Justitie is blij met extra geld n PZC Zwangere vrouwen stelen de show Kunstensector vreest voor onzichtbare kleren van de keizer ionderdduizenden WAO'ers minder V&W trekt volgens sector te weinig geld uit voor spoorwegen Beloofde investeringen voor onderwijs vallen in de praktijk tegen legering gaat door op ingeslagen weg veiligheidsbeleid SëP^HBBR uid gemor over koers van Peijs y1nnn7B redactie binnenland OEN HAAG - Politie, Openbaar jlinisterie en rechterlijke nacht hebben hem het afgelo- kd jaar behoorlijk geknepen. Uiteindelijk zijn ze content met let extra geld dat ze krijgen roorhet veiligheidsbeleid. Ie dereen in Nederland moet de broekriem aanhalen, maar voor Je veiligheid in Nederland heeft leregering zelfs extra geld be- schikbaar gesteld. folgens de Nederlandse politie blijkt clan ook dat het kabinet £lkenende-2 het ingezette vei- ijgheidsbeleid met kracht door ijle politiesterkte wordt tot ]0O6 met vierduizend agenten ^gebreid, veelplegers worden aid aangepakt en het kabinet teemt maatregelen om de opge legde bureaucratie bij de politie ërug te dringen", concludeer- ienhet Korpsbeheerdersbe- aaden de Raad van Hoof dcom- aissarissen gisteren in een ijactie op de miljoenennota. Depolitie vindt dat het kabinet ondanks de economisch zware lijden, het onderste uit de kan laait om de veiligheidsketen extra financiële middelen te ge ien. Toch maakt de politie zich ig wel zorgen over de financie ring van de ict-projecten. ten» Rechters Ie Raad voor de Rechtspraak iègtredelijk vooruit te kunnen iet de 58 miljoen euro die de rechterlijke macht er extra bij injgt. Met het toegewezen geld inwacht de raad dat de rech- olijke macht in staat is de toe- name van het aantal zaken dat .Openbaar Ministerie gaat ibieden, te kunnen verwer- ;abiffi ffezullenniet in staat zijn de idige achterstand van te be- S aandelen zaken in te halen", legt J. van der Vlist, lid van de laad voor de Rechtspraak. [aarhij heeft er wel begrip voor at onder de huidige moeili j ke conomische omstandigheden, euzes moeten worden ge naakt. woensdag 17 september 2003 Voorwaarde voor een goed draaiende rechtspraak is vol gens Van der Vlist wel dat minis ter Donner al zijn voorgenomen wetswijzigingen doorvoert, zo als het verruimen van de be voegdheden van het OM. Die maken het onder meer mogelijk dat de aanklagende instantie een paar taken van de rechters kunnen overnemen. Een aange kondigde regeling is de versoe peling om verdachten in voorlo pige hechtenis te houden. Ook die verandering zal de rechters meer lucht geven. Het OM krijgt ruim 36 miljoen euro extra. Ook het college van procureurs-generaal, de leiding van het OM, ziet hierin steun van het kabinet om in een tijd van bezuinigingen 'onvermin derd in te zetten op een veiliger samenleving'. Het Openbaar Ministerie verwacht de toebe deelde taak met de extra toege wezen middelen te kunnen vol brengen. Gevangenissen Het gevangenisregime moet so berder. Voor de gedetineerden betekent dit minder luchten en minder sporten. Meermanscel len sparen eveneens geld uit, evenals ruimer gebruik van elektronische detentie. Er komt echter ook geld bij: 41 miljoen, onder meer om veelplegers lan ger van de straat en tbs'ers uit de reguliere gevangenissen te hou den. Om te voorkomen dat crimine len blijven terugkomen, hoeft de reclassering niet alleen maar in te leveren, maar krijgt ze er ook geld bij. Ze moet 30 miljoen bezuinigen over vier jaar, maar aan de andere kant komt er volgend jaar 14,5 mil joen bij voor onder meer jeugd reclassering en de verwachte toename van het aantal