nieuwe pinpas had aange vraagd. „Dat had ik niet ge daan. Ik vroeg de Postbank hoe andere mensen aan mijn gege vens konden komen. Ze vertel den me dat het waarschijnlijk om hengelaars ging." Het bleef niet bij dat ene incident. Vervaat verzamelt postzegels. Een aan tal vooruit betaalde postzegel zendingen kwam nooit aan. Een tijd later probeerde iemand 7500 euro van zijn rekening over te maken naar een persoon in Vlissingen. De bank vertrouwde het niet en belde om de boeking te controleren. Vervaat had die opdracht niet gegeven. Ook de buren zijn slachtoffer geworden. „Iemand is 3000 euro kwijt geraakt omdat de pinpas was gehengeld." De bewoners zijn alert geworden. „Het hele gebouw is in rep en roer. We zit ten met spanning op de postbo- VLISSINGEN - Vlissingse havenarbeiders protesteren mor gen tegen het voornemen van de Europese Unie het laden en lossen van schepen vrij te geven. Ze vinden - en worden daarin gesteund door de internationale vakbonden - dat de positie van goed opgeleide havenwerkers dient te worden be schermd. Daar is ook de veiligheid in de havens mee gediend. Het protest in Vlissingen heeft het karakter van een kantine bijeenkomst bij Verbrugge Zeeland Terminals. De actievoe rende havenarbeiders worden toegesproken door directeur M. Verbrugge, voorzitter G. de Kok van Zeeland Seaports, J. Derijck van FNV Bondgenoten en Europarlementariër J. Boogerd-Quaak. Bij de Terneuzense vestiging van Verbrug ge en op de Ovet-locaties in beide havens staan dergelijke kantinebijeenkomsten op het programma. TERNEUZEN - Het aantal faillissementen in de provincie Zeeland is in de eerste helft van dit jaar met 25 procent geste gen in vergelijking met dezelfde periode van 2002. In totaal heeft de arrondissementsrechtbank in Middelburg 35 Zeeuwse ondernemers failliet verklaard. Naar verhouding is het aantal bedrijven dat in Zeeland over de kop gaat minder dan het landelijk gemiddelde. Uit gegevens van de Kamer van Koophandel blijkt overigens dat ook het aantal bedrijven dat is opgeheven in het eerste halfjaar van 2003 is toegenomen. Het gaat om 515 ondernemingen, 22 meer dan in de eerste helft van vorig jaar. Daarentegen steeg het aantal startende ondernemingen met 27 tot 845. Het gaat vooral om horeca en detailhandel. MIDDELBURG - Een twintigjarige bromfietser is gistermid dag gewond geraakt bij een verkeersongeval io de kruising van de De Ruyerstraat en de Langevieleweg in Middelburg. Een 41-jarige Middelburgse automobiliste verleende geen voorrang aan de bromfietser. Die liep bij de aanrijding schaafwonden op en klaagde over duizeligheid. Hij werd overgebracht naar het ziekenhuis. SLUIS - Sluis zal nog even op zijn casino moeten wachten. Casino Sluis nv, de vennootschap van de Franse Partouche Groupe, het Belgische Mercurius en Roozen Projectontwik keling bv, is nog steeds in de slag met de rijksoverheid om aan de vereiste vergunningen te komen. Dit proces kan nog lange tijd in beslag nemen, omdat het kabinet vooralsnog niet van plan is om de monopoliepositie van Holland Casino op te hef fen. Daar komt nog bij dat Casino Sluis nv de verbouwing van het hotelcomplex De Dikke van Dale in Sluis niet voor 1 okto ber kan afronden. NIEUWERKERK - Het kruispunt in de N59 bij Nieuwerkerk wordt van maandag 21 tot en met vrijdag 26 september voor al het verkeer afgesloten. De maatregel houdt verband met as- falteringswerkzaamheden op dat wegvak, aldus opdrachtge ver Rijkswaterstaat Zeeland. Doorgaand verkeer richting Bruinisse wordt tijdelijk omgeleid via de zuidelijke parallel weg vanaf het kruispunt Vissersweg tot en met het kruispunt Molenweg. Het verkeer richting Zierikzee wordt over de noordelijke parallelweg geleid. Tijdens de afsluiting geldt op beide parallelwegen een éénrichtingssituatie. provincie heeft gereserveerd voor de aanleg van de rotonde uit het provinciaal investe ringsplan verdwijnt. Volgens het college heeft de provincie nog helemaal geen geld gere serveerd voor aanpassing van de Westkapelseweg. B en W gaan de nu provincie verzoe ken het project in het Meerja rig Investeringsprogramma Zeeland 2004-2007 op te ne- de te wachten. Als die geweest is, halen we meteen de postbus sen leeg. Maar niet iedereen kan dat natuurlijk." Vervaat heeft de eigenaar van het gebouw ge vraagd om maatregelen te ne men. „Ze kunnen de brieven bussen dieper maken, of de toegangsdeur afsluiten. Maar ik heb helemaal niets meer ge hoord." Hij heeft aangifte gedaan