t Illegale bewoners van vakantiewoningen in komen in problemen Streektaalconsulent laverend tussen rekkelijken en preciezen Smit-Internationale zoekt mede-eigenaar voor sleepdienst URS Vier jaar geëist tegen producenten xtc Cormorant op weg naar Tricolor 21 (jgineente vraagt Roosevelt Academy 100.000 euro per jaar voor stadhuis II woensdag 17 september 2003 JJ Iandreiking Kloveniersdoelen Open dag Dethon in Oostburg Verhuren Behoedzaam TF1 op de kabel Vrachtwagen met koper gestolen Man gewond bij aanrijding Boete wegens bedreiging Acht weken voor winkeldief Dialectendag rgeti niversiteit moet zelf huur betalen loor HenkPostma - Universitair wooj ÖDDELBURG ken nderwijs in Zeeland brengt ex- ;t Z Bhuisvestingskosten met zich De Roosevelt Academy, die „end schooljaar in Middel- w van start gaat met een lGXdewetenschappelijke basis- aa,, .leiding, krijgt de huisves tten ingskosten namelijk niet van itRijk vergoed. Toch is vanaf een kostendekkende ex citatie mogelijk. Daarbij „rit ervan uitgegaan dat de ;tevj beente Middelburg inves- )f u lert in verbouwing van het his- ïdacl irisch stadhuis tot lesgebouw. e p;i anaf 2007, wanneer de Roose- 5701 (It Academy in volle omvang ek, raait, brengt de gemeente inde, wnoor jaarlijks 100.000 euro n vei irekening. jj ut blijkt uit de meerjarenbe- 14 d toting die in het provinciehuis „ad, tstadhuis ter inzage is gelegd, "nol ierder beklaagden politici zich i m rover dat geheim werd gehou- nwot to koe de financiële vork pre- dien ies in de steel zit. De opzet laat Hoej ien dat er geen vuiltje aan de zova icht is wanneer de Roosevelt aiU) odemy- zoals de bedoeling is tenij, jaarlijks tweehonderd nieuwe eft in tudenten kan toelaten. Depro- laka incieZeeland, die 3 miljoeneu- jM pbeschikbaar stelde, krijgt een lidelij "euwe voorziening in huis die iüi an grote economische, sociale lsi( [culturele betekenis wordt ge- ipej dit. En de gemeente Middel en mg. die een bedrag van 1,4 mil- enoj leneuro toegezegde, weet zich ]at( erzekerd van een kredietwaar- j, igehuurdervanhetprestigieu- riet jj (stadhuis. euid let ministerie van Onderwijs r jj raait op voor het overgrote anij eel van de kosten: naast de ijdrage van 4,5 miljoen in de jewj anloopkosten, komen de ge- lidalj niikelijke vergoedingen per inmi dankzij een handreiking van het Zeeuwse nutsbedrijf Delta. Dat stelt een lening beschikbaar van bijna 3 miljoen euro, die voor de helft renteloos is. Het ministerie van Onderwijs beschouwt de Roosevelt Acade my als een onderdeel van de Universiteit van Utrecht, die sa men met de Hogeschool Zeeland de officiële oprichter is. Omdat de Academy officieel de status heeft van dependance, is er geen huisvestingskostenvergoeding. Er is overeengekomen dat de ge meente Middelburg de verbou wing van het stadhuis betaalt, inclusief de aanleg van het benodigde netwerk voor com puters. En dat de Roosevelt Academy pas in 2007 huur gaat betalen. Over de hoogte van de huur is nog overleg gaande. De meerja renbegroting houdt het op 100.000 euro huur per jaar voor stadhuis en omringende stads kantoren. Mogelijk wordt het minder, want de Academy ziet af van de mogelijkheid in één van de kantoorpanden een labo ratorium in te richten. In plaats daarvan wordt mede gebruik gemaakt van het laboratorium van de Zeeuwse Hogeschool in Vlissingen. Over de prijs wordt onderhandeld. Hoe de exploitatie van de Klo veniersdoelen als mensa annex cultuurhuis wordt geregeld, is nog onduidelijk. De aanloop subsidies van provincie en ge meente worden voor een klein deel gebruikt