13 Vertrek komt niet als verrassing Behuizing Omroep Zeeland te krap Duidelijkheid over geld rampenzender Iaat op zich wachten 1 m im SieMatic Milieu Vlissingse wethouder vertrekt voordat nieuw systeem is ingeburgerd Ongewoon design past in een gewone keuken. MïYiies zeeuwse almanak WALCHEREN donderdag 18 september 2003 Vrouw gewond ij aanrijding Brandweer blust vuur in matras in Middelburg Overeenkomst Mishandeling Coalitie Afwezig Meer faillissementen in Zeeland Reclame Drie gewonden bij aanrijding Brasseriemenu Kolonisten van Catan Solof KERY Markt 51 Middelburg (0118) 886886 Drie jaar cel voor poging doodslag fietsers EN NU OOK NOG Hiil VOORDELIG! J jooridithRamakers GISSINGEN - Wethouder 0enk de Haas van Vlissingen stapt met ingang van 1 novein- i»rop. Hij was bijna twaalfen- lalf jaar wethouder. De schei- jfn(i pvdA-bestuurder zegt een urgvuldige afweging te hebben «emaakt. Hij kan niet aarden in jet duale stelsel. „Ik kan niet besturen op een andere wijze jan die ik meer dan tien jaar ge jend was", zegt hij. De Haas (52) heeft onder meer je portefeuilles sociale zaken, Knsme en ruimtelijke orde- ning/stedelijke ontwikkeling. De wijkwethouder voor het cen trum draagt verder verant- jroordelijkheid voor de projec- Spuikom, Scheldeterrein, Lkerterrein en het beeldkwa- Iteitsplan boulevards. „Ik heb ijhet duale systeem minder mo sbeden om processen te sturen." De overstap van het monisti- sthe naar het duale systeem ver loopt in diverse gemeenten met horten en stoten. Door de be stuurlijke vernieuwing moet de politiek doorzichtiger worden ZIERIKZEE - Een 25-jarige trouw uit Strijen is gisteroch- in Zierikzee gewond ge raakt bij een aanrijding op de Heuvelsweg. De automobiliste kwam uit de richting van Kerkwerve. Voor een 66-jarige man uit die afremde toen hij voorrang verleende aan een bromfietser die van rechts bvam. De vrouw kon niet tijdig toppen en er ontstond een aan rijding waarbij zij gewond raakte. Zij is met nekletsel naar ren ziekenhuis overgebracht. Beide voertuigen raakten be schadigd. Dualisme is niets voor De Haas i MIDDELBURG - De stadsge westelijke brandweer Vlissin- jen/Middelburg heeft gister voor de burgers. De gemeente raad is in het nieuwe systeem de controleur, het college de uit voerder van beleid. Beide heb ben een eigen verantwoorde lijkheid. Het dualisme brengt met zich mee dat het niet meer vanzelf sprekend is dat raadsleden loy aal zijn aan de wethouder van dezelfde signatuur. Met andere woorden: werden voorstellen in het monistische systeem door de wethouders eerst afgekaart bin nen hun eigen fracties, in het duale systeem zijn ze niet meer overtuigd van de steun van hun eigen fracties. „Dat maakt het niet eenvoudiger voor bestuur ders om daadkrachtig op te tre den", erkent De Haas. Boven dien, vult hij aan, verlopen de commissievergaderingen 'nieu we stijl' chaotisch. Voorheen waren collegeleden voorzitter van de raadscommissies en kon er op die manier invloed worden uitgeoefend. „Er moet nog een nieuw evenwicht gevonden worden. Het systeem zal de groeistuipen ontgroeien en het zal werkbaar worden, maar ik wil daar niet meer op wachten", verklaart De Haas. Een van de punten waaraan hij zich heef t gestoordwas de leng te van de procedures en de roya le inspraakmogelijkheid van een groeiende groep mondige burgers. „Aan hotel Britannia bijvoorbeeld hebben we een tijd geleden een bouwvergunning afgegeven. Drie jaar daarna konden we nog een keer die bouwvergunning afgeven. In de tussentijd lagen alle ontwikke lingen rond Britannia stil." An dere tegenvaller was de besluit vorming rond de Westerschelde Container Terminal. „Ik heb er hard aangetrokken, maar het gaat niet door." Op enkele projecten kijkt hij met trots terug. Dat is het bouw plan van Alhambra en de be bouwing aan de boulevard, met de Sardijntoren als