bij de politie, tot nu toe zonder resul taat. „Ik heb het adres doorge geven dat op het afschrift stond. Ik vind het vreemd dat de politie er zo weinig aan doet." De poli tie kon gisteravond geen toe lichting geven op de zaak. Wel is bekend dat een aantal aangiftes is gedaan. De bewoners die geld zijn kwijt geraakt, hebben de schade vergoed gekregen van hun bank. door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - Wat moet er gebeuren om de Sloeweg vei lig en functioneel te houden? De provincie presenteerde gisteren de startnotitie voor de milieu effectrapportage (mer). Het tweebaans gedeelte van de Sloeweg, zoveel is wel duidelijk, moet worden verdubbeld, maar hoe moet het dan met de verdere afwikkeling van het verkeer? In de startnotitie is een aantal ideeën beschrevenZonder maatregelen zou de Sloeweg verstopt raken met dagelijkse files tussen de Westerschelde tunnel en de A58, files en over last op de Nieuwe Rijksweg richting Goes, en sluipverkeer door de Zak van Zuid-Beveland om de files te vermijden. In feite draagt de provincie twee alternatieven aan, A en B, waar bij voor het B-alternatief nog een extra variant is bedacht. Alternatief A voorziet in ver dubbeling van de weg met vier ongelijkvloerse kruisingen: bij de aansluiting van de Sloeweg op de Bernhardweg, bij de krui sing met de Stoofweg, bij de kruising met de Vleugelhofweg en op de kruising met de A58. Alleen vanaf de Vleugelhofweg kun je dan niet naar de Sloeweg afslaan en andersom ook niet. De rest krijgt op- en afritten. Alternatief B is ongeveer het zelfde maar er komt een harde knip in de Nieuwe Rijksweg om het sluipverkeer tussen de A58 en de Deltaweg te beëindigen. Rekenmodellen hebben aange geven dat met een verdubbelde Sloeweg de verkeersintensiteit op de Nieuwe Rijksweg zal toe nemen. In alternatief B is ook een extra afrit bij Heinkens- zand geprojecteerd op de plaats waar de Drieweg de A58 kruist. De variant op alternatief B be helst een ongelijkvloerse krui sing zonder op en afritten op de kruising Stoofweg. Verkeer dat vanaf de Stoofweg de Sloeweg op moet, of andersom, moet dan omrijden over de kruising van de Bernhardweg met de Frank- rijkweg. De alternatieven zijn de resulta ten van verkeerskundig onder zoek. Het zijn de technische mogelijkheden, die nog op alle gebied met elkaar moeten wor den vergeleken. Zo gaat een mer-commissie kijken naar as pecten als geluid, trilling, exter ne veiligheid, maatschappelijke draagkracht, bodem en water, qcologie, archeologie en land schappelijke inpassing. Uit alle mogelijkheden moet ook het meest milieuvriendelijke alter natief worden gezocht. De startnotitie is bedoeld om een richting te bepalenHet stuk ligt ter inzage en iedereen mag er op inspreken. Een commissie zal het wegen met inspraakre acties en al, voordat een echte mer wordt gestart, die specifie kere mogelijkheden onder zoekt. Ook die komt weer ter inspraak, waarna ook de plano logische procedures weer ter in zage komen te liggen en be zwaar en beroep opnieuw mogelijk wordt. Een mer-procedure loopt altijd minstens een jaar of drie en in dit geval is dat niet zo erg, om dat de provincie het geld nog niet heeft. Volgens gedeputeer de A. Poppelaars is het ondenk baar dat de provincie de 45 miljoen euro die het project waarschijnlijk gaat kosten, sa men met de gemeenten ophoest. Het Rijk lijkt ook niet happig, want uit het koffertje van Zalm kwamen deze week geen stuk ken waarop de term Sloeweg voorkwam. Poppelaars krijgt dus de komende tijd een kluif om het geld ergens vandaan te halen. In de tussentijd zoekt de provincie naar middelen om de overlast op de Nieuwe Rijksweg te beperken. Eén daarvan is een zogenaamde zachte knip. Ver keer op de Sloeweg wordt het dan moeilijk gemaakt om de A58 over te steken naar de Nieu we Rijksweg. Woensdag 24 september houdt de provincie een informatie markt over de startnotitie in de Jeugdhoeve in 's-Heerenhoek. Van 18.30 tot 21.00 uur kan ie dereen uitleg krijgen over de al ternatieven en over de manieren van inspraak. Niet de openbare basisschool Theo Thijssen/Paauwenburg in Vlissingen houdt zaterdag open dag, maar kinder dagverblijf Baloe geeft informatie over de buitenschoolse opvang. In de PZC van gisteren was abusievelijk vermeld dat de school open dag hield. De informatiebij eenkomst van Baloe vindt plaats in de Theo Thijssen/Paauwenburg. De open dag duurt van 9.30 tot 14.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15