om de campus op het Bagijnhof exploitabel te maken. Voor een kamer betalen studenten 175 euro per maand. Blijkt de jaarlijkste toestroom van tweehonderd nieuwe stu denten niet meteen haalbaar, dan wordt de meerjarenbegro ting daarmee nauwelijks onder graven. Dat is pas het geval wanneer ook in volgende jaren onvoldoende nieuwe studenten gerecruteerd worden. Afgaand op de ervaringen in de Utrechtse moedervestiging hoeft daar niet zo voor te wor den gevreesd. Daar melden zich jaarlijks zo'n 750 studenten, van wie er na strenge selectie 200 worden toegelaten. „We hebben nog een heleboel te doen", zegt projectleider prof. dr. H. Adriaansens. „Maar Mid delburg heeft alles om er een succes van te kunnen maken." Hij verwacht, na strenge selec tie, per jaar zo'n 45 studenten uit Zeeland binnen te halen, 65 uit de rest van het land, 15 uit België, en 75 uit de rest van de wereld, onder wie ook studen ten uit de Verenigde Staten en Oost-Europa. De wervingscam pagnes gaan dezer dagen van start. Indent beschikbaar: in totaal ,1,501 i'n 3,5 miljoen euro per jaar. laar komt nog ruim 800.000 eu- aancollegelden bij. Dat is al r fiai'lruim genoeg om vanaf mt 010kostendekkend te draaien. ;sj„. )e meerjarenbegroting kon ïekkend worden gemaakt 90STBURG - Dethon Oostburg koudt vrijdag 26 september ipen dag van twee tot acht uur. Deverschillende afdelingen van iet sociaal werkvoorzienings- schap, Dethon Industrie, De thon Groen en Dethon Integra tie, zetten die dag de deur open. k Oostburg worden behangta- lels gemaakt. Het assemblagewerk voor ge- velbouw en winkelinrichting fordt steeds belangrijker voor West-Zeeuws-Vlaamse ves ting. Zo maken de medewer kers onder meer prijskaarthou- iers, displays, lichtbakken en speciale verpakkingen <e te ma De Cormorant zal gaan 'stofzuigen' op de plaats waar de Tricolor is vergaan. door Wout Bareman TERNEUZEN - De drijvende bok Cormorant van Multra ship Salvage bv in Terneuzen is naar de haven van Zeebrugge gedirigeerd. Daar wordt de 600 tons-bok gereed gemaakt voor de inzet bij de berging van het Noorse autoschip Tricolor in het Nauw van Calais. In Zee- brugge wordt de Cormorant onder meer voorzien van een extra kraan. Multraship is een van de vier deelnemers in de Combinatie Berging Tricolor (CBT). Het sleep- en bergingsbedrijf uit Terneuzen levert kennis, maar ook materieel. Multraship stuurt nu een bergingsploeg van een man of tien naar de bergingslocatie. Eén van de belangrijkste taken van de Cormorant is het 'stofzuigen' van de Noordzeebodem in de direct omgeving van het wrak. Bij de berging van de stukge- zaagde delen van de gekap seisde carrier blijven vooral veel onderdelen van de kleine 3000 personenwagens op de bodem achter. Ook de nu nog te bergen wrakstukken vallen bij het hijsen deels uiteen. Volgens de bergers ligt de zeebodem in middels vol auto-onderdelen. Een klein deel daarvan spoelde de afgelopen week aan op de kust van Noord-Frankrijk. Daar stuitten wandelaars op bumpers en oliefilters van Vol vo's. Op het strand van De Pan ne kwamen vooral olieklod ders op het strand terecht, maar of die van de Tricolor af komstig zijn, moet laboratori umonderzoek uitwijzen. Het is zeker niet uitgesloten dat ze van de eerder voor de Spaanse kust gezonken tanker Prestige afkomstig zijn. Inmiddels ziet het er, volgens anonieme bronnen binnen de bergingscombinatie, naar uit dat de hele bergingsoperatie pas half november kan worden afgerond. Na de berging van de boeg, het achterschip en twee afgezaagde wrakstukken, die nog redelijk intact