hoogtepunt. „Van het FNV hebben we on langs een ruime voldoende gekregen voor ons sociale be leid." Hij koos voor een afscheid op 1 november, omdat De Haas hoopte op 30 oktober met de KSG een overeenkomst te slui ten over de grondverwerving van het terrein van de werf. „Dat zou een mooi afscheid zijn geweest. Maar die datum halen we niet. Er moeten nog enkele fiscaal-juridische zaken wor den geregeld. Die afronding is nu in november of december ge regeld. Ik wil er niet meer op wachten." De Haas heeft nog geen nieuwe baan. Ook is niet bekend wie zijn opvolger wordt. Daarover buigt zich de Vlissingse politiek. Hij weet zich wel verzekerd van een wachtgeldregeling. Omdat hij meer dan 10 jaar wethouder is en ouder is dan 50 jaar krijgt hij in het eerste jaar na zijn ont slag 80 procent van zijn laatst genoten salaris. Tot zijn 65e jaar ontvangt hij 70 procent van 5900 euro bruto. een matras geblust in (en woning aan de Driewegen- in Middelburg. De woning tn de inboedel liepen rookscha- de op. Hoe groot het schadebe- is, is onbekend. De brandweer werd om kwart over twaalf uur gealarmeerd door de bewoner. In een slaap kamervan een flat op de tweede verdieping woedde een binnen brandje. In de hele woning stond rook, maar de brand be perkte zich tot de omgeving van Henk de Haas is trots op de bebouwing aan de boulevard, waar hi j als wethouder verantwoordelijk voor was. foto Lex de Meester to de brandweer arriveerde, bad de bewoonster de branden de matras van het bed al naar buiten gebracht. De brandweer toefde alleen maar na te blussen ode woning te ventileren. Tij dens haar bluspoging kreeg de bewoonster veel rook naar bin- len Zij is met een ambulance voor controle overgebracht naar het ziekenhuis. De brandweer rukte uit met een blusvoertuig en zes brandweer- Mensen. De eveneens ingezette ladderwagen hoefde niet in ac- 'ie te komen. De oorzaak is waarschijnlijk onvoorzichtigheid met vuur of sigaret. De stichting Salva ge (de verzekeraars-hulpdienst) Jelpt de bewoners met de scha- deafhandeling. De brandweer kon rond een uur inrukken. ZIERIKZEE - De politie heeft ptermiddag in het Pontes Col- pe in Zierikzee een 15-jarige scholier aangehouden. De jon- 8® had een mede-scholier ge- JtaPt, waarna het slachtoffer m Hij klaagde over pijn in zijn IJPen heeft aangifte gedaan. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het is goed voor Henk de Haas zelf dat hij een beslissing heeft genomen en ook voor Vlissingen. Die opmerking maakt Conny Seijbel, frac tievoorzitter van het CDA. „Als je zelf niet meer in een opdracht gelooft, kun je beter vertrekken. Want er worden prestaties verlangd in het belang van de stad." Henk de Haas (52, PvdA) werd in mei 1991 wethouder van de gemeente Vlis singen. Gisteren maakte hij bekend dat hij 1 november terugtreedt. Hij is tij dens zijn vakantie tot dit besluit geko men. „Ik ben voor mijn vakantie een tijd ziek thuis geweest met maagklach ten. Ik heb tijd gehad om na te denken over mijn toekomst. Het werd steeds duidelijker dat ik me in het dualisme nooit senang zou voelen", zegt De Haas. Het CDA, de WD en de PvdA, de drie Vlissingse coalitiepartijen, moeten weer met elkaar overleggen. Uit dat po litieke beraad volgt een voordracht aan het college van B en W. „Het ligt voor de hand dat er opnieuw een persoon wordt gekozen uit PvdA-kringen. Er ligt na melijk al een collegeprogramma dat nog tweeënhalf jaar meegaat", legt F. Kuiper van de gemeente Vlissingen uit. Na de voordacht doen B en W een voorstel aan de gemeenteraad, die het laatste woord heeft. De Haas volgde in 1991 Daan Bruinoo- ge op. De nieuwkomer moest enkele projecten die Bruinooge in gang had ge zet, overnemen. „Dat is nooit eenvou dig", zegt C. van der Weele, die van 1977 tot 1997 raadslid voor de RPCU was. „Er was bij zijn aantreden gedoe rond de