taak straffen. De reclassering is 'niet blijdat de 3 0 milj oen aan bezuinigingen doorgaan. Een woordvoerster zegt dat haar organisatie pro beert te voorkomen dat het be drag ten koste gaat van de bege leiding van mensen. „We gaan jaat- e ioes> sta ^ddPFolkerts totHAAG - Door invoering ran een nieuw WAO-stelsel in 106 zal het aantal arbeidson- :hiktenmet enkele honderd - iuizenden dalen. Als het kabi- netniets zou doen, dan wordt de miljoen bereikt, maar door ifstrengere WAO zal het aantal «beidsongeschikten volgens de prognoses van minister De Geus ion Sociale Zaken uitkomen op 675.000. doelstelling is dat de in- stoom van volledig arbeidson- in de WAO afneemt san60.000 naar 25.000 per jaar. Als dat in 2009 wordt gehaald, dangaat de WAO-uitkering mo- elijk omhoog en zal de WAO- wte voor werkgevers mis- joorHeleen Paalvast [ENHAAG - Minister Peijs an Verkeer en Waterstaat krijgt het W haar plannen om voorrang e geven aan achterstallig on- h°ud van wegen, spoor en raarverbindingen en om voor 2 miljard euro aan projee- te bevriezen flink voor haar öezen. Belangenorganisaties taf °P P"nsiesdag over haar öe ANWB vindt dat door het .'aid van Peijs investeringen to aanleg van wegen 'op het ,pp plan' zijn geraakt. Op art verweten vervoersor- gsaties zoals EVO en Logis- ■'Nederland het kabinet dat ste weinig geld is voor het aan wen van files. Ze geloven er Ji .Van ^at er dankzij extra «roken, die Peijs belooft, plekken in 2007 30 pro- tominder files zullen zijn. I "Piaster Dekker, verant- R k vo°r Volkshuisves- on!ïu ,evenmin de handen w ai j organisaties zoals uSmeen Verbond Bouw- 'i' (AVBB), Woonbond en i« a^ van woningcorpora ties. „Gemiste kansen", tftwt het AVBB. Aedes itrm j de bezuinigingen bij u® ae Verloedering en onvei- ÏTim achterstandswijken lorken. ANP De politiesterkte wordt met vierduizend man/vrouw uitgebreid. daar nog met de minister over praten." Door minder extern personeel in te huren hoopt Justitie vanaf 2004 43 miljoen euro te bespa ren. Een kritischer kijk op sub sidies moet 6 miljoen opleveren. De plannen om ouders te laten meebetalen aan maatregelen foto Vincent Jannink/GPD die aan hun ontspoorde kinde ren zijn opgelegd, kunnen 4 mil joen opbrengen. ANP schien worden afgeschaft. De ingrepen in de WAO leiden uit eindelijk tot een bezuiniging van 2 miljard euro per jaar. De eerste stap naar invoering van het nieuwe stelsel is de ver lenging van de periode dat werkgevers het loon van zieke werknemers moeten doorbeta len, van een naar twee jaar. Dit gaat in 2004 in. Alleen werkne mers die in het tweede ziekte jaar maximaal 70 procent van hun loon krijgen, komen na twee jaar voor de WAO in aan merking. Strenger keuren Vanaf 1 juli volgend jaar krijgen bestaande WAO'ers een stren gere arbeidskundige keuring voor hun kiezen. In de praktijk betekent dat dat arbeidsonge schikten eerder een 'passende functie' moeten accepteren. Al leen mensen die volledig en duurzaam ongeschikt zijn, ko men met ingang van 2006 nog in aanmerking voor een WAO-uit- kering. Zeker is dat er een lijst komt met ziekten die binnen twee jaar te genezen zijn of waarmee werken nog wel kan. Mensen met een aandoening die op deze lijst staat, hebben geen recht op een uitkering. Mensen die meer dan 35 procent arbeidsongeschikt zijn en wel werken, hebben recht op een aanvulling op hun loon. Gedeel telijk arbeidsongeschikten die niet werken, belanden in de WW of de bijstand (met aftrek van het loon van de partner). Werk nemers die minder dan 35 pro cent arbeidsongeschikt zijn, blijven in dienst van de werkge