waren, wor den de bergers nu geconfron teerd met uiteenvallende delen foto Peter Nicolai van de Tricolor. „Het wordt nu meer grijpen dan takelenHet sloopbedrijf Galloo in Menen heeft tot nu nog maar enkele honderden autwrakken ver nietigd. Ze worden driehoog op binnenschepen aange voerd. De sloop vindt plaats op terreinen, die hermetisch van de buitenwereld zijn afgeslo ten. Dat is een eis van de auto fabrikanten. Autohandelaren staan bij Galloo in de rij. Ze worden stuk voor stuk afge poeierd. Geen onderdeel mag ooit op de markt komen. joor Emile Calon GOES - Duizenden Nederlan ders die in strijd met de regels permanent in hun vakantiehuis wonen, dreigen in de problemen I'komen. Dat stelt de Landelij ke Organisatie Permanent Wo nen (LOPW). Volgens woord voerster M. van Roekei is er overal in het land onrust ont man, nu de Gelderse gemeente wen bewoners van vakantie- M'zen verplicht te verhuizen. Ult «P straffe van een dwang som van 4500 euro per volwas- |fne per maand. Dat heeft de Ivan State bepaald. j^e telefoontjes van bezorgde oewoners komen uit het hele 'aild, aldus Van Roekei. „Ook ült Zeeland." De bellers wonen permanent in een vakantiehuis je °t willen dat gaan doen en j?®® nu dat ze slechts korte waar (nog) kunnen wonen. e actie van Buren heeft waar- ctujnlijk consequenties voor e'en. In Nederland worden na- tussen de 60.000 en .1)00 recreatiewoningen per manent bewoond. Het exacte ®tal voor Zeeland is niet be- maar moet dik boven de duizend liggen. Slanks dat aantal ervaren de wuwse gemeenten deze vorm Wonen niet als een groot jj.L. m- aandacht van hen nt zich veel meer op het ille- k3 verhuren van huizen die orPermanente bewoning zijn bestemd. Dat is een veel groter probleem, zegt L. van den Heu vel van de gemeente Veere. De gemeente Buren heeft 23 van de 340 gezinnen in de vakantie huisjes aan het Lingemeer ge sommeerd deze uiterlijk op 1 oktober te verlaten. Van deze groep heeft de gemeente vastge steld dat zij permanent aan het Lingemeer woont. De gemeente controleert of de huizen perma nent worden bewoond via de Belastingdienst (wat wordt als hoofdverblijf opgegeven), via de leerplichtwet (waar gaan de kinderen naar school) en aan de hand van het bevolkingsregis ter. Van de Raad van State mag Buren een einde maken aan de permanente bewoning door maximaal 90.000 euro aan dwangsommen op te leggen, tenzij de bewoners kunnen aan tonen dat ze elders hun hoofd verblijf hebben. Het gaat nog om een voorlopige voorziening. Volgens de Landelijke Organi satie Permanent Wonen valt in november een beslissing in een bodemprocedure. Veel gemeen ten zullen dat moment afwach ten, maar nu al hebben er ver schillende contact opgenomen met Buren voor meer informa tie, stelt wethouder C. Hekman. Van Roekei voorspelt een enorm sociaal probleem: „Waar moe ten deze mensen straks heen? De huizenmarkt zit muurvast. Hun huidige huis raken ze amper kwijt. Ze pleit dan ook voor een gene raal pardon. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Of het Zeeuws nu wel of geen officieel erkende streektaal wordt maakt niet uit. Er valt sowieso meer dan genoeg te doen op het gebied van de Zeeuw se dialecten. Het kost Veronique de Tier - sinds enkele maanden consulent streektaal bij de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) - weinig moeite om ideeën en wen sen op tafel te leggen. Met aanstekelijk en thousiasme legt ze uit wat er allemaal aan gepakt kan worden om de dialecten in beeld te houden. De in het Vlaamse Kruishoutem woonachti ge De Tier is nog