bebouwing van de boulevard. Er stonden heus wel zaken op papier, maar ook waren er mondelinge afspraken ge maakt tussen ontwikkelaar en gemeen te. Dan moet je je als nieuwkomer be hoorlijk snel inwerken", herinnert Van der Weele zich. Dat resulteerde in 1993 in een tekort van 1,4 miljoen gulden op de aanvan kelijke bouwplannen. De Haas moest het boetekleed aantrekken en de raad plechtig beloven dat hij in het ver volg eerder met de informatie zou ko men. De belofte kwam hij maar in beperkte mate na, want in 1996 kreeg hij een standje omdat hij de raadscommissie voor sociale zaken onvoldoende op de hoogte had gehouden over het slechte functioneren van de gemeentelijke so ciale dienst. „De betrokkenheid van de wethouder is altijd zeer marginaal ge weest", zei bij die gelegenheid het toen malige GL-raadslid Coos Huijsman. Dat verwijt maakt Van der Weele De Haas ook: „Hij kon soms wel erg laco niek zijn. Dan dacht ik: zet er nu eens steviger je tanden in. Zet de mensen van wie Vlissingen iets kan verwachten eens forser onder druk. Maar dat ligt waarschijnlijk niet in zijn aard." A. Bom van Reptielenzoo Iguana in de Vlissingse binnenstad heeft regelmatig met De Haas overlegd. Sinds 1997 pro beert de reptielenzoo een groter onder komen te vinden, maar nog steeds zit Iguana in de krappe ruimte. „Dat heeft met verschillende zaken te maken. Wij zijn daar zelf ook schuldig aan, want het gaat om veel geld. Het kan zijn dat als de gemeente iets voortvarender was omgegaan met het huisvestingspro bleem, dat we al ruimer in ons jasje hadden gezeten", zegt Bom. Bom roemt de sociale eigenschappen van De Haas. „Samengevat: Henk is aardig, maar we hebben nog wel een huisvestingsprobleem." Iguana had bijna gebruik kunnen maken van het politiebureau in de Molenstraat. „Als we het zelf hadden geregeld, waren we waarschijnlijk sneller tot de aankoop van het gebouw overgegaan." Voor een aantal huidige raadsleden komt de beslissing van De Haas niet uit de lucht gevallen. „Hij was de laatste maanden vaak afwezig. Het ging op vallen", reageert W. Hirdes van de Lo kale Partij Vlissingen. „Henk had het soms in vergaderingen wel zwaar." Hirdes en ook L. Waterman van de Par tij Souburg Ritthem betreuren het dat De Haas 'nu pas afscheid neemt'. „Dat had hij direct na de verkiezingen kun nen doen", vinden ze. Hirdes: „Dat zou ik oprechter hebben gevonden naar de kiezers. Henk had kunnen weten wat het duale systeem inhoudt. Als je daar op niet kunt inspelen, getuigt dat niet van flexibiliteit." Ook in zijn eigen partij was De Haas niet onomstreden. De Vlissingse afde ling van de PvdA twijfelde eind 1997 of hij na de verkiezingen van 1998 wel weer zou moeten terugkeren als wet houder. TERNEUZEN - Het aantal faillissementen in de provincie Zeeland is in de eerste helft van dit jaar met 25 procent gestegen in vergelij king met dezelfde periode van 2002. In totaal heeft de arrondissementsrechtbank in Middelburg 35 Zeeuwse ondernemers failliet verklaard. Naar verhouding is het aantal bedrijven dat in Zeeland over de kop gaat minder dan het landelijk gemiddelde. Uit gegevens van de Kamer van Koophandel blijkt dat ook het aantal bedrijven dat is opgeheven in het eerste halfjaar van 2003 is toegenomen. Het gaat om 515 ondernemingen, 22 meer dan in de eerste helft van vorig jaar. Daarentegen steeg het aantal startende ondernemingen met 27 tot 845. Het gaat vooral om horeca en detailhandel. SieMatic sc 10 9.400,- excl. montage Advertentie Voor een echte SieMatic hoeft u geen grote keukenruimte te hebben. En u hoeft ook niet rijk te zijn. concept! 0 van SieMatic bewijst dat design, kwaliteit en functionaliteit ook perfect gerealiseerd kunnen worden op circa 10 nf. Al voor een prijs van 10.000 euro inclusief Atag kwaliteitsapparatuur. Verrassend? Kom dan eens in onze show room kijken naar de andere mogelijkheden van concept} 0. 