ver. Samen moeten ze er alles aan doen om de werknemer aan de slag te houden. Als dat niet lukt, wacht deze WW of bij stand. Werkgerelateerd Er komt een speciale regeling voor mensen van wie aantoon baar is dat ze door hun werk (ge deeltelijk) arbeidsongeschikt zijn geraakt. Door het ontbre ken van zo'n regeling moeten werknemers nu vaak naar de rechter om een schadevergoe ding af te dwingen. Dit wordt ondervangen door werkgevers te verplichten een verzekering af te sluiten voor hun werkne mers. Die dekt dan de inko- mensschade. Mensen die op 1 januari 2006 recht hebben op een WAO-uit kering, vloeien geleidelijk in het nieuwe stelsel. In 2016 vallen al le 'oude' WAO'ers eronder. ANP Prinses Méxima komt aan in de Haagse Ridderzaal, waar koningin Beatrix de troonrede zal voorlezen. Naast Maxima de Tweede- Kamerleden Annie Schreijer (CDA) en Sharon Dijksma (PvdA, rechts). Links premier Balkenende. foto Ed Oudenaarden/ANP door Frouke Houtman en Hans Jacobs DEN HAAG - Zwangere vrouwen bepa len het beeld in de Ridderzaal. Op de voor ste rijen priemen twee dikke buiken naar voren. Tegenover Beatrix zit de hoog zwangere Sharon Dijksma, en rechts van de koningin haar schoondochter Méxima. Niet ver daar vandaan zit de eveneens zwangere Femke Halsema (GroenLinks). De stoelen van Maxima en Sharon Dijks ma die deze prinsj esdag een protocollaire functie heeft, zijn gereserveerd. Voor veel anderen is het elk jaar weer een wedloop op de beste plaatsen in de Ridderzaal. Vroeg komen en je uitnodigingskaart neerleggen op een zetel die prominent in beeld komt. Dat zijn de stoelen op de eer ste rij natuurlijk, maar ook die langs het gangpad waarlangs het koninklijk gezel schap binnenkomt. De zelfbeheersing van Elly Plooij is op merkelijk. Ruim drie kwartier voor aan komst van de koningin in de Ridderzaal drentelt de Europarlementariër al ner veus rond voor de troon. Stemmig blauw ensemble, vuurrode hoed. Haar lichaams taal spreekt boekdelen: 'Ben ik in beeld? Word ik gezien?' Collega's kijken besmuikt toe, glimlachen om zoveel ijdelheid. Alsof ze gastvrouw is, en niet zelf een gast van het parlement. Ook in voorgaande jaren is ze steeds pro minent in beeld. „Ach, zo is ze nu een maal", weet een Tweede-Kamerlid, „Het is de enige keer in het jaar dat ze kan op vallen." In trek zijn de plaatsen achter Willem- Alexander en Maxima. Daar heeft Elly dan ook haar stek bevochten. „Brutale laatkomers wisselen stiekem de kaarten om", weet PvdA-Kamerlid José Smits. Jammer voor Plooij dat ze geen lid kan zijn van de commissie die de koninklijke gasten van en naar hun plaatsen brengt. In vroeger tijden leverde dat ook nog wel eens schermutselingen op om de beste plek, maar dan tussen Kamerleden en hofhouding. SGP'er Kees van der Staaij, dit jaar lid van de commissie, kent die voorgeschie denis. Maar hij dringt zich niet op. Zijn taak is het om vóór de koningin en Twee de-Kamervoorzitter Frans Weisglas uit te lopen, en na afloop wat beleefdheden te wisselen met de hoogheden in de zoge noemde Koninginnekamer. „Het ging vooral over de zwangerschap van Maxi ma", verklapt hijGeen wonder aangezien ook Sharon Dijksma zich naar de Konin ginnekamer begeeft. „Het gaat goed", weet Van der Staaij te melden over de in uitbundig fuchsia geklede prinses Maxi ma. Een van de aanwezigen voorspelt: ,Het wordt vast een meisje, met al dat rose in haar kleding." Cadeau En ook bij de aanbieding van de miljoe nennota in de Tweede Kamer komt de nieuwe generatie even om de hoek kijken. Minister Gerrit Zalm van Financiën laat glunderend weten