volop bezig kennis te ma ken met het Zeeuwse dialectwereldje. Dat mag best in streektaal, want hoewel ze het Zeeuws niet spreekt, verstaat ze de verschil lende dialecten wel vrij goed. Dat komt door haar studie en haar werk voor het woorden boek van de Vlaamse dialectenwaarvoor ze veel veldwerk doet. En tussen de talen die in Vlaanderen en Zeeuws-Vlaanderen gespro ken worden, bestaat niet zo'n grote kloof. De kennismaking moet behoedzaam gebeu ren. De mensen die zich in het Zeeuwse dialectwereldje ophouden zijn nogal licht ontvlambaar. Een beetje als de verhouding tussen de rekkelijken en preciezen in de 17e eeuw. Neem alleen maar de discussie over het al dan niet aanvragen van een officiële erkenning van het Zeeuws. De Tier: „Ik moet vooral een compromisfiguur zijn. Dia lect is een onderwerp dat gevoelig ligt. We moeten leren tolerant te zijn, leren dat an deren wel eens een andere mening kunnen hebben." Ze onderstreept dat dialect vooral iets van de mensen zelf is. „Het is net zoiets als het opvoeden van kinderen. Het ligt ons na aan het hart, we zijn er emotioneel bij betrok ken Vooropstellend dat ze het niet negatief Veronique de Tier bedoelt, noemt De Tier streektaal eigenlijk een huis-, tuin- en keukentaal. „Je spreekt het met je familie, met je vrienden, in je meest directe omgeving. Het is iemands moedertaal." Als deeltijd-consulent bij de SCEZ is De Tiers voornaamste taak adviseren.,De con sulent moet er in de eerste plaats zijn voor de mensen in het veld. Bijvoorbeeld als ze een project over streektaal willen beginnen, maar ook voor kleine zaken als de betekenis van een woord of een uitdrukking. Maar ik kan zelf ook initiatieven nemen om de streektaal te bevorderen." Dat is ze vast van plan, ook als de aanvraag voor erkenning van het Zeeuws op grond van het Europees handvest voor regionale taal en talen van minderheden onverhoopt wordt afgewezen. Veronique de Tier geeft als mooi project het opzetten van een tentoonstelling over streektaal. „Een soort oral history, een taai museumpje bijvoorbeeld bij de SCEZ of bij een museum, waar je de verschillende dia lecten kunt horen en waar ook iets over de MIDDELBURG - De Zeeuwse programmaraad heeft gisteren Delta NV geadviseerd om de tv-zender Frankrijk 1 (TF1) op de kabel te zetten. Er is immers nog ruimte voor een extra zen der. In het verleden is regelmatig gevraagd om toelating van deze Franstalige zender. Daarnaast stelde de raad voor om tij dens de testbeelduren Landscape-channel programma's te la ten uitzenden. Deze zender zendt alleen maar beelden van landschappen uit. De raad adviseerde gisteren ook om meer radioprogramma's toe te laten tot de kabel. Daarbij wordt on der andere gedacht aan RTL-FM. Delta zal onderzoeken of het mogelijk is aan de verzoeken van de programmaraad te voldoen. Recent zijn op verzoek van de raad nog de zenders Euronews (nieuwszender), AnimalPlanet (programma's over dieren), Cartoon Netwerk (tekenfilms) en TurnerClassic Mo vies (oude films) aan het zenderpakker toegevoegd. STELLENDAM - Vanaf een bedrijfsterrein aan de Delta-In dustrieweg in Stellendam is een vrachtwagen met oplegger gestolen. In de oplegger lag een lading koper met een waarde van ruim 100.000 euro. DOMBURG - Een 82-jarige automobilist uit de gemeente Veere heeft gisteren rond het middaguur een wegwerker aan gereden op de Roosjesweg in Domburg. De man werd met ver wondingen aan zijn arm naar het ziekenhuis in Vlissingen vervoerd. De auto van het slachtoffer stond, met het zwaai licht aan, langs de kant van de