't Liefst een SieMatic Middelburg Woonstuctio Middelburg, Industrieterrein Arnestein, Grenadierweg 17a, telefoon 0118 - 62 95 22 Goes Plieger 8.V. (ook voor sanitair), Nansenbaan 15, telefoon 0113 - 24 64 64 Axel SieMatic Keukenstudio Van Vliet, onder dak bij Pot Woninginrichting, Nieuwendijk 89, telefoon 0115 - 56 40 70 Terneuzen BouwGenter De Hoop, Kennedylaan 32, telefoon 0115 - 68 06 12 door Ron Magnée OOST-SOUBURG - De behui zing van Omroep Zeeland in Oost-Souburg wordt de komen de jaren te krap. Dat stelt direc teur/hoofddirecteur F. Feij. Het is waarschijnlijk dat de omroep dan ook een nieuw pand laat bouwen naast de huidige behui zing aan de Kanaalstraat. „Ook nu al is het op sommige momenten en op sommige plaatsen veel te krap", sprak di recteur/hoofddirecteur Feij gis teren tijdens een vergadering van het stichtingsbestuur van de omroep. „Daarnaast komt de Arbo-dienst regelmatig langs en laat dan lijstjes achter waar op staat dat de behuizing niet voldoet aan de wettelijke ei sen." Daarom is de omroep op zoek naar extra ruimte. De zendge machtigde heeft een gespeciali seerd bedrijf drie scenario's laten uitwerken. Het eerste sce nario, om op het dak van de hui dige televisiestudio een extra etage te laten bouwen, is vol gens Feij niet haalbaar. Hij ver wacht veel bezwaren van om wonenden en de indeling van het gebouw zou er niet logischer op worden. Een andere optie, volledig verhuizen, is ook niet haalbaar. De kosten, zo'n 10 tot 12 miljoen, zijn daarvoor te hoog, aldus Feij. Volgens de directeur/hoofddi recteur blijft er dan ook maar één oplossing over: sloop van de panden die in 1997 zijn aange kocht. Het betreft twee winkel panden waarin voorheen een fietsenhandel zat. Deze panden zouden tegen de vlakte moeten om plaats te maken voor een nieuw, groter gebouw. De kos ten van deze operatie zijn nog niet duidelijk. Feij ontkende geruchten als zou de omroep verhuizen naar het binnenkort vrij te komen ge bouw van Rijkswaterstaat in Middelburg. „Ik heb die verha len gehoord, en ik kan zeggen: het gebouw is geen optie." door Ron Magnée OOST-SOUBURG - Omroep Zeeland krijgt waarschijnlijk pas in oktober of november uit sluitsel of er voldoende geld is om volwaardig als calamitei tenzender te functioneren. Dat verklaarde directeur/hoofdre dacteur F. Feij gisteren tijdens een vergadering van het stich tingsbestuur van de omroep Binnenkort buigt de Tweede Kamer zich over een wettelijke regeling waarin wordt vastge legd dat de financiering van de regionale omroepen voortaan via de provincies loopt. Hoewel de wet op 1 januari moet ingaan, verwacht Feij niet eerder dan in oktober of november uitsluit sel. De nieuwe financieringsstruc tuur is belangrijk omdat on langs bleek dat de omroep niet over voldoende geld beschikt om de functie van rampenzen der naar behoren te kunnen ver vullen. De kosten, met name van personeel, zijn de laatste jaren alleen maar opgelopen. Het budget is onveranderd geble ven. Voor een calamiteitenfunc tie van de televisie bestaat hele maal geen budget. Overigens kampt niet alleen Omroep Zeeland met te weinig middelen. Het blijkt om een lan delijk probleem te gaan. In op dracht van de koepelorganisatie ROOS heeft het bureau Mazars de financiële situatie van de re gionale omroepen in Nederland onderzocht. Daaruit blijkt dat de kosten de laatste jaren flink zijn gestegen, terwijl de inkom sten van de omroepen gelijk ble ven of zelfs - door teruggang in de reclame - daalden. Onlangs toog een delegatie van ROOS naar staatssecretaris M. van der Laan om de kwestie aan de kaak te stellen, maar kreeg daar weinig te horen. „Ze liet niet het achterste van haar tong zien. Bovendien vertelde ze BURG-HAAMSTEDE - Op de Kraaijensteinweg in Burgh- Haamstede zijn gisterochtend drie mensen gewond