dat hij 'een uur geleden opa is geworden'„Mijn Meindochter heet Emma.Zijn ambtenaren blijken naast de miljoenennota een cadeau in het koffertje te hebben verstopt. Een klein T-shirt met de tekst 'Het financiële leven begint op Korte Voorhout 7', verwijzend naar het adres van zij n ministerie. Voorzitter Weis glas kan het niet echt waarderen. „Dit soort dingen hoort hier niet thuis." GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Prachtige woor den voor cultuur in de miljoe nennota die gisteren werd ge presenteerd. „Kunst inspireert en draagt bij aan de kwaliteit van de samenleving", stelt het kabinet Balkenende-2, dat een 'sterke culturele infrastructuur' stimuleert. Maar de kunsten sector vreest dat het een holle frase zal blijken. „De intenties zijn er misschien wel", zegt Ma rianne Versteegh van belangen organisatie Kunsten'93. „Maar de uitwerking wijst een andere kant op." Dat er in deze tijden van bezui nigingen geen extra geld inzat voor de kunstensector, zegt Ver steegh, 'snappen wij allemaal'. Maar staatssecretaris Medy van der Laan (D66) had toegezegd de schade voor de kunst zoveel mogelijk te beperken. „En in de begroting valt daar niets van te merken. Niet alleen wordt de sector getroffen door ongekend hoge bezuinigingen, de priori teiten in het cultuurbeleid blij ken ook elders te liggen." Het kabinet Balkenende-2 dreigt volgens Kunsten '92 zo juist 'kunstvijandig' te worden. Dat voor onder meer bibliothe ken en cultuureducatie extra geld beschikbaar is, valt vol gens Kunsten '92 toe te juichen. „Maar aandacht voor de kunst is daarbij noodzakelijk: straks hebben we een prachtig stelsel van voorzieningen voor cul tuureducatie, maar zijn helaas de instellingen die de inhoud moeten leveren wegbezuinigd." Blijven in 2004 de bezuinigin gen beperkt tot 12 milj oen euro vanaf 2005 moet er op het cul tuurbudget 19 miljoen euro ge kort worden. Los daarvan krij gen culturele instellingen en kunstenaars te maken met forse kostenstijgingen doör onder meer de verscherpte arbo-wet- geving, sociale lasten en veran deringen in de werkloosheids regelingen. Van der Laans voornemen om de bezuinigingen af te wentelen op vooral niet-kunstproducerende instellingen en overhead, boe zemt de kunstensector voorals nog weinig vertrouwen in. Ver steegh: „De intentie valt te prijzen. Ze zit vol goede bedoe lingen, dat kan niet ontkend worden. Maar we zijn er niet van overtuigd dat dat zal lukken. Ze zegt dat ze de kunsten wil ont zien, maar als je dat waar wilt maken moet je meer doen dan de bezuinigingen alleen te verha len op de bemiddelende instan ties." Koude sanering Volgens Bert Holvast van de Fe deratie van Kunstenaarsvereni gingen staat het voortbestaan van een hele generatie theater makers, filmers, musici en an dere podiumkunstenaars op het spel. De WW-maatregelen heb ben, zegt Holvast, voor de kun stensector het onbedoelde effect dat er een 'koude sanering' dreigt. Specifieke WW-regelingen om tegemoet te komen aan het ar beidspatroon van de beroeps groep verdwijnen en WW-uitke- ringen worden gehalveerd zodat voor de meeste kunste naars alleen nog de bijstand rest. „Wij vragen de staatssecre taris snel interdepartementaal in kaart te brengen wat de ge volgen zijn van de opeenstape ling aan sociale, fiscale en regio nale maatregelen die op de kunstenaars af komen. Ze zal moeten voorkomen dat daar door ook het producerend ver mogen van het Nederlandse kunstbestel aan de wortel wordt aangetast." Als het beleid zoals dat is gefor muleerd in de cultuurbegroting wordt uitgevoerd, stelt