weg. Afgeleid door het zwaai licht had de automobilist de wegwerker niet in de gaten. MIDDELBURG - De politierechter heeft gisteren een 2 6-jari- ge man uit Middelburg voor bedreiging met wapens conform de eis veroordeeld tot 500 euro boete en twee weken voor waardelijke gevangenisstraf. De Middelburger bedreigde 11 juli dit jaar in zijn woonplaats een restauranthouder met een keukenmes en een luchtdrukpistool. Daarbij had hij zich ver baal niet onbetuigd gelaten. „Ik maak je dood, ik schiet je dood"had hij geroepen. De verdachte had een conflict met de restauranthouder, bij wie hij kort had gewerkt. Omdat hij niet over de goede papieren beschikte, was hij door het slacht offer na een paar dagen weggestuurd. MIDDELBURG - „Ik heb de indruk dat meneer winkeldief van beroep is", zei officier van justitie J. Valente gisteren in Middelburg over het forse strafblad van een 2 7 -j arige Vlissin gen De verdachte zat nog in zijn proeftijd van een veroorde ling voor een winkeldiefstal toen hij deze zomer opnieuw twee winkeldiefstallen pleegde. De officier eiste acht weken gevangenisstraf. De eis werd door politierechter A. Janssens- van Kampen overgenomen. De man had zich na de eerste dief stal bij de politie gemeld. Hij wilde de gevangenis in. „Het gaat niet goed met mij. Ik heb nog straffen uitstaan. Zet me vast", had hij gezegd. De man werd echter op straat gezet. Vol gens advocate S. Köller had het te maken met een cellente kort. Haar cliënt was 4 augustus weer in de fout gegaan door drie blikjes bier te stelen bij een supermarkt in Vlissingen. Op 25 juni had hij in zijn woonplaats bij een warenhuis een fles wijn weggenomen. Voor de diefstallen zit hij gevangen. „Dat helpt. Ik ben een stuk rustiger", zei de verdachte gisteren. geschiedenis verteld wordt. Zoiets als de taaikamer in het Huis van Alijn, het muse um voor volkskunde in Gent." Dat is toe komstmuziek, meer dichtbij is een vervolg op het project School en dialect (streektaal op de basischool) en een cursus over het Zeeuws. De consulent heeft veel meer op het ver langlijstje staan. Zoals een onderzoek naar het effectieve gebruik van het dialect: in welke situaties en met wie wordt het gespro ken. „Je kunt ook denken aan het uitschrij ven van bandopnamen die al gemaakt zijn. Gesprekken met mensen in dialect. Een deel staat al op cd-rom, maar er zijn nog heel veel onbewerkte opnames. Dat kan bijvoorbeeld in lokale werkgroepen. Het is ontsluiting van Zeeuws materiaal, dat nu te beperkt be schikbaar is. Dubbel interessant: dialect én de (levens)geschiedenis van mensen." De Tier is zo nu en dan te gast in het nieuwe dialectprogramma dat Omroep Zeeland vanaf eind september op de radio gaat uit zenden en ze neemt zich voor artikelen over dialect te schrijven voor het blad Nehalen- nia van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek. „Ik probeer verder in de taalkundige literatuur te zoeken naar wat er over het Zeeuws verschenen is. Dat is dik wijls zo'n 50 jaar geleden gepubliceerd en niet makkelijk te vinden. Daar wil ik een ar chief van maken - een beetje verzamelen van cultureel erfgoed." Volgens wat is gegroeid tot een vaste tradi tie wordt de derde zaterdag van oktober, dit jaar de 18e, de dialectendag van de Zeeuw sche Vereeniging gehouden (in de Vroone te Kapelle, vanaf 09.30 uur). Daar zal Veroni que de Tier zich presenteren. Op de agenda staat voorts een lezing van Jan Stroop (Uni versiteit van Amsterdam) over de verschil len tussen het West-Brabants en het Zeeuws. Uiteraard worden er - ook dat