geraakt bij een aanrijding. Een 69-jarige man reed samen met een 64-jarige passagiere over de Kraaijensteinweg. Toen hij een voorganger wilde inha len, kwam hem een 54-jarige tractorbestuurder tegemoet. De twee konden elkaar niet meer ontwijken. De tractor kantelde de sloot in. De automobilist en zijn passagiere werden met nek letsel en de tractorbestuurder met onbekende verwondingen overgebracht naar het zieken huis. De auto is vernield en de tractor raakte beschadigd. dat ze initiatieven tot afspraken overliet aan de Tweede Kamer." Feij vreest dat de nieuwe wetge ving waar de Kamer nu op stu deert, negatief zal uitpakken voor Zeeland. De gelden wor den immers naar grootte van de provincie verdeeld, waardoor Zuid-Holland, Noord-Brabant en Gelderland meergeld krijgen dan een provincie als Zeeland. Feij: „De laatste tijd heeft zich een aantal bijna-calamiteiten voorgedaan. De grote stroom storing op Schouwen-Duive- land, of de telefoonstoring in Middelburg tijdens de jaarwis seling. Dan verwacht het pu bliek wel dat Omroep Zeeland als rampenzender functio neert." Feij ziet dan ook wel wat in een Brabants initiatief. „Daar hebben ze een bijeen komst gepland om een provin cie-omvattend plan te maken in geval van calamiteiten. Dat zou in Zeeland ook kunnen." Statenlid H. Smits van de LPF heeft inmiddels vragen gesteld aan het college van Gedeputeer de Staten. Smits benadrukt in haar vragen dat Zeeland een ri sicovolle provincie is. Daarom is het volgens de LPF extra be langrijk een volwaardige ram penzender te hebben. Advertentie vanavond vanaf 17.30 uur Japanse wakamé-soep, en Oosterse groenten met zalm of met paddestoelen (vegetarisch) en chocolade bavarois 11,50 9,00 vegetarisch menu) vrijdag 19 september 9.30-12.00 uur introductieles ZVU Thom Schrijer zaterdag 20 september 10.00-16.00 uur voorronde Nederlands Kampioenschap 15.00-16.30 uur Singer-songwriter Olof Sinke bekijk ook onze website www.drukkeriimiddelbure.nl de Winkel Beeld Geluid Advertentie MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg achtte gisteren bewezen dat een 34-jarige Goe- senaar gepoogd heeft twee fiet sers van het leven te beroven door met zijn auto opzettelijk op hen in te rijden. De man werd voor poging tot doodslag, het doorrijden na een ongeval en het weigeren van de blaastest tot drie jaar gevange nisstraf en vijf jaar rijontzeg ging veroordeeld. De auto werd verbeurd verklaard. De automobilist verkeerde 25 mei dit jaar na een avondje stap pen onder invloed van alcohol toen hij op de Westerstraat in Goes twee fietsers voor hem zag rijden. Nadat hij met wisselen de snelheden de fietsers tartte, gaf hij plotseling vol gas en stuurde zijn auto bij het passe ren naar rechts, waarna een harde klap volgde. Een van de fietsers werd geschept. Het slachtoffer liep ernstig hersen letsel op. De tweede fietser viel ook. Hij raakte eveneens ge wond. Handige rollen van 11 meter: 4 banen uit 1 rol Structuur op uw muur, maar ook weer verwijderbaar i Overschilderen geen probleem Makkelijk in onderhoud AP IN VERF EN BEHANG TMC WOONWINKELS Marconistraat 13 Goes Tel. (0113) 22 41 12 www.tmcwoonwinkels.nl COg-uitstoot, S02-emissies, het Kyoto-verdrag. De Mid delburgse wethouder haalde alles uit de kast om het be lang van het nog te bouwen windmolenpark in Nieuw-en Sint Joosland te benadruk ken. De gemeente Middel burg moest zijn verantwoor delijkheid nemen op het ge bied van milieuvriendelijke energie-opwekking, zo sprak de Middelburgse schepen plechtig. Een Nieuwlandse had het verhaal allemaal goed in de oren geknoopt. Natuurlijk, die windmolens waren haar ook een doorn in het oog. Maar over het milieu was ze nog meer bezorgd, zo bleek uit haar uitlatingen tij dens de pauze: „En denk ook eens aan de uitstoot van COC!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13