Kunsten '92, zal dit kabinet 'onevenredi ge schade' toebrengen aan de kunstensector. Versteegh: „De doelstellingen zijn mooi, maar dan moetje er wel iets mee doen. Op deze manier is het bijna als met de onzichtbare kleren van de keizer. Ze roepen allemaal hoe prachtig kunst is, maar je ziet het niet terug in het beleid." GPD door Marcel Proos UTRECHT - De komende vier jaar zullen er minder treinen op tijd rijden dan het ministerie van Verkeer en Waterstaat (V&W) verwacht. Het kabinet trekt namelijk te weinig geld uit voor het spoor. Bovendien moe ten treinreizigers gaan betalen voor de stijging van de belas ting over het gebruik van het spoor. De prognose dat in 2007 87 tot 89 procent van de treinen op tijd vertrekt, noemde spoorbeheer- der ProRail gisteren te optimis tisch. Het ministerie reserveert met 853 miljoen euro niet ge noeg geld voor het spoor om een dergelijke punctualiteit te ha len. In de eerste zes maanden van dit jaar reed 83,4 procent van de treinen op tijd. Daar komt bij dat de Neder landse Spoorwegen de stijging van de zogenoemde infraheffing aan de reiziger willen doorbere kenen. Het kabinet wil deze be lasting in de periode 2005-2007 verhogen van 90 miljoen euro naar 150 miljoen euro. „Dat kunnen de NS niet betalen", zei een woordvoerder van het spoorbedrijf gisteren. De NS mogen de reiziger volgens het contract met de overheid laten opdraaien voor een toename van de infraheffing. Metrosysteem Het kabinet wil met de 853 mil joen euro knelpunten op het spoor oplossen en achterstallig onderhoud wegwerken. De spoorbranche wilde echter een investering van 2,4 miljard euro om alle problemen grondig aan te pakken. De sector wil in 2020 de treinen in de Randstad volgens een soort metrosysteem laten rij den. Ze moeten elke tien minu ten vertrekken en veel vaker over kortere afstanden rijden. De spoorbranche wil in 2007 in ieder geval op de Zaanlijn tus sen Amsterdam en Den Helder een proef beginnen met het me trosysteem. Het is nu onzeker of dit wel door kan gaan. ANP door Saskia Gaster DEN HAAG - Er wordt in on derwijs geïnvesteerd, was de boodschap van het pas gefor meerde kabinet Balkenende-2 afgelopen voorjaar. Maar na verschijning van de onderwijs begroting 2004 klonk gisteren gemor op uit het onderwijsveld. Koepels voor basis- en middel bare scholen VOS/ABB, de Be- sturenraad en de Vereniging voor Openbaar Onderwijs heb ben weinig vertrouwen in de aanpak van het lerarentekort. Minister Van der Hoeven (On derwijs) mocht er weliswaar geld in steken, maar dat bedrag valt in het niet bij de bevriezing van de ambtenarensalarissen die ook de onderwijzers treft. Onderwijsbond AOb noemde het zelfs 'volksverlakkerij'. Per saldo is in vier jaar tijd geen sprake van een investering, maar bezuiniging van 500 mil joen euro, had de bond uitgere kend. Onderwijsbond CNV en de AOB waren net als de scholen ook verontwaardigd over de be zuiniging op het achterstands- onderwijs, in een tijd dat Neder land de mond vol heeft van integratie. De prioriteit die het kabinet geeft aan de ontwikkeling van Nederland als Kenniseconomie, werd ook met gemengde gevoe- lens ontvangen. Universiteiten en hogescholen reageerden po sitief op de investering van 19 miljoen euro in 2004, oplopend tot 185 miljoen in 2007 in het In novatie Platform van premier Balkenende. Maar de scholen voelden zich miskend, want nergens bleek dat middelbare en basisscholen in het platform vertegenwoor digd zijn. „Begin aan de basis", was de boodschap van de Bestu- renraad. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 7