is traditie - verhalen in dialect verteld. door Wout Bareman TERNEUZEN - Het sleep- en bergingsconcern Smit-Interna tionale bv wil een deel van de verworven aandelen van de Unie van Reddings- en Sleep dienst (URS) alweer van de hand doen. In juni kreeg Smit, dat op dat moment al 49,9 pro cent van de aandelen bezat, het volledige aandelenpakket in handen. Nu wordt gezocht naar een nieuwe partner. Bestuursvoorzitter B. Vree: „We hebben nu de zeggenschap over de onerneming en dat willen we zo houden. We bestuderen mo menteel of een partnerschap kan worden aangegaan met een andere partij. Met de opbrengst van de verkochte aandelen kun nen we dan weer nieuwe activi teiten financieren." Bij de aandelentransactie van juni kreeg Smit de zeggenschap over 45 sleepboten, die de URS inzet op de Westerschelde tus sen Zeebrugge en Antwerpen en op het Kanaal Gent-Terneuzen, en over 500 URS-werknemers. Vree noemde de overname van groot belang. „De Antwerpse haven blijft fors groeien en ver der wordt veel aandacht be steed aan de infrastructuur zoals het uitdiepen van de Wes terschelde en de bouw van een groot containerdok." Met de transactie kreeg Smit in één klap ook greep op de haven van Zeebrugge en het Kanaal Gent- Terneuzen. Bij de onderhandelingen die vooraf gingen aan de overname van URS zette Smit URS-eige- naar Bofort nv voor het blok: Smit wilde de volledige controle over het Antwerpse sleep- en bergingsbedrijf en zoniet, dan zou het Rotterdamse concern zich volledig terug trekken. Het was een kwestie van kopen of verkopen. Bofort koos voor het laatste. De overname werd door Vree 'strategisch'genoemd en ook 'een defensieve zet' omdat er kapers op de kust waren. Ook het Deense sleep- en bergings bedrijf Svitzer-Wijsmuller lag op de loer, daarin gesteund door rederij Maersk (één van de grootste spelers op de wereld markt, zeker in de container vaart). door Jan Jaap Broekhuijsen DEN HAAG - In hoger beroep bij het Haagse gerechtshof heb ben drie mannen gisteren ieder vier jaar cel horen eisen wegens hun vermeende berokkenheid bij de productie van xtc in de 'cyberbunker' in Kloetinge. Vorig jaar zomer brak daar brand uit. In die bunker zat een bonafide computerbedrijf, maar een klein deel was ver huurd aan een Hagenaar (55) die daar een xtc-fabriek was be gonnen onder de dekmantel van een schildersbedrijfje. Een an dere Hagenaar (57) zou mede plichtig zijn geweest aan de fa bricage van de pillen en zou hebben zorggedragen voor op slag in een pand van hem in Den Haag. De derde verdachte (46) uit Breda zou als lasser-mon teur hebben gewerkt in de ver boden fabriek. Tegen de drie mannen waren bij de rechtbank in Middelburg straffen van zes, zes en vierenhalf jaar geeist. Ze kregen toen ieder drie jaar ge vangenisstraf. Het Openbaar Ministerie ging in beroep omdat het die straffen te laag vond. De verdachten zouden ook be trokken zijn geweest bij xtc-la- boratoria in Vianen en mogelijk ook in Dordrecht en Papen- drecht. In Kloetinge was op z'n minst 160 kilo xtc-pillen ver vaardigd, zo wees onderzoek uit. Maar ook in Vianen zou fors zijn geproduceerd. De mannen zouden zijn aangestuurd door een Chinese bende, waarvan de vermeende aanvoerder (56) uit Almere gisteren vijfenhalf jaar cel hoorde eisen. Hem werden de laboratoria in Dordrecht en Pa- pendrecht aangewreven. Hij zou zelfs cursussen xtc-ver- vaardiging hebben gegeven aan landgenoten die daar grif 175.000 euro voor neertelden. Het Hof doet op 30 september uitspraak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 59